BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 17

Literatür taraması yapabileceğimiz siteler. En çok kullandıklarımı yazıyorum. İyi bir içeriğe sahip olduğunu düşündüğünüz siteleri yazarsanız onları da ekleyebiliriz.

1-Google Scholar https://scholar.google.com.tr/
2-Yök Ulusal Tez Merkezi https://tez.yok.gov.tr/UlusalTezMerkezi/
3-Türkiye Belge Sağlama Sistemi(TÜBES) http://www.tubess.gov.tr/
4-Ulusal Toplu Katalog(TO-KAT) http://www.toplukatalog.gov.tr/
5-Scopus https://www.scopus.com/freelookup/form/author.uri
6-Proquest https://www.proquest.com/
7-Web of Science/Knowledge https://www.webofknowledge.com/ Bağlantı için üniversite ağı gerekli.
8-Milli Kütüphane https://www.mkutup.gov.tr/tr/Sayfalar/default.aspx
Milli kütüphaneden eserleri belirli bir ücret karşılığında taranmış halini email olarak alabilirsiniz. Hiç denemedim ama böyle bir hizmeti var.
9-Libgen: Rus kökenli bir site ve piyasada yer alan bir çok bilimsel kitabın pdf versiyonunu barındırıyor. Örnek olarak. E-kitap hali bile 500 TL'nin üzerinde olan The Oxford Handbook of Economic Geography kitabını bu siteden ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Ne kadar etik orası size kalmış. Bazen mecbur kalıyoruz. Birde bu sitenin uzantısı ara ara değişiyor.
https://libgen.is/ güncel hali bu.
10- Sci-hub: https://sci-hub.tw/ Bazen Türkiye'den hiçbir şekilde ulaşamadığınız, online halini indiremediğiniz bir kitap, makale vb. yayın varsa linkini kopyalayıp bu siteye yapıştırın o size indirilebilir versiyonunu hazırlasın. :))

Sizden gelenler kısmı :))
11-EBSCO https://www.ebsco.com/
12-Springer https://www.springer.com/gp
13-Elsevier https://www.ijsr.net
14-Pubmed https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/
15-ClinicalKey https://www.clinicalkey.com/#!/
16-Dergipark https://dergipark.org.tr/tr/
17-Taylor&Francis Online https://www.tandfonline.com/

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 6

How to write a game engine in pure C: Part 1 – State Manager

The core of any game is the engine, game engines are the most important piece, the foundation or everything to be built on. It has to work flawlessly, be performant, flexible and easy to use and un…
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Az önce, Android üzerindeki uygulamaların verilerimizi facebook ile nasıl paylaştıkları (hesabınız olmasa bile) üzerine bir video izledim. Mesleğimin programlama üzerine olması şaşırmama engel olmadı maalesef. Kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim. Çok da eski sayılmayacak bir video. 29 Aralık 2018 tarihinde yayınlanmış.

Benim aldığım notlar:

* Google Market üzerindeki ücretsiz uygulamaların %42.55'i Facebook ile bilgi paylaşıyor.
* Test edilen uygulamaların %61'i uygulamanın açılış ekranındayken bile bilgi paylaşıyor. [İşin komik tarafı uygulama açılınca kullanıcı girişinin altında "sizden izinsiz verilerinizi paylaşmıyoruz" yazıyor]
* Telefondaki internet trafiğini izlemek için MitMProxy isimli yazılım kullanılmış.
* Tahmin edilebileceği gibi facebook'daki "Kişiselleştirilmiş Reklamlar"ı kapatsanız bile takip edilmeye devam ediyorsunuz, hatta daha fazla takip ediliyorsunuz.
* Yapılmasını gerekenler:
- graph.facebook.com 'u engelleyin,
- facebook sdk kullanan uygulamaları kurmamaya çalışın,
- kişisel veri güvenliğinize daha çok dikkat edin.

İlgili video: https://media.ccc.de/v/35c3-9941-how_facebook_tracks_you_on_android
İnceledikleri android uygulamaları ile ilgili raporlar: https://privacyinternational.org/appdata
İlgili makale: https://privacyinternational.org/report/2647/how-apps-android-share-data-facebook-report

#SiberGüvenlik #KişiselVeriler #VeriGüvenliği

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • My_Techno @my_techno

  Facebook artık mide bulandırmaya başladı.

 • uçuştaki ✈️ pilot @ucustakipilot

  Chrome üzerinde FB takibi için ne yapabilirim? log in olunmuş durumda sürekli.

  • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

   Chrome’u bilmiyorum, bilen arkadaşlar yazarlar illaki ama ben Firefox kullanmanı tavsiye ederim. Firefox gizliliğe daha önem veren bir tarayıcı. Ayrıca masaüstünde sürümünde de Facebook Container diye bir eklenti var. Facebook’u açtığınızda diğer siteler ile olan bağını kesiyor, bir kutuya hapsedilmiş gibi oluyor. Mobil Firefox’da var mı bilmiyorum maalesef.

  • uçuştaki ✈️ pilot @ucustakipilot

   @erenhatirnaz Uzun süre firefox kullandım. Görme engelliyim orada capchaları çözmek kolay oluyordu ancak bazı sitelerde yaşadığım sorun nedeniyle bırakalı kullanmıyorum. Yine bilgisayarda yüklü ama chrome tercihim şuanlık.

 • Papa Emeritus @pope

  Aynı araştırmaya göre uygulamaların %88’i Google’a veri yolluyor.
  https://arxiv.org/pdf/1804.03603.pdf
  Facebook zaten yere düştüğü için ona vuruyorlar bu aralar. Google daha felaket bu konuda yıllardır anlatmaktan bıktım. İnsanlar kafalarını kuma gömüp Google servislerini kullanmaya devam ediyorlar. Açıkçası artık umrumda bile değil, kendi düşen ağlamaz. Google halka açık bir reklam şirketi ve üstlerinde her sene daha fazla para kazanma baskısı var. Bu nasıl olacak? Size daha fazla reklam göstererek ve sizin daha fazla datanızı alarak. Google’ı bazı işlerinden dolayı severim ama son kullanıcı olarak ürünleri kullanmam. Kullanan kişilere ise bol reklamlı günler diliyorum 😀

 • Omer @omer_

  iOS tarafında nasıl yürütüyorlar acaba, Facebook client'ı hiç yüklü değilse ama bazı uygulamalar log-in amaçlı Facebook kullanıyorsa yine de FB takip edebilir mi? 🤔

Eski bir çizgi film vardı. Vücudunun her yeri sakal ve saçtan oluşan biri vardı. Öğretici bir çizgi filmdi. Tarih serisi, anatomi serisi filan vardı. Bunun adı neydi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 9

Belki bilmeyen vardır diye paylaşıyorum. İstediğiniz programlama dilinde problem çözerek kendiniz geliştirebileceğiniz bir site. İlk başlarda 20 satır kodla çözdüğünüz bir problemi başkalarının tek satırla çözdüğünü görünce moraliniz bozulmasın. Zamanla sizde o seviyeye gelirsiniz.
#akış
https://www.codewars.com/

Codewars: Train your coding skills

Codewars is where developers achieve code mastery through challenge. Train on kata in the dojo and reach your highest potential.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

İnanılmaz bir emek. Avngers Infinity War öncesindeki tüm filmlerdeki olaylar kronolojik olarak özetlenmiş. Kronolojik olması kafa karıştırıyor biraz ama yine de mükemmel ya. 45 dakikalık kesintisiz anlatım. 0.75 hızında dinledim bir kısmını 😀

https://www.youtube.com/watch?v=hZMc71QsfSs

Marvel Sinema Evreni'nde Neler Oldu? 40 Dakikada Kronolojik Özet

Avengers: Infinity War öncesi, Captain America: Civil War'da yaptığımız gibi Marvel Sinema Evreni'nde ya da Marvel Sinematik Evreni'nde Neler Oldu? hatırlata...
BeğenFavori PaylaşYorum yap