Arkadaşlar herkese merhaba. Fahiş fiyata ekran kartı satan firmaları gündeme taşımak ve bu konuyla ilgili kamuoyu oluşturmak amacıyla ekşi'de bir başlık açtım. Kanayan büyük bir yaraya bir neşter vuramasak da en azından bu konuda bir şeyler yapabilmek için desteklerinizi bekliyorum.

https://eksisozluk.com/28-kasim-2020-fahis-ekran-karti-fiyatlari-rezaleti--6747743

#akış #GeForceRTX #AMDRadeon

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yeni işlemcim Intel i9-10920x'ten yaptığım ufak OC ile yüz güldüren bir CPU-Z benchmark sonucu. Fiyatına değdi sanırım 🙂

Detaylı sonuçlar: https://valid.x86.fr/u70qev

#akış #Intel #cpubenchmark #cpuz #CPUSoğutma

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Teknoseyir'i kurulduğu günden beri takip ediyorum. Teknoseyir'in bana sayısız katkısı oldu. Bu katkıların çoğu akademikti. 2015'te yalnızca gündem değerlendirmelerinden edindiğim bilgiler sayesinde yüksek lisans tezimi şekillendirmiştim. Yaptığım çalışma çok beğenilmişti. Geçen sene de doktora tezime ilham kaynağı olan bir haberi gündem değerlendirmesinde dinlemiştim. Bu sefer sahaya inip doktora tez çalışmama @leventp ve @gamsizm dan başlayarak ülkemizin önde gelen bilişim sektörü editörlerini de dahil etmek istiyorum. #akış #HaftalıkGündemDeğerlendirmesi #HaftalıkGündemeMalzeme

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Piyasadaki ekran kartı kıtlığı adama kafayı yedirtir.

#Nvidia #Geforce #NvidiaGeForce #GTX1080Ti

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 14

Arkadaşlar z170 platformlu 6700k işlemcili masaüstü sistemini upgrade etmeyi düşünüyorum.
Sizce z270'e mi yoksa x299'a mı geçmeliyim?
z270 olursa işlemci 7700k olacak / x299 olursa işlemci 7740x olacak.

@gamsizm @hkellecioglu abilerim mümkünse sizlerin de yorumunu almak isterim

Herkese iyi hafta sonları.

#akış #TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 23
 • Malik Aslanyürek @metalchesh

  @orcun evet fark çok fazla. peki 3300'e bulduğun 1080ti'yı aldın mı? 3300 çok iyi rakam aslında. Yurt dışından getirtmek gibi bir planım var. Gelecek kişi orada yaşadığından vergi vs. ödemeyeceğim. fakat o kadar büyük bir parayı birden ödemek çok zor.

 • konsolide simülasyon @konsolide-simulasyon

  Nerede kullanacağını yazmamışsın. Fantezi için mi upgradei yapıyorsun?
  Edit: anakart yüzünden geçiyorsun demek. O zaman şöyle düşün. Eğer x299 alırsan alacağın işlemciden daha yükseğe gitme esnekliğin hep olacak ama 7700k alırsan bu platformun daha devamı yok. Yani almışken x299 al z270e göre önü daha açık.

 • Emre.C @frankenstein

  Pc üzerinden gelir sağlıyorsanız ryzen 1800x yada x299 serisine geçmenizi öneririm. Yok eğlence amaçlı kullanıyor iseniz sistemi terfi etmenin içinizi rahatlatmaktan başka hiçbir kazancı olmaz. Her o işlemci her işin altından kalkar.

  • Malik Aslanyürek @metalchesh

   Hem iş hem de eğlence. Ama şu anda ciddi şekilde z370'i düşünmeye başladım.

  • R.Burak Sertel @aceleciburak

   @metalchesh sonbahar dönemine girdik Black Friday yaklaşıyor Amazon vs baya indirimler olur bu indirimlerden yararlanıp AMD x399 + 1900x çok çok daha güzel bir seçenek olur ilk yatırım maliyeti elbet olacak ama platformun ömrü x299 dan bile uzun olacaktır. intel tarafında Ryzen darbesinden sonra akıl karıştı intel bile ne yapacağının farkında değil z370 deniyor sonra o 10 nm ice lake için uyumlu olmayacak z390 almak şart olacak deniyor birde var olan skylake / kaby lake işlemcilerin 300 serisi anakartlarda çalışmayacak olması da bir çok kişiyi günlük kullanım sistemlerde Soket AM4 platformuna itiyor. yüksek segmentte ise x399 un artıları x299 da göre daha fazla gibi gözüküyor.

  • Malik Aslanyürek @metalchesh

   @aceleciburak Şu anda beklemekten başka bir çare yok. Black Friday'de güzel bir şeyler görürsem kaçırmam.

 • Malik Aslanyürek @metalchesh

  Peki ya elinde bir anakart yoksa ve işlemciyi satmışsan? z370 ufukta görünüyor 🙂

Arkadaşlar herkese iyi akşamlar.

Dün gece PC'yi açık bırakmıştım. Sabah uyandığımda "driver irql not less or equal" hata kodlu bir mavi ekranla karşılaştım. PC bu şekilde donmuştu ve yeniden başlatabilmem için power butonunu basılı tutmaktan başka bir çarem yoktu. Power butonuna uzunca bastım. PC çalıştı, fanlar dönmeye başladı. ekran kartına, harddisklere enerji gidiyordu lakin monitöre görüntü gelmiyordu. Anakartın (z170 pro gaming) üzerinde bulunan hata belirten ledlerden hiçbiri yanmıyordu. Ben de sorunun kaynağını çözmek için tek tek sistemdeki bileşinleri söküp denemeye başladım. Fakat hiçbir şekilde ekrana görüntü gelmedi. Ekran kartını söküp (980-ti), onboard ekran kartı üzerinden görüntü almaya çalıştım bu da olmadı. Geldiğim son noktada PC'yi yeniden başlattığımda (power butonu ile) anakartın üzerinde ilk önce 3 saniyeliğine DRAM led'i kırmızı olarak yanıyor, bu led söndükten sonraysa VGA ledi sürekli yanıyor. Tabi ekrana yine görüntü gelmiyor.

Bu sorunla daha önce karşılaşan oldu mu? Donanım bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.

Sorunun nerede olduğunu bilsem o bileşeni söküp servise göndereceğim. Ama hangi bileşenin soruna sebep olduğunu ne yazık ki hiçbir şekilde bulmayı başaramadım.

#akış #TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 9

https://www.asus.com/Laptops/ASUS-ZenBook-Pro-UX550VE/

Arkadaşlar merhaba.

Öğretim görevlisi olarak yeni atandığım okulda bize bilgisayar verilmiyormuş kısıtlı ödenekten dolayı. Ben de mevcut olan notebookumu eski ve ağır olduğu için emekliye ayırmayı düşünüyorum. Cihazı sürekli yanımda taşımaktan omuzlarım çürüdü. Taşınabilirliği yüksek ve güçlü bir ultrabook arıyorum.

ASUS ZenBook Pro UX550VE müthiş bir cihaz olmuş. Lakin henüz ülkemizde satışa sunulmadı. Bu cihazı almak istiyorum. Sizce ülkemize gelir mi?

Ayrıca cihaz hakkında neler düşünüyorsunuz? Yurt dışı satış fiyatı 1300 Dolar civarında. Sizce alınır mı?

#akış #TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 15 / 22
 • Arda Zeytin @ardazeytin

  Güzel cihaz. Bunun ayarında Dell XPS mevcut şuan. Bu gelirse bunu almak daha mantıklı olur. Grafik gücü biraz daha yüksek. Dell'den henüz haber yok ama onlar da 1050ti ile güncellenmiş bir model duyurursa o da güzel bir seçenek olur. Şuan kilerde 1050 var.

  • Malik Aslanyürek @metalchesh

   @ardazeytin Evet hocam bunu almak çok daha mantıklı çünkü özellikleri çok ama çok iyi. Fakat işte en büyük sorun ülkemize gelip gelmemesi ve gelirse de fiyatı.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @metalchesh Evet pahalı ama ucuz alternatiflerini taşırken belki bel boyun fıtığı olacaksınız. Bu sınıf bir üründe gün içinde adaptör ile gezmeniz de pek gerek kalmıyor çok ağır bir iş yapmayacaksanız. Ekranı ucuz alternatiflerine göre çok daha iyidir. Renk doğruluğu olsun, görüş açısı olsun.

   Demek istediğim belki aynı performansı alabileceğiniz 4000-5000TL aralığında hali hazırda cihazlar var ülkemizde ama bence amaç oyun oynayıp kenara kaldırmaktan fazlası ise, elim ayağım olacak durumu var deniyorsa 1000-2000TL daha fark verip böyle modellere yönelmek gerekiyor.

  • Malik Aslanyürek @metalchesh

   @ardazeytin Aynen öyle elim ayağım olacak. Sürekli yanımda gezdireceğim. Haftada 30 saat ders vereceğim için hem makale yazımında, hem doktora tezime çalışma sırasında, hem de ders verirken kullanabileceğim bir cihaz almak istiyorum. Asus'la görüştüm, Türkiye'de ne zaman satışa sunulacağı konusunda bilgi vermiyorlar.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @metalchesh Dell mesela Türkiye'ye getirmediği modelleri özel sipariş ile yetkili bayiden getirtebiliyor. Alienware serisi burada satışta yok ama çok pahalı ürün olduğu için istek üzerine getirtiyorlar. Asus'da böyle bir imkan var mı bilgim yok.

 • kirazerik @kirazerik

  hayırlı olsun hocam ben de öğretim görevlisiyim yardımcı olabileceğim bir şey olursa iletişim bilgilerimi paylaşabilirim.

 • Malik Aslanyürek @metalchesh

  Bence de 6000 liranın altına gelmez. Yurt dışından almak şu anda mümkün; fakat garanti vs. sıkıntı olur. Ayrıca peşin olarak 6000 TL ödeyebilecek durumda değilim.

 • Yalçın Bahadır @ybahadir

  Mac'i projekttörlere bağlamak neden eziyet olsun? Eziyet dediğiniz şey bir tane Thunderbolt - HDMI dönüştürücü taşımak ise başka tabi. Donanımı da solda sıfır kalmaz. Sadece ekran kartı zayıf.

  • Malik Aslanyürek @metalchesh

   Hocam Mac'teki işlemci çift çekirdekli i7 5. nesil. Asus'taki 7. Nesil Kaby Lake. Arada hem 2 nesil var hem de Asus'takinin saat hızı daha yüksek. Ram'lerde de Mac DDR3 1600MHz ile gelirken Asus 2400MHz DDR4 ile geliyor. Üstüne bir de 1050Ti ekleyin. Arada dünya kadar fark olmadı mı?

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @metalchesh Mac'ler de 7. nesile güncellendi. Ayrıca 1.299$ fiyatı olan modelde bu saydıklarının hiç biri yok. Onda da i5 var, onda da iris Pro 640 var vs vs. Senin ağzını sulandıran model 2.399$ 😀

  • Malik Aslanyürek @metalchesh

   @ybahadir Hocam 2399$'lık alet yine de MacBook Pro'dan daha ucuz değil mi?

  • kirazerik @kirazerik

   @metalchesh hocam macos ve windows çalıştıran sistemlerin özellikleri önemli ama özelikler ile yapabilecekleri farklı, yazılımdan dolayı. Bu aralar macbook aradığım için bir kaç şey yazayım.
   misal 2016 model 12 inchlik macbook da (yeni çıkan değil) adam final cut ile 4k video edit yapıyor (elbette proxy ile). bu macbookun işlemci o kadar kısıtlı ki makine de fan yok.
   Apple bilgisayarlarda ki telefonlarda da öyle makine özellikleri kısıtlı ve pahalı ama insanların tercih sebebi her zaman işletim sistemi. Özellikler üzerinden direk bakmayın makineler ile ilgili yabancı youtube kanalları çok inceleme yapıyor performans odaklı kesinlikle izleyin.
   Ben daha önce macbook pro 15 inch kullanıyordum. Sonra 25 yıldır bilgisayar kullanıyorum bir tane oyuncu bilgisayarı alayım deyip sattım gül gibi makineyi msi gt72 2qe gtx980m aldım. şu anda tekrar mac e dönecem satabilirsem bu canavarı. Tek bilgisayar kullanmayı sevdiğimden makinemi yanımda taşımayı seviyorum. 15 inch macbook bile sıkıntı oluyordu haliyle msi da öyle. sınıfa getir götür eve getir götür düşünüyorsanız 13.3 inch düşünün ben şahsen 2017 13.3 touchbar macbook pro base model düşünüyorum 4 usb c ve sol daki portlar thunderbolt 3 olduğu için. Devlet dairesinde olduğumuzdan parallels veya bootcamp ile windows kurmak gerekebiliyor. 256 gb altını düşünmeyin makineler uzun ömürlü olduğundan 512 gb düşünün.
   İnsanlar ne kadar yer lazım hesabı yaparken nedense bulut servislerinin tam senk.da ne kadar yer tutacağını atlıyor. (google drive, dropbox, one drive bunlar bende 50 gb)
   Macbook konusunda bütçenizi paylaşabilirseniz yardımcı olurum.
   Tekrardan iyi Günler

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @metalchesh Core i7 3.5@4.0 Ghz + 16GB 2133mhz Ddr 3 ram + 512GB m2 SSD + iris Pro 650 konfigürasyonundaki MBP 13 : 2.499$

   Tabii ki daha pahalı. Ancak bu bütçelere çıkıldığında MBP den başka bir şeye para vermek çok mantıklı gelmiyor bana.

   Oyuncu diz üstü bilgisayarı almıyorsan 1.500$ ün üstü MBP alanıdır ki zaten çok emin değilim ama 1.500$ üstü PC pazarının %90 ı Apple'in elinde.

  • Malik Aslanyürek @metalchesh

   @whitebeards @ybahadir Şimdilik bekleme kararı aldım. Cihazın ülkemize gelip gelmeyeceği bile şüpheli şu anda. Ülkemizde çok yüksek bir fiyatla satışa sunulursa belki de bence Mac kullananlar arasına katılabilirim. MacBook Pro ile ilgili olarak kafamdaki tek soru işareti oyun performansı. Çünkü ben masaüstü bilgisayarımda yaptığım her şeyi yeni alacağım cihazda yapmayı istiyorum.