MERAKLISINA...

SONY XPERIA 1 HAKKINDA ÖN BAKIŞ

Öncelikle Cihazın YALNIZCA Kamera kısmında konuşacağım diğer türlü sayfalarca içerik çıkacak bir cihaz olmuş çok fazla detaya inilecek unsur var.

Kamera Hakkında konuşmadan önce KUMANDACILARA değineceğim; Çünkü onlar için Sony Eleştirmek bir trend bir tatmin bir statü belirtisi. Sony eleştirince Burjuva ve Elitist tabakadan olursunuz.

Bu Cihaz Kumanda ise Samsung Galaxy Note 9 da kumandadır.

Note 9 dan 5mm daha uzun 0.1inch daha büyük ekrana sahip 4.4mm daha zayıf, 0.6mm daha zayıf ppi yoğunluğu daha fazla hdr yüksekliği daha fazla 5mm kareli defterdeki bir kare kadar yani alttan üstten yarım kare kadar artınca kumanda oluyor yarım kare eksik olunca kumanda olmaktan çıkıyor mu? 🙂 Ayrıca telefon yarım kare kadar(2.54mm) daha büyük ekrana sahip yani note 9 neyse bu cihazda o markayı sevmediğiniz için eleştiriyorsunuz başka birşey değil.

19.5:9 gibi ara format hiçbir içeriği olmayan formatı savunupta 16:9 dan sonra en fazla içeriğe sahip bir standart halini almış film video vb içeriklere sahip 21:9 standartını yerden yere vurmak esas saçmalık. 18:9 19:9 19.3:9 18.5:9 19.5:9 bu formatlar markaların kendilerinin uydurduğu hiçbir işe yaramayan içeriği olmayan formatlardır. Yarım kare alttan üstten büyüdü diye kumanda oluyorsa note 9 u kılıf takmadan kullanmak gerek çünkü alttan üstten yarım kare büyüyor cihaz. Sony Xperia olsun eleştirelim başka bir mantık yok.

Alta tam boyut Note 9 ve Xperia 1 in Fotoğraflarını bırakıyorum. Gerçek boyut kıyaslamasıdır.

KAMERA

3 Kamera modülümüz var, 2 si OIS/EIS destekli Diğeri ise yalnızca EIS destekli, Ana Kameramız 1.6 diyafram 1.44Mm tekil pixel boyutu ve 1.4Mm Pixel aralığına sahip 3 Kamerada Ödüllü Sony G LENS ve Sony nin Alpha Kameralarının tüm teknolojilerini barındırıyor.

3 Modülünde 12MP olmasının bir sebebi Dijital Fotoğrafçılıkta Çok Objektifli lens yapısı maliyet arttırdığı ve görüntüde distorsiyona yol açtığı için tercih edilmez. Aynı şekilde 40MP+16MP gibi farklı çözünürlükte kombinasyonlar yaptığınızda sensörler arasındaki farktan dolayı görüntüde distorsiyon görüntü kayması paralaks görüntü gibi sorunlar ortaya çıkar ve bunlar yazılımsal olarak mümkün olduğunca düzenlenir. Eşit megapixel burada avantaj sağlıyor.

Cihazda Hibrit Otofokus(Dual Pixel-Faz ve Kontrast renk algılamalı bir sitem bulunuyor.) + Laser Otofokus ta var.

RGBC-IR sensör var bu sensör renk spektrumunu doğru şekilde algılamak ışık dengesini sağlamak için geliştirilmiş. Bulunduğunuz ortama en yakın görüntüyü renk tonlamalarını vermek üzere cihazda bulunuyor.

Çift Foto Diyot sistemi ise düşük ışıkta daha hızlı netleme ve çekim yapabilmek için bulunuyor. Sistem tek diyotla ışık algılamak yerine 2 diyotla ışık algılayarak 2 kat iyileştirme sağlıyor.

BIONZ X görüntü işleme motoru var. Bu da yalnızca işi kamera sensörü işlemci ve DSP/ISP modüllerine değil kendi özel görüntü işleme işlemcisini de kullanarak daha kaliteli görüntüler ortaya çıkmasına olanak sağlıyor. SteadyShot var.

Deklanşör tuşu var.

Kısacası kamera donanımı tarafında piyasada ne varsa bu cihazda tek başına tüm sistemler mevcut 🙂

Ekran tarafında 4K HDR OLED Sinema Genişliğinde 21:9 bir ekrana sahip Kontrast değeri 1.000.000:1 🙂

DCI-P3 renk aralığının tamamını BT.2020 Renk aralığınınsa büyük bir kısmını karşılıyor.
Netflix gibi platformlarda 4K ve 21:9 içerikleri Mükemmel bir şekilde tüketebilirsiniz 🙂
Ekran da renk doğruluğu için CineAlta(Seste DOLBY neyse Görüntüde CineAlta O) ile geliştirilmiş("Creator mode" powered by CineAlta - Inspired by Master Monitor colour reproduction) 8 bit değil 10 bit kodlamaya sahip yani daha pürüzsüz ve detaylı görüntü imkanı sunuyor. X1TM for mobile yani Sony 4K UHD Tvlerde bulunan görüntü işlemcisi var.

Kamera ya devam edersek

RAW gürültü azaltma teknolojisi bulunuyor. Telefonlardaki RAW çekimler oldukça kirli çıkıyordu ve Sony Xperia RAW format tan bu yüzden uzak duruyordu. Artık kirliliği azaltmakla beraber RAW çekimlerede olanak verecek

Göz Otofokus ve Göz Otoçekime sahip yani gözünüze otomatik odaklayabilir ve gözünüz açıkken otomatik çekimler yapmasını sağlayabilirsiniz. GÖZ KAPALI ÇIKMAYA SON.(Eye AF Up to 10FPS AF/AE)

Hibrit(OIS+EIS) video stabilizasyonu OIS ile Fotoğraf çekimi var.

Cinema Pro ile Sinema kalitesinde ve formatında videolar çekmek ve Profesyonel ayarlarıyla profesyonel renkleri yakalamak mümkün

SES konusuna değinmeyeceğim 🙂 Cihaz her noktadan dolu dolu olmuş Oyun ve film deneyimi muhteşem olacaktır. Video çekimide öyle

Eksi olarak diyeceğim

Sony ve Samsung bu sene 12MP de kalmayı tercih etti.(Exmor RS ve ISOCELL)

Çinlilere ise iki firmada 48MP lik sensörlerini verdi.

Video konusunda en yüksek çözünürlük 4K yani 8MP olduğu için uzak yakın farketmeksizin Sony en iyiye oynayacaktır.

Fotoğraf tarafında ise uzaktan baktığımızda gece çekimlerinde yine baş sıralara oynayacaklardır. Ancak insanlar 48MP argümanından etkileneceği için Huawei, Xiaomi, Meizu gibi firmalar bu markaları zora sokacak ve bak bunda bu kadar yakına girebiliyorum bunda bu kadar gibi bir algı oluşacaktır. 12MP olarak değerlendirirsek hiç şüphesiz ikiside bu rekabetin en başındaki iki firma

Hala 21:9 gibi bir STANDART ı eleştiren varsa acı bir haberim var. ONEPLUS ta 21:9 ile geliyor. İtiraf edin sony yaptı diye çekemiyorsunuz tek derdiniz orada Sony Xperia yazması 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap