1-2 sene önce tarayıcı tabanlı bir oyun oynuyordum sadece text üzerine, köy kuruyorduk avlanmaya çıkıyorduk falan, köyü yabancılar yağmalıyordu, Türkçe desteği bile vardı. Böyle kayıt alacağınız zaman yüzlerce harften oluşan bir kod veriyordu.

Ama gel gör ki oyunun adı sanı aklıma gelmiyor deli olucam. Hatta yılların oyunu dark modu bile vardı =) Belki bilen vardır bir şansımı deneyeyim =)

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 41
 • Burak Yirmibeşoğlu @burak25

  Ahah ne guzelmis. Vaktinde MUD'lar da oynamistim ama acmamisti beni 90larin sonu olmasi lazim.

 • Yeşim Ceylan @yesim-ceylan

  1-2 sene önce oyunla pek alakam yoktu sanırım bilmiyorum aklıma bile gelmedi 🙁

  • prometrik @prometrik

   ---------------SPOİLER--------------- Yazı spoiler içerebilir uyarayım.

   Y olan yerler yanlış hatırlamıyorsam savaş alanı diyordu. Oradan kaynak alıyorsunuz sadece ve sonrasında orası P oluyor. Ele geçirmiş gibi düşünün. Aynı şekilde V olanlar mağara. Oralarda bir kaç (3-4) seviye derine iniyorsunuz ama torch yani meşale lazım.

   Yalnız üstünden vakit geçti harfleri karıştırıyor olabilirim. Şunlara eminim: C kömür, S sülfür, I demir madeni. Buraları mağara gibi ele geçirmeniz lazım. Tamamen temizlediğinizde buralara birilerini gönderip çalıştırabiliyorsunuz 2. ekrandan. Hammaddeleri işleyip zırh, çanta, silah geliştirebiliyorsunuz. Tavsiyem önce Demir >kömür> Sülfür olarak ilerlemeniz. Demir alınca mesela demir kılıç, zırh ve vagon yapma çıkıyor onları yapın.

   --------------------AĞIR SPOİLER--------- Buradan itibaren daha ağır spoiler

   Demir madeninden sonra demir kılıç, zırh, vagon üretiyorsunuz. Kömür bulunca demir ve kömür harcayıp Çelik yapımı çıkıyor. Oradan çelik kılıç, zırh ve araç diyeyim yapıyorsunuz. Bu vagon araç vs haritada gezmede yanınıza alabileceğiniz malzeme sayısını arttırıyor.

   Sülfür ile ise tüfek ve mermi yapımı çıkıyor. Haritada gezerken kılıç, tüfek vs farklı şeyler olması savaşta yararlı oluyor. Ben çelik kılıç ve tüfek yapmadım bile. Çünkü haritada gezerken bulmuştum 🙂 Hatta lazer silahı ile bir energy silahı ve cephanelerini bulmuştum. Onları teknoloji olarak hiç üretmedim bile. En son teknolojik olarak mermi üretiyordum. Kaynak dengesini iyi ayarlamanız lazım uyarayım.

   O harfi olanlar yanılmıyorsam alien alloy yani yabancı-uzaylı parça alıyorsunuz. Onlar önemli. M olanın ne olduğunu bilmiyorum. Ben şansa W buldum ki asıl amaç onu bulmak. Belki türkçeye çevirdiğiniz için değişmiştir. W da uzay gemisi enkazı var. Onu bulunca yeni sayfa açılıyor. Alien alloy lar ile onu tamir edip geliştiriyorsunuz aslında. Karmaşık değil. Motor ve gövde olarak seçenek var. Tıklayın gelişiyor. Uçabilmek için en azından ikisini de 1 yapmanız yani 2 tane alien alloy almanız lazım. Ben 7 tane bulmuştum. 3 motora 4 gövdeye bastım.

   Sonrasında uzay gemisi ile uçuşa geçiyoruz. Haritada gezmek gibi ama uzay haritası versiyonu. Yukarıdan şekiller düşüyor onlardan kaçıyoruz. Gövdeye verdiğiniz puanlar can oluyor. Yani gövde 4 ise 4 çarpma hakkınız var. Yalnız geçiş güzel. Gittikçe hızlanırken zorlaşıyor arkaplan ise yıldızlarla doluyor ve açık renk temadan koyu temaya geçiyor. Tamamen geçerseniz oyun bitiyor. Sembollere çarpıp bitiremezseniz de dert değil. Belirli bir bekleme süresi sonrasında yeniden denyebiliyorsunuz. Yaptığınız geliştirmeler düşmüyor.

  • Doğuş @dogus

   @prometrik bir text tabanlı oyun için bunca yazı, gerçekten eline emeğine sağlık =)

  • KaraKule06 @karakule06

   @prometrik
   Bende bu kadar detaylı bir yazı beklemiyordum.
   Eline sağlık o zaman önce madenlerden başlayayım teşekkürler.

  • prometrik @prometrik

   @karakule06 @dogus Oyun ilerlemesi, gelişimi, dinamikleri ile oldukça güzel ve dengeli geldi. Hani fark etmeden 3-4 saat oynadım. Sonra dedim ki kendi kendi ben ne yapıyorum text bazlı bir oyunu bunca saattir oynuyorum. Ama gelişmesi oyuna bağlıyor ve merak ettiriyor. Bir keşif hissi de var. Zorlukları da güzel ayarlanmış. Her şey çok basit olsa yine bu ilgi olmaz. Craft sistemi de keşfe dayalı biraz. O yüzden onu keşfedince daha çok geziye çıkmak istedim. Aslında oyun sizi çok güzel yönlendiriyor. Ama vakit harcadığım için artık bu kadar zaman harcadım bitireyim diye uğraştım sonlarda 🙂 Konusu açık olmadığı için ilerlerken sona doğru mu gidiliyor emin olunmuyor. Bu durum macera hissini daha çok yaşatıyor. Oyun sonunda karanlık odada odun yakarak başlayan maceranın, uzay aracı ile uzaya çıkarak bitmesi etkiledi beni. Çünkü hiç böyle bir son beklememiştim 🙂 Doğrusu oyunun ikincisi veya devamı olsa oynardım...

   Derken biraz baktım yok. Ama oyunun altında hyper seçeneği oyun hızını 2 katına çıkarıyormuş. Ayrıca spaceplan diye bir oyun buldum 🙂

Ubuntu 20.04 Deneyimim Üzerine Bir Deneme

Ön uyarı yazı biraz uzuncana ona göre 😀

Yazıya başlamadan önce şunu belirmek istiyorumki aşağıda saçma yorumlar görmeyelim. Yazıyı kesinlikle fanboy olarak yazmıyorum, #Windows, #macOs, #GNU/Linux hepsini etkin olarak kullanıyorum yeri geldikçe gerek özel gerek iş yaşamında. Yazıyı son gözlemlerim ve deneyimlerimi aktarmak için kaleme alıyorum, 10 sene önce ve nuhdan kalma bir PC ile #GNU/Linux denemiş ve beğenmemiş yada kullanamamış olabilirsiniz lütfen aşağıda Windows sker, mac odunlar gibi yorumlar olmasın zira mesele kesinlikle bu değil yani Linux en iyisi gibi bir tema yok yazıda, fakat kendi deneyimlerinizi yorumlarda paylaşmanızdan mutluluk duyarım.

