MeeGoPad T07 Çubuk PC İncelemesi + Performans Mod Anlatımı (Ölüyü Diriltme)

 

Merhabalar,

Bugün sizlere AliExpress'ten aldığım çubuk Pc MeeGoPad T07'yi inceleyecek, Performansını artırmak için (olması gereken seviye) üzerinde nasıl modifikasyonlar yapılması gerektiğini gösterecek ve satın alma sürecinden bahsedeceğim. Sizleri uzun bir inceleme bekliyor, uyarmak isterim 🙂 İsteyen en sondaki özeti okuyabilir 🙂

İlk önce ürün nedir ondan bahsedeyim ondan sonra detaylara geçerim. Ürün üzerinde Windows 10 çalıştıran flash diskten hallice, sigara paketi boyutlarında bir mini çubuk bilgisayar.

MeeGoPad T07 ve Boyutları

Ne işe yarar? Ev ve ofis ortamında herhangi bir hdmi destekleyen televizyon veya monitöre bağlayıp günlük internet, ofis, medya oynatma ihtiyaçlarınızı karşılamaya yarıyor. Üzerinde windows 10 olduğu için masaüstü bilgisayarınızda veya dizüstü bilgisayarınızda ne yapabiliyorsanız bunda da aynısı yapabiliyorsunuz.

Normal bilgisayara göre avantajı, aşırı küçük olmasından dolayı tv'nin arkasında yok edebilmeniz, cebinizde taşıyıp istediğiniz yere götürebilmeniz. Normal bilgisayarlara göre çok daha az ses çıkarıyor ve çok çok daha az güç tüketiyor.

 

Ürünün teknik detaylarını ve ayrıntıları yazının devamına saklıyorum.

 

SATIN ALMA SÜRECİ

 

Ürünü AliExpress'ten 113.73 dolara satın aldım. Ürün tabiki farklı farklı satıcılardan, farklı farklı fiyatlara satılıyor. Bunlardan biride meegopad'in kendisi.  Ben en uygun fiyatı aşağıdaki satıcıdan gördüğüm için oradan sipariş verdim. Linki ekliyorum kendinizde bakabilirsiniz.

http://www.aliexpress.com/item/2016-Meegopad-T07-MINI-PC-Official-Licensed-Cherry-Trail-Windows10-2GB-4GB-RAM-Intel-Quad-Core/32600508253.html

Ürün 4 farklı paket türü ile satılıyor. Bunlar;

1 - 2gb ramli model + aktifleştirilmemiş Windows 10  / 90.24 dolar /

2- 2gb ramli model + aktifleştirilmiş orjinal Windows 10  / 104.49 dolar /

3- 4gb ramli model + aktifleştirilmemiş Windows 10  / 114.94 /

4- 4gb ramli model + aktifleştirilmiş orjinal Windows 10  / 129.19 /

 

Ben 3. paket olan 4gb ramli ve aktifleştirilmemiş olan windows 10 paketini aldım. Elimdeki lisanla kendim aktifleştirdim.

Ürün sizinde farkedebileceğiniz gibi 70 doların üzerinde. Yani gümrüğe takılması olası.

O yüzden benim gibi ilk önce satıcı ile konuşup ürünü gift olarak yollamasını ve fiyatını 70 doların altında göstermesini rica edersek en azından önlem almış oluruz.

Benim ürünüm gümrüğe takılmadı. 6 martta verdiğim sipariş 4 nisanda elime geçti. Yani aşağı yukarı 1 ay sürmüş gelmesi.

 

Artık yavaş yavaş teknik detaylarla başlayıp hikayenin asıl kısımlarına geçelim.

 

Ürünün Teknik Özellikleri

İşlemci:  İntel Atom X5-z8300 stok 1.44 GHz, Turbo ile 1,8 Ghz

Ekran Kartı : Intel 8. Jenerasyon HD Graphics

Ram : 4 gb LPDDR3-1600

Depolama: 32 gb eMMC 5.0 flash

Görüntü Çıkışı: HDMI 1.4 Erkek

Ses Çıkışı: HDMI, 3.5mm jack

Usb Girişi : 2 adet tam boy usb 2.0

Depolama Arttırma : 64 gb'a kadar destekleyen micro SD kart girişi (128 gb gördüğü söyleniyor)

Kablosuz : 802.11 b/g/n Wi-Fi (AC ve Dual Band yok),  Bluetooth 4.0

Güç : 5V/2A adaptör , micro USB portu

Ölçüler : 106 x 53 x 13.5 mm

Ağırlık : 50 gram

MeeGoPad T07 Fiziki Özellikleri

 

Ürünün özellikleri ilk başka bakıldığında gerçekten tatmin edici gözüküyor. Ürün özellikle 4gb rami ile dikkat çekiyor. Benim elimde bunun bir küçük kardeşi sayılacak Z3735 işlemcili, 2gb ramli bir windows tablet var. Yani alırken en azından minimum performans olarak kafamda ne olduğuna dair bir fikir vardı. Elimdeki tablet ile normal bir bilgisayar deneyimi elde edilebiliyor. Sadece aşırı çoklu sekme ve aşırı çoklu görevlerde 2gb ram'e takılanabiliyordu. Hatta bu yüzden Z3735 işlemcili 2gb ramli modeller yerine (T02 vb) üzerine kayda değer bir para vererek T07 aldım. T02 vb cihazlar 60-70 dolar civarına bulunabiliyorlar.

Ürün elime ulaştı. Paket ve içeriğini resim olarak ekliyorum. Uzun uzun yazıcak bir içeriği yok. (Avrupa fişi isterseniz gönderiyorlar)

MeeGoPad T07 Kutu İçeriği

 

 

Ürünü bir hevesle kutudan çıkartıp salondaki televizyona bağladım. Ürün windows temel ayar ekranı ile başladı. Ancak üründe bir yavaşlık sezdim. Ürün yeni başlıyor arkaplanda bir ton işlem yapılıyor bu yüzdendir dedim. Ancak ürünü kullanmaya devam ettiğimde bunun normal bir durum olmadığını ürünün bariz şekilde yavaş çalıştığını fark ettim. Tabi hemen bunun sebebini anlamaya çalıştım. Hemen görev yöneticisini açtım. İşlemci kullanımı %38'lerde, Ram kullanımı %32 lerdeydi. Ancak Disk kullanımı %90-99 seviyesindeydi. O sırada driver kurulumu vs oluyordu. Bu yüzden olabilir dedim ancak aklıma Levent abinin İntel Computer Stick incelemesinde eMMC testleri ve söyledikleri geldi. Levent abi'de eMMC'nin yavaşlığından yakınıyordu. Hemen Crystal Disk Mark test programını indirdim ve arkaplanda hiç bir işlem yapılmadığına emin olduktan sonra test yaptım.

MeeGoPad T07 Disk Performansı

 

Sonuçlar ortada. Disk'in hız değerleri çok düşük. Ürün kullanılamayacak derece yavaş. Windows 95 kullanıyormuş gibi. En basit görevleri bile yerine getiremiyordu. Youtube'tan video izlemek hayaldi. Bariz bir takılma vardı. 113$ dolar'ın karşılığı bu olamaz dedim kendime ve hemen AliExpress'te Dispute Açtım.

 

AliExpress Dispute ve Para İade Süreci

 

Ürünün vadedilen performansı vermediğini, aşırı yavaş çalıştığını ve bunun disk performansı yüzünden olduğunu söyledim. Kanıt olarak yukarıdaki disk testini koydum. Tam para iadesi istedim.

 

Satıcıdan cevap beklemeye başladım. Ancak kafamı birşey kurcalıyordu. Daha önce yavaş diskli bilgisayar kullanmıştım ve performans bununkine benzemiyordu. Aynı zamanda Levent abi'de incelemede ürünün genel performansında bir sorundan söz etmiyordu. Teoride bu ürün ondan daha hızlı olmalıydı. Ürünü bir daha kullandım ve inceledim. Görev yöneticisinden baktığımda disk kullanımı %1 civarına inmişti ancak ürün hala inanılmaz yavaştı. Ürünü internetten daha önce araştırmıştım ancak adam akıllı bir inceleme ve yoruma rastlayamamıştım. Yinede bir daha araştırmak istedim ve üreticinin forumunu buldum.

http://forum.x86pad.com/c/t04

Forumda da bir çok konuda ürünün yavaşlığından şikayet vardı ancak dikkatimi çeken kimse diskin yavaşlığından şikayet etmiyordu, yavaşlığın kaynağı olarak işlemci gösteriliyordu. CpuZ  vb programlardan koyulan ss' larda ürünün 85 derece ve 480 mhz civarında gezdiği gösteriliyordu.

Görev yöneticisindeyken işlemci kullanımını %38 civarında gördüğüm için sorunun işlemci kaynaklı olduğu hiç aklıma gelmemişti. Bende aidata64, cpuid gibi programlar indirip duruma kendim baktım. Durum aynı söylenen gibiydi. İşlemci aşırı ısınıyor ve işlemci çekirdekleri youtube'tan video izlerken bile %100'e dayanıyordu. Saat frekansıda gerçekten 480 mhz deydi. Yani cpu throttling yapıyordu. Beni yanıltan görev yöneticisindeki bilgiler oldu.

Youtube'tan video izlerken İşlemcinin durumu

Bu sırada satıcıdan cevap geldi. Hafızayı arttırabileceğimi söylüyordu 😀 Bende ona ürünün depolama kapasitesinden değil , depolama biriminin yavaşlığından şikayet ettiğimi ve ürünün yavaşlığının sadece bundan kaynaklanmadığını işlemcinin yavaş çalıştığını vs söyledim. Üreticinin kendi forumundaki konuların linklerini vs attım.

Bana ürünü kendilerine yollamamı ve tam para iadesi yapacaklarını söylediler. Açıkçası ürünü kendilerine yollamak istemedim. Bunun sebebi ürünün burdan oraya gitmesi yine 1-2 ay sürecek. Adam bakacak kabul edecekte bana parayı iade edecek. Pek olası bir senaryo gelmedi. İnternette bununla ilgili sorun yaşayan insanlarda görmüştüm. Ayrıca kargo bana ait olacaktı. Ürünü birde güvenlik açısından takip sistemi ile yollamam gerekiyordu. (Satıcı air mail dışında kargolama kabul etmem dedi) Satıcı kargo parasını karşılamayı kabul etse bile yollayamazdım çünkü postane görevlileri böyle bir sistem olmasına karşı işlerine gelmediği için karşı ödemeli kargo yok diyorlar. Bu ve benzeri sebepten dolayı durumu satıcıyada anlattım ve ürünü yollayamacağımı söyledim. Bundan sonra haliyle satıcı ile amansız bir pazarlığımız ve savaşımız başladı 🙂

Bana ilk önce 10 dolar ödemeyi teklif etti. Bende 10 doların çok az olduğunu ve benim mağduriyetimi gidermeyeceğini söyledim. Tam ödeme olmasa bile en azından 70 dolar civarı bir ödeme yapmasını, bu sayede benim işimi görmek için t02 alabileceğimi söyledim.

Satıcı 70 doların çok olduğunu bunu kabul edemeyeceğini söyledi ancak yeni bir teklifte yapmadı. Ben ürünün sorunlu bir ürün olduğunu, 113 doları bu performans için vermediğimi vb şeyler söyledim. Bana yardımcı olursa herşeye rağmen 5 yıldız ve olumlu yorum yazacağımı vs söyledim.

 

Satıcı bana ürünün normal çalıştığını bir sorununun olmadığını söyledi. Bu açıkçası beni çok sinirlendirdi. Benim sorunu kanıtlarıyla ortaya koymama rağmen hala bir sorunu olmadığını söylüyordu. Durumu satıcıyla çözemeyeceğimi anlayınca hakem olarak AliExpress'i devreye soktum. Durumu açıkladım. Ürünü geri gönderemeyeceğimi söyledim. Ancak satıcıyada zarar vermek istemediğimden tam para iadesinden vazgeçtimi söyledim. Sorunuda resimlerle ve video ile kanıtladım. Sorunun virüs, arkaplanda çalışan bir uygulama veya internet hızından kaynaklanmadığınıda ortaya koydum.

 

https://youtu.be/08zFF6TBau0

Bu sürecin de bir gün sürmediğini belirtiyim. Günler hatta haftalar sürüyor. AliExpress birkaç gün incelemenin ve satıcının cevabının ardından(ben göremiyorum) kararını söyledi ve teklifini yaptı. Karar kanıtlarım ve ileri sürdüğüm sorunlar kabul görülmüş. Teklif;

 1. seçenek: Ürünün geri göndermek yok. 90.99 dolar para iadesi.
 2. seçenek: Ürünü geri yollarsam tam para iadesi.
 3. Taraflar anlaşamaması halinde otomatikman 1.seçenek uygulanır.

Satıcı 4 tane mesaj atmış bana ve hepsi aynı. Ürünü yolla ve tam para iadesi yapalım.

Ürünü geri yollayamacağımı benim zarara gireceğimi vs tekrar açıkladım. Aliexpress'in 1.çözümünün benim için ideal olduğunu söyledim. Zamanında ona daha makul bir teklif sunduğumu ve eğer kabul etseydi söylediğim gibi yorumumun olumlu olacağını hatırlattım. 1. çözümü seçtiğimi söyledim.

Bana 56.5 dolar ödeme yapmayı sundu. Ben 90.99 dolar varken 56,5 doları kabul etmeyeceğimi söyledim. 1. çözümü istediğimi belirttim. Bu sefer satıcı beni suçlamaya başladı. Koyduğum disk testini kanıt göstererek Hafızayı çok doldurduğumu ürünün yavaşlığının bundan kaynaklandığını söylüyordu. Bende çok basit şekilde sorunun bundan kaynaklanamayacağı, ürünün zaten bu dolulukta bana geldiğini vs söyleyip iddalarını savuşturdum. Ben kararımı ısrarla belirtmeme rağmen olay bir türlü çözüme kavuşmuyordu. AliExpress tekrar tekrar bize söz hakkı veriyordu. Böyle böyle baya bir gün geçti. Bu süre zarfında satıcı sürekli 56,5 dolar teklif etti. Bende ısrarla 1. çözümü istediğimi belirttim.

Sonra bir anda AliExpress teklifi değiştirdi. Büyük ihtimalle satıcı ile AliExpress arkaplanda konuştu ve ikiside Çinli olduğundan satıcıyı çok mağdur etmemeye karar verdi AliExpress. Yeni teklif;

 1. seçenek: Ürünün geri göndermek yok. 56,5 dolar para iadesi.
 2. seçenek: Ürünü geri yollarsam tam para iadesi.
 3. Taraflar anlaşamaması halinde otomatikman 1.seçenek uygulanır.

Başka çarem kalmamıştı. 56,5 doları kabul ettim. Param gerçekten 1 hafta içerisinde yattı. Yorum olarakta 1 yıldız verdim ve tüm açıklığıyla durumu anllatım. Ürünü ve satıcıyı tavsiye etmediğimi bildirdim.

Not: Geçen gün satıcı bana ulaştı ve hediye gönderme karşılığında yorumumu değiştirmemi teklif etti. İlk başta yanaşmadım ancak sonradan kabul ettim (gurur duymuyorum ama yaptım 🙂 ) 4 sayfa yazıştık resmen canını okudum diyebilirim 🙂 Çok yalvardı yorumumu değiştirmezsem patronunun onu kovacağından bahsetti. İlk başlarda t02 veya bir android box karşılığında yorumu değiştirebeleceğimi söylemiştim ancak daha sonra kovulma meselesini açınca açıkçası dayanamayıp teklif ettiği bluetooth klavyeyi kabul ettim ve yorumumu değiştirdim. İsteği üzerine birşey yazmadım sadece verdiğim yıldız sayısını değiştirdim.

Hediye gönderilen klavye.

http://www.aliexpress.com/item/2015-New-Arrival-V9-Russian-English-Portugal-Ultra-Slim-Wireless-Bluetooth-Keyboard-For-PC-Ipad-Laptop/32261000064.html

 

Bu kısmı ayrı bir başlıkta yazmak istediğimden yukarıda bahsetmedim. Ürünü geri göndermeme sebeplerimden biride üreticinin kendi forumlarında harici soğutma çözümleri ve benzeri yöntemlerle performansın düzeldiği iddasıydı. Eğer ürünün performansını düzeltebilirsem ürün bana t02'den bile ucuza (190 tl ) mal olacaktı.

 

Performans modifikasyonu (Ölüyü Canlandırdım)

İlk önce forumlardaki basit bir çözüm önerisini denedim. (Bu süreç dispute süreci ile eş zamanlı olmaktaydı)

 

1- Toz Filtrelerinin sökülmesi

Ürünün hava alması için koyulan hava delikleri toz filtreleriyle kapatılmıştı ve bu flitreler aşırı sık dokulu olduğu için ürünün hava almasını engelliyordu. Bu filtreleri söktüm.

Toz Filtrelerinin Sökülmesi

 

Bunu öneren arkadaş sorunun çözüldüğünü söylüyordu ancak bende bir peformans düzelmesi olmadı. Belki sıcaklık değerlerinde 1-2 derecelik düzelme olmuştur ama ben farketmedim. Ancak mantık olarak illaki bir katkısı olmuştur/olacaktır.

 

2- Ürünün kapağının açık bırakılması, Usb fan ile içeriye hava Üflenilmesi

Bu tarz bir çözüm öneriside vardı. Bunuda sadece performansın düzelip düzelmediğini merak ettiğimden denedim. Çünkü kullanımı pratik bir yol değil. Ben bu ürünü duvara asılı bir tvde kullanıyorum. Bu şekilde sürekli çalıştırmam çok zor olurdu.

 

Usb fan işe yaramadı ancak elimde soğuk üfleme özelliği olan profesyonel bir kurutma makinası var. Bunu işlemcinin üzerine tuttuğumda sıcaklık değerlerinin düştüğünü ve anlık performansın düzelir gibi olduğunu gördüm. Tabiki bu kesin çözüm olmaktan uzaktı.

 

3- Temiz sistem Kurma

Üretici peformans sorununa çözüm olarak temiz bir windows 10 sürümü yayınlamış.  İddalarıda şu; yüklü gelen windows 10 ile emülatör ve 1000 oyun vs geliyor. Arkaplanda belki yoracak hizmetler olabilir. Bu sürümü deneyin. Ancak kesin düzelir gibi bir açıklama yapmıyorlardı. Kuranlardan da böyle bir yorum gelmedi. Bana da sorunu çözmekle yakından uzaktan alakası olduğu izlenimi vermedi. Ayrıca yavaş bir diski vardı driver vs derken bu çözümü uygulamak hiç içimden gelmedi ve uygulamadım.

 

Kesin Çözümler

 

4-Harici Fan Takımı

Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi ürünün çok ufak ve yetersiz bir fanı var. Elimi fana götürdüğümde üflediği havayı hissedemiyorum bile. Mikroskopla bakmadan çalışıp çalışmadığını anlamak çok zor 🙂 Resmen laf olsun diye konulmuş.

 

MeeGoPad T07 İç yapısı

 

Forumlarda da en çok bu çözüm üzerinde durulmuştu. Daha önce bu çözümü uygulayanların tavsiyesi üzerine yine AliExpress'ten aşağıdaki fanı sipariş verdim. İnce işler elimden gelmediği için yedek olsun diye 2 tane sipariş verdim. İyi ki de vermişim!

http://www.aliexpress.com/item/1pcs-5V-2pin-High-Speed-30x7mm-30mm-x-30mm-x-7mm-Small-Equipment-Brushless-DC-Cooling/32240193185.html

 

Bu fanlarda aşağı yukarı 1 ay içerisinde elime ulaştı. Gelir gelmez işe koyuldum. İlk önce kendi fanını söktüm ve fana yakın bir yerden kablolarını kestim.

Sipariş verdiğim fanlar ürünün içindeki fana göre daha yüksek profilliydi. Yani içerisine takamazdım. Forumlarda bu çözümü uygulayanlarda fanı dışardan takmışlardı ancak buda bana mantıklı gelmiyordu çünkü fanın hava akışının ürününün hava deliklerinden %100 olarak geçmesi mümkün değildi. Buda soğutma performansı aşırı düşürecekti. Zaten resimde gördüğünüz gibi ürünün soğutma tasarımında bir hata mevcut!

 

Ürünün işlemcisi, fan sığsın diye kaydırılan soğutma bloğunun ve fanın konumları bir biriyle alakasız. Üretici resmen bir mühendislik felaketi yapmış. İşlemci ve çiplerin üzerine metal bir plaka yerleştirmişler fan bu plakaya üflüyor o plaka fanın konumu yüzünden işlemcinin üzerine tam denk gelmeyen soğutma bloğunu soğutuyor oda güya işlemciyi soğutuyor.

 

Bu manzarada işlemcinin throttling yapmaması mucize olurdu zaten.

 

Neyse efendim ben soğutma performansı düşmesin diye fanın denk geldiği hava deliklerini tornavida ve çekiç yardımı ile biraz da aşağıya işlemciye doğru kıra kıra açtım. Ancak dikkatsizliğimden ötürü fanın olduğu kısmı değil aşağıdaki diğer hava deliklerinin olduğu kısmı açmışım 🙂 Bir an ne yapacağım orası anlamsız şekilde delikmi kalacak diye düşürken Allah'tan ikinci fanı sipariş verdiğimi hatırladım. Asıl fanın denk geleceği yeride kırdım. Tabi rezalet bir görüntü oluştu ancak ben görüntünün değil performansın peşindeyim. Biraz da kırdığım kenarları zımpara ile törpüledim. Fanları japon yapıştırıcısı ile kapağa yapıştırdım. (Tabi ince işleri beceremediğimden yapıştırıcı kapağa iyice aktı ve iğrenç bir görüntü daha oluştu 😀 ) Asıl fanın kablosunu sistemin kendi fan kablosuna bağladım. İkinci fanıda kestiğim bir usb ucuna bağlayıp usb girişine taktım.

 

Ürünü çalıştırdım. Usb'ye bağlı olan fan çalışmadı. Allem ettim kallem ettim çalıştıramadım.

İşlemci üzerine koyduğum fan çalıştı. Sıcaklık değerlerinde düşmede oldu, biraz performans düzelmeside oldu ancak asıl beklediğim performans düzelmesini elde edememiştim. Ayrıca fanın kablosu mecburen fana çok yakın olduğu için fana deyiyordu. Kablo fana değmeden kapağı kapatmak imkansızdı. Biraz daha dikkatli incelediğimde (forumlarada baktım) fanları ters taktığımı fark ettim 🙂 Japon yapıtşırıcısı ile yapıtşrımıştım fanları ve çıkarmak çok zordu. Nihayet çıkardım ancak fanların bir kısmı kapakta kaldı 😀 Üstüne üstük bir fanın kablosu da kapağı yapışmıştı ve çıkartırken kablonun kılıfı kapakta kaldı. Neyse çıplak kalan kabloyu elektirik bantı ile sarıp, bu sefer fanları düzgün taraftan kapağa yaptıştırdım. Bu sayede kablonun fana değmesinden de kurtuldum. Ayrıca bu sefer iki fanıda sistem fan kablosunu bağladım. Tabi bu japon yapıştırıcısını dökmem. Sökmem takmam neticesinde ultra triple bir iğrenç görüntü oluştu.

Harici fan yerleşimi

Mod sonrası ürünün dıştan görünümü 🙂

 

Ürünün kapağını kapattım ve çalıştırdım. İki fanda çalışıyordu. Evet sıcaklık değerleri düşmüştü. Ancak işlemci hala 480 mhz'de çalışıyordu. Çok büyük hayal kırıklığına uğradım. Moralim bozuldu. Yapılacak herşeyi yaptım sıcaklıkta düştü ürün niye hala yavaş çalışıyor diye düşünüyordum. Forumları gezerken ilk başlarda gördüğüm ve tek uygulamadığım mini bir çözüm önerisini atladığımı farkettim.

Oda şuydu yine çok muhterem akıllı üreticimiz işlemcinin üzerine termal pad koymuş onun üzerine işlemci açık kalacak şekilde metal ince bir plaka komuş. Onun üzerinede  ince bir yapışkanlı lifli bir pad gibi bir bezle soğutma bloğunu yapıştırmış.

Çözümü sunan arkadaş bu yapışkanlı bezin soğutmayı engellediğini ve kendisinin işlemciye denk gelen kısmını kesip öyle yapıştırdığını söylemiş. Performans sorununun bu şekilde çözüldüğünü söylüyordu.

Termal Pad

 

Bende o yapışkanlı bezi komple attım. Açıp kapatmaktan yamulttuğum artık adam akıllı durmayan ve işede yaramadığını düşündüğü ince metal plakayıda attım. Termal padi işlemcinin üzerine güzel birşekilde yerleştirdim. Bunun üzerinede mümkün olduğunca hem fana hem işlemciye denk gelecek şekilde soğutma bloğunu termal padin üzerine yerleştirdim. (fanlar dışarıdan olduğu için soğutma bloğunu yerleştirmede özgürdüm)

 

 

Sonuç ?

 

Müthişş!!

 

Kapağı kapatıp ürünü çalıştırdım ve sıcaklık değerlerinde müthiş bir düşüş oldu. Performans tamamen düzeldi. Ürün yük altındayken bile takılma yavaşlama yaşamıyordu. (sıcaklık tabiki artıyor ancak kesinlikle bir yavaşlama söz konusu değil) Saat frekansı vaad edildiği üzere 1.8 ghz'e çıkıyordu.

İşlemci Boştayken sıcaklık ve performans değerleri

 

 

Artık ürün asıl performansına kavuşmuştu. Bende ürünü inceleyebilirdim.

 

Asıl Performans İncelemesi

Benchmark

Benchmark sonuçlarını pek umursamadığım için yapmadım. Benim için kullanım deneyimi önemli. İsteyen aşağıdaki hali hazırda yapılmış benchmark sonuçlarını bakabilir.

 

http://www.notebookcheck.net/Intel-Atom-x5-Z8300-SoC.146643.0.html

 

İnternetten gezinme (Çoklu Sekme)

Hiç bir sorun yok. 4 gb ram burda farkını gösteriyor. Zorlamak isterseniz tabiki sınırsız değil ama normal bir insanın çok sekmeli internet ihtiyacını hertürlü karşılar.

 

İnternetten video izleme

İnternetten full hd video izlerken performans ve sıcaklık değerleri

720p ve altı sorunsuz. Normal 1080p'de sorunsuz. Yüksek bitrate'li 1080p videolarda çok nadir saliselik takılmalar var ancak rahatsız etmiyor gayet izlenebilir. 4k videoları sağlıklı oynatamıyor. Takılmalar mevcut. 15-20 fps gibi hissettiriyor.

Dosya üzerinden video izleme

720p video : sorunsuz izleniyor

1080p h264 ve h265 : sorunsuz izleniyor

4k h264 video: izlenmiyor

4k h265 video : Windowsun kendi media playerında ve fotoğraflar ve filmler player'ında sorunsuz izleniyor. hiç bir atlama vs yok. Ama bsplayer ve media player clasic'te izlenmiyor. Codec vs de kurdum ancak ben beceremedim heralde. Yani windows media player'da izlendiğine göre gücü yetiyor sadece adam akıllı uğraşıp düzgün ayar yapmak gerek sanırım.

 

Adobe Photoshop ve Adobe Illustrator

Grafik tasarımcı olduğum için bu konu benim için çok önemliydi özellikle test ettim. Normalde çok büyük çözünürlükte ve boyutta dosyalar üzerinde çalıştığım ve çizim  yaptığım için 16gb ram bile yetmiyor aslında.

Ancak burda küçük ve orta boyuttaki işler için konuşmak gerekirse sorunsuz. Çok büyük projeler üzerinde çalışamazsınız ancak gündelik işlerinizi karşılar. Resimde de 3000 pixell seviyelerindeki bir resim ile test yapıyordum görüldüğü üzere işlemci en düşük saat frekansıyla çalışıyor ve sorun yok. Altından çok rahat kalkıyor.

 

Oyun

Herkesin asıl merak ettiği kısımdır tahmin ediyorum 🙂

Şöyle söyliyim. Windows marketindeki uygulamaları hertürlü kaldırıyor. Performans'ta en ufak sorun yok.

Eski oyunları (Call of Duty 2, San Andreas gibi) full hd'de yüksek ayarlarda, bazen medium high arası ayarlarda 30 fps üstü çalıştırıyor. Rahat oynanıyor yani.

 

Benim asıl merak ettiğim daha yakın tarihli oyunlardı.

 

Bioshock 

Full HD + en yüksek ayarlar: Mümkün değil 🙂 5-6 fps

720p + en yüksek ayarlar : 10-13 fps gibi.

720p + düşük ayarlar(kaplamalar yüksek)  : 18-30 fps arası

 

Şöyleki ilk başta ani fps düşmeleri yüzünden oynanmaz diyorsunuz ancak sonra biraz devam ettiğinizde kendinizi kaptırdığınızı farkediyorsunuz. Yani tabi içeride gtx970'niz varsa bununla bioshock oynamazsınız ancak başka alternatifiniz yoksa yada çocuğa idare etmelik oynaması için alınacaksa bence olur. Yani birde bioshock çok optimize bir oyun değil. Son 5-6 sene içerisinde yapılan bunun üzerinde oynanacak oyun ve ayarlar bulunabilir.

 

Benim arkadaş çocuğu için düşünüyordu. Çocuk bilgisayar diye çok tutturmuş. Bence alınabilir. Salondaki büyük telivizyonda çocuğu tatmin edecek oyun deneyimi sunulabilir.

 

Dota 2 vs 

Denemedim ama en yüksek ayarlarda olmasa bile rahat kaldırır gibime geliyor. O tarz oyunlar için ideal bence.

 

Counter Strike G.O 

Multide kapışılmaz ama botlarla düşük ayarlada ve 720p'de oynanabilir.

 

Steam Ev içi Yayın

 

En merak ettiğim konuydu . Hemen test ettim. İçeride gtx970'li pc'im var. İnternete Ethernet ile bağlı. Ev içi internet kurulumum iyidir. AC Router'ım var. Tabi ürün AC wifi desteklemiyor. Ama ürün ile modem arasında 1 metre var. Direk görüyorlar bir birlerini.

 

Sonuç:

Düşük kalitede belki idare edilebilir ama tatmin edicilikten uzak.

 

Ürünün üzerinde Ethernet girişi yok. Ama ben usb'den ethernet dönüştürücü parça aldım. Denedim orta kalitede oynanabilir.

 

Benim modem kapının üzerinde asılı. Oradan havada bir kablo çek, onu  usb ethernet dönüştürücüsüne bağla, onuda ürüne bağla. Çok çirkin ve kullanışsız bir deneyim oldu benim için. Yani kablo kanalıyla uğraşılıp gizlenebilinir ama üşendim açıkçası.

 

Salonda 55" Tv de pratik şekilde oyun oynama istediğim vardı ama artık 20 seneden sonra doygunluk mu diyim, yaşlandımda ondan mı oluyor diyim ne diyim artık oyunları açasım gelmiyor yani. O yüzden şuanlık çok uğraşmadım. Ama uğraşacak adam için bu ürün tam çözüm bence. Steam linkten daha mantıklı.

 

Ama ısrarla söylüyorum bu iş wifi ile olmaz. Kablo şart!!!

 

Remix OS

 

Evet remix os'ta denedim. Usb3.0 bir belleğe kurdum. Tabi üründe usb 3.0 girişi yok ama bu sayede en azından usb 2.0'ın tavan performansında kullandım. Hem misafir hem kalıcı modda kullandım.

 

Açılış kapanışlar tabi bir windows hızında değil. Ancak işletim sistemi içindeki deneyim tatmin edici bence. Ben birtek wifi ve bluetooth'u gösteremedim. Driver problemidir belki.

Çokta uğraşmadım. İhtiyacım yok çünkü. Yani ihtiyacı olan kullanabilir.

 

Android

Remix os dışında direk dual boot olarak düz andorid kurulmuyormuş. Direk üreticiye sordum. Niye bilmiyorum. İşlemci kaynaklı galiba. Z3735 işlemcili t02 cihazlara kuruluyor ancak buna niye kurulmuyor anlayamadım. Denemedimde açıkçası. Belki ilerde halledilir.

 

Özet

Yani ürün size gelen performansı ile 113 dolar etmiyor. Hatta bence 50 dolar filanda etmez.

Bu ürünü, hatta bence T02 vs alacak arkadaşlarda, ürünün soğutma sistemini modlamıycaklarsa almasınlar. Eğer ürünü modlayacaksanız süper bir ürün.

 

Ben üzerine para iadesi aldım ürün bana 190 tl gibi bir fiyata geldi.

Son haliyle fiyat performans oranı tavan bir ürün.

Ama ilk haliyle de fiyat performans oranı taban bir ürün 🙂

 

Yani ürünü alıp sonrada para iadesi alma riskine girebilirsiniz. Bu ne kadar etik ne kadar değil orasını size bırakıyorum. Ama adamlar bile bile sorunlu bir ürünü 113 dolardan satıyorlar orasınıda es geçmemek lazım. Üreticisi bile sorunu kabul ediyor. Ama bu şekilde satmaya devam ediyorlar.

 

Ben ürünü bluetooth fare ve bluetooth klavye ile kullanıyorum. (Klavye daha gelmedi onun yerine şuan wifi klavye var)

Çok rahat. 2 usb portuda boşta bu sayede. Gerek olursa diyede 4lü usb hub'ıda bu cihazın yanında tutuyorum.

 

55" bir bilgisayarım olmuş oldu. TV tamamen akıllı hale geldi. LG webos 2 olmasına rağmen bilgisayarda internet deneyimini tam vermiyordu. Bu sayede bu sorunu çözmüş oldum. Üründe tv'nin arkasında kaldığı için gözükmüyor.

 

9 puanı ürünün bana gelen haline değil, ben modladıktan sonra performansı düzelmiş haline veriyorum. 1 puanı'da disk performansından kesiyorum. Ona malesef çare yok.

 

Yaptıpım mod %100 soğutuyormu bence hayır dahada iyi hale getirilebilir performans çok daha stabil hale sokulabilir bence. Ama şuanki hali gayet tatmin edici.

 

Çok uzun bir inceleme oldu farkındayım.  Okuyanlara teşekkür ediyorum. Heralde şuanda internetteki en kapsamlı MeeGoPad T07 incelemesi oldu. Stick pcleri merak eden arkadaşlara umarım yardımcı olur.

Sorusu olan arkadaşlar yorumda belirtebilir, her türlü yardımcı olmaya çalışırım.

 

#akış #Windows10 #stickpc #minipc @protego @huseyinekrem @arandur @apollo @fsh77 @alatriste46 @mertdg @gokalp-k

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • alatriste @alatriste46

  Çok teşekkürler, boşa çıktığımda okuyacağım bugün 🙂 Elinize sağlık...

 • fsh77 @fsh77

  Almayı çok düsündüm bende ama gerek windows 10 yukseltmesindeki sorunlar (yeni güncellemeleri almıyor deniyordu yada bir yerden sonra hata veriyor o sürümde kalıyor) gerekse androide göre pahalı olusu nedeniyle almamıstım.Elimde https://goo.gl/GHPsHk var sıfır .

 • fsh77 @fsh77

  insider kurup denermisin birde ?

 • Fatih @fatihy

  bu paraya tablet alıp tv nin arkasına bantlamak daha mantıklı gibi... en azından bu kadar uğraşılmaz

  • serhanhepsen @serhanhepsen

   Bu paraya Türkiyede 4gb ramli tablet yok. Yine çinden getirtmeye kalksan gümrüğe takılması daha bir olası.

   Zaten herhangi bir pc'yi hmdi'dan bağlayabilirsin veya miracast destekliyorsa kablosuz olarak bağlayabilirsin. Hepsini denedim hiçbiri bunun kadar konforlu değil.

   Evet biraz uğraşacak adamın işi. Daha sonra çıkacak modeller daha bir stabil olacaktır. Almak ama uğraşmak istemeyenler onları beklemeliler.

 • fsh77 @fsh77

  Bu da daha bir kaba çözüm ama işe yarıyor dileğen deneyebilir. http://www.donanimarsivi.com/meegopad-t02-costum-cooling-heat-sink-ile-sogutuyoruz/ ısı borusu ile daha iyi olur bence imkanın varsa dene derim.

  • serhanhepsen @serhanhepsen

   Onuda gördüm. Ancak o T02'ye uygulanmış bir çözüm. T02'de soğutma çözümü hiç olmadığı için ısındığında kapanıyordu. Onlar mecburen bu tarz bir çözüm izlemek durumundalar.

   T07 ise hali hazırda bir soğutma çözümü var. Hazır fan bağlantası, hazır soğutma bloğu vs var.

   Bloğu düzgün yerleştirip fanı daha güçlü bir fanla değiştirince iş çözülüyor.

 • arandur @arandur

  Hocam baştan sona okudum, o kadar cebelleştikten sonra az bile olmuş bu performans. Odroid C2, Raspberry Pi 2 sahibiyim ama Windows 10 tabanlı bir stick pc her daim kafamda. Baştan tam ısınacaktım cihaza ama sorunlarınızı ve soğutma çözümlerini okuyunca eksik kalsın dedim. Bana uğraştırmayacak, modlayıp kullandığınız son halde kutusuyla sunulacak ürün lazım. Bütün bunların yanı sıra sorularım:

  - Windows 10 cihazı tablet olarak mı görüyor?
  - Tamamen sessiz bir ortamda fanların sesi ne kadar çıkıyor?
  - Benim dediğim tipte bir ürün biliyor musunuz? Performanstan ziyade sessizlik önemli.

  • serhanhepsen @serhanhepsen

   Gerçekten öyle. Çok uğraştım.

   Valla tüm MeeGoPad serisinde benzer sorunlar gördüm. İntel Computer stickte Levent abinin söylediğine göre Windows ile ilgili sorunlar varmış.

   Sorunsuz kullanıyorum diyende var. Biraz şans işi sanırım.

   Stick değilde biraz daha telefon ebatlarında nuck gibi ama daha ince modeller var. Blink firmasının ürünü var özellikle. Onlar araştırılabilir. Onlarda alan daha geniş olduğundan soğutma daha başarılıdır diye düşünüyorum.

   -Windows normal bilgisayar olarak görüyor. Tablet olarak değil.
   -Fan sesi var. Yok değil. Ben 2 tane taktım birde. Ama bir pc kasasından gelen ses kadar değil.
   Bir film izlerken video izlerken duymak mümkün değil.

 • serhanhepsen @serhanhepsen

  Temel de doğru ancak benimde ingilizcem tırt. Çinlilerin tamamen tırt.

  Yani google translate ile zor.

  Ama sesli sözlük çok iyi çeviriyor. Az bir şey çevirilenin doğrumu yanlışmı olduğunu bilecek kadar ingilizceniz varsa iş görür.

  Ben sayfalar dolusu yazışmayı bu sayede yaptım. Bİraz da terminolojiye hakim olmak lazım. yazıda İşlemci yazıp çevirdikten sonra onu cpu olarak değiştireceksiniz 🙂

  Birde her türkçe şeyin ingilizcede karşılığı olmadığını yada çeivirinin onu çeviremeyeceğini bilmeli ve söyliyeceğinize paralel cümleler kurabilmelisiniz.

  Örnek

  Söylemek istediğim.

  Bu ürün 5 para etmez.

  Çevirmeniz gereken.

  Ürün 113$ değerinde değil.

  gibi 🙂

 • Batuhan @achfighter

  Yazının başlarında satıcıyı dolandırdığın izlenimine kapıldım ama okumaya devam ettim. İyi ki okumayı bırakmamışım. Güzel inceleme, eline sağlık. 👍🏼

 • serhanhepsen @serhanhepsen

  Hahaha olabilir 🙂 Benimde aklıma geldi muhakkak düzelme olurdu ancak fark bukadar olmazdı. Çünkü 2 tane orjinaline nazaran çok güçlü 2 fan taktım. Arada fark illa olur.

 • serhanhepsen @serhanhepsen

  @tekir normalde geri gidiyor öyle bir durumda ama sizinkisi garip olmuş. O gümrük olaylarında para iadesi almak baya bir uğraştırıcı. Gerçekten tebrik ederim sizi ve arkadaşınızı 🙂

 • Orcun @orcun

  İnceleme güzel detaylı olmuş Soğutma fikride çok iyi.
  Şahsi fikrim hala bu tür cihazların neden video performansları kötü oluyor. Sene 2016 olmuş hala daha bitrate çözünürlük değeri gibi saçam sapan şeyler yüzünden işlemci yetemiyor. Koca intel bu konuda zerre ilerleme kaydetmiyor. E tam windows içinde bize X86 lazım bu işi ya amd yada intel kıvıracak ama gördüğüm kadarı ile cebe giren telefonu performansı ayarında bile olmayabiliyor. Bana en çok saçma gelende budur. Birde niçin hala usb 3.0 yok yada nadir. İçindeki depolama biriminin hızı niçin yavaş ? 20-30 mb/saniye nedir ? 10-12 sene evvelki ide hdd hızları neredeyse şaka olması lazım. Bilmiyorum ama daha bu tür cihazlar video media player açısında çok kötü durumdalar. Oyunu zaten geçtim cebimdeki telefonun oyun performansı bile eminim daha iyidir. Başka birilerinin bu işi devralması gerektiğini düşünüyorum. İnceleme için teşekkürler.

  • serhanhepsen @serhanhepsen

   Okuduğunuz için ben teşekkür ederim. Usb 3.0 artık standart olmalı. Bu üründe çok aradım aslında. Özellikle remix os denerken.

   Depolamı hızı ise akıl alır gibi değil. Yani kısılacak en son yer olmalı. Çok Hızlıda değil ortalama bir depolama biriminin maliyeti bukadar olmamalı. İntelin kendi ürününde bile durum aynı. Saçmalık resmen.

   H265 ile yüksek bitrate sorunu çözülmüş gibi gözüküyor. Yani kendi playerında bir sorun yoktu.

   Yani çok aşırı media player beklentileriniz yoksa iş görür. Benim işimi şuan tam olarak görüyor.

   Ama en ufak bir sorun bile istemeyen, herşeyi dört dörtlük isteyen bir insan için uygun değil.

   Oyun konusu tamamen idarelik. Şuan mükemmellikten çok uzaklar.

  • Orcun @orcun

   @serhanhepsen Benim kullandığım video formatı ya mkv yada direkt blu-ray'den çekilmiş disk imajı falan oluyor ve bitrate felaket yüksek ben i3 işlemcili cihazda bile rahat rahat oynatamıyorum. Açıkçası büyük bir sorun aynı filmi telefona atıyorum çok güzel oynuyorken koca notebook 3. nesil i3 var oynatamıyor. Keza oyunlarda öyle telefonun ekranı 1080p oyunlar yağ gibi akıyor grafikler de tv aktardım pc'den daha iyi göründü. Ki basit oyun ama grafik aşmış. Pc'de tf2 işte euro truck simulator vs. en düşük ayarda 720p'de anca kaldırıyor. Ki onda bile 30 fps sabit olmuyor 15 lere düştüğünü dahi gördüm. Rezillik resmen. Bende şuan dandik samsung grand neo da var mesela okuma yazma hızı olarak bu tür cihazlardan belleği çok daha iyi iş çıkartıyor. İnsan bekliyor ya 4 gb bellek atomun son sürümü falan ama gene eski nesil o ilk çıkan atomlar gibi dönemindeki işlemci gpu lardan vs yavaş. E ihtiyaçlar arttı ama yetmiyor. Bende o yüzden böyle cihaz almayı düşünüyordum ama hem usb 3.0 yüzünden hemde içinde fan var vs. diye iyice soğudum birde o performanslarını görünce dedim notebook takayım 3 tane usb 3.0 var filmler usb hdd'de öyle oynatırım daha mantıklı geldi. Ha yer kaplıyor ama yapacak birşey yok.

 • ESK @apollo

  Uzun ama ayrıntılı ve bilgilendirici bir incelem olmuş, ellerinize sağlık. Benim de bu cihazlardan edinme niyetim var fakat tahminim yeni modellerinde dahili disk hızının artacağı yönündeydi ama gördüğüm kadarıyla teknoseyirin compute stick incelemesinden bu yana yeni çıkan modellerde ki hem işlemcisi hem de ram miktarı yüksek olmasına rağmen, dişe dokunur bir hızlanma yok malesef. Bu mms lerin 100mb/sn hızı bulması çok mu zor yoksa üreticiler tercih mi etmiyor inanılır gibi değil. Yani ssd ler gibi 500mb/sn istemesek bile en azından 100mb/sn civarında bir performans bu cihazlar için hiç de fena olmazdı.

  • serhanhepsen @serhanhepsen

   Cihazların 100 mb/sn civarı olmaması mümkün değil.

   Disk testi en az yapılan test. Normal bir kullanıcının diskin yavaşmı hızlımı olmasını anlaması çok zor. Tüm üreticilerde intel dahil, çakallık yapıp maliyeti burdan kısıyorlar.

   Bunun düzelmesinin tek yolu insanların internet üzerinden toplu olarak tepki göstermesi. Üreticiler o zaman insanlar durumun farkına vardı, hızlı depolama istiyorlar ozaman hızlı depolama koymak zorundayız diyecekler.

   Başka ürünlerde durum hep böyle oldu.

 • Lehimli At @at

  Meego diyimce sevinmiştim bende

 • reducto @protego

  Ya aslında bana da bu tarz bir ürün lazım ama herhalde benim alacağım şey stick halinde olmaz, zira hiç bu ısınma/modlama riskine giremem 😀 Aslında internete girmek için vs. değil de film/dizi vs. koyup izlemek için lazım böyle birşey. Laptop'ı HDMI'dan bağlıyorum ama ben biraz deliyimdir, hem dizi izlerim hem de aynı anda oyun oynarım falan 😀 Laptop aynı anda ikisini yapamıyor haliyle 😀 Benim izlediğim bir dizi bölümü bile ortalama 5 GB olunca 😀 Filmler de ortlama 15-20 GB. Bitrate haliyle en az 20-30 mbit oluyor 😀 Bu stick'lerle zor bu iş. Box şeklinde olanlara bakayım en iyisi 😀

  Eline sağlık çok güzel yazı olmuş, baya da uğraşmışsın. Anladığım kadarıyla haftalarca sürmüş bu iş. Valla bende o kadar sabır yok 😀

  • serhanhepsen @serhanhepsen

   Şöyle benim tecrübesizliğimden kaynaklı bukadar sürdü. Bu yazıyı okuduktan sonra sipariş veren kişi eğer fanlarıda aynı zamanda sipariş verirse. 1 ay + 1 saatte ürün kullanıma hazır olur. (1ay ürünün gelme süresi)

   Senin beklentirlerini bence box'ta karşılamaz. Çünkü onlarda da bu işlemcilerden var. Sana tam olarak nuck gibi içinde gerçekten i5 vs çalıştıracak birşey gerekiyor. Oda para yani 🙂 Sadece boş kasası (ram, işlemci,hdd hariç) bu ürünün fiyatı kadardı yanlış hatırlamıyorsam.

   Senin iş yaş 🙂

  • reducto @protego

   @serhanhepsen 🙁 Ya i5'e gerek yok aslında benim Z2 4K bile açıyor yav rahat rahat 🙁 Snapdragon 605 gibi bir işlemci rahat rahat yeterdi heralde 😀

  • serhanhepsen @serhanhepsen

   @protego yani dediğim gibi h265 olduğu sürece buda 4k ve yüksek bitrate li videoları açıyor. Ama ben sürekli h265 video bulamam diyorsan diyecek birşey yok 🙂

 • Cem KOÇ @cemkoc

  Tümünü okudum. Bu tarz cihazlar ilgimi çekiyor. Acaba bi linux dağıtımıyla nasıl bir performans sergiler açıkçası merak ettim. Güzel yazı olmuş elinize sağlık.

  • serhanhepsen @serhanhepsen

   Yani tam istediğinizin karşılığı olmasada linux temelli remix os'u denedim dediğim gibi. Performansta herhangi bir sorun yok. Remix os hala gelişminin başında. Daha oturmuş bir linux dağıtımı ile bence sorunsuz kullanılacaktır. Hatta windows'tan bile performanslı olabilir. Tek sorun driver'larda olur bence.

  • Cem KOÇ @cemkoc

   remixos herhangi bir linux dağıtımından daha performanssız android katmanı nedeniyle. Bu sebeple kıyaslamak tam yerinde olamıyor maalesef. Bunun yanında zaten windows 10 dan daha rahat çalışır. ben laptop da bile aşırı bir sıcaklık düşüşü görüyorum her windows-linux geçişinde. keza sistem kaynaklarını az kullanan bir arayüz seçmek de olası linux tarafında. Driver sorunu belki olabilir. Ama kesinlikle elimde olsa ilk deneyeceğim şey olurdu 🙂 belirtmem gerek ki windowsta chrome da gördüğüm kasma linux de daha az. internet deneyimi isteyenler için mantıklı bir seçenek olabilir yaptığınız testlere ek olarak.

  • serhanhepsen @serhanhepsen

   @cemkoc Aslında benimde tahminim o yönde. Chrome aşırı kaynak tüketiyor windows'ta.Chrome'da youtube'ta video izlerkenki gördüğüm kaynak tüketimini 4k h265 video izlerken görmüyorum. Bu ürünle çok uğraştım, artık daha fazla uğraşmaya üşeniyorum. Olurda üşengeçliğim geçerde bir linux dağıtımı denersem, yazıya ekler ve sizi haberdar ederim 🙂

  • Cem KOÇ @cemkoc

   düşünceniz için teşekkürler 🙂

 • YusufFKR - (UYKUSUZ) @yusuffkr

  Çok faydalı bir yazı olmuş. özellikle de bir çok sorunla karşılaşmış olmanız yazıyı daha da kıymetli hale getiiyor. Bakalım hangi teknoloji sitesi araklayacak merakla bekliyorum 🙂

  • serhanhepsen @serhanhepsen

   Çok teşekkürler. Valla açıkçası araklayabilirler sorun yok. Çünkü ben satın aldığımda böyle bir içerik yoktu ve böyle birşeye çok ihtiyacım vardı. Böyle bir yazı olsaydı belki almayacaktım veya alsam bile bukadar uğraşmayacaktım.

   Buradan teknoloji yayınlarına sesleniyorum, bu etik birşey değil başkalarına yapmayın ama benim yazıları araklayabilirsiniz abi, yeterki internette bilgi artırsın, insanlar faydalansın 😀

 • serhanhepsen @serhanhepsen

  Teşekkür ederim. Hep bir hevesle yapıcam diyorum sonra üşeniyorum 🙂 Üşengeç bir insanım 🙂 Her sene sitemi baştan baştan tasarlıyorum. Yayınlamaya üşeniyorum 😀

 • harunshn @harunshn

  Baya macera olmuş Heralde 2-3 aylık bir macera. Tamamını okudum... Fanlar konusunda şunu söyleyeblirim, ben olsa doğrudan soğutucu blok üzerine vidalardım fanın birini. çok daha etkili soğutacağı aşikar.

  • serhanhepsen @serhanhepsen

   Ürünün gelmesi + dispute süresi ve bu süreyle eş zamanlı fanın gelmesi + 1 gün = 2 ay sürdü 😀

   Benimde aklıma geldi o ancak bu durumda kapağı kapatamazdım ve kalan kısımlar açıkta kalırdı ona bir çare düşünmem gerekirdi. Böylece ürün iyice çirkin olurdu.

   Eğer bu son yaptığım çözüm işe yaramasaydı çirkin mirkin el mahkum oyle yapıcaktım.

  • harunshn @harunshn

   pileksiden falan bir şekilde uygun bir kapak yapılır silikonla yapıştırılırdı, çok çirkin olmazdı be 🙂 hatta şeffaf pikelsi içine şerit led çekip şekil bile yapardın 😀

  • serhanhepsen @serhanhepsen

   @harunshn
   Tabiki yapılabilir. Ancak ben okadar yetenekli değilim o konularda 🙂 Yazının sonunda belirttiğim gibi daha iyi birinin elinde daha iyi seviyede birşey çıkabilir 🙂

 • Hasan @hasans

  Üşenmeyip bu kadar ayrıntılı yazmanızı da ayrıca takdir ediyorum

 • Gerginix @gerginix

  Keyifle sonuna kadar okudum. Buralarda gördüğüm en iyi inceleme. TS videolarını bile dahil edebilirim. Ancak fiyatı biraz fazla geldi bana. Özellikle de modlama ihtiyacından sebep. 3D printer alıyorum. Alet geldiği zaman bu tür şeyler alıp soğutmasından kasasına kadar her şeyi kendim yapma niyetindeyim.

 • Ufkabakan @ufkabakan

  Öncelikle çok güzel bir inceleme olmuş, zevke okudum. Bir firmanın seri üretime soktuğu bir cihazda nasıl böyle bir tasarım hatası yapar, anlamakta güçlük çekiyorum. O basit metal levha ve küçük "heatsink" yerine, devre kartını uçtan uca kaplayan biraz daha kalın ve bol yapraklı bir "heatsink" koysa, fana dahi gerek kalmazdı sanırım.

  Şöyle bir eleştirim var size; tr.aliexpress.com/xxxx şeklindeki linkler beni çok rahatsız ediyor. Bir kez tıkladığımda, açikolan tüm Aliexpress sekmelerimi, google`ın sorunlu, yanlış tercümesi ile dolduruyor. Aliexpress`i çeviri vs olmadan kullanamıyorsanız, alış veriş yapmanızı önermem. Olası bir sorunda yazışmalarda çok zorlanırsınız. Gerçi Çinli satıcıların İngilizceside çok hoş olmuyor ama süper konuşanlarını da görünce utanıyorum kendi İngilizcemden.

  Bu arada "Cherry Trail" genelde "Thermal Throttling" sorunu var ama Oyun yada GPU yük binene ugulamalarda karşılaşıyor normalde. Bu sbeple soğutması iyi bir cihaz değilse bir şekilde "Thermal Throttling" karşılaşıyorsunuz.

  Bir sorum da elinizdeki "Bay Trail" ile kıyaslarsanız, nasıl bir fark var?

  NOT: Türkçe klavyesiz düzgün metin girişi yapmamı sağlayan http://www.turkcekarakter.com/ teşekkürler.

  • serhanhepsen @serhanhepsen

   Yok özellikle tr'ye bağlanmıyorum. Aliexpress'e girdiğimde ip'den anlayıp otomatikman oraya yönlendiriyor. Dil değiştirme ihtiyacıda hissetmedim çünkü oradaki yazıları çok okumama gerek yok aradığım şeyin özellikleri bilerek alışveriş yapıyorum zaten. İsterse farsça olsun çok önemli değil yani. Yani bu bir tercih değildi 🙂 Yinede o linklerin böyle birşey yaptığını bilmiyordum. Özür dilerim. Düzeltmeye çalışacağım.

   Evet son modtan sonra benimde benzer birşey aklıma geldi soğutmayı etkileyen en büyük etmen belli ki heatsink'ti. Dediğiniz gibi daha iyi ve devre kartına uctan uca etki eden bir heatsink ve havalandırma deliklerinin düzgün olması sorunu tek başına çözebilir.

   İkisi arasında hissedilir bir fark görmedim dersem yalan olmaz. Bay Trail tablet'in içine açıp bakmadım ama pasif veya aktif illaki bir soğutma mekanizması vardır. Bu mekanizma iyi çalışıyorki çok uç örnekler dışında throttling hissettirmedi bana. Yani ikisinide eşit soğutma yöntemi ile ele alırsak hissedilir bir fark olacağına pek inanmıyorum. Fark Cherry Trail'in yeni versiyonu ile gelen (elimdeki versiyon) 4 gb ram desteği olur. Bu büyük bir etken. İnternet gezintisine bile etki ediyor.

  • Fatih @fatihy

   aliexpress in tr ye çevirmesine bende acayip kıl oluyorum...

 • serhanhepsen @serhanhepsen

  Beklentine göre değişir. Benim gibi windows deneyimi arayanlara RemixMini veya Apple Tv'nin hiç bir anlamı yok. Benim bunu alma sebeplerimden en büyüğü steam ev içi yayın'dı. Apple Tv'de bunu yapamam.

  Tv'ye Üstün Medya yetenekleri,uygulama havuzu vs kazandırmak istesem onlarıda almaya gerek yok zaten elimdeki imkanlarla farklı farklı biçimde, kablolu veya kablosuz olarak onu sağlıyordum.

  Burdaki amaç Windows'un yeteneklerini büyük ekran tv'de kullanabilmek. Steam'den başlar photosohop'a kadar gider.

  Ama amaç windows deneyimi değilse android stickler bile iş görür.

 • Goktug Cantekin @mcgoktug

  Ben Amerikadan ilk çıktığı zamanlarda Intel Compute Stick getirttim. STCK1A32WFC modelini kullanıyorum. 8.1 ile gelmişti, Ocak ayının ilk haftasında windows 10 a yükselttim. ilk update’leri yaptıktan sonra tüm updateleri kapattım. Artık hiç bir yükleme yapmıyor. Bu şekilde kullanıyorum. Arka planda windows update çalışmadığı müddetçe yavaşlama olmuyor. maksimum Turbo Bosst hızını hiç bir modifikasyon yapmadan görebiliyorum. Performans anlamında şuanda bir sıkıntısı yok. Tivibu yda simple tv ile maç izliyorum, youtube videolarında da sorun yok. Ben de alırken Meego ve intel arasında kalmıştım ama iyi ki INTEL almışım. Isınma sorunu yaşamıyorum.

 • Mlih @melih-atmaca

  DonanımArşivi de almıştı ve böyle yapmıştı galiba (ama disk gerçekten yavaş) Geçmiş olsun güle güle kullanın hocam Çinlileri bezdirmeyin o kadar bizimkilerden daha insaflılar 🙂

  • serhanhepsen @serhanhepsen

   Evet ama o t02 almıştı. Onun incelemesinden sonra aldım zaten. Aklımda vardı zaten ama en son gazı orda aldım diyebilirim.

   Kesinlikle öyle ama o insafın sebebi biraz ülkeler arası mesafe. Aynı ülkede olsak inan bu kadar insaflı olmazlar 😀

  • Mlih @melih-atmaca

   Hocam maalesef bu tip işleri meslek edinmiş insanlar var (youtubede video dolu) Üründe hiç bir sıkıntı olmamasına rağmen ürünü bedavaya getirtme çabası O yüzden dedim Sizin ürün bir nevi ayıplı Sizin para iadesi istemeniz normal 🙂

  • serhanhepsen @serhanhepsen

   @melih-atmaca Evet malesef öyle. Hatta DonanımArşivindeki arkadaş sürekli farklı bir kargolama metodu ile gönderildi diye dispute açıp parasını geri aldığından bahsediyordu. Bende böyle bir durumda dispute açıyorum ancak para iadesi almayı etik bulmuyorum. Adam öyle veya böyle ürünü yollamış. Yorumlarda bu konuda hile yaptığını söyler geçersin. Arkadaşta zaten gelen tepkiler üzerine parayı paypalla satıcıya yolladığını söylemişti.

 • Paralelport @paralelport

  Düzgün okumadım ama ürünle ilgili yorumunuzu hediye karşılığı değiştirmişsiniz. Negatif yorumunuz belki orada insanları bu ürünü alma hatasından kurtaracak iken şimdi sıradan tüketicinin haberi olmayacak. Bu kısmı doğru bulmadım.

  Gördüğüm kadarı ile geri kalanı feci detaylı olmuş. Ali Express dispute kısmının anlatımı da oldukça faydalı. Elinize sağlık. Beş para etmeyen bir satış sistemi, millet ucuz diye alışveriş ediyor ama sürümden kaç kişiyi "tokatladıkları" belli değil.

  • serhanhepsen @serhanhepsen

   Evet doğru değil yazıda gurur duymadığımı da söyledim. Aslında işin hediyesi biraz bahanesi, ilk başta tamda dediğiniz sebepten kabul etmedim, biraz diretince bende başımdan savmak için pahalı ürünlerden isteyerek işi yokuşa sürdüm (yollamaları mantık dışıydı 😀 ) 4 sayfa yazıştık. En son onlarda saat 00:00 sıraları iken "çok yoruldum artık, uyumam lazım, lütfen yardım et, yoksa patronum beni kovar" vs deyince vicdan yaptım heralde ablamlarda boşver değiştir gitsin dedi bende teklif ettiği şeyi kabul edip değiştirdim. Sonradan pişman oldum o anlık zaafıma denk geldi diyebilirim. Dediğim gibi gurur duymuyorum, yanlıştı.

   Bu incelemeyi yazma sebebimde aslında biraz da bu yüzden. Ben ürünü alırken böyle bir yorum inceleme yoktu. Böyle bir sorununu bilmeden aldım. Yorumumu da değiştirince yine bir kaynak kalmadı. Bu incelemeyi yaparak insanlara bir nebze kaynak olsun istedim. Şimdi bu yazının ingilizcesini kısmetse hazırlayıp linkini verdiğim üreticinin forumunda paylaşacağım. Hem Türkçe, hem ingilizce kaynak olsun diye.

 • abdullah yılmaz @abdyilmaz34

  boşuna ucuz etin tiridi olmaz demiyorlar değer mi yani 100 $ lık bir mal için günlerce yazışmaya ,içini söküp açmaya,ne oldu zaman kaybı başka bi şey değil

  • serhanhepsen @serhanhepsen

   Kusura bakmayın yeni gördüm. Valla size göre değmez bana göre değer. İyi ki almışım. Şuan müthiş çalışıyor ve işimi çok iyi şekilde görüyor. Bluetooth fare, klavye ve ürünü küçüklüğü sayesinde sıfır görüntü kirliliği ile 55" bir pc'im oldu. Aldığım günden beri nerdeyse hergün ne zaman canım istese 1-2 dakika içinde filmimizi izlemeye başlıyoruz. Evdekiler internet birşey göstermem gerekiyor salonda koca ekranda hemen gösteriyorum.

   Yok hdmi tak iki büklüm tv'nin önünde ayarla veya kablosuz ekranla 2 saat eşleştir, takıldıydı vs hiçbir dert yok.

   Güç tüketimi çok düşük diye zaten uyku modunda bırakıyorum.

   Şimdi olsa yine alırım 🙂

 • Emre Akar @zurrani

  hocam aliexpress mücadelen ürünün önüne geçmiş inceleme bazında ama çok güzel inceleme, eline sağlık 🙂

 • Emre Akar @zurrani

  bir şey daha sorsam, bu işlerin fiyat performans canavarı hangi marka model? araştırmışsınızdır mutlaka...

  • serhanhepsen @serhanhepsen

   Valla hocam cok bir seçenek yok zaten intelin asusun lenovanin modelleri var ama pahali. (t02 seviyesindeler) kafam rahat olsun diyorsaniz bu markalarin urunlerini almaniz sart. Ama ben bu isten anliyorum benim yaptigim gibi ugrasirim diyorsaniz(mod olarak) t07 4gb alip modlamak en iyisi. 300 lira kar demek.

 • batiatus @batiatus

  Hocam merhaba, yazınızı şimdi tamamen okuyabildim. Bu ürünü alıp modifiye edeceğim ve sizin yaptığınız gibi dispute açacağım. Dediğiniz gibi 113 dolar etmeyen bir ürünü kendi emeğimizle o fiyat/performans oranına çekiyoruz, bu sebeple dispute açmada herhangi etik bir sıkıntı göremiyorum. Adamların heating problemi varken bu şekilde satmasının yanında bizimkisi gayet masumane kalır. Hatta rica etsem sizden dispute konuşmanızın screenshotlarını atabilir misiniz? Gardımızı ona göre alalım 🙂 Çok teşekkürler.

  • serhanhepsen @serhanhepsen

   Hocam o kadar uzun ki hangi birini atıyım. Birde konuşma tek koldan yürümedi. Anlam çıkarmanız için tüm mesajları atmam lazım.

   Şöyle söyliyim.Ürünün ayıplı bir ürün olduğunu, üreticisinin bile bunu kabul ettiğini(sorunu araştırırken gördüm dersiniz) ve bunu bile bile satıldığını söyleyin. Sorunun işilemci soğutma tasarımının hatalı tasarlanması ve bundan dolayı işlemci soğutalamadığı için işlemcinin throttling yapmasından kaynaklandığını söyleyin. Ülkemizin bulunduğu şartlardan ötürü ürünü geri gönderemeyeceğinizi, mağdur durumda olduğunuzu ancak satıcınında mağdur olmaması için en azından işinizi görebilecek daha ucuz ama sorunsuz bir ürün alabilmek için kısmi para iadesi istediğiniz söyleyin. Onlar size çok düşük ücretler sunacaktır. Siz bunun mağduriyetinizi karşılamadığını söyleyin. 75-80 dolar civarında bir ödeme isteyin. Ürünün yarı fiyatına razı edin.

   Ancak ben sizin yerinizde olsam aynı konfigirasyonda box tipli olan ürünlerden alırdım. Onlar hem daha sorunsuz yer itibari ile hemde daha kolay ve şık modifiye edilebilir. Hem piyasada büyük ihtimalle usb3.0'a sahip olanlar vardır artık. Ben usb 3.0'ın yokluğunu çekiyorum. İlla para iadesi alacağım diyorsanız siz bilirisiniz tabi. Hee papaz her zaman pilav yermi onuda bilmiyorum tabi 🙂

  • batiatus @batiatus

   @serhanhepsen Bilgi verdiğiniz için teşekkür ederim. Kutu tipi bir cihaz almak isterdim ancak ben çoğunlukla media center olarak kullanacağım için çok fazla gerek görmedim. Piyasayı bir kaç gündür didik didik ettim. En benzer donanıma sahip, tek üstün özelliği bir adet USB 3.0 port olan ve fiyatı MeeGoPad’e en yakın cihaz LattePanda’nın 4gb’lık versiyonu ve şuan 139$’dan satılıyor. MeeGoPad ve bu tip mini pc’lerin 1 sene içinde fiyatını yarı yarıya çekeceğini düşünüyorum çünkü şuan kullanımı teknik bilgi gerektiriyor + bir tabletten ucuz değiller. Hala “ucuz” bilgisayar için cezbedici fiyatta değiller. Bu yüzden bir MeeGoPad alıp, Raspberry Pi’ler için satılan akrilik kutulardan da bir adet edinip kutuya bir şekilde monte ederek fan eklemeyi düşünüyorum. Bu arada Photoshop olayına değinmeniz de süper olmuş benim açımdan. Keşke bir de hd video render etmeyi deneseydiniz. Gerçek performansını o zaman anlamak çok daha kolay olurdu 🙂

  • serhanhepsen @serhanhepsen

   @batiatus Valla şöyle söyliyim. Rasberry Pi kutularına uygmaz. Yani kutuyu çok modifiye etmeniz gerekir ve şıkta olmaz. Çok çakma olur. Valla ben bu cihazları ilk çıktığı günden beri takip ediyorum. Fiyatlar sadece çinliler el attığında şu anki seviyeye geldi daha da düşmedi. Daha güncel donanımlı versiyonlar gelir ama daha pahalı fiyata gelir. Anca 2 sene sonra şuanki versiyonlar ucuzlar. Aslında düşünüldüğünde bence fiyatları gayet makul sadece ülkemizdeki dolar kuru çok yüksek. Tabi aynı donanımda tabletlerde aşağı yukarı bu fiyat. Onlarda ekran vs var, bu açıdan bakıldığında tabletlerden daha ucuz olması gerekiyor tabi.

   Valla şöyle söyliyim. Şahsi pc'imde tüm adobe programları kurulu, premier'i de çok nadir kullanıyorum, video ile çok işim olmuyor. O yüzden hiç aklıma gelmedi render almak.

   Açıkçası ufak tefek render işlerinde kullanılır bence. Yani sırf o iş için alınmaz tabi ama yoklukta biraz bekleterekte olsa iş görür.

 • ulgoray @ulgoray

  @serhanhepsen Ya stick pc alma niyetim vardı. Tüm hevesimi kaçırdınız hocam. Benim amacım film, youtube internette gezinme içindi. Benim aklımda Z83S adlı bir ürünü almak vardı. Içinde Z8350 işlemci var. Ama 2GB ram barındırıyor. 75 dolara buldum. Box’larda hemen hemen aynı demişsiniz. E o zaman ben ne alacağım.? 300 liraya işi çözecektim ne güzel.

  • serhanhepsen @serhanhepsen

   Yani çok mecbursanız 2 gb ramde yeter ama mümkün mertebe 4 gb lık bir model alın. Çünkü 2gblık bir tablet var elimde 2gb kafadan doluyor. Yani 3 olsa al kullan derim. 2 tam sınır.

   Z8350 işlemci vb işlemciler sorun değil, sorun olan bunları yeterli derecede soğutabilmek. Soğutma tasarımı iyiyse üründe iyi. 1. kriteriniz bu olsun. Çünkü işlemci soğutulamadığı zaman frenleme yapıyor ve o ürün çöp haline geliyor isterse 10 gb rami olsun. 50 -100 liralık tabletlerden daha kötü hale geliyor.

   Bence almaktan vazgeçmeyin sadece 4 şeye dikkat edin.

   1- Soğutma tasarımı nasıl. Ürünün yorumlarında bu tarz sorunlardan bahsediliyormu. Forumları vs de gezin. Aşağı yukarı aynı boyutlarda box tipi ürünleri alırsanız yer daha fazla olduğu için bu sorunla karşılaşma olasılığınız daha düşük olacaktır.

   2- 4 gb ramli olmasına dikkat edin.

   3- Usb soketlerinin sayısı, tipi (micro/tam boy vs) ve usb 3.0 olup olmaması. Şart değil ama tercih sebebi olur.

   4- Depolama biriminin hızı. Bendekinin düşük mesela ve performansa etkisi oluyor. Standart olması kafi yeterki düşük olmasın.

 • ulgoray @ulgoray

  @serhanhepsen Hocam benim Z83S ürününün incelemesinde 126mb okuma 50 civarı yazma alıyordu. Ama ram seçeneği olarak tek 2GB var. Ama 4 şart diyorsan ona bir bakayım. Aynı zamanda Asus, Lenovo, Intel, Meegopad, Morefine, Bben, Pipo, Beelink gibi bir çok markaya baktım. Hepsinin stick pclerinde ısınma sorunu var. İçindeki incecik fan yeterli gelmiyor. Boştayken minimum 50 derecede geziyorlar. O yüzden ben Stick pc almayıda çok yanaşmak istemiyorum artık. Box'lara bakacağım. İçlerindeki soğutma blokları daha büyük.

 • Ufkabakan @ufkabakan

  Amaç sadece multimedia player ise, Windows yerine çok daha ucuz olan vede desteği çok yaygın olan Android TV Box almak en mantıklısı. Ama illa Windows olsun ve az yer kaplasın diyorsanız Intel CPU lu mini PC lere yönelmek gerekiyor. Diyer bir alternatif de monitörü kırık/sorunlu ikinci el I3, I5 CPU 'lu laptop alıp bunu media player olarak kullanmak.

 • fatihpc @fatihpc

  t07 ve t08 pro diye bişey var şimdide. Bunlarda da aynı sorunlar var mı acaba?

Bu ürünle ilgili tüm incelemeler