Python a başlamış bulunmaktayım.
Nasıl çalışmalıyım? Hangi kitap yada video sitesinden yararlanmalıyım. Vs vs önerileriniz varsa dinliyorum.
Azbucuk mantık var kafamda. Html, php, c# css, turbo pascal, delphi ile 5-6 sene önce çok uğraştım. Yazamasam da neyi nerden değiştirebilceğimi çözmüştüm.
Son 1 haftadır bu yazılımla ilgili yorum ve önerilere çok denk geldim ama bizim ülkede iş ilanları kısmında pek yok ama en azından öğrenmek istiyorum şimdilik.

Şuanki çalışma stilim: sıfırdan başladığım için temel kavramları vs görüyorum Yazılım Bilimi isimli youtube kanalından eğitimlere bakıyorum. Sağ monitörde video solda python çalışma alanı.

Artık profesyonelce bir iş yapmak istiyorum. Ucundan yakalamak lazım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 9
 • homerusan @homerusan

  bende yeni yeni başladım.. datacamp.com dan ücretsiz hic bir program yüklemeden direk browser üzerinden başlayabiliyorsun.. tavsiye ederim

 • Erkan Liman @limanerkan

  Bence en iyi öğrenme yöntemi proje üzerinde olandır. Temel syntax bilgisini herhangi bir siteden edindikten sonra basit de olsa proje yapmaya başla. Zamanla bir şeyler yetmemeye başladıkça kitaplara ve eğitim setlerine geçebilirsin.

 • Teknikfan @teknikfan

  Bu konu da aşırı yetkin birisi değilim. Fakat yazılımı öğreniyorum ve yazılımı öğrenmek konusunda okuduğum bölümden dolayı bir hayli insanla sohbet etme şansı buldum.
  Python özelinde konuşmayacağım fakat şunu söyleyebilirim; genel programlama mantığını öğretmek için dahi kullanılan bir dil(üniversitelerde programlamaya giriş dersinde verilmeye başlandı) bu yüzden şanslısınız.
  Öğrenme noktasında tamamen sizin öğrenme yönteminizi öğrenmenizle alakalı. Bunu genel de insanlar üç şekilde öğreniyor.
  *Yazılı kaynak destekli, (Türkçe kitaplar giriş-orta seviyesine kadar yeterli olacaktır.)
  *Video izleme destekli,
  *Çok az bilgiyle proje geliştirmeye çalışarak. (Daha ziyade öğretici projelere yönelin. Hacker Earth sitesine de bi bakınabilirsiniz.)
  Daha yetkin insanların bu noktada anlattıkları videolar da mevcut. Fakat temeli, işin sizin nasıl öğrendiğinize geliyor.

 • burner @burner

  BTK akademi sitesindeki python anlatımı da iyi.
  Ayrıca, Udemy üzerinde ücretsiz anlatımlar da var.

MOUNT&BLADE BANNERLORD EN İYİ ASKERLER

Evde kal günlerinin ve sokağa çıkma yasaklarının da yardımı ile 1,5 ay gibi bir sürede 500 saat civarinda mesai harcayarak M&B yi iki kere bitirdim. Hatta simdi bazı modlar yükleyerek yeni bir kayıt açtım ama artık her gün oynayacağımı sanmıyorum. Belki oyun tam sürüme geçtiğinde...

Her neyse! Konuyu çok uzatmadan bu oyuna harcadığım 500 saatin üzerine bazı deneyimlerimi anlatıp daha önce de yazdığım önerileri kısa maddeler halinde yazacağım ve bu bloğun konusu olan oyundaki bana göre en iyi askerleri listeleyeceğim.

Daha önce iki kez durumda oyun ile ilgili tavsiyelerimi yazmıştım. O yüzden tekrar madde madde bu tavsiyeleri verip yazıyı uzatmak istemiyorum. Ancak tavsiyelere aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

1- https://teknoseyir.com/durum/1253617

2- https://teknoseyir.com/durum/1253617

Çok uzatmadan geleyim asıl konumuza. Yani oyundaki en iyi askerlere. Aşağıda vereceğim askerler tamamen benim oyun tecrübelerimin sonucudur. İtiraz ettiğiniz veya şu askeri unutmuşsun dediğiniz bir asker çeşidi varsa yorumlara yazarsanız sevinirim.

1- İMPARATORLUK ELİT KATAFRAKTI

Seviye : 6 (31)
Türü : Süvari
Zırh : Ağır Zırh.
Yevmiye: 21 Dinar
Gelişim: İmparatorluk Vigla Acemisi -> İmparatorluk Equite -> İmparatorluk Ağır Süvarisi -> İmparatorluk Katafraktı -> İmparatorluk Ağır Katafraktı
Edinilebileceği Krallıklar : İmparatorluğa bağlı köyler.

Oyunda en kolay bulunabilen en üst seviye asker türüdür. Çok iyi at binicisi (200), çok iyi tek elli silah kullanıcısı (260) ve çok iyi gönderili silah atıcısı (260) dırlar. Çok ağır zırhlı olduklarında 7-8 tane oktan aşşağı ölmezler. Cellat baltası bile tek seferde tam kafasına okkalı oturtamazsanız indiremiyor adamları. Varın gerisini siz düşünün. En güzel özellikleri de en kolay bulan elit asker türünden olmalarıdır.

2- BATANYALI FİAN ŞAMPİYONU.

Seviye : 6 (31)
Türü : Okçu Piyade
Zırh : Orta.
Yevmiye: 21 Dinar
Gelişim: Batanyalı Soylu Genç -> Batanyalı Asil Savaşçı -> Batanyalı Kahraman -> Batanyalı Fian -> Batanyalı Fian Şampiyonu
Edinilebileceği Krallıklar : Batanya Köyleri

Oyundaki en iyi okçular bu arkadaşlar. Okçuluk yetenekleri maksimum seviyedir (260). Ayrıca çift elli silah kabiliyetleri de 220 dir. Bir de inanılmaz hızlı hareket ederler. Eğer altınızda bir at yoksa yakalamanız mümkün değildir. Ancak iki dez avatanjları var; Birincisi çok zor bulunurlar. İkinicisi ise ağır zırhları olmadığından öldürülmeleri görece kolaydır. Fakat özellikle kale kuşatmalarının olmazsa olmazlarıdır bu birlikler. Elde etmek veya bulmak gerçekten çok zor. Ben en kolay Batanyalılar ile yaptığım savaşlardan esir olarak elde edebildim. En sonunda ordumda 30 tane Batanya Fian Şampiyonu vardı. Deneme maksatlı 8 tanesi ile 53 kişilik haydut sığınağı bastım. Tek birini bile kaybetmeden tek seferde temizledik sığınağı. Gerçekten inanılmazlar. Mesela savaşa giriyorsun. Savaş ekranı geldiğinde düşman ordusu 300 metreye geldiğinde ok atmaya başlıyor bu manyaklar. Karşılaştırma olsun diye belirteyim; mesela Kuzait Ağır Atlı Okçusu birliği 200 metreye girmeden ok atmaz atsa bile sallamış olur. 😀

3- STURGİA DRUZNİK ŞAMPİYONU.

Seviye : 6 (31)
Türü : Süvari
Zırh : Ağır Zırh.
Yevmiye: 21 Dinar
Gelişim: Sturgiyalı Savaşçı oğlu -> Varyag-> Tecrübeli Varyag -> Sturgiyalı Druznik -> Strugiyalı Druznik Şampiyonu
Edinilebileceği Krallıklar : Strugiya Köyleri

Druzniklerin en önemli özellikleri Elit Katafrakt kadar ağır zırhlı olmaları, maksimum seviye gönderili silah kullanabilmeleri, çok iyi binici olmalarıdır. Ancak bunları da temin etmek oldukça zor.

Köylerde yeterince bulamazsanız (ki bulamayacaksınız) denize yakın yerlerdeki haydut sığınaklarını (deniz akıncı sığınakları) basarak oradan esir alacağınız her tip haydut; eğer liderlik özelliğiniz 125'i geçmişse ve "Haydutları Normal Askere Çevirme" yeteneğini seçmişseniz Druznik askerine dönüştürülebiliyor. Özellikle Vlandiya ve Sturgiya topraklarının denize yakın kısımlarında bol bol deniz akıncı sığınakları mevcut. Sığınaklarda haydut esir alıp Druznik'e çevirebilirsiniz.

4- KUZAİT KAĞANIN MUHAFIZI

Seviye : 6 (31)
Türü : Atlı Okçu
Zırh : Ağır Zırh.
Yevmiye: 21 Dinar
Gelişim: Kuzait Asil oğlu -> Kuzait Qanqli-> Kuzait Turgutu -> Kuzait Keşiği -> Kuzait Kağanın Muhafızı
Edinilebileceği Krallıklar : Kuzait Köyleri

Oyundaki en iyi okçular Batanyalı Fian Şampiyonlarıdır demiştim ya. Kuzat Kağanın Muhafızları hem Fian Şampiyonu kadar iyi okçu (260) hem de Elit Katafrakt kadar ağır zırhlı, Sturgiyalı Druznik kadar iyi Gönderili silah ustası hem de çok çok iyi at binicidirler. Yani uzak ara oyundaki en iyi askeri birim bunlar. Yalnız bunların da sorunu köylerden zor bulunmaları. Daha kolay bir yöntem yine haydut sığınakları. Ama tabii bunun için yukarıda da söylediğim gibi liderlik özelliğinizin 125 i geçmiş olması ve 125 geldiğinde "Haydutları Normal Birliğe Çevirme" yeteneğinin seçilmiş olması gerekiyor. Kuzait topraklarında bolca buunan haydut sığınaklarından esir edeceğiniz Soyguncu, Çapulcu ve Akıncı haydutları Keşiğe çevirebiliyorsunuz. Keşik'ten sonrası da Kuzait Kağanın Muhafızı Zaten. Ancak bu sığınaklardaki Akıncı Haydut Elebaşı birimini çeviremiyorsunuz.

5- ALTERNATİF BİRLİKLER

Siz herhalükarda yukarıda sıraladığım askerlerin peşinden koşun. Ancak elbette bunları elde etmesi elit katafrakt hariç pek kolay değil. Hele de haydutları çevirecekseniz epey bekelemeniz gerekecek. Liderlik özelliğinizin 125 e vurması bayağı bir sürüyor çünkü. O yüzde liderlik özelliğini gelişene ya da bu askerlerden yeterince bulana dek alternatif önerebileceğim askerler şunlar;

Kuzait Ağır Atlı Okçusu (Kuzait Göçebesi-Aşiret Savaşçısı-Akıncısı-Atlı Okçusu)
Memlük Ağır Süvari (Aserya Memlük Askeri - Düzenli Memlük - Memlük Süvarisi)
Sturgiya Şok Askeri (Sturgiya Acemisi - Askeri - Mızraklısı )
Aseray Usta Okçusu (Aseray Acemisi - Avcısı - Aseray Okçusu)
Vilandiya Sancak Şovalyesi (Vlandiya Yaveri - Yiğidi - Şovalyesi - Şampiyonu)
Elit Menavliation Piyadesi veya İmparatorluk Lejyoneri

Hepinize iyi eğlenceler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

“maalesef lösev de kan bağışı yönünden kızılay’a muhtaç. kızılay’a güvenmeyip lösev’e kan vermek isteyen kişiler aşağıdaki yolu izleyerek bağışının istediği yere gitmesini sağlayabilir:

1-ankara,konya,kırıkkale,kastamonu ve çorum’da bulunan kızılay kan verme noktalarına giderek kan vermek.

2-bu kan bağışını lösev’e bağlı lösante hastanesi adına rezerve ettirmek.

3- 0312 666 7 666 numaralı telefondan lösante hastanesini arayıp, 2717 dahili numarasından kan alım merkezine ulaşarak yaptığımız bağış hakkından bilgilendirip, takip edilmesini sağlamak.

işte önüne konulan onca engele rağmen minicik çocuklara umut olan lösev’e kan bağışı yapmak bu kadar kolay. kızılay’a kırgın olabilirsiniz. ama bağışıklık sistemi neredeyse sıfır olan minicik çocuklar bu salgın döneminde sizin kanlarınıza muhtaç. kızılay’a olan kırgınlığınız, bu masum yüreklere yansımasın olur mu?”

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  Seneler önce bağış yapıyordum. Ama sonraları milletten hep şunu duydum. '' annem/babam/kardeşim/akrabam ameliyat olacak işte 2 3 ünite kan lazım kızılaydan istedik bize parayla satmaya çalıştılar. '' insanlar bağış yapmıyor mu ? yapıyor güzel, e tamam da niye parayla kan satılıyor ? bu doğruysa o zaman ortada bir ticaret dönüyorsa versin parasını öyle kanımızı verelim nasıl olur ? çok iğrenç birşey değil mi ? ben bu olaylardan sonra üstüne birde basında çıkan '' KIZILAY ÜSTÜNDEN KARA PARA AKLIYORLAR YURTDIŞINA PARALARI KAÇIRIYORLAR '' muhabbetlerinden sonra iyice bu olaydan vicdanen soğudum.

  • PhoeniXim @phoenixim

   Ben de düzenli bağışlıyordum her 3 ayda 1, Kızılay vergi kaçırma şirketine döndüğünden beri bıraktım. Zaten standart verdiğim yerdeki adam tam bir badem bıyık örneği, görünce sinirlerim bozuluyor. Son 2-3 seferde de o geldi almaya, bıraktım sonra da

  • RMD @rmd

   benim babaannem defalarca ameliyat oldu her defasında ihtiyaçtan daha fazlasını verdik ama hep bir sonraki ameliyatta kan yok muhabbeti oldu yine hep eşten dosttan fazlasıyla kan alındı ve bir sonraki ameliyatta yine aynı muhabbet , biz ihtiyaç duyduğumuzda ortada kimse yok ama sonra acıtasyonla dilencilik yapılıyor resmen, belki bu olayda kızılayın yeri yok belki hastaneden kaynaklı bilmiyorum gerçi hastane de devlet hastanesi ama durum bu bu saatten sonra ne kimseye bir kuruş yardımım olur ne bir damla kan bağışlarım zaten ihtiyaç olduğunda yardıma gelen giden yok ben de anca etrafımdaki eşe dosta yardım eder kan veririm, kim ölüyorsa da ölsün beni bağlayan mevzu yok

 • Barış Ataç @barisatac

  Kızılay kanlarımızla ne yapıyor ki? Hani yazdığından bu anlam çıkıyor ondan soruyorum.

  • okanaytimur @okanaytimur

   Para karşılığı hastalara satıyor. Ne kadar istiyorlar bilmiyorum. Sonuçta onlarında ekipman ve personel masrafı var bunu istemeleri normal. Ama asıl sıkıntı Kızılay'a yapılan bağışların Ensar Vakfı gibi ciğeri beş para etmez yerlere gidiyor olması

 • Yetkin @tozyet

  Ben bugün Kızılay hakkında ne dedikodu olursa olsun kan vermeye gidecektim. Kendimi halsiz hissettiğim için gitmedim. Bu hafta sonu gideceğim inşallah.

Merhabalar,
Nasıl olmuş 🙂
http://yap-sat.com

Kendin Yap Kendin Sat

Kendin Yap Kendin Sat
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 65

Fenomenlikten İstifa Eden O'Neill'dan Ders Gibi Bir Mesaj: ''Sosyal Medya Gerçek Değil!''
#akış ibretlik 😉

BeğenFavori PaylaşYorum yap