Taramalı tüfekli bir oyun - #Devlog 2

Son blogdan bu yana 21 gün geçmiş! 21 gün!  Tabi bu süreçte mojitomu yudumlayıp yatımla Cayman adalarına gezmeye gitmedim.(gözler yaşlı)

Hemen araya sıkıştırayım; Önceki blogu okumadıysanız, şuradan bir göz atmak isteyebilirsiniz.

Özet

Yaklaşık 2 haftalık bir süreç boyunca düşmanların spawn olma sistemleri ile uğraşmak durumunda kaldım, son bir haftadır da diğer sistemleri rayına oturtmaya çalışıyorum. Ancak görünen o ki, düşman spawn sisteminde yaptığım bazı değişiklikler sistemi kararsız hale getirdi. Bu nedenle büyük ihtimalle bu sistemi önümüzdeki günlerde refactor edeceğim. 

 

2.Hafta (ilk blogun kaldığı yerden devam eder)

Oyunun tek mekaniği düşmanları yoketmek. Bunun için de düşmanların tamamen rastgele spawn olması çok mantıksız bir yoldu. Diğer bir yol da, genelde geliştiriciler tarafından tercih edilen "elle girme" yöntemi, hemen yanlış anlamayın, buradaki konsept nasıl bir düzenle spawn olacağının TEK TEK VE EL İLE EDİTÖRDEN yazılması. Bu noktada birçok değişken var.

 1. Düşmanların tipi
 2. Düşmanların sayısı(tek seferde kaç tane spawn olacak)
 3. Spawnlar arasında ne kadar bekleme olacak
 4. Waveler arasında ne kadar bekleme olacak
 5. İlerleyen dalgalarda(wavelerde) zorluğun dengeli bir şekilde artması

Özellikle son maddenin altını çizme sebebim, bunun genelde gamedesigner ve testerlar tarafından yapılan uzuun bir süreç olması, çünkü çok ince ayarlamalar ile(finetuning) tüm düşmanlar için ve tüm haritalar için bunun yapılması gerekiyor. Benim ise malum ne o kadar zamanım ne de param olmadığı için her programcının en hakiki dürtüsü olan otomatize etme isteğine uyarak otomatize etmem gerektiğine karar vermem ile sonuçlandı bu süreç.

Geçtiğimiz haftalarda bir paylaşım yaparak spawn algoritmamı paylaşmıştım, çalışma prensibini soran bir arkadaşımıza da bir video ile durumu açıklamıştım. Ancak burada da belirtip videoyu ekleyeyim.

Sistem Sinüs dalgası üzerine dağılım yaparak zorluk seviyelerinin her dalgada artmasını ve otomatik dengelenmesini sağlıyor. Bu sayede dengeli bir rastgelelik ile tüm spawn dalgaları ayarlanabiliyor.

Bu sistemi çözmem yaklaşık 1.5 hafta sürdü. Çünkü düzgün bir spawn algoritması yazmak için iteratif olarak birçok formülizasyon yapmalıydım.

Hafta 3(En azından yarısı)

Algoritmik bir süreç ve kodda birçok iterasyondan sonra

 • Pooling sistemi
 • Spawn algoritması
 • Düşman sürülerinin düzenini kontrol edebileceğiniz bir editör

yazıp çalışır hale getirdim. Sonuç ise gifte(~0MB) gördüğünüz gibi oldu.

Hafta 4

Bu hafta genel olarak, bir takım cilalamalar yapmaya harcandı.

 • Düşmanların öyle laps diye spawn olmaması için gökten düşme efekti ekledim.(Ki bu sistemi sapıttırdı, videonun sonlarında görünüyor)
 • Silahlara mermi limiti ekledim ve silah seviyelerini gösteren bir arayüz yaptım.
 • Sonunda oyuncuya sağlık ve can tamlanması sistemi ekledim.
 • Yeni dalga geldiğinde onu gösteren bir arayüz ve arka sistemlerini yaptım.
 • Ve biraz da, silah spawn sistemiyle uğraştım. Şu an onunla uğraşmaya devam ediyorum 🙂

Buraya kadar okuyup takip ettiğiniz için teşekkür ederim, Önümüzdeki haftalarda görüşmek üzere!

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 17
 • lterlemez :) @lterlemez

  Grafikler çok tatlı, kırmızıları öldürmek daha uzun sürecek değil mi?

 • Onur Eryilmaz @onurery

  Bu düşmanların Spawn olurken sapıtmasının nedeni poolda yeterli düşman kalmaması ve yeni yaratılan düşmanların aktif olma fonksiyonunun çalışmaması mı acaba, yoksa başka bir sorun muydu?

  • Mert @merpheus

   Aktif olma fonksiyonu yoktu hocam daha önceki implementasyonumda, sadece objeyi aktif edip sonra komponent ve değerleri aktif ettikten sonra tek tek aynı loopun içinde sıfırlıyordum. Çok kötü bir kod yazım şekli olduğunu biliyorum, zaten prototip üretmek için öyle yapmıştım.

   Şimdiki sefer de ise birden çok sınıfım var ve her düşman artık bir sınıf ile türetiliyor. Bunların base sınıfında da abstract olarak OnWarmUp, OnSpawn ve OnDespawn metodları var. Bu sayede sorun şimdilik çözülmüş gibi duruyor.

   Tabi düşmanların gökten spawn olup yere düştükten sonra sekmesi ve sonra hareket etmesi olayını önceden fiziklerle çözüyordum, şimdi bir Tween kütüphanesi kullanıyorum, daha mutluyum. 🙂

   Nitekim aynı zamanda animatörde ölme animasyonu çağrıldıktan sonra modellerin base riginde de bir sapıtma oluyordu. Bu üstteki yeni modellerin animasyonunu büyük ihtimal blenderdan yapıp daha dikkatli olacağım böylece o sorunun da çözülmesini umuyorum 🙂

 • lterlemez :) @lterlemez

  Görünür alan dışında türetilmeleri mümkün değil mi?

 • lterlemez :) @lterlemez

  Youtube videonuz da, oyun/yazılım yapmanın o kadar kolay olmadığını; büyüklerimizin ön gördüğü gibi orta eğitimde sadece algoritma vermekle (hele problem çözme konusu da pas geçilerek) olmayacağının, yeri geldiğinde matematik, fizik, kimya (çok güzel bir örnek verilebilir, Oxygen Not Included) vd konuların da gerektiğine çok güzel bir örnek teşkil etmiş.

Yararlı Chrome Eklentileri

ilk eklenti CONTEXT

Benim kromu eklentiler ile birlikte kullanmayı seviyorum. Bu sebeptendir ki 37 eklenti şekilde kullanıyorum. Bu kadar fazla eklenti olunca yönetmek sıkıntı oluyor. İşte bu sıkıntıma çözüm olan eklenti, açık kaynak ve gruplandırdığım uygulamayı toplu şekilde açıp kapatabiliyor.

İkinci eklenti EKİLL

Bu eklenti ise reddti,medium vb. sitelerde altta veya üste bulunan istenmeyen bölümlerin kaldırılmasına yarayan bir eklenti.

Üçüncü eklenti SLOTH

Ben aynı zamanda kromu çok sekmeli kullanıyorum. En az 50 sekmeli, bu nedenle açtığım sitelere bağlı olarak ram yetmeme durumu oluyor. Sekmeyi kapatsam olmaz, yer imine kaydetsem yüzlerce yer imi oluyor. Ne yapayım ne yapayım derken. Bu eklentiyi buldum. Sekmeleri kapatmaya gerek kalmaksızın uyku moduna(bellekten siliyor) alıyor. Sekmeye geldiğinizde tekrardan o siteyi yenilemiş oluyor. Böylelikle 450 sekme dahi olsa pc kasmıyor.

Beğenilirse diğer eklentilerimi de yazarım. Umarım işinize yarar.

#Chrome #ChromeExtension #ChromeEklentisi#GoogleChrome

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Tüm Bildiklerinizi Unutun, HUAWEI P20 Pro İle Fotoğraf Çekmeyi Yeniden Keşfedin!

Sponsorlu İçerik

HUAWEI'nin P Serisi her zaman mobil fotoğrafçılığın öncüsü olmuştur. Şimdi, HUAWEI P20 Pro, estetik vizyonun akıllı bir fotoğrafa ışık tutan gelişmiş bir kamera sistemi ile buluştuğu devrim niteliğindeki Leica Üçlü Kamerası ile sektöre bir kez daha öncülük ediyor.

Yapay zeka ile 500’den fazla ortam ve obje tanımlama ile 19 tane farklı senaryo ve obje belirlenebiliyor ve doğru kamera ayarları ile fotoğraf ayarları doğru zamanda kullanıma geçebiliyor. Bu sayede en amatör fotoğrafçı bile profesyonel kareler yakalayabiliyor.

Dünyanın ilk Leica üçlü kamerası HUAWEI P20 Pro’da

HUAWEI P20 Pro, ışık sanatını vurgulayarak gelişmiş kamera sistemi ile kullanıcılara fotoğrafçılığın her alanında yardımcı olacak ve daha etkili sonuçlar verecek yenilikler sunuyor. HUAWEI P20 Pro dünyanın ilk Leica üçlü kamerasıyla yaratıcı mobil fotoğrafçılığın sınırlarını zorluyor. HUAWEI P20 Pro, çektiğiniz her çekim için benzersiz keskinlik, renk doğruluğu, odak ve kontrast sağlayan şaşırtıcı 40 MP RGB kameraya sahip.

Günün veya gecenin herhangi bir saatinde detaylı, zengin, atmosferik görüntüleri yakalamak için ışığın kinetiklerinden ve hassas mühendisliğinden esinlenilen HUAWEI P20 Pro ile çektiğiniz her fotoğraf benzersiz keskinlik, renk doğruluğu, odak ve kontrast oranına sahip oluyor.

5X Hybrid Zoom sayesinde daha çok gör!

Leica zoom objektif sistemi ile HUAWEI P20 Pro, 5X Hibrit Zoom elde edebilir. Bu, uzaktaki inanılmaz ayrıntıları yakalamak istediğinizde nesneyi yakınlaştırmanıza ve olağanüstü sonuçlar üretmenize olanak tanır. Birçok akıllı telefonda fotoğraf çekerken yaptığımız zoom, çektiğimiz fotoğrafın kalitesini önemli ölçüde düşürüyor. HUAWEI P20 Pro'nun zoom modu, diğer telefonların ötesine geçerek kalite kaybı olmaksızın çektiğiniz detayı 5 kata kadar kusursuzlukla yakınlaştırabiliyor. Bunu, görüntüyü iyileştirmek ve dengelemek için gelişmiş yapay zeka özelliğini kullanarak yapıyor.

HUAWEI P20 PRO ile hareketli anları yakalamak çok kolay!

HUAWEI P20 Pro ile hareketli anların ayrıntılarını zahmetsizce kaydedebilir ve eğlencenin kısacık anlarını anında yakalayabilirsiniz.

Gece çekimleri artık çok net!

HUAWEI Yapay Zeka Görüntü Sabitleme, Gece Modu'nu kullanarak düşük ışıkta inanılmaz derecede net çekim yapmanıza olanak tanır. Tripod kullanmaya gerek kalmadan elinizle çekim yapabilirsiniz. Gece Modu, herhangi bir ortamda zahmetsizce net, hafif dengeli enstantane için yüksek kontrastlı sahneleri de dengeler. HUAWEI P20 Pro, sahip olduğu yapay zeka ile bulanıklığı ortadan kaldıran mükemmel stabilizasyon tekniklerini kullanıyor.

Ağır çekimle eğlenceli anlar yakalayın!

960 fps Super Slow Motion video modu ile saniyede 960 kareye kadar aşağı doğru yavaşlama yapın. Hayatın en değerli anlarını yakalamak ve eğlenmek için kullanın.

Selfie'den Portreye

24 MP'lik ön kamera, çektiğiniz her selfie çarpıcı görünecektir. Gündüz veya gece canlı, keskin, göz kamaştırıcı görüntüler sunar. HUAWEI P20 Pro, yapay zeka odaklı 3D yüz modelleme teknolojisini kullanarak yüz özelliklerinin kontürlerini takip ediyor ve en güzel selfieler için ayarlıyor. 3D Portrait Lighting ayrıca hızlı selfieleri çarpıcı portrelere dönüştürmek için bir dizi stüdyo kalitesinde aydınlatma efekti sunuyor.

Akıllı telefonda üstün fotoğraf teknolojisiyle ön plana çıkan HUAWEI, fotoğrafçılık konusuna da profesyonel olarak yaklaşıyor. RAW özellikte fotoğraf kaydetme imkanı sunarak; hem kalite hem de nitelik olarak profesyonelliği tüm kullanıcılarına sunuyor. Bilindiği gibi Raw fotoğraf, dijital makinelerin negatifi olarak tanımlanan bir format özelliği... Raw olarak çekilen fotoğraflar; iyi baskı alabilmek için en uygun özellik olarak gösteriliyor.

BeğenFavori Paylaş

Daha önce LG akıllı TV'de, USB bellek bağladığımda aldığım "Dosya veya dizin hasarlı" hatasından bahsetmiştim; https://teknoseyir.com/durum/680787

Çözümünü de yorum olarak yazmıştım ama aynı sorunu bir kez daha yaşadığım ve yine aynı şekilde çözdüğüm için yeniden paylaşıyım istedim. Çözüm, Rufus ile ekran görüntüsündeki ayarlarda bir ISO yazdırıp, ardından belleği biçimlendirmek. Bu işlemi uyguladıktan sonra problem çözülüyor 🙂

Not: Araştırdığımda bu hatanın partition düzeninden, yani MBR/GPT birimlerindeki hasardan kaynaklandığına ulaşmıştım. Partition Manager'lar bile sorunumu çözemedi. Bu sayede kolay bir şekilde hallettim ve çok doğaçlama bi çözüm oldu 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Değerli Teknoseyir Ailesi;
Bu gümrük vergisi ile alakalı geçen konusunu açtığım sonuca bağlanmayan sorumu sonuca bağladım sanıyorum ve bilgilerimi burda paylaşacam. Gümrük ve Ticaret Bakablığı çağrı merkezini aradım ve sordum
30 Euro aşarsa ülkelere göre %18 - %20 vergi ödüyorduk. Bu vergilendirmenin toplam ürün başına mı yoksa tek ürün başına mı olduğunu sordum. Tek fatura yani tek bir ürün başına olduğunu söyledi. Aylık kısıtlama olup olmadığını da sordum. Atıyorum 1 ay içinde farklı farklı ürünlerden toplamda 50 euro değerinde alışveriş yapsam ve bu ürünlerin hiçbiri 30 euroyu geçmese vergi ödemezmişiz. Birde ben 2 tane telefonuma kılıf almıştım. Bana birden fazla fiziksel özellikleri aynı alan ürünlerde 30 euroyu geçmese bile vergi ödeyebilirsin dedi. Sadece renkleri farklı ama 2 tane, ikisinin fiyatıda 26 TL. Buna vergi ödeyip ödemiyeceğim henüz belli değil. Bonus soru olarak birde Trt Vergisi'ni sordum. Yurt dışından radio alsam vergi ödermiyim sorusuna cevap veremedi. Adını yeni duyduğum bir kurumu aramamı, oraya sormamı istedi. Neresi olduğunu unuttum :).
Konuşmanın sonunda 30 euro ve 30 kg sınırını aşmayan bir ürüne vergi ödemiyormuşuz. 30 euro aşmışsa gümrük vergisi geliyor ve 30 kg dan da ağır ise onada vergi geliyormuş.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Windows sürücülerini güncelleyen ücretsiz bir yazılım. Basit ve sade bir arayüzü var. Tek tıkla arama yapıyor. Tek tıkla bütün sürücüleri otomatik güncelliyor. Ayrı bir siteye yönlendirmiyor. Çok beğendim.

http://snailsuite.com/

#ücretsizyazılım #programtavsiyesi

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Levent Pekcan Emoji Serisi ve Duvar Kağıtları

https://youtu.be/XFzomQs8ppU

Merhaba herkese,

Mevlüt'ün Arthapot Tv'deki LP eskizinden sonra aklıma geldi, o gün oturdum çizdim 🙂 Aslında bardak tasarım muhabbetinden beri aklımdaydı, bu denli ilham gelmemişti. Aklıma gelen tüm bilenen replikleri / durumları için birer tane yaptım. Murat Gamsız, Levent Pekcan ve Hamdi Kellecioğlu eğer isterlerse sitede emoji olarak kullanabilirler. Orjinal dosyalarıda yollarım.

Emojiler içinde bir tanıtım videosu hazırladım. Videodaki LP'nin sesini bulmak videoyu yapmaktan uzun sürdü 😀 Kaç tane video taradım bilmiyorum. Bulduklarımda ya arkada oyun sesi yada Murat abinin sesi vardı. Ancak bu kadar temizleyebildim. İdare edin 🙂

 

https://youtu.be/XFzomQs8ppU

 

 

Bunun dışında size bu emojilerden oluşan 18 tane 4k duvar kağıdı oluşturdum. Tüm duvarkağıtlarına videonun açıklama bölümündeki veya aşağıdaki yandisk bulut depolama linkinden ulaşabilir ve indirebilirsiniz.

 

Duvar Kağıtlarını İndir

 

Murat Gamsız ve Hamdi Kellecioğlu'nun Emojilerini de hazırlıyorum. Bu abilerimin yüz yapıları daha kemikli olduğundan 🙂 LP emojileri ile aynı tarzda olmuyor malesef. Beceremedim aynı tarzı yakalamayı. Daha çok çizgi roman tarzı oluyor (Örn: Otisabi) Üzerine çalışıyorum. Murat abinin gülmesi ve Hamdi Abinin fan kırması (ninja) yakında ... 🙂

Tanıtım videosunu kanalına koyduğu için Arthapot Tv Kanalının sahibi Mevlüte teşekkür ediyorum burdan 🙂 Arkadaşımı deskteklerseniz de sevinirim 🙂

Umarım Beğenirsiniz. Sürç-i lisan ettiysek affola. Duvar Kağıtlarınızı indirmeyi unutmayın 🙂

@leventp @gamsizm @hkellecioglu #lpemoji #teknoseyiremoji #arthapot

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 15 / 62

E3 2017 Yayınları

E3 2017'de canlı yayın yapacak kanallar ve o kanalda yayın yapacak kişiler. Eksiklikler olabilir. Sizinde bildiğiniz yayınlar varsa yorum olarak yazın, eklerim. (Yıldızlı olanlar sonradan eklendi.)

(TS yayın yapacak mı? 😀 )

 

Yayınlar

Konsol Üssütwitch.tv/konsolussu

Multiplayertwitch.tv/multiplayer | youtube.com/UCvKcRMr2_wmejWIIMuVRGZA

Konsol Oyuntwitch.tv/konsoloyunlive

Bölüm Sonu Canavarı*twitch.tv/bolumsonucanavari

Videoyun*twitch.tv/videoyun

 • Batuhan Bozkan*
 • Fuat Can Köseoğlu*
 • Buğra Kocabaş* (Chyrozen)

PartyChatTV*: twitch.tv/partychattv | youtube.com/UCT17FCaszANfqanlTSiKMwg

 

Türkiye saati ile konferans saatleri

 • EA: 10 Haziran 22:00
 • Microsoft: 12 Haziran 00:00
 • Bethesda: 12 Haziran 07:00
 • Devolver: 12 Haziran 08:00
 • Ubisoft: 12 Haziran 23:00
 • Sony: 13 Haziran 04:00
 • Nintendo: 13 Haziran 19:00
BeğenFavori PaylaşYorum yap

KafeinSiz kanalının LP ve MG ile yaptığı programdaki filmlerin bir listesini çıkardım. İçinde merak ettikleriniz varsa vesaire bulması kolay olsun diye. Kimin bahsettiğini filmin linkinin sonuna LP ve MG diye işaretledim. Ölüm/Kalım soruları dahil değil.
Video ise burada izlememiş olanlarınız varsa.
https://www.youtube.com/watch?v=A9opYrKMQXk
LP ve MG'nin "beğendim" dediği ya da "olumlu" olarak belirttiği filmler ve diziler
/Filmler/
Arkadaşım Şeytan http://www.imdb.com/title/tt0279657/ (MG)
Star Wars http://www.imdb.com/title/tt0076759 (LP)/(MG)
Örümcek Adam http://www.imdb.com/title/tt0392945 (Bu değil muhtemelen ama bu olsun isterdim 🙂 ) (LP)
Schindler's List http://www.imdb.com/title/tt0108052/ (MG)
Salak Milyoner http://www.imdb.com/title/tt0253622 (LP)
Köyden İndim Şehire http://www.imdb.com/title/tt0252619/ (LP)
Starship Troopers http://www.imdb.com/title/tt0120201(LP)
The Fall http://www.imdb.com/title/tt0460791 (LP)
Fast And Furious http://www.imdb.com/title/tt0232500 (LP)
Gönül Yarası http://www.imdb.com/title/tt0425079/ (LP)
Av Mevsimi http://www.imdb.com/title/tt1668191 (LP)
Aliens http://www.imdb.com/title/tt0090605 (LP)
Sarı Mercedes http://www.imdb.com/title/tt0200637 (LP)
A Man Called Ove http://www.imdb.com/title/tt4080728 (LP)
/Diziler/
Battlestar Galactica http://www.imdb.com/title/tt0407362 (MG)
Silicon Valley http://www.imdb.com/title/tt2575988 (LP)
It Crowd http://www.imdb.com/title/tt0487831 (LP)
The Wire http://www.imdb.com/title/tt03064 (MG)
Constantine http://www.imdb.com/title/tt3489184 (LP)
Firefly http://www.imdb.com/title/tt0303461 (LP)
LP ve MG'nin "beğenmedim" dediği ya da "olumsuz" olarak belirttiği filmler ve diziler
/Filmler/
Starship Troopers 2 http://www.imdb.com/title/tt0367093 (MG)
Sharknado http://www.imdb.com/title/tt2724064 (LP)
Mulholland Dr. http://www.imdb.com/title/tt0166924 (LP)
Eraserhead http://www.imdb.com/title/tt0074486/ (LP)
Twin Peaks http://www.imdb.com/title/tt0105665 (LP)
Under The Skin http://www.imdb.com/title/tt1441395 (LP)
Kolpaçino http://www.imdb.com/title/tt1523486 (LP)
/Diziler/
Caprica http://www.imdb.com/title/tt0799862 (MG)
Lost http://www.imdb.com/title/tt0411008 (MG)
Stranger Things http://www.imdb.com/title/tt4574334/ (LP)
Person Of Interest http://www.imdb.com/title/tt1839578 (LP)
Prison Break http://www.imdb.com/title/tt0455275 (MG)
#FilmTavsiyesi #kafeinsiz

TEKNOSEYİR ile Öldüren Sorular #16 | Obi-Wan Kenobi Bildiğiniz Gibi Değil!

Bu hafta Öldüren Sorular'da en çok talep ettiğiniz kanallardan biri olan Teknoseyir'den Levent Pekcan ve Murat Gamsız konuğumuz oldu. Bir sonraki programımız...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 10

Gece 2-8 arası bilgisayarı otomatik açma ve kapatma

Herkese merhaba,

Bildiğiniz üzere BTK'nın yeni düzenlemesi ile gece saat 2-8 arası internetimizi tam hızda kullanabiliyoruz ve internet kullanımımız kotamıza işlenmiyor. (Uygulanırlığını bir kenara koyalım)

Çoğumuz çalışıyor veya okuyoruz. Saat 2 ye kadar oturmamız çoğu zaman mümkün olmuyor. Gece download için saat kuracakta halimiz yok. Bu yüzden size Gece belirlediğiniz saatte bilgisayarınızı nasıl otomatik açacağınızı ve yine belirlediğiniz saatte bilgisiyarınızı nasıl otomatik kapatacağınız göstereceğim.

 

Bilgisayarımızı otomatik başlatabilmek için anakartınızın bunu destekliyor olması gerekiyor.

1-Bilgisiyarımızı yeniden başlatıyoruz.

2-Bios ayar menüsüne giriyoruz (Del,f2 vb sizinki hangi tuş ise)

3-Güç yönetimi kısmına giriyoruz (Power management)

4-resume on rtc alarm seçeneğini enable yapıyoruz. (İsim farklılık gösterebilir. Seçeneklerin Açıklama kısmından anlayabilirsiniz. Wake up tarzı bir isimlendirme de olabilir)

5- Altında açılan ilk seçeneği Every day yapıyoruz (her gün çalışacak)

6-Yine altında açılan 2. seçenekte de bilgisayın saat kaçta açılmasını istiyorsanız onu ayarlayın. Ben saat 02:58 yaptım. Kota işlemesin diye 1 saat tampon koydum. Risk almadım.

7- Kaydedip çıkıyoruz.

 

Açma ile ilgili kısım bu kadar.

 

Bilgisayarımızı saat bazlı otomatik kapatmak için,

1-Aşağıdaki programı indiriyoruz ve kuruyoruz.

http://www.airytec.com/files/3.4.1.880/swoff341.exe?utm_campaign=DonanimHaber&utm_medium=referral&utm_source=DonanimHaber

2-Başlangıçta çalışacak şekilde ayarlıyoruz

3- Program saatin oraya yerleşecek. Sol tuş ile tıkladığımızda açılan menüden "Select schedule" kısmını Daily yapıyoruz.

4-Altında açılan seçenekten bilgisayarınız kaçta kapanmasını istiyorsanız onu ayarlıyoruz. Ben saat 5te kapansın dedim. İnternetim hızlı olduğu için indireceklerim çabuk iniyor. Pc bütün gün zaten açık gecede boşu boşuna çalışmasın diye 2 saat süre koydum.

5-Select action kısmını shut down olarak ayarlıyoruz. (uyku moduna vs de alabilirsiniz)

6-Run only when currentt users is logged on seçeneğini işaretleyip en alttan enable task'a basıyoruz ve kapatma işlememiz de hazır.

 

Kalan işlemler şöyle.

Steami başlangıçta açılacak ve login olacak şekilde ayarlayın.

Steam/Ayarlar/İndirmeler kısmından "Şu saatler arasında oyunları otomatik güncelle" kısmını işaretleyin ve saatleri seçin. Ben 3-5 arasını işaretledim.

Yatmadan önce steamde indirmelerinizi ayarlayın ve çıkış yapın. Bilgisayarınız açıldığında indirmeler başlayacak.

Utorrenti başlangıçşta açılacak şekilde ayarlayın. Utorrentten yine hangi saatler arası indirmek istiyorsanız onu ayarlayın.

 

Not: Başka alternatif yöntemler de mevcut. Ancak ben burda belirli saatler arası açılıp kapanmayı anlatmak istedim.

Torrent programlarında indirme bittikten sonra kapatma seçeneğide var.

Steam içinse steam download watcher programı ile steamde indirmeler bittikten sonra kapatmaya ayarlayabilirsiniz.

Ancak dediğim gibi bu anlattığım indirmelerden bağımsız bir açma kapatma yöntemidir.

Pc'yi modem üzerindende açmaya programlayabilirsiniz ancak ben bu yöntemi tercih ediyorum.

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap