Blender kullananlar için müthiş görünüyor. Denenebilir. Google haritalardan istediğin bir şehrin istediğiniz bir bölümünü kabataslak 3 boyutlu hale getirmeyi otomatikleştiren bir yöntem.

Blender GIS

In this video I show you how to import a height map and buildings using the brilliant Blender GIS.You can download Blender GIS here:https://github.com/domlys...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Günün anlam ve önemine ithafen,yaklaşık 880 fotoğraftan oluşan ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün arşivi.Uzun bir süredir diskimde tutuyorum,paylaşmak istedim.

https://drive.google.com/drive/folders/10UWcYuXvZ53SXFSEuFyAVBUvIqUaZ5pt?usp=sharing

#19MayısAtatürküAnmaGençlikveSporBayramı

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Burak Öztan paylaştı.

TeknoSeyir NGFF M2 SATA SSD BOX

https://youtu.be/SnVzNdMpW9o

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 24

Kesin bilgidir yayalım 😀
SSD'de yer açma

===========================================
Güncelleme 1 - Bunu gerçekten önemli şeylerde kullanmadan önce bir deneme yapın, nasıl oluşturuluyor, ne neyi etkiliyor, nasıl doğru siliniyor filan anlayın ondan sonra esas işlemi yapın derim ben.

Güncelleme 2 - Aslında bir kullanma alanı daha var. İlla SSD'den harddiske atmak zorunda değilsiniz, SSD'den başka bir SSD'ye de aktarabilirsiniz. Mesela bende C: 256 SSD ve D: 1TB HDD var. 256 SSD yetmiyor, ama oradaki programları harddiske atıp yavaşlatmak istemiyorum. Daha büyük bir ssd alacağım ama ona da yeniden windows kurmak istemiyorum. Bu nedenle C: 'deki programları yeni alacağım E:'deki SSD'ye aktaracağım. Hatta Harddiske aktardığım ama hızlı olmasını istediğim şeyleri de E:'ye aktaracağım. Yeni kurulum yapmadan ve hızdan feragat etmeden C: SSD'de yer açmış olacağım.

===========================================

Diyelimki bilgisayarınzda hem SSD (C:) hem de harddisk (D:) var. Ara yüklemeler hızlı olsun diye Battlefield (Photoshop / Android SDK / Autocad... install edilen ve çok yer tutan şey) SSD'ye kurdunuz, oynuyorsunuz. Ama bir süre sonra ssd'de yer açmanız gerekti şu 60 GB'lik Battlefield 'i keşke kolayca D'ye (bilgisayarın dahili harddiski) taşıyabilsem ama oyunu da bozmasam, yavaş mavaş çalışmaya sorunsuzca devam etse diyorsunuz ama nasıl yapacağınızı bilmiyorsunuz. Sonuçta kurulumu yapılan bir uygulama, sadece dosyaları C'den (SSD) D'ye taşırsanız çalışmayacak. Windows'un bir özelliği olan ve çok az kişinin bildiği *Junctions* yardımınıza koşuyor.

Directory junction ile 60GB'lik klasör D'deki yeni yerindeyken hala C'deymiş gibi davranıyor. Böylece kurulumunuzu hiç bozmadan 60GB'lik oyunu SSD'den harddiske aktarıyorsunuz. Nasıl mı, gelin hep birlikte bakalım 🙂

1- Battlefield'i D'deki (veya başka bir lokal path) yeni yerine taşıyoruz.
Yani örneğin "C:\Program Files\Battlefield 4" klasörünü "D:\Games\" altına taşıyoruz.
Artık "C:\Program Files\Battlefield 4" diye bir klasör yok. SSD 'de 60 GB yer açıldı, harddiskde 60 GB yer doldu.

2- command prompt'u açıyoruz.

3- mklink /j "C:\Program Files\Battlefield 4" "D:\Games\Battlefield 4"
diyoruz, alttaki gibi sonuç veriyor:
Junction created for "C:\Program Files\Battlefield 4" "D:\Games\Battlefield 4"

C:\Program Files\ 'ın içine gittiğinizde "Battlefield 4"'ün orada 60 GB olarak durduğunu göreceksiniz ancak SSD'nin kapasitesine baktığınızda hala 60 GB'lık açıklığı göreceksiniz.

Yani "C:\Program Files\Battlefield 4" klasörü 60 GB ama C'de yer tutmuyor. Çünkü burası aslında "D:\Games\Battlefield 4" bir yansıması.

Windows'a "C:\Program Files\Battlefield 4" dosya yoluyla ilgili bir işlem talebi geldiğinde bu işlemi "D:\Games\Battlefield 4" üzerinde yapıyor, yani tüm programlar ıvır zıvır herşey Battlefield hala C'deymiş gibi çalışmaya devam ediyor. Bu windowsun kendi özelliği.

"C:\Program Files\Battlefield 4" klasörü içinde bir değişiklik yaparsanız "D:\Games\Battlefield 4" içinde yapmış olursunuz.

"D:\Games\Battlefield 4" içinde değişiklik yaparsanız "C:\Program Files\Battlefield 4" içinde de o değişiklik gözükür.

Silmek için "C:\Program Files\Battlefield 4" 'i silmeniz yeterlidir bu durumda D'deki esas klasöre birşey olmaz. Ancak "C:\Program Files\Battlefield 4" içindeki klasörleri veya dosyaları silerseniz gerçek klasör ve dosyaları da silmiş olursunuz.

===========================================
Detaylar:
===========================================

C:\>mklink /?
Creates a symbolic link.

MKLINK [[/D] | [/H] | [/J]] Link Target

/D Creates a directory symbolic link. Default is a file
symbolic link.
/H Creates a hard link instead of a symbolic link.
/J Creates a Directory Junction.
Link Specifies the new symbolic link name.
Target Specifies the path (relative or absolute) that the new link
refers to.

===========================================

A junction is definitely not the same thing as a directory symbolic link, although they behave similarly. The main difference is that, if you are looking at a remote server, junctions are processed at the server and directory symbolic links are processed at the client. Also see Matthew's comment on the fact that this means symbolic links on the local file system can point to remote file systems.

Suppose that on a machine named Alice you were to put a junction point c:\myjp and a directory symbolic link c:\mysymlink, both pointing to c:\targetfolder. While you're using Alice you won't notice much difference between them. But if you're using another machine named Bob, then the junction point

\\Alice\c$\myjp will point to \\Alice\c$\targetfolder

but the symbolic link

\\Alice\c$\mysymlink will point to \\Bob\c$\targetfolder

(Caveat: by default, the system doesn't follow symlinks on remote volumes, so in most cases the second example will actually result in either "File Not Found" or "The symbolic link cannot be followed because its type is disabled.")

The difference between a directory symbolic link and a file symbolic link is simply that one represents a directory and one represents a file. Since the target of the link doesn't need to exist when the link is created, the file system needs to know whether to tell applications that it is a directory or not.

It should also be noted that creating a symbolic link requires special privilege (by default, only available to elevated processes) whereas creating a junction only requires access to the file system.

===========================================

Junctions , Hard Links, Soft Links, Symlink, Sembolik Link, Symbolic Link

#akış #junction #symlink #SymbolicLink #hardlink #softlink #semboliklink #bilelimöğrenelim #teknikkonu #SSD #disktemizleme #BirazYerAc #ssddeyeraçma

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 12
 • nukleer @nukleer

  Bu aslında Windows'tan ziyade NTFS'in bir özelliği. Komut satırıyla hiç muhatap olmayayım diyenler için şöyle de bir tool var.

  http://schinagl.priv.at/nt/hardlinkshellext/linkshellextension.html

 • lterlemez :) @lterlemez

  Yalnız "Silmek için “C:\Program Files\Battlefield 4” ‘i silmeniz yeterlidir bu durumda D’deki esas klasöre birşey olmaz. Ancak “C:\Program Files\Battlefield 4” içindeki klasörleri veya dosyaları silerseniz gerçek klasör ve dosyaları da silmiş olursunuz." açıklaması çok kafa karışıtırıcı, yanlış bir şeyler yapmaya çok meyil ediyor. Biraz daha düzgün şekilde ifade edilmeli.

 • Ali Pektaş @alipektas

  Bi' arkadaşım masaüstünü bu şekilde yapıyordu uzun zaman önce. Sorduğumda anlatmıştı da ben niye bir yerlere not etmedim diye dert yanıyordum, sonra da unuttum zaten. Sağ ol, hem hatırlattığın için, hem bilgi için 🙂

 • Levent Alpsal @levent-alpsal

  DriveStore'da da 23 GB duruyor. Çoğu boşuna duran 23 GB'lik driver...

  Here I’ll explain you how safely release some space on your Windows Driver Store folder.

  What is DriverStore folder? This is a system folder that contains all your drivers, those that your Windows OS need, might need or was having installed recently. If you will remove something from this folder, device that utilize those drivers could stop working properly so do not remove anything without understanding what you’re removing and always do backup of your system 😉

  I’ll told you my story. My Windows folder on my newly updated Windows 10 was 50+GB and this Driver Store folder was around 12 GB. Digging in the deep of Driver Store folder I’ve found that nvlt.inf_amd64_41f5c7d134ee4285 folders taking about 350 MB each and I have around 30 of them for some reason. Clearly for the naming of nvlt.inf_amd64_41f5c7d134ee4285 it is NVidia driver (I have NVidia video adapter on my laptop). I don’t know how I’ve got 30 NVidia drives and why but I clearly do not want having all of them taking my disk space.

  To cleanup Driver Store folder, you need identify which of those drivers are in use by OS. To do this you need run in elevated (Run as Administrator) cmd command line: pnputil.exe -e that will enumerate all driver packages installed on a system, output will be something like this:

  pnputil

  For easier reading, I’ve exported all output to file like this: pnputil.exe /enum-drivers > c:\driveroutput.txt. Reading through my list I’ve found out that I can remove around 28 video driver packages 350 MB each and save almost 10 GB of space.

  Before removing any driver packages, I suggest backup them with this command: pnputil.exe /export-driver * c:\backup. Just keep in mind that this backup will take same or around same space that your current Driver Store folder occupied.

  Now, when I have backup I can remove all unused NVidia drivers with the following command: pnputil.exe /delete-driver nv#.inf. This command will remove all NVidia relate drivers except those which are now in use by the system.

  Basically, you can try remove all unused drives, but I would not suggest you doing this because there could be some hidden devices that might need these driver packages.

  If something gone bad, you can install packages from backup, just reference to pnputil.exe application help.

  That is it. With this little command, I’ve saved 10GB of space by cleaning up Driver Store folder on my Windows OS.

  https://sysadminstricks.com/tricks/windows-tricks/cleaning-up-windows-driver-store-folder.html

Uzun zamandır kullandığım, işe yarar programlardan biri. Video düzenleme işi ile ilgilenenler için tavsiyemdir. Ücretsiz olarak sadece video dönüşümü için kullanıyorum ve hiçbir engelle karşılaşmadım. Sanırım DVD-Rip ya da DVD-Burn aşamalarında tam sürüm istiyor. Onun dışında dönüşüm işlemlerinde şakır şakır çalışıyor. Video birleştirme yanında #cuda ve #openCL desteği de var.
Web site & Download: http://www.any-video-converter.com/
#programtavsiyesi #ProgramÖneri #akış #video #AnyVideoConverter #AVC

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Uzun süredir üzerinde çalıştığımız oyunumuz çıkmış durumda arkadaşlar. Bir denerseniz memnun olurum. Oyunumuzun adı Mr. Master Hamster. Platform runner oyunu.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.TuningMotion.HamsterRunning&hl=en

https://itunes.apple.com/us/app/mr.-master-hamster/id924684312?mt=8

@gamsizm @teknoseyir

Mr. Master Hamster - Android Apps on Google Play

Mr. Master Hamster takes on an adventure filled with monsters and candies
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bu sabahki güncellemesi ile (sağ olsun) Windows 7, mouse'umun (Gigabyte Aire M73) yazılımını çalışmaz hale getirdi, kısayollarım çalışmaz oldu. Ben de bunu buldum. Tüm mouse'lar ile uyumlu sanıyorum. Basit, sade, portable versiyonu da var üstelik. Tavsiye ediverdim...
https://www.highrez.co.uk/downloads/xmousebuttoncontrol.htm
#xmouse #mouse #fare #Yazılım #TavsiyeYazılım #programtavsiyesi #Gigabyte

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bilgisayarla müzik ve Ableton Live 9 programı

Arkadaşlar öncelikle bu yazıda bilgisayarla müzik yapmaya başlamayı düşünenler ve bu paralelde kullanılabilecek popüler bir program olan Ableton Live 9'ı giriş seviyesinde anlatmaya çalışacağım.
Daha anlaşılabilir olması ve işin mantığını kavrayabilme açısından belli bir düzende madde madde ilerlemeyi düşünüyorum.

Ses
Önce biraz sesin tanımlamak gerek. Ses yaşadığımız dünyada maddedeki moleküllerin titreşmesi sonucunda oluşan basit bir mekanik düzensizliktir. Örneğin gitar çalarken gitar telinin çekilip bırakılması sırasında telde oluşan yüksek hızdaki titreşim havayla çarpışarak ses ortaya çıkartırlar. Uzun bir sopayı kılıç gibi salladığımızda çıkan sesi düşünün.

Müzik
Sesin biçim ve belli kurallar dahilin de anlamlaşdırılması olarak anlatmak yanlış olmaz. Müzikte devamlı olarak süren bir ses yoktur. Örneğin bir baterist belli aralıklarla davula vurur (ritim). Bir vokaist aynı konuşma gibi belli ses tonlarını belli aralıklarla çıkartır. Bugün binlerce çeşit müzik tarzı var ama genel olarak hepsi yukarıda anlattığım tanım çerçevesinden çıkmıyorlar.

Bilgisayarla müzik
Arkadaşlar öncelikle elektrik olmadan bilgisayarla müzik olmazdı. Bunu bilgisayar elektrikle çalışıyor mantığından anlamayın. Öncelikle geçmişi 1800'lü yıllara giden ve 1900'lü yılların ortalarında patlayan "synthesizer" durumlarını anlatmam gerekiyor ki mantığı anlayabilelim.

Telgrafın bulunan ilk elektronik müzik aleti olarak kabul edildiğini biliyor muydunuz? Telgraf, bir telgraf şebekesindeki elektrik akımını açıp kapatan bir anahtardır. Dolayısıyla burada elektrikle oynuyoruz. Eğlence şimdi başlıyor.

İnsanlar elektrik akımının (sinyallerin) oluşturulup dalga boyuyla oynayarak farklı sesler çıkartabildiğini fark ettiler. Zamanına göre hızlı ilerleyen teknoloji yardımıyla da klasik müzik aletlerinin seslerini çıkartabilen aletler yapmaya kalkıştılar. (en basit anlatımı böyle) 1800'lü yılların sonunda ilk "synthesizer" yapılmıştı bile.

Bir synthesizer nedir ve nasıl işler.

Robert Arthur "Bob" Moog 1900’ lü yılların ortalarında bugünkü halk arasındaki adıyla "org" olarak bilinen synthesizerların gerçek ve popüler anlamda kullanılabilir hali olan "Moog synthesizer" ı bir ürün olarak ortaya çıkardı. Dolayısıyla anlatırken "Moog synthesizer" ı örnek vermek istiyorum.

Üç veya dört oktavlık bir tuş sayısı olan üzerinde düğmeler ve kablolar olan ahşap bir kutu şeklinde bir "org" düşünün. (Google a bakabilirsiniz) Kutunun tuşları ise basit bir mixer, elektrik frekansını oluşturan (sinyal) üç adet "oscillator" adı verilen düğme alanı. ( üst üste üç tane akım sesini bindirip kombinasyon sayısını attırabilmek ). Bu akımların frekans ve dalga boylarını (sesi) bükebilen bir filtre alanı (cutoff, attack, decay, vs.) ve oluşan seslerin doygunluğunu ve en alt/üst seviyesini/süresini ayarlayan envelope alanı. Kısaca elektrik sinyalleriyle ses oluşturulur, filtrelenir, doydun hale getirilir ve bağlı olan amfiye iletilerek hoparlörden kulağımıza güzel bir ses olarak verilir. (Bu anlatımı neden yaptığı yazının ilerleyen kısmında anlayacaksınız.)

Günümüzde bilgisayarla müzik yaparken aynı photoshop gibi belli programlar kullanmamız gerekiyor. Photoshop'ta katmanları (layer) üst üste koyarak ya da renk tonlarını düzenleyerek çalışmalar yapılıyorsa müzik programlarının da çalışma mantığı aynı. Aradaki tek fark belli bir zaman diliminde ilerliyor olması. Müzik yapabilmemiz için kullandığımız üç adet yöntem var.

1- Gitar, vokal, vb. şekillerde ses kaydı almak.

2- Hazır ses loop ları (sample) kullanmak.

3- Midi sinyallerini müzik programında dönüştürerek ses oluşturmak.

Bilgisayar programları kendi içinde synthesizer' ı yapay ( yazılımsal ) olarak taklit eder. Yani yukarıda anlattığım Moog synthesizer mantığı programlarda yapay olarak bulunur. Midi sinyallerini alır ve aynı moog synthesizer' da olduğu gibi ses üretir. Günümüzde VST denilen (Virtual Studio Technology) yapay synthesizer ve efekt modülleri vardır. Bunları photoshop ta kullandığımız plugin olacakta düşünebilirsiniz. Fakat bunlar temel bir synthesizer’ a göre daha kapsamlıdırlar. (temel aynı)

Kısaca hazır ritim loop (sample) ları kullanarak ritmi, yapay synthesizer (veya VST) kullanarak basları oluşturup vokal kaydınızı oluşturulan müziğe koyarak en temel haliyle müzik yapabilirsiniz. Bura da tercih size kalmış. İsterseniz sadece ses kaydıyla da olayı bitirirsiniz.

Nelere ihtiyacımız var

( Bilgisayarla müzik ucu bucağı olmayan bir alan. Ben sadece yeni başlayanların ve ilerletmek isteyenlerin ihtiyacı olabilecek şeyleri listeliyorum. )

1- Bilgisayar.
2- Müzik programı.
3- Ses kartı.
4- Midi Controller.
5- Referans hoparlör ve kulaklık.
6- Mixer.

Bilgisayarınızın işlemcisi orta karar da yeterli. Kullandığınız Ram en az 4 GB olmalı. SSD kullanmanız büyük oranda programınızın performansını arttıracaktır. Çünkü sample ses dosyalarını bol bol kullanacaksınız. Hangi müzik programını seçeceğimiz önemli. Ableton Live dışında FL Studio, Reason, Cubase ve sadece mac için üretilmiş Logic gibi programlar şu an aklıma gelenler.

Bilgisayarınızda standart olarak gelen ses kartınız öğrenme aşamasında fazlasıyla işinizi görecektir. Fakat ses kaydetme gibi bir olaya girmek istediğinizde harici ses kartı gibi çözümlere ihtiyaç var. Giriş seviyesi olarak Focusrite Scarlet Studio iyi bir çözüm olabilir. Kutu içeriği ise harici ses kartı, Mikrofon ve kulaklıktan oluşuyor.

Midi controller kullandığınız programdaki özellikleri aldığınız alete atayabildiğiniz, seçiminize göre org gibi tuşları olabilen aletlerdir. Programını bilgisayar klavyesi ve mouse dışında aletten iki elinizle kontrol etmeniz yapacağınız müziğin akışını ve doğallığını arttırır. Ayrıca adı üzerinde, müziğinizde daha fazla kontrollü olursunuz. Sanılanın aksine çok ucuz çözümleri var. Ben "Akai MPK Mini" kullanıyorum. Boyut olarak 13"macbook pro genişliğinde. Kullanımı rahat ve sorunsuz. Rahatlıkla tavsiye edebilirim.

İyi müzik yapmak için sesi en doğru şekilde duymanız gerekir. Bunu içinde iyi ses aralığına sahip bir kulaklık (DJ kulaklıkları ilk aşamada işinizi görür) ve doğru sesi veren stereo bir referans hoparlöre ihtiyacınız var. Referans hoparlör iyi ses vermez, gerçek sesi verir. Siz referans hoparlörde iyi bir ses yakaladığınızda normal hoparlörlerdeki ses işlendiğinden yaptığınız şarkı çok doygun ve temiz olacaktır. Yani referans hoparlör iyi ses yerine doğru ses için yapılmıştır. Normal hoparlörle ise doğru ses yerine iyi ses mantığından giderler. Pahalı sistemlerdir. İyi bir ses aralığına sahip kulaklık kullanmanız ilk aşamada mantıklı olacaktır.

Müzik için kullanacağınız alet edevat arttıkça bir mixer’ e ihtiyaç duymanız kaçınılmaz.

Ableton Live 9

Live, techno' nun anavatanı olan Almanya'da 2001 yılında ilk versiyonu Robert Henke ve Gerhard Behler öncülüğünde piyasaya çıktı. Popüler hale gelmesi 2007' de çıkan Live 7 versiyonu ile başladı. Çünkü en temel farkı ritimleri sayarak kullandığınız sesi siz komut verdikten sonra otomatik olarak bekleyerek uygun ritimde çalmaya başlatmasıdır. (her DJ' in olmazsa olmazı) İsminin Live olmasının da en temel sebebi budur. Fakat Live genel anlamıyla bir DJ programı değildir. Live, müzik oluşturma ve icra etme programıdır. Ve icra etme kısmı diğer müzik programlarına göre daha etkin ve başarılıdır.
Ara yüzü süslü püslü değildir. Son derece minimal ve işlevsel olarak tasarlanmıştır. Ara yüzü, içerisindeki ayarla beraber istediğiniz ölçüde ufaltıp büyütebilirsiniz. Eğer program çöker ya da birden kapanırsa çalışmanız en son hali ile açılır. Yani kurtarma özelliği efsanedir.
Programın en güzel özelliklerinden birisi ise internetten indirilebilen “pack” leridir. Özel bir şıkıştırmaya sahip olduklarından 10 mb’ lık bir dosya program tarafından açıldığında 100 mb tutabilir.

Live'ın ara yüzü nu görsellerle anlatmaya çalışıcam....derken en fazla 5 görsel eklendiğini öğrenmiş bulunuyorum 🙂 Nu yüzden açıklamalı görselleri aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

https://yadi.sk/d/HkOBzh1pZi2Bp

Umarım bu konudaki soru işaretlerini biraz olsun giderebilmişimdir.

Bağlantılar:
https://www.ableton.com
http://www.moogmusic.com/products
http://us.focusrite.com/usb-audio-interfaces/scarlett-studio
http://www.akaipro.com/product/mpkmini

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 6