Bu akşam türkçe rock tarihine yolculuk var. 🙂

https://www.youtube.com/watch?v=w0DTBlCB9ko&list=PUCpTaib_e5C6Q95qwazq8OA

Özdemir Erdoğan - Gurbet (1972)

Özdemir Erdoğan, 17 Haziran 1940 tarihinde İstanbul’da doğmuştur.Liseyi 1960 yılında mezun olduğu Kadıköy Ticaret Lisesi’ nde okumuştur. Askerliğini yedek su...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Makine Mühendisliği-CAD

-tavsiye vermek isteyen
-birlikte öğrenmek isteyen
herkes bu ileti altına bişeyler karalayabilir.
Ben de biraz karalayım:
Hiç bilmiyor değilim ama çok toyum.
CAD konusunda [teknik resim > 3D model] before/after gibi bi görsel deposu araştırıp, daha çok zorlanarak öğrenmek istiyorum. NX ile bu beceriyi kazandıktan sonra Inventor'da da aynı yeteneğe sahip olup, olabildiğince iyi "meshing", ardından analiz için temel düzeyde Ansys Workbench öğrenme gibi bir planım var 3 aylık süreçte.
Planımda eksik/yanlış gördüğünüz yerleri belirtmekten çekinmeyin.
Boşum. Bu nedenle işinizde ya da öğrenciyseniz ödev-tez çalışmanızda "öğrenerek" yardımda bulunabileceğim bir görevi memnuniyetle üstlenirim, karşılıklı fayda gözetmiş oluruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Hardes @hardes

  Örnek modeller için çok iyi bir site :
  https://grabcad.com/

  • teknosevir @teknosevir

   Teşekkür ederim, bu site aklımda. Biraz daha ileride kesin işime çok yarayacak. Şu anki ihtiyacıma cevap verir mi bilmiyorum: teknik resim olsun elimde, çiziyim, ardından 3d modeline bakarak sağlama yapayım şeklinde bir şablonda halletmek istiyorum bu işi. Teknik resim okuma kabiliyetim de eş zamanlı gelişsin istiyorum açıkçası. Günümüz sanayiinde bu okuma kısmı belki ihtiyaç olmaktan çıkmıştır, bilmiyorum ama kişisel olarak keyif aldığım bir konu.
   Bu siteden nasıl faydalanıyorsunuz ya da ilk öğrenme zamanlarında nasıl faydalanmıştınız gibi ek sorulara da vaktiniz olduğunda cevap verirseniz sevinirim 🙂

  • Hardes @hardes

   @teknosevir Ben okulun verdiği bir proje için kullandım aslında modellere bakmak için. Ayrıca eğer NX üzerinden oluşturulmuşsa o modelin sketchleri, aşamaları, hangi işlemler komutlar uygulanmış onları da görebiliyorsun.

 • teknosevir @teknosevir

  @type_writer Öncelikle çok teşekkür ederim tavsiyeleriniz için.
  -Yüzey modellemeyi dikkate alacağım, hiç planımda yoktu. "Tutorial" videolarında denk geliyordum ama önemsiz olduğunu sanmıştım.
  -Hata kontrolü konusunda hafif akademik düzeyde bir araştırma yapacağım. "Keyword" önerilerinde bulunursanız daha doğru bir araştırma yürütebilirim.

 • teknosevir @teknosevir

  Solidworks için biraz uzatayım lafı... Türkiye'de çok yaygın olduğunun farkındayım ama gerçekten sevmiyorum bu programı ve mümkün olduğu kadar kaçacağım öğrenmekten/kullanmaktan. Distrübitörleri hakkında duyduklarım hoşuma gitmiyor ve arayüz tasarımını beğenmiyorum. Türkiye'deki pazarındaki konumunu Inventor'a devredeceğine inanıyorum. (tamamen kişisel, tahmine dayalı bir yorum ile)
  Catia için durum farklı. Catia/NX arasında bir seçim yapmam gerekmişti öncelik açısından.

Artık ben de bir Amazon Prime üyesiyim. Dediğinden geri adım atmazsa ayda 7.90TL'ye aldım. 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap

TRT Dinle Beta çıkmış. Daha kullanmadım ama indirip bir deneyeceğim.

Edit: İlk denemelerime göre çok iyi. Playlist indirme özelliği de var.

https://www.trtdinle.com/indir

TRT Dinle

Türkü, Türk sanat müziği, yerli ve yabancı pop, Radyo Tiyatrosu, sesli kitaplar, programlar ve daha birçok türden sesli içerikler TRT Dinle’de sizlerle.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Şanzımanın nasıl işlediği ve mantığı mükemmel anlatılmış.

Bugünkü sunum tekniklerine taş çıkarır.

Ben hep merak ederdim bu iş nasıl gerçekleşiyor diye. Aynı merakı paylaşan varsa :

https://www.youtube.com/watch?v=JOLtS4VUcvQ

Spinning Levers - How A Transmission Works (1936)

The transmission in the modern motorcar -- the mechanism that makes it possible to have three forward speeds and a reverse -- is a series of levers, levers t...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Samsung'un yayınladığı infografikler ile Samsung Galaxy S20 Serisi ve Galaxy Z Flip

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 8