20 TL EFSANE KULAKLIK! Çin'den Alınabilecek Gümbür Gümbür Baslı QKZ DT2

20 TL'ye Efsane sesiyle Çin'den müzik ve oyun oynarken kullanabileceğiniz QKZ DT2 kulaklıkğı inceledim. Ürün:http://bit.ly/ucuzkulaklk #nealsak #kısakes Fiya...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

çok çeşitli yazdırılabilir kağıt örnekleri

https://www.printablepaper.net/

Edit: http://gridzzly.com/ (@gameboy tavsiyesi)

#FaydalıSiteler

Printable Paper

Free Printable Paper in PDF format
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bugün #Quicksand izledim. Netflix yapımı 6 bölümlük İsveç dizisi. Bir okulda yaşanan silahlı saldırıyı anlatıyor. Saldırının hemen sonrasında başlayıp mahkeme süreçlerini izliyoruz, bir yandan da geçmişi anlatıyor. Kitaptan uyarlanmış. Oyunculuklar iyi, yeterince akıcı. Ama finali bilmiyorum pek açmadı beni. Hani gerçek bir olaya dayansa tamam diyeceğim bunlar olmuş böyle böyle. Ama gerçeğe dayanmıyor(bildiğim kadarıyla) ve hiç beklenmedik birşey olmadı. Gayet çizgisel bir ilerleyiş, hiçbir şaşırtma vs. yok. Sadece 6 bölümlük drama gibi. E böyle olunca da biraz burada ne anlatılmaya çalışılmış diye düşündüm. "Gençlikte düşüncesizce yapılan şeyler" mi?. E bu da çok klişe geliyor bana artık. Ne anlatmaya çalıştığını pek anlamadım gerçekten. Dizi boyunca da bazı şeyler biraz abartılı geldi. Tamam Avrupa insanlar daha özgür, gençler daha farklı, bizim gibi toplumlara göre daha çok istedikleri şeyi yapıyorlar ama bu kadar fazla mı? Bilemiyorum sanki dizi/kitap "hadi gençlerin yaptığı/yapabilecekleri hataları eleştirelim" mantığıyla yazılmış gibi. Olaylara verilen tepkiler pek gerçekçi gelmedi. Sonuç olarak beğenmedim diyebilirim. İlla bu tür birşey izlenmesi gerekiyorsa 13 Reasons Why izlenebilir. O dizi gerçekten oturup kara kara düşündürtüyor. #Dizi #Netflix

https://www.youtube.com/watch?v=J4dhGw4x6Ms

Bataklık | Resmi Fragman | Netflix

Sınıfta gerçekte neler yaşandı? Yeni Netflix Orijinal Dizisi Bataklık, çok satan bir romandan uyarlandı. 5 Nisan'dan itibaren yayında.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

10'dan fazla Türk belgeseli izledim, izlediğim en iyi belgesel buydu.
"Bu belgeseli izlerken, 90 dakika boyunca önyargılarınızı bir kenara bırakın. İnternette gördüğünüz fotoğraflar ve düşmanlığı körükleyen yorumlar bir kenarda beklesin; belgeler konuşsun. 1915'te neler yaşandı? Daha önce bir filme konu olmayan belgeler göreceksiniz. Çoğu, kapalı tutulan Ermeni arşivlerinden... Ve tanıklar... Prof. Dr. Heath W. Lowry'nin 1987 yılında yaptığı ropörtajlar ilk kez yayınlanıyor. Orada bulunan, kaçan, saklanan, ölümden dönen, titreyen tanıklar... Aktardıkları, işittikleri değil, gözleriyle gördükleri! Gözbebeklerine bakın, acıyı ve samimiyeti göreceksiniz. Bir Ermeni'nin konuşmasıyla başlayan ve yine bir Ermeni'nin konuşmasıyla biten bir belgesel izleyeceksiniz. Yönetmen Serkan Koç'un gözüyle, 1915'in GERÇEK HİKÂYESİ..."

https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=CGE7BKMn9dc

ERMENİ BELGELERİYLE 1915 Belgeseli, TÜRKÇE

Bu belgeseli izlerken, 90 dakika boyunca önyargılarınızı bir kenara bırakın. İnternette gördüğünüz fotoğraflar ve düşmanlığı körükleyen yorumlar bir kenarda ...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Ekinler dize kadar...
#CepTelefonuFotoğrafçılığı #iPhone5

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Geliştiricilerin dikkatine, ikon makinesi ayağınıza geldi 🙂 Tamamen özelleştirilebilir SVG formatında ikonlar için: https://www.ikonate.com/

#Programlama #svg

Ikonate – fully customisable & accessible vector icons

Customise, adjust and download free vector icons. Ikonate is an adaptable set of optimised, accessible SVG icons that use can easily use in both development and design apps such as Sketch and...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#theguardian gazetesi tarafından #komploteorisi kurbanları ile yapılan #röportaj ların ikinci kısmı #teyitorg tarafından yayımlanmış: https://teyit.org/kapana-kisilanlar-komplo-teorilerinin-kurbanlari-konusuyor-2/

Röportajların ilk bölümü: https://teyit.org/kapana-kisilanlar-komplo-teorilerinin-kurbanlari-konusuyor-2/

Kapana kısılanlar: Komplo teorilerinin kurbanları konuşuyor #2 - teyit.org

Guardian'da yayınlanan insan hikayeleri, internetteki yanlış bilgiyle hedef gösterilen kişilerin çarpıcı yaşam öykülerini konu alıyor.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#akış #deprem #bina
Merhaba arkadaşlar, yazıma hoş geldiniz 😀

Sizleri endişelendirmek istemem ama yeni ve depreme dayanıklı olarak satın aldığımız ve içinde daha huzurla oturduğumuz binalar hakkında bir kaç şey anlatacağım.

Deprem yönetmeliğinin amacı depreme dayanıklı yapılar yapmanın yanı sıra ekonomik çözümler üretmektir. Bu nedenle deprem düzeylerine bağlı olarak binalarda izin verilen hasar düzeyleri belirlenmiştir. İnsanlarımız yeni bir binada büyük bir deprem olsa bile binalarına zarar gelmeyeceğini sanıyor. Oysa ki kabaca büyüklüğü 7 ve üzeri olan bir depremde (aşağıdaki görselde DD-2 depremi), sizin canınıza zarar gelmeden yapıdan uzaklaşmanız hedeflenmiştir. Ancak o binaya tekrar oturmak isterseniz ya güçlendirme yapacaksınız ya da yıkıp yeniden yapacaksınız.

Hastane ve kamu binaları gibi yapılarda ise DD-2 depreminde bile bina içinden çıkmanıza bile gerek kalmaması (Kesintisiz kullanım performansı) hedeflenmektedir. Aşağıdaki tablo 3.1'de BKS=1 olan yapılar bu kapsamda tasarlanmaktadır. Onun dışında kalan ve yapı stoğunun önemli bir bölümünü oluşturan konutlarda ise bir önceki paragrafta bahsettiğim gibi asıl olan can güvenliğidir (Kontrollü hasar performansı), binaya bir şey olmamış gibi oturmanız pek mümkün değil. Zira binanın hasar almasına izin verilecek şekilde tasarım yapılmasına izin veriliyor.

Başta ekonomiden bahsetmiştim, konutlarında tıpkı hastane ve kamu kurumları gibi büyük depremlerde dahi hasar almayacak şekilde tasarlayabilirsiniz, ancak yönetmelik bunu zorunlu koşmuyor. Çünkü DD-2 düzeyi depremin olma ihtimali istatiksel olarak 475 yılda 1. Betonarme binaların ise ömrü maksimum 100 yıldır ki literatürde 50 yıl olarak geçer. Yani zaten maksimum ömrü 100 yıl olan bir yapının 475 yılda 1 olan depreme yakalanma ihtimali düşük olduğu için daha makul olan "can güvenliğini" sağlamak hedefleniyor. Yoksa her konut DD-2 depreminde bile hasar almayacak şekilde tasarlanırsa hem kaba inşaat maliyetleri çok artacak hem de dairelerinizin içinde alıştığınızdan çok daha büyük kolon ve perdeler olacak. Bugün çoğu insan 70 m2 yerine 80 m2 dairesi olsun diye bir çok taviz veriyor.

1999 depreminden sonra bazı revizyonlar ile 2007 de bir deprem yönetmeliği çıkarılmıştı. Bugün piyasadaki yeni binaların %99 u 2007 deprem yönetmeliğine göre yapıldı. 2019 yılında ise oldukça kapsamlı, çoğunlukla ABD yönetmeliğinden çevrilmiş yeni bir yönetmelik devreye girdi. Yeni yönetmelik ile o kadar çok şey değişti ki bir sene önce yapılan binaların çoğu yeni yönetmeliğe göre depreme dayanıksız çıkıyor.

İnşaat yüksek mühendisiyim ve 10 yıla yakındır yapısal analiz ve tasarım üzerine çalışıyorum. 2 katlı binadan tutun da 50 katlı binaya kadar yüze yakın projenin tasarımını yaptım. Yönetmelikteki bu muazzam değişim benim bile gözümü korkutuyor. Sizinki neden korkmasın diye bu yazıyı yazayım dedim 😀

Yazacak çok şey var ama uzun yazı okunmaz 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • Erhan M. @erhanm

    Aslında bu yazımı yönetmeliğin sorunlarını göstermek için değil de insanların depreme dayanıklı binadan anlaması gerekenin ne olduğunu belirtmek için yazdım.

    Yorumunuzda bahsettiğiniz her şeye katılıyorum. İmar affının kapsamında ruhsata aykırı statik yapısal değişimler kesinlikle olmamalıydı. İskan aşamasında, merdiven yönü, kapı boyu, pencere yeri gibi birincil öneme sahip olmayan şeyler sorun oluyor. Sadece bu durumlar kapsama alınmalıydı.

Hoca 50 tane soru gösterdi tahta da, hepsi sözel. Tabii soruları vermedi, telefonlarınız ile çekin dedi. Neyse çekmiştim. Dedim bugün bunları yazayım sonra üşendim. Sonra düşündüm ve şu adımları yaparak 50 soruyu word şeklinde yazdım.

Resim uzaktan ve yan taraftan çekildiği için Office Lens programı ile düz çekilmiş gibi kırpıp diğer gereksiz yazıları atmış oldum. Daha sonra toplam 7 adet fotoğrafı Google Keep'e attım. Google Keep'e sıralı gitmedi ama Google Keep'nin OCR özelliği her resim için ayrı ayrı yaptığı için ilk mesela 10 sorunun bulunduğu fotoğraftadaki metinleri tarattım sonra diğer 10-20 arası soruların bulunduğu fotoğrafı... Hepsini alt alta ekledi. Tabii Türkçe yazım hatası ve yanlış tarattığı kelimeler oldu. Bunları da SwiftKey'in otomatik tahmin özelliği ile düzelttim. Mobil cihazda 50 soruyu da metne çektim.

Bunu niye yazdım? OCR özelliği vs sitede çok soruluyor. Bu tür durumlar için böyle şeyler yapabilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 11