Arkadaşlar geçen sene iPhone’um (iPhone 5S) arızalandı. Batarya şişti ve ekran kalktı böyle kullanıyordum ama en sonumda birden sim kart okumadı. Bunun üzerine telefoncu tavsiye ettiler götürdüm. Bataryayı değiştirdi. Ama batarya değişimine gidene kadar ses açma kapama tuşları çalışıyordu, adımsayar çalışıyordu ve ekran yatay dikey algılıyor dönüyordu tutuşa göre. Tamir sonrası batarya düzeldi ama tüm bunlar bir anda gitti. Sonrasında adama bunlar çalışmıyor diye götürdüğümde bu tuşların batarya ile ilgisi olmadığını, batarya şişmesinden dolayı anakarta zarar vermiş olabileceğini söylediğini(söylemişti Allah’ı var) söyledi. Ben de pek üstelemedim birkaç ay daha kullanır satarım nasılsa diye ama bu fiyatlarla zor satıp yenisini alacağız gibi. Hala satamadım.

Şimdi sorum şu: acaba bu ses tuşları, adımsayar ve ekran dönmesini sağlayan, algılayan zımbırtı bataryaya yakın mı? Bunlar gerçekten zarar görmüş olabilir mi? Acaba sadece kablo bağlantısı yapılmamış olabilir mi?(belki de tamirci işine yarar parçaları aldı bilmiyorum)

En önemlisi ben bir tamir kiti alsam bunu açıp durumu öğrenip gerekirse bağlantıları tekrar yapıp telefonu sağ salim kapatabilir miyim? Tamir konusunda becerikli birisiyimdir. Artık tamircilere güvenim kalmadı kendim yapayım diyorum. Fikir verebilecek olan?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ALPER.D @computercase

  Tamirci güveni konusunda haklısınız, bundan 3 yıl önce masa üstü bilgisayarımı tamirciye vermiştim ve 4 gb ram olan bilgisayarım 2 gb ile geri dönmüştü fakat durumu 1 yıl sonra fark ettim. Konuya gelecek olursak, batarya o dediğiniz şeylere yakın olabilir fakat şişmesinin onlara etki edeceğini düşünmüyorum çünkü şişitiğinde yana veya sağa sola hareket etmiyor. direk yukarıya doğru ittiği için anakarta etki etmeyeceğini düşünüyorum....

 • onsekizkurus @onsekizkurus

  Batarya şişmesiyle ekran kalkınca kendim bataryayı değiştim. Ses tuşları bozuldu tamamen bataryayı sökerken yakınından geçen kablolar zarar gördüğü için eminim.

 • burakemreeksi @burakemreeksi

  Ses açma-kapama tuşu ile ilgili sorunu bu linkten takip ederek çözebilirsiniz. Parçaları da aynı siteden ya da Türkiye'de bir yerden alabilirsiniz. Biraz dikkatli olursanız yapmanız işten bile değil.
  https://www.ifixit.com/Guide/iPhone+5s+Volume+Controls+Replacement/21889

  Adım saymama ve ekranın dönmemesi olayı ile ilgili yapabileceğiniz ilk şey de itunes üzerinden telefonunuza geri yükleme yapmak. Büyük olasılıkla sorunu çözmeyecektir ama deneyin bence.
  Bu siteden telefonunuza uygun ve imzalı yazılımı bulup, telefonu itunes a bağladıktan sonra geri yükle ve shift tuşlarına basarak indirdiğiniz yazılımı kurarsanız belki düzelebilir.
  https://ipsw.me/

  Büyük olasılıkla ekranın dönmemesi ve adım sayar sorununa telefonun içerisindeki bu tarz işlerle ilgilenen daha küçük bir yonganın bozulması sebebiyet veriyordur. Onu değiştirmeniz pek mümkün değil. Yani o işi yapacak adamı bulmak biraz zor olabilir.

  Çok emin olmamakla beraber işinizi çözecek yonga büyük olasılıkla bu:
  https://www.ebay.com/itm/For-iphone-5S-U8-IC-three-axis-gyroscope-ic-on-Logic-board-/321778268723

  • Av. Oğuzhan Bilgay @oguzhanbilgay

   Hımm inşallah yogada bir problem yoktur. Geri yüklemeyi denerim ama ben de sorun çözeceğini sanmıyorum daha yeni itunes ile güncelleme yaptım sağlam olsun bir ihtimal düzelir diye olmadı. Onun da pek işe yarayacağını düşünmüyorum ama bir ara onu da deneyeyim.
   İfixite ben de biraz baktım. En azından ses tuşları için bir deneyeceğim. Teşekkür ederim ayrıntılı cevabınız için.

 • Orcun @orcun

  Tamirci baya kasap galiba ? ses açma tuşları anakart cihazda içinde sağ tarafta ses vs bunlar sol tarafta kasanın oraya flex kablo ile gider ama pilin üst kısmında kalır, zorlamayla filmi yırttıysa bilemem, yırtmış olabilir.

  Bunun harici el becerin yoksa o işlere sakın girme bu işler öyle '' ula videyo var herifçioğlu açayi yapayi 5 dklık iş yaaa bende yaparım '' diye bir algı olmasın. O herifler usta, el becerisi var, neyi ne kadar nasıl tutacağını bastıracağını hepsini biliyor. Videolarda bu anlaşılmadığından çocuk oyuncağı gibi gelebilir. O yüzden ben açıp kurcalamanızı önermem. Ancak o flex değişir, pil anakarta zarar vermiş olabilir şişmiş diyorsunuz ya anakarta az yada çok voltajı veriyor o durumda bozmuş olabilir. Yeni pilde takılınca bu arada ne olursa olsun, aleti sıfırlayın. Ama öyle sıfırlamaktan bahsetmiyorum sistemini yeniden yükleyin.

  İlk iş bunu deneyin. https://ipsw.me/ buradan cihazını seçip uygun ios sürümünü indir. İtunes açık dursun, cihazı dfu moduna alın, birton video vardı çok basit yöntem sonra kablosu ile pc bağlayın, ituens açıktı görecek ama kurtarma modunda iphone olarak görecek. Sonrada güncelle'e basmadan önce klavyeden shift'e basılı tutup güncelle deyin programdan ve bu siteden attığım sürümünü indirdiğiniz .ipsw uzantılı firmware'i seçin bekleyin cihaza itunes kurar, sıfırlanmış kutudan çıkmış haliyle olur, birde bu şekilde deneyin, ses açma kapatma gene çalışmayabilir ama öbürleri çalışabilir.

  Gene de olmuyorsa illa ben açıcam ya çok basit geldi gözüme derseniz de uğraşır ama aklınızda her ihtimali göze alıp uğraşın. '' ya kırılırsa kırılsın aaammmaaaan ne olacak yaaa yenisini alırım zaten '' hani en kötüsünü göze alın ki başka sıkıntı olur vs. sonra ah ah vah vah olmasın. 🙁

  • Av. Oğuzhan Bilgay @oguzhanbilgay

   Ya telefonun başka sorunları da var zaten önceden beri devam eden de yenisini almadan bozulursa ortada kalırım diye çekincem. Yoksa telefon pert zaten. Çok da umrumda değil açıkçası biraz da tecrübe olsun diye düşünüyorum.
   Eğer çok hassas o sizi aşar diyorsanız onu bilemem. Becerikliyimdir ama içini bilmediğiniz bir şeyi açıyorsunuz sonuçta ve tamirci bile kabloya zarar verdiyse ben belki daha beter edebilirim yani.
   İyice kafam karıştı😂

  • Orcun @orcun

   @oguzhanbilgay Hani dediğim gibi, '' ya elde patlarsa patlasın açtım elledim gördüm ne olursa olsun '' modundaysan gir. 😀 Ama önce versiyonu sıfırdan at belki ses açma kapatma hariç çözer sıkıntını o flex kablonun da yenisi alırsın düzelebilir.

  • Av. Oğuzhan Bilgay @oguzhanbilgay

   @orcun ben ne olur olmaz bir yedek telefon ayarlayayım öyle açayım en iyisi. Teşekkür ederim.