Windows 11 de internetsiz kurulum yapmak için kurulum sırasında görev yöneticisinden OOBEConnectionFlow.exe yi sonladırmak yetiyordu.
22H2 sürümü için bu çözüm devre dışı kalmış durumda. Bunun için ise yine internete bağlamak istediği kısımda
1. Win+R ile çalıştır penceresinde CMD yazıp CTRL+SHIFT+ENTER kombinasyonuyla yönetici olarak çalıştırıyoruz
2: OOBE\BYPASSNRO yazarak internet bağlantısını bypass ediyoruz.
3: Sistem yeniden başlıyor ve yeniden kurulum ayarlarını yapıyoruz.(BOOT diskini çıkarmayı unutmayın)
4: Fotoğrafta olduğu gibi "İnternet bağlantım yok" seçenğine tıklayıp kuruluma devam ediyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#KriptoSeyir Hadi kriptolarla ilgili beğendiniz web sitelerini birbirimiz ile paylaşalım. İlk ben başlıyorum. Çıkarın o hazineleri yer imlerinizden 🙂 Daha çok bilinmediğini düşündüğünüz siteleri paylaşırsanız sevinirim. Aşağıdaki sıralamanın bir önemi yoktur..

https://www.bscheck.eu/ - BSC ağında işlem yapan varlıkların adres kontratlarını check etmek için kullanıyorum. Bu şekilde dolandırıcı olduğunu düşündüğünüz coin tokenlerın kontrat adreslerini kontrol edebilirsiniz.

https://www.viewbase.com/coin/bitcoin - Borsa cüzdanlarına giren çıkan coin sayılarına bakabiliyorum. Amaç şu, örneğin BTC, borsa cüzdanlarından eksiliyorsa kaba tabirle hodl ediliyor demektir ve yükseleceğini düşünüyordur yatırımcı, tam tersi durumda satış amaçlı borsa cüzdanına göndermiş olabilir.

https://www.coindesk.com/ - Haber portalı. Bunu bir çoğunuz biliyordur ama yinede paylaşayım dedim, bir haber olduğunda teyit için burayı ilk sırada kullanırım. Nedeni siteye güvenmem değil, Dünya'da bir çok insanın burayı takip etmesinden ötürü.

https://cheaperthanguru.com/ - Bu görünce çok heyecanlıdığım bir site oldu. Ünlü şirket sahiplerinin yatırım yaptıkları yerleri görebiliyoruz. Örneğin Micheal Burry, Warren Buffet'ın portföyünde neler varmış bakabilirsiniz 🙂

https://coinmarketcal.com/en/ - Yatırım yaptığınız veya yapacağınız coinlerin etkinlik takvimine buradan erişebilirsiniz. Bazı insanlar sadece burayı takip ederek yaklaşan etkinliği olan coinleri alıp etkinlik gününde hypelanacağını düşünüp o gün satarak iyi karlar elde ediyorlar.

https://defipulse.com/ - Defi projelerine ilgi duyuyorsanız bakmanızı tavsiye ederim

https://labs.binance.com/# - Binance'in yatırım yaptığı projeler.

https://alternative.me/crypto/fear-and-greed-index/ - Korku ve açgözlülük endeksine buradan bakabilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Gecenin 2 sinde alın bu bilgiyle napıyosanız yapın 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 13
 • Dejavu @dejavu

  Standarttaki bütün anma değerlerini üzerinde görebilmek güzel. Keşke bu tip bütün ürünler için böyle bir gösterim zorunlu olsa. (Mühendis kafası 🙂 )

 • arandur @arandur

  Açıklama yetersiz; hangisi yazma, hangisi okuma hızı belli değil.

 • Hasan ilker Com @ilkercom

  Geçen gün 3-4 tane micro SD card aldım. elimdekileri ve yeni aldıklarımı test ettim. Hepsi C10 standardını karşılıyor. Ancak okuma olarak 😀 Hiç biri yazma hızında uhs3 e ulaşamıyor.

  Hi level olanlar usb2 kart okuyucu ile biraz yüklenince ısınıp yandı.
  8 senelik sandisk ile en yeni sony benzer hızlar veriyor. Sony alırken site açıklamasına 40mb/s yazmış. Gelen üründe 100mb/s yazıyor. Ama testlerde 40 çıktı.

  Bu tip ürünlerde lexar almak lazım. 40 mb üzeri hızlar da pek gerekli değil aslında.

  • Root61 @root61

   Nasıl gerekli değil ya. Gerekli gerekli😀. Boyutlar oldukça arttı. 256gb kartı 10mb/sn ile doldurmak nere 90mb/sn ile doldurmak nere yani😀.
   Üstünde yazan hız genelde okuma hızı oluyor. Çakallar hep en yükseğini yazıyor🤬. Üstte fotoğrafta paylaşılan "Uhs Speed class" daki hızlar minimum sıralı yazma hızları. Yani kartın üzerinde u1 yazıyorsa minimum 10mb/sn ile sıralı yazmakta demekte. U3 yazıyorsa minimum 30mb/sn ile yazmakta demek vs.
   Samsung evo plus ile Sandisk extreme serileri sıcaklığa ekstra dayanıklı.

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @root61 Şöyle açıklayayım. Cihaza takılı olarak duran bir kartta büyük farklar olmaz. mesela cep telefonuna taktın hiç sökmüyorsun. 40mb/s yeter. Ama sürekli dosya aktardığın bir ortam varsa iyisinden bir kart okuyucu ve hızlı kart hayat kurtarır. Ben Müzik çalara bağladım. toplamda 150gb kadar flac müzik attım. Olay kapandı. Artık kart UHS3 olmuş class10 olmuş fark yok.

   Bu arada fazla hızdan zarar gelmez. aynı paraya daha hızlısı varsa onu almak lazım.

   Bence bu tip konular tam boy SD cardlarda daha önemli. DSLR makinada hızlı kart ile daha çok ard arda çekiliyor.

  • seda @seda

   @ilkercom Bahsettiğiniz gibi DSLR ile mb bazında yüksek veri aktarımı gereken bir çekim yapacaksanız
   kartın yazma hızı yavaşsa ve örneğin 4K video çekiyorsanız, makina hata veriyor gelen tüm verileri kaydedemediği için.
   Benim deneyimime göre.

  • Root61 @root61

   @ilkercom Ne yaptığınıza bağlı olarak mobil cihazınızda da fark eder. Misal ben tablete taktım. Torrentleri microsd karta indiriyorum. Class 10 olunca indirmekte sorun yok ama aynı zamanda kart üzerindeki bir videoyu oynatmaya kalkınca çok yavaşlıyor. Şimdiki cihazların alayı da 4k video çekiyor(8k çekenleri de var. ). Haliyle class 10 yetmez. Her türlü fark eder yani😀.

 • Alptekin @alptekinck

  bu bilgi bizim çok işimize yaradı 🙂

Yüzüklerin efendisi sesli kitaplarını eksiksiz nasıl bulabilirim? YouTubeda hep yarım kalmış.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bilmeyenler için;

Her uygulamanın alternatifini gösteren bir site. Ücretli bir uygulama mı var? Site üzerinden ücretsiz karşılığını arayabilirsin.

https://alternativeto.net/

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Canva kullanıcılarına daha efsane bir alternatif bırakıyorum.

Peki artıları neler?
- Arka Plan Yok Etme ücretsiz
- Daha geniş tasarım arayüzleri
- Ücretli / ücretsiz görsel arama avantajı
- Harici fon yükleme

Aklıma gelmeyen birçok özellik ücretsiz arkadaşlar. Denemesi bedava ve sadece arka plan yok etme özelliği için bile kullanılır.

https://create.vista.com/tr/home/

VistaCreate – Free Graphic Design Software with 50,000+ Free Templates

Looking for free graphic design software? Easily create professional designs with VistaCreate, a free design tool with powerful features and 50K+ ready-made templates
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Güzel bir grafik olmuş bu. AMD’nin kartlarını kafamda Nvidia eşlenikleri ile konumlandıramıyordum, böyle kolay oldu.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  Birde şöyle birşey var, amd arap atı gibi sonradan açılıyor. Nvidia daha hazırlıklı stabili koruyor ama amd de bir uyuz eşek olayı var. +1 sene sonra falan oturuyor. O driverları tam bir keşmekeş. 😀

  • BURAK A. @brkadgn

   Sırf yazdıklarından dolayı AMD kart bakmıyorum. Nvidia yancı uygulamalar ile güzel bağladı beni. 😀

  • Orcun @orcun

   @brkadgn Ya daha amd ray tracing'i çözecekte nvidia atı almış yürüyor zaten. O rtx voice işte yayın yaparsan arkaplanı istediğin gibi yeşil ekransız değiştirme falan büyük özellik aslında pratikte yani işe yarıyor. @umtk Umut agamız böyle yayın yapıyor mesela adamın yeşil perdesi yok arkasında duvar var. 😀 Rtx voice'i de açıyor ortamdaki başak sesleri engelletiyor arada onun eskiden yayınlarda kapı gıcırtısı sesi gelirdi hane halkının sesi gelirdi falan onlar yok artık. 😀

  • Mustafa N. @mustafanr

   Driver olayı almamak için yeterli sebep. Nvidia kaç senelik kartlara hala destek vermeye devam ediyor amd tak diye kesiyor, whql driverleri bile sorunlu bu firmanın.

 • Toxic Pizza @pizza

  Çok iyiymiş. Ben 6800 XT'yi 3070 Ti eşdeğeri sanıyordum, daha yüksekmiş.

 • KUTALP @kutalp

  1080 ne zaman eskidi daha dün çıkmış gibi hissediyorum.

  • catman @catman

   yok abi, sen de benim gibi fakirsin
   o yuzden takip edemiyosun, bana da oyle geliyo 😀

  • BURAK A. @brkadgn

   İki yıl öncesine kadar şirket bilgisayarı olarak 1366x768 çözünürlüklü dizüstü kullanıyordum. Böyle olunca FHD hala güncel geliyor tabi. 😀

  • Tarık @xahve

   @brkadgn ben 5 ay önceye kadar 1080p ile tanışmamıştım. 1080p de 60 fps şu an benim için hala mucize bir olay

  • BURAK A. @brkadgn

   @xahve Teknolojik ekipmanlarla fazla haşır neşir olmayanlar veya eldeki ekipman ölmediği sürece değiştirmeyenler için normal bir durum. Zaten sık değişim de mali açıdan genelde zarar vermekte.
   Zamanında ürünlere ulaşmak daha kolay gibiyken 2014'te 1080p monitörü alabilmiştim. 1050p denilebilecek ara çözünürlükten sonra hoş gelmişti. 2019'da Tv ile 4K panele sahip oldum. TV yayınlarının hali ortada, servis üyelikleri dışında pek etkileyici değildi. Geçen sene 2K 165hz monitör alınca dediğiniz etkiyi yaşadım. Bir senenin sonunda etkisi azaldı, bir süre düşük seviye ürün kullanırsam fark edebiliyorum sadece.

  • Tarık @xahve

   @brkadgn ben teknoloji ile çok haşır neşirim, günde 12 saatim bilgisayar başında boş boş takılarak oyun oynayarak geçiyor. Ama 2015 yılında 720p kullanmaya başladım. İlk defa 1080p ekranlı ve oyunları 60fps açabilen bir bilgisayara 2022de sahip oldum. Benim için 1080p ekran ve GTX1650 çok güzel şu an 😀 . Rekabetçi oyunlarda da 144 hz alıyorum bu bir mucize gibi.

Hızlı şekilde bir çok mail açıp gelenleri görebilecşeğim sevisler vardı. Bildiğiniz var mı ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Directory Opus - Aşırı gelişmiş, çok fonksiyonlu dosya yöneticisi

Kısa bir süre önce klasörlerin boyutlarını Windows Explorer içerisinde görüntülemek için alternatif yollar arıyordum. Normalde çok eski bir program olan Folder Size kullanıyordum. Bu program normal explorer penceresinin yanına kendi penceresini otomatik açıyor ve bütün herşeyin boyutunu gösteriyordu. Ancak eski olduğu için explorer çökme yaşıyordu belli aralıklarla. Bu zamana kadar idare ettim çünkü alternatifi yoktu. Hâlâ daha bulamadım. Asıl amacım Windows Explorer'ın kendinin bunu göstermesiydi ama güncel çalışan bir yöntem yok. Çözüm olarak bir çok alternatif dosya yöneticisi program tavsiye edilmiş. Ben de içlerinden birkaçını denedim.

Directory Opus acayip acayip ayarların olduğu ve çok fazla kişiselleştirmenin yanında birkaç ekstra program ile yapılan şeyleri de bünyesinde barındırıyor. Mesela zip görüntüleme ve açma, fotoğraf görüntüleyici, video ve müzik dosyalarının bilgilerini görüntüleme ve değiştirme vs vs bunlardan bazıları. Ayrıca çok gelişmiş dosya yönetme fonskiyonları da içeriyor. Toplu yeniden adlandırma, klasör eşitleme, bölünmüş pencere ile çalışma vs vs bunlardan bazıları. Zaten ayarlar kısmına girdiğinizde içinde kayboluyorsunuz. O kadar fazla kişiselleştirme ve özellik açıp kapatma ayarı var ki tek tek gezemedim ben. Arama yaptırıyorum ayar kısmında ihtiyacım olduğunda ve ihtiyacım olan şey mutlaka içerde bir yerde bulunuyor. Pencere düzenini kaydetme, simge düzenini kaydetme, sık kullanılanlara belli düzenleri ekleme de diğer ilk aşamada kullandığım özellikleri. Bir de kendisine ait kopyalama sistemi mevcut. Daha fazla üzerine yazma seçeneği, kuyruğa alma vs gibi orada da ekstra özellikler var.

Dilerseniz komple Windows Explorer yerine geçirebiliyorsunuz. Dilerseniz sadece kısayolundan ihtiyacınız olduğunda çalışıyor. Ben komple değiştirdim. İlk başlarda ayarlarını oturtana kadar biraz uğraşmanız gerekiyor. Ancak bir kere ayarları yaptıktan sonra eski sisteme döndüğünüzde arıyorsunuz. Bu arada yaptığınız ayarları da dosyaya kaydedip sonra uğraşmadan geri getirmenize izin veriyor.

Fiyatı biraz tuzlu denilebilir bizim için. Ama 30 günlük bir deneme sürümü veriyor. Ufak bir kayıt işlemi ile bu süreyi 60 güne çıkartabiliyorsunuz.

https://www.gpsoft.com.au/index.html

BeğenFavori PaylaşYorum yap