Eski bilgisayarda 1 saat 20 dakika sürerdi. Şimdi 6 dakikada çıktıyı alıyorum. Lite işi baya kolaylaştı. 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

la ben bunu ne zamandır neden akıl edemedim 😀
şunu yazan developer cennete gitsin...

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 6

Bu haftaki gündemde bahsedilen İstanbul üniversitesinin paylaşmış olduğu gazete arşivini duyunca aklıma hemen 11 Kasım 1938 tarihi geldi o gazete başlıklarına baktım gözlerim doldu. Yüce Türk milletinin hala ulu önder Mustafa Kemal Atatürk 'ü unutmaması gerçekten beni duygulandırdı, nesilden nesile bu kadar büyük bir sevgi gerçekten muhteşem bir şekilde aktarılmış. Geldimiz bu dönemde değeri katlanarak artmış ve anlaşılmış oldunu görmek beni çok mutlu ediyor. Onun ölümünden sonra hiçbir siyasetçiye Türkiye'de nasip olmayacak sanırım bu kadar büyük bir sevgi ve saygı. Ne kadar büyük bir devlet adamı, asker ve ileri görüşlü bir lider olduğu kimse inkar edemez. Sadece Türkiye'de değil dünyada bile o yıllarda ve günümüzde saygıyla anilmakta. Neyse gelelim 30kasim 1938 yeni sabah gazetesindeki bir ekonomi haberine. Haberde diyor ki 1 ingiliz sterlin 575 kuruş ve bir İngiliz sterlin 3.8 amerikan doları. Buna göre bir Türk lirası 2 İngiliz sterlini, yaklaşık olarakda 8 amerikan doları değerinde o yıllarda. Peki günümde nasıl arkadaşlar? Hepinize mutlu hafta sonları

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 9

Atatürk'ün sakallı ve bıyıklı olduğu nadir fotoğraflarından birisi. Siyah beyazken renklendirilmiş.

#MustafaKemalATATÜRK

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5

PHP ile backend uygulamaları geliştiriyorum. (Bazen CodeIgniter framework'ü üzerinde). Geliştirdiğim uygulamayı birden fazla müşteriye satabilmek için bir lisans sistemi kurmam gerekti. Bu konuda tecrübesi olan var mı aranızda?
#PHP #CodeIgniter #akış #programlama

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Serdar @serdaracikyol

  Kendi sunucunda lisansları tutup bir api tasarlarsın. Geliştirdiğin uygulama içerisine de arada bir kendi sunucuna istek atan bir kod yazarsın. Bu kod senin sunucunda lisansı bulamazsa sistemi çalıştırmaz. Ancak bu lisans kontrolü yaptığın yeri ioncube tarzı bir encoder ile şifrelemen lazım. Aksi taktirde şifrelemeyi yaptığın kısmı silip bir şekilde lisanssız çalıştırırlar. Ha önceden ioncube'ü de kırıyorlardı ama şimdi durum nedir bilmiyorum.

WordPress blogu olan arkadaşlar, eğer sitenizde reklam yayınlıyorsanız Akismet anti-spam eklentisini ücretsiz kullanmanıza izin vermiyorlar bir süredir. Zaten reklam yayınlıyorsanız çoktan devre dışı bırakmanızı isteyen bir mail gelmiştir.

Sözde açık kaynak ve özgür bir yazılımın arkasındaki ekibin kendi eklentileri için aylık 5 dolar istemesine çok anlam veremedim gerçi ama neyse. Benim reklam gelirlerim zaten 5 dolar civarı aylık. (Eleştirmiyorum, sadece anlam veremedim, yakıştıramadım diyelim 🙂 )

Alternatif ve ücretsiz bir anti-spam eklentisi önerebilecek var mı? Ben Antispam Bee isimli ücretsiz bir eklenti buldum ama bugün kullanmaya başladığım için ne kadar etkili bilmiyorum. Ama ilk izlenimim olumlu. Oldukça sade ve temel özellikleri içeriyor. Eğer blogunuz varsa aklınızda bulunsun.

Eklenti tavsiyesiyle ilgili blogumda yayınladığım bir yazı; https://wp.me/p4qXjN-Lx

#wordpress #antispam #eklenti

Antispam Bee

Antispam, gelişmiş bir araç setiyle etkin yorumlama ve geri dönüşüme yönelik spam ile savaşan bir eklentidir. Veri koruma ve gizlilik göz önünde bulundurularak oluşturulmuştur.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bir chrome yüklüyorsun açılışa 5 tane görev atıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Zibil @zibil

  Neler yapılabiliyor bu uygulama ile?

  • Gökhan @gokhans19

   Açılıştaki uygulamalara ek hizmetleride görebiliyor ve silebiliyorsun. Ayrıca gecikmeli başlatma ayarlayabiliyorsun. Mesela açılışta X program masaüstü geldikten 5 dk sonra açılsın şeklinde ayarlayabiliyorsun. Antivirüs gibi birkaç önemli programda koruma olduğu için geciktirirsen antivirüs tekrardan başlangıçta kendini hemen başlatacak ayar oluşturuyor. En azından eset öyle yaptı. Ama sıradan uygulamalarda böyle bir sorun yok. Ben chrome ve operanın açılışa gereksiz yere attıkları dosyaları bu programla tespit ettim. Programın yedek bölümü var. Eğer yanlış birşey yaparsan geri alabilirsin.

  • Gökhan @gokhans19

   Şunuda ekleyeyim. Programı geciktirmek istediğinde windowsun açılışından kaldırıp kendi içinde bir kayıt açıp ordan gecikmeli başlatıyor. Yani X programı 50 saniye gecikmeli başlatmak istersen windowsun kendi sistemindeki açılış bölümünden kaydı siliniyor ve bu program kendi içine kayıt açıp ordan 50 saniye sonra başlattırıyor. Bu yüzden programların içinde açılışta başlat kısımlarının pasif olduğunu görebilirsin.

  • Zibil @zibil

   @gokhans19 işe yararmış gerçekten, ben de kullanacağım, teşekkürler

Emby'de bir süredir altyazılar yukarıda çıkıyor. Bu problemi yaşayan var mı ? Aşağıya alamadım bir türlü. Ayar vs. yok gibi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 10