rutracker, rarbg gibi public torrent sitelerin yasağı kalkmış. VPN'siz giriyor. Hayırdır?
Turk Telekom

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Silent Hill 2, Silent Hill 3, Silent Hill 4, Max Payne, Max Payne 2, Ico, Shadow of the Colossus, God of War, God of War 2, Half-Life 2, Star Wars KOTOR, TES 3 Morrowind, MGS 2, MGS 3, Splinter Cell, Prince of Persia: Sands of Time, Warrior Within, Resident Evil 4, Hitman 2, Final Fantasy X, GTA 3, Vice City, San Andreas, Black & White, Beyond Good and Evil, TimeSplitters 1-2, Mafia, Burnout 1-2-3, Ratchet&Clank 1-2-3, Devil May Cry, Metroid Prime, Legend of Zelda: Wind Waker, Arcanum, Fable, Halo 1-2, Forza, Gran Turismo 3-4, Undying, Return to Castle Wolfenstein, Shenmue 1-2, Kingdom Hearts, Okami, Tony Hawk's Pro Skater, Twisted Metal Black, Jak&Daxter, Jedi Knight Jedi Outcast 2, Neverwinter Nights, No One Lives Forever 2, Dungeon Siege, Medal of Honor: Allied Assault, Medieval Total War, Rise of Nations, Sid Meier's Pirates, Sly Cooper, Manhunt, Chronicles of Riddick, SSX3, FarCry, Ninja Gaiden... ve daha aklıma gelmeyen bir sürü başka muhteşem oyun.

6. jenerasyonun sadece ilk birkaç yılında oynadığımız klasikler.

Bir de geçtiğimiz jenerasyona ve şu an 9. jenerasyona bakın. Last of Us yeniden yapılıyor diye göbek atanları izliyoruz bugün. Gıcır gıcır konsollar var; bir tane doğru düzgün oyun yapılabilmiş değil. Bu seneye dair beklediğimiz, acaba ertelenir mi falan diye endişelendiğimiz oyun God of War: Ragnarök. Gerçekten muhteşem.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 14

Anime Tavsiyesi: Berserk

İyi günler, bugünkü animemiz 1997 yılında yayınlanmış olan Berserk. İlk olarak 1989 yılında mangası yayınlanan yapım 30 milyonun üzerinde satış elde ederek, şimdiye kadarki en başarılı seinen manga (çizgi roman) ünvanına sahip. Mekanları orta çağ Avrupa'sından esinlenerek oluşturulmuş; aşırı şiddet ve kan içeriyor. Zamanına göre düşünecek olursak, oldukça hareketli çizimlere sahip. Animesinin ve mangasının oldukça popüler olmasından olacak ki 2012-2014 yılları arasında üç filmlik seri olarak yeniden yayımlandı. Yapımcılar ve dağıtıcılar arasında Warner Bros'un olduğu da belirteyim.

1997                                                                                   2012

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hikayeye gelecek olursak; idam edilmiş ölü bir kadın tarafından doğurulmuş Guts(Gatts), Gambino isimli paralı asker tarafından bulunmuştur. Eşinin ısrarı üzerine evlat edinmiş, ona kılıç kullanmayı öğretmiştir. Üvey annenin ölümü üzerine Gambino, Guts'ın uğursuzluğunun buna sebep olduğunu düşünerek ona nefret beslemeye başlar. Gambino, sarhoş olduğu bir gece Guts'a saldırır. Karakterimiz hayatını kurtarmak için Gambino'yu öldürmek zrorunda kalır ve paralı asker grubundan kaçar. Yıllar sonra bir savaş esnasında başka bir paralı asker grubu için savaşırken karşımıza çıkar. Küçüklüğünden beri kendisinden büyük bir kılıç kullanan Guts, kale kuşatması sırasında düşman kumandanlarından Bazuso'yu öldürür. Kulenin tepesinde onu izleyen Griffith, kendi paralı asker grubuna katmaya karar verir. Büyük idealleri olan Griffith, hayalleri uğruna herşeyden vazgeçecek birisidir. Ulu Hükümdarın Yumurtası Behelith tarafından seçilmiş olan Griffith, şeytan kral olma uğruna binlerce kurban vermesi gerekmektedir. Paralı asker grubuna katılması için Guts'ı zorla ikna eden Griffith hayalini gerçekleştirmek için çeşitli zorluklarla mücadele edecektir. Guts ve diğer takım arkadaşlarının ise bundan haberi yoktur...

