Eskişehir'de yaşayan arkadaşlar.

Kardeşiniz yakında hemşehriniz olacak.

Sizden isteğim bana verebileceğiniz tüyo-trick gibi şeyler.

Şurada ye, şuraya kesin git, buradan uzak dur vs gibi aklınıza gelebilecek birçok şey. Bunlar çoğaltılabilir.

Aklınıza neler geliyor. Her tavsiye serbest 😛

#Eskişehir

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 38

Güneş Enerjisi Sistemi Projem, Baştan sona tecrübelerim.

Merhabalar. 2 aylık projemin sonuna gelmiş bulunuyorum. Bu bağlamda uzun bir yazı olacağını zaten belirtmeme gerek kalmayacak görüldüğü üzere.

 

KAFAMDAKİ PROJE NASIL BAŞLADI?

Aslında bu işe başlama sebebim elektirik faturaları değil tamamiyle çocukluğumdan beri var olan elektronik ilgim diyebilirim. güneş panelleri de ayrıca ilgimi çekiyordu. bir kaç kez bu projeye girmeye yeltendim ama hiç bir yardım almadan sadece internet kaynağından bu işe başlamak dipsiz kuyu gibi geldi ve vazgeçtim. Yine bir gün bir cesaretle 200w lık hiç aklımda olmayan büyük bir panelle siparişimi vermiş bulundum. 50w bir panelle sadece telefon şarjları için kullanmayı düşündüğüm bu projenin ilk ayağı neden 200w oldu derseniz watt/tl dengesi içerisinde 200w ı daha mantıklı buldum.

İkinci ayağı olan usb şarj devrelerini de satın aldım. ancak attığım ilk adıma göre küçük kalan bu ikinci ayağı inverter ile güçlendirmek istedim. 150wlık modifiye sinüs inverter aldım. fiyatı da uygundu tabi.

bu proje ile bilgi dağarcığımı genişletirken 3. ayağı olan bataryaları da ister istemez öğrenmiş oldum. lifepo4 bataryalardan haberim olmuş oldu. tabi beni ikna eden güneş panellerinin ışık şiddetine göre bariz performans dalgalanmaları yaşadığı gerçeğini öğrenmem oldu diyebilirim. Ayrıca ışık olmadığında bile güneş enerjisinden faydalanma fikri de mantıklı geldi. Dolayısı ile bir adet lifepo4 20amperlik bir akü sipariş geçtim...

bu zincirleme reaksiyonun kaçınılmaz ürünü olan solar şarj kontrol cihazını da es geçemezdim tabi. kafamdaki ilk projeme yani düşük maliyetle deneysel başladığım projeme sadık kalmak amaçlı pwm  solar şarj kontrol cihazı aldım.

 

Sonuç olarak ürünler elime geçince ilk deneyimleri elde etmiş oldum. Bu deneyimlere geçmeden bazı kavramları üstün körü bilgileri açıklamak isterim.

şarj kontrol cihazları genel olarak ikiye ayrılır. pwm şarj kontrol cihazı ve mppt şarj kontrol cihazı

PWM şarj kontrol cihazları panelden gelen amper değerini aküye doğrudan iletirken voltajı aküye uygun şarj voltajına düşürür. paneliniz örneğin 20v 10amper ise  yani Watt =Volt x Amper den 200w lık bir paneliniz vardır. pwm şarj kontrol cihazı tam güneşte aküye 10 amper verir şarj voltajı da 14v ise 14V x 10A = 140Watt enerji almış olursunuz panelden. burada 60wattlık bir enerji buharlaşmış olur.

MPPT Şarj kontrol cihazları ise panelden gelen  voltajı akünün şarj voltajına düşürken amper değerini panelin toplam gücüne eşitleyecek şekilde yükseltir. yani panelden gelen voltaj 20v ise bunu 14v a düşürür. 14Voltu panelin toplam gücü olan 200watta eşitlemek için yaklaşık 14amper aküye güç verir. böylece voltaj düşümü sebebiyle meydana gelen güç kaybı telafi edilmiş olur.

Tabi ki bunu sadece panelden tam verim alabilmek için değil de özellikle kapalı havalarda zaten meydana gelen kayıpları da telafi ettiğini unutmamak gerekir. kapalı hava güneş enerjisinin bir numaralı sıkıntısıdır. öyle ki güneşin önüne gelen bir parça bulut bile bu sistemin verimliliğini önemli ölçüde düşürüyor.Yine panelin herhangi bir hücresinin ışık alamaması da panelin performansını önemli ölçüde etkiliyor. hazır bu noktaya değinmişken bu sistemi balkona kurmak gibi fantazilere de girmeyin. güneşin önüne gelen bir parça buluttan bahsetmişken balkon gibi güneşi sadece belli açılardan alan bir ortamda güneş panelinden verim almak çok olası değil. üstüne balkonu kaplayan koca panel ve kabloların size yaratacağı sıkıntıları saymıyorum bile.

 

İkinci olarak değinmek istediğim konu ise inverterler üzerine.Pek çok çeşiti olmakla beraber genel olarak iki çeşittir.

Modifiye Sinüs İnverter ve Tam Sinüs İnverter

Modifiye sinüs inverterleri kısaca açıklamak gerekirse alternatif akımın yapacağı dalganın kare dalga olmasına modifiye sinüs yani modifiye dalga diyoruz.Normalde evlerde kullandığımız şebeke elektiriğinden farklı bir dalga olmasına rağmen üretilme sebebi bu tür cihazların çok daha ucuz olması denilebilir. ancak yukarıda bahsettiğim 150wattlık inverter ile edindiğim tecrübelerime göre hassas cihazlarda içinde elektronik kart bulunan cihazlarda cihazınıza zarar verme ihtimali olan inverterler. yani bir taraftan ucuza alırsınız ama bir taraftan daha pahalıya maal olabilir. bu tür cihazları ampül gibi belli işlerde kullanacaksanız olabilir. onun dışında şahsen modifiye sinüs inverteri evinize bile sokmayın derim. benim başıma gelen mesela watt ölçerimin içindeki bir drenci yaktı. zamanında çıkarmasaydım bozulabilirdi de... aynı şekilde televizyon bağlasam her türlü arıza çıkarma potansiyeline sahip inverterler. ayrıca motorlu cihazlarda motorun daha fazla ısınmasına yol açtığını okudum bazı kaynaklarda. o yüzden modifiye sinüs inverterleri asla önermiyorum.

 

Tam sinüs inverterler ise bizim halihazırda evde kullandığımız şebeke elektiriği dalgasında elektirik dönüştüren aygıtlar diye tanımlayabiliriz. evinizde kullandığınız her türlü cihazı bağlayabilirsiniz. burada sizi sınırlandıracak olan şey akünüzün verebileceği amper değeri inverterinizin gücüdür.tam sinür inverterler daha pahalı olmasına rağmen kesinlikle tam sinüs inverter almasınızı öneririm.

 

hazır inverter konusuna değinmişken tam sinüs inverter seçerken dikkat etmeniz gerekenlerden de bahsedeyim. öncelikle güvenilir yorumları güzel mağazalardan alışveriş yapınız. çünkü başıma gelenlerden yola çıkarak size tam sinüs diye daha ucuz olan modifiye sinüs aynı marka benzer bir model gönderebiliyorlar. eğer bu konuda acemiyseniz bunu anlamayabilirsiniz. bir de çinden tam sinüs inverter alacaksanız yine yorumları bol olan güvenilir mağazaları tercih edin. çünkü çinliler tarafında da gerek pwm mppt şarj kontrol cihazları gerekse tam- modifiye sinüs inverterler konusunda sizi kandırmaya çalışabiliyorlar. tabi ki bir diğer önemli nokta ise evde kullanacağınız için fanı sadece ısındığında aktif olan mümkünse sessiz olduğunu beyan eden inverterler tercih ediniz. çünkü inverter fanları ile saç kurutma makinasının fanı arasında çok az desibel fark var. böylesine cihazları aynı ortamda kullanmanız pek olası değil.

bir diğer konu olan inverter konusunda birşeyler söylemek gerekirse;  bunların hem inverter hem de şarj kontrol cihazı olan akıllı olanları var. bu tür cihazlar extreme olduğu için üzerinde durmayacağım zaten bildiğim bir alan değil. genelde evin tamamına yakın elektiriğini yüklenecek projelerde kullanılıyor. Bunun haricinde aküsüz sistemler denilen gündüz üretilen elektiriğin sisteme verilip gece şebekeden kullanılarak bi anlamda gündüz ürettiğin elektiriği devlete satarak dönüşümlü sistemlerde de kullanılıyor. tabi birebir araştırmadım ama son 2 yıldır bunun da bir anlamı kalmadığını öğrendiğim bir kaç kaynak gördüm. brokrasisi dağıtım bedeli vs...

 

Kavramsal olarak son olarak panel çeşitlerine değinelim. Genel olarak Monokristal ve polikristal diye ikiye ayrılan paneller satılmakta ve bunlarında kendi içinde çeşitli varvasyonları bulunmakta. monokristallerin düşük ışıkta daha verimli olduğu söylense de izlediğim videolardan anladığım kadarıyla çok az bir fark olduğunu gördüm. bu bağlamda fiyat farkı uçuk olmadığı sürece monokristal alınabilir ancak şarttır diyemem. bir nokta daha var ki bunu şahsi olarak algılamayın. sadece bu sistemlerle kurmuş kişilerin yazdıklarından yola çıkarak genelde yabancı üretim panelleri öneren yazılar okudum. tercih sizin tabi ki...

 

Gelelim incelemenin Özüne: bu kadar bilgi dağarcığından sonra kişisel olarak subjektif verilerle birazcık objektif verilerle yoğurarak aktaracağım.

 

3 tane 20amper/saat akümü paralel bağladığım bir sistem kurmaya karar verdim. ancak tek aküyle bu işi yapmak daha mantıklı olabilirdi. çok planlı bir şey olmadığı için sonucunda illaki şöyle olsaydı dediğim çok şey oldu.

 

bu paralel bağlı akülere mppt den gelen elektiriği görmek amaçlı bir ampermetre ekledim. resimde görüldüğü üzere mavi ekranlı olan ampermetre. tabi bir çok şeyi daha gösterebiliyor.

bu aküleri sadece elektirikle şarj edebilmek amaçlı lityum destekli pwm solar cihazımı değerlendirmeye karar verdim. sisteme eklemiş olsam da henüz verimli kullanamadım çünkü uygun bir adaptör bulamadım. şöyle en azından 20v ve yukarısı bir adaptör ve güçlü bir amper değeri olması lazım diye düşünüyorum. tabi bu solar şarj kontrol cihazını bir anahtarla aküden bağlantısını kesip açabiliyorum. çok elzem bişey değil ama solar cihazı kapatmam gerekirse diye ekledim. yanına da solar cihazın aydınlatma çıkışlarını  bir nevi aküden doğrudan enerji almak maksatlı iki kutup soket ekledim.

 

En üstte görülen şey ise çinden aldığım boost ve buck voltaj regülatörü. yanlış hatırlamıyorsam 0-35v ve 0-5amper e kadar destekliyor. kumandalı ve uygulamalı bir şey ama uygulama kısmını yapamadım. kumandası işlevsel olduğu için de çok üzerinde durmadım. bir gün bunu da hallederim diye düşünüyorum.

 

tabi bir de 2 adet usb çıkışı da ekledim. çıkışlardan biri hızlı şarj destekli diğeri 3 ampere kadar destek sunuyor. bunun da kapatıp açılabilir olması açısından bir anahtar ekledim.

 

 

 

tabi bir de çatıya paneli nasıl koyduğum ile ilgili görseller ekleyecek olursak kabloları bacadan almak üzere :

paneli kremitlere karbonat ve japon yapıştırıcısı ile tuttturdum. ben herşeyde olduğu gibi buna da deneysel yaklaştım. yani tavsiye edebileceğim bir yöntem olarak bakmayın. mazallah uçar muçar rüzgarda bizim evin etrafı müsait olduğu için sıkıntı olarak görmedim.

 

 

 

SONUÇ:

 

Aylık 10kw civarında ortalama bir kullanım ettim üçbuçuk ayda. şimdiye kadar 32kw civarında bir kullanımım oldu. bu da kw başına zamlı tarifeyle kw  0.90 ise 28-29 lira ediyor. kısaca külli zarar bir proje oldu ki zaten kar amaçlı girişilecek bir şey olmadığını ufak bir araştırmayla anlıyorsunuz.

incelemenin sonları biraz üstün körü oldu. sizin sorularınızla bu incelemeyi biraz daha iyileştirebilirim.

 

#güneşpaneli

 

 

 

 

 

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 10
 • eskod @eskodd

  Karavan için ideal olabilirmiş

  • Höşelek @benvaryaben

   zaten gerçekten elektiriğin olmadığı yerde değeri olabilecek bir sistem. elektirik varken mantıklı değil. ben 600wlık inverterin fanını iptal ettim fazla yüklenmediğim için bir sorun olmadı. ama fan sesi çekilecek gibi değil. ev tipi akıllı inverterleri de bir dolabın içinde ve mümkünse evin dışında montajlamak lazım.

 • Noisecash @noisecash

  İnverterde en önemli.konu olan on grid ve off grid özellikleri var burası hayati bir konu ,şebeke ceyrani olmadan.bir çok inverter çalışmıyor ,on yada off grid inverterler seçim yapılırken önemli misal dağ veya bağ evinde yanlış inverter alırsanız sistem çalışmaz..
  Birde çift taraflı paneller var bunların altında kasa yok panelin hem üstü hem altı yansıtıcı levha ile güneşten enerji sağlıyor yansıma ile..

 • ofis @ofis

  Çift taraflı saat olsa kaç paralık elekttik satardınız acaba, hem kullanım hem satış yapınca biraz toparlayabilir ama çift taraflı saatte ucuz değil. Apartman ortak kullanımı için düşünülebilir masraf bölüşülür.

 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  güneş panellerin altından rüzgar geçmeli aşırı ısındığı için performans kaybı olur diyorlar. bir de ben olsam kiremitlere değilde bacaya monte ederdim daha güvenli olur.

  • Höşelek @benvaryaben

   Bacaya bağlama işi için panelin çıtasına bir kaç delik açmak icap ediyordu. Bunu yaparken paneli kırma riski var sonuçta tamperli cam. Deneyimim olsa neyse. Bu şekilde de bir sorun yaşamadım şimdilik. Rüzgarlı havalarda bişey olmadı şimdilik. Sıcaklık konusunda performans illaki düşer.ancak benim senaryomda bu şekilde daha pratik olduğu için bu uyduruk yöntemi seçtim.

#vw #OtoSeyir

VW grubu aracı olanlar, fren balatası için hangi markayı tavsiye edersiniz, bosch, TRW, ATE vs? 2013 model octavia'nın balatalarini ilk defa değiştireceğim bu bakımda. Üzerinde fabrika çıkışı balatalar var ve arka balatalar TRW üretimi, önleri göremedim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 8

Bu programları denemenizi tavsiye ederim. Günde en fazla 10 dakikanızı alıyor yapmasıda kolay. Eğer başlayacaksanız size tavsiyem tek başlamamanız yani internet üzerinden bile olsa bir arkadaşınız ile başlarsanız bir birinize günlük programı hatırlatsanız sizi yapmaya itiyor ve bırakmıyorsunuz. Push up programını yapmıştım bir önceki ay 35 e kadar çıkabiliyorum üstüne nefesim yetmiyor.(Tavsiyeniz varsa alırım sanırım core egsersizleri yapmam lazım ama bilgim az.Bu arada ilk başladığımda 3 tane zor yapıyordum gerçekten 1 ayda çok yol kat edebiliyorsunuz yeter ki başlayın.) #Spor

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Animelere karşı önyargılıydım. Yanılmışım bu seri benim önyargımı kırdı. Bir şans vermenizi tavsiye ederim pişman olmayacaksınız.

Attack of titan gibi önerebileceğiniz bir anime varsa yazarsanız sevirim

Shingeki no kyojin (TV Series 2013–2021) - IMDb

Shingeki no kyojin: With Yûki Kaji, Marina Inoue, Josh Grelle, Yui Ishikawa. After his hometown is destroyed and his mother is killed, young Eren Jaeger vows to cleanse the earth of the giant...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 12
BeğenFavori PaylaşYorum yap

araç İçi yol kamerası öneriniz ne olurdu

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 11

Youtubedaki şu en sonda önerilen videoları nasıl kapatabilirim.
eklenti felan mı var acaba

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Telefondaki İngilizce Öğrenim Uygulamaları

Bu yazı, daha önce yazdığım şu yazının devamı niteliğindedir. Denediğim uygulamalarla ilgili izlenimlerimi, bunların artı ve eksi yönlerini kısaca yazdım.

 

1- Bright | Link

Alışkanlık oluşturmak için harika bir uygulama. Günde sadece 8 kelime öğretiyor ve sizden çok az zaman talep ediyor. Uygulamanın içinde zarflar, sıfatlar, sağlık, iş, okul, ilk 100 fiil vb 20'e yakın kategori var, hangi kategoride öğrenmek isterseniz onu seçebiliyorsunuz, ya da hepsini seçebilirsiniz. Seçtikten sonra uygulama size bugün öğrenmek istediğiniz 8 kelimeyi seçtiriyor (resim 1). Kelimeyi isterseniz öğrenmek için seçebilir, ya da  kaydırıp geçebilirsiniz. Dinleme, yazma, şık seçme ve eşleştirme yaptırıyor. Ve bitti. Öğretim rutini şöyle: dün öğrendiğin 8 kelimeyi tekrar et, yeni 8 kelime öğren, daha önce öğrendiklerin arasından rasgele seçilmiş birkaç kelimeyi tekrar et (zorlandığınız kelimeleri belirleyip onları önünüze getiriyor).

5 gün ücretsiz denemesi var. İndirip deneyebilirsiniz.

Artıları
Az zaman talep ediyor.
İstediğin kelimeyi öğrenme özgürlüğü.
Fikir çok başarılı, oyun oynar gibi basit bir şekilde öğretiyor.

Yazma, dinleme pratiği de yaptırması.

Eksileri

Pahalı (benim androidcim işini bilir demek istemiyorum ama pahalı)
Bulut yedekleme yok, o cihazda kullanmalısınız.

Öğrenecek yeni kelime kalmadıktan sonra eskileri tekrar etmeme izin vermedi. Tebrikler bitirdin şeklinde kaldık.

 


 

2 - Drops | Link

Resimlerinden görebileceğiniz gibi illüstrasyonlarla zenginleştirilmiş bir uygulama. Sebzeler, yolculuk, içecekler, renkler vb. şeklinde kategorilenmiş kelimeler önünüze "damlıyor" öğrenmek istediğiniz kelimeyi aşağı kaydırınca öğretmeye başlıyor. Dinleme, görsel-kelime eşleştirme, doğru yanlış vb çok pratik içeriyor. Yazma kısmı şöyle: Ekranda ekmek resmi var size "d, e, a, r, b, g" gibi harfler verip "bread" olarak sıralamanızı istiyor. Günlük 5-10 dakikalık dozlar ile öğretmek hedefinde.

 

Artıları

Eğlenceli.

Görsel olarak çok iyi.
Çok fazla dil içeriyor.
Öğretirken "ders" havasında değil oyun gibi.

Yolda veya boş zamanlarda ayaküstü öğrenmeye müsait.

Eksileri

Ücretli sürümü pahalı

Kelime tekrar sistemi vasat

 


3 - Memrise | Link

En çok faydalandığım uygulama. 7 ünite, yüzlerce bölüm, 3800 kelime içeriyor. Dinleme, yazma, doğru şıkkı bulma vb pratikler içeriyor. O dilin yerlilerinin konuşmalarını gösteriyor. Tekrar sistemi yani öğrendiğiniz kelimeleri hatırlatması çok iyi. Son baktığımda sitelerinden öğrenmek ücretsizdi.

Artıları

Çok makul ücret (yıllık 50 tl sanırım).
Başarılı kelime öğretim sistemi.

Başarılı kelime tekrar sistemi.

Web sitesi ücretsiz | Link

Basit gramer bilgileri de içeriyor.

Eksileri

İlk ünite turistlere yönelik kelimeler ve cümleler içerdiğinden çoğu insan sıkılıp burada bırakabiliyor.

Kelime tekrar sistemi çok katı, en ufak bir dalgınlığınızı ve yanlışı işaretlemenizi "sen bunu öğrenemedin" diyerek en baştan öğretiyor.


4 - Rosetta Stone | Link

Bu kapsamlı bir dil öğretim programı. Zaman zaman üniversiteler öğrencilerine ücretsiz sunabiliyor. Eğer üniversite öğrencisi iseniz kütüphaneniz size bu hizmeti sunuyor mu kontrol edin. Benim üniversitem sunuyorken denedim ve telefon uygulaması neyse üniversitenin sunduğu da aynısı. Her dili o dil üzerinden öğretiyor, İngilizceyi de İngilizce üzerinden. Yalnız diğer diller İngilizce kursunun bir tercümesi olduğundan başarısı tartışılır ama konumuz İngilizce olduğundan bunu es geçelim. Telaffuz, gramer, dinleme, görsel eşleştirme, cümle kurma gibi pek çok şeyi öğretiyor.

 

Artıları

İngilizceyi İngilizce üzerinden öğretiyor

Dilbilgisi (gramer) de öğretiyor.

Oldukça kapsamlı bir uygulama.

Genişletilmiş Öğretim: Her seviyeye uygun pek çok okuma metni (toplamda onlarca) var ve bu metinler seslendirilmiş. Telaffuzları gösterme açısından çok başarılı. Hem de tek tıkla tercümesini görebiliyorsunuz.

Eksileri

Çok pahalı

Sizden biraz ders ortamı ciddiyeti talep ediyor (bu belki iyi bir şey de olabilir)

 


5 - Busuu | Link

Gramere çok önem veren bir uygulama. "Countable, uncountable, at/in/on/by/next to hangisi nerede kullanılır? there is some milk mi yoksa there are some milk mi?" gibi konulara önem veriyorsanız sizin için biçilmiş kaftan olabilir. Günde kaç dakika çalışırsanız hangi tarihte bitirebileceğinizi gösteriyor, bu diğer uygulamalarda görmediğim güzel bir özellik. Kişisel olarak bana uymasa da başarılı bir uygulama. Sosyal yönüne de değineyim. Uygulama size diyor ki "Ben Türkiye'de yaşıyorum ve çok mutluyum" Siz bunu "I live in Turkish and i am so happy" diye çevirdiniz. Bunu sosyale gönderirseniz tıpkı TS'nin akışı gibi bir akış var ver insanlar buradaki yanlışı düzeltip size doğrusunu söylüyorlar (Turkish değil Turkey demelisin, sebebi budur vb).

Artıları

Uygun tam sürüm fiyatı (yıllık 70 lira civarında)
Gramer ağırlıklı öğretim

Ücretli sürümdeki sosyal sistemi

Eksileri

Ücretsiz sürüm sadece girip bakmalık, hiçbir şey sunmuyor.

Kelime öğretim sistemi başarılı değil.

Kursunuza sıfırdan başlamak isterseniz bunu tek tuşla değil, müşteri hizmetlerine e-posta atarak yapmanız gerekiyor. O yüzden ara verip unutmanızı tavsiye etmem.


6 - Duolingo | Link

Anlatmaya gerek yok, görüyorsunuz.

Artıları

Gerçek anlamda ücretsiz.

Harika bir topluluğu var, bütün konular açıklanmış ve anlatılmış.

Günlük ufak dozlar halinde öğrenmeye çok müsait.

Web sitesinden de çalışabilirsiniz.

Eksileri

Kelime tekrar sistemi başarılı değil.

Bazen çok özensiz cümleler ile karşılabiliyorsunuz.

Zaman zaman bir konuyu anlamak için topluluk mesajlarını epey kurcalamak gerekebiliyor.


7 - Lingodeer | Link

Asya dilleri konusunda oldukça başarılı bir uygulama. Türkçe-İngilizce kursunu çok denemediğimden bir şey söyleyemeyeceğim ama yapı olarak başarılı. Dozunda gramer ve kelime öğretiyor. Yazdırma, dinleme, boşluk doldurma, fazla ya da eksik kelime bulma gibi pratikleri var. Genel olarak başarılı. Bir de web sitesi var, bazı ücretli diller sitesinde ücretsiz, kontrol etmekte fayda var. https://www.lingodeer.com/

Artıları

Gramer ve kelime öğretimi dozunda

Alıştırmaları başarılı

Web sitesinde bazı diller ücretsiz.

Eksileri

Esas olarak Asya dillerini öğretmek amacıyla çıktığındna Avrupa dillerinde aynı ölçüde başarılı değil.

Bölümlerde bazen insana "vallahi öğrendim artık bit lüfen" dedirtebiliyor.


8 - 9

Anki ve Quizlet

Bunlar sizin kelimelik hazırlamanıza dayanan, size hazır bir ürün satmayan uygulamalar. Artık temel öğrenim bittikten sonra kendi kelimelerinizi, kurslarınızı hazırlayıp öğrenmek isterseniz işine yarayacak şeyler.

Kabaca bir tabirle Anki=Linux ve Quizlet=Windows diyebiliriz.

Quizlet daha kullanıcı dostu. Kelimenizi yazınca size otomatik karşılık öneriyor, otomatik seslendiriyor(İngilizce telaffuz çok başarılı ama Türkçe sıkıntılı). Ayrıca insanların paylaştığı "deck"leri görüp onlara da çalışabiliyorsunuz. Bunun haricinde kelime için hatırlatıcı bir resim eklemek isteseniz bile paralı. Yine de bu birinin resimli kursunu ekleyip çalışmanıza mani değil. Yine sadece dil için değil, pek çok amaçla kullanılabilir. Örnek bir Quizlet kursu: Avrupa Kıtasındaki Ülkeler

Anki ise sizden biraz kod bilgisi istiyor. Kurs oluşturmak zor ama öyle güzel hazırlanmış kurslar var ki insan hayret ediyor, bu programla bunu nasıl yaptınız diyorsunuz. Hazır kurslar var ama Quizlet kadar zengin değil. Ama çok fazla eklenti desteği var. Birinin adını vereyim mesela "Quizlet to Anki" evet, Quizlet "deck"lerini Anki'ye aktarmaya yarıyor. Ve evet benim de favori kullanımım kursu Quizlet ile hazırlayıp Anki'ye aktarmak. Anki'nin arkasında dev bir topluluk var. Özellikle Tıpçılar arasında çok popüler. Anki Reddit TopluluğuAnki Medical School Topluluğu

Anki internet sitesi: https://apps.ankiweb.net/
Quizlet internet sitesi: https://quizlet.com/tr


10 ve Son

-
Kapanış

Denediğim uygulamalar ile ilgili izlenimler böyleydi. Ben deneyimledikten sonra meydana gelen gelişmelerden çok haberdar değilim, mümkün olduğunca öğrenmeye çalıştım. Örneğin ben 2 yıl önce Drops'u denediğimde 24 saatte bir 10 dakika veriyordu ve bu 24 saat sizin 10 dakikanız bitince başlıyordu. Yani bir akşam 11'de çalıştıysanız ertesi akşam 11.10'u beklemek zorundaydınız, iğrenç bir şeydi. Şimdi bu düzelmiş ve yorumlarken bunu dikkate alarak yazdım.

Bu yazı dizisini üçleme olarak düşünmüştüm, eğer biraz olsun birilerinin işine yararsa belki ileride üçüncüsünü de yayımlarım.

Son olarak defalarca pes edeceksiniz, defalarca sıkılıp bırakacaksınız, bunu okurken hadi ordan diyip aylar sonra "hakikaten bıraktık" diyeceksiniz. Bunların hepsi normal, yeter ki geri dönmeyi bilin. Çok sevdiğim iki alıntıyla bitiriyor ve hoşçakalın diyorum.

İnsanlar aynı olduğuna göre, kimsenin kimseden aşağı kalır tarafı olamaz. İnsan yaptıklarını geniş bir gönülle yapmazsa, tek başına sülaleyi hareket ettirmek kararlılığında olmazsa, işe yaramaz. Çaydanlık gibi, insanın yüreği de sıcaklığını kaybedebilir. Önemli olan soğumamasını sağlamaktır.

...

Başkalarını yenmeyi bilmem, kendimi yenmeyi bilirim. Bugün dünden, yarın bugünden daha iyi olmaya çalışarak yaşam tamamlanmalıdır. Bunun da sonu yoktur.

Tsunetomo Yamamoto

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Mi box'a smart YouTube yerine yeni bir YouTube client'ine geçilmişti, yeni olanın adı ne?

BeğenFavori PaylaşYorum yap