#Philips #SHP9500 kulaklık hakkında ufak bir ilk izlenim ve AT AD500x ve KZ-10Pro ile mini çaplı bir kıyaslama yazısı yazamaya çalıştım. Yazımda ve terim hataları olabilir, spotif ve youtubedan şarkı dinleyen, oyun oynayan, anakartın ses kartını kullanan birisi olarak yazdım. Öyle Hifi mifi şeyleri beklemeyin... Türkçe pek içerik yok merak eden araştıran olabilir, internette yabancı yorum çok ama Türkçe pek yok. Bu yazı sadece ilk bir kaç saatlik deneyim üzerine bir değerlendirmem olacak. Öncelikle kulaklık arkası açık ( open back ) olduğundan herkese göre değil. Otobüste kullanamazsınız ve odada yanınızda birisi var ise hoparlör gibi ses verir. Ev ortamında dışarıyı duyabilmek, oyun içi konuşmalarda kapalı kulaklığın getirdiği o baş ağrısını yaşatmaması için konfor odaklı aldım. Bu konularda kesinlikle çok iyi, daha önceden aldığım AD500X ile konfor konusunda çok yakın diyebilirim. AD500X'in 3D wing diye tabir ettikleri sistem daha hoşuma gidiyordu ama kendilerinin kablosunun tak çıkar olmamasının sonucu kaybettiğimden SHP9500'e yöneldim. Kendisi standart 3.5mm jack tak çıkar bir kabloya sahip. V-moda Boom Pro gibi harici mikrofonlar ile oyuncu kulaklığına dönüşme imkanı sağlıyor istediğiniz daha kaliteli bir kablo ile de değiştirebilirsiniz.
Pad kısmı ise 7 CM kadar bir genişliğe sahip. Kulağın dış süngere teması çok büyük değilse imkansız ancak derinliği o kadar fazla değil, kulak iç driver yerine hafiften temasa sahip ama kalın bir kaplama olduğundan çok rahatsız etmiyor. Saatlerdir kafamda hafif bir sıcaklık hissi var onun dışında ağırlık ve baskı konusunda yokla var arası. Kafa kısmında ise çok güzel bir süngerimsi destek var. Pad ve bu sünger çok sıkı bir kumaş ile kaplı ve maalesef değiştirilemiyor. Değiştirmekten öte çıkarıp, yıkayabilmek iyi olurdu. Ancak malzeme dokusu çok sıkı olduğundan bir keskinlik yaratmıyor. Kulaklık kısımları katlanamıyor ama çok güzel bir hareket sistemi var, kulağa oturmada sorun yaratmaz.
Ses konusunda iki kulaklığı aklımda kaldığınca karşılaştırdığımda ise AD500X bir kaç gömlek üstün diyebilirim. AD500X bass vermek için gereksiz bir çabaya girmiyor ve çok daha geniş bir ses veriyordu. SHP9500 ise çok daha tiz bir ses ile beraber bass vermeye çalışıyor. Open Back isteyip, hafifte olsa bass isteyenler için iyi bir alternatif olabilir ama verdiği bass olmasa da olur diyeceğiniz seviyede. Bazı şarkılarda çok iyi iken, bazılar da keşke olmasaydı dedirtti. Ancak tiz sesleri diye bileceğim sesler inanılmaz keskin. Aşırı iyi bir pozisyon bilgisi veriyor. AD500x kadar geniş değil ama çok daha keskin. Bu durum oyunlarda farkını gösteriyor. CS:GO'da yaptığım denemede sağ - sol ayrımının ötesinde saat 1-2-3 yönü diye ayrım yapabilecek kadar net ses verdi. Sanal 7.1 saçmalığı bunun yanına bile yaklaşamaz.
Ev ortamında dışarı ile bağlantısını kesmeden, oyun oynamak isteyenler, oyun yada canlı yayın sırasında bol bol konuşanlar için önerebilirim. Oyun dışında ise ortalama civarı bir sesi var. Amaç sadece müzik dinlemek ise daha önceden buna benzer ilk izlenim yazdığım KZ ZS10Pro'yu öneriyorum. SHP 9500'ü PC'de %50 üzerinde kullanınca besleyebildiğimi düşünürken KZ daha düşük miktarlarda da gayet olumlu sonuç veriyor ( telefon SHP9500'u denemedim ama KZ mi5 ile tam performansını %70 civarı seviyede veriyordu ) ve daha güzel bir bass dengesi var. Klasik müzik ve caz dışında müzik türleri seviyorsanız KZ ZS10Pro kesinlikle çok daha iyi tercih olacaktır. Dışarı ile bağlantının bir önemi yoksa da PC için fena değil. Kulakiçi olduğundan çok dar bir bölgeden ses veriyor, oyun ve klasik müzik dışında üzmez. Hele fiyatının yarı yarıya olduğunu düşünürsek. Şans verilmesinde fayda var.
Benim için 2. önemli konu vokal kalitesiydi. Oyun ve müzik dışında internet yayınlarını uzun süre izleyebilmek aradığım kriterdi. Burada vokal performansı olarak AD500X ile kafa kafaya diyebilirim. Müziklerde içindeki vokallerde ise aklımda kaldığına göre 1-2 tık daha iyi. O bahsettiğim birazcık daha bass verme çabası vokallerde kesinlikle zenginlik katıyor. KZ ise bu seviyelerin yakınında geçemez. Onun ilk izleniminde de belirttiğim gibi telefonların fotoğraflarında yaptığı gibi gereksiz bir keskinleştirme var. Bazı yerlerde kulak tırmalıyor, gerekli doğallık kayboluyordu.
Dip Not 1 : Amazon.com Kargo ve Aramex Kargo.
Ürünü amazon üzerinden aldım. Bütün vergiler önceden çekildi. ( Gümrük + ÖTV gibi bir miktar ile %40 civarı vergi çıktı ) Kargo önce amazon merkezine daha sonra aramex merkezine ulaştı. Aramex merkezine ulaşınca sizden kimlik bilgilerini isteyen bir mail geliyor. Bu mailden sonra ürün Dubai üzerinden ülkeye giriş yaptı. Daha sonra ürün yurt içi kargo ile komşuma ( dedemin kardeşi kendisini dedem diye söylemiş, alan kısımda dedesi olarak geçti ) verildi. Kimlik bilgisi onaylama kısmında ve ülkeye aktarım konusunda 2 kere mail ile bilgi istedim. Bu süreçlerde 2 gün boyunca bir değişiklik olmamıştı, mail sonrası bir kaç saat içinde hareketlenme oldu. Bu zamanlarda kimlik bilgim ulaştı mı, ürün gümrükte mi gibi sorular sorarak işlemi hızlandırmak mümkün. İstanbul içinde yurt içi kargoya verildiğine dair en ufak bir bilgi verilmedi bana. Onuda söylemekte fayda var.
Dinlerken çok güzel dediğim bir kaç şarkıyı da ekleyeyim.
https://www.youtube.com/watch?v=NLV1ZkbQvoA - Nightwish - Sleeping Sun (2005 Version)
https://www.youtube.com/watch?v=mVf2EeTMNJo - VNV Nation - Illusion
https://www.youtube.com/watch?v=hrx0EJRPyT0 - Yavuz Çetin - Dünya
Dip Not 2 : DooM 2016'da bu da sınıfta kaldı... Ya şarkılarda bir problem var yada benim ses kartı yetmiyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

herifçioğlu gitmiş korsan dizi sitelerinin araya bahisti şuydu buydu reklamları gömmek için bilmemkaçyüzbinmilyon defa bızıklanmış, üstelik en dandik web playerlar ile stream edilen ve hali hazırda tüm bu işlemler öncesindeki ham hali de 720p olan çöp içeriğin çamur görüntü kalitesi üzerinden 2K VA monitörün siyah gösterim başarısına -ki local dimming haricinde piyasadakilerin en iyisi o konuda, local dimming mevzusunu da işin içine katınca hepten tadından yenmez bir hal alıyor- b.k atıyor.

sinirden kendi kendimi helak edesim geliyor böyle tiplere benzer saçmalıklarıyla sağda solda denk geldikçe, cehaletin de ötesinde bir şey bunların yaşadıkları yahu.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Artı 50 TL ortalama (satıcının tahmini) kargo ücretiyle birlikte satın aldım, bakalım nasıl çıkacak. Teslim alınca unutmazsam/aksilik olmazsa fotoğraflarını ve ilk izlenimlerimi paylaşırım.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ofis-kirtasiye-ofis-mobilyalari-imalattan-lux-makam-yonetici-calisma-koltugu-786044566/detay/

İMALATTAN. LÜX MAKAM YÖNETİCİ ÇALIŞMA KOLTUĞU - Yönetici Koltuğu...

İMALATTAN. LÜX MAKAM YÖNETİCİ ÇALIŞMA KOLTUĞU - Yönetici Koltuğu ilanları uygun fiyatlarıyla alışverişte ilk adres sahibinden.com'da
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 16 / 29

144hz ve FreeSync (RTX 2070 Super) ile kullanılacak TN veya VA panel bir monitor almak istiyorum.
Açıkçası 1440p çıkıp FPS kaybı yaşamak istemiyorum. Yani pek çok oyunda kaliteden çok ödün vermeden 144FPS'i görmek istiyorum.

Fakat, 24" Curved tam anlamıyla kavisli değil kötü deniliyor.
27" Curved almak istesem "1080p düşük olur pixel görürsün 2K bak deniliyor"
Malum 2K'lar ileriye yatırım için aslında iyi ama biraz pahalı geliyor ve performanstan ödün vermeme sebep oluyor

Kafamı çok kurcalayan piyasadaki 24" Curved paneller ile 27" 1080p monitörler
Üreticiler sırf ara model olsun diye gerçekten bu kadar kötü ürünleri mi çıkarıyor? Yoksa olay biraz mükemmeliyetçilik mi?

144hz FreeSync (GSync açabileceğim) gaming için berbat renklere sahip olmayan bir TN veya VA panelli monitör tavsiye edebilir misiniz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 8

Arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim.

Bilgisayarımdaki fotoğraflarıma bakıyorum.
Eskiden Win Xp zamanında bile fotoğraflar çok çabuk açılıyordu, jpg, jpeg, uzantısı ne olursa olsun hepsini açıyor diğerine(Next) çok rahat geçiyordu tekerlekle de zoom yapıyorduk falan filan. windowsun orijinal fotoğraf görüntüleme uygulaması çok iyiydi. şimdi windows 10'da bu ne biçim iş anlamadım resmen eziyet çekiyoruz fotoğraflara bakarken, üstelik bi de bazen donmaz mı, deli etti beni.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Windows 10'u candy crush tan falan temizlemek için güncel bildiğiniz temizleme için neler var ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Kulaklık için Dolby Atmos o kadar etkili değildi ama bu DTS Headphone X bayağı işe yarıyor, hem oyun için hem müzik için

BeğenFavori PaylaşYorum yap