Paylaş Paylaş

Yeni ehliyet nasıl alınır?

Uzun zamandır beklenen yeni ehliyete geçiş başladı. Yeni ehliyetlerin nasıl alındığını Salih Çelen ile konuşuyoruz.

Otomobillerle ilgili herşeyi ilk siz öğrenmek istiyorsanız kanalımıza abone olun ► https://goo.gl/ZXgxLT

Otomobil incelemelerimiz için ► https://goo.gl/jnbWzD

Web Sitemiz: http://teknoseyir.com/k/otoseyir

Facebook: https://www.facebook.com/otoseyirdergi
Twitter: https://twitter.com/otoseyir
Instagram: https://www.instagram.com/otoseyir/

OtoSeyir YouTube kanalında yeni model otomobil incelemeleri, motorlu vesait teknolojileri ve araba haberleriyle birlikte trafik ve sürücülük kültürüne Türkçe bakış videolarını bulabilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ssm @ssm

  otoseyir öldü mü diyen kimdi? 😀

 • Redmaner @redmaner

  Hoş geldin otoseyir. Ben de yenilemeyi düşündüm daha dün. Güzel oldu

 • ahmthmdi @ahmthmdi

  sağlık raporu sağlık ocağından alınıyor mu ?

 • turker @turker

  eski ehliyeti alıyorlar mı?

 • hasan oztamer @hasan-oztamer

  Ö.g.g yaka kartlarındaki gibi değişim olması iyi süresinde uzun

 • HavayıSüzenAdam @hsa

  Vereceğiniz ehliyetin bakışı mı o Can abi? 😀

 • Fatih @fatihy

  bu canın yanında ki kara oğlan kim 😀
  şaka bir yana çok değişmişsin gibi

 • HasanEmre Tonguç @hasanemretonguc

  ben halihazırda yeni ehliyet var ama kan grubum yanlıs yenıletmek ıcın bıdaha aynı surece gırmem mı gerekıyor yoksa tak tak halledılır mı ?

 • hasan oztamer @hasan-oztamer

  Oooo direksiyon sınavınıda alman sınav sistemini olduğu gibi alınırsa seyredin gümbürtüyü sayın @can akbulut birde ehliyet 150 lira +a2 ehliyet hediye diye ilan veren ve sürekli isim değiştiren sürücü kursları sorunsalınıda unutmayalım

 • skoser @skoser

  Yeni ehliyetle belki avrupada araba sürebilirsiniz ama türkiye de bankalarda kimlik olarak kullanamazsınız. Suan ki MASAK mevzuati kimlikte anne ve baba adının yazılmasını zorunlu tutuyor. Yeni ehliyetlerde bu yazmiyor. Doğal olarak kimlik belgesi niteliğini bankalar nezdinde kaybediyor. Ek bilgi vermek istedim. Şaşırmayin sonra bankada

 • RocKhan @rockhan

  Fotoğraftır o, resim olsa duramazsın, 3-4 saat poz vermen gerekir.

  • TozluRaflarFan @tozluraflarfan

   Aslında fotoğraf; resmin altkümesi. Birçok resim tekniğinden(kalem,yağlı boya,kazıma, litografi, yansıtma, püskürtme, taş baskı, kalıp geçirme… vs) biri. Kullanılan araç kalem veya fırça yerine optik bir makine. Fotoğraf makinesinin menüsünde de “resim” terimi geçmekte, hatta rasgele bir DSLR kullanım kılavuzuna baktım 186 tane “resim” sözcüğü yer almakta.
   Bu yüzden fotoğrafa resim denilmesinde sakınca yok. En azından tüm fotoğraf makinesi üreticileri diyor 🙂 .

  • earcalm @earcalm

   rönesans toplumun ihtiyaçları doğrultusunda mı gerçekleşmiş yoksa bir elit kesimin tetiklemesi sonucu mu?

  • RocKhan @rockhan

   @tozluraflarfan Hocam öncelikle bilgiler için teşekkürler, hem bizim ülkemizde hem yurt dışında resim şeklinde kullanımlar mevcut, günümüz fotoğraf makinelerinde de bir çok mod olduğu için resim modları doğal olarak var, o efeklerin bir çoğu resim modudur bu nedenle resim kelimesini dslr makinede de görebilirsiniz ama bilimsel litaratürde fotoğrafa resim deme şansınız yok.
   Bir şeyin Resim olabilmesi için, elle çizilmiş olması lazım.
   İkisi arasındaki diğer farklar:
   Fotoğraf çizilmez, çekilir – Resim Çizilir
   Fotoğraf görüneni kaydeder – Resimde hayal gücünüz ne veriyorsa.
   Fotoğraf An’ı temsil eder – Resim ruhu, çağları, koca bir dönemi.
   Hiç kimse Resime fotoğraf demez, çünkü denmez, denemez, ama fotoğrafa ben dahil, resim diyeceğimiz tutar.
   Sabit bir eşyanın arka arkaya çekilmiş 2 fotoğrafı arasında 7 fark bulunmaz – Aynı şeyin 2 ayrı resmi çizilirse, aynı kişi tarafından bile çizilse yüzlerce fark bulunma ihtimali vardır.
   Hiç bir eğitim almadan hemen bir fotoğraf çekebilirsiniz, onu çeşitli efekt ve uygulamalarla, sanki bir prof tarafından fotoğraf çekilmiş gibi gösterme şansınız bile olabilir, iyi bir resim çizebilmeniz için ise ressam olmanız lazım ya da gerçekten yetenekli veya bu işe önceden çok zaman harcamış.

   Son olarak, aslında ben o yazıya esprili ama doğru da bir cevap vermek amacıyla yazmıştım, hani ”..olsa duramazsın” diye bir laf var ya, buraya tam denk geldi diye düşündüm ve o niyetle yazdım, yoksa günlük hayatta doğrusu bu veya değil, bazen ben de resim diyorum, çünkü o kadar üşengeç bir insanım ki fotoğraf demek bana uzun geliyor, şimdi diyeceksin ki madem o kadar üşengeçsin neden bu kadar uzun yazı yazdın, bu da başka bir takıntımın konusu 🙂

  • Metehan Uğurlu @thegreatmete

   @rockhan TDK resmin anlamlarına fotoğraf da ekledi zaten, sorun yok.

  • TozluRaflarFan @tozluraflarfan

   @rockhan Resim sadece elle çizilen bir obje değil aslında. Bahsettiğim gibi bir sürü resim tekniği var çizimin olmadığı. Mesela sadece yağlı boyanın tuvale geçmiş olduğu şey “yağlı boya resim”dir; tuvale kabartma yapılarak yapılan şey “kabartma resim”, tuvale ağaç veya bakır kalıpların boya sürülüp basılmasıyla yapılan veya direkt ağaçların oyulduğu “ıstampa resim”dir.
   Ağaç üzerine ısısı yüksek metal ile yakma işlemiyle yapılan resim “dağlama resim” (pirogravür) dir. “Kumlu resim” mesela yapıştırıcı ile bir satıhın kumla yapıştırılması ile yapılır.
   Fotoğraf makinesi de bir araçtır. Bu araçla yapılan şey “fotoğraf resmi”dir .

   Kullanım kılavuzunda bahsettiğim seçeneklerin neredeyse tümü efekt değil fotoğraf için kullanılmış terimler. Mesela “resim kalitesi” jpeg sıkıştırma kalitesi ayarını, “Resim boyutu” : Çekilen resmin pixel sayısı değeri için kullanılmış. “Hızlı resim çekim modu” : fotoğraf karesinin hangi hızda çekileceği ile ilgili bir ayar için kullanılmış. “Resim önizleme” : çektikten sonraki gösterim için kullanılmış.

   TDK ise zaten diğer dillerdeki kullanım gibi Türkçe’de de resim ile fotoğraf arasındaki alt küme ilişkisine göre sözcüğü ve kullanımlarını tanımlamış. Şöyleki :

   – Fotoğraf: a. 1. Çeşitli araç ve malzeme kullanarak görüntüyü özel bir yüzey üzerinde sabitleme. 2. Bu yöntemle aktarılarak çoğaltılan resim

   – vesikalık resim: a. Vesikalık fotoğraf

   – Düşey resim : Sinema Film üzerinde, filmin enliliğine doğru değil, uzunluğuna doğru yer alan görüntü. Olağan filmlerdeki yatay resmin karşıtı.
   – Resim çekmek (veya çıkarmak) : fotoğraf makinesiyle bir şeyin biçimini kâğıda geçirmek

   – Resim bozukluğu: Merceklerin verdiği resimlerin aslına göre bir parça bozuk olması

   Fotoğraf makinesi üreticileri ve Türkçe dilini düzenleyen TDK fotoğraf için hep resim sözcüğünü kullanmış altkümesi olduğu için. Dolayısı ile her fotoğraf altkümesi olduğu için bir resim oluyor. Ama her resim fotoğraf olmuyor diğer resim teknikleri kullanıldı ise. Her “Çipura” bir balık ama her balık Çipura değil gibi 🙂 . Çipurayı göre biri balık da diyebilir , Çipura da diyebilir. Gerçi karadenizliler için Hamsi balıktan da öte 😀 .

 • Murat Cenik @murocen

  Anneler Babalar!! Birinci sınıfı bitirmesine rağmen alfabeyi öğrenemeyen çocuğunuz mu var? Artık bunu dert etmeyin, Can Akbulut un ehliyetini gösterin SADECE 1 HAFTADA ÇOCUĞUNUZ ALFABEYİ TERSTEN OKUSUN!! Tek yapmanız gereken ehliyetin ön yüzünü göstermek.! Hiç bir evlat alfabesiz kalmasın.

 • urzais @urzais

  Randevuyla uğraşmayın direk gidin randevu diyolar ama kimsenin randevuyla gittiğini görmedim

 • harunshn @harunshn

  Süresi 5-10 sene ise almak için acele etmeye gerek yok. 2 sene bu ehliyetle devam edelim sonra değiştiririz. 😀

 • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

  motorlu taşıtım yok, olduğu zaman bakarım. o da olursa?

 • Emre K @emre-k

  Şimdiki sistemde bizim ehliyet ile AB içinde 6 ay araç kullanma izniniz var, sonrasında o ülkeden ehliyet almak gerekiyor. Şimdi bu yeni ehliyete geçince, artık AB ülkelerinde uzun dönem araç sürmek için oradan yeni ehliyet alma zorunluluğu ortadan kalkıyor mu?

 • Sezer SEVİNÇLER @sezers

  artık şu parayı bankaya yatır muhabbetleri olmadığı bir sisteme geçemedikten sonra zor. int. bankacılığından tek bir hesaba göndersek olmuyormu yani

 • Recep @recep

  Ehliyet raporu ile ilgili bahsettikleriniz hiçbir hastalığı olmayanlar için. Eğer kronik hastalığınız varsa veya muayenede bir durum saptanırsa hastanede uzman doktora sevk ediliyorsunuz. Örneğin şişmansanız (vücut kitle endeksi 33 ve üzeri) KBB uzmanına gidersiniz ve uyku apnesi için uyku laboratuvarında test yapılmalı. Laboratuvarın randevu durumuna göre ileri bir tarihe randevu verilir ve emniyetteki randevunuzu kaçırabilirsiniz. @can

 • lterlemez @lterlemez

  O ne öyle ya; 1, 2, 3, 4a, 4b….. Bu nasıl bir tasarım Allah aşkına….

 • Asaf Duru @asafduru

  Bu gün başvurdum. Sabahtan beri fotoğrafçı, doktor, banka, emniyet dolaşıyorum. Allahtan aile hekimi raporu verdi de hastanelerde uğraşmadım. 15 güne kadar gelecekmiş bakalım

 • Kadir Gündüz @kadirg1976

  Benim ehliyetim yok nasıl alacağım…:=))) Al sana konu… Arabayı ehliyetmi kullanırdan gireriz…

  • Hasan Kusdil @hasan-kusdil

   çok su götütürür konu 🙂 al bi ehliyet, lazım olur günün birinde 🙂

  • Kadir Gündüz @kadirg1976

   @hasan-kusdil Küçüükken hevesliydim… Şirkette işin az ehliyet alda iller arası dolan misali teklif aldım… Bende soğudum… Parasını verinde alayım dedim kurtulmak için… Sonra araya hayat girdi…

  • Hasan Kusdil @hasan-kusdil

   @kadirg1976 iller arası dolan teklifini kaçırmışsınız (bana göre) müthiş çevreniz olurdu, parasını verin alayım ! iyi fikirmiş 🙂 araya “hayat” girince bir çok şeyi öteliyoruz maalesef, buda bana göre bir hata, şimdi daha iyi anlıyorum 🙂 ama siz yinede alın ehliyetinizi, hayatın bize ne göstereceği belli değil değilmi 🙂 Saygılar.

  • Kadir Gündüz @kadirg1976

   @hasan-kusdil Kardeş para tahsilatına dolmuş durağına gittin mi? Elden Nakit… Canını kurtardın ya vakit… Gelince masada muhasebe hala duruyor onu kim yapacak…:=))) Ben yemeğe zor çıkıyordum mesai içerisinde…

   Şimdiki artist ergenler iş beğenmeyip dilenci misali evden harçlık alıyor… Ben okulu bitirdim evlilik dışında evden maddi yardım almadım… Hala giderken bir şeyler almaya çalışırım…:=)))

  • Hasan Kusdil @hasan-kusdil

   @kadirg1976 Hayat bize zaman içerisinde bir çok şeyi öğretiyor, en azından “diz üstü yaşamaktansa, ayakta ölme” cesaretini gösterip kazanmışsınız bir şeyler, gerçekleşmesini istediğiniz tüm hayallerinizi gerçekleştirebilmeniz dileğiyle (çok felsefe) bir yazı oldu 🙂 hakkınızı helal edin.

  • Kadir Gündüz @kadirg1976

   @hasan-kusdil Helallik sizden… Hayatta özel maddi hayalim yok… O yüzden gelen her şeyi beğenir şükrederim… X99 sisteme 1080 ekran kartına sevinemeyen adamlar var… Sanki NASA ya iş hazırlıyor… Dün 480 alayım diyordum… Bugün 470 yeter bana diyorum… Yarın oynadığım oyunlara 4 GB bellekli RX 460 yeter derim…:=)))

   Manevi alemde hayalim çok, Kibrim de çok… Dengeleşip gidiyorlar…:=)))

 • Mustafa Doğan @mustafadoganiku

  Ödenecek iki farklı harcı Halk Bankası alıyor. Nüfusu az olan emniyete öğleden sonra giderseniz büyük olasılık randevusuz işleminizi halledebilirsiniz. Ben randevusuz halletmiştim.

 • aniceman @aniceman

  Konuyla alakasız ama görünce aklıma geldi;
  Keşke biri zamanında şu illere aynı kod numarası atamayı akıl etseydi;
  hem plakada hem telefon alan kodunda ve belki baska diğer alanlarda… ne güzel daha az numara olurdu hayatımızda…
  Misal Samsun için
  55 İl plaka kodu
  255 il sehirlerarası kodu gibi
  istanbul için
  34
  234 gibi

 • muozi @muozi

  ilerde yeni çipli kimliklerin de ehliyet olarak kullanılacağı söylenmişti. Bu konu hakkında bilginiz var mı?

 • Can Bayram Gülcan @canbayramgulcan

  15 lirayla kurtara biliyorsak iyimiş. bu muayene işine de bir çözüm bulunması gerek kendimden örnek vermek gerekirse. Ben sürücü sertifikasını aldıktan 2 yıl sonra ehliyete dönüştümüştüm haliyle yeni sağlık raporu almam istendi eski raporda gözlüksüzken yeni raporda gözlüklü yazdılar yani 2 yılda en basitinden göz bozulabiliyor kaldı ki kazalarda kolu veya bacağını kaybeden insanlar var. Sağlık ocağından her sene muayene olunması gerek bence ve rapor dan ziyade internet ortamından onaylanırsa evrak koşuşturması olmaz. Eğer değişiklik olması gerekiyorsada yenilenmesi istenmeli ve ehliyet geçersiz sayılmalı.

 • Anıl Gelenler @anlgelen

  Videoyu henüz izlemedim ama inanılmaz bir tesadüfle karşı karşıyayım, başlığı görünce çok şaşırdım 🙂 Zira bütün günümü, yarın olan yeni ehliyet randevum için gerekli begeleri hazırlamakla geçirdim. Size yaşadıklarımı kısaca aktarmak istiyorum. Temmuz ayında ehliyetimi değiştirmek için Emniyet’in sitesinden randevu almak istedim ama Ankara Etimesgut ilçesinde en yakın tarih olarak 18.10.2016 Salı gününe alabildim. Gerekli belgelerin 2 adet biyometrik fotoğraf, sağlık raporu ve dekont olduğunu biliyordum, sabah aile sağlık merkezine rapor almak için gittim ancak ikametgahım değiştiği için beni aile hekimimin olduğu alakasız bir yerde farklı bir Asm’ye gönderdi. (Daha sonra öğrendiğim üzere herhangi bir devlet hastanesinden de alınabiliyormuş) Orada çok ilgili ve bilgili (!) doktor ( dış görünüşüyle ilgili betimlemelere siyasete girmek istemediğim için hiç girmiyorum, bunu siyasete alet edenler utansın) beni herhangi bir muayeneye sokmadan sorular sorarak sağlık durumum hakkında yeterli bilgiye sahip olduğu kanısına vardı ve hiç bir muayene yapmadan gözlerimle ilgili bir göz doktoruna sevk verme kararı aldı. (Hayatımda hiç gözlük takmadım, ve en küçük tabelaları en uzak mesafeden okuyabildiğim için çevremde Kartal gözlü olarak bahsedilirim 🙂 Heralde vücudumda en sağlıklı yerim neresi diye sorulursa gözlerim derdim. Normalde 5 dakikada alınan rapor için bir sürü uğraşmam gerekecekti. Neyse dedim ve çok fazla zamanım olmadığı için Özel bir hasteneden randevu aldım. O sırada Emniyet’in sitesinde belirtilen ödeme noktalarından olan İş Bankasına gidip 15TL parayı yatırmak istedim tam 1 saat 20 dakika sıra bekledikten sonra, gişe memuru daha önce yaşadıkları sorunlardan ötürü parayı almak istemedi. Yapılan ödeme sisteme çok geç geçtiği için Emniyet yatırdığım parayı göremiyormuş o yüzden ben sorun yaşarmışım en iyisi Vakıf Bank’a yatırmam gerekirmiş. Ben de söylenerek Vakıf Bank’a gittim. Saat 16:05’de sıra bana geldi ve memur bana saat 16:00’da sistemin kapandığını söyledi. Parayı yatıramadım (Yarın sabah 9 randevuma gecikmek pahasına parayı bankaya yatırıp Emniyete gideceğim) Sonra Göz doktoru randevuma gittim 85 TL para ödedim. Doktor bana “Sen gayet mükemmel görüyorsun, seni neden buraya sevk etmişler, genelde görme sorunu olanlar ya da şüpheli durumlar için sevk oluyor” dedi. Raporumu yarım saat bekleyip aldım. Yani her şey çok güzel ve kolay olacak diye düşünürken bu kadar saçma sapan olaylar üst üste başınıza gelebilir. O yüzden belgeleri çok daha önceden hazırlamanızı tavsiye ederim. Yarın sabah umarım herhangi bir sıkıntı yaşamadan işlemleri yapmayı planlıyorum. Buraya kadar okuyanlara dertlerime ortak oldukları için teşekkür ederim 🙂 #OtoSeyir #ehliyet @can

 • Ali Emin Uzun @aeminu

  Bizim eski ehliyetler süresizdi, bunların geçerlilik süresi var herhalde değil mi? Yenilenirken tekrar teste tabi tutmasalar bari.

 • Yalçın Aydın @yalcinaydin

  Çipli değil ne yazık ki. Ha yazık mı orası da belli değil, çipli olsa ne olmasını bekliyorduk misal:)
  Biz Türkiye’deki yabancı diplomatların kimliklerini yenilerken Emniyet’in sistemi ile uyumlu olsun, ne de olsa yeni ehliyetler çipli olacak dedik ve onlarla toplantı yaptık, ve öğrendik ki yeni ehliyetler de çipsizmiş. Tabletlerindeki veri girişi yerine elle TCKN giriyorlarmış.

 • Onur Oskay @o-oskay

  Benim gibi gozluk kullaniyorsaniz surec farkli. Bir uzman doktordan onay almalisiniz. Once aile hekimine, ardindanda uzman doktoru bulunan bir hastaneden ayni evragin uzerine onay almaniz lazim. Aile hekimine protokol numarasini, raporun uzerinde ilgili yere yazdirmayi ve gozluk ile ehliyet kullanir bolumunu isarettirmeyi unutmayin. Bol sans

  • Emir Akın Alkan @sitivjobs

   Onur bey sizin anlattığınız doğru olan ve işlemesi gereken yöntem. Ancak bugün ehliyet için başvurduğumuz ehliyet kurslarının çoğu “seni sevdim genç, madem bizim mahalledensin; o zaman doktor işlerini bize bırak biz hallederiz. Sen canlıdan haber ver” diyorlar. Dediğim gibi sizin dediğiniz en doğrusu, ancak çoğu yerde sistem böyle işliyor…

 • xmen @i90

  bende ehliyet alırken yaşadıklarımı ve tecrübelerimi size aktarayım
  ilk olarak ALLAH razı olsun bu randevu olayını çıkarandan nedeni ise muamelecilier,yok beni ahmet polis yolladı,şakir komserin selamı var işimi hemen halledermisin olayı bitti sen sıra almışsın eşşek gibi bekliyorsun bu kansızlar gözüne baka baka önüne geçiyor çok iyi olmuş buna ne kadar sevinsem azdır…sebebi ise yeni ehliyetler verilmeye başlandığında sanırım 4 cü gün gitmiştim orada dönen torpili işten anlamayan memuru görünce çok doğru yaptıklarını anladım..hiç bir şeyden haberi olmayan torpilli vatandaşlar arkalarını dönüp gitmesi o kadar rahatlatıkı beni anlatamam….Şimdi diyeceksiniz olayı abartıyorsunuz yaşadığım olay ehliyetle alakası olmayan memur ehliyeteki memuru fırçalıyor..benle muhattap olma bana cevap verme vs sebeb yanında getirdiği adamın işini yapmadığı için.
  2″inci konu sağlık raporu sağlık raporunu bir çok sağlık ocağı artık vermiyor..örneğin babama vermediler ben mesuliyet kabul edemem git hastaneden sağlık raporu al dedi bizim şehirdeki aile hekimliği artık vermiyor şehirden şehire değişir randevu almadan önce gidin sorun derim sağlık ocağına sonra boşa tartışmayın..babam gözlük bile kullanmaz bu arada:)
  3″cü konu biometrik resim ben ehliyet alırken bir genç arkadaş 2inci kez resim çekinmeye yolladılar çocuğa acıdım işinden izin almış yalvarıyordu..sebebi ise sistem kabul etmiyormuş bilmem ney olmuyormuşta ben napayım sistem böyleymişte vs vs …sistemle alakası yok işi bilmiyorlar………….umarım şimdi değişmiştir benim resimi tam 20 dakka uğraştılar tanıtmak için benide yollucaklar diye sırtımdan terler akmadı değil:) yani kısaca uğraşmıyorlar hele artis bir memura düşerseniz yandınız direk hakkınızı arayın şikayet edin…
  4ncü tavsiyem saatinde gitmeyin Türk aklı 30 dakka erken gidin sebebi yancılar hala varmış örneğin adamın randevusu 15te adam 8 de gitmiş işini hallettirmeye çalışıyor geç kalırsanız beklersiniz…uzun oldu ama son seneye kalırsanız ehliet yenilemek için haberlerde kavga dövüşü görürsünüz iyi seyirler

 • downloaded @downloaded

  Peki, ehliyeti yeniledikten sonra ki 10 yıl süre ne zaman başlıyor ? yani ehliyeti yenilediğim tarihten itibaren mi yoksa 2020 yılından sonrası 10 yılı mı baz alıyor?

 • teknotakip @teknotakip

  hem yeni ehliyet, hem yeni kimlik kartı. İkisi de aynı kart da birleştirilebilirdi. Ama maksat vatandaşı soymanın yollarını aramak tabi.

 • Tyler @tyler

  bi insan daha 2 sene varken neden ehliyetini degistirir ? ustelik suresi 10 yil olmasina ragmen….

 • ruzgar @ruzgar

  Can Kardeşim. Izmir otoshow a gelme planın var mı.? Eger varsa bir Izmir li olarak fuarda sana eşlik etmekten mutluluk duyarız.

 • Asaf Duru @asafduru

  Pazartesi günü yarım gün içerisinde başvurumu hallettim (11.00 gibi bitti). Bu gün ehliyetim geldi. Hızlı devletime teşekkür ederim

 • TC Meric TENSI @mehdi-tensi

  Su an icin bence hic alinmamali. Bu isler cok karisik. Yeni kimlik ehliyet bilgilerini icerecek dediler. Sonra e, hadi ehliyetleri degistirin dediler. Ehliyetin kimlik karti konusunda sorunlari ortaya cikti. Bir iki sene icerisinde bir kac revizyondan daha gecer, rayina oturur. Cok acelesi olmayan, ben avrupada araba kullanmadan edemem diyenler haric almayin. Nasil olsa 3-4 sene sonra yine hepsini degistirip tek kartta topluyoruz diyecekler. Hatta pasaportu bile ekliyebilirler. Her ozelik icin gidip harcirah yatirip o ozelligini actirirsiniz kartin. Sonu boyle olacak bu isin.

 • EMRE ALTINOK @emre-altinok

  ” Kaza en pahalı cezadır.”

  ” Emniyet kemeri, tekerlekli sandalye kadar sıkıcı olamaz.”

  ” Ayağının altındaki gücün farkında ol.”

  “Duramayacağın hızlara çıkma.”