Neredeyse tüm siteyi dolaştım şu katlanabilir telefonla ilgili doğru düzgün video fotoğraf kimse paylaşmamış 🙁

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Eski bir belgesel ancak geç olsa da izleyebildim. Boş zamanda #netflix üzerinden ya da malum platformlardan izlenebilir: #termsandcontionsmayapply
Hepimizin bildiği şeyler ancak arada bir hatırlamakta fayda var. Tabi yapılan bazı çakallıkları da yeni öğrendim 😀

https://www.imdb.com/title/tt2084953/

Edit: Manayla Chris Anderson’ın “Bedava” adlı #kitap ını da ekleyeyim meraklısına.

https://www.goodreads.com/book/show/13589457

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#reddit #sci-fi #FilmÖnerisi #BilimKurgu

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 6

Steam’in %30 pay alamasını Google ve Apple’ı örnek göstererek normalleştirmeye çalışan kişiler görüyorum. Bu çok hatalı bir bakış açısı, gelin Apple’ın %30’unun neleri kapsadığına bakalım. Google için de farklı biri yazarsa çok güzel olur.

1-Geliştiricinin para kazandığı platformun sahibi ve o platformun yayılması için deli paralar harcanıyor.
2-Geliştiricinin oyunlarında kullanabileceği CPU,GPU gibi donanımları tasarlıyorlar.
3-Oyununuzun çalışması için gerekli olan kütüphaneleri yazıyor ve sürekli güncel tutuyorlar.
4-Ek olarak kullanabileceğiniz Metal,ARKit,CoreML gibi güçlü kütüphaneleri bedava veriyorlar.
5-Oyununuzu yazabilmeniz için gerekli olan IDE ve 3d editörleri bedava veriyorlar(Tamam Xcode’un 3D editörü berbat ama bedava sonuçta 😂)
6-Oyunlarınızın kalitesini ve kullanıcı memnuniyeti nasıl arttıracağınız konusunda teknik videolar ve bir dolu dökümantasyon paylaşıyorlar.
7-Oyununuzun korsan indirimini oldukça zorlaştırıyorlar.
8-CloudKit diye bir şey var size inanılmaz bir işlem gücünü bedavaya verebiliyorlar. İstersen git multi player oyun yap kendi server’ını kurmadan.

Bu liste uzar gider. Google’da bunun gibi pek çok şeyi yapıyor ama Google’ın geliştiriciye verdiği hizmetler hakkında çok bilgim olmadığından onları başkasına bırakıyorum.
Gelelim Steam’e. Cidden Steam geliştiriciye nasıl bir şey veriyor çok merak ediyorum. Adamların tek yaptığı bir mağaza olmak. Apple ve Google’ın aldığı %30’la kıyasalanamaz. Steam denilen dandik ötesi program hala 32bit ya 32bit. Onu bile sallamıyorlar ama %30 almasını biliyorlar. Steam’in nasıl bir masrafı var da %30 alıyor? Donanım NVIDIA’dan, oyun motoru Unity’den, DirectX MS’ten, platform MS’ten ama Steam’in payı %30. Epic mağazası bence PC oyuncuları ve geliştiricileri için çok iyi oldu. İlerleyen dönemlerde çok büyük bir kayma bekliyorum açıkçası. #steam

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 16
 • ozturka @ozturka

  Programın 32 bit olmasının nesi var anlamadım? Basit bir istemci sadece.

  Apple CPU,GPU donanımlarını store için değil, cihaz satmak için tasarlıyor ve parasını peşin alıyor zaten.

  • Papa Emeritus @pope

   Geliştiriciye doğrudan bir katkısı var sonuçta. Valve ise neredeyse hiç bir şey yapmayıp %30 alıyor ve oyunların fiyatlarının artmasına sebep olduğu gibi geliştiricilerin bütçelerini kısmasına neden oluyor. Bu arada Valve gibi devasa firmalar bile 32bit’ten vazgeçmedikçe hem CPU üreticileri ve Windows’un üstüne bir kambur olmaya devam edecektir. 32bit desteği için gerekli alan modern bir Cpu’da ne kadar bilemiyorum ama ekstra %10 alanın önemi bile malum. 32 bit olmasının bana bir zararı yok ama dolaydan sektöre zararı var.

 • Raw @raw

  Üretici için kârlı olmasaydı baştan koymazlar tepkisini gösterirlerdi. Yani alan memnun veren memnun. Niye kafaya takıyorsunuz ki?

 • Raw @raw

  Bu arada PC'ye oyun çıkarılıyorsa bu Steam sayesindedir, nankörlük yapmamak gerekir. Ölen piyasayı diriltiler. Yoksa çoğu oyun konsola özel kalırdı.

 • Papa Emeritus @pope

  Oyun Gündemi sağolsun tam gününde bilgi verdiler. GDC'de yapılan ankete göre, oyun geliştiricilerinin sadece %6'sı bu pay normal demiş. Bu kalite de bir konferansa katılan geliştiriciler benim gibi fazla buluyor Steam'in gereksiz yüksek payını.

  Ek olarak elimde Steam hakkında geliştirici verisi olduğuna göre Apple hakkında da veri verebilirim. Apple'ın %30 almasına en azından geliştiriciler Steam'in %30 alması kadar karşı değil. Mac App Store dışında bin türlü dağıtım yöntemi olmasına rağmen geliştiricilerin %51'i Apple'ın %30'unu normal buluyor. Çünkü geliştiriciler Apple'ın sunduğu imkanların farkında. Bana kalsa %20 çok daha güzel olur. Valve ise dediğim gibi o %30'un hakkını veremiyor ondan dolayı sadece %6'sı bunu normal buluyor. Valve parasının hakkını verse, oyun yapım sürecini kolaylaştıran işler yapsa bu kadar kişi %30'a laf etmezdi. Burada Apple yerine Google,MS'i de koyabilirsiniz bence onlar da hak ediyor ama onların marketleri ve sundukları imkanlar hakkında yeterli bilgim olmadığı için konuşmak istemiyorum.

  GDC anketi: http://reg.gdconf.com/GDC-State-of-Game-Industry-2019
  Mac Developer Anketi: https://setapp.com/mac-market-survey-2018

Ingilizce bilenler bu AMA'yi okusun. WW2'de bir gardrobun altindaki delikte saklanarak kurtulan Yahudi'nin AMA'si. 13 kisiyi kurtaran belirsiz bir kahramandan ve bir cok baska konudan bahsediyor.

Bunu en cok da burada Yahudiler bilerek yaptilar Holocaust'u diyen dallama(lara)ya gitsin istiyorum.

https://www.reddit.com/r/IAmA/comments/akemrz/im_an_86_yo_holocaust_survivor_and_i_just_made_a/?st=JRF9CN2K&sh=b0f4f4e5

BeğenFavori PaylaşYorum yap

EDUP MS-8551 USB Wireless Adaptör İncelemesi

Çoğumuz zaman zaman biraz meraktan biraz ihtiyaçtan bu tip ürünleri araştırıyoruz ve satın alıyoruz. Aldıklarımızdan bazıları beklediğimizden daha iyi çıkarken bazılarıda markasına ve fiyatına yakışmayacak vasatlıkta olabiliyor. Ben Edup markasıyla 1-2 ay önce tanıştım. Kullandığım farklı bir Edup marka usb wireless adaptörü beğenince markayı araştırdım ve çok iyi bir marka olduğunu gördüm. Geçenlerde bu markanın MS-8551 usb wireless adaptöründen sipariş verdim ve bugün elime geçti.

 

Öncelikle ürünün teknik özelliklerinden bahsedeyim:

 • 6DBI çıkarılamayan sabit anten.
 • 150mbps
 • MTK 7601 çipset
 • AP olarak kullanabilme (Yazılımını yükleyerek)

Evet üründe 6DBI anten bulunuyor. Antenin çıkarılamıyor olması bir eksi olarak sayılabilirmi emin değilim. Hani 6DBI anteni söküp yerine ne takabilirsin, taktığın anten bu ürüne ne kadar değer orasını anlamlandıramadığım için ben sabit anteni eksi olarak pek sayamıyorum. Üründe MTKnın ünlü 7601 çipseti bulunuyor. Bu çipsetin en azından benim için en büyük özelliği ürünün Next New Wave uydu alısındada çalışabilmesini sağlaması. Piyasadaki wifi destekli uydu cihazlarının %99u sadece MTK 7601 çipsetli cihazlarla çalışıyor. Ürünü uydu cihazımda denedim ve youtubea sorunsuz girip videolar izleyebildim. Çok önemli değil ama çalışıyormu evet bu ürün uydu cihazlarıyla sorunsuz çalışıyor.

 

Gelelim bazıları için önemli bazıları için önemsiz özellik olan access point özelliğine. Yanında gelen cdsinden veya sitesinden indireceğiniz driver içerisinde ekstra masa üstü programıda geliyor. Bu program sayesinde bu usb wireless adaptörü sadece alıcı değil verici olarakta kullanabiliyorsunuz. Evet bu ürün ile pcnizdeki kablolu interneti kablosuza dönüştürebiliyorsunuz. Hemde çocuk oyuncağı kadar basitlikte.

 

Ürünün çekim ağı daha önceki anteni çıkarılabilir Realtek çipsetli Edup 6DBI antenli usb wireless adaptörden 1 tık daha iyi. Realtekli önceki ürünün 12-13 ağ bulduğu yerde bu ürün 14-15-16 ağ buluyor mesela. Ayrıca ürün şekil olarakta çok güzel tasarlanmış. Üzerinde wifi simgesi bulunuyor ve altında yeşil ışık yanıyor. Belki wifi simgesindeki dişler bağlanılan ağın seviyesinide gösterecek şekilde tasarlanabilirdi ama o halde bu ürün bu kadar ucuz olamayabilirdi.

 

Ürünle beraber driver cdsi geliyor ancak Edup çok büyük bir marka ve ürünlerinede çok değer verdiği için sitesinde her ürününün windows, linux, macos vs. driverları kolaylıkla bulunabiliyor. Windows 10 ürünü sorunsuzca tanıdı ama hem daha güncel driver için hemde access point özelliğini ve kendi programını kullanabilmek için cdden veya sitesinden driverını indirip kurmanız gerekiyor.

 

Ve size son bir güzel haber. Ben ürünü Aliexpressten aldım ve ürün şuan 7 günlük indirime girdi.

Ürünün linki: https://tr.aliexpress.com/item/2017-New-150Mbps-Wifi-USB-Adapter-with-External-6dBi-Antenna-CE-Rohs-Certificated-USB-Wifi-usb/32795078308.html?spm=a2g0s.12269583.0.0.19d66d269S7eOy

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 19
 • pikapika @pikapika

  100 Mbit internetim var. Şu anda antensiz usb alıcımla 6 metre mesafeden en fazla 20 30 mbit hız alıyorum. Sence daha hızlı olur mu 50 60 gibi?

 • XlasisMatthew @xlasismatthew

  Benimki 2 hafta sonra bozuldu. Tabsiye etmiyorum, ama cok iyi cekiyordu.

 • Ali ŞİMŞEK @asdera

  Yuh artık Asus ac56 model wifi antenini aldım. Allahsızlar driver desteği vermiyor. Sitesindeki veya Cd deki sürücüsü ile 2 Mbit hız alıyorsunuz. Allahtan interneti biliyoruzda araştırdık ne diye. Meğer driver sorunuymuş benimgibi niceleri var. Realtek yada edimax cihazların sürücünü kurduğunuzda sorun halloluyor. Halloluyor ama kafasına göre kopmalara razı oluyorsunuz. Adamlara yazdım bu sorunu cevap veren bile olmadı : ) Aldık paranı zittir git diyorlar resmen. Oysa ki 30 gün içerisinde iade hakkım var, vereceğim ellerine cihazlarını az biraz kullanayım bakalım. İş yapmayan cihazları 70€

  • Gökhan @gokhans19

   Asus servisleri kötü. Ben anakartla ilgili soru sordum bi halttan çaktıkları yok. Bana amdde xmp ram kullanamazsın dediler. Eski msi anakartta kullanıyordum. Asustada ayarı var ama ayarı açsanda etkili olmuyor ama asusa göre xmp amdde yok. Msi amd anakartta kullanmasak bizi yiyecekler. Kendi anakartlarındada docp ismiyle aynı özellik var ama çalışmıyor. Kısacası bizde çözümü bilmiyoruz demiyolarda bi boktan çakmayan mahalle arası esnaf kafasıyla yalan yanlış cevapla soruyu geçiştiriyorlar.

Hepsiburadaya soru sormak çok zor artık. Sürekli "mesaj göndermenizi engelleyecek" otomatik cevaplara yönlendiriyor. Yani "mesaj yaz" butonunu çoğu zaman göstermiyor size. Ama resimdeki yolu takip ederseniz mesaj gönder butonuna rahatlıkla ulaşabilirsiniz.... #ipucu

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Meraklısına.
Osmanlı zamanından kalma fotoğraflar dijital ortama aktarılmış. Binlerce kare varmış.
https://blogs.getty.edu/iris/ottoman-era-photographs-take-on-new-meaning-in-their-digital-life/

Ottoman-Era Photographs Take on New Meaning in Their Digital Life

Ottoman-Era Photographs Take on New Meaning in Their Digital Life
BeğenFavori PaylaşYorum yap

The Computer Magazine Archives : Free Texts : Free Download, Borrow and...

With the re-branding of computing power and machines as something welcome in the home and not just the workshop, a number of factors moved forth to sell these machines and their software to a growing...
BeğenFavori PaylaşYorum yap