Bir kaç gün önce #Windows kullanırken yav ne oldu acaba bıraktığımdan beri linux dağıtımları, gibi bir merakla #Ubuntu 20.04 kurmaya karar verdim bilgisayarıma ve o günden beri bilgisayarımı daha çok sevmeye başladım 😀 ve Linux dağıtımlarının ilerlemesini görüp oldukça şaşırdım daha bir 3 sene öncesinde bile oldukça sorun çıkartan dağıtım öyle pürüzsüz çalışıyorki ağzım açık bakıyorum bilgisayara. Üstelik HDD üzerindeki bir bölüme kurulmuş olmasına rağmen bu kadar hızlı ve tepkisel çalışması beni büyülüyor, SSD üzerine kursam ne olurdu diye düşünüyorum. Tabi  bunda kullandığım donanımın nispeten güçlü ve yeni olmasının etkisi yadsınamaz. #Monster ABRA A5 13.3 üzerine kurulum yaptım.

 

#Ubuntu bir süredir #Gnome masaüstü ortamı kullanıyor, eskiden oldukça kötü performansı ile kullanım deneyimini baltalayan Gnome, şuan adeta bir mac arayüzü ferahlığı ile çalışıyor. Geçişler ve animasyanlar pürüzsüz üstelik İntel HD Graphics üzerinde, GTX 1050Ti'ı açmadan kullanıyorum. Şimdi burada bazılarınız lanet olsun çift ekran kartına gibi serzenişlerde bulunabilir. Bulunmasın! Şu an sadece ilk kurulum ekranının ilk aşaması dışında bu konuda bir problemle karşılaşmadım ki bu oldukça şaşırtıcı çünkü yine bir kaç sene öncesine kadar bilgisayar parçalatırdı insana bu optimus işi. Fakat şu an çok sorunsuz çalışıyor, ha yine de ben nvidia kartı kapatıyorum güç tasarrufu için ama açmak ve kapatmak nvidia kontrol panelindeki bir butona bakıyor. #NVIDIA konusuna gelmişken driver meselesine bahsetmeden olmaz. Biliyorum #linux ve driver deyince tüyleriniz diken diken oldu 😀 fakat ben hiç ama hiç bir şey yapmadan kurulumda Ubuntu 20.04 beyciğim kurulumda kendi çekip kurdu tüm sürücüleri dokunmadım bile.

 

Gnome üzerine söyleyeceklerim bitmedi kaçmayın 🙂 Efenim

bu Gnome olmuş bir afet fıstık, extension kısmı ile fıstıklı baklava hatta. İlk kutudan çıktığı hali ile bile gayet güzel olsada azıcık süsleyip bir iki şey kurmak şart. Benim için kurduklarımından en önemlisi GSConnect eklentisi kendisi KDE Connect'in Gnome versiyonu; telefon ile bildirim, arama, kişi, sms, whatsapp, dosya paylaşımı vs. gibi konularda tam eşitleme sağlıyor. Hatta telefonunuzu bulamıyorsanız PC üzerinden çaldırabiliyorsunuz bile, benim gibi unutkanlar için birebir 😀

Daha bitmedi etkin köşeler (bir eklenti ile) ve workspaces konusuna değinmek istiyorum. Workspaces Windows 10 ile beraber yeni geldi windows'a ama Linux'da ve macOs'da uzun süredir kullanılıyordu. Şu son gnome sürümleriyle kullanımıda çok çok kolaylaştı ekranın en üst barının boş bir kısmında fare tekerini kaydırmak suretiyle aralarında geçiş yapabiliyorum çalışma alanlarının, eskiden böyle değildi ama şuan macOs kullananlar bilirler o kadar sorunsuz ve smooth biçimde değişiyor ki insan hayran hayran değiştiriyor sürekli 😀 Tek ekranda aynı anda onlarca desktop kullanıyorsun ve bu verimi çok arttırıyor, Windows kullanırken çokça aradığım bir şeydi. Onun dışında görünüm çok hoş ve sade göz yormuyor. Tabi bir iki dokunmak lazım ben arc-dark gtk teması ve Papirus simge setiyle kullanıyorum adeta çiçek gibi oluyor. Bildirimlerin entegrasyonu Windows'dan çok daha iyi kesinlikle çok tatlı biçimde ve hızlı tabi yurıda saatin bulunduğu bölümden açılan bir popupa sıralanıyor hepsi. Gece ışığı modu ise sıcaklığın çok yüksek ve düşük değerlere ayarlanabilmesinden dolayı göz dolduruyor

howdy sayesinde yüzümden tanıyıp açıyor bilgisayarın kilidini sevgili Ubuntu, komut satırında bile parola ile uğraşmıyorum sudo vs. ile komut bızıklarken yine yüzümden tanıyor. (bknz. https://teknoseyir.com/durum/1268506)

Office paketleri çok gelişti libre office, only office gibi seçenekler eskiden pek tat vermezdi ama şuan lezzetli bir çipetpet olmuş adeta 😀 lisanslı office 2019'a sahip olmama rağmen Windows açıp office kullanma gereği hissetmedim.

onlyoffice adlı açık kaynak yazılımdan bir ekran görüntüsü

 

Benim için ve çoğu arkadaşlar için önemli bir konu olan geliştirici araçları kısmına gelirsek Windows'da yapıpda burada yapamadığım pek bir şey olmadı: Android Studio windows ile aynı şekilde çalışıyor, Java için IntelliJ IDEA ve diğer bilimum netbeans vs. gibi geliştirme ortamları emrinize amade oluyor. C# ve ASP.NET için Mono Develop kullandım evet gerçekten işe yarıyorlar arkasında Xamarin desteği var zaten. Web ve diğer scripting işleri için Visual Studio Code süper çalışıyor, beğenmezseniz atom, notepad++, Sublime vs. gibi pek çok alternatifiniz var. Arduino desen her türlüsü var hiç girmiyorum bile 😀 E kiCad kullanıyorum donanım geliştirmek için o zaten var. Daha ne olsun bana 😀

 

Şimdi birazda normal kullanıcıya inelim baydım sizi biliyorum ama napalım başladık bir kere yazmaya. Discord, Steam, Spotify, OBS, Gimp, Google Chrome gibi pek çoğumuz için vazgeçilmez uygulamalar fazlasıyla var ve tek tıkla uygulama marketi üzerinden kurulabiliyorlar. 😀

Donanım uyumu ve driver konusunda sorun yaşamadığımı söylemiştim, bluetooth kulaklığım ve ekran kartlarım, yazıcım ekstra bir şey yapmama gerek olmadan kurulup geldi önüme. Ha hiç bir sorun yok muydu? Vardı mesela biraz fazla ısınma sorunu yaşıyordum laptop ile çok değil sadece fanları biraz daha hızlı döndürecek kadar fakat TLP adlı yazılımı paket yöneticisi ile kurarak kolayca aştım bu sorunu başka bir şey yapmama gerek kalmadı. ve ilk kuruluşta daha usbden boot ederken nvidia kaynaklı sorun yaşadığımı yazmıştım yukarda burada biraz taş atabiliriz bence Linux'a ilk kurarken yani daha usb üzerinden çalışırken açılışta grub ekranında e tuşuna basıp açılan komut ekranına nouveau.modeset=0 parametresini eklemem gerekti bu sayede kurulumu intel kart ile yapıp kurulum sonrası otomatik yüklenen driver ile nvidia kullanabildim.

 

Sonuç olarak daha önce benim gibi gerçek donanım üzerinde verim alamamamışlardansanız Ubuntu 20.04'e bir şans verip denemenizi tavsiye ederim. Kesinlikle Windows 10'dan daha seri çalıştığını farkettim ben. Ver istediğim gibi özelleştirebilmek, workspaces ile verim arttırmak vb. konularda artısı oldu ve kurduğumdan beri hiç windows açmadım bir kere dışında. Belirtmek isterim ki ben ingilizce kurdum türkçe kullanırken sorun olabilir bir fikrim yok bu konuda, sizede ingilizce kurmanızı tavsiye ederim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba,
Windows PC 'me uzaktan bağlantı için Google 'ın https://remotedesktop.google.com/ denen harika bir sitesi var. Bir eklenti ekliyor ve aktif ettiğiniz anda her şey bitiyor kendi mail adresinizle mobil uygulamasına giriş yapmanız yeterli. O kadar kolay ve pratik. Ayrıca Chrome vs açık olmasına gerek yok.
Microsoft 'unda microsoft remote desktop adında bir uygulaması var hani bu işlerden de biraz anlıyoruz modunda biri olarak bile ayarlarını anlayıpta bağlanamadım. Arkadaş sen kendi işletim sistemine bile adam gibi basit pratik bir uygulama yazamaz mısın anlamıyorum...

(Uzaktan bağlantı için çok alternatif var biliyorum ben direkt MS 'nin böyle pratik bir şey yapamamasına şaşıyorum.)

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Geçenlerde #n11 de indirime girmişti 80 tl ye #Bosch 46 parça tornavida seti. Ürün güzel duruyorda bana gelenin canı çizik çıktı onun dışında fena değil malzeme kalitesi.

https://urun.n11.com/tornavida/bosch-46-parca-tornavida-ve-vidalama-seti-P391092904

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 16

Kısa bir süre önce oyun programlamaya merak sardığımı söylemiştim. Maceraya sanırım her beginner gibi terrain yaparak başladım. Fakat hedefim İstanbulda geçen minik çaplı bir bus simulator oyunu yapmak. Oyun programlama konusunda bilgili olan arkadaşlara birkaç soru yöneltmek istiyorum.

1-Gerçekçi yollar yapmak için önerebileceğiniz bir tool var mı (Unity için) Normalde kendim 3d obje ile yol yapmaya çalışıyorum ama eğimli terraine düzgünce yapışan yollar yapamıyorum. Birkaç tool baktım ama terrainin eğimini alan toollar çok göremedim. Bunun bir çözümü var mı?

2-Terrain modellerken, googlemaps'den alınan screen shootı bir şekilde unity'e atıp onu sanki kopya kağıdı gibi kullanmak münkün mü?

Bu da yaptığım terrainden bir sahne olsun konuda bağımsız 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

SOSYAL FENOMEN VERGİSİ

SOSYAL FENOMEN VERGİSİ

Youtuber, Instagram, Snapchat vb. yayın yapan fenomenlerin vergi yükümlülükleri nelerdir? Yazı 18.05.2020 tarihinde hazırlanmış olup 2020 yılı mevzuatı dikkate alınmıştır.

Günümüzde sosyal fenomen olarak bilen internet üzerinden yayın yapan kişilerin kazançları aynı zamanda vergi yükümlülüğünü de beraberinde getirmektedir. Elde edilen kazancın şekline göre kazancın türü de değişmektedir. En çok sorulan soru 100 TL  kazandım vergi ödeyecek miyim? Mükellef olacak mıyım? Vergi mevzuatı bu konuda kazancın devamlı mı yoksa birkaç defa mı elde edildiğine bakar. Kazancın devamlı olması için birden fazla olmalı. Örneğin 2020 yılında tek seferde elde ettiğiniz kazanç ikinci vergi dilimini geçmiyorsa (2020 yılı için 40 000 TL) vergiden istisnadır. Ancak sürekli birden fazla 100 TL, 90 TL, 300 TL gibi kazançlarınız varsa vergi mükellefi olmak zorundasınız. Bu vergi ödeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Vergi mükellefi olmak kazancın beyanı için şart olan bir durumdur.  Youtube üzerinden geliri aktif etmeniz vergi mükellefiyetini doğurmaz.

 

 1. Kazancın türü ise vergi mükellefiyetini belirler. Eğer youtube üzerinden yayın yapıyor Google reklam gelirini size ödüyorsa bu ticari kazançtır. Burada yapılan yayınlar arasında başka ürün ve firmalara ait reklamları yapılıyorsa ticari kazanç (hizmet kazancı) dır. Eğitim amaçlı olarak reklam geliri elde etmeden üyelere yönelik ( udemy gibi) yapılan yayınlar serbest meslek kazancı kapsamındadır. Udemye yayın veren kişiler serbest meslek kazancı elde ettiği için Udemy gider pusulası düzenlemelidir. Firma yurt dışında olduğu için burada mükellefiyet sorunu çıkmakta konumuz dışında olduğu için yer vermeyeceğim.

Verilen bir özelgede youtuber olarak sadece reklam geliri elde eden kişinin mükellefiyetin devam ettirmesine dair özelge aşağıdadır.

Yukarıda yer alan hüküm ve açıklamalara göre; şahsınıza ait internet sitesi alanında yayınlanan reklamlardan dolayı Google firması tarafından adınıza yapılan ödemelerin Gelir Vergisi Kanununun 37 nci maddesine göre ticari kazanç olarak değerlendirilmesi, mevcut gelir vergisi mükellefiyet kaydınız devam ettirilerek söz konusu gelirinizin Gelir Vergisi Kanununun 85 inci maddesine göre yıllık gelir vergisi beyannamesi ile beyan edilmesi gerekmektedir.

 

https://www.gib.gov.tr/internet-uzerinden-verilen-reklam-hizmetlerinin-vergilendirilmesi

 1. Arızı kazançlar ise gelir vergisi kanunun 82. Maddesinde yazılmıştır. Bu kazançları elde eden ikinci vergi dilimine kadar olan (40 000TL ) vergiden istisnadır. Bu sebepten mükellefiyet açtırılmasına gerek kalmamaktadır. Dikkat edilmesi gereken konu kazancın devamlı olup olmadığına bakılır.

Kanun:   193 - GELİR VERGİSİ KANUNU

Arızi Kazançlar
Madde 82 (4783 sayılı Kanunun 7 inci maddesiyle değişen madde Yürürlük; 01.01.2003 tarihinden geçerli olmak üzere 09.01.2003)Vergiye tâbi arızi kazançlar şunlardır :1. Arızî olarak ticarî muamelelerin icrasından veya bu nitelikteki muamelelere tavassuttan elde edilen kazançlar.2. Ticarî veya ziraî bir işletmenin faaliyeti ile serbest meslek faaliyetinin durdurulması veya terk edilmesi, henüz başlamamış olan böyle bir faaliyete hiç girişilmemesi, ihale, artırma ve eksiltmelere iştirak edilmemesi karşılığında elde edilen hâsılat.3. Gayrimenkullerin tahliyesi veya kiracılık hakkının devri karşılığında alınan tazminatlar ile peştemallıklar (kiracıya ait tesisat ve malların tahliye ve devri sırasında kiralayan veya yeni kiracıya devrinde doğan kazançlar dahil).4. Arızî olarak yapılan serbest meslek faaliyetleri dolayısıyla tahsil edilen hâsılat.5. Gerçek usulde vergiye tâbi mükelleflerin terk ettikleri işleri ile ilgili olarak sonradan elde ettikleri kazançlar (zarar yazılan değersiz alacaklarla, karşılık ayrılan şüpheli alacakların tahsili dahil).

6. Dar mükellefiyete tâbi olanların 45 inci maddede yazılı işleri arızî olarak yapmalarından elde ettikleri kazançlar.

Bir takvim yılında (1), (2), (3) ve (4) numaralı bentlerde yazılı olan kazançlar (henüz başlamamış olan ticarî, ziraî veya meslekî bir faaliyete hiç girişilmemesi ile ihale, artırma ve eksiltmelere iştirak edilmemesi karşılığında elde edilen kazançlar hariç) toplamının 10 milyar liralık(*) (310 Seri No'lu Gelir Vergisi Genel Tebliği ile 2020 yılı için 40.000 TL.) kısmı gelir vergisinden müstesnadır.

 

3.          Vergi mükellefiyeti için ayrıca tacir sıfatını taşımaları da yeter.

Ticari işletme şartları :

Vergi Usul Kanunu Madde 154 Tüccarlarda İşe Başlamanın Belirtileri

Tüccarlar için aşağıdaki hallerden her hangi biri "İşe başlama" yı gösterir:

1. Bir iş yeri açmak (İş yeri açmaktan maksat, belli bir yerde bilfiil ticari veya sınai faaliyete geçmek demektir. Bir yerin ne maksatla olursa olsun sadece tutulmuş olması veya içinde tertibat ve tesisat yapılmakta bulunması iş yerinin açıldığını göstermez),

2. İş yeri açılmamış olsa bile ticaret siciline veya mesleki bir teşekküle kaydolunmak,

3. Kazançları (4369 sayılı Kanunun 81/A-4 üncü maddesiyle değiştirilen ibare) basit usulde  tesbit edilen tüccarlar için işle bilfiil uğraşmaya başlamak.

https://www.gib.gov.tr/taxonomy/term/80477

4.      Elde edilen kazanç nasıl vergilendirilir:

Bazı yerlerde “Youtube kazancına %38 vergi” geldi şeklinde yorumlar var.  Gelmedi. Normal bir mükellef için uygulanan ne ise o mevzuat uygulanıyor. Artan oranlı kazanca göre vergi maliyeti:

Matrah   10.000,00 Matrah      1.000.000,00
Kdv %18 sabit     1.800,00 Kdv %18 sabit         180.000,00
Toplam tahsilat   11.800,00 Toplam tahsilat      1.180.000,00
Gv %15 artan oranlı     1.500,00 Gv %15,20,27,35,40 artan oranlı         351.000,00
Toplam vergi yükü     3.300,00 Toplam vergi yükü         531.000,00
Toplam vergi yükünün %            % 28,00 Toplam vergi yükünün %                      %45,00

https://www.turmob.org.tr/hesaplamalar/GelirVergisi  artan oranlı vergi hesabı.

 

5.       Hiçbir gelir elde edilmese ödenecek olan beyanname damga vergileri ve stopaj

 Şahsa ait ise + Mali müşavir 250 tl kdv dahil makbuzdaki 51,02 tl stopaj
KDV beyannamesi           58,80 12                                              705,60
Üç aylık muhtasar dv           58,80 4                                              235,20
Üç aylık muhtasar stopaj           51,02 12                                              612,24
Üç aylık geçici vergi           91,70 4                                              366,80
Yıllık gelir vergisi         122,00 1                                              122,00
                                         2.041,84
ortalama aylık                                              170,15
Kiralık ise+ Mali müşavir 250 tl kdv dahil makbuzdaki 51,02 tl stopaj+ kira 300 tl net
KDV beyannamesi           58,80 12                                              705,60
Üç aylık muhtasar dv           58,80 4                                              235,20
Üç aylık muhtasar stopaj SMMM           51,02 12                                              612,24
Üç aylık muhtasar stopaj Kira           75,00 12                                              900,00
Üç aylık geçici vergi           91,70 4                                              366,80
Yıllık gelir vergisi         122,00 1                                              122,00
                                         2.941,84
ortalama aylık                                              245,15

6.      Elde edilecek kazançtan, bağkur primleri düşülür (ilk yıl 29 yaş istisnasını ihmal ediyorum)

Zamanında ödendiği şekli ile 868,18*12=10.418,16 . Tablo bir de 10 000 tl gelir elde eden kişi hiç vergi ödemeyecek bu durumda.

418,16 tl zarar yazar. Damga vergisi ve mali müşavirin kestiği makbuzu da gider olarak ekleneceği için zarar daha da artacaktır.

 

Not : youtuberlık yaparken aynı zamanda başka bir yerde sigortalı da çalışabilirsiniz. O zaman bağkur ödemezsiniz.

 

7.      Yeni bir iş kolu olarak bazı firmalar sosyal fenomenlerin hesapların güvenliği ve kontrolü aynı zamanda mali hizmetlerde sunmaktadır. Bunun karşılığında kazancın yarısına kadar sosyal fenomenden almakta. Bu tür ajanslar (kendilerini ajans diye tanımlıyor)  Tüm faturalandırma ve vergilendirme işini ajansa emanet edilemez. Kanunen bu yetki Mali müşavirlerdedir.  Yasal yükümlükler konusunda danışılacak kişi Mali Müşavir veya avukatlardır. Genelde avukatlar bu alandan uzak durur.

Vergi konusunda bir dost tavsiyelerinden uzak durmalısınız. Ceza ile karşı karşıya kaldığınızda yanınızda olmayacaklar

 

8.      Açılışta limited mi, anonim şirket mi yoksa şahıs mı kurulmalı? Bizim tavsiyemiz şahıs işletmesi olmasıdır. Şahıs işletmesi açılışı için son hali ile herkes açabilir:

 1. E devlet şifresi
 2. E devlet üzerinden inter aktif vergi dairesine girilir ve mükellefiyet açılır. Bahsedildiği gibi vergi dairesine, notere gitme, fatura bastırma devri kapandı.

http://www.gib.gov.tr üzerindne interaktif vergi dairesi.Beyanname gönderilmesi ve diğer yasal işlemler için mali müşavir ile anlaşılır.

9.       Fatura için noterden veya anlaşmalı matbaadan fatura bastırarak temin edersiniz. Noterden yaptıracaksanız kırtasiyeden matbu olarak alıp üstüne kendi isim, tc vergi dairesi, adres ve mail adresini her sayfaya yazıp numaralandırmalısınız. Online olarak da düzenleyebilirsiniz. Bu durumda. E imza çıkartılmalı. Anlaşlaşmalı kurumlarla gibin yetki verdiği e arşiv kesebilirsiniz. Ayrıca gib.gov.tr den de kesebilirsiniz. E imzaya gerek kalmadan:

https://earsivportal.efatura.gov.tr/intragiris.html linkinden vergi dairesinden ücretsiz olarak alınacak şifre ile vergi mükellefine 5 000 ve mükellef olmayana 30 000 tl veya tamamı  faturalar için ücretsiz kesilebilir. Tek dezavantajı iptal edilemiyor.

 

10. Vergiden kaçınma nedir?  Ödenecek verginin zamana yayılmasıdır. Vergi kaçırma ile arasındaki fark, kaçırmada vergi ödenmemesi amaçlanır.  Vergiden kaçınmaya örnekler:

a. Firma alacağı demirbaş, otomobil vs için yıl sonununu genelde 12. Ayı bekler bu ayda aldığı sabit kıymetler için 12 aylık amortisman yazılır. Bu şekilde vergi avantajı sağlanır.

b. Bakanlıkça yetki verilen dernek ve vakıflara bağış yapılarak, kamu kurumlar için okul, hasta hane vb yaptırarak %100 gider olarak indirilmesi.

11.  Market alış verişlerin sadece iş için kullanılan kısmı gider yazılır. Eve aldığınız gıda maddeleri vb gider yazılmaz.

12. Şahsınıza aldığınız işiniz ile ilgili vergi mükellefi olmadan önceki aylarda geçerli olmak üzere kamera, mikrofon, telefon, mobilya vb Gelir vergisinden düşülecek. amortisman örneği 40 000 tl kamera aldınız. Kameranın tamamını vergiden düştüm bedavaya getiririm yanlış bir ifadedir.. Vergi ödemeniz çıkarsa giderini indirirsiniz. Yoksa zarar olarak kalır.

 Kamera   40.000,00
KDV %18 matrahı   33.898,31
KDV %18     6.101,69
Amortismana tabi tutar   33.898,31
Amortisman oranı 3.35 sıra %20 5 yıl
her yıl gider yazılacak tutar     6.779,66
Toplam vergi avantajı %20 dilimden     6.779,66
Size maliyeti 27.118,65
 

 

13.  Googledan yatan paraları vergi müfettişleri göremez. İnceleme olmazsa bankadan bu bilgileri isteyemez. İnceleme olursa elde ettiğiniz inceleme yılı ile sınırlı olmak üzere ceza kesilir.  İnceleme kapsamında gelirinizi beyan etmediğiniz için size ceza kesilir. Örnekteki 10 000 tl için

10 000 tl *%15 vergi oranı 1 500 tl vergi aslı 1 500 tl vergi ziyaı cezası ve tespi edildiği tarihteki gecikme zammı toplamda 3 000 tl civarında ceza kesilir. Eğer inceleme vergi mükellefiyeti yönünden olursa :

Her verilmeyen bir beyanname için 1200 tl tutar beyanname vermeme cezasıdır. 12 adet KDV, 4 adet Geçici, + 4 adet Muhtasar ve 1 adet yıllık gelir vergisi cezası toplam 25 adet beyananme *21 =25 200 tl usulsüzlük cezası kesilir.

 

14. Facebook ya da Instagram sayfasında paylaşım yaparak satmanız halinde;

Kendi adınıza satın aldığınız ürünleri, Facebook ya da Instagram sayfasında paylaşım yaparak satmanız halinde, satış yaptığınız internet ortamının işyeri tanımı kapsamına girmesi nedeniyle esnaf muaflığından yararlanmanız mümkün bulunmamakta olup, internet üzerinden yaptığınız alım satım faaliyetinin büyükşehirler dahil tüm ülke genelini kapsayacağından 95/6430 sayılı Bakanlar Kurulu Kararına göre gerçek usulde vergilendirilmeniz gerekmektedir.

https://www.gib.gov.tr/sosyal-medyada-paylasim-yaparak-kapida-odeme-sistemi-ile-kozmetik-urunu-satisinin-esnaf-muafligi

 

 1. Evde el işi ile yapılan yanında işçi çalıştırmadan instagram, facebook vb sitelerden satanlar vergi dairesinden istisna yazısı alarak vergi ödemeden mükellefiyet açmadan satış yapabilir. Burada en önemli unsur kişinin kendi el emeği olmasıdır.

Şahsi görüşüm:

Sosyal fenomen olarak bilinen yayıncıların ikinci vergi dilimine kadar devamlı olmasına bakılmadan vergiden istisna olmalıdır. Burada sadece bir mal veya hizmet satan kişiler dışında eğitim, öğretim hizmeti verenler, kişisel yayınlar yapanlar, DIY nasıl yapılır vb bulunmaktadır. Milyanlar kazanan youtuberlar ise parmakla gösterilecek kadardır. Bunlar da zaten vergi mükellefi olmakta. Kalanını da aynı kefeye koyulmamalı. Ayrıca kişisel emekleri ile mal, hizmet üretenlerin yurt dışına satış yapabilmeleri için tek tahsilat yolu paypal dır. PAYPAL da açılmalı. Yurt içinde server bulundur ısrarından vaz geçilmelidir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 18 / 35
 • qubit @qubit

  "Googledan yatan paraları vergi müfettişleri göremez. İnceleme olmazsa bankadan bu bilgileri isteyemez." Bu doğru değil diye düşünüyorum: çünkü 2000'lerin başında tapu kayıtları gibi birçok işlem sayısal ortama aktarıldı. Kayıtlı para transferleri de doğal olarak takip ediliyor. Düzenli bir ödeme sistem tarafından tespit edilirse bağlı olduğunuz vergi dairesi sizi izah için çağıracaktır. Çağırdıklarında da miktar ve gönderici gibi bilgileri size gösterirler.

  Paypal'a da katılmıyorum. Maalesef. Bir devlet vergi topluyorsa bu tarz para transferlerini takip etmek durumunda. Paypal'in de bunu görüp bir orta yol sunması gerekirdi ki Çin'de resmi firma kurduklarına göre bir şekilde TR'ye de geri geleceklerdir.

  • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

   @qubit Ülkede tüm hesapları inceleme ve görme yetkisi olan 50 kişi var. Tam yetkili. Bu kişilerin biri şunu söyledi biz 27 alt alıcı/satıcıya kadar tespit edebiliyoruz demişti. Eğer kanunları uygularsak hiç kimse ticaret yapamaz demişti. Müfettişler ancak inceleme kendi önüne gelince bazı şeyleri açıyorlar. Onlarda da kısıtlı görebiliyor. Örneğin defter beyan sistemdeki kayıtları göremiyorlar hala elden istiyorlar. Bahsettiğiniz para hareketi ise MASAK tarafındna takip ediliyor. Bir de bankalar yüksek tutarlı hareketleri bildirme yükümlülüğü var.

   PAYPAL TR geleceğini sanmam. Oradaki para hareketi bir western uninon kadar olduğunu sanmam.

  • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

   @qubit bu arada WU, Money Gram gibi kuruluşlar banka ile çalışıyor bunlara istenmiyor.
   Paypal a para gelen giden de banka üzerinden gidiyor. Bu durumda neden burada server istiyorlar? Amaç nedir?

  • qubit @qubit

   @hamitozlu bildiğim kadarı ile örneğin hesabınıza düzenli kira geliri yatmaya başladı ise, mükellef de değilsen vergi daireniz niye mükellef olmadın şunu gel de izah et diye size yazı gönderiyor. Bu da insan kontrolü dışında bir sistem olduğuna işaret ediyor kanaatindeyim. Ki gayet mantıklı, olması gereken bu.

  • qubit @qubit

   @hamitozlu gelir bankaya uğramadan Paypal içinde harcanabildiği içindir diye tahmin ediyorum. Diğerlerinde bu mümkün mü?

   Bir devletin buna göz yumması mantıklı olmaz. Ancak e-ticareti, sayısal parayı özendirmek için belki müsaade edilir ki halk alışsın.

  • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

   @qubit onu şöyle yakalıyor iş yeri ise stopajlardan, mesken ise kiracı eğer kira diye ödeme tipini seçerse yakalıyorlar. Başka türlü yakalayamıyorlar.

   Üstad aslında tüm vergi sistemimiz hatalı. E defter e fatura e arşiv dbs fatura sistemi vuk hepsi sorunlu. İngiltere bu işi çok güzel çözmüş. Mükellefiyet açtırıyosun 15b pound yanlış hatırlamıyorsam yıllık kazançta vergi yok. Üstüne vergi var KDV 3 ayda bir çıkarsa ödersin alacağın varsa devlet anında öder. Tüm kayıtlar bankadan geçmek zorunda yok öyle tapu noter vs istisna. Banka kayıtları esas gider bile yazıyorsun. Yılda bir defa şirketi kurduğun zamana denk gelen gün de tüm kayıtlarını vergi dairesinin sistemine aktarıyorsun tüm sorumluluğun bu.

  • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

   @qubit Harcasa ne olacak? Aldığı hizmet mal mutlaka buraya giriş yapmak zorunda. En fazla dijital oyun alır program alır. Maddiyata dönüşecek bu.

  • qubit @qubit

   @hamitozlu öyle diyorsanız öyledir o zaman, aşağıda yazdığım gibi sektörden olan sizsiniz. 2020'de tüm devletlerin algoritmalar ile bu tip düzenli ödemeleri ayırt etmesini ve vergi kaçırılmasını engellemesini beklerdim. VEDOP vs. bunu yapmıyorsa şaşırtıcı.

   İngiltere'ye katılıyorum. Olay net ve sade anlatılıyor, darısı başımıza. Yılda 12.500 GBP altı kazancın varsa vergi yok:
   https://britishesports.org/advice/esports-tax-guide-uk-advice-for-streamers-youtubers/

   Bizde de bir değişim şart ama nasıl..

   Paypal: Paypal'daki geliri ile donanım alabilir, newegg vs üstünden mesela. Hosting alır. TR içinde de hizmet alabilir. Bunu görüp kayıt içine almak istemiş olabilirler kanaatindeyim.

 • qubit @qubit

  Youtube kanalım bile yok ama meraktan sorayım:

  - Bu Youtuber'lar şirket kurmadan gelirlerini beyan edemezler mi? Şirket şart mı?
  - Mesut Çevik'in videosunun altında kamuda çalışanların YT kanalımdan gelir geliyordu ne yapayım soruları vardı. Gelire kapatmaları gerekir değil mi? Ya da emekli olana kadar parayı bekletip öyle mi çekmeliler 🙂

 • Ufkabakan @ufkabakan

  @hamitozlu hocam öncelikle vakit ayırıp sektör içinden deneyimli birisi olarak konu hakkında açıklama getirdiğiniz için teşekkür ederim. Şu yapıya baktıkça vergi hukukumuzun düzenlenip, modernize edilerek sadeleştirilmesi gerektiğini tekrar anlıyorum. Şuan ki kanundan bağımsız olarak kişisel yorumum, en azından 15-20 Bin TL tutarında yıllık gelire kadar (tekrarlanan, düzenli gelir durumunda olsalar dahi) vergiden muaf tutup, sonrasında beyana dayalı, şirket kurdurmadan, daha basit bir vergilendirme modeline geçilmesini daha mantıklı buluyorum. Aylık 10Bin üstü kazancı olan adam da şirket açsın ya da bir ajans çatısına girsin, maaş/katkı payı alsın.

Şaka gibi ya. Bim'den abur cubur toplasan 50-60 lira tutuyor sadece. İnşallah alım gücümüzün yükseldiğini görecek kadar yaşarız. Çok uzun sürecekse yaşamasak da olur, vazgeçtim 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 24
 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  1. Bu arkadaşı kazıklamışlar. Fişteki 6,99 ne belli değil
  2. TL de o 100 br karşılığı 466 TL tahmini

 • Deniz Fidan @deniz-fidan

  Ya eyi de qardaşşş edam ordağ dolarla alıyor dolarr. BAK sende 100 dolar YaĞni 700 teğle ile gitsen daha fazlasını alırsın elhamdilillah. NaNköRlü1qq etmeeğğ.

 • hasan bitirir @hasan-bitirir

  bu beni kıskanıyorya yer degiştirek hemen

 • aaxoy @aaxoy

  Bi bitmediler bu 100 birim paracılar.
  3 senedir 100 birim para ama
  Evet ekonomi kötü, daha da kötü olabilir, ama yapılan doğru değil.
  100 birim japon yeni ile 100 birim ABD doları karşılaştımak giibi oldu artık.
  tık avcılığından başka şey değil
  eğer karşılaştıracaksak geliri ve gideri de yazmak lazım

  • PhoeniXim @phoenixim

   İnsanlar anlayabisin diye 100 birim yazıyorlar. Mesela McDonald's çalışanlarına saatlik 10 dolar ödüyormuş en az. bu ne demek? 10 saat çalışan birisi 100 dolar kazanabilir demek, yani bu videodaki her şeyi 1 gün çalışarak alabilmiş o kişi.
   Burada 10 saat çalışan biri ne alabilir? ne kadar kazanabilir?

   McDonald's örneğinden gidersek Türkiye'de asgari ücret ödüyor 2324 tl. 30'a bölersen Günlük 77 tl yapıyor.

   10 saat çalışmayla adam 100 kazanıyorken sen 77 kazanıyorsun. Devamını yazmama gerek yok sanırım.

  • aaxoy @aaxoy

   @phoenixim bunları ben de biliyorum. Türkiye ile karşılaşırmak için günde 8 saat haftada 6 gün çalışma ve vergileri düşünce hesabıma göre 77 değil de 75in altı ama asgari üçret 1600ken de 100 birim para idi 2300 oldu yine 100 birim para
   Asgari ücretler karşılaştırıp baktığında 100 birim abd parası = 135 birim türk parası
   hee öyle yapsak bile 2-3 kat daha değersiz paramız var.
   Her zaman olduğu gibi zenginin malı züğürdün çenesini yordu 😀

Eğer bilmeyen varsa, GTA 5 için Türkçe yama mevcut. Technogame ekibi çevirmiş.Epic sürümüyle de uyumlu çalışıyor az önce denedim. Online hariç tüm her şeyi çevirmişler. Aslında online'ı da çevirmişler ama Rockstar izin vermemeye başlamış o duruma. Hikaye, menüler falan her şey Türkçe.

https://technogame.net/gta-v-turkce-yama/

Şu sitenin anlatım kısmı daha güzel göründü gözüme, aynı yama: https://gtatr.com/gta-5/turkce-yama/

#gtav #epic #epicgames #epicstore #gta5 #türkçe #türkçeyama

Grand Theft Auto V: Türkçe Yama • GTA TR

Grand Theft Auto V'in keyfini Türkçe oynayarak çıkarın! GTA 5'in tüm metinlerini kapsayan, GTA TR tarafından kurulum yaması hazırlanan Türkçe çeviri yaması.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Youtuber ve Vergi Konusu Hakkında

Mesut Çevik kanalında bu konuyu izleyince bir hukukçu olarak bu konuda bir yazı kaleme almak istedim. 2012 yılında hukuk fakültesinden mezun oldum. Bir kamu kurumunda son 4 yıldır avukatlık yaptığımı ancak burada danışmanlık hizmetimi vermediğimi, sadece kendi yaklaşımımla konuyu açıklamaya çalıştığımı belirtmek isterim. Konunun ayrıntılı ve karmaşık olduğunu, bu yazıya ya da bir videoya bakarak mali konularda karar almanın sizi zarara uğratabileceğini de belirtmek isterim. YouTube'dan gelir elde ediyorsanız bunun vergilendirilmesi konusunda bu konuda "yetkili" kişilerden yardım ya da hizmet satın almanızı öneririm. Başlamadan önce konuya ilişkin uzmanlık bilgisi olan üyelerimiz yorumlarıyla katkı verirse çok memnun olurum.

Para kazanıyorsanız bu vergilendirilmeli, bu kural. Vergilendirmek ne demek? Gelirinizi beyan edip, bu gelirin devlet eliyle incelenmesi ve sonucunda belli bir oranda ödenmesi demek. Arızi kazanç durumunda belli bir tutara kadar beyan da gerekmiyor, bu beyan vermenin istisnası. Yazının ilerleyen kısımlarında buna da değineceğim. Öncelikle genel bir açıklama yapmak çok zor. Çünkü gelir elde eden kişiyi bilmiyoruz. Geliri elde eden kişi önemli ama biz önce burada vergi açısından "Gelir" nedir diye kanundaki tanıma bakalım. Çünkü gelirin çeşidi de çok önemli.

Gelir Vergisi Kanunu Madde 1:

"Gelir bir gerçek kişinin bir takvim yılı içinde elde ettiği kazanç ve iratların safi tutarıdır."

Gelir Vergisi Kanunu Madde 2:

"Gelire giren kazanç ve iratlar şunlardır :
1. Ticarî kazançlar,
2. Ziraî kazançlar,
3. Ücretler,
4. Serbest meslek kazançları,
5. Gayrimenkul sermaye iratları,
6. Menkul sermaye iratları,
7. Diğer kazanç ve iratlar. "

Gördüğünüz gibi, emeğiniz karşılığı bir kazanç elde edebilirsiniz ya da paradan para kazanırsınız. İki durumda da gelir söz konusu oluyor. Ama kanun 2. maddesinde de bu gelirleri çeşitlendiriyor. 2-3-5-6 ile şimdilik ilgilenmeyeceğiz.

Bu kanuni bilgilerden sonra kişiyi kategorize etmek için geliri elde eden kişiyi ve faaliyetinden elde ettiği gelirin çeşidini bilmemiz gerekiyor. Kategorize etmemiz gerekiyor çünkü vergi ödemek için birden fazla yol var, istisnalar var, teşvikler var... Yani vergi konusu o kadar ayrıntılı bir konu ki, youtube'dan gelir elde eden herkese "bu gelir ticari gelirdir, şirket açmak zorundasın, al bu da şirket açabileceğin site!" demek bana kalırsa hatalı bir söylem.

Bu temel bilgileri fakültede aldığım eğitimden ve uygulamadan biliyorum ama işin ayrıntısını öğrenmek için YouTube'un sahibi Google'ı kullandım. İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odasının düzenli olarak çıkardığı hakemli bir dergide yayınlanmış iki vergi müfettişinin konuya ilişkin makalesine ulaştım. Makaleyi baştan sona okuyunca Mesut Çevik'in verdiği hatalı bilginin ne kadar kötü sonuçlara sebep olabileceğini düşünerek önce twitterda ve sonra burada tepki gösterdim ama clickbait başlığı değiştirmek dışında bir değişiklik olmadı.

Yazıya devam etmeden önce gelin Mesut Çevik'in bilgisinin ve videosunun kaynağı olan mukkelef.co'da yazılan blog yazısına bakalım. Yazı "Vergisel Konular" kategorisinde yazılmış.

Yazının linki: https://blog.mukellef.co/youtube-gelirlerinin-vergilendirilmesi/

Bu neden önemli? Şimdi yazıyı hazırlayan kişiyi takdim ediyorum size. Yazıyı yazan kişinin linkedin profiline girdiğimizde istanbul Gelişim Üniversitesi "Gastronomi" mezunu "Dijital Marketing Manager" bir profil karşılıyor bizi. Gastronomi mezunu birine "vergisel konular" kategorisinde "youtube gelirlerinin vergilendirilmesi" konulu yazı yazdırılmış. İnanılmaz. Site o kadar mali müşavirle çalışıyor ama vergisel konuları gastronomi mezunu birine yazdırıyor. Gerçekten inanılmaz. Videosunun temel dayanağı bu yazı, ama sorsak gazete haberi falan gösterir. Biz de videoda kullandığı cümleler ile mukellef.co'daki yazının neredeyse aynı olduğunu fark etmemiş oluruz.

Yazı sahibinin LinkedIn profili: https://tr.linkedin.com/in/eren-dikba%C5%9F-71068b1a1

Konumuza dönelim. Gelirleri "Ticari Kazanç, Serbest Meslek Kazancı ve Diğer Kazanç ve İratlar" özelinde incelememiz gerekiyor. Çünkü ben kendi adıma ve hesabıma youtube videosu çeken, başka bir kişi çalıştırmayan, başka bir mesleği olan ya da olmayan biriyim. Yukarıda ne demiştik, kim olduğumuz, nasıl video çektiğimiz çok çok önemli.

Eğer ben videolarımı çekerken başka bir kişiyi para karşılığında çalıştırıyorsam (kurgu, sosyal medya, kamera, ışık vs. fark etmez) artık buradaki kazancımız serbest meslek kazancı ya da arızi kazanç olmayacak "ticari kazanç" olacak ancak çektiğim videolar;

Sermayeden ziyade şahsi mesaiye, ilmi veya mesleki bilgiye veya ihtisasa dayanıyorsa, ticari mahiyette değilse, bir işverene bağlı olmaksızın şahsi sorumluluk altındaysa ve bu videolardan gelir elde ediyorsam başka bir mesleğimin olup olmamasına göre ya serbest meslek kazancı ya da arızi kazanç olacak değerlendirilmesi gerekecek. Yani gördüğünüz gibi, elde edilen gelirin sizin durumunuzla -vergiledirme açısından- çok ilgisi var.

İzlediğim kanalların birinden makaledeki açıklamalar çerçevesinde örnek vermem gerekirse;

Murat Şen kanalını örnek alıyorum. 259 bin abonesi var, ayda 350 bin video görüntülemesi mevcut, para kazanması açık, ücretli abonelik açık. Mesut Çevik'e göre şirket kurması zorunlu Murat Şen'in. 2 vergi müfettişinin hazırlamış olduğu makaleye ve benim hukuk bilgime göre cevap verecek olursam. "BİLEMEYİZ". 

