DIY Monitor

Elimde bulunan arada görüntüde bozulma olan notebook lcd panelini başka notebook takınca ufak hareketlerde ekranda bozulma olunca taşınabilir monitör olarak değerlendirdim.

Ekran 1920x1080

 

 

Elimizdeki paneli monitör haline getirmek için önce panelin özelliklerine bakmak gerekiyor. Bunun için paneli çevirip arkasından modelini buluyoruz.

 

http://www.panelook.com sitesine ekranın arkasındaki modeli yazıyoruz. Bizim için ekran çözünürlüğü ve soket pin sayısı (30 veya 40 pindir)

 

 

Bize böyle bir kart lazım. İsmi ne olarak geçiyor bilmiyorum.

 

Bu kartı seçerken panel ile uyumlu olmasına dikkat etmemiz lazım. Panelook.com sitesinden öğrendiğimiz soket pin sayısı ve çözünürlük ile aliexpress üzerinden uyumlu bir kart buluyoruz. Universal olanları tercih etmekte fayda var. Bazı kartlar sadece belirli paneller ve çözünürlüğe uyumlu oluyor.

https://tr.aliexpress.com/item/1005003047548850.html (İnce olmasını istediğim için sadece hdmi girişi olan kartı tercih ettim.)

https://tr.aliexpress.com/item/1005003645811355.html (Bu belirli paneller ile uyumlu firmware usb üzerinden atınca çalışıyor. VGA, AV ve HDMİ girişi var.)

https://tr.aliexpress.com/item/4000832901472.html (Sadece hdmi girişi ve uzaktan kumandası var)

 

Karta 12V 3A adaptör ile güç veriyoruz. Soketlerin bağlantılarını yapıyoruz.

 

Kart ile beraber gelen tuş takımı ile monitördeki olan ayarların aynısını yapabiliyoruz.

 

Üzerinde değişiklik yaparım diye bantlayıp geçtim. Kartta 3.5mm jak girişi var.

 

Arka plan genel görünüm.

 

Boş vakit oldukça elime geçen malzemeler ile diy monitor geliştireceğim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör