Invisible Inc.

“Steam” denen bir sünger var biliyorsunuz. Elini veren kolunu kaptırıyor. Ben de yaklaşık bir yıl kadar önce buraya bulaşma gafletinde bulunanlardanım. Şu an elimi verdim, nereye kadar gider düşünmek istemiyorum. Altı veya yedi ay kadar önce yine uyuşturulmuş bir vaziyette Özel fırsatlar köşesi, 5TL altı, biraz uzağı, 20 TL yakını, çaprazı felan bakınayım derken geliştirilme sürecinde (Early Access) olan bu oyunu gördüm.

Oyun beni ilk grafikleriyle mest etti. Sonra detaya indiğimde oyunu geliştirenlerin Klei Entertainment (!) olduğunu görünce içimde bir kıpırdanma oldu. Hani şu Shank serisi, Don’t Starve ve Mark of the Ninja oyunları var ya. Bu abiler yapmıştı. Dayanamadım tabi, aldım. Steam yaratığı bana 40 saat bu geliştirme sürecindeki oyunda vakit geçirdin yazısını gösterince “bu oyun olur o zaman” dedim. Bu kadar kestirme anlatırsam oyuna haksızlık yapmış olurum elbette. Detaya inelim.

Oyun bize biraz bilim kurgu öğeleriyle donatılmış bir dünyada, beynelmilel çalışan bir casusluk görevi sunuyor. Toplam altı karakterden ikisini seçerek bir takım oluşturuyoruz. Tabi oyunu ilk defa açıyorsanız bahsettiğim karakterlerden sadece ilk ikisi açılıyor. Oyunda gösterdiğiniz başarı oranında da diğer karakterler seçilebiliyor. Takımı aldıktan sonra firmamızın bize bilgi çalınması gereken yerleri bir harita üzerinde seçim olarak sunuyor. Seçimi yapıyoruz ve ilgili şirketin binasına sızıyoruz. Oyunun dinamiği tamamen sıra tabanlı strateji üzerine kurulu. Aslında ne özelliği var diyorsunuz ancak oyunun asıl esas noktası yapacağımız hamleleri çok fazla kendimizi şirketin güvenlik elemanlarına hissettirmeden yapmamız. Tabi sızdığımız binada bilgiyi çalacağımız kasalar merkeze bağlı (server olarak geçiyor) olarak güvenlikte tutuluyor. Bunları hacklemek için ya karakterimizin buna uygun özelliği (*Augment olarak geçiyor) olacak ya da bize her “turn” sıra bazında yardımcı olan Incognita’yı kullanacağız.

Oyunda ilerleme gösterdikçe esir tutulan diğer ajanları (hani şu açılmayan demiştim ya) kurtarabiliyoruz da. Oyun geliştirme sürecinde olduğundan belli bir campaign olarak ilerlemiyor. Her bina görevi bitişinde haritada başka bi yer seçerek farklı haritalı bir yerde mücadele ediyorsunuz. Buna “Story Mode” demişler. Tek seferlik yaptığınız hamleyi geri alan bir bonus tuş var. İsterseniz bu özelliği “Iron Mode”da oynamayı seçerek kapatabiliyorsunuz. Aldığınız göre başarı puanları haliyle buna göre artıyor. Aldığnız puanlarla karakterinize farklı özellikler (Augment) katabiliyorsunuz vs vs… Kesin çıkmış sürümde muhakkak campaign görev ve ara sinematikler olacaktır. Bu çizimlerle ne kadar güzel olabileceğini tahmin edebilirsiniz.

Kısacası sakin bir şekilde oynatıp, tepe noktada keyif veren oyunlardan biri olacak Invisible, Inc. Şahane 2D grafiklerle, üç boyut izometrik harita el çizimleriyle, sesleriyle sıra tabanlı strateji (gizli!) gibi muazzam bir eser çıkmış ortaya. Çıkmış diyorum aslında erken erişim sürecinde fakat Release sürümün bundan çok çok daha iyi olacağına eminim.

Oyunun "Early Access" satışı Steam’de kapatılmış görünüyor. Zaten Klei tarafından oyunun 12 Mayıs 2015‘te satışa çıkarılacağı duyuruldu. Şurada bir aydan az bir süre kaldı. Meraklısına Takip Listesi'ne eklemesini öneririm.

Oyun hakkında bilgi için : http://store.steampowered.com/app/243970/

En son trailer : https://www.youtube.com/watch?v=am_8xRt37JE

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • reducto @protego

  Transistor'un yandan yemişi la bu 😀 Az insaf bu kadar mı benzer abi bildiğin çakmasını yapmışlar. @nuguryurtsever Uğur Abi ne iş bu? Yapımcı firma da farklı

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @protego Görsel stil andırsa da Transistor'den çok farklı bir oyun bu aslında. Zamanında Red Storm'un Tom Clancy'nin Power Plays isimli romanından uyarladığı Shadow Watch diye bir oyunu vardı. Bana onu anımsatıyor, gerek oynanışıyla gerek görsel tarzıyla. Hatta bir şeyin çakmasıysa onun çakması olabilir. Ama anladığım kadarıyla kendi özgün karakteri de var oyunun.

   Klei, Shank, Don't Starve ve Mark of the Ninja gibi harika işlere imza atmış bir ekip. Bu oyunu da duyurulduğunda takibe almıştım aslında, ama fırsat bulup deneyemedim henüz.

   Bence wishlist'lere almak lazım. 🙂

 • Fırat ➕ @frt

  @burak-oztan oyunda son durum nedir? erken sürümde bahsettiğin eksikler giderildi mi acaba?

  • Burak Öztan @burak-oztan

   Erken erişimden tek farkı senaryo eklenmiş hali olarak ve birkaç özellik ekleyerek çıkardılar. Ben erken erişim esnasında o kadar çok oynamışım ki biraz sıkıldım. Senaryo beklediğimden kısa olmuş. Yine de güzel oyun. Hakkını yiyemem.

Burak Öztan paylaştı.

Blender 3D

Ücretli benzerlerini aratmayan program Blender 3D.

Neden ücretli benzerleri diyorum çünkü program Blender Derneği tarafından açık kaynak koduna sahip olarak dağıtılıyor.

Blender 3D ücretli alternatiflerinin yapabildiği neredeyse herşeyi açık olarak yapabilmenizi sağlayan eksiksiz bir ortam sunuyor. Güçlü Blender topluluğu tarafından zayıf yönleri anında tespit edilip yamanıyor. Program devamlı güncelleme aldığı için siz her hangi bir konuda geri kaldığınızı anlayamadan açıklar kapanıyor genelde ve her yeni sürümüyle de birbirinden güzel özelliklerle karşınıza çıkıyor.

3D modelleme, yontma, animasyon, parçacık animasyonları, kumaş, sıvı, duman simülasyonları, boyama araçları, dinamik boyama, oyun geliştirme, 3B/2B compositing, video düzenleme, motion tracking, camera tracking ve phyton script modülleri ile eksiksiz ve her geçen gün genişleyen bir platform.

Piyasada bulunan benzer programların fiyatları dudak uçuklatacak düzeyde. Bir kaç örnek verelim:

3d max 3675 USD (www.autodesk.com/store/3ds-max)
Maya 3675 USD (www.autodesk.com/store/maya)
Lightwave 3d 1495 USD (www.lightwave3d.com/buy-lightwave)
Modo 1495 USD (http://community.thefoundry.co.uk/store/modo/)

Son sürümlerinde yetersiz kalan dahili render motorunun yanında cycles render motoru geliştirilerek sunulmaya başlandı. Bununla birlikte Nvidia grafik kartlarının üstün işlem gücü kullanılmaya başlanmış oldu (AMD Kartlar da destekleniyor fakat OpenCL sürücülerindeki bir uyumsuzluk yüzünden deneysel olarak devam ettiriliyor).

Açık kaynak felsefesini güden bu program, fiyat performans oranını da düşünürsek rahatlıkla 10 üzerinden 10 alıyor.

Windows, Linux, MacOSX sürümleri de bulunan program şu adreste mevcut: http://www.blender.org/download/

Blender Demo Reel:
http://www.youtube.com/watch?v=Z8l8WNHwTOg

Cycles Demo Reel:

Programla yapılmış bazı örnek çalışmalar:BeğenFavori PaylaşYorum yap
Burak Öztan paylaştı.

3D Kalem

İlk inceleme denemem ‘’3D Kalem’’ üzerine olacak;
Kickstarter projesi olarak başlayan bu kalem çeşitli formlarda hayat buldu, fikir olarak güzel bir icat, insanda heyecan uyandırıyor, benim yeteneksizliğim midir bilmem ama uygulaması çok zor, inanılmaz hassas bir el istiyor, ayrıca makineyi çok iyi tanımak gerek, elin kolun gibi olacak ki ancak o zaman plastiği basit bir obje haline getirebiliyorsun.

Cihaz FDM (fused deposition modeling) teknolojisi ile çalışıyor. Plastik türü olarak ‘’ABS veya PLA’’ kullanmak mümkün, kutusundan ABS plastik çıkıyor ve tavsiye edilen plastik türü ABS. Filamentin çapı 1.75mm, 3mm için filament itici motorun kuvveti yetmezdi. Plastiğin çıktığı ‘’nozzle’’ deliği 0.4mm çapında.

Cihazın üzerinde; filamenti ileri iten (doldurmak için) bir düğme, filamenti geri çeken bir düğme (çıkartıp değiştirmek için) ve plastiğin çıkış hızını ayarlamayı sağlayan kayar bir düğme bulunuyor, ayrıca sıcaklığı belirten durum ledleri mevcut. 12V 3A adaptör ile çalışmakta.

Kutudan 3 farklı renkte, deneme amaçlı kullanılabilecek gramajda abs filament çıkıyor (beyaz-sarı-kırmızı), almayı düşünen arkadaşlar yanına yedek filament almayın, öncelikle kutudan çıkan filamentler ile deneme yapın.

Ürünü yurt içi temin etmek mümkün, fiyatı ‘’125usd+kdv’’, ben kullanmayı beceremedim fakat siz el becerinize güveniyor iseniz deneyebileceğiniz bir ürün.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 9

Lego 6506 - Precinct Cruiser

Model ilk bakışta günümüzün "City" kategorisini andırıyor ama değil. Yıl 1989. O zamanlar kategori "Town" diye geçiyor. Alt kategori ismi Police. Bu kategoriye ait farklı polis aracı modelleri olduğundan, model ismi "Precinct Cruiser" olarak verilmiş.

Parça dizaynı o kadar sade ve kullanışlı ki, camın oturduğu parça hem kapıyı hem de ön gövde parçayı destekliyor. Bu sayede şaseye olan oturumu kuvvetleniyor.

Kapılar hareketli. Açılıp kapanabiliyor. Diğer hareketli parçalar direksiyon ve tekerler. 5 şeffaf parça içermekte.

İsim: Precinct Cruiser
Seri No: 6506
Çıkış Tarihi: 1989
Parça sayısı: 32

#hobi #lego

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Lego 6831 - Message Decoder

Lego serilerine yıllara göre devam ediyoruz. Bu sefer aracımız uzay temalı "Mesaj kıran".
Parçalar (tekerler ve Police yazılı ön parça hariç), klasik Lego düzeneklerinden ibaret.

On yıldıza devam.

İsim: Message Decoder
Çıkış Tarihi: 1989
Parça sayısı: 34

#hobi #lego

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Lego 6643 – Fire Chief's Truck

İtfaiye Şefinin Kamyoneti. Bu sette aracın şase tek parça. Şef için yangın söndürme tüpü, balta(kayıp) eklenmiş. Far parçaları şeffaf ve renkli. Hareketli parçanın birleşen kısımlarındaki mukavemet aradan geçen yıllara rağmen hala kuvvetli. Legoların sağlam olarak bilinmesine etki eden unsurlardan biri.

Figürlerde yüz,gövde üzerindeki baskıların zaman içinde silinmesi dezavantaj olabilir. Günümüzde çıkarılan figür baskıları sanıyorum bu kadar çabuk yıpranmıyor.

Her zamanki gibi on yıldız.

İsim: Galaxy Fire Chief's Truck
Çıkış Tarihi: 1988
Parça sayısı: 74

#hobi #lego

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Lego 6808 – Galaxy Trekkor

Açılır-kapanır kanatlı feza cihazı ve pilotu. Bir iki parçasını maalesef kaybetmişim. Kanatların dönmesini sağlayan parçaların hassaslığı haricinde ki, kırılma anlamında değil de çıkması anlamında, eleştirilecek bir tarafı yok.

İsim: Galaxy Trekkor
Çıkış Tarihi: 1987
Parça sayısı: 29
#hobi #lego

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Lego Basic 720

Sitede hem hobi durgunluğunu giderme hem de Lego kategorisinde çeşit yaratma ve kültürünü yayma adına elimde eskiden beri duran ve koleksiyon amaçlı sakladığım setleri zaman içerisinde paylaşmak istiyorum.

Farklı birleştirmelerle elde edilebilecek varyasyonlar(çekici kamyonu, araba, karavan, helikopter, gemi, benzin istasyonu) bulunduran yaratıcı bir set idi. Yılların verdiği yorgunluk yapım planında ve kaybolan parçalar yerine ikame olarak kullandığım parçalardan anlaşılmakta.

İsim: Basic Building Set
Çıkış Tarihi: 1985
Parça sayısı: 334

Lego'ların büyülü dünyasıyla tanışmam bu set ile olmuştur.
#hobi #lego

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Lego City 3365

İnsanın içine bazen öyle bir kazınıyor ki, bazı huylarınızdan yaşınız ne olursa olsun kurtulamıyorsunuz. Benim için bunlardan biri de "LEGO". Son yıllarda anlam vermekte güçlük çektiğim garip kategorileri nedeniyle, yeni serilerine pek göz atmıyordum ancak bu kutuyu görünce iş biraz değişti.

Dükkanda gezinirken benim eski 80-90'lı yılların klasik serilerini andıran bu modeli makul fiyatıyla görünce hem koleksiyonuma katmak hem de "eskilere nazaran neler değişmiş, ne olmuş bir inceleyeyim" diyerek aldım.

Kutuyu açmak için "buradan bastırın,yırtın!" filan gibi çok acımasız ibareyi geçip, maket bıçağıyla kutuya asgari zarar verecek şekilde alttan açıverdim.

Muhteviyatı bilindik şekilde; içinde eskiden beri bayılarak izlediğim Lego setleri reklamı olan bir yapım planı, iki poşet içerisinde gelen parçalar ve poşet harici gelen 2x8 dikdörtgen taban parçası.

Parçalar eskiden neyse yine aynı o. Modele göre spefisik birkaç parça mevcut. Kaptan abimizi kozmonot kıyafetiyle veya normal şapkasıyla donatabiliyoruz. Tekerler, direksiyon, anten ve arka mekanizma hareketli.

Lego kalitesi için diyecek pek bir şey yok. Aynı kalite, aynı heyecan.

Web sayfalarında diğer ürün gamına baktığımda "CITY" kategorisi, şu an için klasik havayı en iyi şekilde yansıtan bir seri gibi duruyor.

#hobi #lego

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 6