Arkadaşlar uzun süredir kullanmakta olduğum Creative SBS A520 5.1 hoparlörün sol arka hoparlörüne giden kablosu çeşitli yerlerinden koptu, defalarca kez yapa yapıp sardığımdan dolayı artık tutmayacak gibi. Bunun kablosunu tamamen yenilemek istiyorum, ama nasıl bir kablo almalıyım? Şu linkteki kablo işimi görür mü? https://urun.n11.com/elektrik-ve-sinyal-kablolari/075mm-seffaf-hoparlor-elektrik-ses-kablosu-2-075-mm-P250844000 #TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Raspberry Pi'den anlayan arkadaşlar var ise bir sorum olacak. Öncelikle aletin acemisiyim. Pi 3 B+ Yani son modelini aldım. x86 mimarili ufak bir yazılımı çalıştırmak için wine kurmaya çalışıyorum, https://sourceforge.net/projects/pi-qemu-wine/files/ Bu adreste QEMU ile entegre wine'ı raspbian'a gömülü halde sunmuşlar, ancak b+ olmayan model ile uyumlu, bende boot etmiyor. Kendim de qemu üzerine wine'ı entegre etmaya çalıştım, ancak kernel 2g/2g uyumlu değil 3g/1g uyumlu kernel lazım diye bir hata aldım. Kısacası yeni model raspberry pi ye x86 wine nasıl yüklenir? İkinci sorum kaldığı yerden devam etme ve bağlantı kopup geri geldiğinde yeniden devam edecek bir download manager'a ihtiyacım var. Aslında wine çalışsa idm'yi kuracağım ama arm7 uyumlu kendi download yöneticisi tavsiye ederseniz denemek isterim. #akış #Raspberry

pi-qemu-wine - Browse Files at SourceForge.net

Image preconfigured to run x86 windows apps
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Türk Telekom tarafından fiber/vdsl hızlı internet altyapısı talepleri reddedilen, BTK, BİMER, CİMER vs. sonuç alamayan arkadaşların bir de http://www.acikkapi.gov.tr/ adresinden şikayet oluşturmalarını tavsiye ederim. Muhtemelen buradan da bir sonuç çıkmayacak, ancak İçişleri Bakanlığı tarafından resmi yazı ile bilgi talep edildiği için bugün BTK bana ıslak imzalı resmi yazı ile cevap vermek zorunda kaldı. Hepimiz yaparsak kurum üzerinde iş yükünü arttırabilir ve baskı unsurunu arttırarak çözüme biraz daha yaklaşabiliriz diye düşünüyorum.

Başvuruya ilişkin seçilmesi gereken Hizmet başlığı DİĞER, Hizmet Alt Başlığı: Telefon İnternet Servis Sağlayıcılara ilişkin başvurular. #akış #fiber #telekom #İnternet #AKN

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ziya Erkara @zerkara

  Başvurdum paylaştığınız için teşekkürler 🙂

 • merakli @merakli

  Siteyi ilk defa duydum. İyi oldu. Artık şikayetleri buradan yaparım. İç işleri bakanlığına bağlı olması çözüm için bence iyi. Soylu, bu konularda sıkı adamdır.

 • Batuhan @achfighter

  Seçim arefesinde de biraz daha kale alınırız gibime geliyor.

 • turker @turker

  sorun ne tam olarak bilmiyorum ama telekom isterse tum apartmana baglanti saglarken sana vermiyorum diyebilir. kamu sirketi degil sonucta...

  • Ali Emin Uzun @aeminu

   Sorunu anlamışsınızdır muhtemelen de ben bu postun amacını anlayamadım.

  • turker @turker

   @aeminu şunu demek istiyorum. "özel" şirket, keyfi istemezse bağlantı sağlamayabiliyor. apartmanda kutu var, binanın önünden kablo geçiyor, boşta port yok diyor filan deyip şikayet etmek "hukuken" bir yaptırım sağlamadığı için çok da umurlarında olmuyor.

   2 sene önce, 30-40 dairelik bir binada ttnin fiberi binanın tam giriş kapsının önünde olmasına rağmen bağlantı sağlamadı. yok bugun yok yarın, bahaneler bahaneler derken 3 ay geçti. sonra SOyu arayıp 3 gün içinde fiber aldık 50mt öteden. hala, ortada kutu filan yok.

  • Ali Emin Uzun @aeminu

   @turker 5809 Sayılı Kanun, özellikle de 52. maddesi bu konuda Tüketicinin Korunmasına yönelik yetkileri BTK'ya vermekte. Ancak BTK şu an bilmediğimiz nedenlerden dolayı bu sürece dahil olmamakta, sadece şikayetleri alıp Türk Telekom'a iletmek gibi pasif bir tavır izlemekte. Ben şu anda 7 megabit seviyesinde bir internet alabilmekteyim. Benim gibi bu konuda mağdur insanların bir şekilde organize olarak, belki bir sivil toplum örgütü bünyesinde veya sosyal medya platformları aracılığı ile hakkını araması gerektiğini düşünüyorum. Sizin düşüncenize göre ne yapalım, teslimiyetçi olup elimizdeki ile yetinelim mi? Veya yerimizde siz olsa idiniz ne yapardınız?

  • turker @turker

   @aeminu hakkınızı arayın tabi ama hukuki olarak şirketi bağlayamıyorsun işte, sorun orada. anca devlet sopayı gösterecek.

Bugün görüştüğüm Türk Telekom Küçükyalı yetkilisinin ifadeleri "Biz herkese hızlı internet vermek zorunda değiliz, adresinizde adsl altyapısı varmış, neden bir de fiber bağlayalım ki? Tüm dairelere kablo çekimini yaparsanız ancak öyle fiber veririz, bir daire bile kabul etmezse olmaz. Beğenmiyorsanız da ayda 1.500 TL'ye metronetimiz var."

Açıkçası Türk.net müşterisi olarak Türk.net'in benim aboneliğimi sağlamak adına bu firmaya kira ödemesi, yani dolaylı yoldan benim paramın Türk Telekom'a gidiyor olması zoruma gitmeye başladı. Sırf bu nedenden bile mevcut internetimi kapattırmayı ve kendimi internetsiz bir hayata alıştırmayı düşünmeye başladım. #Tavsiye #akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 8
 • Realblue1 @realblue1

  Devlet diye bir şey olmayınca böyle oluyor araplar parasını kazanıyorken seni niye düşünsün internet temel hak sayılmadığı için fiber çekerken her sokak için belediyeden izin almak gerekiyor elektrik ve su için buna gerek yok.

 • Arda Zeytin @ardazeytin

  Aksine Turknet'e destek olmak gerekiyor. Niyetlerinde açık bir şekilde kendi altyapılarını geliştirmek var. Bunun için çalışıyorlar sürekli ama oldukça maliyetli. Ne kadar çok abone kazanırlarsa bu iş o kadar hızlı ilerler. Ülke düzeninden dolayı o tekel firmaya ne yazık ki her türlü bir şekilde para gidiyor.

  Süperonline desen çok farklı değil. Her ay bilmem kaç milyar vs. kar rekor kırdık diye açıklamalar yapmayı biliyorlar. Bu paranın ne kadarı ile fiber altyapı döşüyorlar? Bu kadar karın bir kısmı yatırıma bırakılsa bu platfromda bile en azından 3-4 kişiden birinin evine SO fiber internet alabilir duruma gelir.

 • Batuhan @achfighter

  Verdiği cevaba bak hele! Zamanında FTTH çekerken düşüneceklerdi. Milletin evinin içine fiber çekerken bazı mahallelerde 1m bile fiber yok.

  • Batuhan @achfighter

   @realblue1 FTTC tanıtmıyorlar çünkü şu an ülkenin çoğunda bulunan DSLAM cihazlar oldukça eski. Yenilenenlerin hızı gözle görülür şekilde artıyor zaten. Hepsini de yenileyemeyecekleri için reklam yapmıyorlar. Zaten tok satıcılar, niye reklam yapsınlar ki.

 • Deniz Fidan @deniz-fidan

  Bu şekilde dediyse şikayet et o vatandaşı malum daha kaliteli vir hizmet için ses kaydına alıyorlar ya

Son gümrük vergisi düzenlemesine göre 75 EUR'luk ürünün vergi dahil fiyatı 90 EUR olacak. Maksimum 15 EUR vergi geliyor, 3,75 Kurdan hesaplarsak 56 TL civarında. 31 EUR'luk bir ürünün geliş fiyatı ise 37 EUR olacak, yani vergi tutarı 6 EUR. Bu da yaklaşık 23 TL. Bu düzenleme ile fazladan 23-56 TL tutarında fazla tutar cebimizden çıkacak. Amazondan alırken vergi dahil peşin ödüyoruz, bu nedenle eğer ürünün vergi dahil fiyatı yine uygun ise tercih edilebilir. Benim asıl korkum aliexpresste. Bunları ptt getiriyor ve vergiyi normal şartlarda postacıya ödememiz gerekiyor. Ama gel gümrükten kendin al derlerse büyük sıkıntı olur. İşten izin alıp oraya kadar kalkıp gidemem. #akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Nvidia Windows 10 Sürücülerinin bazı notebook ekranlarına zarar verdiği konuşulmaya başlandı. Bugün benim de notebook olmasa da Benq XL2420Z monitörüm PC açılırken unsupported resolution gibi garip bir hata ile birlikte ayarsız tüplü TV ekranı gibi karlı bir görüntü verince ben de şüphelenip eski sürücüye döndüm. Şimdilik sorun yok gibi. Konu ile ilgili link için: https://forums.geforce.com/default/topic/862417/geforce-drivers/windows-10-geforce-drivers-are-killing-samsung-and-lg-notebook-lcd-display-panels/
#akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşlar Razer Deathadder 2013 mouse'umun wheel tuşu bozuldu, ya tek tıklıyor ya da tıklamıyor. Amazon'dan almıştım, neyse para iadesi yaptılar. Mouse da sizde kalsın dediler, buraya kadar her şey çok iyi. Ama yerine ne alacağıma karar veremediğim için böyle kullanıyorum. Daha çok FPS oyunlarında kullanılacak, ağır olmayan, küçük (18 cm uzunluğundaki) ellere büyük gelmeyecek hangi gaming mouse 'u önerebilirsiniz? Sitedeki logitech g502 yi beğenmiştim ama sanırım biraz ağır. Bloody v3 alsam deathadder'ı arar mıyım? #akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap