BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 17

Hangi yazılım dili ile baslamalıyım ? Udemy üzerinden aktif satın almış olduğum Python ve Android ile yazılımcıligi adlı iki farklı eğitimim var. Bir yerden başlamak istiyorum ama kararsızım genelde başlangıç için Python doğru seçim demişler ama forumda ki değerli üstadlarin yorumları benim için önemli daha öncesinde hiç yazılım bilgim yok tam olarak nereden baslamaliyim? Öneri ve tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler
Edit : Tüm yorumlar için herkese teşekkür ediyorum kafamda bazı şeyler şekillendi şimdiden araştırmalara devam Edip öyle karar vereceğim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 23
 • Deniz EFE @deniz-efe

  Hiçbir yazılım bilgin yoksa @at da dediği gibi ilk algoritma öğrenmen lazım çünkü yazılım dünyasında önemli olan kod yazmak değil algoritma kurmaktır. O yüzden ilk algoritma öğren daha sonra dğer dillere göre daha az kapsamlı olan C öğren C ile ufak problem çöz. Örneğin bir sayını faktoriyeli, bir sayı asal mı değil vs gibi basit işlemlerinin algoritmasını kurup koda döke bil. Daha sonra Java öğren ve en sonra Android.

  • bitlikarinca @bitlikarinca

   Algoritmayı nasıl öğreniyoruz? Python'a başladım yol yakınken şimdilik döneyim madem

  • Deniz EFE @deniz-efe

   @ardazeytin algoritma nasıl öğrenilmesi konusunda sen benden daha deneyimlisin sen açıklayabilir misin ?

  • Deniz EFE @deniz-efe

   @bitlikarinca Algoritma bir işin nasıl yapılacağını sıralı ve listeli bir şekilde ifade etmektir.Örneğin benim amacım çay demlemek ise şunları yapmalıyım :
   1) Çaydanlığı alırım.
   2) Ocak boş mu diye kontrol ederim eğer ocak boş ise çaydanlığı koyarım eğer değilse boşaltırım.
   3) Çaydanlık ocaktaysa çaydanlığa su koyar ve altını yakarım.
   4) Su kaynadıktan sonra çay atarım.

   Liste bu şekil de uzar ve ayrıntı isteğe göre aratabilir.Algoritma budur. Eğer sen bir problemi parçalayıp ne yapacağını bulabiliyorsa kodu daha rahat ve düzgün yazarsın.

 • TeknoStil @teknostil

  Yazılım işinden hiç anlamam.
  Aklıma şu geldi. 😀

 • 3dfx @3dfx

  Sentdex reyis yeni python tutoriala basladi youtube üzerinden, bence bir bak hosuna gidecektir.

 • eminks @eminks

  Yazılıma başlamadan önce sana tavsiyem eğer bilmiyorsan ingilizce öğren. Belli bir seviye ingilizcen olursa daha rahat bir şekilde kendini geliştirirsin. İngilizceden sonra algoritma öğrenmeni tavsiye ederim. Bunun için çocuklara kod yazmayı öğreten bazı siteler var onları kullanabilirsin mesala codemonkey benim favorim diyebilirim. Tekrar söylüyorum sana verebileceğim en iyi tavsiye ingilizceni geliştir.

Ülkemizde feci oranda, niyet okuma ve bunun üzerinden itam etme hatta yargılama hadsizliğine başvurma problemi var. Tartışma ahlakıymış vs. hakketire zaten... Aslında kanunen suç olan şeyler tam tersi değilmiş gibi davranılıyor. Kendi yazdıkları kanunlara uymaktan aciz bir güruhun içindeyiz...

Bu bağlamda madem gündemde #n11 meselesine ufak bir not düşmek isterim; kapitalist olan ve para kazanma derdi dışında pek de ahlaki çizgisi bulunmayan bir şirketin böyle göndermeler yapma riskine girmeyeceği bariz, o pop şarkısıyla(sirenler) ilişkilendirdiği açık olmasına rağmen bu kadar saldırmaya ve itam edilmeye çalışılması algılardaki obsesifliği bir kez daha ortaya koydu. Aynı obsesyonu malesef muhafazakarından kemalistine her kesimde birbirine benzer şekilde çokça görmek mümkün. Eğitim sistemiyle şunla bunla milletin sağlıklı düşünme ve yargılama yetisi törpüleniyor malesef, sağlıksız bir zihin yapısı içinde yüzüyoruz biz de...

Velevki gerçekte vefata ilişkin bir gönderme ilişki kurulmuş olsun ancak bunu profesyonelce hukukuna uydurarak yaptıkları için(ki öyle bir şey olmadığı bizzat kendilerince doğrulandı((bu bile birilerini kesmedi illa ipe çekecekler 🙂 ) ), bu durumda bile ortada hakaret olmadığı için, kanıtlanabilir bir aşağılama sözkonusu olmadığı için, teknik olarak itham edilen tarafa karşı delil getirilemediği için itham edenler yargılanırdı. Hukuk bunu gerektirir. Hukuku takan mı kalmış gerçi...

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Alba Fold Katlanabilir ve Elektrikli Bisiklet

Bisiklet konusunda her zaman bilgisine baş vurduğumuz Enes Şensoy yeni bir bisikletle kaşımızda. Alba Fold'un hem katlanabilir hem de elektrikli bisikletini inceliyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 15 / 82
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Microsoft Windows 10'u Resmi Şekilde ISO Olarak İndirme (ve Yasal Yollarla Sınırsız, Ücretsiz Kullanma)

Konu Windows olunca insanların eski zamanlardan aklında kalan korsan kullanımlardan dolayı başlıkta 'resmi şekilde' ve 'yasal yollarla' ifadesini ayrı ayrı vurgulamak gerekiyor ki bir yanlış anlaşılma olmasın. Neyse efendim lafı uzatmayalım. Sırasıyla:

 • Google Chrome'u açıp bir arama motoruna 'Windows 10 indirme' yazıp ilk çıkan sonuca tıklayın veya direkt şu bağlantıya gidin.

https://www.microsoft.com/tr-tr/software-download/windows10ISO

 

 

 • Klavyeden şu tuşlara basın ya da ekran görüntülerini takip edin.

Ctrl+Shift+ı > Ctrl+Shift+M > F5

 

 

 • Kendinize uygun sürümü, dili ve mimariyi seçip indirmeyi başlatın.

 

 

 • Kurulum ekranında anahatarınız olmadığını belirterek Windows'u deneme sürümünde sınırsız sürede kullanabilirsiniz. Deneme sürümünde bazı kişiselleştirme ayarlarını kullanamazsınız ancak Microsoft'un Fotoğraflar uygulaması ile örneğin bir görsel dosyayı arka plan veya kilit ekranı yapabilirsiniz
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 27

Şimdi hakem heyetinden geldim. Reddedilmiş. Çıkan raporu 5-10 saniye görme imkanım oldu. Gördüğüm kadarıyla telefon tamir edildi falan demişler. Benim seçimlilik haklarımdan iade hakkıma hiç dikkat etmemişler. 🙁

Gel şimdi servisle uğraş. Telefonu istiycemde gelecekte..

Birde bimerden iş yapmıyorlar diye şikayet edince çok meşgulüz diye cevap veriyorlardı. Sadece 1 memur var diğerleri araziye uyum sağlamış. 2 kişide sigara içmek yasak kağıdının altında sigara içmekle meşguldü.

Ondan sonrada bik bik öterler thh var başvur paranı geri alırsın diye. Al başvur 4-5 ay bekle ondada red çıksın. Memurların kanunlardan haberleri yok. Banane telefonun tamir edilip edilmemesinden. Ben devletin bana verdiği iade hakkımı kullanmak istiyorum. Ondan sonrada firmalar tüketiciyi takmıyor diyorlar. Sanki devlet takıyorda.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Murat Gamsız ile Tüketici Hattı 🙂
https://twitter.com/Gamsizm/status/978323928312680448
#garanti

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 11

Linux dağıtımı yüklediğimde enin sonunda kurduğum yazılım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap