Yeni işlemcim Intel i9-10920x'ten yaptığım ufak OC ile yüz güldüren bir CPU-Z benchmark sonucu. Fiyatına değdi sanırım 🙂

Detaylı sonuçlar: https://valid.x86.fr/u70qev

#akış #Intel #cpubenchmark #cpuz #CPUSoğutma

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Teknoseyir'i kurulduğu günden beri takip ediyorum. Teknoseyir'in bana sayısız katkısı oldu. Bu katkıların çoğu akademikti. 2015'te yalnızca gündem değerlendirmelerinden edindiğim bilgiler sayesinde yüksek lisans tezimi şekillendirmiştim. Yaptığım çalışma çok beğenilmişti. Geçen sene de doktora tezime ilham kaynağı olan bir haberi gündem değerlendirmesinde dinlemiştim. Bu sefer sahaya inip doktora tez çalışmama @leventp ve @gamsizm dan başlayarak ülkemizin önde gelen bilişim sektörü editörlerini de dahil etmek istiyorum. #akış #HaftalıkGündemDeğerlendirmesi #HaftalıkGündemeMalzeme

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Piyasadaki ekran kartı kıtlığı adama kafayı yedirtir.

#Nvidia #Geforce #NvidiaGeForce #GTX1080Ti

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 14

Arkadaşlar z170 platformlu 6700k işlemcili masaüstü sistemini upgrade etmeyi düşünüyorum.
Sizce z270'e mi yoksa x299'a mı geçmeliyim?
z270 olursa işlemci 7700k olacak / x299 olursa işlemci 7740x olacak.

@gamsizm @hkellecioglu abilerim mümkünse sizlerin de yorumunu almak isterim

Herkese iyi hafta sonları.

#akış #TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 28

Arkadaşlar herkese iyi akşamlar.

Dün gece PC'yi açık bırakmıştım. Sabah uyandığımda "driver irql not less or equal" hata kodlu bir mavi ekranla karşılaştım. PC bu şekilde donmuştu ve yeniden başlatabilmem için power butonunu basılı tutmaktan başka bir çarem yoktu. Power butonuna uzunca bastım. PC çalıştı, fanlar dönmeye başladı. ekran kartına, harddisklere enerji gidiyordu lakin monitöre görüntü gelmiyordu. Anakartın (z170 pro gaming) üzerinde bulunan hata belirten ledlerden hiçbiri yanmıyordu. Ben de sorunun kaynağını çözmek için tek tek sistemdeki bileşinleri söküp denemeye başladım. Fakat hiçbir şekilde ekrana görüntü gelmedi. Ekran kartını söküp (980-ti), onboard ekran kartı üzerinden görüntü almaya çalıştım bu da olmadı. Geldiğim son noktada PC'yi yeniden başlattığımda (power butonu ile) anakartın üzerinde ilk önce 3 saniyeliğine DRAM led'i kırmızı olarak yanıyor, bu led söndükten sonraysa VGA ledi sürekli yanıyor. Tabi ekrana yine görüntü gelmiyor.

Bu sorunla daha önce karşılaşan oldu mu? Donanım bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.

Sorunun nerede olduğunu bilsem o bileşeni söküp servise göndereceğim. Ama hangi bileşenin soruna sebep olduğunu ne yazık ki hiçbir şekilde bulmayı başaramadım.

#akış #TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • kurtcuk @kurtcuk

  anakart sorunlu bence driver hatası ile kapandığında göre işlemci sorunlu olamaz. psu dandik miydi? bence anakartı servise gönder

 • Orcun @orcun

  Başka bellekle denediniz mi ? bana ya bellek ya işlemci gibi geliyor. Tek tek parçaları başka sistemlerde denenecek yapacak birşey yok, kendiniz topladıysanız malesef başka yol yok. Ha vaktim var diyorsanız bütün parçaları garantiye yollayın tek tek illa birisinden birisi bunda sorun var değişti diyecek demek ki sorunlu parçada oymuş. 🙂

  • Malik Aslanyürek @metalchesh

   Kendim toplamıştım Kasım 2015'te. Ne yazık ki başka sistemde deneyebilme gibi bir durumum yok. Yarın sistemi bir bilgisayarcıya götürmeyi düşünüyorum. Ama Kırklareli'nde ne kadar iyi bir bilgisayarcı bulabilirim o da muamma.

  • Orcun @orcun

   @metalchesh Hiç götürme derim. Dediğim gibi garantileri devam eden parçaları tek tek paketler güzelce garantisi neyse sana yakın değilse kargo ile garantiye ver. Garantide parçalar denenecek ona göre bunda sorun yok diyip diyip geri gelecek. Ama birisi geri gelmeyecek ya değişecek ya tamir edilecek demek ki arızalı parçası oymuş. Anca böyle olabilir. Veya aynı ilden benzer sisteme sahip bir teknoseyirci çıkarsa belki o denemeye izin verir. 🙁 İlla ben bilgisayarcıya gideceğim dersen ufak ipuçları vereyim.
   - Gözünün önünde deneyecek
   - Hallederiz abiycim kafasındakilere hiç güvenme kazıklar
   - Anlattığın şeyi bilmiyorsa bön bön bakıyorsa eyvallah abi de çık dükkandan
   - Dükkan tuvaletten bozma 3 metre kare biryerse oraya güvenme.
   - Merkezi bir yer nispeten biraz büyük güncel donanımlar olan içi temiz konuşması düzgün bir bilgisayarcı bul. Ve yapacağı işlemlere de ... parça arızalı ... arıza tespit ücreti diye fatura fiş kesecekse yaptırt. Olur bozar parçayı sana patlar sonra. yani riskleri bunlar bilesin. Ve mutlaka en mühimi gözünün önünde yaptırt bunları asla '' abi arkada sistem var senin kasanı alıp deneyip getireyim '' derse al kasanı böyle arkanda silahlı adam varmışçasına kaç.

  • Malik Aslanyürek @metalchesh

   @orcun Belirttiğin şeyler benim de kafamı kurcalıyor o nedenle bilgisayarcıya götürme konusunda tereddüt yaşıyorum. Ki sistemi kaldırıp götürmek de ve tek tek bilgisayarcıları dolaşmak da hiç kolay değil. 20 kilodan fazla ağırlığı var kasanın içindeki bileşenlerle birlikte. Gidip bir soracağım kasayı götürmeden. Aklıma yatarsa götürürüm bilgisayarcıya. Aksi takdirde senin de belirttiğin gibi parçaları tek tek garantiye göndermek en iyisi.

  • Orcun @orcun

   @metalchesh Aynen öyle önce tek tek bilgisayar olmadan gez. Sonra götürürsün. Ha baktın hepsi çakal vs. hiç uğraşma tek tek ver garantiye gitsin. Ha vakit kaybedeceksin ama en güvenli yol bu görünüyor.

  • Malik Aslanyürek @metalchesh

   @orcun Aynen öyle yapacağım. Ama canavar gibi çalışan bilgisayara bir günde ne oldu anlamadım. Ki bu sistemi ben kendi elimde kurmuştum.

  • Orcun @orcun

   @metalchesh Hiç belli olmuyor, işlemci bellek anakart vs. gece belki gereksiz bir işlem oldu ve çöktü birşey oldu ama o mavi ekranda öyle kaldı vs. o arada belki aşırı bir ısınma oldu yada başka bir sorun hop gitti. 🙁

  • Malik Aslanyürek @metalchesh

   @orcun aşırı ısınma yüzünden ram yuvalarının yandığını düşünmüyor değilim. umarım yalnızca anakartla kurtuluruz. ki o bile 950 lira şu anda 🙁

 • Kent @kent

  Anakart sorunu gibi ama çok nadir işlemcide aynı hataları verdirtebilir. uyumlu bir pc de parçaları test etmek lazım.

https://www.asus.com/Laptops/ASUS-ZenBook-Pro-UX550VE/

Arkadaşlar merhaba.

Öğretim görevlisi olarak yeni atandığım okulda bize bilgisayar verilmiyormuş kısıtlı ödenekten dolayı. Ben de mevcut olan notebookumu eski ve ağır olduğu için emekliye ayırmayı düşünüyorum. Cihazı sürekli yanımda taşımaktan omuzlarım çürüdü. Taşınabilirliği yüksek ve güçlü bir ultrabook arıyorum.

ASUS ZenBook Pro UX550VE müthiş bir cihaz olmuş. Lakin henüz ülkemizde satışa sunulmadı. Bu cihazı almak istiyorum. Sizce ülkemize gelir mi?

Ayrıca cihaz hakkında neler düşünüyorsunuz? Yurt dışı satış fiyatı 1300 Dolar civarında. Sizce alınır mı?

#akış #TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 15 / 22
 • Arda Zeytin @ardazeytin

  Güzel cihaz. Bunun ayarında Dell XPS mevcut şuan. Bu gelirse bunu almak daha mantıklı olur. Grafik gücü biraz daha yüksek. Dell'den henüz haber yok ama onlar da 1050ti ile güncellenmiş bir model duyurursa o da güzel bir seçenek olur. Şuan kilerde 1050 var.

  • Malik Aslanyürek @metalchesh

   @ardazeytin Evet hocam bunu almak çok daha mantıklı çünkü özellikleri çok ama çok iyi. Fakat işte en büyük sorun ülkemize gelip gelmemesi ve gelirse de fiyatı.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @metalchesh Evet pahalı ama ucuz alternatiflerini taşırken belki bel boyun fıtığı olacaksınız. Bu sınıf bir üründe gün içinde adaptör ile gezmeniz de pek gerek kalmıyor çok ağır bir iş yapmayacaksanız. Ekranı ucuz alternatiflerine göre çok daha iyidir. Renk doğruluğu olsun, görüş açısı olsun.

   Demek istediğim belki aynı performansı alabileceğiniz 4000-5000TL aralığında hali hazırda cihazlar var ülkemizde ama bence amaç oyun oynayıp kenara kaldırmaktan fazlası ise, elim ayağım olacak durumu var deniyorsa 1000-2000TL daha fark verip böyle modellere yönelmek gerekiyor.

  • Malik Aslanyürek @metalchesh

   @ardazeytin Aynen öyle elim ayağım olacak. Sürekli yanımda gezdireceğim. Haftada 30 saat ders vereceğim için hem makale yazımında, hem doktora tezime çalışma sırasında, hem de ders verirken kullanabileceğim bir cihaz almak istiyorum. Asus'la görüştüm, Türkiye'de ne zaman satışa sunulacağı konusunda bilgi vermiyorlar.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @metalchesh Dell mesela Türkiye'ye getirmediği modelleri özel sipariş ile yetkili bayiden getirtebiliyor. Alienware serisi burada satışta yok ama çok pahalı ürün olduğu için istek üzerine getirtiyorlar. Asus'da böyle bir imkan var mı bilgim yok.

 • kirazerik @kirazerik

  hayırlı olsun hocam ben de öğretim görevlisiyim yardımcı olabileceğim bir şey olursa iletişim bilgilerimi paylaşabilirim.

 • Malik Aslanyürek @metalchesh

  Bence de 6000 liranın altına gelmez. Yurt dışından almak şu anda mümkün; fakat garanti vs. sıkıntı olur. Ayrıca peşin olarak 6000 TL ödeyebilecek durumda değilim.

 • Yalçın Bahadır @ybahadir

  Mac'i projekttörlere bağlamak neden eziyet olsun? Eziyet dediğiniz şey bir tane Thunderbolt - HDMI dönüştürücü taşımak ise başka tabi. Donanımı da solda sıfır kalmaz. Sadece ekran kartı zayıf.

  • Malik Aslanyürek @metalchesh

   Hocam Mac'teki işlemci çift çekirdekli i7 5. nesil. Asus'taki 7. Nesil Kaby Lake. Arada hem 2 nesil var hem de Asus'takinin saat hızı daha yüksek. Ram'lerde de Mac DDR3 1600MHz ile gelirken Asus 2400MHz DDR4 ile geliyor. Üstüne bir de 1050Ti ekleyin. Arada dünya kadar fark olmadı mı?

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @metalchesh Mac'ler de 7. nesile güncellendi. Ayrıca 1.299$ fiyatı olan modelde bu saydıklarının hiç biri yok. Onda da i5 var, onda da iris Pro 640 var vs vs. Senin ağzını sulandıran model 2.399$ 😀

  • Malik Aslanyürek @metalchesh

   @ybahadir Hocam 2399$'lık alet yine de MacBook Pro'dan daha ucuz değil mi?

  • kirazerik @kirazerik

   @metalchesh hocam macos ve windows çalıştıran sistemlerin özellikleri önemli ama özelikler ile yapabilecekleri farklı, yazılımdan dolayı. Bu aralar macbook aradığım için bir kaç şey yazayım.
   misal 2016 model 12 inchlik macbook da (yeni çıkan değil) adam final cut ile 4k video edit yapıyor (elbette proxy ile). bu macbookun işlemci o kadar kısıtlı ki makine de fan yok.
   Apple bilgisayarlarda ki telefonlarda da öyle makine özellikleri kısıtlı ve pahalı ama insanların tercih sebebi her zaman işletim sistemi. Özellikler üzerinden direk bakmayın makineler ile ilgili yabancı youtube kanalları çok inceleme yapıyor performans odaklı kesinlikle izleyin.
   Ben daha önce macbook pro 15 inch kullanıyordum. Sonra 25 yıldır bilgisayar kullanıyorum bir tane oyuncu bilgisayarı alayım deyip sattım gül gibi makineyi msi gt72 2qe gtx980m aldım. şu anda tekrar mac e dönecem satabilirsem bu canavarı. Tek bilgisayar kullanmayı sevdiğimden makinemi yanımda taşımayı seviyorum. 15 inch macbook bile sıkıntı oluyordu haliyle msi da öyle. sınıfa getir götür eve getir götür düşünüyorsanız 13.3 inch düşünün ben şahsen 2017 13.3 touchbar macbook pro base model düşünüyorum 4 usb c ve sol daki portlar thunderbolt 3 olduğu için. Devlet dairesinde olduğumuzdan parallels veya bootcamp ile windows kurmak gerekebiliyor. 256 gb altını düşünmeyin makineler uzun ömürlü olduğundan 512 gb düşünün.
   İnsanlar ne kadar yer lazım hesabı yaparken nedense bulut servislerinin tam senk.da ne kadar yer tutacağını atlıyor. (google drive, dropbox, one drive bunlar bende 50 gb)
   Macbook konusunda bütçenizi paylaşabilirseniz yardımcı olurum.
   Tekrardan iyi Günler

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @metalchesh Core i7 3.5@4.0 Ghz + 16GB 2133mhz Ddr 3 ram + 512GB m2 SSD + iris Pro 650 konfigürasyonundaki MBP 13 : 2.499$

   Tabii ki daha pahalı. Ancak bu bütçelere çıkıldığında MBP den başka bir şeye para vermek çok mantıklı gelmiyor bana.

   Oyuncu diz üstü bilgisayarı almıyorsan 1.500$ ün üstü MBP alanıdır ki zaten çok emin değilim ama 1.500$ üstü PC pazarının %90 ı Apple'in elinde.

  • Malik Aslanyürek @metalchesh

   @whitebeards @ybahadir Şimdilik bekleme kararı aldım. Cihazın ülkemize gelip gelmeyeceği bile şüpheli şu anda. Ülkemizde çok yüksek bir fiyatla satışa sunulursa belki de bence Mac kullananlar arasına katılabilirim. MacBook Pro ile ilgili olarak kafamdaki tek soru işareti oyun performansı. Çünkü ben masaüstü bilgisayarımda yaptığım her şeyi yeni alacağım cihazda yapmayı istiyorum.

Değerli arkadaşlar sizlere bir sorum olacak.

Sizce akıllı telefona amfi bağlamak mı yoksa kaliteli bir DAP (Digital Audio Player) mı?

Yüksek kaliteli FLAC dosyaları dinlemeyi seven bir müzik tutkunu bütçesi sınırlıysa tercihi hangisi olmalı?

(Not: Telefon olarak Sony Xperia Z2 kullanmaktayım)

#akış #BirazMüzik #TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 29
 • Malik Aslanyürek @metalchesh

  @pitipawn Hahaha hocam ben de benzer şeyleri yaşıyorum gerçekten metrobüste ve yolda yürürken 😀

  Kulakiçi kulaklıklar yapısı itibariyle open back kulaklıklar. Metrobüste Nightwish bir ölçü dinlenir. Ama Death ve Black Metal gruplarını dinlemek imkansız. İşte o nedenle kafa üstünü aldım. Bu arada kulakiçi kulaklığım da var ama yalnızca Xperia Z2 ve üstü telefonlarla çalışabilen noise cancelling özellikli MDR-NC31EM kulaklık. Bunu bile uzun süre kullanamıyorum verdiği hissiyattan dolayı. Yoksa kulaklık güzel kulaklık. Karakter olarak biraz bass ağırlıklı olsa da metal müzikle çok uyumlu bir kulaklık.

  Bu arada bahsettiğim YUIN pk2 kulaklığı da incelemeni öneririm. Hi-fi bir kulaklık. Tipine bakma. 5 liralık dandik çin markası gibi duruyor. Ama fiyatına falan bakarsan ne demek istediğimi anlarsın 🙂

 • Berk @brk

  @metalchesh Bu arada 1 more trible driver kulaklığı çok övüyorlar, quad driver modeli de çıktı, araştırabilirsin.

 • Malik Aslanyürek @metalchesh

  @pitipawn Manowar Heavy Metal oluyor hocam. Çok tavsiyem var aslında ama sert şeyler önermeyeyim şimdi. Iron Maiden, Metallica, Megadeth, Iced Earth dinleyebilirsin başlangıç olarak. Kadın vokalli grup olarak da Epica önerebilirim.

 • Malik Aslanyürek @metalchesh

  @brk Kulaklık güzel görünüyor. Yorumlar da iyi. Yurt dışı fiyatı 100 dolar. Fakat performansı gayet iyiymiş o fiyata oranla. Ses karakterini merak ettim. Flat kulaklıkları tercih ediyorum ben genellikle.