1997                                                                                2012

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Animemiz genellikle savaşlar, kılıç dövüşleri ile geçse de çeşitli siyasi entrikalar ve duygusal olaylarada yer veriyor. Animemizin ilk bölümünde, son bölümden sahne gösterilmektedir. Bu kısımlarda şeytani yaratıklar, karanlık sözleşmeler mevcut. Aslına bakılırsa ana hikaye bu yaratıklar üzerine iken animede sadece olayların başlangıç kısmı işlenmiş durumda. Mangası 38 ciltten oluşan serinin, animede işlenen kısmı sadece 12 cilt ve mangasının son kısmı 28 aralık 2015'te çıkmış. İzlemeye başlayacaklara da şöyle bir müjde verebilirim ki, Temmuz 2016'da serinin devamı geliyor.

Üç filmden oluşan Golden Age serisine de değinecek olursak, animenin tekrar ele alınmış hali diyebiliriz. Arada geçen zaman farkını düşünürsek Golden Age çizim olarak çok daha üstün. 1997 yılında çıkan kısımda da bol kan bulunsa da, bazı parçalanma sahneleri (zorluğundan olsa gerek) kamera açılarının dışında bırakılmış. Film serimiz bu konuda daha cömert 🙂 25 bölümden oluşmuş (20'şer dakika) animemiz daha fazla süreye sahip olduğundan birçok konuda daha çok ayrıntıya/olaya değiniyor. Buna karşın son kısımda nasıl kurtuldu bu dediğim Guts'ın durumu, Film serisinde güzelce açıklanmış. Benzer şekilde Gambino olayı, animede işlenmişken filmde yok.
Anime izleyen kişilerin mutlaka izlemesi gereken bu yapımı, anime izlemeyenlerin de izlemesini öneriyorum, en azından Golden Age serisi tam size göre. Yazıyı okuyanların zihinlerinde canlanabilmesi için son iki trailerı (2. ve 3.) izlemelerini tavsiye ediyorum. Son olarak ilk animenin de hâlâ izlenebilir ve izlenmesi gereken bir anime olduğunu düşünüyorum.

(1997) http://myanimelist.net/anime/33/Berserk
1. Film http://myanimelist.net/anime/10218/Berserk__Ougon_Jidai-hen_I_-_Haou_no_Tamago
2. Film http://myanimelist.net/anime/12113/Berserk__Ougon_Jidai-hen_II_-_Doldrey_Kouryaku
3. Film http://myanimelist.net/anime/12115/Berserk__Ougon_Jidai-hen_III_-_Kourin

Tag; #akış #animetavsiyesi #aksiyon #macera #Yaratıklar #Fantazi #askeri

 

Trailer;

Animenin
https://www.youtube.com/embed/XUsev2OJlz8?enablejsapi=1&wmode=opaque&autoplay=1

Filmlerinkiler
1. https://www.youtube.com/embed/5_piopZ4bTA?enablejsapi=1&wmode=opaque&autoplay=1
2. https://www.youtube.com/embed/3LlcuPa7a3k?enablejsapi=1&wmode=opaque&autoplay=1
3. https://www.youtube.com/embed/mXolkZ58G0c?enablejsapi=1&wmode=opaque&autoplay=1

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Animetavsiyesi #Anime
İsim: ReLIFE
Tür: Romantizm, Okul, Slice of Life (Hayattan kesit)
Konu:
Kaizaki Arata, 27 yaşındadır. Son işinde üç ay çalıştıktan sonra istifa etmiştir ve o günden sonra katıldığı bütün iş görüşmelerinde başarısız olmuştur. Bir gün ReLife Araştırma Enstitüsü'nde çalışan Yoake Ryou ile tanışır. Yoake, Arata'ya yeniden 17 yaşında görünmesini sağlayacak bir ilacı kullanmasını teklif eder. Arata ilacı alır ve bir yıl boyunca yeniden lise öğrencisi olacağı bir deneye katılmış olur.

***Konu Puzzlesubs.com sitesinden alınmış ve aynı site 13 bölümün tamamının çevirisini tamamlamıştır. Yüksek puanlar almış animenin, türü sevenleri mutlu edeceğini düşünüyorum. Henüz izlemedim ancak, sıraya aldım 🙂
http://myanimelist.net/anime/30015/ReLIFE
#akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Her şeyiyle muhteşem olmuş, sonu sizi şok edecek tarzda. Atmosfer ve dönemi iyi yansıtmışlar izlemenizi tavsiye ederim. Tabiki efsane yönetmenin ellerinden çıkma, Satoshi Kon huzur içinde yat...
http://www.imdb.com/title/tt0388473/?ref_=nm_knf_i1

#KonuDışı

Tokyo Godfathers (2003)

Directed by Satoshi Kon, Shôgo Furuya. With Tôru Emori, Yoshiaki Umegaki, Aya Okamoto, Shôzô Îzuka. On Christmas Eve, three homeless people living on the streets of Tokyo find a newborn baby...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Her zevke göre anime önerileri 1: Seinen

Öncelikle hiç anime izlememiş, başlamayı düşünen arkadaşlar için bir not düşmek istiyorum. En güzel animeler bile yer yer, kelimenin tam anlamıyla “japon kafası” diye tabir edilebilecek, “bu ne be?” dedirtecek, saçma ve gereksiz atraksiyonlar içerebilir. Bunun bilincinde olarak, o tarz kısımları görmezden gelerek izlenmesi gerekiyor.

Bu bloğumuzun konusu ise daha çok orta yaş erkeklere hitaben hazırlanan, Seinen türü animeler olacak. @norego adlı arkadaş için liste hazırlamaya karar vermişken bloğa dönen bu yazı için kendisine teşekkür edebilirsiniz 😛 Spoiler vermeden, olabildiğince üstü kapablı bir şekilde anlattım. Umarım hoşunuza gider.

Sadece kendi izlediğim animelere göre, kendimce önerilerde bulunacağım için, “listede şu niye yok, bu animeyi nasıl yazmadın?” gibi düşünmeyelim lütfen. Bu önsüzden sonra konuya girebiliriz sanırım. Liste karışık olarak ilerleyecek, zira aralarından birinci seçmeye ayıracağım zaman ile başka bir blog daha hazırlanır 😀

 

Rainbow: Nisha Rokubou no Shichinin

Yıl: 2010

Bölüm sayısı: 26

Stüdyo: Madhouse

MyAnimeList Puanı: 8.58

1955 yılı, savaşlardan yorulmuş bir Japonya’da, Shounan Özel Islah Evi’nde yaşam savaşı veren sözde suçlu çocukları anlatıyor. Şartların ağırlığını neredeyse olduğu gibi gözler önüne seren, genel izleyici kitlesini rahatsız edebilecek öğeler içeren bir yapım.  Hasta ruhlu, psikopat tiplerle karakterlerimizin mücadelesini anlatan çok başarılı bir hikayesi var. Yer yer çektikleri acılara, hayallerinin yıkıldığına, yer yer birlik olup üstesinden geldikleri sorunlara şahit oluyoruz. Gurubun abisi diyebileceğimiz, karizmatik ağabeyin kanatları altında gelişen dostlukları izleyip gardiyana ve diğer şeref yoksunu tiplere söveceğimiz bu animeye benim puanım 10/10.

 

One Punch Man

Yıl: 2015

Bölüm sayısı: 12

Stüdyo: Madhouse

MyAnimeList Puanı: 8.71

Kendini saçları dökülene kadar çalışmaya zorlayıp, istemeden aşırı güçlenen biri, dünyayı kötülere karşı savaşırken ne kadar eğlenebilir? Savaştığı herkes tek bir yumrukta ölecekse, o kadar çabanın ne anlamı kalır ki? Hikaye savaşmaktan artık zevk almayan bir süper kahramanı ve yaşadıklarını komedi çatısı altında işliyor.

Saitama, ana karakterimiz, anime dünyasındaki uzun mu uzun süren dövüşlere, rakibiyle dövüşmekten çok konuşan, ona methiyeler dizen karakterlere, ne olursa olsun sonunda işin tek bir darbede bittiği yapımlara tepki olarak doğdu. Yer yer karizmatik, yer yer 2 çizgiyle çizilmiş suratıyla bu tepkiyi daha da tiye alarak gösterdi.

Şahsen komedi izlemek isteyenler ve ya çok fazla anime izleyip sıkılan, farklılık arayan insanların bu animeyi izlemesini öneririm. Onun dışında saf anime olarak o kadar da başarılı değil. Ama tamda bu yüzden çok başarılı bir iş olmuş. Puanım 10/10

 

Boku dake ga Inai Machi

Yıl: 2016

Bölüm sayısı: 12

Stüdyo: A-1 Pictures

MyAnimeList Puanı: 8.54

Hemen her insan, “keşke geçmişe dönüp de şu hatamı düzeltebilsem” diye en azından bir kere düşünmüştür. Anime de bu konu üzerinden işliyor. Tabi bu sefer biraz daha önemli.

29 yaşındaki ana karakterimizin çok özel bir yeteneği var. Zaman zaman, kendi isteği dışında zamanda geriye gidip kendi çocukluğuna dönebiliyor. Nedenini sorgulamaktan çok, yaşananları değiştirmekle ilgileniyor. Zira 18 sene önce, zamanda geriye gittiği 1988 yılında, kaçırılan ve bununla bağlantılı olduğu düşünülen bir seri çocuk cinayetini çözüp çocukları kurtarmaya çalışıyordur, kendi arkadaşlarını.

Biraz Sherlock’culuk oynuyor seri. Gizem havasını iyi yansıtıyor. Ancak çözümlemesi bir o kadar sıkıcı. Yani, daha finale gelmeden çok önce suçlunun kim olduğunu anlayabiliyorsunuz. Öyle çok dikkatli olmanıza da gerek yok. Finali de öyle efsane değildi yani. Benim puanım 8/10.

 

One Outs

Yıl: 2008

Bölüm sayısı: 25

Stüdyo: Madhouse

MyAnimeList Puanı: 8.39

“Bir kumarbaz kafasını kullanarak ne kadar farklı taktikler geliştirebilir?” sorusuna beysbol üzerinden yanıt arıyoruz. One outs isimli, sokak arası oynanan bahisli bir tür beysbol oyunu vardır. Bir atıcı ve topa vurmaya çalışan bir vurucu, 3 kere ıskalarsan kaybedersin. Ama bir kere vurabilirsen para senindir şeklinde işler. Ana karakterimiz ile burada karşılaşıyor, onun gerçek bir takıma girişinin sebeplerini görüyoruz.

Pek çokları gerek spor temalı olduğundan, gerekse beysbol gibi bize yabancı bir oyun içerdiğinden dolayı burun kıvırıyor bu güzelim animeye. Oysa çok güzel işlenmiş zeka oyunları içeriyor. Kendini çok ciddiye alan ve bunu çok rahatsız etmeden yapan bir yapım. Puanım 9/10.

 

Akira

Yıl: 1988

Bölüm sayısı: 1

Stüdyo: Tokyo Movie Shinsha

MyAnimeList Puanı: 8.17

Günümüzü tasfir eden, tam olarak 2019’da geçen distoptik bir başyapıt. Günümüzde bile hala geçerli olan çok kaliteli çizimleriyle, yarattığı evren ile çok başarılı bir yapım. Yani buraya bir şeyler yazmaya kalksam, sadece övgü çıkar ağzımdan.

Yıl 2019. 3. Dünya Savaşı'ndan 31 yıl sonra. Yıkılan Tokyo yerine yapılan Neo-Tokyo'da kaos hüküm sürmektedir. Polis ve hükümet güçleri yeraltı örgütlerine karşı mücadele etmektedirler.

Interstellar gibi, ilk izlendiğinde n’oluyoruz dedirten, senaryosu güçlü bir anime. Puanım 9/10

 

Drifters

Yıl: 2016

Bölüm sayısı: 12

Stüdyo: Hoods Drifters Studio

MyAnimeList Puanı: 8.03

Kendi zamanlarında, savaşırken ağır yaralanan önemli savaş komutanlarının sürüklendiği bir boyut vardır. Drifters(sürüklenenler) olarak adlandırılan bu insanları ve onların savaşlarını izleyeceğiz. Tarih boyunca gördüğümüz bazı pis işlere, savaşın karanlık yüzüne tanık olacağız. Tabi tarih dersi kıvamında da değil. Hikayede öne çıkan bir ana karakter yerine rolü paylaşan birkaç kişi var. İzlemesi çok keyifli bir yapım.

Pek tabi japon yapımı olmasından ötürü onları ilgilendiren önemli kişiler çıkıyor ortaya. Yoksa bir Napolyon, bir Atatürk yok tabiki 🙂 Puanım 9/10.

 

Tate no Yuusha no Nariagari

Yıl: 2019

Bölüm sayısı: 25

Stüdyo: Kinema Citrus

MyAnimeList Puanı: 8.47

Öncelikle, bu hala devam etmekte olan bir animedir. Her hafta beklemesi adamı kanser edebilir. Aceleniz yoksa sene sonuna doğru, bittiği zaman izleyin.

Kendisi beni çizgi roman okumaya başlatan inanılmaz bir mangaydı. Animesinin çıkacağını duyunca okumayı bırakıp sabırla beklemeye başladım ve NİHAYET! Geldi gönlümün efendisi.

Klasik, başka bir dünyaya ışınlanma hikayesi. 4 karakter alternatif Japonyalardan bu evrene çağırılır. Amaçları dalga dalga gelecek olan düşman saldırısına karşı ülkeyi ve dünyayı korumaktır. Kılıç, mızrak, ok ve kalkan kahramanları olarak 4 kahraman şeklinde anılırlar. Ancak çağırıldıkları ülkedi çarpık inanç sonrası kalkan kahramanı dışlanır, iftiraya maruz kalır. Yani bu gerizekalılar gurubun tankını, en önemli kısmını yok sayarlar. Bizde bu yapımda kalkan kahramanını ve başından geçenleri izleyeceğiz.

İlk bakışta sıradan bir anime gibi duruyor. Ancak yine listedeki diğer animeler gibi kurduğu atmosferiyle sizi etkileyeceğini düşünüyorum. Sword Art online’dan alıştığımız çocuksu kurgu burada yerini ciddi ve karmaşık bir yapıya bırakıyor.

Daha 3 bölümü çıktı, şimdilik puanım 10/10.

 

Trigun

Yıl: 1998

Bölüm sayısı: 26

Stüdyo: Madhouse

MyAnimeList Puanı: 8.30

Kendisi aslen seinen türünde olmasa da çok yakından göz kırptığı için listenin sonuna iliştireyim dedim.

Çok uzun zaman sonra, çok uzak bir gezegende geçen, kovboy temalı bir anime. Böyle bakıldığında Star Wars: Red Kit edition gibi duruyor ama öyle çakma bir iş değil.

İstemeden kötü nam salmış ama aslında iyi birisi olan, başarılı bir “kovboyun” hayatını izleyeceğiz. Futuristik silahlarla ve Mad Max benzeri atmosferiyle sizi kendine bağlayacaktır. Tek sorun, eskiliğinden ötürü düşük kalitede ve 4:3 ekran formatında olması. Bu yüzden isteyenler 2010 yapımı, özet kıvamındaki Trigun: Badlands Rumble animesini inleyebilirler.

***

Aslında bu listede Helsing gibi animeler de olmalıydı ama izlemedim işte. Aslına bakarsak bu türü neredeyse hiç izlememişim ben. Neyse, ilk bölüm olması, kısa olması benim de işime geldi doğrusu. İlerleyen bloglarda görüşmek üzere efendim, iyi seyirler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 14
 • Ali @norego

  Yazı harika olmuş. Şimdi tamamını okudum, ellerine sağlık, çok teşekkürler. Rainbow'a başlıyorum, konusu çok hoşuma gitti.

 • KirbiT @kirbit

  #animetavsiyesi
  Bu tag altında da bir miktar öneri var

 • Todoroki @todoroki

  Anime olarak önerecegim:Code Geass Aşırı surukleyici-kiseijuu ayrıca güzel-Inuyashuki guzeldir 1 solukta bitirirsiniz.3 ude bilim kurgu ve her bolumu mukemmel sıkmaz naruto gibi

 • Faruk @talebekedi

  Ben de bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine Berzerk'i izliyorum bu aralar. Ortaçağ Avrupa'sında geçiyor ve feodal savaşları anlatıyor. Bununla beraber diziye gizemli hoş bir hava katan bazı fantastik ögeler de içeriyor. Ayrıca karakterlerin iç dünyalarına dair güzel çözümlerde var. 97-98 yıllarında çekilen 25 bölümü izledim. Sırada Golden Age üçleme filmi ile 2016-2017 yıllarında çekilen bölümler kaldı. Açıkçası hoşuma gitti, belki bittikten sonra çizgi romanını da okuyabilirim. Dünyada en çok okunan manga serilerinden birisiymiş Berzerk. Peki siz ne düşünüyorsunuz Berzerk hakkında, izlemiş miydiniz? 🙂

2-3 hafta Gaziantep'teyim. Nereleri önerirsiniz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 15
 • KeLBoY @kelboy

  Tahmis Kahvesi Han'da bi menengiç içilir.. Zeugma Müzesini gezdikten sonra acıkıldığı için hemen arkasında Küşlemeci Halil Usta'ya gidilir, sonrasında Çelebioğlu baklavacısına gidilebilir.. İmam Çağdaş ve Koçak baklavacısı çok bozdular son yıllarda, kuru kuru tatlılar saçma sapan fiyatlara satılıyo ve ukala tipler.. Bi de merkezde ara sokaklarda eski savaş zamanlarından kalma çok acayip bi baklavacı vardı ama adını unuttum, inanılmaz etkilendiğim bi yerdi, orada 28 tane baklava yiyip kendimi kaybetmiştim.. Bayazhan kaliteli ve pahalı bi mekan, tavsiye ederim..

 • kortex @kortex

  İmam çağdaşa gitmiştik hiç beğenmedim hem de hiç. Üniversite civarında dayının yeri miydi neydi tam hatırlayamadım orda cızbız köfte yemiştik imam çağdaşa bin basar.
  Arkeoloji müzesi vardı herkes zeugmayı biliyor ama arkeoloji müzesine gitmeyi ihmal etmeyin. Oyuncak müzesi vardı alt katı mağara gibi orayı beğenmeyebilirsiniz dünya çocukları kuklaları vardı üst katlarda dünyanın çeşitli yerlerinden toplanmış oyuncaklar vardı. Hemen yanında Atatürk müzesi vardı hatta önce orayı gezin.
  Çarşının içinde para müzesi vardı orayı da gezin.
  Hamam müzesi de vardı orayı da tavsiye ederim.
  Hayvanat bahçesi de var ben gitmemiştim belki gidilebilir.

 • Nakahella @nakah

  Evde otur ne yapacaksın dışarı çıkıp?

Faruk paylaştı.

Açık dünya oyunlara birbirinin aynısı aktiviteler eklendikçe ben.

#Oyun

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 7

Malum herkes aşı oluyor, ufak bir hatırlatma yapmak isterim. Biontech sever ve sayarım ama benim yaş grubumda olan genç erkeklerde(25 ve altı) kalp inflamasyonu riski biraz korkutmuyor desem yalan olur. 1/5000 az bir oran değil. CDC haftaya bu konuyu görüşmek için acil toplanıyor zaten. Kalp inflamasyonu da öyle bir şey ki çoğu kişi belirtleri önemsemeyip dile getirmiyor bile olabilir. Gerçek oran bu yüzden daha yüksek olabilir. Sırf bu yüzden aşı olmamak aşırı saçma olur ama özellikle kalple alakalı bir problem hissederseniz direkt hastaneye gidin. 2. dozdan sonraki aya kadar tetikte olmakta fayda var. Belirtileri hafif bile olsa tedavi edilmesi gereken bir şey bu yoksa uzun dönemli etkileri olabilir.

Is the COVID-19 vaccine causing rare myocarditis cases?

Researchers in Israel say they've found a possible link between the Pfizer-BioNTech COVID-19 vaccine and cases of heart inflammation called myocarditis in young men.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 20 / 29