Ahmet Tokyüz paylaştı.

Özel Posta Kutusu Kiralama (PTT)

Posta kutusu kirama işlemini nasıl yaptığımı, ne gibi şartları olduğunu açıklamaya çalışacağım.

Takipsiz gönderilerimin kaybolması üzerine posta kutusu kiralama ihtiyacı hissettim. Sadece kimlik fotokopisi vererek (postanede kendisi fotokopi çekti), adres ve telefon bilgilerinin istendiği bir form doldurdum. Ardından görevli bir dolap anahtarı uzattı ve bunu çoğaltıp getirmemi istedi. Gerekli kopyaları edinip geldiğimde işlemlerini halletmiş olan görevli postacıyla görüştürüp kutuyu gösterdi, işlem tamam.
Postacı, adres bilgisi yerine; "adımı ve soyadımı, posta kutusu xx (posta kutu numaram) Mustafakemalpaşa/BURSA" şeklinde yazmam gerektiğini belirtti. Bir paket geldiğinde mesaj, çağrı gibi bir bildirim gelip gelmeyeceğini müşteri temsilcisini arayarak teyit ettirdim ki malesef öyle bir hizmetleri yok. Kiralanan kutular, Postane içerisinde vatandaşların sıra bekledikleri alanda bir köşede bulunuyor. Kutu boyutları itibariyle malesef pek yüksek değil, tahminen 10 cm kadar bir yüksekliği bulunuyor. Derinlik ve genişlik ise a4 kağıt sığacak gibi geldi bana. Adı posta kutusu ancak gelen kargolarda durum ne olur hâlâ emin değilim, muhtemelen o posta kutusuna büyük bir paket geldiğinde bir köşede bekletirler. Bu arada doldurduğum formda ailemden birileri geldiğinde, gelen postanın kendisine verilip verilmeyeceğini seçtiğim bir bölümde mevcuttu.
İnternette, bazı alışveriş sitelerinin posta kutularına gönderim yapmadığının söylendiğini gördüm ancak sorun olacağını düşünmüyorum.
Ücret kısmına gelir isek ilk açılışta 12 liralık bir depozito ücreti alınıyor, bunun dışında yıllık kiralama bedeli olarak 9 lira isteniyor yani 21 lira vermiş bulunmaktayım. PTT'nin kendi sitesinde belirttiği üzere kiralama süresi en az 1 ay, en çok 1 yıl.
Bununla birlikte aylık kira süreleri, kiralandığı ayın ilk gününden, yıllık kira süreleri de ocak ayının birinci gününden başlar ve yıllık abone olmak istediği halde yıl içinde başvuranların kira süresi yıl sonuna kadar aylık olarak hesaplanır şeklinde bir ibare var.

http://ptt.gov.tr/ptt/#!ptt_posta_abone_kutusu_kiralama

Ekleme (28.02.2016): Şu ana kadar 3-4 ürün posta kutuma gelmiş bulunuyor, Bunlardan takipli olanı için kapılara yapıştırılan kağıdı kutuya bırakmışlardı. Nedenini sorduğumda, takipli gönderi için imza almaları gerektiğini söylemişlerdi ve bir köşede kargoların yanında bekliyordu ürünüm. Diğer gönderilerim ise kutuya sığacak boyuttaydılar ve birden fazla ürünü bir arada buldum. Yukarıda bazı sitelerin posta kutusuna gönderim yapmadığı ile ilgili söylentiler duyduğumu belirtmiştim ancak bütün siparişlerim farklı yurtdışı sitelerinden yapılmıştı ve hiç bir sorun teşkil etmedi. Postaneye girip elinizi kolunuzu sallayarak kutunuzu kontrol edip, kargonuzu alabiliyorsunuz kimseyle muhatap olmadan. Bir not daha düşeyim, 9 lira vermiş olduğum depozito miktarı konusunda farklı miktarlar ödeyenler varmış. 6 ve 3 lira isteyen şubeler olduğunu söylüyorlar, emin değilim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 31
Ahmet Tokyüz paylaştı.

PXN - 9613 Wireless / Bluetooth Gamepad

 

Merhaba bugün Gearbest sitesinden aldığım xbox 360 gamepadi tipinde olan PXN - 9613 Wireless / Bluetooth Gamepadini inceleyeceğim.

Ürünün Linki

http://www.gearbest.com/game-controllers/pp_378358.html?wid=21

Fiyatı 24.28 dolar. Benim 10 dolar kuponum vardı. Bana 14.28 dolara gelmiş oldu.

Hali hazırda xbox 360 gamepadine sahibim. Arasıra arkadaşlarım, kuzenlerim vb geldiğinde karşılıklı fifa, nba vs oynamak için 2. bir gamepad almak niyetindeydim. Xbox 360 gamepadi kullandığım için ona çok alıştım. (Yıllarca PS gamepadi kullanmış birisiyim) Benim için şuan olabilecek en mükemmel gamepad xbox 360 gamepadi.(One gamepad kullanamadım ama çok bir fark yoktur düzen aynı çünkü) O yüzden arayışlarım xbox360 ve onun tasarımını kullanan gamepadler arasında sıkışmıştı. Orjinal xbox 360 gamepadi ve one gamepadi almak istemiyordum çünkü çok pahalıydı. 2. az kullanılacak bir gamepad için o para çok fuzuli idi.

Bende çinden çakma wireless xbox 360 gamepadlerine veya muhadillerine bakınmaya başladım. Birebir çakma wireless gamepad bulamadım. Hep tasarımını kullanan ama biraz farklılaştıran gamepadler vardı.

Gearbeste bu gamepadi gördüm.

Ürün tasarım olarak %90 oranında xbox 360 kontrolcüsünün aynısı. İlk bakışta daha bile şık olduğunu söyliyebilirim. Önü piyano black. Bu yüzden malesef çok parmak izi tutuyor. Analog kısımlarının içi turuncu ve bence çok hoş duruyor. İçinde dahili batarya ile geliyor. 550mAh lithium-ion battaryası varmış. Xbox 360 gamepadindeki gibi arkakada batarya çıkıntısı yok. Micro usb portundan şarj oluyor. Uzun bir batarya süresi vaadediyor ancak daha biteremediğim için ölçemedim. Yazılana göre 2 saat şarj olma , 30 saatte şarj süresi varmış.

Ürünün en önemli özelliği hem usb alıcısıyla çalışması hemde bluetooth üzerinden bağlanabilmesi.

Yani hem pc'de hemde android'te çalışıyor. İki platform'da da hem usb alıcısı ile hemde bluetooth ile denedim sorunsuz çalışıyor. Hem androidte hem pc'de kendi ismiyle tanınıyor ama aynı zamanda xbox 360 gamepadini taklit ediyor. Yani ürünü tanıttığınızda xbox360 koluyla hiç bir farkı kalmıyor.

Pcde fifa ve nba2k16 gibi gamepad seçen oyunlarda denedim sorunsuzca çalıştı.

Androidte de nba2k17 , gta san andreas, gta libery city , real racing 3 oyunlarında denedim. Xbox 360 gamepadi gibi çalıştı.

Ürünün telefon takmak için ekstra bir aparatı var. Ayrı satılıyor. Ben onuda alacağım. Telefonda gamepad ile oyun oynamak çok pratik ve zevkliymiş. Yaz tatillerinde bazen bunun üzerinden oyun oynayabilirim. Emuletör'de yüklemeyi düşünüyorum.

Aparat

http://www.gearbest.com/game-accessories/pp_378365.html?wid=21

Aynı ürünün farklı bir modeli. Sadece bluetooth ile çalışıyor ve o aparata özel tasarlanmış ama niyeyse çok daha pahalı.

http://www.gearbest.com/game-controllers/pp_378356.html?wid=21

Xbox360 kolundan daha şık duruyor ama elinize aldığınızda o hissiyat kayboluyor. Xbox360 kontrolcusü tok ve ağır bir kontrolcü iken bu daha hafif ve daha az güven veren bir kontrolcü. Ama bu kırılacak anlamına gelmesin. Size yaşattığı his bakımından söylüyorum. Xbox 360 kontrolcüsü daha premium bir his veriyor. Ben konsol gamepediyim diyor. Bunda o his yok. His olarak daha çok playstation gameapadini andırıyor.

Bu almaya engel mi? Değil. Paranız varsa hala 1. kontrolcü olarak xbox 360 veya one kontrolcüsü almanızı tavsiye ederim ama 2. kontrolcü olarak direk tavsiye edebilirim.

 

---------------------------

10 Ay sonra güncelleme : Ürünün driverları xbox 360 kablosuz gamepadin driverları ile ufak bir çakışma yaşıyor. Orjinal gamepadin sol analoğunda biraz sapıtmaya yol açıyor. Tek başına kullanmaya daha uygun. Tek başına kullanırsanız hiç bir sorun yok. Xbox 360 gamepadinin yanına 2. gamepad için çok uygun değil.

 

Ben salona kurduğum steam linkte kullanıyorum.

 

----

Ürünün bir kutu açılımını yaptım. Aşağıdan izleyebilirsiniz.

 

 

@mert41994 @atokyuz

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 24 / 50

Logitech MK 235 İncelemesi (Klavye ve Mouse)

Merhaba;

Geçtiğimiz hafta içerisinde BİM'in Aktüel Ürünler kategorisinde sattığı Logitech MK 235 kodlu klavye ve mouse ürünlerini test edip inceleme fırsatı bulabildim. Uzun bir süredir zaten alma araştırması içerisindeydim, 1 ay belki biraz daha fazla bir süre önce denk geldiğim zaman İnternet üzerinden araştırmalarıma bir son verip BİM'de satışa sunulmasını bekledim.

Paket İçeriği

 • Klavye
 • Mouse
 • Kablosuz alıcı
 • Kullanıcı Belgeleri
 • 2 AAA pil için klavye
 • 1 AA pil için mouse

KLAVYE

Site'de ve Logitech'in resmi sitesinde yer alan ürün görsellerinde Türkçe karakterler görünmüyordu, Penta Bilgisayar ve BİM'in Müşteri Hİzmetleri İle yaptığım görüşmelerde bizim pazara özel olarak Türkçe Karakterlerin (Ö, Ç,İ,Ü, Ş) harflerinin olduğu söylendi, ilk alırken de üst kısımda yazıyordu fakat kutuda görsel yine farklı olduğu zaman açıp baktım ve teyit ettim, bu şekildeydi ama farklı İnternet sitelerinde satılan ürünlerde sıkıntı olabileceğine dair bilgi verildi aklınızda bulunsun.

ERGONOMİ

Klavye genel yapısı itibariyle güzel, hafif ve sağlam gibi duruyor şuan için. Eksiklikleri var, FN tuşuyla Medya tuşlarına falan erişim sağlayabiliyorsunuz ama uyku moduna falan alma gibi tuşlar yer almazken, üzerinde herhangi bir şekilde kapalı yada açık duruma getirebilmeniz için bir tuş yok, varsa da ben bulamadım. Mouse'ın üzerinde ki açma kapama tuşunu denedim belki bağlamışlardır diye ama herhangi bir etkisi olmadı, o sadece mouse'u etkileyen bir durum.

Numlock, Capslock vs gibi tuşların aktiflik durumlarını kontrol edemiyorsunuz, üzerinde herhangi bir bildirim ledi falan bulunmuyor. Numlock tuşlarının üzerinde Logitech logosu yer alırken sol tarafında bir boşluk var, belki aktif olur dedim görünmüyor led falan ama orası da boş bırakılmış bir şekilde yer kaplıyor, boş olacağına keşke uyku moduna alma tuşlarını falan koysalardı yada ledler yer alsaydı bu şekilde boş yer kaplıyor sadece.

Multimedya tuşlarında ise hemen hemen her şey var;

Ses fonksiyonları, şarkıyı ileriye, geriye, oynatma ve durdurma düğmeleri mevcut. Hesap makinesi, arama, mail ve home tuşu şeklinde F1 tuşu konumlandırılmış. Opera'da FN+F1 yaparsanız yeni bir sekme açıyor, sanırım o kullandığınız yazılımla entegre bir şekilde fonksiyon atamasına tabi çalışıyor.

MOUSE

ERGONOMİ

Mouse M170 koduna sahip ürün, kutudan bu şekilde çıkıyor. Daha önce sadece Logitech'in M165 mouse'nu kullanıyordum, o üründen bir ara çok şikayetçiydim sürekli sıkıntı çıkarıyordu epey bir süre kullanmadım daha sonra tekrar kullanmayı denedim bu sefer sorunsuz bir şekilde kullanabildim. Ergonomi olarak aynı gibi olsa da ufak farklar mevcut, M170'in al kısımında ve tekerleğinde plastiğe desen çizilmiş buda bir nebze kayma kısmını halletmiş gibi görünüyor. M165 2 pil ile çalışırken, M170 tek pil ile çalışabiliyor. M170'in logosu üzerine işlenmiş iken, M165'te bu durum silinen bir yazıyla yazılmış durumdaydı.

Mouse'ın alt kısmında pili ve usb nano alıcıyı koyabileceğiniz kısım mevcut, standart orası içerisinde pek bir farklılık yok, bunun olması güzel nano alıcı sağa sola eğer taşımak icap ederse içerisine yerleştirip kaybolma ihtimalini minimuma indirmeyi sağlıyor.


Klavye ve mouse nano alıcısı tek, kurulumu hemen yapılıyor ekstra'dan herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok. Taktığınız gibi aktif oluyor gibi bir şey, bir kaç saniye içerisinde kullanmaya başlayabilirsiniz. Ekstra'dan 1-2 yazılımı var sanırım ama indirip kullanmadım, eğer kayda değer bir şeyler olursa buraya tekrar eklemesini yaparım.

Mouse'un içerisinde ki saklama gözü bu yüzden bence çok önemli, ne kadar bir şey olduğunu anlatabilmek için 25 kuruş ile yan yana koydum, kaybetmemek içten bile değil.

Son Sözler;

BİM'de 69,90 TL fiyat etiketiyle satışa sunuldu, şuan sadece fareyi almaya kalksak 40-50 TL fiyat isteniyor. 2'si bir arada ise 110 TL'den başlayıp, 130-140 TL'ye kadar çıkan fiyatlarını gördüm ben, fiyatına göre uygun eksikleri yok değil ama bence gayet güzel, hafif ve sessiz. Ekstra olarak klavye tuşlarına kaplama ile birlikte silinmeye solma karşıtı işlem yapılmış. Sitesinde sıvı dökülmesine dayanıklı şekilde bilgi de yer alıyor ama güvenilirlik nedir ne değildir bilemiyorum şuan için.

Teknik Özellikler

 

 • Bağlantı Türü: Nano USB alıcılı birleştirici özelliği olmayan Logitech protokol (2,4 GHz)-
 • Kablosuz Aralık: 10 metre (33 feet)
 • Kablosuz kodlama: Cihazlar ile alıcı arasında 128 bit Gelişmiş Kodlama Standardı (AES)
 • Yazılım Desteği: Logitech SetPoint
 • Klavye
  Düşük profilli tuşlar
  Ayarlanabilir klavye yüksekliği
 • Pil: 2 x AAA
 • Pil Ömrü (yeniden şarj edilemez): 36 ay
 • Özel Tuşlar: “fn” tuşuyla ulaşılabilen 15 işlev tuşu
 • Mouse
 • Bağlantı/Güç: Açma/Kapama düğmesi
 • Algılayıcı teknolojisi: Gelişmiş optik izleme
 • Pil: 1 x AA
 • Pil Ömrü (yeniden şarj edilemez): 12 ay

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 23
 • supermix @supermix

  farenin scroll tuşu (ortadaki tıklanan tuş) çok sert mi

 • tunahan vural @tnhnvrl

  Bi de logitech in setpoint diye bi yazılımı var yeni keşfettim çok kulanışlı. Caps lock ses açma kapama vs. için ekran bildirimi veriyo. Tavsiye ederim.

 • Hamdi @hamdi

  Hala kullanıyormusunuz acaba? Sorun çıkardı mı? Bugüm bende bundan sipariş ettimde. Yol yakınken tavsiyeleriniz varsa söyleyin 🙂 Tuşların birbirine yakın olması sıkıntı oluyor mu? Yazım konforu nasıl?

  • Ahmet Tokyüz @atokyuz

   Evet, kullanıyorum.
   Geç kalmışsın diyebilirim, Türkçe karakterlere dikkat etseydin. Satılanların bazılarında karakter sorunu olabiliyor.
   İlk başta zorluk çektim biraz, diğer klavyem A4Tech kablolu ve iriydi, bu daha rahat şuan geliyor ve kablosuzluk büyük nimet.
   Yazım konforunda bir sorun yaşamadım, alıştığın zaman çatır patır gidiyorsun. Biraz sesli, mekanik sesi değil ama sesi çıkıyor. Sessizlik konusunda eğer takıntın varsa üzebilir belki.

  • Hamdi @hamdi

   @atokyuz karekter sorunu derken, Türkçe karekterler olmuyor mu diyosun? Özellikle müşteri hizmetlerini arayıp sordum, Türkçe QWERTY cevabını aldım. Olmazsa iade ederim zaten hiç durmam. Alışırsam sıkıntı yok 🙂 Notebook klavyesine alışkınım, yakın hissettim bunu görünce. Diğer masaüstü klavyelere göre daha sessiz gibi geldi bana. Mesela Logi K360, K520, K330 a göre daha sessiz. Mağazalardaki deneyimlerim onu gösteriyor 😀

  • Ahmet Tokyüz @atokyuz

   @hamdi Bilmiyorum, belki de ben yazarken hızlı ve sert basıyor da olabilirim. Bazı klavyelerde direkt Türkçe karakterler yok üzerinde, kendi sayfasında falan da yoktu bir ara güncelleme yaptılarsa bilmiyorum. Ben alırken fotoğraflarda Türkçe karakterleri yoktu, B.İ.M ile falan görüştüm problem yok, Türkçe harf desteği var dediler sonra alırken kutusunda falan da resimlerde Türkçe karakter yoktu ama üzerinde ibare vardı.

  • Hamdi @hamdi

   @atokyuz Türkçe karakter olmaması gibi bir durumda direk iade zaten, uğraşmam bile 😀

 • Disdardi @disdardi

  Selamlar
  Elimde iki adet c-11077 Model usb logitech alıcısı var uygun fiyatlara verebilirim kayıp alıcısı olan yazabilir.

HI-LEVEL 7" Klavyeli Tablet Kılıfı

Merhaba;

A101'in geleneksel ürün aktüel ürünlerinde bugün HI-LEVEL marka 7" tabletler için 14.99 TL'ye sattığı klavyeli kılıfı aldım.

Android uyumlu ama işletim sistemi kısmında; Windows 7 ve 8 uyumlu olduğuna dair bilgiler vardı. OTG kablo vasıtasıyla bağlantı kuruyor. Bende HP Stream 7 tabletimde acaba olur mu sıkıntı çıkarır mı diye düşünüyordum ama taktığım gibi çalıştı ve herhangi bir sorun oluşturmadı.

Daha önceden kullandığım sadece stand özelliği olan 7" olmasına rağmen nedense benim tabletimin bir türlü tam oturmadığı ve ufak kaldığı kılıf vardı sonunda ondan kurtuldum. Bu kılıf tam gibi olsa aslında tam oturmuyor, üst tarafta ki plastik yukarıya yada aşağıya oynayabiliyor iken, en alt konumda bile benim tabletimde boşluklar mevcut oraya artık sünger falan filan tarzında bir şey aralığı kapatıp koruması içinde ek bir önlem alacağım.

Lanet olası kablolar! OTG bağlantısı iyi güzel de şu kablolar yok mu bir süre sonra iyice göze batmaya ve zula yapmaya yer arıyorsunuz, kablo bağı ile sabitleyeceğim yahu olmaz bu iş böyle...

Dış görünümü kötü değil, kılıfın yüzeyi yumuşak suni deri tarzında bir şey sanırım, dikişlerinde falan bir sıkıntı yok gibi gayet temiz ve düzgün bir malzeme ile yapılmış. 15 TL'ye fazlasını beklemek biraz hayalcilik olurdu.

Arkası da bu şekilde, ha bu arada mıktanıs ile kapağı korunuyor şuan için bir sıkıntı yok gayet güçlü duruyor öyle hemen pat diye açılacak gibi değil, ilerleyen zamanlarda bir sorun olur mu bilemiyorum gene güncelleme olarak sonuna eklerim.

Kalem mi ? Sormayın gitsin! yerden bir taş alın ekrana yazmaya çalışın herhalde daha yumuşak gelir, ucu resmen beton cinayet silahı olabilir bence. Abartmıyorum, o kadar fazlaca sert ki yalandan içine koyulmuş, yanlışlıkla deneyeyim dedim keşke ekrana değdirmeseydim.

İki deli bir araya gelmemeli idik, aslında kalemi görünce heyecanlanmadım değil keşke şöyle yumuşak uçlu bir şeyler olsaydı, neyse mühim değil alışık değilim zaten ziyanı yok şuan için belki ileri de başka bir şey alıp kullanmayı denerim.

Klavye güzel, sessiz sakin bir şekilde yazma imkanı sunuyor. Gecikme vs gibi bir durum olmadı şuan da, rahat bir yere koyarsanız güzel bir kolaylık ama yumuşak yerlerde dertli edebiliyor sizi.

Bizim üvey evlat Türkçe karakterler nasibi almış durumda, yazım ve imla kurallarına dikkat ediyorsanız bir süre yorabilir ve zorlayabilir ama zamanla alışılacağını düşünüyorum. Özellikle İ ve Ü harfini sık kullanan birisiyseniz bir süre sıkıntı yaratıyor, ama en azından dokunmatik ekranda yazmak yerine bu gerçekten kolaylık ve rahatlık. Bir sonra ki incelemede görüşmek dileğiyle efenim...

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 23
Ahmet Tokyüz paylaştı.

Samsung Level Link Bluetooth Kulaklık (Adaptör)

Merhaba Teknodaşlar...

Kullanım Senaryosu ve Sebepler...

Şimdi öncelikle şunu söylemeliyim bu incelemedeki bluetooth kulaklığı yada adaptörü yaklaşık 10 gündür kullandım ve incelemeyi öyle yazıyorum... Bu noktada şunu belirtmeliyim bu 10 benim kullanım senaryoma göre geçti ve bundan sonraki günlerde de bu ürünü bu senaryoya uygun kullanacağım...

PC başında değilken yada telefon elimde değilken birşeyler dinlemeyi tercih ettiğinizde PC yada telefondan uzaklaşmak şöyle dursun özgürce hareket bile edemezsiniz. Kablosuz ürünler size özgürlük sağlar ama birçoğu size "esneklik" sağlamaz. Bunu biraz açalım elinizdeki kulaklığı kablosuzlaştırmanın önemi bazen performans bazende benim ki gibi kafanıza bluetooth sinyalleri alıp-veren bir cihazı takmak istememeniz olabilir yada "sadece" kafanıza takmak istememeniz olabilir... Başka bir değişle bluetooth kulaklığımı bazen gömleğimin yakasına bazen gömlek yada t-shirt cebime yada çeketimin iç cebine takmak istediğimde bana Samsung Link gibi bir çözüm gerekiyor. Çünkü bazen birşeyler dinlerken kısa yada uzun ara vermem gerektiğinde kulaklıkları kulağımdan çıkartıp cebime koyup yerimden kalkabilirim; yada zaten ayakta sağa-sola giderek hareketli bir şekilde birşeyler yapıyorumdur ve telefonum yada evde PC'imi üzerimde taşıyamıyorumdur. İşte bu durumda bluetooth kulaklık camiasından fazla seçenek yok, daha önce Jabra'nın Clipper modelini kullandım Jabra'nın bu senaryoya uygun birkaç ürünü daha var. Başka markalarda böyle ürünler özellikle Sony'nin ürünleri çok yetenekli ve kaliteli tabiki bir o kadar da pahalı ve malesef ülkemizde fazla bulunmuyorlar... Samsung'tada Level Link'ten başka ürünlerde var. Jabro'nın ürünler 2-3 sene öncesinin ürünleri ama kabul edelim ki hala iyiler, Sony'nin ürünleri ise hem çok daha yetenekli hemde çok daha kaliteliler ama uygun fiyatlı değiller ve benim bütçemi aşıyorlar... Samsung ve Jabra arasında bir seçim beni bekliyordu ve bende uygun bi indirimle Samsung Level Link'i aldım... diğer alternatifim aynı fiyatlı Jabra Street 2 modeli idi açıkçası zor bir karar o ürününde kendine göre avantajları var...

Kutu içeriği...

Samsung Level Link ufak ve pek gösterişli olmayan bir kutu içinde 5 parça aksesuarla geliyor;

 1. USB Kablosu
 2. Stereo Kablo
 3. Kablolu Kulaklık
 4. Kulaklık Pedleri
 5. Pek okumadığımız Kitapçık

Evet gördüğünüz gibi içinde pil yer alan bir ürün için şarj adaptörü yok onun yerine pek uzun sayılmayacak bir micro-USB kablosu... Kısa demişken Stereo Kablo onda da kısa gerçekten kısa bu kablo ile ses çıkışı olan her ürünü Level Link'e bağlayarak diğer bluetooth kulaklıkları da Level Link'e bağladığınızda kablosuz bir ses aktarımı mümkün oluyor ki bu özellik fazla üründe yok ayrıca benimde denemediğim bir özellik...

Tasarım...

Samsun Level Link diğer Samsung ürünleri gibi plastikten ama bu ürünün üst yüzeyi Note serisindeki deri hisli plastikten açıkçası buna biraz şaşırdım.

Diğer yandan ürün çok hafif sağ kenarında iki adat düğme var bu düğmeler "önceki" ve "sonraki" parça için kullanılan ileri-geri düğmeleri ve düzgün çalışıyorlar. Sol tarafta üstte ses arttırıp-azaltmak için kullanılan birleşik tuş var, altta ise üç kademeli bir anahtar var. Tam ortası kapalı durum aşağıya çektiğinizde Level Link'i diğer cihazlara ses aktarmak için kullanılan mod aktif oluyor. Yukarıya çektiğinizde ise bluetooth özelikli cihazlara Level Link'i bağlayarak o cihazlardaki sesleri Level Link'e takılan kulaklıktan dinleyebileceğiniz diğer bluetooth kulaklıklar ile aynı işleve sahip mod aktif oluyor.

Ayrıca Level Link'i elbiselerinize takabileceğiniz klips sağlam görünüyor ve çok abartılı olmadığı sürecek kalın elbiselerinize de takabileceğinizi düşünüyorum.

Level Link'in alt kenarında şarj için micro-USB girişi yer alıyor üst kenarında ise ortada 3,5mm kulaklık ve mikrofon birleşik giriş yer alıyor. Bu girişin bir tarafında ürünün mikrofonu diğer tarafında ise 3 renkli aktivite LED'i yer alıyor.

Değerlendirme...

Samsung Level Link'i içinden çıkan kulaklık yerine Lumia 1520'nin kulaklığı ile test ettim çünkü bu kulaklığın ses kalitesini iyi olduğu yerleri ve kötü olduğu yerleri biliyorum. Öncelikle şunu söylemeliyim Jabra Clipper bass ağırlıklı bir üründü Clipper'e hangi kulaklığı takarsam takayım bass'lar biraz kuvvetliydi. Level Link bass ağırlıklı bir ürün değil aksine çok dengeli bir ürün ses kalitesi için dinlediğim parçalardan tutun da içinde sadece insan sesi olan sesli kitaplara, dinlemekten keyif aldığım radyo tiyatrolarından şiirlere hepsinde çok dengeli bir ses çeşitliliği olduğunu söyleyebilirim. Her türlü çalgıyı her türlü konuşmayı oldukça temiz şekilde duyabiliyorsunuz.

Yanlız herşey bu kadar güzel değil en önemli eksisi bence ses seviyesinin düşük olması aynı cihaz aynı kulaklık ile yaptığım denemelerde Jabra Clipper'ı kullandığım ses düzeyinde Samsung Level Link'in sesini az buldum ve sesi açmak zorunda kaldım. Gerçi bu durum bana sürpriz olmadı ürünü almadan önce daha önce kullananların hepsi bundan şikayet ediyordu. Yalnız bi istisna var Samsung Level Link'i PC'ye bağladığımda anlam veremediğim şekilde bu ses kısıklığını hiç hissetmedim.

Birde şu konu var sonuçta bu ürün kablosuz kullanım için tasarlandı değil mi? Yani bir menzili olmalı, evet menzil konusunda bu ürün son derece güzel ve beni çok şaşırttı açıkçası bunun nedeni Bluetooth 3.0 mı yoksa Level Link'in kendi başarısı mı bilmiyorum. Jabra Clipper Bluetooth 2.1 kullandığı için menzul konusunda Level Link ile kıyaslamak pek doğru değil... En az bir duvarın arkasından sorunsuz çalışıyor. İş yerimde metal aksamlı cam elyaflı kontraplak duvarlarımız var bu duvarlardan ise 2 tanesinin artında bile sorun yaşamadım. Evde ise evin ortasına koyduğum telefonuma -ki tam evin ortasında kalıyor- evin 4 köşesindeki tüm odalarda -kapılar açıktı- sorun yaşamadım.

Pil Performansı...

Evet inceleminin geçikmesinin sebebi asıl olarak bu konu... Benim kullanım tarzına göre ürün en az 3 gün beni yarı yolda bırakmadı. Tabiki şunu belirtmeliyim Level Link'i günde en çok 2 saat kullanıyorum ama bu 2 saat sürekli değil dağınık bir şekilde yani ara ara birşeyler dinliyorum. Mesela sabah-akşam işe gelip-giderken yarımşar saatten 1 saat ve gün içinde yaklaşık 1 saat... Kesintisiz kullanımda ise sesli kitap dinledim ve 6-7 saat arasında bir kullanım sundu bana, ki bu çok iyi bence...

Sonuç Olarak...

Samsung Level Link'in fiyatı yaklaşık ₺120 - ₺130 ve bu açakça birazcık fazla sanki ama Samsung'un diğer ürünlerinden HS-3000 ₺100 civarına kadar çıkıyor ve Level Link daha yeni bir ürün bu yüzden de biraz fiyatı fazla olmuş sanki...

Gerek hafifliği gerekse de ses kalitesi açısından üründen memnün kaldım. Ses seviyesi biraz düşük ama bu çokta sorun değil... Elbise klipsinin sağlamlığını beğendim ayrıca pil performansı da çok güzel... Açıkçası Level Link artıları eksilerine galip gelen bir ürün diyebilirim... Pişman mıyım? Hayır, ürün daha iyi olabilir miydi? Evet...

Okuduğunuz için Teşekkürler ürün ile ilgili sorularınızı yorum olarak yazarsanız cevaplayabilirim... #akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 17

Bluedio T2+ Bluetooth Kablosuz Kulaklık Ön İncelemesi.

 

Herkese Merhaba;

Uzunca bir süredir aslında kulaklıklarla ilgili kablo tarafından sürekli olarak dili yanmış biri olarak kablosuz bir ürün arayışı içerisine girdim. Burada imdadıma @serhanhepsen yetişti. Sürekli bu konuyla ilgili kendisi rahatsız ettim ve en sonunda kulaklığın siparişini verdim. Uzun gelebilir, kısa gelebilir bu durum için affola.

Kutu İçeriği:

Kutu içeriği bana göre gayet yeterli.
1x Kulaklık
1x İki ucu 3.5 mm jack
1x Micro USB kablo şarj etmek için
1x Kullanım Kılavuzu (Türkçe Mevcut Değil)

Ergonomi & Tasarım:

Serhan o kadar muazzam bir adam ki, kargo sürecinde o kadar rahatsız ettim ki 1 kere öflemeden ve püflemeden cevap verdi, her neyse konuyu dağıtmayayım. Kulak üstü için daha önce fazla tecrübem olmamıştı, bununla ilgili acaba yabancılık çeker miyim ? Sorun oluşturur mu ? gibi sorular çok fazla kurcalıyordu kafamı ama ürün gayet rahat geldi. Bir süre sonra kendini hissettirmeye başlıyor. Tasarım olarak 3-5 farklı renk opsiyonu bulunmakta. Beyaz renk olarak satın aldım. Siyah, mavi, kırmızı ve beyaz olarak satın alabiliyorsunuz. Ürünü 1-2 gündür kullanıyorum ama kolay bir şey olacak izlenimi vermiyor şuan için. Beyaz renkte biraz dikkat etmek gerekiyor, malum tozu, kiri ve pisliği gösterebiliyor. Onunla ilgili herhangi bir durum olursa onuda ayrıca ekleyebilirim.

Özellikler:

Herhalde bu kulaklıktan beklediğimden fazlasını bulabildim bu üründe. Serhan'ın bu konuda aslında beni yönlendirmesi bir yerde çok iyi oldu, zira T2 modeli ile T2+ modeli arasında ufak farklar bulunuyor. Hafıza kartı ve Radyo olarak bunlar karşımıza çıkıyor. Fiyat konusunda 5-10 $'lık farklar oluşabiliyor bana bu tavsiye ettiği için bende bunu aldım. Gereksiz olarak düşünecek arkadaşların tekrar diğer model ile bunu karşılaştırmalarını tavsiye ederim.

Ses Performansı:

Ses konusunda diyeceğim tek kelime YOK ARTIK! MP3, Spotify (Yüksek Kalite)test ettim, gayet başarılı. FLAC test etme imkanı bulamadım, en kısa zamanda İnternet üzerinden indirip test edeceğim eğer unutmazsam. Ses kalitesi ve şiddeti  gerçekten yok artık yani. En yüksek seste zaten kulağınızda tutmanıza imkan yok diyebilirim ama bu korkutmasın zira bozulma varla yok arasında bir durum. Ses gecikmesi için Youtube'da falan herhangi bir sorun yok, gecikmeyle ilgili bir sorunum olmadı ama mobil'de denedim. Bilgisayar için aldığımız bluetooth alıcısı sorunlu olduğu için test edemedim. Buradan android için yazılmış APK'yı indirip çeşitli ayarlar yapabiliyorsunuz. İndirmek için Droid resmine tıklamanız yeterli. Yazılım'a ait görseller;

Noise Cancellation'ı aktif ettim ama performans konusunda ne denli müdahale ettiği konusunda net bir bilgi veremiyorum o kadar aktif görüşme sırasında kullanamadım. Dahili olarak mikrofon geldiği için her türlü işinizi görecektir. Ses seviyesi yeterli geliyor kanımca ama bazen bir tık sesinizi yükseltmeniz icap edebilir. Equalizer konusunda yaptığınız değişiklikler fayda sağlayabiliyor.

Batarya:

Pili konusunda 3.güne geldik yazılımı ilk gün indirip kurdum ve saatlerce açıktır ama şarj durumunda herhangi bir değişiklik bulunmadı. 70'ti açtığımda ve halen öyle gösteriyor. Bende onun yalancısıyım açıkçası ama ileri de tekrar uzun kullanım testi paylaşabilirim tekrar. Serhan zaten şarja taktığını unutacaksın, kesinlikle o konuda üzmez dedi sanırım aynen öyle olacak.

Kullanım Tüyoları:

Cihazın güç düğmesine basılı tutup mavi led sabitlenene kadar beklerseniz cihaz eşleştirmeye uygun hale geliyor, bunu bulabilmek için epey uğraştık. Serhan'ın aklına kendi ürününde ki şekilde yapmak gelince halletik. Onun öncesinde cihazı açıyorsunuz fakat aygıt bulunamadı yazısı görünce felaket şekilde ifrit oldum.

Ses açma ve kısma tuşu birden fazla fonksiyon atanmış şekilde. +'ya doğru basılı tutarsanız ses açılıp kısılırken, -'de tam tersi işlem yapıyor. Tam ortadayken basılı tutarsanız da fonksiyonlar arasında geçiş yapıyor. FM Radyo, Bluetooth ve SD kart (Tam emin değilim, denemedim.)
+ ve - yönünde tek sefer'de hamle yaparsanız bir sonraki ve bir önceki şeklinde değişiyor yalnız eğer başladı şarkı diyelim bir süre geçtikten - yaparsanız başa alıyor ve bunu tekrar yapmanız gerekiyor önce ki şarkı için. Güç düğmesine açık ve eşleşmiş vaziyette basarsanız da direkt olarak default müzik uygulamasından şarkı açıyor ve tekrar bastığınızda durdurma fonksiyonu çalışıyor.

Scan tuşu ise FM radyo konumuna aldığımızda tarafa yapmanızı sağlıyor, çok fazla kullanmadım ama kanallarda gezinmek biraz sıkıntı olabilir frekans göremiyorsunuz çünkü 1-2 tane kanalda denedim gayet güzeldi.


 

Son sözler:
Ürünle alakalı şuan söyleyebileceklerim bu kadar, zira çok fazla aman aman kullanma gibi bir imkanım olmadı ön incelemeyi yazabilmek adına deneme imkanlarımı zorladım ve telefon çağrılarında kullanmayı denedim uzun süreli görüşmelerde baya kolaylık sağlar çünkü elinizde kulağınıza götürüp bir süre sonra kasılma olabilir ama bu dertten sizleri kurtarıyor. Varsa sorunuz yorum kısmında belirtebilirsiniz, sürç-i lisans ettiysek affola. Fotoğrafları da profesyonel çekemedik bu seferlik böyle olsun. Kendinize dikkat edin, uzun kullanım testinde görüşmek üzere. Fiyat / Performans konusunda bence tavan bir ürün. Kulak için ise Xiaomi Piston Pro için pusu'da bekliyorum şuan. 🙂

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 29
Ahmet Tokyüz paylaştı.

Kargo Takip

Yurtdışından ve yurtiçinden alışveriş yapan dostlar sizin için takibi kolaylaştıracak siteler; ⚡

Bundan sonra burada ki blog https://teknoseyir.com/blog/kargotakip güncellenecektir.

Yurtdışı; 🇨🇳🇺🇸🇬🇧
💢 https://www.parcelmonitor.com/ (Birçok ülkenin kargo firması ile takip mevcut.)
💢 https://track.aftership.com/ (Telefon Uygulaması da var)
💢 http://www.17track.net/tr (Telefon uygulaması da var)
💢 http://global.cainiao.com/ (Aliexpress ve Çin’den gelen kargolar için)
💢 http://wp.pts.net/gonderi-takip/ (Amazon vs.. gelen kargolar için Yurtiçi)
💢 https://tracking.i-parcel.com/ (Amazon vs… kargolar için Yurtdışı)
💢 https://tools.usps.com/go/TrackConfirmAction_input (Bu firma ile gelen kargolar için Yurtdışı)
💢 https://tr.trackitonline.ru/?service=track () )
💢 http://www.xfl-express.com/ (Çinden bazen bu firma ile göderim yapabiliyorlar )
💢 http://www.postnl.post/tracktrace (Hollanda postası kargo takibi için)
💢 http://directlinktrackedplus.com/multipletrack-client2.php (İsveç postası kargo takibi için)
💢 https://www.packagetrackr.com/ (Bunu da tavsiye ederim 🙂 )
💢 http://www.trackntrace.com.sg/ (Sinagapur Post 🙁 bu firmayı görünce kanım çekiliyor )
💢 https://www.aramex.com/express/track.aspx (Amerika’dan gelen kargolar için)
💢 http://intmail.183.com.cn/zdxt/yjcx/ (ChinaPost ile gelen gönderiler için)
💢 https://dey.11185.cn/web/#/waybillno (Chinapost ve EMS ile gelen gönderiler için.)
💢 http://www.trackingcourier.com/china-post-tracking (ChinaPost ile gelen gönderiler için)
💢 http://www.mtytrack.com/ (Çin'den gelen birçok kargo şirketini destekliyor)
💢 http://www.parcelforce.com/track-trace (Birleşik Krallık taraflarından alınan ürünler için)
💢 http://www.17ckd.com/EN/index.htm (Çin'den yapılan alışverişlerde işe yarar. 🙂 )
💢 http://khcx.gdpost.com.cn/mgnt/StateBatchDemand/CustLogin.jsp (Satıcıların gönderdiği kargo yöntemi .. )
💢 https://www.trackyourparcel.eu/ (Interpost ile gelen gödneriler için.)
💢 https://www.speedpost.com.sg/track-and-trace (SingapurPost ile gelen gönderiler için.)

Yurtiçi; 🇹🇷
💢 http://gonderitakip.ptt.gov.tr/
💢 https://www.turkiye.gov.tr/ptt-gonderi-takip
💢 https://www.yurticikargo.com/tr/online-servisler/gonderi-sorgula
💢 https://www.araskargo.com.tr/tr/index.aspx?cargo=1
💢 http://www.suratkargo.com.tr/?p=content_online&i=373&l=kargom_nerede
💢 http://www.mngkargo.com.tr/tr/
💢 http://inter.mngkargo.com.tr/Index#Tracking
💢 http://www.ups.com.tr/gonderi_takip.aspx
💢 http://kurumsal.horoz.com.tr/web_2008/web_kurumsal/_genel/frmgenelsorgu.aspx?lng=tr
💢 http://tr.aktif.com/gonderisorgulama/
💢 http://www.rcsasia.net/hava-kargo/gonderi-sorgula.php?
💢 https://www.turkishcargo.com.tr/tr/e-kargo/kargo-takibi
💢 http://95.0.174.10/ (KKTC Posta Dairesi)
💢 http://tracking.ase.com.tr/tr/cwb
💢 https://www.tnt.com/express/tr_tr/site/shipping-tools/tracking.html
💢 https://www.kargomkolay.com/Takip
💢 https://www.fedex.com/tr-tr/home.html
💢 https://kargoweb.com/kargo-takip/
💢 https://www.dhl.com.tr/tr/express/tracking/monitor_shipments.html
💢 http://www.globalkargo.com/kargotakip.aspx
💢 https://www.aramex.com/tr/track/track-shipments

Kargo Firmaları Kısayoldan Sorgulama; 📌
⏩ Aşağıdaki linklerin sonuna gönderi kodunuzu kopyalayarak kısayoldan öğrenebilirsiniz...
💢 http://service.mngkargo.com.tr/iactive/popup/kargotakip.asp?k=
💢 http://selfservis.yurticikargo.com/reports/SSWDocumentDetail.aspx?DocId=

Android Uygulamalar; 📲
💢 https://play.google.com/store/apps/details?id=com.aftership.AfterShip
💢 https://play.google.com/store/apps/details?id=de.orrs.deliveries
💢 https://play.google.com/store/apps/details?id=com.metalsoft.trackchecker_mobile
💢 https://play.google.com/store/apps/details?id=yqtrack.app
💢 https://play.google.com/store/apps/details?id=com.uberblic.parceltrack
💢 https://play.google.com/store/apps/details?id=com.deniz.android.kargotakibi
💢 https://play.google.com/store/apps/details?id=com.yurticikargo.android
💢 https://play.google.com/store/apps/details?id=com.kardelenyazilim.pttpostasorgulama
💢 https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bildirbana.bikargomvardi

🆗Kısayol Olarak: https://teknoseyir.com/kargo 👈👈 / https://goo.gl/Ed2Hd2 👈👈
Sürekli güncel kalacak 🙂 17.11.2018 Tarihi itibari ile günceldir 🙂


#postatakip #alışveriş #tracking #chinapost #dhl #aftership #ptt #yurtdışıkargo #yurtiçikargo #mng #YurtiçiKargo #pttkargo #araskargo #airmail #iparcel #17track #KargoTürkiye #TürkiyeKargo #kargo

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 24
 • My_Techno @my_techno

  Dostum Çinden çıkan kargo ortalama kaç günde ülkemize giriş yapıyor? Uçakla geliyorsa gün sürmemesi lazım aslında şu kargoların nasıl geldiğini söylermisin sana zahmet 🙂

  • ISA @isasntrk

   Şöyleki 🙂
   Çin için söylüyorum 🙂 Hatalar olabülü belki gidipte izlemedim valla 😀
   İlk olarak siparişi verdin, satıcı hazırladı ve seçtiğin şirkete göre bölgesindeki kargocuya verdi. Yolculuğu başladı. Kargo firması gidecek bölgeye göre kargoları ayırır ve transferinin gerçekleştirir. Bu işlem yaklaşık 3 gün içinde sonlanır ve havaalanına gelir. Burdaki sorun şu, aşırı miktarda teslimat yapıyorlar ve mecburen bir sıraya sokuyorlar. Bu arada kargolar kontrol ediliyor, sıkıntısı var mı diye. Şüphe edilen kargolar geri gönderilir. (Bazen kargo şirketinin eksik form doldurması yüzünden yüzlerce kargo geriye kargo şirketine gönderilir. Başımıza geldi çünkü 😀 ) Nerden baksan havaalanındaki sırada 5 ila 10 gün bekliyor kargolar. Uçağa atıldıktan sonra bizim gümrük depolarına geliyor.
   Orada da birkaç gün bekliyor. Sonra Posta İşleme Merkezinde abile başlar barkodlarını okutmaya 🙂 ) Güzelce ayrılır kargolar. Ordan memlekete dağıtım için PTT'ye teslim ederler. Bu süreç birkaç gün sürer bazen araya hafta sonu girince sisteme geç düşebiliyor. Oradan da sana gelir işte 😀

   Bu işlemler ChinaPost için falan geçerli 😀 DHL, FedEX gibi şirketler aradaki aracıları kaldırıyor, direk kendisi kargoyu alır, gidecek yere ayırır ve transferi aynı gün yapar. Uçağa 2. gün bindirir. 3 veya 4.gün memlekete gelir. Burdan da 1 veya 2 gün içinde şirketlerin dağıtım için anlaştığı şirketlere verilir ve sevk edilir 😀

   Avrupa için;
   Ürünü alırsın, hazırlarlar söyledikleri sürede kargoya verirler, gidicek yere göre kargolar ayrılır, ana depolara taksim edilir. Havaalanına gelir ve oradan da ülkene gelir. Bizde önce bi UKİM(Uluslararası Kargo İşleme Merkezi)'e gelir(Kargolar ukime girdiyse genelde bi para ödersin 1 lira 2 lira neyse artık. Gümrük sınırının üstünde ise de eve geliyor kargon, kapıda veriyosun parasını 😀 ), sonra işlemler bitince Türkiye'de anlaşmalı olduğu firmaya sevk edilir. Oradan da sana gelir zaten 3 ila 5 gün içinde. (Yurtdışından gönderen firma atıyorum i-parcel ise o Türkiy'de yurtiçi ile anlaşmalı olduğu için onun sistemine otomatik olarak ilk kargoya verildiği gün mesaj düşer bak kargon var Türkiye'ye gelince teslim al diye 😀 ).

   NOT: Bu arada paket her geçtiği yerde barkod okutuluyor ve sisteme otomatik mesaj gidiyor, Ben geldim, ben gittim, uçuyorum tarzında 😀 @my_techno56 Yoruldum be 😀 😛

  • My_Techno @my_techno

   Detaylı anlatım için teşekkürler 🙂 Amma gülmüşün hahaha 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

  • ISA @isasntrk

   @my_techno56 ağlıyımmı 🙁

  • ISA @isasntrk

   @my_techno56 Kargo işi beni yoruyor ya 😀

 • Tolgahan @tolgahan22

  düşük fiyatlı ürün alındığında takip nosu vermiyorlar fakat bunuda aşan firmalar olmuş kendim denemedim ama işe yaradığını deneyip söyleyenler var birkaç spariş verdim bende bir haftaya denerim site https://track24.ru/ uygulamasıda varmış sanırım ama bakmadim isteyen deneyebilir.

  ayrıca konu çok güzel olmuş emeğine sağlık.

Ahmet Tokyüz paylaştı.

Rock Zircon kulaklık incelemesi

öncelikle incelememi soru soru ayırarak yapıyorum bu sayede istediğiniz kısma bakıp geçebiliceksiniz, incelemenin tamamını okuma zorunlluluğu kalkmış oluyor.

Neden Rock zircon aldım? gidip sony phillips tercih etmedim? Neden çinden aldım?

Öncelikle şunu bilmelisiniz ki ülkemizde satılan kulaklıklar bildiğin kazık.Aynı fiyata satılan sony-phillips kulaklıklar bunun yanına bile yaklaşamaz. Ben f/p bir ürün aradığım için çinden almak durumunda kaldım. Xiaomi tercih edecektim @yasin bu kulaklığı önerdi , birkaç test sonucu falan da atınca almış bulundum.

 

Ne kadar elite? kablo vs kalitesi nasıl?

kablo kalitesini beğendim. sağ ve sol tarafın birşleştiği yerden sonra örgü başlıyor. Tek bir tane tuşu bulunmakta . jak kısmının ise acayip bir tasarımı var

 

jak kısmı değişik takınca dairesel kısım dışarka kalıyor sadece tasarım mı yoksa sesi kabloda kayıpsız iletmeyle mi ilgili bilemiyorum.

Teknik detaylara fazla inmeyeceğim zaten o detaylarla ilgilenen arkadaşlar sitesinden de bakabilir. Kullanıcı deneyimi daha önemli.

Ses nasıl?

şimdi yapacağım övgüleri binle çarpın.Müziği açtığım an verdiğim tepki 'ohaaa' oldu. Baslar muhteşem. ses acayip fazla çıkıyor .Sağ sol ses ayrımına hiç girmiyorum. En önemli alma sebebim ayrıntılar çok hoş,sonuna kadar ayrıntıları duyabiliyorum. Artık şununla bir flac dnleyeyim diyesiniz geliyor. mp3 formatının sınırına takılıyorsunuz. evet ne diyorduk?

 

Karşılaştırman gerekse hangi kulaklıkla karşılaştırırdın?

ben uzun zaman boyunca lg g3 ün orjinal kulaklığını kullandığım için onunla kıyaslayabilirim. Birde i phone 5s kutu içinde gelen. öncelikle ikisinde de iyi. lg den daha fazla ses vermesine rağmen onun kadar ses kaçırmıyor. İzolasyonu daha iyi. i phone dan ise bass olarak kat kat daha iyi . lg gene basları i phone kadar kötü vermiyor. ikisinden de kötü kalır yanı varmı? bence yok.

Fiyatı nasıl?

takip koduyla 40 küsür tl ye geldi bence sonuna kadar değen bir ürün alın kullanın kardeşim daha önce iyi kulaklık diye sony phillips alırdım onlara yatırdığım paraların haddi hesabı yok.

eee kardeşim neden yıldız kırdın?

benden tam puan almanın ihtimali yok her zaman iyinin iyisi vardır.

http://m.banggood.com/ROCK-Zircon-In-Ear-Wire-Control-Stereo-Nylon-Weaving-Stereo-Earphone-For-Cellphone-p-998892.html

 

 

 

 

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 36
Ahmet Tokyüz paylaştı.

MeeGoPad T07 Çubuk PC İncelemesi + Performans Mod Anlatımı (Ölüyü Diriltme)

 

Merhabalar,

Bugün sizlere AliExpress'ten aldığım çubuk Pc MeeGoPad T07'yi inceleyecek, Performansını artırmak için (olması gereken seviye) üzerinde nasıl modifikasyonlar yapılması gerektiğini gösterecek ve satın alma sürecinden bahsedeceğim. Sizleri uzun bir inceleme bekliyor, uyarmak isterim 🙂 İsteyen en sondaki özeti okuyabilir 🙂

İlk önce ürün nedir ondan bahsedeyim ondan sonra detaylara geçerim. Ürün üzerinde Windows 10 çalıştıran flash diskten hallice, sigara paketi boyutlarında bir mini çubuk bilgisayar.

MeeGoPad T07 ve Boyutları

Ne işe yarar? Ev ve ofis ortamında herhangi bir hdmi destekleyen televizyon veya monitöre bağlayıp günlük internet, ofis, medya oynatma ihtiyaçlarınızı karşılamaya yarıyor. Üzerinde windows 10 olduğu için masaüstü bilgisayarınızda veya dizüstü bilgisayarınızda ne yapabiliyorsanız bunda da aynısı yapabiliyorsunuz.

Normal bilgisayara göre avantajı, aşırı küçük olmasından dolayı tv'nin arkasında yok edebilmeniz, cebinizde taşıyıp istediğiniz yere götürebilmeniz. Normal bilgisayarlara göre çok daha az ses çıkarıyor ve çok çok daha az güç tüketiyor.

 

Ürünün teknik detaylarını ve ayrıntıları yazının devamına saklıyorum.

 

SATIN ALMA SÜRECİ

 

Ürünü AliExpress'ten 113.73 dolara satın aldım. Ürün tabiki farklı farklı satıcılardan, farklı farklı fiyatlara satılıyor. Bunlardan biride meegopad'in kendisi.  Ben en uygun fiyatı aşağıdaki satıcıdan gördüğüm için oradan sipariş verdim. Linki ekliyorum kendinizde bakabilirsiniz.

http://www.aliexpress.com/item/2016-Meegopad-T07-MINI-PC-Official-Licensed-Cherry-Trail-Windows10-2GB-4GB-RAM-Intel-Quad-Core/32600508253.html

Ürün 4 farklı paket türü ile satılıyor. Bunlar;

1 - 2gb ramli model + aktifleştirilmemiş Windows 10  / 90.24 dolar /

2- 2gb ramli model + aktifleştirilmiş orjinal Windows 10  / 104.49 dolar /

3- 4gb ramli model + aktifleştirilmemiş Windows 10  / 114.94 /

4- 4gb ramli model + aktifleştirilmiş orjinal Windows 10  / 129.19 /

 

Ben 3. paket olan 4gb ramli ve aktifleştirilmemiş olan windows 10 paketini aldım. Elimdeki lisanla kendim aktifleştirdim.

Ürün sizinde farkedebileceğiniz gibi 70 doların üzerinde. Yani gümrüğe takılması olası.

O yüzden benim gibi ilk önce satıcı ile konuşup ürünü gift olarak yollamasını ve fiyatını 70 doların altında göstermesini rica edersek en azından önlem almış oluruz.

Benim ürünüm gümrüğe takılmadı. 6 martta verdiğim sipariş 4 nisanda elime geçti. Yani aşağı yukarı 1 ay sürmüş gelmesi.

 

Artık yavaş yavaş teknik detaylarla başlayıp hikayenin asıl kısımlarına geçelim.

 

Ürünün Teknik Özellikleri

İşlemci:  İntel Atom X5-z8300 stok 1.44 GHz, Turbo ile 1,8 Ghz

Ekran Kartı : Intel 8. Jenerasyon HD Graphics

Ram : 4 gb LPDDR3-1600

Depolama: 32 gb eMMC 5.0 flash

Görüntü Çıkışı: HDMI 1.4 Erkek

Ses Çıkışı: HDMI, 3.5mm jack

Usb Girişi : 2 adet tam boy usb 2.0

Depolama Arttırma : 64 gb'a kadar destekleyen micro SD kart girişi (128 gb gördüğü söyleniyor)

Kablosuz : 802.11 b/g/n Wi-Fi (AC ve Dual Band yok),  Bluetooth 4.0

Güç : 5V/2A adaptör , micro USB portu

Ölçüler : 106 x 53 x 13.5 mm

Ağırlık : 50 gram

MeeGoPad T07 Fiziki Özellikleri

 

Ürünün özellikleri ilk başka bakıldığında gerçekten tatmin edici gözüküyor. Ürün özellikle 4gb rami ile dikkat çekiyor. Benim elimde bunun bir küçük kardeşi sayılacak Z3735 işlemcili, 2gb ramli bir windows tablet var. Yani alırken en azından minimum performans olarak kafamda ne olduğuna dair bir fikir vardı. Elimdeki tablet ile normal bir bilgisayar deneyimi elde edilebiliyor. Sadece aşırı çoklu sekme ve aşırı çoklu görevlerde 2gb ram'e takılanabiliyordu. Hatta bu yüzden Z3735 işlemcili 2gb ramli modeller yerine (T02 vb) üzerine kayda değer bir para vererek T07 aldım. T02 vb cihazlar 60-70 dolar civarına bulunabiliyorlar.

Ürün elime ulaştı. Paket ve içeriğini resim olarak ekliyorum. Uzun uzun yazıcak bir içeriği yok. (Avrupa fişi isterseniz gönderiyorlar)

MeeGoPad T07 Kutu İçeriği

 

 

Ürünü bir hevesle kutudan çıkartıp salondaki televizyona bağladım. Ürün windows temel ayar ekranı ile başladı. Ancak üründe bir yavaşlık sezdim. Ürün yeni başlıyor arkaplanda bir ton işlem yapılıyor bu yüzdendir dedim. Ancak ürünü kullanmaya devam ettiğimde bunun normal bir durum olmadığını ürünün bariz şekilde yavaş çalıştığını fark ettim. Tabi hemen bunun sebebini anlamaya çalıştım. Hemen görev yöneticisini açtım. İşlemci kullanımı %38'lerde, Ram kullanımı %32 lerdeydi. Ancak Disk kullanımı %90-99 seviyesindeydi. O sırada driver kurulumu vs oluyordu. Bu yüzden olabilir dedim ancak aklıma Levent abinin İntel Computer Stick incelemesinde eMMC testleri ve söyledikleri geldi. Levent abi'de eMMC'nin yavaşlığından yakınıyordu. Hemen Crystal Disk Mark test programını indirdim ve arkaplanda hiç bir işlem yapılmadığına emin olduktan sonra test yaptım.

MeeGoPad T07 Disk Performansı

 

Sonuçlar ortada. Disk'in hız değerleri çok düşük. Ürün kullanılamayacak derece yavaş. Windows 95 kullanıyormuş gibi. En basit görevleri bile yerine getiremiyordu. Youtube'tan video izlemek hayaldi. Bariz bir takılma vardı. 113$ dolar'ın karşılığı bu olamaz dedim kendime ve hemen AliExpress'te Dispute Açtım.

 

AliExpress Dispute ve Para İade Süreci

 

Ürünün vadedilen performansı vermediğini, aşırı yavaş çalıştığını ve bunun disk performansı yüzünden olduğunu söyledim. Kanıt olarak yukarıdaki disk testini koydum. Tam para iadesi istedim.

 

Satıcıdan cevap beklemeye başladım. Ancak kafamı birşey kurcalıyordu. Daha önce yavaş diskli bilgisayar kullanmıştım ve performans bununkine benzemiyordu. Aynı zamanda Levent abi'de incelemede ürünün genel performansında bir sorundan söz etmiyordu. Teoride bu ürün ondan daha hızlı olmalıydı. Ürünü bir daha kullandım ve inceledim. Görev yöneticisinden baktığımda disk kullanımı %1 civarına inmişti ancak ürün hala inanılmaz yavaştı. Ürünü internetten daha önce araştırmıştım ancak adam akıllı bir inceleme ve yoruma rastlayamamıştım. Yinede bir daha araştırmak istedim ve üreticinin forumunu buldum.

http://forum.x86pad.com/c/t04

Forumda da bir çok konuda ürünün yavaşlığından şikayet vardı ancak dikkatimi çeken kimse diskin yavaşlığından şikayet etmiyordu, yavaşlığın kaynağı olarak işlemci gösteriliyordu. CpuZ  vb programlardan koyulan ss' larda ürünün 85 derece ve 480 mhz civarında gezdiği gösteriliyordu.

Görev yöneticisindeyken işlemci kullanımını %38 civarında gördüğüm için sorunun işlemci kaynaklı olduğu hiç aklıma gelmemişti. Bende aidata64, cpuid gibi programlar indirip duruma kendim baktım. Durum aynı söylenen gibiydi. İşlemci aşırı ısınıyor ve işlemci çekirdekleri youtube'tan video izlerken bile %100'e dayanıyordu. Saat frekansıda gerçekten 480 mhz deydi. Yani cpu throttling yapıyordu. Beni yanıltan görev yöneticisindeki bilgiler oldu.

Youtube'tan video izlerken İşlemcinin durumu

Bu sırada satıcıdan cevap geldi. Hafızayı arttırabileceğimi söylüyordu 😀 Bende ona ürünün depolama kapasitesinden değil , depolama biriminin yavaşlığından şikayet ettiğimi ve ürünün yavaşlığının sadece bundan kaynaklanmadığını işlemcinin yavaş çalıştığını vs söyledim. Üreticinin kendi forumundaki konuların linklerini vs attım.

Bana ürünü kendilerine yollamamı ve tam para iadesi yapacaklarını söylediler. Açıkçası ürünü kendilerine yollamak istemedim. Bunun sebebi ürünün burdan oraya gitmesi yine 1-2 ay sürecek. Adam bakacak kabul edecekte bana parayı iade edecek. Pek olası bir senaryo gelmedi. İnternette bununla ilgili sorun yaşayan insanlarda görmüştüm. Ayrıca kargo bana ait olacaktı. Ürünü birde güvenlik açısından takip sistemi ile yollamam gerekiyordu. (Satıcı air mail dışında kargolama kabul etmem dedi) Satıcı kargo parasını karşılamayı kabul etse bile yollayamazdım çünkü postane görevlileri böyle bir sistem olmasına karşı işlerine gelmediği için karşı ödemeli kargo yok diyorlar. Bu ve benzeri sebepten dolayı durumu satıcıyada anlattım ve ürünü yollayamacağımı söyledim. Bundan sonra haliyle satıcı ile amansız bir pazarlığımız ve savaşımız başladı 🙂

Bana ilk önce 10 dolar ödemeyi teklif etti. Bende 10 doların çok az olduğunu ve benim mağduriyetimi gidermeyeceğini söyledim. Tam ödeme olmasa bile en azından 70 dolar civarı bir ödeme yapmasını, bu sayede benim işimi görmek için t02 alabileceğimi söyledim.

Satıcı 70 doların çok olduğunu bunu kabul edemeyeceğini söyledi ancak yeni bir teklifte yapmadı. Ben ürünün sorunlu bir ürün olduğunu, 113 doları bu performans için vermediğimi vb şeyler söyledim. Bana yardımcı olursa herşeye rağmen 5 yıldız ve olumlu yorum yazacağımı vs söyledim.

 

Satıcı bana ürünün normal çalıştığını bir sorununun olmadığını söyledi. Bu açıkçası beni çok sinirlendirdi. Benim sorunu kanıtlarıyla ortaya koymama rağmen hala bir sorunu olmadığını söylüyordu. Durumu satıcıyla çözemeyeceğimi anlayınca hakem olarak AliExpress'i devreye soktum. Durumu açıkladım. Ürünü geri gönderemeyeceğimi söyledim. Ancak satıcıyada zarar vermek istemediğimden tam para iadesinden vazgeçtimi söyledim. Sorunuda resimlerle ve video ile kanıtladım. Sorunun virüs, arkaplanda çalışan bir uygulama veya internet hızından kaynaklanmadığınıda ortaya koydum.

 

https://youtu.be/08zFF6TBau0

Bu sürecin de bir gün sürmediğini belirtiyim. Günler hatta haftalar sürüyor. AliExpress birkaç gün incelemenin ve satıcının cevabının ardından(ben göremiyorum) kararını söyledi ve teklifini yaptı. Karar kanıtlarım ve ileri sürdüğüm sorunlar kabul görülmüş. Teklif;

 1. seçenek: Ürünün geri göndermek yok. 90.99 dolar para iadesi.
 2. seçenek: Ürünü geri yollarsam tam para iadesi.
 3. Taraflar anlaşamaması halinde otomatikman 1.seçenek uygulanır.

Satıcı 4 tane mesaj atmış bana ve hepsi aynı. Ürünü yolla ve tam para iadesi yapalım.

Ürünü geri yollayamacağımı benim zarara gireceğimi vs tekrar açıkladım. Aliexpress'in 1.çözümünün benim için ideal olduğunu söyledim. Zamanında ona daha makul bir teklif sunduğumu ve eğer kabul etseydi söylediğim gibi yorumumun olumlu olacağını hatırlattım. 1. çözümü seçtiğimi söyledim.

Bana 56.5 dolar ödeme yapmayı sundu. Ben 90.99 dolar varken 56,5 doları kabul etmeyeceğimi söyledim. 1. çözümü istediğimi belirttim. Bu sefer satıcı beni suçlamaya başladı. Koyduğum disk testini kanıt göstererek Hafızayı çok doldurduğumu ürünün yavaşlığının bundan kaynaklandığını söylüyordu. Bende çok basit şekilde sorunun bundan kaynaklanamayacağı, ürünün zaten bu dolulukta bana geldiğini vs söyleyip iddalarını savuşturdum. Ben kararımı ısrarla belirtmeme rağmen olay bir türlü çözüme kavuşmuyordu. AliExpress tekrar tekrar bize söz hakkı veriyordu. Böyle böyle baya bir gün geçti. Bu süre zarfında satıcı sürekli 56,5 dolar teklif etti. Bende ısrarla 1. çözümü istediğimi belirttim.

Sonra bir anda AliExpress teklifi değiştirdi. Büyük ihtimalle satıcı ile AliExpress arkaplanda konuştu ve ikiside Çinli olduğundan satıcıyı çok mağdur etmemeye karar verdi AliExpress. Yeni teklif;

 1. seçenek: Ürünün geri göndermek yok. 56,5 dolar para iadesi.
 2. seçenek: Ürünü geri yollarsam tam para iadesi.
 3. Taraflar anlaşamaması halinde otomatikman 1.seçenek uygulanır.

Başka çarem kalmamıştı. 56,5 doları kabul ettim. Param gerçekten 1 hafta içerisinde yattı. Yorum olarakta 1 yıldız verdim ve tüm açıklığıyla durumu anllatım. Ürünü ve satıcıyı tavsiye etmediğimi bildirdim.

Not: Geçen gün satıcı bana ulaştı ve hediye gönderme karşılığında yorumumu değiştirmemi teklif etti. İlk başta yanaşmadım ancak sonradan kabul ettim (gurur duymuyorum ama yaptım 🙂 ) 4 sayfa yazıştık resmen canını okudum diyebilirim 🙂 Çok yalvardı yorumumu değiştirmezsem patronunun onu kovacağından bahsetti. İlk başlarda t02 veya bir android box karşılığında yorumu değiştirebeleceğimi söylemiştim ancak daha sonra kovulma meselesini açınca açıkçası dayanamayıp teklif ettiği bluetooth klavyeyi kabul ettim ve yorumumu değiştirdim. İsteği üzerine birşey yazmadım sadece verdiğim yıldız sayısını değiştirdim.

Hediye gönderilen klavye.

http://www.aliexpress.com/item/2015-New-Arrival-V9-Russian-English-Portugal-Ultra-Slim-Wireless-Bluetooth-Keyboard-For-PC-Ipad-Laptop/32261000064.html

 

Bu kısmı ayrı bir başlıkta yazmak istediğimden yukarıda bahsetmedim. Ürünü geri göndermeme sebeplerimden biride üreticinin kendi forumlarında harici soğutma çözümleri ve benzeri yöntemlerle performansın düzeldiği iddasıydı. Eğer ürünün performansını düzeltebilirsem ürün bana t02'den bile ucuza (190 tl ) mal olacaktı.

 

Performans modifikasyonu (Ölüyü Canlandırdım)

İlk önce forumlardaki basit bir çözüm önerisini denedim. (Bu süreç dispute süreci ile eş zamanlı olmaktaydı)

 

1- Toz Filtrelerinin sökülmesi

Ürünün hava alması için koyulan hava delikleri toz filtreleriyle kapatılmıştı ve bu flitreler aşırı sık dokulu olduğu için ürünün hava almasını engelliyordu. Bu filtreleri söktüm.

Toz Filtrelerinin Sökülmesi

 

Bunu öneren arkadaş sorunun çözüldüğünü söylüyordu ancak bende bir peformans düzelmesi olmadı. Belki sıcaklık değerlerinde 1-2 derecelik düzelme olmuştur ama ben farketmedim. Ancak mantık olarak illaki bir katkısı olmuştur/olacaktır.

 

2- Ürünün kapağının açık bırakılması, Usb fan ile içeriye hava Üflenilmesi

Bu tarz bir çözüm öneriside vardı. Bunuda sadece performansın düzelip düzelmediğini merak ettiğimden denedim. Çünkü kullanımı pratik bir yol değil. Ben bu ürünü duvara asılı bir tvde kullanıyorum. Bu şekilde sürekli çalıştırmam çok zor olurdu.

 

Usb fan işe yaramadı ancak elimde soğuk üfleme özelliği olan profesyonel bir kurutma makinası var. Bunu işlemcinin üzerine tuttuğumda sıcaklık değerlerinin düştüğünü ve anlık performansın düzelir gibi olduğunu gördüm. Tabiki bu kesin çözüm olmaktan uzaktı.

 

3- Temiz sistem Kurma

Üretici peformans sorununa çözüm olarak temiz bir windows 10 sürümü yayınlamış.  İddalarıda şu; yüklü gelen windows 10 ile emülatör ve 1000 oyun vs geliyor. Arkaplanda belki yoracak hizmetler olabilir. Bu sürümü deneyin. Ancak kesin düzelir gibi bir açıklama yapmıyorlardı. Kuranlardan da böyle bir yorum gelmedi. Bana da sorunu çözmekle yakından uzaktan alakası olduğu izlenimi vermedi. Ayrıca yavaş bir diski vardı driver vs derken bu çözümü uygulamak hiç içimden gelmedi ve uygulamadım.

 

Kesin Çözümler

 

4-Harici Fan Takımı

Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi ürünün çok ufak ve yetersiz bir fanı var. Elimi fana götürdüğümde üflediği havayı hissedemiyorum bile. Mikroskopla bakmadan çalışıp çalışmadığını anlamak çok zor 🙂 Resmen laf olsun diye konulmuş.

 

MeeGoPad T07 İç yapısı

 

Forumlarda da en çok bu çözüm üzerinde durulmuştu. Daha önce bu çözümü uygulayanların tavsiyesi üzerine yine AliExpress'ten aşağıdaki fanı sipariş verdim. İnce işler elimden gelmediği için yedek olsun diye 2 tane sipariş verdim. İyi ki de vermişim!

http://www.aliexpress.com/item/1pcs-5V-2pin-High-Speed-30x7mm-30mm-x-30mm-x-7mm-Small-Equipment-Brushless-DC-Cooling/32240193185.html

 

Bu fanlarda aşağı yukarı 1 ay içerisinde elime ulaştı. Gelir gelmez işe koyuldum. İlk önce kendi fanını söktüm ve fana yakın bir yerden kablolarını kestim.

Sipariş verdiğim fanlar ürünün içindeki fana göre daha yüksek profilliydi. Yani içerisine takamazdım. Forumlarda bu çözümü uygulayanlarda fanı dışardan takmışlardı ancak buda bana mantıklı gelmiyordu çünkü fanın hava akışının ürününün hava deliklerinden %100 olarak geçmesi mümkün değildi. Buda soğutma performansı aşırı düşürecekti. Zaten resimde gördüğünüz gibi ürünün soğutma tasarımında bir hata mevcut!

 

Ürünün işlemcisi, fan sığsın diye kaydırılan soğutma bloğunun ve fanın konumları bir biriyle alakasız. Üretici resmen bir mühendislik felaketi yapmış. İşlemci ve çiplerin üzerine metal bir plaka yerleştirmişler fan bu plakaya üflüyor o plaka fanın konumu yüzünden işlemcinin üzerine tam denk gelmeyen soğutma bloğunu soğutuyor oda güya işlemciyi soğutuyor.

 

Bu manzarada işlemcinin throttling yapmaması mucize olurdu zaten.

 

Neyse efendim ben soğutma performansı düşmesin diye fanın denk geldiği hava deliklerini tornavida ve çekiç yardımı ile biraz da aşağıya işlemciye doğru kıra kıra açtım. Ancak dikkatsizliğimden ötürü fanın olduğu kısmı değil aşağıdaki diğer hava deliklerinin olduğu kısmı açmışım 🙂 Bir an ne yapacağım orası anlamsız şekilde delikmi kalacak diye düşürken Allah'tan ikinci fanı sipariş verdiğimi hatırladım. Asıl fanın denk geleceği yeride kırdım. Tabi rezalet bir görüntü oluştu ancak ben görüntünün değil performansın peşindeyim. Biraz da kırdığım kenarları zımpara ile törpüledim. Fanları japon yapıştırıcısı ile kapağa yapıştırdım. (Tabi ince işleri beceremediğimden yapıştırıcı kapağa iyice aktı ve iğrenç bir görüntü daha oluştu 😀 ) Asıl fanın kablosunu sistemin kendi fan kablosuna bağladım. İkinci fanıda kestiğim bir usb ucuna bağlayıp usb girişine taktım.

 

Ürünü çalıştırdım. Usb'ye bağlı olan fan çalışmadı. Allem ettim kallem ettim çalıştıramadım.

İşlemci üzerine koyduğum fan çalıştı. Sıcaklık değerlerinde düşmede oldu, biraz performans düzelmeside oldu ancak asıl beklediğim performans düzelmesini elde edememiştim. Ayrıca fanın kablosu mecburen fana çok yakın olduğu için fana deyiyordu. Kablo fana değmeden kapağı kapatmak imkansızdı. Biraz daha dikkatli incelediğimde (forumlarada baktım) fanları ters taktığımı fark ettim 🙂 Japon yapıtşırıcısı ile yapıtşrımıştım fanları ve çıkarmak çok zordu. Nihayet çıkardım ancak fanların bir kısmı kapakta kaldı 😀 Üstüne üstük bir fanın kablosu da kapağı yapışmıştı ve çıkartırken kablonun kılıfı kapakta kaldı. Neyse çıplak kalan kabloyu elektirik bantı ile sarıp, bu sefer fanları düzgün taraftan kapağa yaptıştırdım. Bu sayede kablonun fana değmesinden de kurtuldum. Ayrıca bu sefer iki fanıda sistem fan kablosunu bağladım. Tabi bu japon yapıştırıcısını dökmem. Sökmem takmam neticesinde ultra triple bir iğrenç görüntü oluştu.

Harici fan yerleşimi

Mod sonrası ürünün dıştan görünümü 🙂

 

Ürünün kapağını kapattım ve çalıştırdım. İki fanda çalışıyordu. Evet sıcaklık değerleri düşmüştü. Ancak işlemci hala 480 mhz'de çalışıyordu. Çok büyük hayal kırıklığına uğradım. Moralim bozuldu. Yapılacak herşeyi yaptım sıcaklıkta düştü ürün niye hala yavaş çalışıyor diye düşünüyordum. Forumları gezerken ilk başlarda gördüğüm ve tek uygulamadığım mini bir çözüm önerisini atladığımı farkettim.

Oda şuydu yine çok muhterem akıllı üreticimiz işlemcinin üzerine termal pad koymuş onun üzerine işlemci açık kalacak şekilde metal ince bir plaka komuş. Onun üzerinede  ince bir yapışkanlı lifli bir pad gibi bir bezle soğutma bloğunu yapıştırmış.

Çözümü sunan arkadaş bu yapışkanlı bezin soğutmayı engellediğini ve kendisinin işlemciye denk gelen kısmını kesip öyle yapıştırdığını söylemiş. Performans sorununun bu şekilde çözüldüğünü söylüyordu.

Termal Pad

 

Bende o yapışkanlı bezi komple attım. Açıp kapatmaktan yamulttuğum artık adam akıllı durmayan ve işede yaramadığını düşündüğü ince metal plakayıda attım. Termal padi işlemcinin üzerine güzel birşekilde yerleştirdim. Bunun üzerinede mümkün olduğunca hem fana hem işlemciye denk gelecek şekilde soğutma bloğunu termal padin üzerine yerleştirdim. (fanlar dışarıdan olduğu için soğutma bloğunu yerleştirmede özgürdüm)

 

 

Sonuç ?

 

Müthişş!!

 

Kapağı kapatıp ürünü çalıştırdım ve sıcaklık değerlerinde müthiş bir düşüş oldu. Performans tamamen düzeldi. Ürün yük altındayken bile takılma yavaşlama yaşamıyordu. (sıcaklık tabiki artıyor ancak kesinlikle bir yavaşlama söz konusu değil) Saat frekansı vaad edildiği üzere 1.8 ghz'e çıkıyordu.

İşlemci Boştayken sıcaklık ve performans değerleri

 

 

Artık ürün asıl performansına kavuşmuştu. Bende ürünü inceleyebilirdim.

 

Asıl Performans İncelemesi

Benchmark

Benchmark sonuçlarını pek umursamadığım için yapmadım. Benim için kullanım deneyimi önemli. İsteyen aşağıdaki hali hazırda yapılmış benchmark sonuçlarını bakabilir.

 

http://www.notebookcheck.net/Intel-Atom-x5-Z8300-SoC.146643.0.html

 

İnternetten gezinme (Çoklu Sekme)

Hiç bir sorun yok. 4 gb ram burda farkını gösteriyor. Zorlamak isterseniz tabiki sınırsız değil ama normal bir insanın çok sekmeli internet ihtiyacını hertürlü karşılar.

 

İnternetten video izleme

İnternetten full hd video izlerken performans ve sıcaklık değerleri

720p ve altı sorunsuz. Normal 1080p'de sorunsuz. Yüksek bitrate'li 1080p videolarda çok nadir saliselik takılmalar var ancak rahatsız etmiyor gayet izlenebilir. 4k videoları sağlıklı oynatamıyor. Takılmalar mevcut. 15-20 fps gibi hissettiriyor.

Dosya üzerinden video izleme

720p video : sorunsuz izleniyor

1080p h264 ve h265 : sorunsuz izleniyor

4k h264 video: izlenmiyor

4k h265 video : Windowsun kendi media playerında ve fotoğraflar ve filmler player'ında sorunsuz izleniyor. hiç bir atlama vs yok. Ama bsplayer ve media player clasic'te izlenmiyor. Codec vs de kurdum ancak ben beceremedim heralde. Yani windows media player'da izlendiğine göre gücü yetiyor sadece adam akıllı uğraşıp düzgün ayar yapmak gerek sanırım.

 

Adobe Photoshop ve Adobe Illustrator

Grafik tasarımcı olduğum için bu konu benim için çok önemliydi özellikle test ettim. Normalde çok büyük çözünürlükte ve boyutta dosyalar üzerinde çalıştığım ve çizim  yaptığım için 16gb ram bile yetmiyor aslında.

Ancak burda küçük ve orta boyuttaki işler için konuşmak gerekirse sorunsuz. Çok büyük projeler üzerinde çalışamazsınız ancak gündelik işlerinizi karşılar. Resimde de 3000 pixell seviyelerindeki bir resim ile test yapıyordum görüldüğü üzere işlemci en düşük saat frekansıyla çalışıyor ve sorun yok. Altından çok rahat kalkıyor.

 

Oyun

Herkesin asıl merak ettiği kısımdır tahmin ediyorum 🙂

Şöyle söyliyim. Windows marketindeki uygulamaları hertürlü kaldırıyor. Performans'ta en ufak sorun yok.

Eski oyunları (Call of Duty 2, San Andreas gibi) full hd'de yüksek ayarlarda, bazen medium high arası ayarlarda 30 fps üstü çalıştırıyor. Rahat oynanıyor yani.

 

Benim asıl merak ettiğim daha yakın tarihli oyunlardı.

 

Bioshock 

Full HD + en yüksek ayarlar: Mümkün değil 🙂 5-6 fps

720p + en yüksek ayarlar : 10-13 fps gibi.

720p + düşük ayarlar(kaplamalar yüksek)  : 18-30 fps arası

 

Şöyleki ilk başta ani fps düşmeleri yüzünden oynanmaz diyorsunuz ancak sonra biraz devam ettiğinizde kendinizi kaptırdığınızı farkediyorsunuz. Yani tabi içeride gtx970'niz varsa bununla bioshock oynamazsınız ancak başka alternatifiniz yoksa yada çocuğa idare etmelik oynaması için alınacaksa bence olur. Yani birde bioshock çok optimize bir oyun değil. Son 5-6 sene içerisinde yapılan bunun üzerinde oynanacak oyun ve ayarlar bulunabilir.

 

Benim arkadaş çocuğu için düşünüyordu. Çocuk bilgisayar diye çok tutturmuş. Bence alınabilir. Salondaki büyük telivizyonda çocuğu tatmin edecek oyun deneyimi sunulabilir.

 

Dota 2 vs 

Denemedim ama en yüksek ayarlarda olmasa bile rahat kaldırır gibime geliyor. O tarz oyunlar için ideal bence.

 

Counter Strike G.O 

Multide kapışılmaz ama botlarla düşük ayarlada ve 720p'de oynanabilir.

 

Steam Ev içi Yayın

 

En merak ettiğim konuydu . Hemen test ettim. İçeride gtx970'li pc'im var. İnternete Ethernet ile bağlı. Ev içi internet kurulumum iyidir. AC Router'ım var. Tabi ürün AC wifi desteklemiyor. Ama ürün ile modem arasında 1 metre var. Direk görüyorlar bir birlerini.

 

Sonuç:

Düşük kalitede belki idare edilebilir ama tatmin edicilikten uzak.

 

Ürünün üzerinde Ethernet girişi yok. Ama ben usb'den ethernet dönüştürücü parça aldım. Denedim orta kalitede oynanabilir.

 

Benim modem kapının üzerinde asılı. Oradan havada bir kablo çek, onu  usb ethernet dönüştürücüsüne bağla, onuda ürüne bağla. Çok çirkin ve kullanışsız bir deneyim oldu benim için. Yani kablo kanalıyla uğraşılıp gizlenebilinir ama üşendim açıkçası.

 

Salonda 55" Tv de pratik şekilde oyun oynama istediğim vardı ama artık 20 seneden sonra doygunluk mu diyim, yaşlandımda ondan mı oluyor diyim ne diyim artık oyunları açasım gelmiyor yani. O yüzden şuanlık çok uğraşmadım. Ama uğraşacak adam için bu ürün tam çözüm bence. Steam linkten daha mantıklı.

 

Ama ısrarla söylüyorum bu iş wifi ile olmaz. Kablo şart!!!

 

Remix OS

 

Evet remix os'ta denedim. Usb3.0 bir belleğe kurdum. Tabi üründe usb 3.0 girişi yok ama bu sayede en azından usb 2.0'ın tavan performansında kullandım. Hem misafir hem kalıcı modda kullandım.

 

Açılış kapanışlar tabi bir windows hızında değil. Ancak işletim sistemi içindeki deneyim tatmin edici bence. Ben birtek wifi ve bluetooth'u gösteremedim. Driver problemidir belki.

Çokta uğraşmadım. İhtiyacım yok çünkü. Yani ihtiyacı olan kullanabilir.

 

Android

Remix os dışında direk dual boot olarak düz andorid kurulmuyormuş. Direk üreticiye sordum. Niye bilmiyorum. İşlemci kaynaklı galiba. Z3735 işlemcili t02 cihazlara kuruluyor ancak buna niye kurulmuyor anlayamadım. Denemedimde açıkçası. Belki ilerde halledilir.

 

Özet

Yani ürün size gelen performansı ile 113 dolar etmiyor. Hatta bence 50 dolar filanda etmez.

Bu ürünü, hatta bence T02 vs alacak arkadaşlarda, ürünün soğutma sistemini modlamıycaklarsa almasınlar. Eğer ürünü modlayacaksanız süper bir ürün.

 

Ben üzerine para iadesi aldım ürün bana 190 tl gibi bir fiyata geldi.

Son haliyle fiyat performans oranı tavan bir ürün.

Ama ilk haliyle de fiyat performans oranı taban bir ürün 🙂

 

Yani ürünü alıp sonrada para iadesi alma riskine girebilirsiniz. Bu ne kadar etik ne kadar değil orasını size bırakıyorum. Ama adamlar bile bile sorunlu bir ürünü 113 dolardan satıyorlar orasınıda es geçmemek lazım. Üreticisi bile sorunu kabul ediyor. Ama bu şekilde satmaya devam ediyorlar.

 

Ben ürünü bluetooth fare ve bluetooth klavye ile kullanıyorum. (Klavye daha gelmedi onun yerine şuan wifi klavye var)

Çok rahat. 2 usb portuda boşta bu sayede. Gerek olursa diyede 4lü usb hub'ıda bu cihazın yanında tutuyorum.

 

55" bir bilgisayarım olmuş oldu. TV tamamen akıllı hale geldi. LG webos 2 olmasına rağmen bilgisayarda internet deneyimini tam vermiyordu. Bu sayede bu sorunu çözmüş oldum. Üründe tv'nin arkasında kaldığı için gözükmüyor.

 

9 puanı ürünün bana gelen haline değil, ben modladıktan sonra performansı düzelmiş haline veriyorum. 1 puanı'da disk performansından kesiyorum. Ona malesef çare yok.

 

Yaptıpım mod %100 soğutuyormu bence hayır dahada iyi hale getirilebilir performans çok daha stabil hale sokulabilir bence. Ama şuanki hali gayet tatmin edici.

 

Çok uzun bir inceleme oldu farkındayım.  Okuyanlara teşekkür ediyorum. Heralde şuanda internetteki en kapsamlı MeeGoPad T07 incelemesi oldu. Stick pcleri merak eden arkadaşlara umarım yardımcı olur.

Sorusu olan arkadaşlar yorumda belirtebilir, her türlü yardımcı olmaya çalışırım.

 

#akış #Windows10 #stickpc #minipc @protego @huseyinekrem @arandur @apollo @fsh77 @alatriste46 @mertdg @gokalp-k

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 88
 • ulgoray @ulgoray

  @serhanhepsen Ya stick pc alma niyetim vardı. Tüm hevesimi kaçırdınız hocam. Benim amacım film, youtube internette gezinme içindi. Benim aklımda Z83S adlı bir ürünü almak vardı. Içinde Z8350 işlemci var. Ama 2GB ram barındırıyor. 75 dolara buldum. Box’larda hemen hemen aynı demişsiniz. E o zaman ben ne alacağım.? 300 liraya işi çözecektim ne güzel.

  • serhanhepsen @serhanhepsen

   Yani çok mecbursanız 2 gb ramde yeter ama mümkün mertebe 4 gb lık bir model alın. Çünkü 2gblık bir tablet var elimde 2gb kafadan doluyor. Yani 3 olsa al kullan derim. 2 tam sınır.

   Z8350 işlemci vb işlemciler sorun değil, sorun olan bunları yeterli derecede soğutabilmek. Soğutma tasarımı iyiyse üründe iyi. 1. kriteriniz bu olsun. Çünkü işlemci soğutulamadığı zaman frenleme yapıyor ve o ürün çöp haline geliyor isterse 10 gb rami olsun. 50 -100 liralık tabletlerden daha kötü hale geliyor.

   Bence almaktan vazgeçmeyin sadece 4 şeye dikkat edin.

   1- Soğutma tasarımı nasıl. Ürünün yorumlarında bu tarz sorunlardan bahsediliyormu. Forumları vs de gezin. Aşağı yukarı aynı boyutlarda box tipi ürünleri alırsanız yer daha fazla olduğu için bu sorunla karşılaşma olasılığınız daha düşük olacaktır.

   2- 4 gb ramli olmasına dikkat edin.

   3- Usb soketlerinin sayısı, tipi (micro/tam boy vs) ve usb 3.0 olup olmaması. Şart değil ama tercih sebebi olur.

   4- Depolama biriminin hızı. Bendekinin düşük mesela ve performansa etkisi oluyor. Standart olması kafi yeterki düşük olmasın.

 • ulgoray @ulgoray

  @serhanhepsen Hocam benim Z83S ürününün incelemesinde 126mb okuma 50 civarı yazma alıyordu. Ama ram seçeneği olarak tek 2GB var. Ama 4 şart diyorsan ona bir bakayım. Aynı zamanda Asus, Lenovo, Intel, Meegopad, Morefine, Bben, Pipo, Beelink gibi bir çok markaya baktım. Hepsinin stick pclerinde ısınma sorunu var. İçindeki incecik fan yeterli gelmiyor. Boştayken minimum 50 derecede geziyorlar. O yüzden ben Stick pc almayıda çok yanaşmak istemiyorum artık. Box'lara bakacağım. İçlerindeki soğutma blokları daha büyük.

 • Ufkabakan @ufkabakan

  Amaç sadece multimedia player ise, Windows yerine çok daha ucuz olan vede desteği çok yaygın olan Android TV Box almak en mantıklısı. Ama illa Windows olsun ve az yer kaplasın diyorsanız Intel CPU lu mini PC lere yönelmek gerekiyor. Diyer bir alternatif de monitörü kırık/sorunlu ikinci el I3, I5 CPU 'lu laptop alıp bunu media player olarak kullanmak.

 • fatihpc @fatihpc

  t07 ve t08 pro diye bişey var şimdide. Bunlarda da aynı sorunlar var mı acaba?