2016 yılında Apple 16 GB telefon tanıtmış diyorlar doğru mu? İzlemedim henüz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Mr. Paramedik @mr-paramedik

  Hem de nasıl doğru 🙂 16 gb modelin fiyatı da 2000 tl. 5s kasasında 6s donanımı koymuşlar. İsmini de iPhone SE yapmışlar.

 • Taylan Kurt @taylankurt91

  Aynen öyle abi, belki de daha kötüsü LTE Cat 4 modem cihaz 2000 TL

 • ahmet albayrak @cryzboy43

  sen ıstıyor 64gb verecek 100$ daha

 • Tarık KAYA (36) @tarikkaya

  Aynen @gamsizm abi. Gelllll yağmur ol $$$ gellllllll $$$ gellll rüz$$$$gar ollll $$$$$gelllll 🙂

 • ISA @isasntrk

  2016 model doğan yapmışlar 😛

 • txt @txt

  2000 liraya güzel telefon yapmışlar. Ekran boyutunu çıkar aynı kalitede 2000 liraya s6 var

 • homosapien @biggestliar

  Adamlar gayet rahat. Dua edin 8 gb falan yapmamışlar... Nasıl insan aklıyla dalga geçmek bu böyle!, nasıl fütursuzca "ben yaparım, herkes sorgulamadan alır, hatta bir de beni överler " diyerek, karşısındakini salak yerine koymaktır bu, anlamadım.

  Zaten bu anlayışla değil mi ki, 73 milyon telefon satarak 15 milyar dolar kar ettiren -LG 96 milyon telefon satmış ama 100 milyon dolar zarar etmiş (rakamları @hkellecioglu daha iyi bilir)- . Adamların nasıl telefonu ittirdiklerini kafası 4 işleme basan herkes anlar.

  • Papa Emeritus @pope

   Biri sadece amiral gemisi üretiyordu karının daha fazla olması doğal . Telefonda amiral gemileri her zaman daha fazla kazandırır bu bilenen bir şey. Ayrıca adamlar 2 model için aynı donanımları aldığı için aynı donanım LG'nin alıcağına göre daha ucuza geliyor . Ayrıca şuan iPhone 6S'in rakiplerine göre kötü olduğu bir tarafını söyler misiniz ?

  • homosapien @biggestliar

   @pope aslında güzel bir soru bu; "iPhone 6S’in rakiplerine göre kötü olduğu bir taraf?" her zaman şahsen şunu söylerim, epıl kötü telefon değil sadece bu kadar paraya daha iyi telefonlar var derim. Bu kadar paranın daha azına iyi fotoğraf çeken telefon var, bu kadar paranın daha azına güçlü telefonlar var, bu kadar paranın daha azına daha fazla kapasite var, bu kadar paranın daha azına daha iyi ekran var, bu kadar paranın daha azına daha özgür telefonşar vs vs.. bütün söylemeye çalıştığım bu... Birine niye epıl alıyorsun demek haddim değil demem de ama bunları insanlar mukayese etsin diye her yerde söylerim.

 • HasanEmre Tonguç @hasanemretonguc

  uhahahahaha ulan ya sevıyorum ulan armutu guzel soyuyo mılletı uhahahaha

 • Gökhan Güney @zihin2331

  Adam akıllı incelemeleri gelsin kullanıcı deneyimlerini de inceledikten sonra almayı düşünüyorum açıkçası fiyat performans ürünü olmasa da tasarımını çok seviyordum bu haliyle 5s sanki güncellemişler gibi bide ios eko sistemine adım atmak istiyordum. Ayrıca sırf müşteri hizmetleri için bile tercih edebilirim.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Şu tüm fotoğrafların çalındığı iCloud mu o? Kusura bakmayın da iCloud ya da başka bir bulut sistemi bilgi depolamak için yeterince güvenli olduğunu kimseye ispat edemedi. Ek olarak bu olsa bile bizde bunu kullanabilecek kota yok henüz. Ben sadece evimde ve iş yerimde yaşıyorum diyene bir şey diyemem. WiFi hızlı ise olabilir. Dahili hafızanın anında erişiminin yerini tutmaz yine ama yaşanır.

  Ek olarak burada biz Apple ya da Android konuşmuyoruz. 16GB depolama en hafif tabiri ile kimden gelirse gelsin ayıptır. Yeni çıkan bir telefon bu. Bugün sadece ucuz olması için üretilen Android'ler bile 32 GB depolama ile gelmeye başladı. Üstelik onların da bulut depolaması var.

  16 yerine 32GB vermenin bedeli de öyle büyük bir bedel değil. Ama adam müşteri kitlesini çok iyi tanıyor ve karını hep en üst seviyede tutuyor. O yüzden çok da kızmamak lazım.

 • Mesut Kahraman @vigilante

  16 Gb telefonu basit kullanımlar için yapar.Video ve uygulama açısından sınırda kalırsın her zaman.

 • ahmet albayrak @cryzboy43

  detaya ınersen durum daha vahım-650$ ın ötv ve kdv karsılıgı 840tl sen 400$ lık fıyata 650$ lık vergıyı koydugun halde hala 1999 etmıyor-acık soyluyorum bu fark tamamen gsm fırmalarından telefon almayı cazıp hale getırmek ıcın yapılmıs bır fıyatlandırma-bunun ornegını alcatel idol 3 5.5" de de gordum-2 ay sonra fıyatlar normale dondü-eger kur farkı olmassa 2 ay ıcınde bundada aynısı olucaktır

 • Player 1 @player-1

  5S de o fiyattan satılıyordu ama piyasada 1500 ₺'ye bulunuyor.

 • Güven Şengönül @izmiriann

  apple ürünleri genel eleştirilerine bakınca neredeyse tamamına yakını cihazların kötü çalışması kalitesizliği , perforpansının yetersizliği değil fiyatının yüksekliği. hep pahalılığından yakınılıyor. lirası kıymetsiz vergi cenneti ülkemde ziyadesi ile haklı bir serzeniş. fakat abd de durum böyle değil. özellikle halkın büyük kısmının kontratlı şekilde bu telefonları çok çok kolay alabildiğini unutmamalı. zaten o durumda da fark verip en yüksek kapasiteyi alabiliyorsunuz . yani fiyat odaklı eleştiriler orada pek geçerli değil. tıpkı amerikan arabalarına ya da abd için yapılmış büyük japonlara ıyyy çok yakıyor diye kötü demek gibi. pazar farklı talep farklı. ha onun dışında apple tr nin tutumu eleştirilir, yine apple tr nin lansmanları , ürün tutundurma faaliyetleri , basın konusundaki davranışı da eleştirilebilir . hatta bu konuda teknoseyir editörlerinin görüşlerine de katılıyorum ama ürünleri genelde kötü değil sadece pahalı. yine de ne olursa olsun 16 gb şık durmuyor (: . ha 1300 liraya vestel venüs alacağıma ( çevremde kullanan herkes müthiş mutsuz) yurt dışında bir arkadaşımdan bunu almayı düşünür müyüm evet düşünürüm. alırım diyemiyorum düşünürüm diyebiliyorum. yine de 3000 tl altına eski iphone (4-5) kullanmakta ve sırf pahalı diye 6 almayan/alamayan ama güncel performansta iphone alabilmeyi isteyen ve bundan çok memnun olacak bir çok insan var. kendilerince de haklılar.

  nikon, canon
  mercedes, bmw
  BMW GS ve diğerleri
  iphone, android telefonlar

  hepsi aynı tatta tartışmalar . bence hiç bir markanın fanatiği olmamalı. kullanıcı neyi seviyorsa zaten bir şekilde onu alır. bence yanlış olan kişilerin şahsi beğenilerine göre verdikleri kararları eleştirmek.

  not: halkın büyük kısmı falan diye biraz uçmuşum. (CA civarında görebildiğim halkın büyük kısmı diyeyim , SF, LA, zaten ful iphone. ) örneklemi düzelteyim.

 • kormikaze @kormikaze

  madem icloud var o zaman 8 gb olsun ne gerek 16 gb ye 😀 neden 16 gb yi değil de 32 gb yi kaldırdı diye tartışacağımız yerde bunlar gereksiz şeyler bence

 • Ali ŞİMŞEK @asdera

  İşte ben buna kızıyorum abicim kızmayada haklıyım. Millet babasının dükkanına gidip raflarını dizmez, kahvesine gidip garsonluk yapmaz, lokantasına gidip bulaşık yıkamaz, lastikçisine gidip teker değiştirmez ama binlerce para verdikleri cihazları bakın binlerce yazdım, babasının malıymış gibi över bitiremez laf ettirmez. la oğlum siz kafayımı yediniz ne ettiniz? para veriyorsunuz siz bu aletlere en iyilerine layıksınız. Adamlar sizlerin bir dediğini iki etmemesi gerekli iken sizler tutup babanızın malından üstün görüyorsunuz. Apple damı çalışıyorsunuz GARDAŞ? Hisse senedinizmi var? Adamlar siz burada bizim malı övdün diye sizlere telefon kılıfı gift kart falanmı gönderiyor? bilelimde bizde hak verelim GARDAŞ. Hem adam doğru söylemiş 16 gb hafızalı telefonmu kaldı diye. Bulut mulut kardeşim ben o alete 1000 tane mp3-mp4 bilimum video 10 tane oyun yükleyeceğim. Zorla bana bulutmu dayayacaksınız? Bulut var diye 8 gb hafıza neyimize yetmiyor? Ben binleri bayılmışım bu alete illa bana internetmi dayamak zorundalar? Bakın yine diyorum bu alete ben binlerce para bayılıyorum. Adamın koyacağı16gb yerine 32 gb lık bir hafıza kartı en fazla 2 dolar bilemedin 5 la hadi 15 dolar olsun. Çokmu para? Peki seçeneklerde 32gb lık seçenek olacaksa aradaki fiyat farkı ne olacak? 32 olmadı 64 gb lık versiyonu arasındaki fiyat farkı ne olacak? Bırakın beyler bu marka seviciliğini, okadar seviyorsanız gidin hisselerini alın. A markası B diye ayırt etmiyorum. Okadar seviyorsanız gidin alın hisse hak vereyim seviciliğinize. En iyisine layığız bizler çünkü para veriyoruz.
  Beyeğenmiyorsan alma kardeşim demeyin de, dedirtmeyin de. Verdiğiniz paralar kolay kazanılmıyor. Acıyorsam ona acıyorum.

 • Alper Kutlu @alper-kutlu

  adam 16 olmasını gerektigini söylüyor bulut ile kulanıldıgında gayet iyi oldugunu söylüyor sonra karşısındaki kişinin bilgisini tartıyor alakası olmayan cümleden o konuda yetersiz oldugunu söylüyor ve kendisi 64gbli versiyonu alıyor 😀 yanarım yanarım konuşmayı bilmeyen insanların içimizde birşeyler bilipde bilmişlik taslamasına yanarım adam gibi konuşmasını ögrenemedik gitti

 • Mustafa yeşil @mujjer

  Bunada 128 gb hafıza takma yolu bulacaklar demek o ki tr gelirse şaşırmam bu yöntem cama ilan asarlar ''iphone hafıza yükseltme yapılır'' 😊😊 https://teknoseyir.com/durum/471794 #HaftalıkGündemeMalzeme @gamsizm

  • Veysel @spectrum

   Arttırılabilir hafıza yoksa çok az. Kaç senedir giriş seviyesi hafıza miktarını arttırmadılar. Eşimin iPhone 5'inde de 16 GB. Ama video ve resim boyutu bile dikkate alındığında daha fazla alan gerekiyor.

  • arandur @arandur

   iPhone 4 dahi 16 gb ile çıktı. SE ondan kaç nesil daha yeni, 16 GB değerinin eleştirilmesi normal. 32 GB olsa kimse laf etmezdi.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Aslında hepsi size kalsa az değil. Ama malum tüm telefonlarda sisteme ayrılan alan yüzünden size 11 GB civarı bir şey kalıyor.

  • emirclio @emirclio

   Giriş seviyesi kullanıcısıyım 1000 lerce müzik, fotom ve uygulamam yok. Hafıza yetiyor mu yetiyor. Yani giriş seviyesi kullanıcı ihtiyacını karşılamakta 16 gb. Ki benim kullandığım telefon ve tablet 8 gb hafızası var.
   16 Gb size yetmiyorsa demekki giriş seviyesi kullanıcı değilsiniz.

  • Player 1 @player-1

   O kadar uygulama ve verin yoksa iPhone niye aldın? Çok ucuz (!) olduğu için mi?
   iOS 7 yüklü 16 GB bir tablet'den görüntü yükledim. Bu bellekteki hangi veriyi buluta atayım? Kalan alan ile kaç dk 4K video çekeyim? A9 işlemcinin yüksek grafik performansını hangi uygulamada kullanayım?

  • emirclio @emirclio

   @player-1 iphone almadım. İpad 2 im var birde Samsung S4 mini var ikisinin hafızası 8 gb.
   Herkes bu tarz aşırı kullanmıyor. Bildiğiniz gibi bilgisayar niyetine kullanan da var bu cihazları. Yani facebook a gireyim bir kaç oyun oynayayım. Müziğimi dinletsin foto çeksin yeter diyen kişilerde var. Bunlara İphone senin için fazla desende dinletemiyorsun

  • Player 1 @player-1

   Orası öyle tabi. Ama bilinçli bir tüketici için 16 GB'ın o donanıma saçma olduğu da bir gerçek.

  • emirclio @emirclio

   @player-1 bilinçli tüketici açısından bakmamak gerek. Ben telefon alacak olsam 16 gb modeller benim seçimim arasında olduğu gerçek. Benim gibi kişiler için bu kategoriyi açmaları mantıklı(ha ben İphone almam tada 2000 liralık bir telefon almam)
   Yani Apple a Samsung a Htc i ye kızmamak lazım 16 gb modeller çıkarttığı için. Ki zaten günümüzde bile bilgisayarda 64 gb ssdnin kullanıldığı bir dünyada 16 gb çok aşırı değil gibi.

  • Player 1 @player-1

   çok daha ucuza 16 GB hafıza veren rakipler var. Madem A9 işlemciden tam faydalanamayacaksın, madem doğru düzgün 4K video çekemeyeceksin, ekstradan para niye veresin? Ki yukarıda verdiğim alan kullanımı çok da aşırı değil. Yüksek grafikli yalnızca 1 adet oyun var. Favori 1 tane oyun! Diğerleri hemen hemen herkeste bulunabilecek sosyal ağlar. Kayıtlı müzik bile yok. itunes'dan film kiralasan nereye indireceksin? Arasıra Excel'e işin düşse onu bile yüklemeye tereddüt ediyorsun. Ama olaya duygusal bakarsan işler değişir tabi... @emirclio

  • emirclio @emirclio

   @player-1 16 gblı ucuz rakiplere bakma konusunda bende katılıyorum. Ancak İos işletim sistemi ve stabilite için Apple diyen adamıda düşünmek gerek. Gerçi 5S i 0 bulmak mümkün. Ben tabletime baktım. En yüksek hafıza kaplayan Marvel ın uygulaması, Chrome ve Podcast uygulaması bunun dışında 300 mb yer kaplayan uygulama var. (Bu arada yularda verdiğin listede sadece 5 tanesi yüklü bende ki listedeki İos ile gelen standart uygulamalarıda dahil ediyorum) Bir kişi kaç tane gb lık uygulama yüklerki telefonuna(Niçin) Bu tarz düşünenler için 16 gb yetiyor.
   Afedersin ama telefonun küçücük ekranında excel ile uğraşacak adamın kafasına atarım telefonu. Niye eziyet ediyorsun kardeş kendine

  • Player 1 @player-1

   Sıfırdan excel'e girilmez zaten bu aletlerde. Ama mevcut bir dosya düzenlenebilir, rütuşlanabilir. 2000 ₺'lik bir telefondan bunu bekleyebilmek çok aşırı değil bana göre. Parası olan adama da karışmam zaten ne alırsa alsın. Hatta ben iyisinden bir iphone almasını bile tavsiye ederim. @emirclio

  • emirclio @emirclio

   @player-1 sen napıyorsun teknoseyir 'e ? Sen yorum atınca 30 tane sağ aşşağıdan bildirim geliyor. Bilgisayar kasılıp bir horon çekiyor. 😀

  • Player 1 @player-1

   @emirclio Ekstra birşey yapmıyorum valla 🙂

 • Paralelport @paralelport

  Yanlış bilgi vermeyin. iCloud hacklenme vakası nasıl gerçekleşti iyi araştırın. İkili kimlik doğrulama hackten önce mi sonra mı geldi...sınırsız şifre deneme imkanı var mıydı yok muydu...Elcomsoft mu...

 • ilker @gilker

  16gb ına takılmayalım sonuçta 64gb lıkta alabilirsin beni asıl düşündüren 1GB ram çok az 2 yapsalardı süper olurdu

 • Özgür'üm, Özgür'sün, Özgür @ozgurg

  İşletim sistemi ve sistem uygulamaları dışında 16 GB olsa benim için sorun olmaz. 10-12 GB kalınca insan bir üzülüyor. 🙂

 • Hasan Yılmaz @coolnquiet

  Hocam 32'nin aradan kaldırılıp, 16/64 GB seçeneği sunulmasının, Apple'ın müşterilerini yolmak için bunu yaptığı dışında hiçbir açıklaması olamaz. 16'yı çıkarıp 32/64 GB şeklinde yapsaydı kimse bir şey demezdi ancak böyle bir şey yok. SD kart ile depolama yükseltme zaten hiçbir zaman olmadı Apple'da. USB depolama tarzı şeyler de çok kısıtlı ve Apple için olanları çok pahalı. Yıl olmuş 2016, harddiskler 10 TB'ı yakalamış, 2,5 inçlik SSD'ler 15 TB kapasiteye ulaşmış, Apple hala 2000 TL'ye 16 GB telefon satıyor. Icloud nasıl olursa olsun bu durum hiç hoş değil.
  Bunu neden savunduğunuzu anlayamıyorum. Apple ürünü kullanmayan bir kişi olarak benim eleştirmemin belki pek anlamı yok ama bir Apple kullanıcısı olarak siz bence eleştirmelisiniz. Yarın Google 8 GB kapasiteli bir Nexus çıkarsa ve yanında 500 GB ücretsiz Drive verse bu savunulabilir mi? Böyle bir şey yapsa Google'ı yerden yere vururum ben de.
  Güvenlik konusunda da Murat abiye kesinlikle katılıyorum. Verilerim en azından kendi elimde oluyor. Dünyanın bilmediğim bir yerinde tutulmuyor.

 • Serdar Yıldız @deliuser

  32 bile pöff ken 16 ne kardeşim yuh be 16gb flash diski bugün 12 tl ye satamıyorlar, bunlar neyin peşinde, ben gitçem 2000 tl küsür para verip telefon alcam o da 16 gb olacak yok ya insanı salak yerine koymaktan başka birşey değil

 • serkan @fake_hesabim

  icloud ayarlarını nasıl yaptınız. ben bir türlü çözemedim. yeni aldığım cihazda. icloud a attığını telefonda da saklıyor. benim istediğim icloud a atsın telefondakini silsin.

 • Sedat Yıldırım @sedatyildirim

  Trollük yapam. Almayin kardesim epil kim zorluyor sizi alin diye? Gidin SD kartli telefonlara bakin 😀

 • sultanofus @sultanofus

  Apple gerçekten dahice bir planla yine sahnede. 4 yıl önceki ürüne yeni motor takıp piyasaya sunuyor. Kar marjı inanılmaz olan bu telefonu TS takipcileri tabi beğenmiycek ama yeni açıldığı 1.4 miyarlık Çin pazarı, 1.25 milyarlık Hindistan pazarı için mükemmel ürün. Amerika'da servis sağlıyıcılar 99 dolarlık fiyatla (belki para bile almazlar) kampanyalara başlıycak, Sonuçta milyonlar üstünde ısırılmıs elma logolu telefona sahip olacak 🙂

 • Ahmet @parduscu

  Konu yazılım desteği yada fiyatı değil 16 GB olması. Fanatiklik konusunda kimse sizin elinize dökemez.

 • serkan @fake_hesabim

  fanboy muyum bilmiyorum ama androidi bu zamana kadar hep ucuz diye kullandım. çevremden gözlediğimde iphone kullananlar 4 yıl sonunda bile hala stabil ve tek parça halinde telefonlarını satarken samsungcuların elinde parçalandı cihazlar. uzun süreli kullanımda iphone ucuza geliyor. 2. elde az bir değer kaybıyla satılıyor. güncelleme desen androidde gören duyan olmuyor. android 6 sürümünü kullanan daha yüzde 2yi bulmadı. ha bu arada 6 ayı geçti andrid 6 çıkalı.

  uzun sürreli kullanım için bu se serisi gayet makul gözüküyor. 2 bin tl nin altına gayet iyi satılır. 5 sene güncelleme alır. stabilitesini korur. her sene telefon almakla kafa yormazsınız işte.

  16 gb olayı ise tam çakallık 64 gb için 100 dolar fark istemek neyin kafası anlamıyorum. bu yüzden apele sövsem de androidde katlandığım once şeyin yanında 16 gb a katlanabilirim. önceki kullanımımda da 16 gb dahili 8 gb harici kullanıyrdum her zaman 10 gb dan fazla boş alanım oluyordu. drive a ve colud a fotoları yükler spotify ile 16 gb ile idare edebilirim diye düşünüyorum.

  asfalt vs gibi oyun zaten oynamıyorum telefonda oyun oynamaktan keyif alan biri değilim. önceden de 1 2 oyun yükler sonra silerdim. kullanım alışkanlığına göre 16 ölüm değil yani idare edilir. ama apel in bunu dayatması resmen şerefsizlik orası ayrı

 • otnemem @otnemem

  İsmi "teknoseyir" olan bir sitenin dün lasman yapılmamış gibi ölüye yatması üzerine @gamsizm 'in yorumu tüy dikti zannımca. Biraz sert ama aslında yapıcı olmaya çalışan bir yorum. Tabi dikkate alırsanız?!?!

 • Mert Bolgul @mert-bolgul

  Sadece görüntüsü için alan bisürü adam var onlar için çok farketmiyor 1GB veya 16GB olması.

 • Yalçın Aydın @yalcinaydin

  Herkes biz değil ki, hiç yazılım kurmayan insanlar var. Tabi artık fotoğraf makinesi gibi kullanılıyorlar ve bunun belleği de fotoğraf nedeniyle hemen dolacak bellek.

 • Alp @acpcore

  Neyse en azından sevgili Mesut Çelik gibi İphone'lar çok pahalı, bunu alana ancak "keriz" diye forumlarda başlıp açıp, daha sonra aynı telefonun altın kaplamalı, 10.000TL üzerinde satılan Recep Tayyip Erdoğan imzalı versiyonunun "kutu açılımlı incelemesini" yapmıyorsunuz. Bu da bir şey.

  • homosapien @biggestliar

   @cursedelf çok iyidi bu "gönderme"... Buradaki bazı yorumlara bakıyorum; bazı neyin ne olduğunu bilmeyen" içi bomboş "teknoloji sitelerinden duyduklarını gerçek gibi yazıyorlar hatta değil gerçekle uzaktan yakından alakası bile yok yazdıklarının ama sizin yazdığınız gerçekten iyiydi....

  • Alp @acpcore

   16gb Iphone 5s ve 32gb Note5 kullanan birisi olarak, 16gb bir telefon için yetersiz hafızaya sahip. Çok simultane biçimde de icloud vb. depolama yazılımlarını kullansanız dahi, telefona mail grubu kurmak veya telefonda depolama yapmak imkansız günümüzde. Bu gibi telefonlar "yaşlı" yani çok fazla uygulama ile işi olmayan insanlar için ideal olduğunu söyleyenler için ise sadece şunu söyleyebilirim, onlarda video ve resimlerini rahatça saklayamayacakları için yine hafıza yetersiz sorunu yaşayacaklardır. 16gb o nedenle sadece fiyatın düşüklüğünü ön plana çıkarmak için yapılmış bir pazarlama oyuncağı. Günümüzde 16gb veya 32gb bir telefon almak için sebep göremiyorum. "Dahili" hafızalı en az 64gb bir telefon hem iş hem gündelik yaşamda ideal olacaktır. Bunun haricinde 256gb'lık yeni İpad Pro'ya ise bittim. Gerçekten sunumda da söylendiği gibi eski Windows'lu bilgisayarlarımızın yerini alabiecek bir alet ve İpad Pro 1'in aksine doğru bir strateji ile çıktı. Artık Windows'lu bir bilgisayarı sadece iş için kullanıp, evde sadece İpad kullanacağım sanırım.

 • Servet @enigmasi

  yazılım desteği geliyor da ne oluyor? her yeni güncellemede yavaşlıyor telefon

 • Kesb-i @kesb-i

  İsteyene 64 gb olanı da var. Kimse silah zoruyla 16 alın demiyor. S6nın 64lüğü var diyorlardı gören duyan var mı? Bazı yüksek kapasiteli üretip getirmeyen firmalara duyurulur. Ben ilk alanlardan olacağım inşallah. Şuan ön siparişe açılmasını bekliyorum. Son yıllarda hiçbir telefon veya tekenolojik ürün için bu kadar heyecanlanmamıştım. Compactı mal gibi üretip inatla geliştirmeyen sonye selam olsun.

 • Ali Erkan Kızgın @alierkankizgin

  Tam olarak istediğim şeyi yapmışlar. Şu an 5S kullanıyorum ve telefon gelecek yazılımlarla yavaşladığında 6 veya 6S gibi büyük bir telefona mahkum kalacağımdan korkuyordum. Neyse ki şu an en sevdiğim kasada 5S'e göre 2 nesil üst donanım var. Bu da en az +3 yıl daha aynı boyut ve kasayı kullanabileceğim demektir. Hafıza ise 16Gb bana en çok uyanı. Telefon hafızasında sadece Spotify çevrimdışılar ve küçük boyutlu çeşitli sosyal/yardımcı/alışveriş tarzı uygulamalar var. Geri kalan her şeyi buluttan yönetiyorum. İlk defa Apple'ın yaptığı bir telefonu sonuna kadar destekliyorum.

  • Paralelport @paralelport

   O zaman niye iPhone alıyorsunuz ki? 1000TL altına işinizi görecek bir Android alır çıkarsınız. Foto video çekmediğiniz belli.

  • Ali Erkan Kızgın @alierkankizgin

   Jailbreak ile uğraşmayı seviyorum. Rootlu Android beni jailbreakli iPhone kadar tatmin etmiyor. Kararlı işletim sistemi olduğu için iOS tarafını daha çok seviyorum. Fotoğrafı DSLR makine ile çekiyorum, telefon kamerasını sadece hızlı paylaşma olanağı olduğu için tercih ediyorum. Ayrıca zaten iPhone 5S'i de 900tlye aldım. Niye aynı paraya Android alayım ki?

 • Kesb-i @kesb-i

  Sayın Gamsız kusura bakmayın ama ayıp ediyorsunuz. Sadece 16GB çıkarsalar tamam haklısınız. Ama adamlar hem 16 hem 64 yapmışlar istediğini al diyor. Samsung s6 çıkardı sadece 32 olanı sattı. Bana 32 yetmiyor o ne olacak? Kart yoksa 32 yetmiyor bana. Ben o yüzden adam yapmış 64 olanı alacağım bu kadar basit. Bazı adam da sırf hızlı diye, sırf güncelleme var diye, sırf kullanımı basit diye alıyor. Sadece sosyal medya ve internet tüketiyor. Yüksek kapasitelisi sunulduğu sürece 1gb yapsa sorun olmaz. Alan olmasa yapmazlar zaten.

  • homosapien @biggestliar

   @kesb-i üstadım olay tam olarak kapasite olayı değil; 2016 yılında 16 gb telefon çıkaracaksın ve 2000 TL isteyeceksin. Her ne kadar şahsen epıl kullanmasamda, kullanana da "bu kadar paraya daha iyi telefonlar" desem de epıl kötü telefon değil, kötü diyene de mühendis olarak laf bile ederim ama o telefonun ederi o kadar kesinlikle değil, o paralara daha iyi, daha güçlü, daha "özgür" telefonlar var. Şunu söyleye bilirsiniz "S7 eder mi o kadar?" asla ama asla 3000 TL etmez. Benim ve buradaki pek çok insanın söylediği; "epıl insanın aklıyla dalga geçiyor" diyor aslında. Yap bu telefonu 1000 TL o zaman sorun yok çünkü iphone5s donanımı var üzerinde, daha düne kadar 1000 USD'ye sattığı 4S'in 900TL'ye sıfır ve garantilileri vardı. Bu telefonda böyle 100usd'lik telefonu "IPHONE" diye 2000 TL'ye ittir...

   Bu epıl'ın geleceği görmesi demek aslında; Tek telefon, tek ürün, tek marka ile son bellidir her zaman. Şimdiden ürün zenginleştirmesi çalışması bu. Ama üstad bu donanım, bu sözüm ona "elitlik" 2000 TL eder mi? Tüm söylemler bu yüzden.

  • insane @insane

   16gb ve 64gb çıkartmak gidin 64 alın demektir. Onun da fiyatının farkı olan 400TL isyan etmek için yeter 🙂

  • Kesb-i @kesb-i

   @biggestlier Bu telefonun üzerinde 5s donanımı var demişsiniz ama 6s donanımı var. Bu boyutta dünyada daha güçlü bir telefon yok ve bikaç yıl daha da olmaz gibi. A9 işlemciye daha bu yıl yeni yaklaştılar, o da bilmem kaç çekirdekle bilmem kaç ghz yüksek frekansla. Yani daha çok ısınıp daha çok elektrik tüketerek. Bu telefondaki donanım kusura bakmayın ama s7de yok. 400 dolarlık telefonda daha ne olacaktı? Size seçenek sunuyorlar. İlla 16gba mahkum değilsiniz. İşinize gelmiyorsa büyüğünü alırsınız. O da gelmiyorsa başka marka. Ama ios dediğimiz olay herşeyi bitiriyor. Dünyada 5 yıl güncelleme alan başka telefon yok. Hem de günü gününe. Bu donanımda bir cihazı samsung bile bu paraya satmaz satmıyor. HTC A9 diyorum susuyorum.

  • homosapien @biggestliar

   Maalesef ki, Siz de ezbere yazanlardansınız; 5s ile aynı ekran, aynı çözünürlük, aynı piksel yoğunluğu, aynı ön kamera, aynı grafik yongası, aynı kapasite, aynı 1 GB ram (2gb versiyonunu ayrı satacakmış) aynı destekler. Sadece 6 ile tek ortak noktası sony'nin 3 yıl önce piyasaya sürdüğü ön kamera ve işlemci. Bu duruma ben aynı demezdim, ama siz diyorsunuz birşey diyemem...

   işlemci konusuna gelince aynı performansı android yakalamak "için bilmem kaç çekirdek, bilmem ne kadar ghz, pil falan" yazmışsınız; bu söyleminizde eksik bilgi içeriyor. Kabaca (biraz abartarak) FERRARI mi hızlı yoksa TOYOTA PIKAP mı? desem ne dersiniz? Ne alaka dersiniz değil mi? işte sizin aynı kefeye koyup, o ondan daha güçlü dediğiniz kıyas (abartılıda olsa) benim verdiğim örnekteki gibi biraz. Çünkü platform farklı, OS farklı, kaynak kodları farklı, OS çekirdeği ile fiziksel çekirdek arası görüşme (makina kodu çevrimi) çok farklı. Bu yüzden kıyasınız çok doğru değil.

   Girin apple'ın sitesine işlemcisinin kaynak kodlarını alın, sonra girin qualcom'un sitesine işlemcisinin kaynak kodlarını alın (bunun ne demek olduğunu biliyorsanız beni anlarsınız) qualcom' un işlemcilerinin (birbirine kıyasla) ne kadar güçlü veri işleme kabiliyeti olduğunu aynı anda kaç milyar kere milyon IO destekli yazılım yapabileceğinizi basit bir permütasyon hesabı ile kendiniz görün (bu arada benim işim bu).

   Epıl'ın işlemcileri bu kadar deb-i derya sunmaz size bu yüzden yazacağınız bir program hafif ve epıl'ın izin verdiği kadar olmak zorundadır. Neden bazılarını kullanmanıza izin vermez; çünkü o zaman bu işlemci şişer bu yüzden.

   Güncelleme konusunda haklısınız hiçbir firma epıl gibi güncelleme vermiyor ama öyle yapayalnız da bırakmıyor. Örneğin arkadaşımdaki LG G2, 3 yaşında olmasına rağmen android 6.0,1 güncellemesini aldı.

   Not: Otomobil örneğini biraz abartarak verdim ki kolay anlatmak ve aynı teknik prensipte çalışan iki makinenin aslında ne kadar farklı olduğunu göstermeye çalışmak istedim.

  • Kesb-i @kesb-i

   @biggestlier Aynı grafik işlemciden sonrasını okumadım. A9 ile A7 aynı mı?

  • homosapien @biggestliar

   @kesb-i özür dilerim, benim hatam. Tekrar baktım apple'ın sitesindeki çizelgede birbirinin kıyasına bakarken birine bakıp diğerinin özelliği olarak görmüşüm. Yani, sizin dediğiniz doğru grafik yongası da 6 ailesinden. Düzeltme için teşekkür ederim

  • Papa Emeritus @pope

   @biggestlier Assembly'nin farklı olması kadar doğal bir şey yok. "İşlemci kaynak kodu"(bu nedir ya 😀 ) derken herhalde bunu kast etmeye çalıştınız . Assembly ile performansı nasıl kıyasladınız çok merak ediyorum . İşlemci şişer bu yüzden Apple hafif uygulama yazmanızı ister kısmı ise ayrı bir komik . Sayenizde A serisi işlemcileride Sony'nin piyasa sürdüğünü de öğrenmiş olduk .Yazdığınız yazıda doğru hiç bir şey yok . Herhangi bir şey bildiğinize ve bu alanda en ufak bir işte bile çalıştığınıza inanmıyorum . İşlemci kaynak kodu nedir ya 😀

  • homosapien @biggestliar

   @pope sizin baktığınız yerden bakınca haksız değilsiniz (terimleri anlaşılmak için basitçe anlaşılabilir dille yazmak için kullanmıştım ama yanlış düşünmüşüm).

   Ne kast ettiğimi sırayla yazayım;

   1- kaynak kod derken assembly'i kast ettim, (daha önce assemly kelimesini kullandım insanlar bu ne dedi maalesef)

   2-İşlemci şişer (okuyunca gördüm biraz tuhaf) tabirini apple'ın kullanmanıza izin vermediği kısımlar var. Buna ram kullanımı da dahildir. Sebebi yazdığınız yazılımın tüm kaynakları tüketmesini istememesinden olduğunu kesindir bence. Ayrıca bunu kötü birşeymiş gibi yazmadım, sadece performansının iyi olmasının nedenlerinden biridir anlamında yazdım. Hatta hala aynı işlemciyi uzun süre kullanabilmesindeki etkenlerden biri de budur. (Atıyorum, örnek vermek için) diyelim ki bluetooth bağlantısı kendi kontrolcüsü üzerinden işlemci ile 64 pin'lik IO bağlantısı yapıyor, bu ne demek aynı anda 2^6'lık bir 1 ve 0 akışı demek siz bu yolun hepsini aynı anda kullanan bir yazılım yaptığınızda işlemcinin bloetooth ile görüşen kısmıda 2^6'lık IO kapılarını kullanıyorsunuz demek. İşte burada apple diyor ki; "yaptığın yazılım sadece 2^4 kadar IO kapısını kullanabilir daha fazlasına izin vermem, kalan kısım benim işletim sistemime aittir" diyor. (tekrar söylüyorum bluetooth örneğini anlatmak için uydurdum ama ne demek istediğimi anladınız)

   3- Sony A serisi işlemci piyasa sürmüştür demedim (muhtemelen hızlıca okudunuz orayı); "sony'nin 3 yıl önce piyasaya sürdüğü kamera ve işlemci" dedim ama cümleyi başından okursanız "SADECE 6 İLE ORTAK NOKTASI sony’nin 3 yıl önce piyasaya sürdüğü ÖN KAMERA ve İŞLEMCİ" dedim.. sanırım şimdi ne demek istediğimi anladınız. (bu arada ön değil arka kameraymış, ön kamera 5s arka kamera 6s kamerayı olacaktı)

   4- Benim bu alanda çalışıp çalışmadığımı bilemezsiniz tabii ki, ne yazarsam yazayım yalan bile olabilir. Sadece eğer müsaitseniz sizi çalıştığım yere davet ederim ve bir çayımı içer misafirim olursunuz. Ancak o zaman anlarsınız yalan mı yoksa dürüst mü yazdığımı.

 • Koray Üstüner @korayus

  16 GB bana da yetmiyor ama 2000 TL ödeyip de 1& GB ile mutlu olabilecek birçok kişi var. Onlar isterse 2001 TL ye 64 GB alsın aynı derecede mutlu olurlar. Bu nedenle kızılacak bir durum yok ortada. Adamlar seçenek sunmuş 16-64 GB arası var istediğini al demiş. Bunda yanlış birşey yoktur.
  Bakınız chromebook çıktı neredeyse HDD yok herşey cloud tabanlı. Bunu da buna benzer düşünün. Amerika'da internet hızlı, bulutda saklanıyor fotoğraflar, anında alıyor görüntüyü. Çıplak foto çekecek de değil, bulut çalınsa da dert etmez.

  • mfeyzifar @mfeyzifar

   ayrıca 399$ abd için leblebi parası

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Hızdan ziyade kota meselesi. Oyunu, uygulamayı buluta atamıyorsun. Resim ve video bir yere kadar.

  • Koray Üstüner @korayus

   Bu telefon alabildiğine oyun uygulama yüklemek için değil zaten. Onu anlamamakta ısrar ediyorsunuz. Örneğin ANNEM için! Fotoğraf çeksin face de gezsin, youtube dan yemek tarifi baksın. "Koraaay imdat, birşeylere bastım bunlar da nerden çıktı" diye çağırınca el atayım durumu düzelteyim. Hepsi bu. Böyle insanlar da var ve sayıları az değil. Anneme 16 GB değil 256 GB alsam da netice değişmeyecek.
   Android de alınabilinir daha ucuza belki ama acemiler veya teknoloji özürlüler için IOS kadar kullanıcı dostu değiller henüz.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   16 GB bellek 16 GB olarak kullanıldığında itiraz etmem. Ama pratikte böyle değil. Apple'ın bu telefon anneler için diye bir iddiası var mı? Ayrıca Apple'cıların bu telefonu neden küçümsediğini de anlamıyorum. Bu telefon 6S performansında ya hu. Öyle anne telefonu falan deyip küçümsemeyin. Windows Phone ile karıştırmayın 🙂 Adam gibi telefon bu. 16GB belleği kesinlikle hak etmiyor. 16GB'ı savunmaya çalışmak yerine yeterince eleştiri gelse belki birileri duyardı ama Apple kitlesini iyi tanıyor. 8 olsa onu da savunacaktınız sadece telefonla aramak konuşmak için diye. Bu kadar fanatik olmayın.

  • muytek @muytek

   Abi telefonu sadece telefon amaçlı kullanan insan hafıza sorunu ile uğraşmaz.Kendimden örnek verirsem bütün fotoğraf ve videolar google fotoğraflar üzerinde saklanıyor, telefon rehberi vb. bilgiler hesaba otomatik kaydediliyor geriye bir kaç uygulama kalıyor onlarda hafızayı ve telefonu yormayan uygulamalar sıkıntı olmuyor.

 • Pablo Vader @definitive

  Teknoloji siteleri Apple Keynote'larını takip ediyormuş diyorlar doğru mu? @gamsizm

 • mehmet hakan mantar @mehmet-hakan-mantar

  murat abi m9 z5 s6 arasında kaldım.. her videonuzu izledım sızce işlemci hızı ve pil ömrü olarak hangisini önerirsiniz? @gamsizm

  • Kaan Alp Kurtuluş @kaan201645alp_1

   Şimdi s6'nın işlemcisi daha hızlı ama pil ömrü çok kötü z5 pil olarak daha iyi işlemci s810 exynos kadar hızlı değil ama oda çok güçlü m9 desen o s810'un en ısınan 1.9ghz sürümü kullandığı için biraz zorlasan ısınır bence burdaki en iyi cihaz z5

 • Ela @ela

  Gönül ister piyasaki bütün telefonlar 128gb ve üstü olsun tabi ancak 16gb da yetecek milyonlarda kitle var. 3-5 foto çekip teelfon özelliğini kullanmak için yeterli bu insalara 100 dolar farklada 64gb seçeneği varki android tarafında ben nedense 32nin üzerinde kapasite göremiyorum ülkemizde. Bu telefon çok can yakar benden söylemesi. 2 bin lira altı telefonlarda rakipsiz şuan.

 • mfeyzifar @mfeyzifar

  2gb ram zaten, a9 ile geliyor. enfes.

 • turker @turker

  USA için 16GB sorun olmaz. Cloud ile eşler kullanırsın

 • seckyn @seckyn

  Çok bişey kaçırmamışız @gamsizm hiçbir yenilik yok tam bir boom book tanıtımı 😀

 • Halil Akın Kart @akinkart

  sorsan kimse abd yi sevmez ama kimimiz ios çu kimi android kimi windows çu. ya bunların alayı da amerikan firması kendi aralarında teknoloji yarışı yapıyorlar bizim gibi milletler de üretmeyi unutup bi firmayı takım tutar gibi savunmayla geçiriyor ömrünü. biraz akıllansak mı artık ? kendimi de buna dahil ediyorum kimse kendini bi kenara koymasın biz böyle yerimizde saydığımız müddetçe elin cavuru ne veirirse onu almaya devam edeceğiz.

 • Emre K @emre-k

  Fanboyların yorumlarından anladığım kadarıyla değil 16 GB, 1GB bellek koysalar da bunu ölümüne savunacak bir yığın insanla karşılaşabiliriz. İnsan gerçekten hayret ediyor.

 • Ahmet @parduscu

  @gisele-bundchen benim kadar objektif bakanı yoktur. İkisine de gıcığım var. İos ve android kolay kolay kullanmam. Ben Nokiacıyım 😉

 • cinnabon @cinnabon

  Çok doğru bir nokta. Daha da ayıp olanı tam tamına (!) 1642 mAh bataryayla gelmesi. Breh breh breh ! @gamsizm

  Not: A9, nanometre, optimizasyon diyecekler demesin çok rica edeceğim. Demeyin sevgili kardeşim.

 • mfeyzifar @mfeyzifar

  7000 serisi aluminum gibi, yeni macbooktaki katmanli pil gibi yeni bir teknoloji icin ip7'yi bekleyecegiz.

  Tekrar soyluyorum. Bu urun iphone SE. Macintosh SE gibi. O yuzden cilgin seyler beklemeniz yanlis zaten

  @gamsizm

 • umitt @umitt

  @gamsizm teknoseyir apple se tanıtımıyla ilgilenip takip etmiyor ne güzel.

 • wilhem @wilhem

  @gamsizm Bir 64GB iphone kullanıcısı olarak 16GB'lık versiyonu son derece gereksiz buluyorum. Cloud mevzusu benim kullanım amacıma göre konuşursak asla telefondaki depolamanın yerini tutmaz. Dahili depolamaların SSD vb. kullanılarak hızlandırılmaya çalışıldığı şu dönemlerde cloud yapısını alternatif gösterip veri erişimini iyice yavaşlatmak bana saçma geliyor. İşlemci 4 çekirdekmiş 8 çekirdekmiş bunlar hikaye. Veri erişim hızı kulanım kalitesini inanılmaz etkiliyor. Bilgisayarlarda da darboğaza neden olan hep diskler olmuştur. İşlemcinin darboğaza girdiğini ve bu yüzden aletin yavaşladığını hiç görmedim ama disk yavaşsa kullanım deneyimi vasatlaşıyor. Buna rağmen isterseniz en iyi bağlantıya sahip olursanız olun bulutu depolamaya alternatif göstermek bence gereksiz.

 • oksijen @oksijen

  Yav ucuz degil ki bu telefon. Bundan daha ucuz bunun yaptiginin 3 kayi is yapacak tonla telenfon var. 2000 (ikibin tl), benim para algin farkli sanirim. Ben note 4 u 2200 tlye almistim. Cokta pahali gelmisti. Babalar gibi alet stabil ekrani guzel fena fotograf cekmiyor. Suanda 1800 tlye 0 i bulunuyor belki dahada dusmustur. O telefon ucuzsa note 4 bedava suan.

  • Kesb-i @kesb-i

   Ucuz olsun diye yapılmadı zaten ama bana üst seviye donanımla gelip ucuz olan bir telefon söyle. Bunun donanım gücü olarak rakibi note 4 değil note 6 olur. 820 ile yarışıyor işlemcisi ve çözünürlükten dolayı şuan bu telefon dünyanın en güçlü mobil telefonu oluyor. HTC a9a 2500 isterken de altına böyle yorum yazmışsınızdır umarım.

  • mfeyzifar @mfeyzifar

   4" lik bu donanimda bir cihaz soyle. ayrica turkiye fiyatini da bosver 399$ olarak bak bedavadan az pahali

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Bizim için ucuz olan bir şey kalmadı maalesef. iPhone SE nedense küçük görüldü ama sadece boyutu küçük. İç donanımı 6S performansında. Normal şartlar altında iPhone istemeyeni bile düşündürür. Burada ise 64GB için 400 lira fark ödersin.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @kerimabdulcanbaz Ben 16GB olması dışında bir şeyini eleştirmedim. Fiyat konusunda TR ve ABD yorumum farklı ama. Note 5 parası vermem buna. Bellek farkı fiyatı bile sadece kur farkı ile açıklanamaz. Bariz pahalı.

 • ahmthmdi @ahmthmdi

  valla murat abi, iş bol miktarda ram, işlemci vs. 'de bitseydi bu firma çoktan kapatırdı. Bence apple 'a olan ön yargınızı kırmanız lazım. Aktif olarak kullanmadığınız telefonu yargılamanız garip.. Teknoseyir 'de yadırgadığım tek konu da bu. 🙂

 • ggzmkst1 @ggzmkst1

  Bu telefonu alacak olanın aklından şüphe ederim ben. Maddi durumu çok iyi olup da güncel ve küçük bir telefon isteyen insanları kısmen anlarım ama diğerleri, yok yani. Mantığıma ters. Gelişen teknolojiye de ters ki bu. 1.3 MP ön kamerası, 16 gb hafızası olan, ekran çözünürlüğü 720p bile olmayan bir telefondan söz ediyoruz. Şaka gibi. Ve fiyatı 2000 TL. 2000 TL'yi gözden çıkarmış olan adam gidip 6s falan alabilir. Ciddi ciddi gidip bunun için taksite girmez herhalde kimse.