Paylaş Paylaş

Teknoloji ve Bilim Notları 2023/21

Geçtiğimiz günlerde teknoloji ve bilim dünyasından gözümüze çarpan gelişmeleri derledik.

00:34 - Kulis

11:28 - Merhaba

13:08 - iSpace, Hakutor-R aracının neden çakıldığını açıkladı.

22:14 - SpaceShipTwo iki yıl aradan sonra ilk uçuşunu yaptı.

29:17 - Üç yıllık güncelleme ve bakım çalışmalarından sonra LIGO tekrardan gözlem yapmaya başladı. LISAmax görev önerisi

36:34 - ESA, haftalarca yataktan çıkmayan gönüllülerle yapay yerçekiminin etkilerini test ediyor.

43:20 - SpaceX, Starship’e şimdiye kadar 5 Milyar $ yatırım yapmış.

50:00 - Beynimizin sol kulaktan gelen pozitif duygu yüklü seslere karşı garip bir eğilimi var.

54:14 - Neuralink insanlı denemeler için FDA’dan onay aldı.

59:58 - Sinirbilim alanında yayınlanan makalelerin önemli bir kısmı sahte olabilir.

01:04:32 - Haftada 10 dakika yoğun spor yapmak bile grip nedeniyle ölüm riskini ciddi oranda azaltıyor.

01:08:21 - Soru & Cevap

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • Koray Üstüner @korayus

    Hamdi Bey, ses kısıklığı ile ilgili sorun olduğu doğrudur size bununla ilgili bilgi vermek istiyorum belki çözüm bulabilirsiniz. Mikrofonun algıladığı ses düzeyi dijitale çevrilirken ses şiddetini 0-255 değerleri arasında bilgisayara iletiyor. Siz 255 den daha fazla sesi açtığınızda belli bir şiddetin üzerindeki konuşma sesleri patlama yapıyor ve dinleyici için rahatsız edici oluyor. Bu açıdan baktığımızda sizin kayıtlarınızda rahatsız edici ses yok. Ölçmedim falat büyük olasılıkla ani kahkaha, aksırma gibi durumlarda bizi rahatsız etmeyecektir şu anki ayarınız. Basit bir yöntem ile ses hassasiyetini açtığınız zaman kısık ses sorunu tabiki de gidecektir fakat patlama çatlama sorunundan ötürü size şikayet gelecektir elbet. Buradaki sorun normal konuşma durumunda sesleriniz 120/255 civarında oluyor. Yani ses analizi yaptığınızda RMS değeri 120 civarında çıkacaktır. Eskiden kullandığım soundforge gibi ses editörleri ile kayıt ettiğim seslerin 0 ve 255 hassasiyet değerlerinde hiç bir değişiklik yapmadan sadece RMS değerlerini yükselterek seslerin genel şiddetini artırabiliyordum. Eminim sizin de şu an kullandığınız kayıt cihazlarınızda/yazılımlarınızda da benzer ayar vardır. Böylelikle orta şiddetteki sesleri daha çok, yüksek sesleri çok daha az, çok çok yüksek sesleri ise hiç artırmayacaktır. Bu da bizim ses kısıklığı sorunumuzu çözecektir.
    Cep telefonunuzun hoparlörünü açın, kaliteli yapımların podcast programınının sesini ancak 5 metre öteden konuşmayı anlayacak kadar açın. Sonra sizin herhangi bir podcasti aynı ayarlarda açın ve neredeyse hiç bir konuşmanızın anlaşılmadığını görün. işte sorun bu. Bazılarımızın kulaklıkları sesi o kadar az veriyor ki sizin yayınlarnızı her zaman son ses şiddetinde açarak dinlemek zorunda kalıyoruz. Eski aramabdaki dahili orjinal ses sistemi de böyleydi. Yol gürültüsünden podcast dinleyemiyordum. Diğer başka podcastlarda sorunum yoktu.
    Kolay gelsin, sevgiler...
    @hkellecioglu