Yeni nesil Ryzen işlemciler ve Eski Anakartlar Anakartlar ile ilgili;

Biliyorsunuz ki AMD Zen 2 mimarisi ile birlikte X570 anakartlar da tanıtıldı ve yeni nesil anakartlar sundukları PCIE 4.0 desteği yüzünden hem daha fazla güç tüketmeye hemde kullanılan teknolojinin yeni bağlantı arayüzü sebebiyle daha yüksek fiyatlandırmaya sebebiyet verdi.

Elinizdeki mevcut X470, B450 ve X370 (Kısmen B350, "Düşük VRM kapasiteleri nedeniyle daha sınırlı") anakartlar ile Zen 2 mimarili işlemcileri kullanabiliyorsunuz. Üreticilerin gerekli BIOS Update'lerini anakart modelinize göre yaptıktan sonra yeni nesil Ryzen işlemciler hiç bir performans kaybı yaşatmadan çalışıyorlar. Şimdi burada biraz kendi deneyimimi anlatarak elindeki mevcut anakart ile bu işlemcileri kullanmak isteyenlere bilgilendirme yapacağım.

Elimdeki Mevcut Ryzen 2700'ü elden çıkararak uygun fiyata bulduğum Ryzen 3800x işlemciye geçiş yaptım. İşlemciler yeni çıktığı ve BIOS'ları tam oturmadığı için çeşitli sıcaklık sorunları ve uyum problemleri yaşamamanız adına yapmanız gerekenleri adım adım belirtiyorum. Bu işlemleri AMD'den Robert Tennock'un da belirttiği şekilde uygulamanız durumunda herhangi bir problemle karşılaşmadan sorunsuzca yeni nesil Ryzenları eski anakartınızda kullanacaksınız.

İŞLEMCİ ÖNCESİ KURULUM;
1- Öncelikle yapmanız gereken anakartınızın üreticisinin yayınladığı en güncel BIOS'u modele uygun şekilde indirip veya BIOS üzerinden nete bağlanarak güncellemek. Ben Asus anakartımda bunu BIOS menüsü içerisinden ve internetten bağlanarak yaptım ve mevcut BIOS'u 2901 sürümüne güncelledim.
2- İkinci adımda, eski işlemciyi sökmeden BIOS'u olduğu gibi sıfırlayarak herşeyi fabrika ayarlarına getirdim.
3- Üçüncü adımda eski işlemciyi sökerek yenisini uygun şekilde monte ettim ve sistemi başlattım.
4- Dördüncü adımda sistem açıldıktan sonra Ram ayarlarına girerek DOCP (XMP) profilini aktif ederek ramleri otomatik hız aşırttım ve başka hiç bir ayara dokunmadım.

Bu noktaya kadar (RAM ayarı dışında) herhangi bir overclock veya benzeri işlem yapmamanız çok önemli. Bu noktadan sonra temiz windows kurulumuna geçmeniz gerekiyor. Yalnız burada kritik bir konu mevcut. Mevcut Ryzen işlemciler Windows 1903'ün V2 versiyonu ile stabil çalışıyorlar. Microsoftun sitesindeki MSDN sayfasından 1903v2 disk imajını indirdikten sonra kurulumu gerçekleştirmelisiniz.

5- ÖNEMLİ ADIM: Gelelim Windows kurulumu tamamlandıktan sonra;
https://www.amd.com/en/products/chipsets-motherboards-desktop adresine girerek anakartınızın çipsetini uygun en güncel driverı indirip kurmalısınız. Sakın windowsu kurduktan sonra hemen güncellemeleri çekmeye kalkmayın. Önce chipset kurulmalı arkasından güncellemeleri almalısınız. Yoksa windows update eski sürüm chipseti indirip kuruyor. Bazı kullanıcılar bu konuda driver kaldırsalar bile sorun yaşadıklarını belirtmişler internette. Bu konu aklınızda olsun.

6- Chipset driverı kurulduktan sonra Windowsun bütün güncellemelerini çekip 1909 sürümüne update edin. Bütün güncellemeler tamamlandıktan ve bilgisayar yeniden başladıktan sonra Denetim Masası altındaki güç seçeneklerinden "AMD Ryzen Balanced" seçeneğini aktif edin ve güç seçeneğini özelleştirerek mininmum işlemci durumunu %99'dan %5'e düşürüp kaydedin. Windows dengeli güç planı seçeneğini de seçebilirsiniz. Fakat AMD'den Robert Tennock Ryzen Balanced seçeneğinin seçilmesinin daha iyi olacağını söylüyor optimizasyon açısından.

7- Anlattığım şekilde temiz kurulum ve Driver yüklemelerinden sonra işlem tamamlanıyor.

SICAKLIK VE VOLTAJLAR;
Yeni nesil Ryzen işlemcilerle ilgili olarak internette sıcaklık ve voltaj konusu ile ilgili çok mesaj ve konu içeriği var. Kullanıcılar boştaki işlemci sıcaklığının fazla olduğundan ve yük altında işlemcilerin 90 dereceye kadar ısındığından şikayetçiydi. AMD'den Robert Tennock kendisine gelen sorulara ve tüm bu konulara reddit hesabı üzerinden cevap verdi ve Ryzen 3000 serisinin voltaj ve çalışma prensiplerini bir makale ile yayınladı. Yeni işlemcilerin 0.020v'dan 1.5V'a kadar çalışma aralığı olduğunu ve kullanım sırasında "undervolting" veya "Overclock" gibi şeylerin yapılmaması gerektiğini, 45-50 derece boşta, 75-85-90 derece yük altındaki sıcaklıkların normal olduğunu belirtti. İlgili ve daha detaylı içeriğe sahip makaleyi Ryzen 3000 serisine geçtiyseniz mutlaka okuyun.
MAKALE;
https://www.reddit.com/r/Amd/comments/cbls9g/the_final_word_on_idle_voltages_for_3rd_gen_ryzen/

ANAKART KONUSU;

B350 Anakartlar; Eğer elinizde B350 serisi bir anakart mevcut ise bazı üreticilerin modellerinde Beta BIOS ile Ryzen 3000 serisi işlemciler kullanabiliyorsunuz. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli şey anakartınızın güç ve faz beslemeleri olacaktır. Her ne kadar bütün Ryzen işlemciler B350 ile çalışabiliyor olsa da üst uçtaki işlemcileri kullanmak uzun kullanım saatlerinde risk taşımakta. Bu nedenle B350 bir anakartınız var ve Ryzen 3000 desteği almış iseniz daha çok Ryzen 5 3600X ve altındaki işlemcileri tercih edin.

X370 Anakartlar; İlk nesilin üst segmentindeki bu anakartları kullanıyorsanız ve elinizdeki anakart Asus X370 Crosshair VI, Gigabyte X370 Gaming K7 ve MSI X370 Gaming 7 ACK ya da MSI X370 TITANIUM veya Asrock X370 Taichi modellerinden biriyse bütün Ryzen modellerine ek olarak üst uçtaki Ryzen 9 3950X ve 3900X işlemcileri overclock yeteneklerini de sınayarak kullanabilirsiniz.
Ama bunların altında kalan modellerde güç beslemesi için VRM'ler kaliteli olmayacağı veya muhtemel ısınma sorunları olacağından RYZEN 9 ailesini kullanmak biraz riskli olacaktır.

B450 Anakartlar; içerisinde ise Asus B450-E ve B450-F gaming modelleri ile TUF modelleri, MSI B450 Tomahawk Max ya da B450 Gaming Pro Carbon gibi modellere sahipseniz bu anakartlarla Overclock yetenekleri de dahil sorunsuzca Ryzen 3800X, 3700X, 3600X, 3600 ve altındaki işlemciler çalışacaktır. Lakin bu anakartlar ile Ryzen 9 3900X ya da 3950X kullanmak normal ayarlarda overclock yapmadan stabil olsa da uzun vadede daha fazla çekirdek içerdikleri ve güç gereksinimi yüzünden tam yüklerde ısınma sorunlarına neden olabileceği için tercih edilmemelidir.

X470; anakartlar bir önceki nesil X370 anakartlardan daha iyi güç beslemesine sahip olduklarından üst uçtaki anakartlar Asus X470 Crosshair VII, Gigabyte X470 Gaming 7 ve MSI X470 Gaming 7 veya Asrock X470 Taichi modellerinden bütün ryzen işlemciler sorunsuz çalışacak ve overclock olabilecek. Lakin bu modellerin altında kalan ASUS X470 F ve TUF serileri ile birlikte, MSI X470 Gaming Pro Carbon ve düz x470 MSI modelleri, Gigabyte X470 Gaming 5 ve altında kalan modeller ile Asrock X470 SLI ya da K4 modelleri Ryzen 9 3950X ve 3900X 'i normal çalışmada tam beslese de Overclock ve uzun süreli render işlerinde ısınma ya da stabilite sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle Elinde bu kartlar olanlar Ryzen 3800x ya da 3700x'e yönelmeleri daha sağlıklı olacaktır.

Mevcut elimde daha önce Ryzen 7 2700 ile kullandığım Asus B450-E Gaming ile 3800X işlemciyi hem normal hem de render konusunda stabil ve sorunsuz şekilde kullanmaktayım. Ryzen 3000 serisinin BIOS stabilitesinin tam oturmasından sonra daha düşük sıcaklıklara erişeceği de malum. Bu nedenle eğer PCIE 4.0 ihtiyacı elzem bir konu değilse eğer iyi bir B450 veya ortalama bir X470 anakart ile hiç bir performans kaybı yaşamadan 3000 serisine geçmek en mantıklı hareket olacaktır kullanıcılar için.

Mevcut anakartların VRM özelliklerini görmek incelemek, elindeki anakartların güç beslemesi ve özelliklerini öğrenmek isteyenler için detaylı anakart listesini paylaşıyorum;
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1wmsTYK9Z3-jUX5LGRoFnsZYZiW1pfiDZnKCjaXyzd1o/edit#gid=2112472504

Hepinize iyi forumlar.

#TeknoSeyir
#TeknoSeyirPlus
#TeknoYardım
#Yardım
#Akış
#TümAkış
#AMD
#Ryzen
#Anakart
#İşlemci
#Ryzen3000
#TeknoTavsiye

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 17

google da daha iyi arama yapabilmek için bazı teknikler

 1. Google Arama Özellikleri:
  “Arama Kelimeleri/Cümlesi” Tırnak(“) kullanarak özel aramalar yapabilirsiniz. Google tırnaklar içinde yer alan kelimeleri o sıra ile arar. Örneğin “proje yönetim sistemi” diye arattığımda sadece 28.700 sonuç buldu. Tırnak olmadan 1.220.000 sonuç buldu.
  + Artı(+) kullanarak yazacağınız kelimenin arama sonuçlarında olanları getirir. Örneğin Google’da gelecek mavililer diye aratıldığında gelecek ve mavilik kelimelerinin tek tek geçtiği sayfaları da getirir. Yani oraya ne kadar çok kelime yazarsanız onun kombinasyonu şeklinde sonuç getirir. Ancak başına + koyarsanız bu kelimelerin mutlaka geçenlerini getirir. gelecek +mavililer araması 1 sonuç bulmuştur.
  – Eksi(-) aradığınız yerde olmasını istemediğiniz kelimeleri belirlersiniz. O kelimeyi içermeyen sonuçları getirir. +’nın tam tersi şeklinde çalışır. Jaguar özellik -araba diye aratıldığında sonuçlar arasında araba geçenleri getirmez. Ancak içinde araba geçmeden araba ile ilgiliyse o sonuçlar gelir. Henüz bir yapay zekâ algoritmaları yok.
  |Düz çizgi (|) ya da (OR) ya da anlamındadır. Örneğin görsellerde kırmızı|mavi çiçekler diye aratırsanız sadece bu iki renkteki görselleri getirir. Kırmızı çiçekler ve mavi çiçekler için ayrı ayrı arama yapar ve tüm sonuçları getirir.
  Site:aradiginizsite.com kalıbını arama sonuna koyarsanız sadece o sitedeki sonuçları getirir. Sonuçlar Site:anadolu.edu.tr , aflar Site:.gov.tr
  Filetype:aradığınızdosyatürü sadece o tipteki dosyalarda arama yapar. regresyon analizi filetype:xls , gini katsayısı filetype:pdf
  * yıldız(*) boşlukları doldurur. Aradığınız kelimeler arasına herhangi bir kelime olsa da olur şeklinde çalışır. Örneğin “arazinin * temini” araya hangi kelimeyi koyarsan koy ama sonuçları getir demektir. Örneğin “en * insanları”
  # diyez(#) Sosyal medyalardaki mantıkla çalışır, sosyal medyalardaki #’li şeyleri getirir. #komikkediler
  @ kuyruklu a (@) Sosyal medyada kullanıcı ararken kullanılan yöntem burada da çalışır. Sosyal medyalarda yazdığınız kullanıcı ismini arar. @ronaldo sosyal ağlardaki bu isimli kullanıcıları getirir.
  .. iki nokta (..) İki sayı arasını aramak için kullanılır. televizyon 40..45 ekran şeklinde aratırsanız ikisi arasındaki televizyonları getirecektir. 40 41 42 43 44 45 için ayrı ayrı arama yapmış ve sonuçları getirmiştir.
  allintext: Yazdığınız cümleyi sıralı olarak arar “” ile aynı işlevi görür. Tırnaktan daha iyi sonuçlar verir. Kaynağını bilmediğiniz ama tamına erişmeniz gereken metinlerde metin içinden bir kısmı tırnak içine alarak aramakta yararlı oluyor. Örneğin “taze et olarak kullanıma uygun olmayan karkas bölgelerinden seçilen etler olgunlaştırmak amacıyla” metninin tamamına ulaşmak istedim ve Google’da bu şekilde arattım. Sadece 8 sonuç buldu ve metnin tamamına ulaştım. Bu aramayı allintext: taze et olarak kullanıma uygun olmayan karkas bölgelerinden seçilen etler olgunlaştırmak amacıyla ile de yapabilirsiniz daha iyi sonuç verecektir. 66 Sonuç bulunmuştur.
  allinanchor: (yada inanchor) sadece anahtar terimler ve kelimeler kısmında geçen sonuçları getirir. allinanchor:kpi
  allinurl: (ya da inurl:) sadece bağlantı adresi içinde o kelime geçen sonuçları getirir. allinurl:kpi
  allintitle: sadece site başlığında geçen sonuçları getirir. allintitle:kpi
  Sunrise Aradığınızşehir ‘in güneş doğumu saatini öğrenebilirsiniz. Sunrise eskişehir
  Hava durumu (ya da Weather) Eskişehir hava durumunu verir hava durumu eskişehir
  info:aradiginizsite.com şeklinde aratılırsa site içerisinde geçen iletişim sayfalarını ve detayları listeler. info:www.oracle.com
  related:aranansite.com sonrasında yazan siteye benzer ya da ilgili siteleri getirir. Örneğin related:www.oracle.com
  cache:aranansite.com sonrasında aradığınız sitenin Google tarafından en son kayıt altına alınmış halini görürsünüz. Bazı durumlarda silinen bir şeyi hemen arkasından bulamadığınızda bu şekilde arayarak bulabilirsiniz. Sitenin güncelliğine göre Google botları aldığı kaydı yeniler. Örneğin cache: http://eskisehir.tarim.gov.tr/ şeklinde yaptığım arama da sitenin 2 gün önceki halini getirdi.
  loc:arananşehir aranan içerik loc: ile bir şehirdeki, mekandaki ya da bir bölgedeki aramaları sağlarsınız. Örneğin loc:eskişehir tiyatro , loc:eskişehir teknik ressam
  Hesap Makinesi olarak kullanabilirsiniz 12*2 + 4^2 +(123*231-234)
  in birim-dil dönüştürücü 100 kilo in gram ya da kara kedi in english
  sözlük: (ya da dictionary:) aranacak kelime sözlüklerdeki linkleri getirir. sözlük: tekerrür
  Sport:aradığınız takım hakkında bilgi verir, son maçını gösterir. Sport:beşiktaş
  Direkt olarak uçuş numarasını yazarak uçağın durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. Örneğin PC 108
  Google görsellerde görsel yapıştırıp benzer görselleri arayabilirsiniz.
  Yukarıdaki özelliklerin hepsini karıştırarak arama yapabilirsiniz. Ancak bazen Google karmaşık sorguları anlamlandırmakta sorun yaşayabiliyor. Sorgu özelliklerini küçülterek arama yapmanız gerekebilir.Google Gelişmiş Arama yaptıktan sonra sağ tarafta çıkan Tools-Araçlar Yardımı ile zaman sınırı koyabilirsiniz. Ayrıca özellikleri ve ekstra dil, bölge tarih gibi bilgileri de seçebileceğiniz gelişmiş aramayı kullanabilirsiniz. https://www.google.com/advanced_search
 2. Google Alarm: Bir arama hakkında bilgi almak ve daha sonra bu arama hakkında gelen yeni sitelerden (yeni arama sonuçlarından) direkt olarak mail yoluyla haberdar olmak istiyorsanız google’ın alarm servisini kullanabilirsiniz. Yukarıdaki gibi ileri bir arama yaptırıp bu aramama göre yeni bir sonuç gelirse haberdar et demek için idealdir. https://www.google.com/alerts      kaynak:https://yaratmak.com/oz-metotlar/internette-ileri-arama-teknikleri/
BeğenFavori PaylaşYorum yap

slm abi adınız geçiyo @gamsizm @leventp

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 26

bir film yazınca benzeri film öneren https://movix.ai/ sitesi var hani. aynısının oyun öneren versiyonu var mı bildiğiniz. ya da epey.com gibi oyunları özelliklerine sıralayan site de olabilir.
edit: sistemimi yazınca bilgisayarıma göre oyun önerse de olur.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5

Google'da Türkiye'de trend aramaları gösteren bir servis

https://trends.google.com/trends/hottrends/visualize?pn=p24&nrow=5&ncol=5

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Selamlar, aramızda lifestraw kullanan var mı? Kullandıktan sonra çeşme suyunun kötü tadı gidiyor mu? #konudışı #lifestraw

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • elwray47 @elwray47

  Benzer ürünü askerde kuyu suyu içmek için kullanmıştım kuyuda mikrop yoktu ama mineral fazlaydı. Daha sonra dibinde çökelti olan içme suyunu temizlemek için kullandım. Tadını baya bi' düzeltmişti. Ama Ankara'nın musluk suyunun tadı arıtılsa da kötü o yüzden damacana alıyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 17

Bilgisayar virüsleriyle çok uğraşan kişinin gözünden virüsler...

Merhabalar,

Vizelere çalışmam gerek fakat sırf çok istek geldi diye(!) ders çalışmayı bırakıp bir makale yazmaya karar verdim. Başlamadan önce şunu belirtmek istiyorum. Bu yazı virüslerin tarihi, kompleks algoritmaların basite indirgenildiği, teorik bilgilerin havada uçuştuğu, bilgisayarların patlatıldığı bir yazı olmayacak. O yüzden beklentileri yüksek tutanlar için, en başta üzgün olduğumu belirtmek istiyorum. Belki ileride daha derin kısmına inip, bu konuyla ilgili ikinci bir yazı yazarım. Fakaattt! Şöyle bir durum var. Eskiden bu işlerle meşgul olduğum için en azından bir-iki şey anlatabileceğimi düşünüyorum. En azından o süre boyunca edindiğim kollektif bilgiyi, size bu yazı serisinde aktarabileceğimi düşünüyorum. İyi okumalar!

Öncelikle güvenlikten bahsetmek istiyorum. Güvenlik ülkemizde sadece adı bilinen ama ülkemizde neredeyse kimseyi ilgilendirmeyen bir konu olarak görülüyor. Özellikle kamu personelinin bilgisiz olması bu güvenlik zaafiyatını iyice arttırıyor. Kendi ülkemiz açısından konuşursam; güvenliğin ne yazık ki sınıfta kaldığını, bu konuda geride olduğumuzu söyleyebilirim. Bazılarınız biliyordur ki ülkemizde gerçekten büyük olaylar yaşandı fakat kimse bilinçli olmadığı için umursanmadı. Bakın arkadaşlar ülkemizde tam tamına 49,611,709 vatandaşın kimlik bilgileri internette dolaşıyor. Bunun içinde devlet adamları, sanatçılar, akademisyenler ve birçok gruptan insanın bilgileri mevcut. Hatta ve hatta sizin bilgilerinizin bile olma ihtimali yüksek! Bu olaylara karşın hala yeterince tedbir alınmıyor. Her sene kurumların bilgilerinin çalındığını, dosyaların şifrelendiği gibi olayları sıklıkla duyuyoruz. Genellikle bu saldırıların çoğu Trojan benzeri virüslerle oluyor. Peeki, bu virüsler nelerdir, ne yapar, nasıl bulaşır; gelin size bundan biraz bahsedeyim.

Spoiler ON--- Anti-virüsler bilgisayarlarımızı yeterince korumuyor---Spoiler OFF

Bilgisayar virüslerinin çıkış amacı tamamiyle iyi niyete dayanıyor olup, eskiden insanların bilgisayarlarını uzaktan kontrol etmek için kullandığı yazılımlardır. Programcılar -her zaman ki gibi- tembelliğini konuşturup, uzaktan bilgisayarlara bağlanmak için bir yöntem geliştirdiler. Böylece bilgisayar virüsleri yani trojanlar doğmuş oldu. Günümüzde bu örnekteki gibi kullanılan YASAL virüsler mevcut. Örneğin; Teamviewer, LogMeIn gibi programları yasal virüsler olarak düşünebilirsiniz. Sadece bu kadarıyla değil birçok virüs olduğunu çoğumuz biliyordur. Trojan, rootkit, cryptolocker, keylogger, hijacker, miner... Bunların bir kısmı tür iken, diğerleri genel adı olabiliyor. Bu virüs sınıflandırmasının yapılmasının elbette bir sebebi var, tabii ki bu virüs sınıflarını burada anlatmayacağım. Çünkü gereksiz! Zaten internette bununla ilgili zibilyon tane kaynak var. İsteyenler, internetten -bazılarını benim bile bilmediğim- sınıflandırmalara bakabilirler.

Bu virüslerin başta iyi niyetli olmasına karşın, bazı uyanık programcıların "buradan iyi ekmek çıkar" mantığı ile hareket edip insanların bilgisayarlarının kontrollerini ele geçirmesi veya bu kötü niyetli kişilerin, başkalarının bilgisayarlarını DOS Denial of Service Attack(DDOS)ları için kullanmasıyla başlayıp, günümüze kadar devam etti. Önceden çevremde de BotNet ağı(BotNet kısaca; bilgisayarınızı siz farkında olmadan zaman ayarlı DDoS saldırıları için kullanılması) oluşturan veya sapıklığına başkalarının bilgisayarına girip, çekirdek çitleyen insanlar mevcuttu. Buradan güzel para kazanıyorlardı veya kredi kartı bilgilerini çalıp üniversite hayatını refah bir ekonomi seviyesi ile geçiriyorlardı.

Benim serüvenim ise daha çok bu zararlıları gizleme kısmındaydı. Sadece uğraşmasını seviyordum ve açıkçası bilişim suçlarının da evime gelmesini istemiyorum.😂 En çok sevdiğim kısım gizleme; yani virüsleri "Undetect" etmeydi. Undetect, virüsleri anti-virüslerden saklama işlemine deniyor. Zaten bu yüzden antivirüsler bilgisayarlarımızı yeterince KORUMUYOR ve sürekli güncel tutulması öneriliyor. Çünkü siz virüsü yaydığınızda, anti-virüs programlarından saklandığı için en azından bir süre insanların bilgisayarlarına sızabiliyorsunuz. Anti-virüsler ne kadar güncel olursa olsun, eğer veritabanında o virüsün veya udlanmış virüsün imzası yoksa ne yazık ki yapabileceği hiçbir şey olmuyor. Siz de o programı güvenilir zannedip aslında bilgisayarınıza virüs yüklüyorsunuz. Bu sayede o hackerin kurbanı olup kredi kartı bilgilerinizi verebiliyorsunuz hatta siz farkında olmadan bilgisayarınızı Facebook'a saldırırken bulabiliyorsunuz.

İnternette gördüğüm birçok hacker, bu virüsleri ikinci işi olarak kullanıyordu. Kısa sürede bundan çok iyi paralar kazanan insanları biliyorum. Açıkçası anti-virüsler bu insanları rahatsız etmiyordu bile çünkü çoğunu çok rahat biçimde 20-30 satırlık kodla geçebiliyorlardı. Fakat bu kötü niyetli kişileri rahatsız eden birkaç anti-virüs, site vardı tabii ki. Öncelikle kendi deneyimimden bahsedecek olursam(reklam değildir) Avira gerçekten geçilmesi zor bir anti-virüstü. İnternette undetecterların belalısı olarak biliniyor. Eğer Avira'yı geçebiliyorsan sen gerçek bir undetecter sayılırsın...

Peki bu virüslerden korunmak için ne yapmalıyız?

Öncelikle sürekli dosya indiren biriyseniz veya sürekli veri alıyorsanız, https://www.virustotal.com/ eviniz olmalı. Fudlanmış bir virüs indirseniz bile, buraya yüklediğiniz anda, anti-virüslerin bulması uzun sürmeyecektir. Çünkü buraya yolladığınız dosyalar anında inceleniyor. Tabii ki, bu da virüsün ortaya çıkmasını sağlıyor.

Kevin Mitnick'in dediği gibi, "Bir güvenlik halkasının en zayıf noktası insan" olduğuna göre phishing(balıklama) saldırılarına karşı her daim dikkatli olmanız gerekiyor. Herhangi bir dikkatsizliğinizde ekranınızda bir bitcoin cüzdanı adresi görebilirsiniz veya BotNet kurbanı olabilirsiniz. Eğer anti-virüs kullanmıyorsanız ve sürekli dosya indiren veya dosya alıp, yollayan birisiyseniz, size mutlaka bir firewall ve bir anti-virüs gerekecektir(Bunun ikisini de yapan Internet Security programları da mevcut) Bilgisayarınızda kullandığınız bu programlarla arada tarama yapmanız sizin daha güvende olmanızı sağlar.

Bunları kullanmak zorunda değilsiniz. Sadece güvenlik ile ilgili şüpheleriniz varsa kullanmanız mantıklı olacaktır. Her zaman fazladan bir koruma olması, sizin için daha iyi olur.

Bu makaleyi yazma amacım genel olarak bilgi vermekti. Zaten çoğumuz bilgisayarla haşır neşir olduğu için bu virüsler hakkında az çok bilgisi vardır. O yüzden bu makaleyi daha çok farkındalığınızı arttırmak için yazdım diyebilirim. Daha derin konulara, virüslerin sınıflarına daha sonra ineriz. Kısa film tadında olsun. Şimdilik bu kadar diyelim. İyi günler dilerim 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Very .. yerine kullanabileceğiniz bazı kelimeler:

Very angry —> Furious
Very beautiful —> Gorgeous
Very big —> Massive
Very boring —> Dull
Very noisy —> Deafening
Very poor —> Destitute
Very cheap —> Stingy
Very clean —> Spotless
Very short —> Brief
Very difficult —> Arduous
Very dry —> Arid
Very quick —> Rapid
Very bad —> Awful
Very smart —> Intelligent
Very sad —> Sorrowful
Very upset —> Distraught
Very cold —> Freezing
Very strong —> Forceful
Very huge —> Colossal
Very calm —> Serene
Very ugly —> Hideous
Very small —> Petite
Very funny —> Hilarious
Very quiet —> Hushed
Very rich —> Wealthy.
Very expensive —> Costly
Very dirty —> Filthy
Very tall —> Towering
Very easy —> Effortless
Very wet —> Soaked
Very slow —> Sluggish
Very good —> Excellent
Very stupid —> Idiotic
Very happy —> Ecstatic
Very exciting —> Exhilarating
Very warm —> Hot
Very weak —> Frail
Very little —> Tiny
Very bright —> Luminous
Very busy —> Swamped
Very careful —> Cautious
Very clear —> Obvious
Very colorful —> Vibrant
Very confused —> Perplexed
Very creative —> Innovative
Very crowded —> Bustling.
Very dear —> Cherished
Very deep —> Profound
Very empty —> Desolate
Very excited —> Thrilled
Very fancy —> Lavish
Very fat —> Obese
Very friendly —> Amiable
Very glad —> Overjoyed
Very great —> Terrific
Very heavy —> Leaden
Very hungry —> Starving
Very hurt —> Battered
Very large —> Huge
Very lazy —> Indolent
Very long —> Extensive
Very loose —> Slack
Very accurate —> Exact
Very afraid —> Fearful
Very clever —> Intelligent
Very cute —> Adorable
Very dull —> Tedious
Very eager —> Keen
Very evil —> Wicked
Very fast —> Quick
Very fierce —> Ferocious
Very light —> Luminous
Very lively —> Animated
Very lovely –> Adorable
Very mean —> Cruel
Very messy —> Slovenly
Very nice —> Kind
Very often —> Frequently
Very old —> Ancient.
Very open —> Transparent
Very pale —> Ashen
Very perfect —> Flawless
Very powerful —> Compelling
Very pretty —> Beautiful
Very rainy —> Pouring
Very scared —> Petrified
Very scary —> Chilling
Very serious —> Grave
Very sharp —> Keen
Very shiny —> Gleaming
Very shy —> Timid
Very simple —> Basic
Very skinny —> Skeletal
Very smooth —> Sleek
Very soft —> Downy
Very sorry —> Apologetic
Very special —> Exceptional
Very sure —> Certain
Very sweet —> Thoughtful
Very talented —> Gifted
Very tasty —> Delicious
Very thirsty —> Parched
Very tight —> Constricting
Very tiny —> Minuscule
Very tired —> Exhausted
Very wide —> Expansive
Very willing —> Eager
Very windy —> Blustery
Very wise —> Sage
Very worried —> Distressed

https://youtu.be/PCoyTwltu5g

#İngilizce #ingilizcekulübü #İngilizcePratik

Improve your Vocabulary: Stop saying VERY!

Using the same word again and again is boring, which is why native English speakers use a wide variety of vocabulary to express their thoughts and feelings. ...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 10