Neden bilemeyiz? Kamera karşında belli olmuyor ama videoları çektikten sonra belki maaşlı işçisine video kurgulatıyor, sosyal medya hesaplarını yönettiriyor... O zaman deriz ki bu faaliyetten elde edilen gelir ticari kazanç çünkü ortada bir organizasyon var, şahsi mesaisi olduğu kadar başkalarının mesaisiyle elde edilen bir gelir var. Şirket açmalısın.

Videoların tüm her şeyiyle kendisinin ilgilendiği senaryoda Murat Şen'in başka bir mesleğinden kazancının olup olmamasına göre ayrım yapmak gerekecek bu sefer de. Bildiğim kadarıyla mesleği endüstriyel fotoğrafçılık. Bu mesleğini sürdürdüğünü ve esas mesleğininin fotoğrafçılık olduğunu varsayalım. Bu durumda YouTube'dan elde ettiği geliri arızi kazanç kategorisine sokmak gerekecek. Bu durumda bağkur primi ödemesine gerek yok. Çünkü burada elde ettiği gelir arızi bir gelir, esas mesleği fotoğrafçılık ve sigorta primleri o meslekten elde ettiği gelirler üzerinden ödeniyor ve belli bir tutara kadar beyanname vermesine gerek yok.

Murat Şen'in fotoğrafçılığı bırakıp sadece youtube'a video çektiğini düşünelim, bu durumda artık bu videolardan elde ettiği gelir serbest meslek kazancı, kendisi de serbest meslek erbabı olacaktır. Bu durumda sigorta primi ödeyecek ama bu ödediği primlerin verdiği gelir beyannemesinde indirilmesini sağlayabilecektir. İster serbest meslek kazancı olsun ister arızi kazanç artık burada şirket açmasına gerek yok. Çünkü sermayeden ziyade şahsi mesai var, ticari mahiyette değil, bir işverene bağlı değil, işçi çalıştırmıyor.

Vergilendirme boyutuna uzmanlık alanım olmadığı için çok değinmek istemiyorum. Hatalı bilgi verme olasılığım yüksek. Burada esas değinmek istediğim nokta youtuberları vergi konusunda genellemek çok doğru değil. Makalenin linkini aşağıya bırakıyorum. Vergilendirme örneklerine makalede yer verilmiş. Uzmanlık alanım olmadığı için bu konuyu iki vergi müfettişine bırakmak daha doğru olacaktır. Ama net bir şey söyleyebiliriz, vergilendirme kişiye ve kişinin elde ettiği gelirin türüne göre farklılık gösterir.

Sonuç olarak YouTube'a hobi olarak başlayıp, bir süre sonra milyon izlenip çok gelir elde ettikten sonra işinden istifa ederek youtube'u işi haline getiren pek çok kişi var. Ya da işinden istifa etmeyip ayda 3-4 video atıp hobi olarak ilgilenen para kazanması aktif olsa da çok kazanmayan, youtube'dan elde ettiği geliri hayır kurumlarına bağışlayan ya da mikrofon, kamera gibi daha kaliteli video çekmek için ekipman alanlar var. Ne olursa olsun bu süreçte insanlar para kazanmayı aktif hale getiriyor çünkü belki bu şekilde motive oluyor. Belki gelire göre geleceğine karar verecek. Bu insanları kimsenin telaşlandırmasına, korkutmasına hakkı yok. İnsanları korkutarak reklamı yapılan siteye yönlendirmek ya da para kazanmasını engellemek çok yanlış bana göre.

Mesut Çevik'in videosu youtube'da para kazanması aktif insanların endişeye kapılarak para kazanmayı kapatmasına neden olacak ve belki de videoda amaçlandığı şekilde insanları reklamı yapılan siteden şirket kurup müşavirlik hizmeti almasını düşündürtecek. Elde edilen gelirin ve kişinin kategorisi burada önem arz etmektedir. Yazımın başında bahsettiğim Vergi Usul Kanunu 1961 tarihli. Bir kanunun eski tarihli olması çağ dışı olduğu anlamına gelmiyor elbette ama teknolojinin hızla ilerlediği, internet sektörünün her geçen gün katlanarak büyüdüğü, sınırların ortadan kalktığı böyle bir dönemde kanunlarımızda bu gibi konuların net cevabının olmadığını, bu gibi gri alanlarda yorum yaparak kanunlarımızı uyguladığımızı bilmek gerekiyor. Böyle bir durumda net ifadelerle "Youtube'dan gelir elde ediyorsanız bir şirket kurmanız gerekli ve sonrasında ödemeniz gereken vergiler belki de sizi bu işten caydıracak!" açıklamasıyla video yayınlamak belki bugün çok izlenmenizi, para kazanmanızı sağlayacak ama...

Dergi Linki (Mart - Nisan 2020 Sayısı) Makale 265. sayfada başlıyor: https://issuu.com/istanbulsmmmodasi/docs/malicozum158?ff

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 58
 • Ahmet Ak @ak0-0ahmet

  Açıklayıcı bir yazı olmuş. Yazıyı soluksuz okudum diyebilirim :). Farklı bir konuya da değinmek istiyorum. Burada devlet memuru olup YT kanalı açanlarda var. Devlet memurunun kanal açması yönünden bir sakınca yok diye biliyorum. Bunun dışında kazançlar için eğer pratikte yazıyı kaleme alan Avukat Bey'in bahsettiği şekilde bir uygulama varsa ve bu kişi kendi çabaları ile içerik üretiyorsa bu durumda elde edilen kazanç arızi bir kazanç olarak değerlendirilir ve şahıs şirketi açmaya gerek kalmaz sanırım. Ancak Mesut Bey'in yaklaşımı pratikte uygulanıyorsa ve elde edilen kazanç ticari kazanç olarak değerlendiriliyorsa 657 sayılı kanuna tabi memurlar için bu sıkıntı yaratmaz mı?

 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  Yorumların büyük bir çoğunluğunu okudum. @pof un yazının tamamını okudum.
  Arkadaşlar sakin olun. Bilmediğiniz konularda lütfen yorum yapmayın. Her olay kişiye özeldir.
  Her olaya göre vergilendirme farklı olur. Ayrıca idarenin bir görüşü yasalara da uygun olmasa uygulanmaktadır. Örneğin web tasarımı ticari kazanca sokarken ki bu görüşe katılmıyorum yazılımı sebest mesleke sokmakta.
  Lütfen eşe dosta değil konun uzmanı bir mali müşavere veya avukata danışınız.

 • Yeşim Ceylan @yesim-ceylan

  denk geldikçe üşenmeden youtube profilimden engelliyorum, tertemiz bir öneri sayfam var giriş ekranımda.

 • Yeşim Ceylan @yesim-ceylan

  küfür bunlarda,
  lükse şatafata özendirme bunlarda,
  özgünlük sıfır, ecnebilerde akım neyse alıp getiriyorlar,
  ya bunların bilgiç diye pazarlanan iki tanesi içeriklerini birebir yabancı videolardan araklayıp sunuyor piyasaya, kaynak paylaşmak falan hak getire..