Paylaş Paylaş

Cep telefonlarına gümrük düzenlemesi, ikinci telefon yasak

Türkiye’ye yolcu beraberinde getirilen telefonlarla ilgili yeni bir düzenlenme yapıldı ve yasal hak olan iki yılda bir telefon kaydı yapılması dışında telefon getirilmesinin önüne engel kondu.

‘Bununla birlikte, 4458 sayılı Gümrük Kanununun 235 inci maddesinin üçüncü fıkrası hükmü gereğince, yolcuların söz konusu muafiyet limiti dışında beyanlarına aykırı olarak üzerlerinde, eşyası arasında veya taşıma araçlarında çıkan ya da başkasına ait olduğu halde kendi eşyasıymış gibi getirdikleri cep telefonunun gümrük vergileri iki kat olarak alınır ve eşya sahibine teslim edilir.

Bu durumda, iki takvim yılı içerisinde bir kişi adına ulusal ağda tek bir IMEI kaydının olması gerektiğinden bahisle, 1 adet muafiyet sınırını aşan ve vergileri alınarak teslim edilen telefonların getiren kişi veya üçüncü kişiler adına ulusal ağa tanıtılmaması için gerekli tedbirlerin alınması amacıyla, Bölge Müdürlüğünüzce Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna 1 adet muafiyet sınırını aşan telefonların kişi ve IMEI numaralarının bildirilmesi gerekmektedir.

Diğer taraftan; söz konusu cep telefonunun gümrük vergileri ödenmediği taktirde, eşya gümrüğe terk edilmiş sayılır.’

Teknolojiye dair son haberleri kaçırmamak için ABONE olun ► https://goo.gl/z4MuvY

Web Sitemiz: http://teknoseyir.com/

TeknoSeyir Ailesi Kanalları:
Oyun Kanalımız: Gamende ► https://goo.gl/MN4ExT
Otomobil Kanalımız: Otoseyir ► https://goo.gl/ZXgxLT

Sosyal Medya Hesaplarımız:
Twitter ►https://twitter.com/teknoseyir
Facebook ► https://www.facebook.com/TeknoSeyir

TeknoSeyir kanalı, Türkiye’nin yeni nesil teknoloji platformu TeknoSeyir.com’un YouTube hesabıdır. En güncel ürün incelemelerine ve teknolojiyle ilgili son gelişmelere bu kanaldan ulaşabilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • burakcan @burakcan

  s*çmah da yassah mı gurban?

  Kibar Feyzo filmi her zamankinden daha anlamlı 😀

 • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

  Eski telefonlara nur yağacak. Imei çakma olayı ayyuka çıkacak.

 • BraVe @brave

  Devlet çılgın gibi telefonun üzerine gidiyor.

 • Engin @engin1984

  Biz ne zaman teknolojiyi, ucuz, ağız tadıyla, dolambaçlı yollara girmeden tüketebileceğiz? Üretince mi?

 • kemalboran @kemalboran

  imei repair nedir, neden yapılır.

 • Emre C. @road

  Sıcağı sıcağına paylaşmanız iyi olmuş 🙂

 • muakco @muakco

  Şuraya ekleyim 90 gün oldu hala telefon kayıtdışı 🙂 Apple bu aralar BTK ile anlaşamıyor bi sorun var kesinlikle. Bana verilen telefon yurtdışından geldi diye elimde patlar mı ciddi ciddi endişelenmeye başladım.

 • ÖG @ozgurg

  @hkellecioglu Saçında, sakalında bir farklılık mı var? Yakışmış. 🙂

 • Emre @emre1393

  birisi çıkıp biz yasakları kaldırdık diyordu, kimdi acaba

 • Agab @agab

  #İçindeYaşamasakEğlenceliÜlke
  Edit: Hamdi abi göbeği salmış 😀

 • semih @semihkarakaplan

  sineğin yağını hesaplıyorlar artık. yolsuzlukların parası böyle böyle toplanacak işte…
  En güzeli sabit yolsuzluk vergisi koysunlarda böyle abidik gubidik işlerle uğraştırmasınlar vatandaşı. zaten millet razı olmuş rüşvetede yolsuzluğada 🙂

 • Yusuf Biçer @utungan

  Görüntüde bir değişiklik mi var? Daha bir hoş göründü gözüme. @gamsizm

 • Herakles @herakles

  İleriye gitmek varken hep geriye hep geriye. İnsanlar bu gidişe dur demezse. Sadece vestel kullanacaz, Casper kullanacaz. TV açacaz saçlı sakallı haber sunan her lafında kendi safında ki leri öven insanlar görecez. Her site yasaklanacak saçma sapan sitelere mahkum olacaz. Din meraklısı ve bir o kadarda Yobaz olanların eline kalacaz. Sonumuz kötü.

 • Emre K @emre-k

  Vergi kaçırma ile mücadeleyi destekliyorum ancak her alanda destekliyorum. Yat ve teknede ÖTV sıfırlanırken devletin yurt dışından gelen tüketici ürünleri ile uğraşacak kadar düşmesi düşündürücü. Madem vergi ihtiyacı var neden en büyük kalemlerden de alınmıyor?

  Ozan Bingöl isimli bir vergi uzmanı var: https://twitter.com/ozanbingoll Neye ne kadar vergi ödendiğini kalem kalem çok güzel açıklıyor. Mesela:

  https://twitter.com/ozanbingoll/status/834831827756052480
  https://twitter.com/ozanbingoll/status/834092488667385856
  https://twitter.com/ozanbingoll/status/835018202920931329
  https://twitter.com/ozanbingoll/status/832320789374435328

  Şurada da asgari ücretli birisinin bir ayda cebinden çıkan ortalama vergilerin hesabı var: http://www.ozanbingol.com.tr/asgari-ucretlinin-kalem-kalem-vergileri/

  Özetle birileri vergi avantajları ile cebini doldururken olan hep alt taraftakine oluyor. Alt ve orta gelirdekiler en az kazandığının yarısını vergi olarak veriyor ama hala yetmiyor. Bavul ticareti ile telefon satanlar engellensin tamam ama diğer vergi türlerinde neden bu kadar gevşeklik var?

 • Emre @emre1393

  xiaominin telefonlarında imei değiştirmek çok kolay, zaten 4 ay süresi var, 1dk da yeni bir tane salla, btk dan kontrol edip kayıtlı mı diye bakılırsa başkası da mağdur olmaz.

 • 12henry14 @12henry14

  şu ülkede bir allahın günü sermaye sahipleri içindeğil de vatandaş için yapılan bir düzenleme görürsem bırak dişimi kırmayı kafamı keseceğim.

 • rugudesign @rugudesign

  Ülke pres gibi oldu. Yakında patlarız

 • taner222 @taner222

  bilim ve teknoloji notları gelecek mi?7 gezegen falan bulunda hamdi beyin yorumlarını bekliyoruz

 • cinnabon @cinnabon

  Sorsanız SSCB rejimini beğenmez bu kuralı getirenler. O rejim de aynı böyleydi.

 • hasan oztamer @hasan-oztamer

  @gamsizm ve @hkelecioglu
  Bu teori tasiş parklarında bekleyen gümrüğe terk edilen lüks otomobiller baz alınarak geliştirmiştir aksini iddia eden geçerli sebebler ile gelsin bu teori kişisel görüşümdür gerçekle ilgili olmaya bilir
  Olacakları yazayım devlet öyle bir vergi çikaracaki bir çok yolcu telefonunu gümrüğe terk edecek 6 ila 12 ay sonra açık artırma usulü satilicak tabi vatandaş alicakmi hayır toplu halde ucuza toplayıp satacaklar ee kardeşim cihazlar yurt içinde çalışmayacak diyecekler için btk kaydı olacağı için zamanı gelince açılacak

 • fsh77 @fsh77

  Avrupada 3-5 oy ve sürekli dışardan getirilen mallara zorluk, çok zordalar çok her yandan kuşatıldılar…

 • Fatih Kınık @fatihkinik

  Antalayada ya zarar gösterip yada çok cüzzi Kâr ettiğini beyan edip az vergi ödeyen ve Mercedes’e BMW’ye binen binlerce insan var. Yani 15 senedir düzeltilmek istenmeyen en büyük sorun vergi sorunu.. her fırsatta ilk vatandaşın cebine el atmak, sermaye sahipleri üzülmesin diyede teşvikler vergi muafiyetleri falan filan, haksızlık dizboyu, ondan sonra 5 değil 15 rekat namaz kılsan ne yazar

 • Alp @acpcore

  bu millet bi acayip, yasak koydukça daha bir mutlu oluyor, vergiler arttıkça daha bir gülüyor. Sanırım kaçamıyorsan zevk almasını bileceksin kısmına denk geldik

 • MH. @mhcycle

  kulağın arkası lafınıda söyleyemicez oda gitti

 • Cihangir @chngr

  Yahu ben bu işi anlamıyorum. Yanında getirmeyi bırak yurtdışı sitesinden bile gelen ürüne,telfona engel olmamaları gerekir.İste bizden yurtdışından gelen ürünler için yurtiçi gibi kdv ötv trt bandrolü gümrük vergisi vs. Ama yok illa uğraştırıp yasak koyacaklar. Hadş diyelin türkiyedeki satıcılar,distrübütörler,ithalatcılar danda vergi alıyorsun, yani bunlardan aldığın vergiyide kar olaral görüyorsun o zaman türkiyede satışı olmayan ürünleri vergisini ödemek kaydıyla girdir oda yok. Ben herzaman bir şeyin fiyatının uygun ve erişilebilir olması taraftarıyım. Örnek olarak bir önceki videodaki fujifilm yurtdışı fiyatıyla aynı satıyor, eminimki o ürünü yurtdışından getirmeye uğraşan insan yoktur. Niye uğraşsınki, uğraşına deymiyor. Bu tip telnolojik aletlere vergiler yasaklar bindireceklerine alınamayan vergileri alsınlar.

 • aMeLeDeRViS @ameledervis

  Oh, oh, ne guzel bir haber…
  Sevincten yerimde duramiyorum.

 • aslanmurat @aslanmurat

  Paralel ithalatı bitirir gibi sanki

 • Fikrikaymak @fikri-kaymak

  @gamsizm bugun apple storeda turkiyeden aldigim cihazi yurtdisinda yaptiramiyacagimi soylediler 😐

  • Temp @temp

   @ted_mony Acaba bugünden itibaren alanlar için mi geçerli ? Yoksa önce alanlara da aynı şey geçerli mi ? Bir de anlamadığım telefoncuların yurtdışından getirip 1 yıl garantili diye sattığı cihazlar iptal mi ?

  • Fikrikaymak @fikri-kaymak

   @temp valla ben telefonu alali 2bucuk sene oldu 1hafta sonra yurtdisina cikiyorum yaptiramazmiyim diye sordum hayir dedi ordaki gorevli, tabi apple store calisanlarinin bazilari cogu konuda bilgisiz cok guvenmemek lazim bugun tekrar gidip teyit ettiricem

  • Unique @unique

   @ted_mony gittiğiniz ülkeye göre destek alabilirsiniz örnek olarak avrupa menşeili bir cihazınız var ise avrupada cihaz destek alır.ama avrupa menşeili bir cihazı orta dogu ulkelerinde destek almayabilir.Yasadan sonra dikkat edilmesi gereken diğer durum cihazınız yurt dışında değiştirildiği takdirde cihaz tekrardan kayıt yaptırmak gerekebilir.Bu konu daha netleşmedi.Tavsiyem cihazı değiştirmeden sorunu çözmeniz.

  • Temp @temp

   @unique Size yukarda iphone 7 hakkında bir soru sordum cevaplayıp yol gösterirmisiniz ?
   https://teknoseyir.com/durum/659964#comment-2557214 SORU BURDA

 • sawgent @sawgent

  Buradaki satış fiyatının yarısını vergi adıyla cukkalamak varken, devlet neden 200TL’lik kayıt ücretine mahrum kalsın ki?

 • lterlemez @lterlemez

  Elinde yasal ama eski telefonu olan yaşadı. Alır alır kullanır eski imei numarasını ama şöyle de bir sıkıntı var; eğer imei ile marka model eşleştirmesi yapabiliyorlarsa (kaydederken dikkat edip) o işte yaş olur….

  • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

   Bazı telefonlar da yapılmış. Ama eski telefonlarda yok eşleştirme. E devlet üzerinde imei ve cep telefon eşleştirme de var. Demek ki imei telefon da eşleniyor.

  • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

   @hamitozlu imei gsm hattına ben şu marka şu model telefonum bilgisini vermez ki. dolayısı ile imei değiştirip şakır şakır kullanırsın. imei cep telefonu numarası eşleştirme olayından cacık olmaz. bende 10 tane telefon var, sim kartımı takıp takıp kullanıyorum, kime ne yani?

  • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

   @ronniejamesdio Devlöt baba sevmez öyle şeyleri

  • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

   @hamitozlu ithalatı sırasında veya yolcu beraberi getirdiğin telefonu gsm operatör bayisine götürüp kaydettirdiğinde database e giren bir bilgi bu sadece. yukarıda da söylediğim üzere imei numarası marka model bilgisini yollamaz gsm hatları üzerinden. dolayısı ile senin yurtdışından yanında getirdiğin telefonu yakalasalar ve kayıt altına alsalar ve imei numarasına yasağı çaksalar bile sen eski bir telefonun imei numarasını o telefona atabiliyorsan, imei atma işlemi bitip telefonu açtığında sistem o eski telefon aktif oldu diyecek. aa bu eski telefon imei sini yurtdışından gelirken yakalanmış telefona çakmışlar demeyecek.

  • cglrozgn @cglrozgn

   @hamitozlu E-devletteki IMEI – GSM no Eşleştime linki eğer senin yasal cihazın imei numarası klonlandıysa, burdan eşleştirdiğin numarayla kullandığında kapanmaması için. Orjinal cihaz sahibini mağdur etmemek adına. Kopyalanan imei numarası burada bildirilen GSM no haricinde diğer tüm numaralarda telefon kapatılır. Tabi orjinal cihaz sahibi de numara değiştirdiğinde tekrar eşleştirme yapması lazım.

 • Temp @temp

  @gamsizm @hkellecioğlu Acaba sahibinden tarzı sitelerde yurtdışından alınmış iphone 7 lerin 1 yıl apple türkiye garantisi iptal mi oldu ? Yoksa bundan sonra iphone alanlar için mi uygulanacak bu kararlar ?

 • dreamboymurat @dreamboymurat

  Biz ne yazık ki siyasi nedenler yüzünden AB ile kavga halindeyiz. Gümrük birliğine üye olduk AB’ye girmeden. Hatamı hata! Ama bunun nimetlerinden de tüketici olarak yararlanamadık. Bakın size kendi yaşadığım sorunu anlatayım kısaca. AB ülkesinden bir HTC marka bir telefon aldım bundan 4 sene önce yaklaşık. İçinden çıkan kimsenin okumadığı tüm evrakları okudum. Garanti belgesinde AB yasaları gereğince her dilde AB ve AET üyeleri hatta Gümrük birliğine üye ülkeler ile ilgili aynı haklar geçerli diye belirtilmekte. Yani şu şekilde İngilizce yada aldığınız ülkenin bulunduğu bölgenin tüm dillerinde aynı tercümeleri okuyabilirsiniz. Garanti şartları AB’de ve Türkiye’de 2 senedir. Bu zaten açık. Geçerlilik yani garantinin geçerli olduğu ülkeler maddesi var. Burası bam teli. Açıkça HTC şunu söylüyor telefonunuzu AB ülkelerinden birinde aldığınızda yada İsviçre, İzlanda, Norveç ve Türkiye’den aldığınızda şartlar tüm bu ülkelerde geçerlidir. Ben telefonu 1 sene boyunca servise ücretsiz olarak gönderdim. 1 sene sonrasında Türkiye’de servis bana garanti süresi bitmiş dedi. Bende garanti belgesinin şartlarını iyi okuyun dedim onlar da inceleme yapacaklarını söylediler. HTC Türkiye ne yazık ki 1 sene servisler bu kuralları daha iyi biliyor dediler. Tabi bende AB ülkesi olan Romanya’ya gelme fırsatım oldu ve HTC Romanya’ya mail attım. Verilen cevap: Haklısınız AB, İsviçre, İzlanda, Türkiye ve Norveç’te telefonunuz garanti kapsamında biz size yardımcı olabiliriz neden Türkiye’de bu sorunu yaşadığınızı bilmiyoruz özür dileriz oldu. İsviçre, Türkiye, İzlanda, Norveç ve Türkiye AB üyesi değiller ama Gümrük birliğine taraf olan ülkeler yani AB’nin koyduğu tüketici haklarına eşit sahip olan ülkeler. Zaten Asya ülkelerinden ve diğer ülkelerden Gümrük birliği içerisine giren ürünler AB’nin koyduğu şartlara uymak zorunda ve tüm koşulları yerine getirmek zorunda. Ne yazık ki bizim ülkemizde biz bu nimetlerden firmaların ve içimizdeki kural bilmeyen idarecilerin yüzünden yararlanamadık. AB üyesi olmadan biz bu Gümrük birliğini kabul ettik hata olabilir ama şu anda bizim uyguladığımız gümrük yasakları özellikle son tüketici üzerinden bizim sürekli olarak kaybetmemize sebep oldu. Yüksek teknoloji ürünlerini biz zaten üretemiyoruz. Ama çok güzel monte edebiliyoruz o başka. Sanki işlemci üretimi yapıyoruz bizim malımız kullanılsın insanlar dışarıdan mal almasın diye sürekli olarak montaj firmalarına çalışıyor kanunlar. Bırak serbest kardeşim burada montaj toplamada olsa %80 Türkiye’de %20 dışarıdan gelen parçalarla üretilen de olsa rekabet olsun. Avrupa’da adını hiç duymadığımız telefonlar var 400-500 TL değerinde Türkiye’ye gelse bu adamlar 1000 TL ile piyasaya girebilecekler ama gelmiyorlar. Kaybeden yine son tüketici. Her malın ayrı bir alıcısı var. O zaman ör duvar Türkiye’nin etrafına senin içerideki tüm üretici firmaların otursun işlemciden en küçük civatasına üretsin teknoloji ürünlerini insanlarda mecbur onu alsın. Ama olmaz çünkü yapamazlar onlarda biliyor (Manisa’da ki firma vs. ) Sonuç yabancı markalar kullanabilinir olanı 2000-3000 TL civarında (Kur olayına girmiyorum hiç) Yerli (sözüm ona) 1000-1500 TL civarında. Alım gücüne sahip olan gidiyor yine üst seviye fiyat veriyor alıyor olmayan kredi çekiyor alıyor. Kazanan yine üretici ve devlet vergi yoluyla. Soyulan ve kaybeden vatandaş.

  • lterlemez @lterlemez

   Hangi yasa doğru düzgün uygulanıyor ki, bu da uygulansın. Güzel Ülkemizin en büyük problemlerinden bir tanesi, yasaların sürekli esnetilmesi ve/veya çok şiddetli uygulanması hatta bazan da hiç uygulanmamasıdır. O kadar çok örnek var ki, kadın hakları deniyor, çocuk hakları deniyor, trafik kazaları denir, vergi deniyor, deniyor da deniyor. Hani yasalarda ne değilti? Şimdi, yarı rejim değişikliği de yapacağız, ne değişecek? Hiç bir şey, hep anlık çözümler ortaya çıkıyor. Ben iktidar taraftarı değilim ama muhalefetin de fanatiği değilim. Çünkü, iki taraf da ülke adına çalışmıyor/çalışmak istemiyor. İthalatı engellemek amaç ama gel gör ki, hükumetin altında ithal arabadan geçilmiyor. Et fiyatları yükseliyor diye hayvan ithalatına başladık; şart mıydı? Ziraat’a hiç girmiyorum bile, 15 küsür yıldır hükumet kabzımal olayına çözüm bulamadı hallerde. Elden ele, elden ele zamlanıyor; ne vatandaş kazanıyor ne de üretici, o zaman bu kadar nereye gidiyor arkadaş? Hollanda denen ülke, Konya kadar ama bizden yüksek tahıl üretimi mevcut (adamlar peyniri ile ünlü).
   100 metre arayla arka arkaya üç tane yol boyuncu park yasağı var, adam park edip alış verişe gidiyor (1 tane de değil, 5-10 tane). Sis farı, zorunlu haller dışında kullanılması yasak, puan ve para cezası var ama polis bile sis farı ile dolaşıyor.
   Kadınlarımızın çektiğini kimse çekmiyor, hele çocuklar (Allah düşmanımın başına vermesin). Elektrik, adam aylarca fatura ödemiyor. Ödeyen adam ödemeyenin parasını da ödüyor.

 • urzais @urzais

  @hkellecioğlu Karşılaştırma çok garip olmuş Türkiyenin enerjiye harcadığı parayla cep telefonuna harcadığı parayı kıyaslamak çok absürd. İsterseniz devlet cep telefonunu serbest bıraksın enerjiden kısıtlama yapsın bakalım ne oluyo 😀

  • Cihangir @chngr

   Enerjiye harcadığı para derken kaçak kullanım olarak söylenmiş bu kullanımlardan dolayı alınamayan vergiler, israf olan enerji bunun sonucu boşa harcanan ham madde ki bunlar hep ithal maddeler. Üstüne birde hava kirliliği.

  • Hamdi Kellecioğlu @hkellecioglu

   Orada anlatmak istediğim şey enerjiden kısmak vs değil şuydu: Toplam cep telefonu ithalatı 3 milyar dolarken yolcu yanında gelen çok çok daha küçük bir miktardır. Devlet bu kadar küçük bir paranın peşine niye bu kadar ısrarla düşüyor anlamıyorum. Başka alanlarda alınacak önlemlerle daha ciddi kazançlar sağlanabilir. Bu yüzden anlam veremiyorum altında aklımıza gelmeyen başka nedenler mi var acaba diye düşünüyorum.

 • skyforce @skyforce

  Markalı giriş sevyesi telefonlar 300 tl den başlıyor. Halk olarak hükümet bizim iletişimimize engel oluyor diye dava açılamaz mı ? Hani 3000, 4000 tl lik telefonlar tamamda böyle bir temel ihtiycın böyle vergiler yüzünden pahallı olması ve keyfi vergilendirilmesi suç değil mi ? dünün 20-30 tl lik telefonu bugün 300 tl bu suç teşkil etmez mi ?

  • skyforce @skyforce

   Yani demem o ki tuttu hükümet 20 tl lik telefona 1000 tl vergi koydu 1020 tl yaptı. Böyle keyfi ve cebri mulamele olamaz. Bunun bir usülü hakkı hukuku yok mu ? Sonuçta temel ihtiyaçlardan biri durumuna gelmiş nerdeyse.

 • rsezer @rsezer

  Telefonla ilgili devamlı düzenleme ve yasak gelmesi tamamen teknoloji ile ilgili. Çalıştığında IMEI’nin takip edilebilmesi mümkün olduğu için, yasakları da kolayca uygulayabiliyorlar. Yoksa kaçak lüks oto ticaretinin yarattığı vergi kaybı çok daha yüksektir ama teknolojik olarak bunu takip edebilecek bir imkan olmadığı için o tarafta ticaret kesintisiz sürüyor.

 • Okan Yücel @tatenlos

  sineğin yağını çıkarıp birilerine yediriyorlar yoh artık

 • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

  elimde üç tane eski telefon var neyseki 😀

 • Berk @brk

  Hükümet pozisyon değiştiriyor.

 • KADİR AYDOĞAN @kadiraydogan5834

  ( iki yılda bir telefon kaydı yapılması dışında telefon getirilmesinin önüne engel kondu.) burda zaten eski hakların korunuyor yani demek istiyorki sen 2 yılda bir telefon getirip imei kaydı yapıyorsun bunun haricinde de telefon getirip başkasının pasaportuna kayıt yada imei atılarak satılıyordu bunun önüne engel konuldu bu işi ticarete döken çoktu dikkatınızi çekerse bazi telefonlar daha Türkiye ye gelmeden telefoncularda pasaport kayıtlı bir dünya telefon oluyordu

  (söz konusu muafiyet limiti dışında beyanlarına aykırı olarak üzerlerinde, eşyası arasında veya taşıma araçlarında çıkan ya da başkasına ait olduğu halde kendi eşyasıymış gibi getirdikleri cep telefonunun gümrük vergileri iki kat olarak alınır ve eşya sahibine teslim edilir.) muafiyet dişinda telefon getirenden 2 katı vergi alınıp teslim edilecek diyor bence çok mantıklı olmuş normal vatandaşın hakkı korunuyor işi ticerete dökenlere engel getirilmiş 2 katı vergi burdaki telefon fiyatlarına yakın bir fiyat demek, getirmek mantıklı olmayacak

  şimdi bazı arkadaşlar olayi hemen sapıttırmış ne alakaysa dincilere kadar gitmiş

 • espas @espas

  Tr’de taksitle Telefon almak yasak, Taksitle alabileceğin tek yer operatörler, onlarda 2 katına getiriyorlar. Burda kazanan tek yer ve yönlendirilen tek yer operatörler….Hımmmmm….Ben mi yanlış düşünüyorum….

 • aegeus @aegeus

  Asıl nokta gözden kaçıyor; konu, yerli üreticiyi korumak ya da vergi geliri toplamakla ilgili değil; devletin dövizi bitti arkadaşlar, bu nedenle devlet, yurt dışına (üretime dönmeyecek) döviz çıkmasına engel olmaya çalışıyor; bu kadar basit. Ülkeden döviz çıkışına neden olacak tüm harcamaların maliyetini artırıyor ki insanlar bu harcamaları zorunlu olmadıkça yapmasın. Videoda Hamdi Bey soruyor: “Buna mı kaldık?” diye. Evet, malesef buna kaldık.

  Şu haberi okuyun:
  http://t24.com.tr/haber/merkez-bankasinin-kisa-vadeli-dis-borclari-karsilayacak-doviz-rezervi-yok,393546 Ülkede yeterli döviz yok; cari açık bile zor çevriliyor. Mayıs 2012’de 1 USD = 1.86.-TL idi; bugün 3.75.-TL; tam iki katı; o da referandum nedeniyle baskı sonucu. Türk Lirası sürekli değer kaybediyor. Ekonomi, son bir kaç yıldır Körfez Ülkeleri’nden gelen sıcak para ile dönüyor. (Biz de onlar adına vekaleten Suriye’de İran’a karşı savaşıyoruz; bu başka bir yazının konusu) Varlık Fonu denilen bir yapı kuruldu. Buraya devredilen kamu kuruluşları teminat gösterilerek yurt dışından kredi yani yabancı para – döviz bulup içerideki gelir getirmeyen ancak oy toplayan büyük inşaat projeleri finanse ediliyor. Devletin her bir USD’ye, Euro’ya, TL’ye ihtiyacı var; arka arkaya vergi afları neden çıkıyor sanıyorsunuz? Uzatmayayım; deniz bitti.

  Biz burada cep telefonu üzerinden tartışıyoruz ama ekonomi berbat durumda. Dönün bir çevrenize bakın. Türkiye’nin ekonomik durumu (iktidarda kim olursa olsun) yapısal reformlar yapılmadıkça ve ülke rasyonel şekilde yönetilmeye başlamadıkça bir kaç yıldan önce düzelmez. Dolayısıyla sadece cep telefonu değil tüm ithal elektronik mallarda yakında benzer adımların gelmesi kaçınılmaz sanıyorum.

 • Sezer SEVİNÇLER @sezers

  @gamsizm Murat bey size AMD’den malum Ryzen sandığından gelmedimi acaba, Bu konuda iyi oldu telefonu artık yurt dışından alacağız 🙂 desenize

 • Efe @efe

  Kara yolu ile giriş çıkışlarda çok elzem durum olmadıkça kimse bu durumu kontrol edemez. Sadece devlet kayıt altına alınacak telefonu girişlerde bildirin derse ve girişlerde bildirilmeyen telefonlara kayıt yapmazsa bu iş olur. Yoksa sınır kapıları gayet laylaylom. Darbe girişiminden sonra kapılardaki denetim artmış, ben en son darbe girişiminden önce giriş yaptım. Kontroller çok zayıftı. Özellikle ipsala.

 • tnrskr @tnrskr

  Ne olmuş korede bile var bu tür yasaklar tabi yukarı tarafında.

 • Aykut Elmas @aykutelmas

  Bence gözümüzün üzerinde kaşımız olduğu için de vergi almalılar.

 • ati @atidulger

  Gümrük bakanlığı ve BTK , en büyük hacker saldırılarına ugrayasın, iki yakan bir araya gelmesin, serverların yansın ve kapına kilit vurula bir daha acilmayasın. 😀

 • Aykut Elmas @aykutelmas

  Bu arada Youtube sayfasında videonun altındaki yorumlar çok değişik.

 • Burak @buraktheweekender

  @gamsizm öyle bir konudan girmişsiniz ki youtube’daki yorumların altında EVET HAYIR kavgaları kopmuş ayrıca teknoseyir’in takipçisi olmayan ya da siteye üye olmayan bir kitle de yine youtube yorumları altında kavga dövüş saçma sapan yorumlar yazıyor 🙂 işin özet; Ne olursa olsun gündemi yakalayıp güzel bir konudan girmişsiniz epey de dikkat çekmiş dijital dünyada bugün 🙂

 • Burak @buraktheweekender

  istisnai durumlar olsa güzel olurdu gerçekten 🙂 bunun yanında belki babanıza TR’den başka bir tuşlu telefon alabilirsiniz tabi ona ayrıca alışması etmesi biraz zor olabilir başta 🙂

Benzer Videolar