Logitech MK 235 İncelemesi (Klavye ve Mouse)

Merhaba;

Geçtiğimiz hafta içerisinde BİM'in Aktüel Ürünler kategorisinde sattığı Logitech MK 235 kodlu klavye ve mouse ürünlerini test edip inceleme fırsatı bulabildim. Uzun bir süredir zaten alma araştırması içerisindeydim, 1 ay belki biraz daha fazla bir süre önce denk geldiğim zaman İnternet üzerinden araştırmalarıma bir son verip BİM'de satışa sunulmasını bekledim.

Paket İçeriği

 • Klavye
 • Mouse
 • Kablosuz alıcı
 • Kullanıcı Belgeleri
 • 2 AAA pil için klavye
 • 1 AA pil için mouse

KLAVYE

Site'de ve Logitech'in resmi sitesinde yer alan ürün görsellerinde Türkçe karakterler görünmüyordu, Penta Bilgisayar ve BİM'in Müşteri Hİzmetleri İle yaptığım görüşmelerde bizim pazara özel olarak Türkçe Karakterlerin (Ö, Ç,İ,Ü, Ş) harflerinin olduğu söylendi, ilk alırken de üst kısımda yazıyordu fakat kutuda görsel yine farklı olduğu zaman açıp baktım ve teyit ettim, bu şekildeydi ama farklı İnternet sitelerinde satılan ürünlerde sıkıntı olabileceğine dair bilgi verildi aklınızda bulunsun.

ERGONOMİ

Klavye genel yapısı itibariyle güzel, hafif ve sağlam gibi duruyor şuan için. Eksiklikleri var, FN tuşuyla Medya tuşlarına falan erişim sağlayabiliyorsunuz ama uyku moduna falan alma gibi tuşlar yer almazken, üzerinde herhangi bir şekilde kapalı yada açık duruma getirebilmeniz için bir tuş yok, varsa da ben bulamadım. Mouse'ın üzerinde ki açma kapama tuşunu denedim belki bağlamışlardır diye ama herhangi bir etkisi olmadı, o sadece mouse'u etkileyen bir durum.

Numlock, Capslock vs gibi tuşların aktiflik durumlarını kontrol edemiyorsunuz, üzerinde herhangi bir bildirim ledi falan bulunmuyor. Numlock tuşlarının üzerinde Logitech logosu yer alırken sol tarafında bir boşluk var, belki aktif olur dedim görünmüyor led falan ama orası da boş bırakılmış bir şekilde yer kaplıyor, boş olacağına keşke uyku moduna alma tuşlarını falan koysalardı yada ledler yer alsaydı bu şekilde boş yer kaplıyor sadece.

Multimedya tuşlarında ise hemen hemen her şey var;

Ses fonksiyonları, şarkıyı ileriye, geriye, oynatma ve durdurma düğmeleri mevcut. Hesap makinesi, arama, mail ve home tuşu şeklinde F1 tuşu konumlandırılmış. Opera'da FN+F1 yaparsanız yeni bir sekme açıyor, sanırım o kullandığınız yazılımla entegre bir şekilde fonksiyon atamasına tabi çalışıyor.

MOUSE

ERGONOMİ

Mouse M170 koduna sahip ürün, kutudan bu şekilde çıkıyor. Daha önce sadece Logitech'in M165 mouse'nu kullanıyordum, o üründen bir ara çok şikayetçiydim sürekli sıkıntı çıkarıyordu epey bir süre kullanmadım daha sonra tekrar kullanmayı denedim bu sefer sorunsuz bir şekilde kullanabildim. Ergonomi olarak aynı gibi olsa da ufak farklar mevcut, M170'in al kısımında ve tekerleğinde plastiğe desen çizilmiş buda bir nebze kayma kısmını halletmiş gibi görünüyor. M165 2 pil ile çalışırken, M170 tek pil ile çalışabiliyor. M170'in logosu üzerine işlenmiş iken, M165'te bu durum silinen bir yazıyla yazılmış durumdaydı.

Mouse'ın alt kısmında pili ve usb nano alıcıyı koyabileceğiniz kısım mevcut, standart orası içerisinde pek bir farklılık yok, bunun olması güzel nano alıcı sağa sola eğer taşımak icap ederse içerisine yerleştirip kaybolma ihtimalini minimuma indirmeyi sağlıyor.


Klavye ve mouse nano alıcısı tek, kurulumu hemen yapılıyor ekstra'dan herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok. Taktığınız gibi aktif oluyor gibi bir şey, bir kaç saniye içerisinde kullanmaya başlayabilirsiniz. Ekstra'dan 1-2 yazılımı var sanırım ama indirip kullanmadım, eğer kayda değer bir şeyler olursa buraya tekrar eklemesini yaparım.

Mouse'un içerisinde ki saklama gözü bu yüzden bence çok önemli, ne kadar bir şey olduğunu anlatabilmek için 25 kuruş ile yan yana koydum, kaybetmemek içten bile değil.

Son Sözler;

BİM'de 69,90 TL fiyat etiketiyle satışa sunuldu, şuan sadece fareyi almaya kalksak 40-50 TL fiyat isteniyor. 2'si bir arada ise 110 TL'den başlayıp, 130-140 TL'ye kadar çıkan fiyatlarını gördüm ben, fiyatına göre uygun eksikleri yok değil ama bence gayet güzel, hafif ve sessiz. Ekstra olarak klavye tuşlarına kaplama ile birlikte silinmeye solma karşıtı işlem yapılmış. Sitesinde sıvı dökülmesine dayanıklı şekilde bilgi de yer alıyor ama güvenilirlik nedir ne değildir bilemiyorum şuan için.

Teknik Özellikler

 

 • Bağlantı Türü: Nano USB alıcılı birleştirici özelliği olmayan Logitech protokol (2,4 GHz)-
 • Kablosuz Aralık: 10 metre (33 feet)
 • Kablosuz kodlama: Cihazlar ile alıcı arasında 128 bit Gelişmiş Kodlama Standardı (AES)
 • Yazılım Desteği: Logitech SetPoint
 • Klavye
  Düşük profilli tuşlar
  Ayarlanabilir klavye yüksekliği
 • Pil: 2 x AAA
 • Pil Ömrü (yeniden şarj edilemez): 36 ay
 • Özel Tuşlar: “fn” tuşuyla ulaşılabilen 15 işlev tuşu
 • Mouse
 • Bağlantı/Güç: Açma/Kapama düğmesi
 • Algılayıcı teknolojisi: Gelişmiş optik izleme
 • Pil: 1 x AA
 • Pil Ömrü (yeniden şarj edilemez): 12 ay

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler