Paylaş Paylaş

Evrim Teorisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular - 2

Evrim Ağacı'nın kurucularından Dr. Çağrı Mert Bakırcı ile insanın evrimi ve alternatif teoriler üzerine sohbet ettik.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ali Pektaş @alipektas

  Yeeeeeee, saat 10, haydi çocuklar plus vaktiiiii! 😀

 • scorptr @scorptr

  Ben hala ilk videoyu izleyemedim biz pülüssüzlere nezaman gelir video edit: simdi kontrol ettim youtube suan yuklenmis 🙂

 • Namarie @namarie

  https://www.youtube.com/watch?v=NIPM-RvD3Ps "Burası karışacak vaziyet alın." 😀

  Önceki videoyu daha izleyemedim ama tüm hafta boyunca yorum bildirimi geldi.

 • SonkaBonka @sonkabonka

  Ampülün patlaması çok komik bir ayrıntı olmuş. Lan yoksa... 😀

 • baran omacan @omacan

  Süper bir seri elinize sağlık. Bilimle dini karsilastirirsaniz din kaybedecektir. O yüzden çok tartışmaya girmeye gerek yok. Günümüzde dünyada dinlere inanan insan sayısı ciddi oranda düşüyor. Benim tahminim 150 yil içinde bugün bildiğimiz dinlerden hiç biri kalmayacak ya da yok olmaya yüz tutacak. Çin'in yarısının bir inancı yok, haberleri görmüşsünüzdür Hollanda'daki bir çok kilise cemaat olmadığı için kapatılmak üzere, çek Cumhuriyeti'de bir çok kilise kütüphane ya da müzeye çevrilmiş durumda. İskandinav ülkelerinde de durum aynı.

 • welle @welle

  Bize Evrim değil Devrim lazım.

 • Endoskop @endoskop

  İngilizler evrimi okullar da yasaklıyor biz ise girmesi için çabalıyoruz 😀
  meruem did nothing wrong

  • linux is love @linux-is-love

   İşine geldiğinde nasıl da utanmadan yalan söylüyorsun hayret doğrusu. Bir tane kilise okulundaki aptal bir öğretmenin yaptığı çıkışı nasıl da okullarda yasaklamaya bağlamışsın utanmaz yalancı seni. https://www.bbc.com/turkce/haberler/2016/02/160206_evrim_yaradilis
   Bu arada yobaz her yerde yobaz İngiltere olmuş ABD olmuş fark etmiyor. Adamlar evrimi ilkokul düzeyinde eğitimin içine yedirmişlerken senin gibi yalancılar da çıkar utanmadan evrimi yasaklıyorlar diye sallar. Merak ediyorum siz evrim düşmanları hiç yalansız yaşayabiliyor musunuz? 😀

  • Endoskop @endoskop

   @linux-is-love yalan mı? ne yaptım google yasaklayıp bilgi erişimini mi kestim? eyaletler bazın da okullar bazında evrim teorisini vermeyen binlerce okul var abd'de. Evrimi yalanlama gibi bir derdim yok, senin inandığın şeye benim yalan demem mantıksızlıktır. Tıpkı deli birini gördüklerin yalan ben görmüyorsam senin gördüklerin de yalandır demek gibi. Sen görüyorsan inanıyorsan senin gerçekliğin beni ilgilendirmez. Eğer ben dünya'nın matrix gibi yalan ve sanal olduğunu söylesem kim çıkıp yüzde yüz bu teorimin yalan olduğunu söyleyebilecek? Tanrı'yı da ispat etmek böyle bir şey. Benim tek derdim evrim diktatörlerine boyun eğmemek, bazı bilim adamları sırf makalesi yayınlansın diye evrimi kabul etmek zorunda kalıyor, senin görüşlerini kökten yalanlayan dinciler değil evrimcilerdir. Neyse zürafaların ağaçlardan ot yemek için evrilmesini bir tek zürafaların düşünmesi gibi benim söylediklerimin de çoğu saçmaydı 😀

  • linux is love @linux-is-love

   @endoskop Yalan tabii çıkıp evrim yasaklanıyor diye yalan söylüyorsun ya ne? Ne oldu İngiltere yasaklıyor diye ahkam keserken birden ABD'de binlerce okuldan bahseder oldun? Belki bilmezsin ama ABD'de çok fazla din okulu var senin o yasak dediğin din bazlı okullarda olandır ve ona yasak değil müfredata almamak denir. Mesela ne kadar ilginçtir ki imam hatiplerde de evrim öğretilmez 😀 Modern eğitim veren hiçbir okul evrim gibi bir gerçeği yasaklamayı aklına bile getiremez onu düşünenin aklını alırlar.

   Evrim diktatörü ne saçma bir tabir ya bu dünyadaki en büyük baskıyı tarih boyunca dini elinde tutanlar yapmışlardır hala utanmadan olayı çarpıtıyorsun. İnsanlar yüzlerce yıl dinci yobazlar yüzünden bilim yaptıkları için öldürüldü gelmiş bana evrim diktatörü diyor, Galileo'nun kemikleri sızlıyor şuan:D Bilim adamları kimseyi asmıyor merak etme, gitsin o evrimi kabul etmek zorunda olan bilim adamları çalışmalarını yapsınlar. Ha onlar da nasıl karaktersiz insanlarsa doğru olduğunu düşündüğü bir şeyi ispat edip evrimi yıkmak yerine sırf "evrim diktatörleri" yüzünden evrimi kabul ediyorlar. Bence onlar bilim insanı olmayabilirler iyi araştırmak lazım. Malum bu ülkede sırf birilerine yakın olduğu için ingilizce dahi bilmediği halde prof olan nice insan var.

  • Endoskop @endoskop

   @linux-is-love bir çok makale okumuşluğum var, kapalı kapılar ardında yobaz evrimcilerin neler yaptığını anlatan onlarca şey okudum. 21 yüzyılın yobazları evrimciler oluyor. Nedense ne zaman evrimciler ile konuşsam ya küfür ediyorlar yada aklınca aşağılıyorlar. İşte sen ikinci kategori'densin 😀 buna da şükür diyorum. Neyse siteye belki 2 ay uğramamıştım bir uğrayayım dedim çok feci bölüme düşmüşüm 😀

  • linux is love @linux-is-love

   @endoskop Yalan söyleyip insanları kandırmaya çalışan birisine karşı daha yumuşak olamazdım. Hala İngiltere'de yasaklanan evrim konusuna açıklama getirmemen kimin ne konumda olduğunu açıklıyor aslında. O "yobaz evrimcilerin" yaptıkları hep kapalı kapılar ardında konuşulur zaten bir tek mağdurlar farkındadırlar bu baskıların 😀 21. yüzyıl diyorsun dünyada özellikle batı dünyasında özgürlük rüzgarları esiyor o mağdur bilim insanları çıksınlar da kapalı kapıların ardından ne tür eziyetlere maruz kaldıklarını belgelesinler biz de canavar evrimcilerin gerçek yüzünü görelim. Yoksa senin yaptığın yalan söylemekten, asılsız dedikodular yaymaktan öteye gitmiyor. Eğer aşağılanmış hissediyorsan o senden kaynaklanmıştır ben ekstra bir çaba sarfetmedim bunun için. Bence bir dahaki sefere yalan bilgi verirken biraz daha tutarlı olursan sonrasında kendini aşağılanmış hissetmezsin.

  • teknomoron @teknomoron

   @endoskop İngiltereyi bilmiyorum ama ABD'de sadece Özel Hristiyan Okulları "müfredatına" almıyor. Ki aslında bir çok özel lise de yerel kiliselere bağlı ABD'de. Kamuya bağlı okullarda yasak değil. Yasak olması ve müfredatına almaması arasında fark var. Kelime oyunu yapma lütfen.

  • Gerginix @gerginix

   @endoskop ABD sanki örnek alınacak bir ülkeymiş gibi oradan alıntı yapmak. Adamlar devletin ilk-orta kademe okullarına ilgi azalsın, insanlar özel okul okumak zorunda kalsın diye bir tek okul binalarını yıkmadılar. ABD'nin eğitim politikaları hükümetlerüstüdür. ABD'li firma bilimin nimetlerinden faydalanıp maksimum kar için muazzam ARGE bütçeleri oluştururken, iş gücü ve tüketici için reva görülen: "bu sistemi sorgulamasın, bu sistemde ucuz iş gücü ve tüketici olsun" Zamanında kilisenin yaptığının benzerini yapıyor. Sonra gelip ABD'den ÖRNEK UYGULAMA paylaşıyoruz.

  • Gerginix @gerginix

   @endoskop Yobaz evrimciler?!?!?!?!?! Çok makale okumuşluk?!?!?!?

 • Coupe @coupe

  Olay din tartışmasına dönmüş. Dine uygunluğu biraz düşünmeyle anlaşılır zaten. Ama bu teori bana mantıklı gelmiyor, orası ayrı.

 • eskod @eskodd

  Allah aşkına biri podcastini koysun şu videoların 😁

 • Zagor Tenay @zagortenay

  "Dinle değil bilimsel olarakta evrimin olmadığının kanıtı ortada." yavv hehehe

 • cengiz @cengiz

  Şu gifi hatırladım Hehehe.

 • Burak Yirmibeşoğlu @burak25

  Sovyet Komunist Teknolojist Ateistligi yayma orgutumuzu ortaya cikarttisiniz! Yapmayin boyle!

 • Kaptan53 @kaptan53

  Evrim Teorisini desteklemeyen birini de programa davet ederek savlarını ortaya koymasını sağlamalısınız. Böylece insanlar neyin ne kadar doğru olduğuna kendileri kanaat getirebilirler.

 • arandur @arandur

  Evrimin olmadığının kanıtı ortadaysa sun bir makale, milyon dolarları götür, şöhret ol.

 • Mursili @mursili

  Ben balıktan geldik diye biliyordum 🙄

 • STARK @stark

  Ilk insan havadan bam diye dustu yani aklina yatiyor bu 😀

 • Gerginix @gerginix

  Tabii evet. Hm hm. Anlıyorum.

 • Kvothe @kvothe

  Bu beyfendi çok kibirli. Sevmedim kendisini.

 • Kvothe @kvothe

  Evrim hakikate zıt bir faraziyedir. İspatlanmış birçok kanuna terstir ve o kanunlarla bağdaşmaz.
  Bu kanunlardan biri termodinamiğin ikinci yasasıdır. Bu yasa şunu söyler: “Kainatta her mevcud, kendi haline bırakılsa maksimum düzensizlik ve minimum enerjiye gider.” Evrim ise bunun tam tersini, yani zaman içinde her mevcudun kendiliğinden, basitten komplekse ve daha düzenli daha üstün türlere dönüşe dönüşe var olduğunu iddia eder.
  Termodinamiğin ikinci yasası (entropi), doğruluğu deneysel olarak kanıtlanmış bir kanundur. Yüzyılımızın en büyük bilim adamlarından biri olan Albert Einstein, bu kanunu “Bütün bilimlerin birinci kanunu” olarak tanımlamıştır. Sir Arthur Eddington ondan, “bütün evrenin en üstün metafizik kanunu” olarak bahseder. Hatta evrimin temel dayanaklarından olan evcil hayvan teorisi ve tüm teoriler hakkında bu kanunla tezat oluşturması halinde “En derin bir aşağılama ile çökmeye mahkum ve son derece umutsuz” ifadelerini kullanmaktadır. Amerikalı bilim adamı Jeremy Rifkin “Entropi: Yeni Bir Dünya Görüşü” adlı kitabında konuyla ilgili, “Entropi Kanunu, tarihin bundan sonraki ikinci devresinde, hükmedici düzen şeklinde kendini gösterecektir” demektedir. Bunun aksine evrimci bilim adamları, evrimi bilimin birinci kanunu gibi görmekte ve göstermektedir. Öyle görmeyenleri ise dışlamakta, itibarsızlaştırmaktadır.
  Bu kanunun evrimle çeliştiği ve evrimi çürüttüğü görüşüne karşı evrimcilerin şöyle bir itirazı olmaktadır: “Bu durum (entropi) kapalı sistemler için geçerlidir güneş sistemi gibi dışarıdan enerji alan açık sistemlerde ise geçersizdir”. Bu itirazı şu gerçek geçersiz kılmaktadır: “Açık sistem dediğimiz dışarıdan enerji alan sistemlerde de kapalı sistemlerde de basit yapıdan kompleks yapıya geçiş tesadüfen ve evrimle açıklanamaz, çünkü şuursuz ve kontrolsüz bir enerji yapıcı değildir, her zaman yıkıcıdır. Sanat icra edemez. Açık ve kapalı sayısız sistemlerle donatılmış olan kainat sayısız sanatlarla süslenmiştir. Madem öyledir, bütün bunları yapan, kör kuvvet, akılsız enerji değildir ve olamaz.

  • Yiğit @yigit1

   "Bu kanunlardan biri termodinamiğin ikinci yasasıdır. Bu yasa şunu söyler: “Kainatta her mevcud, kendi haline bırakılsa maksimum düzensizlik ve minimum enerjiye gider.” Evrim ise bunun tam tersini, yani zaman içinde her mevcudun kendiliğinden, basitten komplekse ve daha düzenli daha üstün türlere dönüşe dönüşe var olduğunu iddia eder."

   Hayır. Öyle bir şey olduğunu iddia etmez. Mesela ilk videonun 55.38 dakikasına bakarsanız, cevabı bulabilirsiniz.

   "çünkü şuursuz ve kontrolsüz bir enerji yapıcı değildir," Yapıcıdır. Nerden mi biliyorum? Yıldızlara, diğer gezegenlere bakarsanız rahatlıkla görebilirsiniz. Ayrıca bir kapalı veya açık fark etmez(kapalı bir sistemde daha rahat gözlemlersiniz) bir dolma kalemin atomlarını AYRI AYRI koyun. Yeterli bir süre sonra o atomlar dolma kalemi oluşturacaktır. Sebebi ise atomların birbiriyle etkileşiminden dolayı(Tamam hatalı bir örnek kabul ediyorum ama anlatabileceğim en basit şekli budur)

   Ayrıca evrim, entropi yasalarına ters düşmez. Bunun sebebini şu kaynaktaki 2. yorumdan anlayabilirsiniz. https://www.quora.com/What-does-negative-entropy-mean

  • Deniz Fidan @deniz-fidan

   Yahu entropi atom düzeyinde bir şey. Bunu başka yerde deme gülerler valla bak. Enerji düzensizliği ile komplekslik arasında nasıl böyle bir ilişki ürettin helal doğrusu :D.

  • yegenek @yegenek

   Arkadaşım maalesef termodinamiğin ikinci yasasının ne olduğunu kavrayamamışsın, termodinamiğin ikinci yasası evrendeki entropik enerjinin artma yönünde olduğunu belirtir bu şu anlama gelir tüm kimyasal tepkimeler sonucunda geri dönüşemez şekilde ortaya serbest enerji çıkar. Bu evren içerisinde yarı kapalı kararlı sistemlerin oluşumuna engel değildir çünkü canlılar gibi yarı kapalı sistemler kararlılıklarını sürdürmek için biyokimyasal tepkimelerle solunum yaparken açığa serbest enerji enerji çıkartır ve bu da tüm evrenin entropisini arttırır. Eğer senin dediğin şekilde olsaydı insanlar teknolojik olarak ilerleyemezdi çünkü uygarlık ve makineleşmenin termodinamiğin ikinci yasasına uymaması gerekirdi ancak durum bunun tersidir makineler ve teknoloji evrendeki entropiyi arttırır çünkü yakıt kullanan tepkimelerin tümünde serbest enerji açığa çıkar bu da tüm evrenin entropisini arttırır.

  • ozmo @ozmo

   benim şunu anlamıyorum ve bana saçma geliyor termodinamiğin ikinci yasası ile evrimin ne alakası var nasıl bağ kurdun pes doğrusu

  • Kvothe @kvothe

   @ozmo https://answersingenesis.org/physics/second-law-of-thermodynamics/
   Size pes, adamlar herseyin raslanti oldugunu savunurken, termodinamikle alakasiz olabilecegini nasil dusundunuz?
   “Everything is connected”

  • Onder Atar @onder-atar

   Ya arkadaş anlamıyorum, e yaz Evrim Teorisi'ni çürüten bir makale, sun bilim dünyasına nobeli kap. Dünya zilyon tane Müslüman akademisyen vs var. Madem bu teori de çürüdü, öldü bitti, ya bir tanesi çürüten bir makale yazamıyor mu yani? Nasıl insanlarsınız ya, ömrünüzde bir kere olsun okumadığınız bir teorinin çürüdüğünü iddia ediyorsunuz. İşte bu yüzden bu şekilde yaşıyorsun.

  • tayfur lokuncu @tayfurlok

   yahu ne alakasi var, boyle sacma bir gorus duymadim hic. bir kere evrimdeki duzenlilik nerede gosteriyor kendini?

  • ozmo @ozmo

   @kvothe günler sonra biraz araştırma ve düşünme ile sana iki sorum var
   1. "
   Evrim hakikate zıt bir faraziyedir. İspatlanmış birçok kanuna terstir ve o kanunlarla bağdaşmaz." demişsin termodinamiğin ikinci yasası dışında hangi kanun ters düşüyor? ne neden ?

   2. sorum anladığım kadarı ile termodinamik ile ilgileniyorsun peki gezegenlerin ve yıldızların oluşumu termodinamiğin ikinci kanunu ile ters düşmüyor mu ? eğer düzensizlik var ise neden atomlar birleşerek gezegenleri ve yıldızları oluşturuyorlar. bunu mümkün olduğu şekilde kütle çekimi ile değil termodinamiğin ikinci kanunu kullanarak açıklamaya çalış.

  • Ali Pektaş @alipektas

   @ozmo Burada, @kvothe arkadaşın kibirli dediği bilim insanının konuyla alakalı açıklaması mevcut. Boşuna aksiyon yapmaya gerek yok.
   https://evrimagaci.org/termodinamik-yasalari-ve-evrimin-bunlarla-iliskisi-103

  • ozmo @ozmo

   @alipektas varmak istediğim nokta şu idi entropi'yi kullanarak bana yıldızların ve gezegenlerin oluşumunu açıklasın ve bunu ispatlasın. entropi'ye anlam yükleyerek bilim yapılmaz...

  • Ali Pektaş @alipektas

   @ozmo "...Sir Arthur Eddington ondan(termodinamik yasasından), “bütün evrenin en üstün METAFİZİK kanunu” olarak bahseder...", bu cümleyi bilim yapan biri kurabilir mi ki zaten 😀

  • ozmo @ozmo

   @alipektas biraz bakındım entropi ile ilgili altı söz söylemiş ve metafizik terimini kullanmamış ama önemi üzerinde durmuş. https://todayinsci.com/E/Eddington_Arthur/EddingtonArthur-Entropy-Quotations.htm

  • Ali Pektaş @alipektas

   @ozmo Doğrudur da pek önemi yok. Sonuçta burada yorum yapan arkadaş öyle söylediğini düşünerek bilim olduğunu iddia etmiş, ben ona bakarım 🙂

 • Yiğit @yigit1

  Hmm anlıyorum. Ben bir diğer örgütlere bakıp geleyim. Belki $100'a test yapan örgüt buluruz. Olmadı, size dolandırılmaya gelirim.

 • Deniz Fidan @deniz-fidan

  @mulkiyeli ilk videonun işk sorusu bu yazdıkların. 200 dolara da kendi vücudunun gen haritasını ortaya koyuyorsun konuyla ne alakası var?

 • Deniz Fidan @deniz-fidan

  Yahu ben nüslümanım fakat evrim var yani. Bu değişmez bir şey. Ben müslümanım diye yerçekimi ortadan kalkıyor mu? Zaten müslüman olmam evrimin varlığına inanmama engel değil ki? Evrim teoriside maymundan geldik demiyor? Ha çok felsefi düşünecek olursak adem ve havvanın tam olarak günümüzdeki insan olduğuna dair bir şey de yok kuran da. Fakat o kadar felsefiye gerek yok. MÜSLÜMAN OLMAK EVRİME ENGEL DEĞİL Kİ ZATEN. HEM MÜSLÜMANIM HEM DE EVRİMİN VARLIĞINA İNANIYORUM. Ha bir de laikim orası da ayrı ahahah😀

  • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

   "O öyle bir Rab'dır ki, sizi çamurdan yaratmış, sonra (her birinize) bir ecel tayin etmiştir."Enam (2)
   Bu ayeti evrimle nasıl bağdaştırdınız?

  • Deniz Fidan @deniz-fidan

   @hamitozlu amacın evrim ile alakalı bilimsel konuşmak mı yoksa müslümanlığın saçma bir şey olduğubu mu söylemek. Eğer ilkiyse konuşalım ama ikincisiyse hiç konuşmata gerek yok. Bence de çok çok saçma yanları var müslümanlığın fakat bu benim için iyi ve doğru bir inanç. Bu yüzdendir ki laikim din ile bilimi siyaseti karıştırmam birbirine.

  • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

   @deniz-fidan Amacım evrim vardır, ancak insan evrilmemiştir. Allah tarafından özel yaratılmıştır. Sizin söylemeniz ile çatışıyor. Bu ayet ve buna benzer insanın yaratılışı ile ilgili ayetler bulunmakta.

  • Deniz Fidan @deniz-fidan

   @hamitozlu o ayetleri yanlış yorumluyor olabiliriz.

   Adem ve havva bildiğimiz anlam da insan da olmayabilir.

   Hepsini geçtim bakın şöylr bir durum var inancıma göre bu böyle fakat mantığıma göre değil. Yani ben müslümanlığın iyi yanlarını kendime örnek alıyorum. Mantıksız gelen birsürü şeyi var onlardan bazılarını da görmezden geliyorum. Allah la aramda olduğu için de kimse neden böyle yapıyorsun diye soramıyor 😀

  • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

   @deniz-fidan Saygı duyarım. Ama size katılmıyorum.

  • silver_coffin @thirteenthguy

   @hamitozlu ayette yazan ile evrim çelişmiyor ki? Evrim diyor ki insan, insan olmadan önce başka bir şeydi... Kuran da diyor ki insan ilk başta çamurdu, yani şuan insan çamur olmadığına göre insanı çamurdan evirdik diyor.. Bağdaştıramadığın neresi? Tam tersi evrilmeyi gösteriyor (evrim teorisini değil) Siz kuranda yaratılmanın bir anda olduğunu zannediyorsunuz, halbuki yaratmak kıyamet gününe kadar sürecek bir sürecin başlatılmasıdır. Kuran çamur der sen molekül dersin ama bir hammededen başladığını ima etmekte..

 • Deniz Fidan @deniz-fidan

  İşte bu güzel videoda da bizim maymundan gelmediğimizi açıklıyor zaten. Daha doğrusu bizim halk arasında kullandığımız maymun la evrim de geçen maymun aynı şey değil. Evrimde geçen şu an hayvanat bahçesindeki maymun ile bizim ortak atamız olan ve adına maymun dediğimiz primat dediğimiz olay.

 • Deniz Fidan @deniz-fidan

  Şimdi saçma gelecek ama dalga geçmiyorum 😀 sanki bira mayası ile de baya bir yakınlık gösteriyorduk genetik olarak bunu birdaha araştırıcam.

 • kolcu @kolcu

  Evrim canlıların mevcut duruma ulaşmasını açıklayan ve alternatifi olmayan tek bilimsel olgudur. Dininize, inancınıza, fikrinize ya da çapınıza uyması ya da uymaması önemsiz. Gerçek bilimsel değerlerle kanıtlanmadıkça neye inanıyorsanız, neye güveniyorsanız, neyi kendinize rota belirliyorsanız belirleyin gerçek değişmez. Kimileri sürpriz yumurtadan çıkar gibi dünyaya hop diye indiğine inanabilir; bilimsel argümanlarla detseklemediçe, kanıtlandırmadıkça efsane, hayal ve masallara inana bir çocuk seviyesinden öte olmazsınız. Evrim gerçektir, teorisi de oldukça sağlam ve bilimsel dayanakları olan bir bilimsel olgudur. Aksini ispat etmeye çalışanlar neyi bildiklerini anlatsalar da biraz öğrensek. Evrimi irdeledikleri kadar "inandıkları" şeyi inceleseler çotan doğru yolu bulacaklar ama yobaz ve dar kafalıya ne desen boş : )

 • Candaş @culas

  İnsanoğlu bu olaylarl dünyasal bakış açısı ve sınırlı bilimle açıklamaya çalışadursun, NASA'nın kendisi olmak üzere bazı kurumların elinde dünyasal olmayan fizik ve biyolojik materyaller söz konusu. En basiti Implantlar. Dünyadaki hiçbirşeyle bağdaşmayan dünyevi olmayan elementlerden yapılmış bu materyaller temasçıların vücudlarında saptanıyor. ABD'de geçen yıllarda aramızdan ayrılan Dr. Roger Leir bu implantleri alıkonma vakası yaşayan kişilerin vücudlarından cıkararak tıbbi incelemeler için laboratuvarlarda inceletti. Sonuç dünyasal olmadığıydı. Buna benzer pek çok kanıt söz konusu. Her ne kadar bu kanıtlar bilim dünyasındaki "gelenekçi" ve "statükocu" çevrelerce hala inkar ediliyor olsa da dünyadaki "evrim" sürecinin, "inanç" sistemlerinin ve insan ırkının köklerinin "dünya dışı bir uygarlık ile açık temas" yaşamadan hiç bir zaman çözülemeyecek. Roket tasarımlarını yaparken teknolojinin temelini nerden aldınız? sorusuna Roket Bilimci Werner Von Braun'un da söylediği gibi "yukarıdan yardım aldık".. sözünün en kısa zamanda gerçek olmas, dünyasal sığ ve geri kalmış bütün bilim kollarının bi an evel çökmesi dileğiyle...

 • Gardrop Fuat @gardrop-fuat

  işler kesat olduğu için marjinalleşme yoluna gidip kitleyi kemikleştirmeye çalışıyor teknoseyir. olay kitleyi evrimleştirip cebi zenginleştirmek.

 • Afsinyus @ufo

  o değil de bende incelenecek süper cihaz var kime nasıl vereceğim ?

 • Can Yapıcı @canyapici90

  Bilimsel konulara da değiniyorlar işte fena mı...Türkiye'nin bilime ve bilim konusunda aydınlatılmaya olan ihtiyacını kim yadsıyabilir ki? ''Teknoloji kullanan ülke'' olmaktan ziyade ''teknoloji yaratan ülke'' konumuna ulaşmak istiyorsak en başta bilimsel konuları daha iyi anlamamız ve çevremize de bunu anlatarak bilinç yaratmak ve özellikle genç nesillere öğreterek ilk temelleri atarak başlayabiliriz.

  Ne kadar da iyi etmişler ki bu konuyu gündeme getirmişler...İnsanlar ne kadar kafa yordu, konuştu, bir şeyler düşündü. Demek ki bu konuda öğrenmemiz gereken şeyler varmış. Ben zevkle izledim her iki bölümü de. Gayet güzel olmuş emeğinize sağlık.

 • blueblueblues @blueblueblues

  @cagrimertbakirci Eski sitenizde evrimi anlamak için sitedeki yazılardan oluşan sıralı bir okuma listesi hazırlamıştınız. Bir ara okumaya başlamıştım ama yarım kalmıştı. Şimdi tekrar heves ettim ama yeni sitenizde bulamadım. Eyer hala mevcutsa link atabilirmisiniz?

 • can_yusuf @can_yusuf

  Evrim teorisine karşı olmak ile Harun Yahya'cı olmak arasında nasıl bir paralellik kuruyorsunuz anlamadım. Adnan Oktar denen dallama Evrim hakkında yaptığı yayınlar ile kendine legalize etmeye çalışıyordu, söyledikleri şeyler de ona ait değildi, zaten bu detayları herkes biliyor.
  Tıpkı fetönün Türkçe okulları ile kendini legalize etmeye çalışması gibi.

  Benim evrimde anlamadığım şey 8.7 milyon tür bitki ve hayvanın nasıl olup da tek hücreden evrimleştiği, insan beyninin nasıl diğer canlılardan çok daha ileri seviyede evrimleştiği.
  Hadi doğal seçilimi hayvanlar için anlayabiliyorum da durduğu yerde savunmasız bir şekilde duran ve hareket edemeyen bitkiler nasıl aynı atadan gelebiliyor?
  Bitkilerin de kendilerini korumak için evrimleşmesi gerekmez miydi?
  Bitki ve hayvan hücreleri arasındaki farkları nasıl açıklayabiliyorsunuz?
  Bitki ve hayvan arası canlıların fosilleri nerede?
  Bitki ve hayvanların ortak özelliklerini gösteren hücreler nerede?
  Bitkilerin tohuma geçişi nasıl oldu?
  Bitkilerin okyanustan karaya çıkışı nasıl oldu?
  Balıklar mı önce davrandı yoksa bitkiler mi?

  Sorular, sorular, sorular...

  Evrim sitelerini savunan sitelere baktığımızda yaptıkları tek şey gösterdikleri evrim şeması, tarihler sallama, şekiller hep bizim çizimlerimiz. Demem o ki, evrim gerçekse bile evrim teorisi ile açıklandığı gibi değil, bu teorinin ayağa basan bir tarafı yok. Yaratılışa inanırsınız, inanmazsınız ama bu yaratılışı bir kenara koyacağız diye ayağı yere basmayan şeylere balıklama atlamaya gerek yok, yoksa okyanustan çıkan balığa döneriz ne de olsa evrimimizi daha tamamlayamadık suda hayatta kalmak için 🙂

  • Gkhan05 @gkhan05

   Ingilizce biliyorsan ve biraz da biyolojiye hakimsen hepsinin cevabi var internette. Ortak atadan gelme olayi bitkilerle hayvanlarin ne zaman birbirinden ayrildigina bagli. Sekilleri bizden baska kim cizebilir zaten? Bilim insanlari bizler daha iyi anlayalim diye basitlestirip anlatmaya calisiyorlar. Bitki ve hayvanların ortak özelliklerini gösteren hücreler nerede diye merak etmektense neden bitkilerle ile hayvanlar mitokondri kullanarak oksijenli solunum yapiyor veya neden hucreye alinan sekerin islenmesi cok yuksek oranda her canlida ayni gibi sorular sormak daha mantikli. Unutma dogru sorulari sormazsan dogru sonuclari da alamazsin.

 • ulashoca41 @ulashoca41

  ilk bölümü izledim şimdi 1 hafta sonrayı bekleyelim bakalım. pluslar spoiler vermeyin 😀

 • anilkomitismail @anilkomitismail

  Madem evrim var ve tavuklar dinazorlardan geldi, o zaman şimdiki dinazorlar niye tavuk olmuyor?? Hmm?

 • tayfur lokuncu @tayfurlok

  bence butun yazidaki en onemli bilgi 200 $ a kendi gen haritamizi cikarttirabiliyor olabilmemiz. neresi orasi arkadasim adres ver yaptirtmak istiyorum 😀

 • Selçuk Atakan @seljukas

  kendi dışkısını yiyen, merakı tavsiye eden evrimci duayen Ekselansları Celal Şengör’ü de burada görmek istiyoruz

 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  İnternette araştırdım bulamadım Dr. Çağrı Mert Bakırcı kimdir?
  Çalışmaları nedir? Neden evrim ile bu kadar çok ilgileniyor?
  Bilgisi olan paylaşabilir mi?

 • Utku Sakallıoğlu @utkusakallioglu

  TeknoSeyir ailesine, "mainstream" bir kanal olmalarına rağmen ülkemizde çok tartışmalı bir konuya, en yetkin konuklardan birini çıkardıkları için teşekkür ederim! Güzel içerik olmuş. ÇMB'ya selamlar!

 • Ramazan Derin @odessa-h-a

  o değil de evrim saçmadır şu bu diyenlerin çoğu düzgün yazmayı bilmiyor, yukarıları inceleyin türkçe yazamayan insan nasıl evrimi bilimsel olarak kabul etsin.

  • Ramazan Derin @odessa-h-a

   kast ettiğim kelimelerle alakalıydı, okumayan insan da yazamıyor haliyle. okumayan birisini bilim dünyasında bu konuyla ilgili tartışma var, evrim 2 dakikada çökertildi gibi içeriklerle çok kolay kandırabilirsiniz.
   bunu bırakıp kaçıyorum, kendi çapında insanlar karşı çıksın. tartışma bilimsel bir içeriğe bürünecekse böyle bir tartışma yok.
   varsa makale bulun ciddi dergilerde yada mecralarda yayınlanmış, okuyalım tartışalım. ben inanmıyorum uydurma diye gelmesin kimse.
   https://www.youtube.com/watch?v=KG9s_8eWsdg
   @yumpat@yumpat

  • Burak Yirmibeşoğlu @burak25

   @yumpat Efsanevi bir adammışsın. Stand up yapıyor musun? Din ile bilim bütünmüş. Bugün ne öğrendik arkadaşlar? Din ile bilim bütünmüş. Yaş 15'ten büyük biri bunu dediğinde çok güleriz. Video da çeksene bunu söylerken.

 • Ramazan Derin @odessa-h-a

  dini neden karıştırıyorsunuz ki inanmıyorum, inananlar din boyutunu kendi arasında tartışsınlar. buna inandın o zaman buna da inan vs seviyesi de ilkokulda kaldı sanıyordum.

  • Executioner @executioner

   Dini kimse karıştırmıyor. Evrim teorisi insanlık ve canlılığın bugünlere ne aşamalardan geldiğini açıkladığı için dinci yobazlar burnunu sokup duruyorlar. Yoksa evrimle uğraşan kimsenin dinle bir derdi yok.

 • Bora karaca @br-krc

  @hkellecioglu youtube dan saçma sapan yorum yapanları banlar mısınız? hakaret edenleri de savcılığa verin bu cahiller anca yola gelir

 • Bora karaca @br-krc

  hamdi bey kendisi bir şey uydurmuyor veya ideolojik bir içerik de yapmıyor sadece kanıtlanmış gerçekleri söylüyor hoşuna gitse de gitmesede evrim bir gerçektir.

 • Executioner @executioner

  Burada bilimsel gerçeklerden bahsediliyor. İstediğiniz kadar aşağılamaya çalışın, istediğiniz kadar etiketleyin bu değişmeyecek. Harun Yahya kitaplarından referans verip evrimi yanlışlayabilip tekbir getirebileceğiniz birçok site ve face grubu vs. var. Oralarda takılabilirsiniz bu durum canınızı çok sıkıyorsa.

 • Executioner @executioner

  Benim teknoseyirin çizgisiyle bir problemim yok. 2 tane evrim videosu görmeye katlanamıyorsanız bunların olmadığı bir çok site var. Oralarda takılabilirsiniz diye yol göstermek istedim. Ayrıca sizi blokluyorum, cevap vermekle uğraşmayın.

 • matraxv2 @matraxv2

  Evrime inanmıyorum demek yer çekimine inanmıyorum demek gibi birşey gerçekten çok komik. Evrim bilimsel bir gerçektir sizin reddetmeniz onun yok olmasını sağlamaz.

 • Hamdi Kellecioğlu @hkellecioglu

  Bakın bu yaptığınıza Ad Hominem denir. Bir fikre karşı çıkmak yerine onu söyleyen kişiyle ilgili alakasız argümanlarla tartışmayı başka yere çekmek. Çağrı'nın kendisini nasıl tanımladığı konumuz değil ki. Konumuz videoda söylenen evrimle ilgili bilimsel gerçekler. Siz komik bir şekilde bunların ateizm propagandası olduğunu sanıyorsunuz ama bunlar sadece bilimin şu an canlılığın evrimiyle ilgili geldiği nokta, bundan ötesi yok. Lütfen kendinize buradan dinle ilgili bir şey çıkarmaya çalışmayın. Bilimsel olarak varsa itirazınız söyleyin düzgün bir şekilde anlatmaya çalışalım.

  Videoda anlatılanlarla ilgili bilimsel bir tartışma yapmak yerine söyleyen kişiyle ilgili alakasız bilgiler vermek veya TeknoSeyir'in bir teknoloji kanalı olduğunu bu tür videolar yayınlamaması gerektiğini ispatlamaya çalışmak ne yazık ki boşa zaman kaybı.

 • Hamdi Kellecioğlu @hkellecioglu

  @fatih_u Bakın yine konudan saptınız. TeknoSeyir'de uzun zamandır bilimsel videolar yayınlıyoruz. Örneğin kütleçekimsel dalgalarla ilgili yayın yaptığımızda kimseden bir itiraz gelmedi. O konu evrime göre çok daha teorik bir şey halbuki. Yaptığımız anketlerde bilimsel içerikler daha fazla olsun seçeneği en üst sırada çıkıyor. Evrim de bilimsel bir konu olduğu için bu kapsamda yayınlanıyor. Kaldı ki TeknoSeyir'de yeri geliyor maketçilik/hobi videoları bile yayınlanıyor.

  Farklı bir kanal açmamıza gerek yok videonun başlığından konusu ne olduğu anlaşılıyor. İstemediğiniz videoları izlemezsiniz olur biter. Yorumunuzda dayatma kelimesini kullanmışsınız kim kime neyi dayatıyor. Dünya'nın bilimsel bir konuda geldiği bir noktayı anlatıyoruz sadece. Sizin hoşunuza gitmiyor diye gerçekler değişmiyor ne yazık ki.

  Video anlatılanlar Çağrı'nın kendi uydurduğu şeyler değil. Tekrar söylüyorum bilim dünyasının şu an geldiği nokta bu. Bilimsel literatürde ne varsa onlar sıradan bir izleyicinin anlayacağı şekilde anlatıldı. Varsa bir itirazınız konuyu dine, müslümanlığa çekmeden bilimsel olarak söyleyin tartışalım. Eğer anlatılanlara inanmak istemiyorsanız da sizin bileceğiniz iş. Bu videoları beğenmedim dersiniz olur biter. Lütfen konuyu daha fazla uzatmayın. Dediğim gibi bunlar gereksiz zaman kaybından başka bir şey değil.

  @gcn ve @devrimsavas yazılı ortamda bir yere kadar iletişim kurulabiliyor. Lütfen bir şeyleri tartışırken asgari nezaket seviyesini tutturmaya çalışalım. İşler çığırından çıkacak gibiyse cevap vermemek en mantıklı seçenek. Sonuçta buraya yazarak kimse Dünya'yı kurtarmayacak.

  • silver_coffin @thirteenthguy

   Hamdi Bey, biraz sizin de hatanız var neden hep evrim teorisi? Akıllı tasarım veya başka teoriler yok mu? Onlarla ilgili de videolar bekliyoruz.. Bir objenin evrimleşmesi için tek alternatif "doğal seçilim" değildir. Kolay gelsin.

  • Hamdi Kellecioğlu @hkellecioglu

   @thirteenthguy Çünkü bilimsel temelleri olan ve bu konuyu açıklayan başka bir teori yok. Akıllı tasarım ve diğerleri bilimden temel alan veya bilimsel yöntemle sınanabilecek şeyler değil. Videoda bundan da bahsediyoruz. İzlemenizi tavsiye ederim.

  • silver_coffin @thirteenthguy

   @hkellecioglu akıllı tasarımla ile ilgili bilimsel makale yayınlayan bilim insanları mevcut en azından onların içeriğiyle ilgili 1 dakikadan fazla bilgi verilebilirdi..

  • Hamdi Kellecioğlu @hkellecioglu

   @thirteenthguy Evrim karşıtlığının en ciddi olduğu ülke Amerika. Videoda da bahsettik orada bu konuyla ilgili davalar açıldı. Her iki taraf da tezini öne sürdü ve her seferinde akıllı tasarımın bilimsel temelli bir teori olmadığı dolayısıyla biyoloji derslerinde okutulamayacağı kararı çıktı. Zaten bilimsel işleyişten biraz anlayan birisi akıllı tasarımın bilimsel temelli bir şey olmadığını kolayca anlayabilir. Eğer bilimsel bir şey olsaydı emin olun hiç çekinmeden akıllı tasarıma özel bir program da yapardım.

  • silver_coffin @thirteenthguy

   @hkellecioglu hatırı sayılır sayıda karşıt bulunuyor
   https://dissentfromdarwin.org
   Çoğunluk ne der ise onun doğru olduğu anlamına gelmesi de bilimsel temelli değildir. Deney ve sonuçlara dayansaydı cansızlıktan canlılığa ilk adımın "doğal seçilim" yoluyla izahı ispatlanabilirdi(renk skalasıyla değil). Videodan, bilimden çok yoruma dayalı bir teori olduğu anlaşılıyor. Diğer tarafta "doğal seçilim"den bazı temel doğal mekanik kuralların cansızlığı canlandırarak canlılığı da gelişime doğru evrilmesini tetiklediğini anlıyorum, diğer tarafta ise ilk olarak bu doğal mekanik kuralların bir bilinç tarafından tasarlandığını.. bilinçsizlikten bilinç oluşması mı bilincin bilinci oluşturması mı.. tartışması

 • Burak Yirmibeşoğlu @burak25

  Sensiz buralar çok çolak kalacak. Gitme nolur!

 • Can Yapıcı @canyapici90

  Hamdi abi diğerlerini size karşı örgütlemek bir yana üsluplarına dikkat etmelerini ve tartışmanın tatsızlaşmamasını tavsiye ediyor ama siz hala art niyet arıyorsunuz ve taraflı tutum sergilediğini söylüyorsunuz hayret... Yapıcı eleştiri yaptığınıza inanmak istemiştim ama durum farklıymış. Sizin dediginizi doğru kabul edene kadar herkes düşman olacak gözünüzde anlaşılan.

 • Can Yapıcı @canyapici90

  Teknoseyir sabah akşam evrim konusunda video yapıyor sanacak gören de...Adamlar her bilimsel konuya değinmeye çalışıyor bu da onlardan biri. Anlatan adam ateist de olabilir, hristiyan da, müslüman da...Ateist demek toplum tarafından lanetlenilmesi gereken şeytani insanlar demek mi oluyor? Cağrı Bey'in inancını bilmiyorum şahsen umrumda da değil. Kimsenin inancı beni ilgilendirmez. Bu konuda bilgi sahibi birini çıkarmışlar ve merak edilen soruları sormuşlar hepimiz de faydalanmış olduk. Tabi ki katılmayabilirsiniz, sizin görüşünüze uymayabilir. Ama bilimin bu konuda geldiği noktayı ve kavramları düzgün bir şekilde açıklıyor adam. Burada şunu demenin bir anlamı yok bence :burada anlatılanlar benim dinime aykırı kabul etmiyorum bu yüzden böyle içeriklere yer vermeyin. Bu şekilde bir yere varılmaz.

  Kaldı ki Teknoseyir sabah akşam evrim yayını yapıp bunu empoze etmeye de çalışmıyor zaten. Kullandığımız cep telefonları evrim sayesinde mi oldu kapatın bu konuyu demek şunun gibi bir şey: bir tane bakkala giriyorsunuz ve napıyorsun kardeşim sen burada kapat bu bakkalı biz bunlarla mı gelişeceğiz teknolojide..Sanki Türkiye'de bilimsel gelişim olmamasının sebebi Teknoseyirin Çağrı Bey'i davet etmesi sanacak gören. Bu hafta bunu yaptılar haftaya uzayla ilgili birşey yapacaklar atıyorum. Herkes her konuya itiraz ederse bunun sonu gelmez.

  "Bu konuya katılmıyorum çünkü şöyle de bir araştırma var ve aksini söylüyor. Bu çalışma bunun tersini iddia ediyor ve bence mantıklı" vs. deyin biz de faydalanalım. İnsanlar her görüşü dinlesin,anlasın,tartışsın. Bir inanç sistemiyle bilimsel konunun size göre örtüşmemesi onun sansürlenmesi gerektiği anlamına gelmiyor. Başka yazamayacağım bu konuda.

  • Executioner @executioner

   Düşündüklerimi söylemişsiniz. Burası teknoloji sitesi, evrim'in ne işi var burada gibi saçma argümanlar ya da eminim videoları bile izlemeden evrim yalandır, darwinistler bla bla diye yazanlar doluşmuş yorumlara. Evrim'in ne olduğuna dair bu video serisi dahil birçok kaynak var, hatta Çağrı Yalgın'ın kendi sitesi var bu konuyu etraflıca ele alan. Gerçekten birçok güzel Türkçe içerik oluşturuldu evrim süreci hakkında internette eğer araştırırsanız. Bu konuda yorum yapmak için herkes evrimci biyolog ya da genetik mühendisi olmak zorunda değil ama bu tarz yorumları yapan çoğu kişi evrim hakkında hiçbirşey bilmeden sadece evrimi yalanlamaya çalışıyor. Tepki alınca da ben böyle inanıyorum bilmemne takılıyorlar. Ben evrime inanmıyorum bilmem ne gibi saçmasapan yorumlar yapmaya niye gerek duyulur anlamıyorum. İnanmıyorsan inanma, kimse seni birşeylere inandırmaya çalışmıyor zaten. Ama neden inanmadığına dair komplo teorileri ya da tarikatçı hoca sallamalarından öte birşey söylemeyecekseniz hiç zahmet etmeyin. Boşa kürek çekiyorsunuz

 • silver_coffin @thirteenthguy

  Öncelikle evrimin islamla çeliştiğini düşünmüyorum, fakat evrim teorisinin çeliştiğini düşünüyorum (ikisi farklı). İnsanın çamurdan yaratılması evrimle çelişmiyor. İnsan şuan çamur olmadığına göre (evrilmiş) zaten ayette de bir ham maddeden bir yaratılma sürecine((evrime) işaret ediyor. Biz insan olarak yaratılma veya olma kavramının zaman algımızdan dolayı hemen olmalı algısından ve özellikle islam karşıtlarının evrimi islam karşıtı kullanmalarından dolayı da islam aleminde evrim hoş görülmemektedir. Allah yaratır ve o kıyatmete kadar sürecek sürecin başlangıcıdır(bir evrimin). Ve bu sürecin bir kısmında günümüzde ki insana en benzeyen ve ruhu ilk üflenen canlı Ademdir denilebilir.. Veya böyle olmaya da bilir(şuan yaptığım açıklama hatalı olabilir).. Yani evrim var veya yok demeniz, sizi ayetlere karşı geliyor veya gelmiyor olduğunuz anlamına getirmediğini düşünüyorum. Allah'ın yaratma sanatına bakarsanız kendini gizlediğini onu kalbinizle bulmak istediğini görebilirsiniz. Yani çarklar dönerken o çarkı kimin çevirdiğini göremezsiniz. Hatta evrimin olması Allah'ın yaratma sanatının ne kadar mucizevi olduğunu gösterir, 4 milyar önce çakan bir yıldırımın veya esen bir rüzgarın 4 milyar yıl sonra hangi tür bir varlığın oluşumunu tetikleyeceğini 4 milyar yıl önce bilmesi)

  İslamı evrim teorisini kabul görenlerle karşı karşıya getiren aslında (benimde katılmadığım mantıksız olan) "doğal seçilim" yani tesadüf yerine koydukları yeni isim. Tüm bu çarkları tasarlayan ve ilk kıvılcımı veren (koruyan) bir büyük bilinç olduğunu kabul etmiyorlar, tesadüfen sağdan soldan rüzgar esiyor, deprem oluyor, yıldırım çakıyor vs.. moleküller zamanla bir araya geliyor, canlılık oluşuyor vs.. yani ateşi, havayı, suyu, toprağı(4 element) koy bir araya biraz zaman ver rüzgarı, depremi, yıldırımı vs.. evrim olsun insan gibi karmaşık yapılar oluşsun.:). Teorinin temelinde dış bilinç yok sayılarak akıllarınca sinsi sinsi bir şeyler ima etmeye çalışıyor arkadaşlar. Kibirli olan arkadaş videoda da söyledi güldüm "karmaşık yapıların oluşması için bir bilince gerek yokmuş" kuşlarla, karıncalarla ilgili verdiği örnekte güldürücü. Asıl bir bilinç olmalı ki (domino taşlarını öyle bir dizmeli ki) dışarıdan bir etki gördüğünde düzenli bir şekilde bir birini tetikleyip en sonunda insanı oluşturabilsin ve yoluna devam etsin. Bu daha da büyük bir bilinç gerektirir. Bir şeyi zamana yayarak yapmak, daha derin plan gerektirir, bir planı da bilinç yapabilir, tesadüfler değil.. Evrim teorisiyle ayrıştığım nokta burası.

 • Jay Freeman @cydia

  Kainatın nasıl yaratıldığı kutsal kitabımızda açıkca yazmaktadır ben gerisine cin ali masalı olarak bakıyorum.

 • can_yusuf @can_yusuf

  İlk hücrenin oluşum aşamaları laboratuvar ortamında kanıtlanmadığı sürece evrim teorisi, teoriden öteye gidemez.

 • Mustafa oğuz @mustim71

  Dinimizle uyuşmayan evrim denen safsataya saatlerce neden yer verilmiş anlamadım.böyle hassas bir konunun teknoloji sitesinde olması beni siteden soğuttu.2 bölüm yapılacak kadar önemli ne vardıki bunda.gençler arasında deizmin arttığı bu sorunlu dönemde ateşe benzin dökülmüş resmen.

  • Gardrop Fuat @gardrop-fuat

   adam evrimi bilim zannediyo, sen ne atlatsan boş bunlara. bunlar din karşıtıyız diyemediği yerde evrim üzerinden ya da araplar vs. üzerinden saldırırlar. bunlar müslümansa ben değilim vs derler en son ki zaten bunu dedikten sonra olayı bitirmiştir haberi yoktur.

  • Mustafa oğuz @mustim71

   @gcn senin evrimi kabul etme dayanağın bu salak video mu.bence sen bazı kişilerin kuklası olmuşsun da haberin yok.ALLAH insanı yaratmıştır.bu onun için çok kolaydır maymun yapıp insana dönüştürmesine gerek yok.mantığı da yok zaten.dine tamamen zıt bir şeyi zorla zayıf bünyelere yerleştirmeye çalışıyorlar sende cahilce buna izin verip çanak tutuyorsun.

  • Mustafa oğuz @mustim71

   @gcn evrende hiç bir şey yoktan varolamaz derken nasıl bu kadar emin konuşuyorsun.evreni yaratan yüce ALLAH zaten kuralı kendisi belirliyor.eklemede yapabilir zaten yapmıştır da hiç bir atom kendi başına bir araya gelipte mükemmel bir canlıya dönüşemez.trilyonlarca yıl beklesen dahi solucan oluşmaz.tamamen dini zayıf kişilere alternatif bir şey üretmişler onlarda umutsuzca buna kanıyor.son kelimelerin dindar kişiler için hakaret içeriyor daha fazla yazma istersen.ikimizde düşüncemizi değiştirmeyeceğiz belli.

 • Ahmet Erdoğan #123+ #180+ @aerdogan17

  evim vs din tartışmalarındaki asıl sorun her bir din mensubunun diğer dinleri dinsizlik olarak algılaması bu durumda evrim tarafı her din için ayrı ayrı çözüm üretemez çünkü amacı bu değil...

 • OptimusPrime @optimusprime

  Beğenmeyen izlemesin, dinci arkadaşların isteğine ya da dünya görüşüne göre kimse yayın yapmak zorunda değil. Youtube da binlerce kanal var, mutlaka kendine yakın olanı bulursun, burada çemkirme amacın ne?