#theguardian gazetesi tarafından #komploteorisi kurbanları ile yapılan #röportaj ların ikinci kısmı #teyitorg tarafından yayımlanmış: https://teyit.org/kapana-kisilanlar-komplo-teorilerinin-kurbanlari-konusuyor-2/

Röportajların ilk bölümü: https://teyit.org/kapana-kisilanlar-komplo-teorilerinin-kurbanlari-konusuyor-2/

Kapana kısılanlar: Komplo teorilerinin kurbanları konuşuyor #2 - teyit.org

Guardian'da yayınlanan insan hikayeleri, internetteki yanlış bilgiyle hedef gösterilen kişilerin çarpıcı yaşam öykülerini konu alıyor.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#akış #deprem #bina
Merhaba arkadaşlar, yazıma hoş geldiniz 😀

Sizleri endişelendirmek istemem ama yeni ve depreme dayanıklı olarak satın aldığımız ve içinde daha huzurla oturduğumuz binalar hakkında bir kaç şey anlatacağım.

Deprem yönetmeliğinin amacı depreme dayanıklı yapılar yapmanın yanı sıra ekonomik çözümler üretmektir. Bu nedenle deprem düzeylerine bağlı olarak binalarda izin verilen hasar düzeyleri belirlenmiştir. İnsanlarımız yeni bir binada büyük bir deprem olsa bile binalarına zarar gelmeyeceğini sanıyor. Oysa ki kabaca büyüklüğü 7 ve üzeri olan bir depremde (aşağıdaki görselde DD-2 depremi), sizin canınıza zarar gelmeden yapıdan uzaklaşmanız hedeflenmiştir. Ancak o binaya tekrar oturmak isterseniz ya güçlendirme yapacaksınız ya da yıkıp yeniden yapacaksınız.

Hastane ve kamu binaları gibi yapılarda ise DD-2 depreminde bile bina içinden çıkmanıza bile gerek kalmaması (Kesintisiz kullanım performansı) hedeflenmektedir. Aşağıdaki tablo 3.1'de BKS=1 olan yapılar bu kapsamda tasarlanmaktadır. Onun dışında kalan ve yapı stoğunun önemli bir bölümünü oluşturan konutlarda ise bir önceki paragrafta bahsettiğim gibi asıl olan can güvenliğidir (Kontrollü hasar performansı), binaya bir şey olmamış gibi oturmanız pek mümkün değil. Zira binanın hasar almasına izin verilecek şekilde tasarım yapılmasına izin veriliyor.

Başta ekonomiden bahsetmiştim, konutlarında tıpkı hastane ve kamu kurumları gibi büyük depremlerde dahi hasar almayacak şekilde tasarlayabilirsiniz, ancak yönetmelik bunu zorunlu koşmuyor. Çünkü DD-2 düzeyi depremin olma ihtimali istatiksel olarak 475 yılda 1. Betonarme binaların ise ömrü maksimum 100 yıldır ki literatürde 50 yıl olarak geçer. Yani zaten maksimum ömrü 100 yıl olan bir yapının 475 yılda 1 olan depreme yakalanma ihtimali düşük olduğu için daha makul olan "can güvenliğini" sağlamak hedefleniyor. Yoksa her konut DD-2 depreminde bile hasar almayacak şekilde tasarlanırsa hem kaba inşaat maliyetleri çok artacak hem de dairelerinizin içinde alıştığınızdan çok daha büyük kolon ve perdeler olacak. Bugün çoğu insan 70 m2 yerine 80 m2 dairesi olsun diye bir çok taviz veriyor.

1999 depreminden sonra bazı revizyonlar ile 2007 de bir deprem yönetmeliği çıkarılmıştı. Bugün piyasadaki yeni binaların %99 u 2007 deprem yönetmeliğine göre yapıldı. 2019 yılında ise oldukça kapsamlı, çoğunlukla ABD yönetmeliğinden çevrilmiş yeni bir yönetmelik devreye girdi. Yeni yönetmelik ile o kadar çok şey değişti ki bir sene önce yapılan binaların çoğu yeni yönetmeliğe göre depreme dayanıksız çıkıyor.

İnşaat yüksek mühendisiyim ve 10 yıla yakındır yapısal analiz ve tasarım üzerine çalışıyorum. 2 katlı binadan tutun da 50 katlı binaya kadar yüze yakın projenin tasarımını yaptım. Yönetmelikteki bu muazzam değişim benim bile gözümü korkutuyor. Sizinki neden korkmasın diye bu yazıyı yazayım dedim 😀

Yazacak çok şey var ama uzun yazı okunmaz 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Burakzdnr @burakzdnr

  işveren sıkıştırınca z4 zemin sınıfının z3 e çevrildiğini gören biri olarak çok rahat diyebilirim ki maalesef ülkemiz deki sorun yönetmelik değil. 10 katlı binanın üzerine iki kat daha çıkmak isteyen adamdan performans analizi bile istemeyen idareler, imar affı adı altında tarihin en büyük katliamının önünü açan hükümetler olduğu sürece zihniyette değişmez, ülkenin yapı stoğuda. sorun hiç bir zaman yönetmelik olmadı sorun hep yönetimde öyle olmaya da devam edecek.

  • Erhan M. @erhanm

   Aslında bu yazımı yönetmeliğin sorunlarını göstermek için değil de insanların depreme dayanıklı binadan anlaması gerekenin ne olduğunu belirtmek için yazdım.

   Yorumunuzda bahsettiğiniz her şeye katılıyorum. İmar affının kapsamında ruhsata aykırı statik yapısal değişimler kesinlikle olmamalıydı. İskan aşamasında, merdiven yönü, kapı boyu, pencere yeri gibi birincil öneme sahip olmayan şeyler sorun oluyor. Sadece bu durumlar kapsama alınmalıydı.

 • CanAtlas @canatlas

  Bu arada tasarımı mühendis değil mimar yapar.Siz olsa olsa statiklerin yerini oturtmuşsunuzdur. Bir mimar olarak daha tasarım yapabilecek veya yapan eğitimini almış mühendis görmedi bu gözler.Düzelteyim dedim.

  • Burakzdnr @burakzdnr

   aslında sizin "olsa olsa statikleri yerine oturtmuşsunuzdur" dediğiniz şey aslında taşıyıcı sistemin tasarlandırılmasıdır. arkadaşımızın bahsettiği şey statik tasarım, projelendirme aşamasında yapılan işlemler için rahatlıkla bu tabir kullanılabilir. perdelerin olması gereken yer ve miktar, kolonların yönü v.b. nüanslar.... burada zaten mimari tasarımdan bahsettiğini düşünmüyorum. yetkin bir statik tasarımcı bir mimar kadar tasarım yapmak zorunda değildir, mimarlık eğitiminin derinlerine de inmesine gerek yoktur elbette ama deneyimli bir statikçi en az ortalama bir mimar kadar proje okur, çözümler. aksi halde sizin statik oturtma dediğiniz eylemi yapamaz. ama tam tersi pek gerçekleşmez, keşke mimarlarımız ortalama bir mühendis kadar "temel depreme dayanıklı yapı tasarımı" kurallarını bilse. çünkü binaların dayanımı mimari ile şekillenir, statikçi en nihayetinde eldeki malzemeyi işleyendir.

  • Erhan M. @erhanm

   @burakzdnr yine yorumunuzun tamamına katılmak zorunda kaldım, bana söyleyecek bir şey bırakmamışsınız 😀 Elinize sağlık.

   @canatlas anlaşılmıştır diye düşünüyorum.

Hoca 50 tane soru gösterdi tahta da, hepsi sözel. Tabii soruları vermedi, telefonlarınız ile çekin dedi. Neyse çekmiştim. Dedim bugün bunları yazayım sonra üşendim. Sonra düşündüm ve şu adımları yaparak 50 soruyu word şeklinde yazdım.

Resim uzaktan ve yan taraftan çekildiği için Office Lens programı ile düz çekilmiş gibi kırpıp diğer gereksiz yazıları atmış oldum. Daha sonra toplam 7 adet fotoğrafı Google Keep'e attım. Google Keep'e sıralı gitmedi ama Google Keep'nin OCR özelliği her resim için ayrı ayrı yaptığı için ilk mesela 10 sorunun bulunduğu fotoğraftadaki metinleri tarattım sonra diğer 10-20 arası soruların bulunduğu fotoğrafı... Hepsini alt alta ekledi. Tabii Türkçe yazım hatası ve yanlış tarattığı kelimeler oldu. Bunları da SwiftKey'in otomatik tahmin özelliği ile düzelttim. Mobil cihazda 50 soruyu da metne çektim.

Bunu niye yazdım? OCR özelliği vs sitede çok soruluyor. Bu tür durumlar için böyle şeyler yapabilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 11

Düşününce çok mantıklı aslında. Bunu doğrudan telefon üzerinden yapabilen yazılımlar var mı acaba?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 13

uydudan canlı bir şekilde yeryüzünü izleyebileceğim bir hizmet var mı? app, site vs.
yoksa en güncel canlı haritayı nerden bulabilirim?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 9

GoodByeDPI den sonra daha iyisi çıkar mı diyodum çıktı.
http ve https farkı olmaksızın tüm sitelere erişilebiliyor.
(GoodByeDPI nedir diyenler için: https://teknoseyir.com/blog/goodbyedpi-gui-anti-sansur-yazilimi)
(Daha önce paylaşan olmamış.Buralar değerlenecek.)

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bu çok güzelmiş. 3310'da yaptığımız besteler aklıma geldi 🙂

https://www.instagram.com/p/BuOAgQuHchu/

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bu nasıl reklamdır haftasonu neşeniz yerine gelsin iyi gelir. Kom Silaj Makine ve inanılması güç reklam filmi şuana kadar virale dönüşmemesi ilginç geldi. 😀

AVRUPAYI DİZE GETİREN ÇILGIN TÜRKLER

BU ÇILGIN TÜRKLER BİZE NEFES ALDIRMIYOR. Avrupayı dize getiren, muhteşem Türk firması Kom Silaj Makine tarafından, Recep Cingöz'e yaptırılan Reklam filminde ...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 12

#YoutubeKanalTavsiyesi sitede daha önce bir arkadaş paylaşmıştı bende öyle görmüştüm. Oyunların birde farklı bakış açışıyla incelenmesi.

Should Your Boyfriend Play Batman: Arkham Asylum?

I like Batman. Support us on Patreon: https://www.patreon.com/girlfriendreviews Watch us play and capture our footage on Twitch: https://www.twitch.tv/girlfr...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Neredeyse tüm siteyi dolaştım şu katlanabilir telefonla ilgili doğru düzgün video fotoğraf kimse paylaşmamış 🙁

BeğenFavori PaylaşYorum yap