Vergi matrahı 1.500TL’yi aşan telefonlardaki ÖTV oranı %25’ten %50’ye çıkarıldı. Teşekkürler yeni Türkiye, Teşekkürler!

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2019/05/20190501-1.pdf

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 9
 • Av. Oğuzhan Bilgay @oguzhanbilgay

  @muaddib kararda sadece değişime mi karar verilmiş? Olmazsa Bedelinin ödenmesi ile ilgili bir kısım yok mu?
  İcradan doğrudan o malı talep edersiniz de uygulaması pek olmadığı için biraz uğraşabilirsiniz. Hukuk bilginiz ya da icra işleriyle uğraşmışlığınız yoksa biraz zor olur. Kararda eğer bedelinin ödenmesi ile ilgili bir husus yoksa 2 yol kalıyor;
  1.si Migros'tan resmi başvurunuzu reddettiğine dair yazı alarak tekrar hakem heyetine başvurarak bedelin iadesi yönünde karar talep edebilirsiniz, ya da
  2. kararı icraya koyup doğrudan o malın teslimini talep edersiniz. O mal yoksa ve kararda malın bedeli yazıyorsa kararda yazan bedel tahsil olunur, kararda bedel hiç yoksa icra memuru haciz tarihindeki rayiç bedeli takdir eder, bu bedele mahkemeye yine itiraz edilebilir.

  Aşağıdaki linkte biraz daha ayrıntılı açıklamış taşınır icrasını;
  https://barandogan.av.tr/iik-24-madde-tasinir-teslimi-ilamlarin-icarasi-yargitay-kararlari.html

  Ancak icradan o malı veremiyorsa misli üst model versin diyemezsiniz. Rayiç alınır.

  Bu tip olaylarda hakem heyetinden değişim yerine faturayı göndererek fatura bedel iadesi OLMAZSA değişim talep edilmesi daha doğru olur tüketici için. Yoksa değişim kararı bazen böyle sakıncalı olabilir.

  not: dosyanızı görmeden, evrakları görmeden sadece yardımcı olmak ve genel fikir vermek amacıyla bilgilendirme yapılmıştır. Hiçbir şart altında bu mecrada açıklanan görüşlerim bağlayıcı değildir!

 • Av. Oğuzhan Bilgay @oguzhanbilgay

  @muaddib hakkınız. Ama hakka sahip olmak başka, hakkınızı tahsil ve icra etmek başka. Adamlar vermiyorum derse ne yapacaksınız? İşte yukarıda sayılan 2 yoldan birini yapmak mantıklı geliyor bana.

  Tabi burada bazen de göz korkutmak da önemli. Bakın icradan hacze gelirim, mal bedelini hacizle alırım, üstüne masraf ve vekalet ücreti ödemek zorunda kalırsınız diye biraz göz korkutabilirsiniz. Mümkünse hukuk birimi ile görüşmeye çalışın. Genelde başka birimler cevap veriyor böyle mantıksız mantıksız. Biraz işi bilen hukukçu ürün yok bedelini iade edin malı alın der zaten.

 • Av. Oğuzhan Bilgay @oguzhanbilgay

  @oguzhanbilgay sizde mal bedeli yazmış kararda.icraya koyarsam bu bedeli doğrudan alırım diye daha güçlü savlarınız olur.
  Yalnız bu bedelde mi 6 var mı? Yani zam geldiyse adamlar nasılsa icra takibi yapsa 2000 alacak diye size 2000tl’lik tel öneriyor alabilirler.

 • Av. Oğuzhan Bilgay @oguzhanbilgay

  @muaddib rayiç bedel kararda yazıyor. O yüzden icra yoluyla ancak 2000+ masrafları alabilirsiniz.

Arkadaşlar geçen sene iPhone’um (iPhone 5S) arızalandı. Batarya şişti ve ekran kalktı böyle kullanıyordum ama en sonumda birden sim kart okumadı. Bunun üzerine telefoncu tavsiye ettiler götürdüm. Bataryayı değiştirdi. Ama batarya değişimine gidene kadar ses açma kapama tuşları çalışıyordu, adımsayar çalışıyordu ve ekran yatay dikey algılıyor dönüyordu tutuşa göre. Tamir sonrası batarya düzeldi ama tüm bunlar bir anda gitti. Sonrasında adama bunlar çalışmıyor diye götürdüğümde bu tuşların batarya ile ilgisi olmadığını, batarya şişmesinden dolayı anakarta zarar vermiş olabileceğini söylediğini(söylemişti Allah’ı var) söyledi. Ben de pek üstelemedim birkaç ay daha kullanır satarım nasılsa diye ama bu fiyatlarla zor satıp yenisini alacağız gibi. Hala satamadım.

Şimdi sorum şu: acaba bu ses tuşları, adımsayar ve ekran dönmesini sağlayan, algılayan zımbırtı bataryaya yakın mı? Bunlar gerçekten zarar görmüş olabilir mi? Acaba sadece kablo bağlantısı yapılmamış olabilir mi?(belki de tamirci işine yarar parçaları aldı bilmiyorum)

En önemlisi ben bir tamir kiti alsam bunu açıp durumu öğrenip gerekirse bağlantıları tekrar yapıp telefonu sağ salim kapatabilir miyim? Tamir konusunda becerikli birisiyimdir. Artık tamircilere güvenim kalmadı kendim yapayım diyorum. Fikir verebilecek olan?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 13
 • onsekizkurus @onsekizkurus

  Batarya şişmesiyle ekran kalkınca kendim bataryayı değiştim. Ses tuşları bozuldu tamamen bataryayı sökerken yakınından geçen kablolar zarar gördüğü için eminim.

 • burakemreeksi @burakemreeksi

  Ses açma-kapama tuşu ile ilgili sorunu bu linkten takip ederek çözebilirsiniz. Parçaları da aynı siteden ya da Türkiye'de bir yerden alabilirsiniz. Biraz dikkatli olursanız yapmanız işten bile değil.
  https://www.ifixit.com/Guide/iPhone+5s+Volume+Controls+Replacement/21889

  Adım saymama ve ekranın dönmemesi olayı ile ilgili yapabileceğiniz ilk şey de itunes üzerinden telefonunuza geri yükleme yapmak. Büyük olasılıkla sorunu çözmeyecektir ama deneyin bence.
  Bu siteden telefonunuza uygun ve imzalı yazılımı bulup, telefonu itunes a bağladıktan sonra geri yükle ve shift tuşlarına basarak indirdiğiniz yazılımı kurarsanız belki düzelebilir.
  https://ipsw.me/

  Büyük olasılıkla ekranın dönmemesi ve adım sayar sorununa telefonun içerisindeki bu tarz işlerle ilgilenen daha küçük bir yonganın bozulması sebebiyet veriyordur. Onu değiştirmeniz pek mümkün değil. Yani o işi yapacak adamı bulmak biraz zor olabilir.

  Çok emin olmamakla beraber işinizi çözecek yonga büyük olasılıkla bu:
  https://www.ebay.com/itm/For-iphone-5S-U8-IC-three-axis-gyroscope-ic-on-Logic-board-/321778268723

  • Av. Oğuzhan Bilgay @oguzhanbilgay

   Hımm inşallah yogada bir problem yoktur. Geri yüklemeyi denerim ama ben de sorun çözeceğini sanmıyorum daha yeni itunes ile güncelleme yaptım sağlam olsun bir ihtimal düzelir diye olmadı. Onun da pek işe yarayacağını düşünmüyorum ama bir ara onu da deneyeyim.
   İfixite ben de biraz baktım. En azından ses tuşları için bir deneyeceğim. Teşekkür ederim ayrıntılı cevabınız için.

 • Orcun @orcun

  Tamirci baya kasap galiba ? ses açma tuşları anakart cihazda içinde sağ tarafta ses vs bunlar sol tarafta kasanın oraya flex kablo ile gider ama pilin üst kısmında kalır, zorlamayla filmi yırttıysa bilemem, yırtmış olabilir.

  Bunun harici el becerin yoksa o işlere sakın girme bu işler öyle '' ula videyo var herifçioğlu açayi yapayi 5 dklık iş yaaa bende yaparım '' diye bir algı olmasın. O herifler usta, el becerisi var, neyi ne kadar nasıl tutacağını bastıracağını hepsini biliyor. Videolarda bu anlaşılmadığından çocuk oyuncağı gibi gelebilir. O yüzden ben açıp kurcalamanızı önermem. Ancak o flex değişir, pil anakarta zarar vermiş olabilir şişmiş diyorsunuz ya anakarta az yada çok voltajı veriyor o durumda bozmuş olabilir. Yeni pilde takılınca bu arada ne olursa olsun, aleti sıfırlayın. Ama öyle sıfırlamaktan bahsetmiyorum sistemini yeniden yükleyin.

  İlk iş bunu deneyin. https://ipsw.me/ buradan cihazını seçip uygun ios sürümünü indir. İtunes açık dursun, cihazı dfu moduna alın, birton video vardı çok basit yöntem sonra kablosu ile pc bağlayın, ituens açıktı görecek ama kurtarma modunda iphone olarak görecek. Sonrada güncelle'e basmadan önce klavyeden shift'e basılı tutup güncelle deyin programdan ve bu siteden attığım sürümünü indirdiğiniz .ipsw uzantılı firmware'i seçin bekleyin cihaza itunes kurar, sıfırlanmış kutudan çıkmış haliyle olur, birde bu şekilde deneyin, ses açma kapatma gene çalışmayabilir ama öbürleri çalışabilir.

  Gene de olmuyorsa illa ben açıcam ya çok basit geldi gözüme derseniz de uğraşır ama aklınızda her ihtimali göze alıp uğraşın. '' ya kırılırsa kırılsın aaammmaaaan ne olacak yaaa yenisini alırım zaten '' hani en kötüsünü göze alın ki başka sıkıntı olur vs. sonra ah ah vah vah olmasın. 🙁

  • Av. Oğuzhan Bilgay @oguzhanbilgay

   Ya telefonun başka sorunları da var zaten önceden beri devam eden de yenisini almadan bozulursa ortada kalırım diye çekincem. Yoksa telefon pert zaten. Çok da umrumda değil açıkçası biraz da tecrübe olsun diye düşünüyorum.
   Eğer çok hassas o sizi aşar diyorsanız onu bilemem. Becerikliyimdir ama içini bilmediğiniz bir şeyi açıyorsunuz sonuçta ve tamirci bile kabloya zarar verdiyse ben belki daha beter edebilirim yani.
   İyice kafam karıştı😂

  • Orcun @orcun

   @oguzhanbilgay Hani dediğim gibi, '' ya elde patlarsa patlasın açtım elledim gördüm ne olursa olsun '' modundaysan gir. 😀 Ama önce versiyonu sıfırdan at belki ses açma kapatma hariç çözer sıkıntını o flex kablonun da yenisi alırsın düzelebilir.

  • Av. Oğuzhan Bilgay @oguzhanbilgay

   @orcun ben ne olur olmaz bir yedek telefon ayarlayayım öyle açayım en iyisi. Teşekkür ederim.