Windows 10 x64 Bit Türkçe Lite Sistem 2022

Windows 10 x64 Bit Türkçe Lite Sistem 2022

Esenlikler arkadaşlar. Sanal makine için Windows sistemi kurdum. Güncelledim. Freamwork kurdum. Güncelledim. Ve Microsoft Visual C++ 2022 32 bit ve 64 bit kurdum. Sistemi tekrardan güncelledim. 2. tura. Ve wim imajı aldım. Winreducer ile lite yaptım. wim dosyasını tekrardan sıkıştırdım. Sonra gereksiz dosyaları 7Zip ile wim imajını açtım.(Püf Noktası 🙂 ) Dosya sildim ve ekledim. Aynı rar dosyasını editler gibi. Tekrar dsim ile max. oranda sıkıştırdım. Gerekli 2 3 program da yüklemiştim. Ücretsiz ve free olanından. Defender tamamen silindi. Antifilüz yükleyebilirsiniz.

Çıkarılanlar: 

Not: İndirdiğiniz iso içinde WinReducerEX100-turhill.wccf dosyası mevcuttur. Bu dosyayı inceleyerek detaylı çıkarmaları tespit edebilirsiniz. Ayrıca aynı dosya ile kendi lite sisteminizide yapabilirsiniz.

-Windows Defender Ve Servisi

-ActiveDrectory

-Printer ve Servisi

-Windows Mağaza Uygulaması güncellendi en yeni sürüme.. Fotoğraf gösterici duruyor. Diğer tüm mağaza uygulamaları silindi.

-Kurtarma USB medya oluşturucu (WinPE.wim dosyası)

-Winsxs klasörü 100 MB a düşürüldü.

Windows Services yedek dosyası.

-Windows Update duruyor. Sadece devre dışı bırakıldı.

 

Bu windowsu makinelerede kurabilir düzeyde ayarladım. Mağaza, Foto gösteren Windows mağazası programı duruyor. Mağaza da güncel sürümde. 02-10-2022 de güncellendi.

Diğer 1 Gb lite sürümler hiç bir işe yaramaz. Çünkü Camtasia yükleyemezsiniz. Freamwork yoktur. İşte benim sistemimde var. 🙂

Örnek sisteme yüklediğim programlar: Camtasia (Edge webvieaver istedi yükledim Camtasia çalıştı sorunsuz) Photoshop 2022 yükledim. Sorunsuz çalıştı. Ashampoo Burning Studio 21 yükledim sorunsuz çalıştı. EaseUS Todo Backup Free 2022 yükledim çalıştı sorunsuz.

Olay budur bea.

İşin özünde program, oyun gibi istediğiniz her şeyi yükleyebilirsiniz.  Diskte 6.5 GB yer kaplar. Remde ise 1.4 GB yer kaplar. Lisans içermez. Kendiniz lisanslama yapabilirsiniz.

Kalitenin adresi TurHiLL Lite sistem.... 🙂

Bir çok yazılım geliştiren kişilere daha pratik ve seri çalışan windows sunmanın sevincini yaşıyorum. Açıkçası bu lite yapma da sıkıntı yok. Eğer mal*w*are, lisanslı program eklersen sıkıntı olduğunu da ifade edeyim. Parada kazanmıyorum. Nooo----problemo 🙂

İndirin:  2.95 GB iso dosyası.

Google Drive: https://bit.ly/3UZA7ku

Yandex.Disk: https://bit.ly/3Szm6bD

 

File : Windows10x64Lite-turhill_2022_UEFI.iso

CRC-32 : E176BCAC

MD5 : 4A6C678543C62BBCCA208650E7607A04

SHA1 : 831CCF5E06CC773850EDE39E0C01E4EDFB8F6CC7

SHA256 : D249348EBCA35B2EBA8A1D59EBA3EC59618C7E97C8D3C2C2D23A388720925E97

Not: Edit yapılan iso 02-10-2022 tarihinde güncellenmiştir.

UYARILAR - SORUNLAR:

1.) Wİndowsu yüklediniz. Ayarlara tıkladınız hata verdi, Bir daha tıkladınız hata verdi çöktü. Hemen ekran kartı sürücünüzü yükleyin ve yeniden başlatın.  Yine sorun devam ediyorsa DirectX 2010 paketini indirip yükleyin. Normal senaryoda böyle bir sıkıntı olmaması gerekiyor. Donanımınızın uyumsuzluğundan kaynaklanıyor bu durum. Yirmi beşin üstünde bilgisayar veya labtopta kullanılıyor sorunsuz.

#ProgramÖnerisi

#turhill #turhillvideo #window10lite #windowshafifsistem #windowslite2023 #turhillsistem #sanalmakine #vmwareplayer #vmware #turhilllitesistem #windows10liteindir #windows1064bitindir #turhill2023litesistemi #byturhill

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 30

#KemalSunal

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 11

Ne olmak istiyordunuz?
Ne oldunuz?
(meslek)

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 61

Bu filmin adının çevirisinin mantığını merak etmişimdir hep, söz olarakta güzel söz bu arada 😀 Ateşten Kalbe Akıldan Dumana

BeğenFavori PaylaşYorum yap

İnternet Download Manager kullananlara bir önerim var,
Ücretsiz ve daha geniş indirme seçenekleri daha modern ve sade arayüzü olan xtreme download manager deneyin aynı işi aynı şekilde yapıyor ve ücretsiz açıkkaynak bir proğram. Bakın ihtiyaçlarınızı karşılıyorsa crack, sürekli deneme sürümü veya farklı yolllarla uğraşmayın temizce kurup kullanın. Üstelik windows, Linux, Mac versiyonlarıda var. Tüm platformlarda ücretsiz kullanabilirsiniz.

Not: Ayarlardan dili Türkçe yapabilirsiniz kendi içinde mevcut.

Sitesi: http://xdman.sourceforge.net/

#KonuDışı #internetdownloadmanager #xtremedownloadmanager #İnternet #videoindir #indirmeyöneticisi #Linux #linuxdosyaindirme #Linuxİpucu #PisiLinux

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 17

Hafıza Kartı Rehberi (Hangi hafıza kartını almalıyım?)

Hangi cihaz için hangi standarda sahip hafıza kartını almalısınız?

Güvenlik kameraları, fotoğraf makineleri, araç kayıt cihazları için öncelikle elimizdeki cihazın desteklediği hafıza kartı standardını kontrol ediyoruz. Bu kartın fiziksel boyutu, kapasitesi, cihazın arayüzü ve hız standardı başlıklarından oluşuyor.

1- Fiziksel Boyut

Pek kullanılmayan miniSD kartlar, ana üreticiler tarafından üretilmemekte ve SD Association tarafından da onaylanmamaktadır.

Profesyonel fotoğraf makineleri ve kameralar dışında SD formatını kullanan cihaz kalmadı sanırım. Kullandığımız cihazların çoğunda microSD kart kullanılmaktadır.

2- Kapasite

Cihazların destekledikleri maksimum kapasiteler bize çok şey anlatmaktadır. Mesela bir cihazın en fazla 32GB desteklediğini görürsek, bu XC uzantılı kartlardan almamıza gerek olmadığını ve hatta karttaki dosya sisteminin FAT32'den ötesini desteklemediğini göstermektedir.

Raspberry Pi cihazları için 32GB'lik hafıza kartları tavsiye edilmektedir. Bunun en büyük sebebi boot+kurulum aşamasında hafıza kartının dosya sisteminin FAT32 olması zorunluluğudur. Windows varsayılan olarak 32GB'den büyük disklerde FAT32 biçimlendirmesine izin vermiyor, 64GB'lik diskleri FAT32 biçimlendirmesine zorlayan kullanıcılar, bu hafıza kartlarını Raspberry Pi'lerle kullansa da uzun süreli kullanımda yavaşlıktan ve takılmalardan şikayet etmektedirler (Boş alan azalsa da azalmasa da)

Raspberry Pi bir istisna olarak kenarda dursun, cihazların büyük bir çoğunluğu tavsiye edilenden daha yüksek kapasiteli kartlarla çalışmamaktadır. İşte bu sebeple azami kapasite, hafıza kartı alırken gereksiz harcamanın önüne geçecek en büyük başlığımız oluyor.

3- Arayüz (Bus Interface)

Son bir kaç senede üretilmiş, pazar payı yüksek bilindik markaların orta-üst seviye cihazlarını kullanıyorsanız, bu başlığı es geçebilirsiniz. Cihazı satın almadan önce kronik problemlerini araştırdıysanız, kafanız rahat olsun.

Cihaz üreticilerinin büyük çoğunluğu bu bilgi konusunda şeffaf değiller. Yine de cümle aralarında "High Speed cards supported" şeklinde ipuçları yakalayabiliriz.

Eğer cihaz özelliklerinde/kullanım kılavuzunda UHS-1 standardını desteklediği bilgisini göremezsek, yukarıdaki örnekteki gibi "High Speed cards" bilgisi bulunuyorsa bundan sonraki başlıkta hıza göre kart seçerken, 25MB/s 'den daha yüksek hızlar vaadeden kartları almaktan kaçınabiliriz. High Speed Bus'a sahip bir cihazda Ultra/Pro/Extreme gibi 100MB/s vaadeden kartlar haybeden olacaktır.

 

4- Hız Standardı

Cihaz özellikleri önceki başlıklar üzerinden bizi sınırlamış olsa, hafıza kartı seçimi için bir rehbere ihtiyaç duymazdınız. Kısaca asıl önemli başlığa geldik.

Çok basit bir cümle: Fotoğraf makineleriyle seri çekim yapmak veya yüksek kalitede video'lar çekmek istiyorsak alacağımız hafıza kartı ne kadar hızlı olursa o kadar iyidir. Ancak hız&kapasite arttıkça 4 haneli fiyatlar görmeye başlıyoruz.

Video kaydı:

Grafikte min. değerleri görebiliyoruz. Kullandığınız cihazın video bitrate'ine internette küçük bir arama ile ulaşabiliriz. Mesela benim elimdeki telefon HTC U11 2K'da ~50Mbps  | 1080p'de ~22 Mbps ile kayıt yapıyor bu da saniyede 4-7 MB demektir. Bu durumda UHS-1 / V10 / Class 10 kartları kendim için en alt seviye tutabilirim.

Not: Telefonlar için rehberin en altındaki tavsiyeye dikkat ediniz.

Kullandığım güvenlik kamerası ise 1080p 60fps döngüsel kayıt yaparken, 720p 30fps arşiv kaydı yapıyor. Ortalama bitrate değerleri üzerinden hesapladığımda totalde 6MB/s değerine ulaşıyorum ve UHS-1 / V10 / Class 10 kartlar yine benim için en alt sınırı belirliyor.

Forumları kontrol ettiğimizde Sony A7 II ile çekilmiş video'larda rastlanan en yüksek bitrate'in 1080p 120fps ile 110Mbps olduğunu görüp, Google'a "110mbps to mb/s" yazdığımızda 12,5 MB/s cevabını görerek bu sefer bir üst sınıfa geçiyoruz, UHS 3 / V30

Kısaca eğer kullanım amacı sadece video kaydetmek ise 4K ve üstünü hedeflemediğimiz müddetçe UHS 3 / V30 kartlar en üst seviyeyi belirleyebilir.

Fotoğraf Kaydı

Fotoğraf makineleri için asıl dikkat etmemiz gereken başlık burası. Günümüz fotoğraf makinelerinin 18-24MP seviyelerini standart kabul ettiğini görünce, hafıza kartı seçimimiz için buradaki değerleri dikkate almalıyız.

Tek bir fotoğraf 16-22 MP değerlerinde 4.8-6.6 MB yer kaplıyor. Çoğu cihaz ise saniyede 3 kare kaydediyor. Çekilen fotoğraflar çip üzerinde tutulup, hafıza kartına daha sonra aktarılıyor olsa da ne kadar hızlı bir kart alırsanız, işleme süresi o kadar azalacaktır.

Çektiğimiz fotoğrafları RAW+JPEG şeklinde kaydetmek istediğimizde ise 16 MP için toplam dosya boyutu ~54 MB olacaktır.

İşte bu sebeple yüksek hızlı hafıza kartları burada devreye girmekte, bekleme süresini en aza indirmek için 16MP ve üstü fotoğaraf makinelerinde eğer RAW kaydı da yapacaksak V60 - V90 hızlarına kadar çıkmamız gerekiyor.

(Teorik hesaplama) Canon 4000D > 18MP ile JPEG+RAW seri çekim yaptığımızı düşünelim, en fazla 6 fotoğrafa izin veriyor. saniyede ~200MB 'a ihtiyaç duyulacak. 2 saniyelik sürekli çekimin V30 karta kaydedilmesi için yaklaşık olarak 15 saniye bekleyeceğiz.

Ama zaten eğer profesyonel fotoğraf makinesi kullanıyorsanız, sizin için doğru tercih bu amaçla özelleştirilmiş şu kartlar olacaktır:

  • ProGrade Digital (250MB/sn)
  • Lexar Professional 1000x (150MB/sn)
  • Sony Tough (300MB/sn)

Akıllı Telefonlar & Mini Bilgisayarlar

Video gibi sürekli kayıt veya fotoğraf gibi tek parça büyük boyutlu dosyalar yerine küçüklü büyüklü karma dosyalar kullanacağımız zaman bizim için önemli olan IOPS değerleri olmaktadır.

Bu tür cihazlar için tekrarlı yazmaya ve dağınık yapıya uygun olarak üretilen A1 ve A2 standartlarındaki kartlara yönelmeliyiz:

Üst seviye cep telefonları için A2, orta seviye için ise A1'i kabul edebiliriz.

Güvenlik Kameraları

CCTV sistemine bağlı olmayan, kendi üzerine kayıt alıp NAS'a yedekleyen, bulut erişimli Xiaomi, Tp-Link, Zyxel gibi markaların kameralarını kullanıyorsanız; 7/24 kayıt yapan ve çoğunlukla çok ısınan bu cihazlar için WD, Purple serisinden hafıza kartları da üretiyor.

Kingston ile yaşadığım video'da takılma, kayıt durması gibi problemleri aynı standartları karşılayan WD Purple serisi kartlarla 8 aydır hiç yaşamadım.

ÖZET

Niş senaryolar dışındaki kullanımlarınız için, özellikle cep telefonunuz için bir hafıza kartı arıyorsanız, nihai tavsiyem Sandisk Extreme serisinin A2 standartlı hafıza kartları olacaktır. Yazıyı yazdığım tarih itibariyle TR fiyatları 64 GB için ~90 Lira, 128 GB için ~190 Lira civarındadır.

 

Kaynak: https://www.sdcard.org/developers/overview/

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Laptop pil kapasitesi hesaplaması yaparken mevcut kapasiteyi pil adedine bölüp 1 pilin kapasitesini bulmak her zaman doğru değil. Pillerin seri ve paralel bağlı olması, durumu etkiliyor.
Seri bağlantıda Volt, paralel bağlantıda Kapasite toplanıyor.
Bende 4400 mAh bataryada 6 pil vardı. 2'li paralel olmak üzere 3 grup seri bağlıydı.
||+||+||=4400 mAh.
Buradan her pilin 2200 mAh olduğunu buluyoruz.

@xsoldier watt hesaplama yöntemi ile beni ikna etti. Ne diyebilirim ki yine matematik kazandı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • Suicide @suicide

    nasil baglarsan bagla sonucta ayni pillerden cekecegin enerji miktari ayni olacaktir. seri ve paralel baglantida degisen tek sey o enerjiyi yuksek amper ya da yuksek volt ile cekmene olanak saglamasi. Kullanilacagi yere gore hangisi lazimsa o sekilde baglanilir. Genelde yuksek amper cekmek isinmaya neden olup verimi dusureceginden mumkun oldugunca tercih edilmez dersek tamamen yanlis olmaz.

TeknoSeyir'in bildirim sesinden çok güzel telefon bildirim sesi oluyor. 👌

BeğenFavori PaylaşYorum yap

MERAKLISINA...

SONY XPERIA 1 HAKKINDA ÖN BAKIŞ

Öncelikle Cihazın YALNIZCA Kamera kısmında konuşacağım diğer türlü sayfalarca içerik çıkacak bir cihaz olmuş çok fazla detaya inilecek unsur var.

Kamera Hakkında konuşmadan önce KUMANDACILARA değineceğim; Çünkü onlar için Sony Eleştirmek bir trend bir tatmin bir statü belirtisi. Sony eleştirince Burjuva ve Elitist tabakadan olursunuz.

Bu Cihaz Kumanda ise Samsung Galaxy Note 9 da kumandadır.

Note 9 dan 5mm daha uzun 0.1inch daha büyük ekrana sahip 4.4mm daha zayıf, 0.6mm daha zayıf ppi yoğunluğu daha fazla hdr yüksekliği daha fazla 5mm kareli defterdeki bir kare kadar yani alttan üstten yarım kare kadar artınca kumanda oluyor yarım kare eksik olunca kumanda olmaktan çıkıyor mu? 🙂 Ayrıca telefon yarım kare kadar(2.54mm) daha büyük ekrana sahip yani note 9 neyse bu cihazda o markayı sevmediğiniz için eleştiriyorsunuz başka birşey değil.

19.5:9 gibi ara format hiçbir içeriği olmayan formatı savunupta 16:9 dan sonra en fazla içeriğe sahip bir standart halini almış film video vb içeriklere sahip 21:9 standartını yerden yere vurmak esas saçmalık. 18:9 19:9 19.3:9 18.5:9 19.5:9 bu formatlar markaların kendilerinin uydurduğu hiçbir işe yaramayan içeriği olmayan formatlardır. Yarım kare alttan üstten büyüdü diye kumanda oluyorsa note 9 u kılıf takmadan kullanmak gerek çünkü alttan üstten yarım kare büyüyor cihaz. Sony Xperia olsun eleştirelim başka bir mantık yok.

Alta tam boyut Note 9 ve Xperia 1 in Fotoğraflarını bırakıyorum. Gerçek boyut kıyaslamasıdır.

KAMERA

3 Kamera modülümüz var, 2 si OIS/EIS destekli Diğeri ise yalnızca EIS destekli, Ana Kameramız 1.6 diyafram 1.44Mm tekil pixel boyutu ve 1.4Mm Pixel aralığına sahip 3 Kamerada Ödüllü Sony G LENS ve Sony nin Alpha Kameralarının tüm teknolojilerini barındırıyor.

3 Modülünde 12MP olmasının bir sebebi Dijital Fotoğrafçılıkta Çok Objektifli lens yapısı maliyet arttırdığı ve görüntüde distorsiyona yol açtığı için tercih edilmez. Aynı şekilde 40MP+16MP gibi farklı çözünürlükte kombinasyonlar yaptığınızda sensörler arasındaki farktan dolayı görüntüde distorsiyon görüntü kayması paralaks görüntü gibi sorunlar ortaya çıkar ve bunlar yazılımsal olarak mümkün olduğunca düzenlenir. Eşit megapixel burada avantaj sağlıyor.

Cihazda Hibrit Otofokus(Dual Pixel-Faz ve Kontrast renk algılamalı bir sitem bulunuyor.) + Laser Otofokus ta var.

RGBC-IR sensör var bu sensör renk spektrumunu doğru şekilde algılamak ışık dengesini sağlamak için geliştirilmiş. Bulunduğunuz ortama en yakın görüntüyü renk tonlamalarını vermek üzere cihazda bulunuyor.

Çift Foto Diyot sistemi ise düşük ışıkta daha hızlı netleme ve çekim yapabilmek için bulunuyor. Sistem tek diyotla ışık algılamak yerine 2 diyotla ışık algılayarak 2 kat iyileştirme sağlıyor.

BIONZ X görüntü işleme motoru var. Bu da yalnızca işi kamera sensörü işlemci ve DSP/ISP modüllerine değil kendi özel görüntü işleme işlemcisini de kullanarak daha kaliteli görüntüler ortaya çıkmasına olanak sağlıyor. SteadyShot var.

Deklanşör tuşu var.

Kısacası kamera donanımı tarafında piyasada ne varsa bu cihazda tek başına tüm sistemler mevcut 🙂

Ekran tarafında 4K HDR OLED Sinema Genişliğinde 21:9 bir ekrana sahip Kontrast değeri 1.000.000:1 🙂

DCI-P3 renk aralığının tamamını BT.2020 Renk aralığınınsa büyük bir kısmını karşılıyor.
Netflix gibi platformlarda 4K ve 21:9 içerikleri Mükemmel bir şekilde tüketebilirsiniz 🙂
Ekran da renk doğruluğu için CineAlta(Seste DOLBY neyse Görüntüde CineAlta O) ile geliştirilmiş("Creator mode" powered by CineAlta - Inspired by Master Monitor colour reproduction) 8 bit değil 10 bit kodlamaya sahip yani daha pürüzsüz ve detaylı görüntü imkanı sunuyor. X1TM for mobile yani Sony 4K UHD Tvlerde bulunan görüntü işlemcisi var.

Kamera ya devam edersek

RAW gürültü azaltma teknolojisi bulunuyor. Telefonlardaki RAW çekimler oldukça kirli çıkıyordu ve Sony Xperia RAW format tan bu yüzden uzak duruyordu. Artık kirliliği azaltmakla beraber RAW çekimlerede olanak verecek

Göz Otofokus ve Göz Otoçekime sahip yani gözünüze otomatik odaklayabilir ve gözünüz açıkken otomatik çekimler yapmasını sağlayabilirsiniz. GÖZ KAPALI ÇIKMAYA SON.(Eye AF Up to 10FPS AF/AE)

Hibrit(OIS+EIS) video stabilizasyonu OIS ile Fotoğraf çekimi var.

Cinema Pro ile Sinema kalitesinde ve formatında videolar çekmek ve Profesyonel ayarlarıyla profesyonel renkleri yakalamak mümkün

SES konusuna değinmeyeceğim 🙂 Cihaz her noktadan dolu dolu olmuş Oyun ve film deneyimi muhteşem olacaktır. Video çekimide öyle

Eksi olarak diyeceğim

Sony ve Samsung bu sene 12MP de kalmayı tercih etti.(Exmor RS ve ISOCELL)

Çinlilere ise iki firmada 48MP lik sensörlerini verdi.

Video konusunda en yüksek çözünürlük 4K yani 8MP olduğu için uzak yakın farketmeksizin Sony en iyiye oynayacaktır.

Fotoğraf tarafında ise uzaktan baktığımızda gece çekimlerinde yine baş sıralara oynayacaklardır. Ancak insanlar 48MP argümanından etkileneceği için Huawei, Xiaomi, Meizu gibi firmalar bu markaları zora sokacak ve bak bunda bu kadar yakına girebiliyorum bunda bu kadar gibi bir algı oluşacaktır. 12MP olarak değerlendirirsek hiç şüphesiz ikiside bu rekabetin en başındaki iki firma

Hala 21:9 gibi bir STANDART ı eleştiren varsa acı bir haberim var. ONEPLUS ta 21:9 ile geliyor. İtiraf edin sony yaptı diye çekemiyorsunuz tek derdiniz orada Sony Xperia yazması 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 31