!!! Önemli !!!
İyi akşamlar arkadaşlar.
Elimizde kiracı olarak 20.01.2013 tarihli bir kira sözleşmesi mevcut. Bugüne kadar olan kiralar da hep ödendi. Ev sahibi 10 yıl sürenin dolmasını gerekçe göstererek 27.07.2022 tarihinde 6 ay içerisinde evin tahliyesine yönelik ihtarname göndermiş. İnternetten baktığım kaynaklara göre ilk sözleşmenin süresinden sonra 10 yıl geçmesi gerekiyormuş. Yani 20.01.2014'ten sonra 10 yıl geçmesi gerekiyormuş. Sürenin dolmasından çok önce böyle bir ihtarname göndermiş. Bu durumda ne yapabiliriz?
Edit: Bu arada elimizdeki son sözleşme 2013'e ait. 2008'den bu yana aynı yerde oturuyoruz. Kaynaklarda hep "sözleşme yenilendiğinde 10 yıllık süre uzamış olur" dediği için 2013'ü baz alıyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 14 / 21
 • rsezer @rsezer

  1+10 yorumunuz yanlış, sözleşme tarihinden itibaren 10 yıl dolmasına 3 ay kala sözleşmeyi yenilemeyeceğini bildirdiğinde kanuna uymuş oluyor.

 • ibrahim @iaiauu

  1+10 yorumunuz doğru. Kanundaki kavramları karıştırmamak lazım.
  Sözleşmede kararlaştırılan kira dönemi 1 yıl, uzama dönemi 10 yıl. Sözleşmenin başlangıç tarihinden itibaren 11. Yılın bitiminden 3 ay önce bildirimde bulunulmalı.

  • Elixir @elixir

   @iaiauu @castiel Ben de biraz göz gezdirdim, haklıymışsınız. Bu durumda daha bir yılınız var. Evsahibinin avukatının hukuk bilgisi de benim kadarmış anlaşılan 😛
   https://mihci.av.tr/10-yillik-kiracinin-tahliyesi

  • castiel @castiel

   Evet ben de araştırmalarımdan öyle anladım. @elixir muhtemelen orada avukatın şöyle bir yanılgısı oldu. Kira sözleşmesi zamanında annesi ile yapılmıştı. 8-10 yıldır ortalarda görünmeyen kızı gelerek kirayı kendisine almak istiyor. Dolayısıyla son imzalanan sözleşmenin yılını falan bilmeden avukata gidip böyle böyle oldu diye açıklama yaptı o da ihtarname gönderdi diye tahmin ediyorum. Elinde sözleşmenin kopyasını tuttuğunu bile zannetmiyorum açıkçası. Annesi de halen hayatta ama kararlara karışmak istemiyorum diyor. Neyse genel duruma dönecek olursak kiramızı düzenli ödediğimiz ve uzatma yılı olarak henüz 10 yıl dolmadığı için herhangi bir sıkıntı yaşamayacağız gibi görünüyor sanırım. Bu durumda 20 Ekim 2023 gibi falan bize bildirimde bulunabilir diye anlıyorum.

  • ibrahim @iaiauu

   @castiel Fesih bildiriminde dikkat ederseniz en az 3 ay önce deniliyor kanunda. Erken gönderilmişse de yazılı olduğundan ve fesih iradesini de taşıdığından uzama döneminin bitimine yakın tekrar bildirimde bulunulması gerektiğini düşünmüyorum. Uzama döneminin sonunda doğrudan tahliye davası açılabileceği kanaatindeyim.
   Avukat da 1+10'a ilişkin durumu bilmesine rağmen zaten ihtarname gönderilecek, belki kiracı endişelenir erkenden tahliye eder diye göndermiş de olabilir. Ben de geçen ay bu şekilde gönderdiğimiz iki ihtarname sonunda kiracıların ev sahiplerine evi boşaltacakları haberini verdiklerini öğrendim mesela.

  • AB9 @sqn

   @castiel son anlattiginiza dayanarak annesiyle yeni kira kontratı yapmaya bakın derim. Aksi halde Ocak 2024te tahliye etmeniz gerekecek.

  • castiel @castiel

   @sqn Var diye biliyorum ama yine de kendim bakıp doğrulamaya çalışacağım. Umarım vardır. Eğer yoksa gerçekten sıkıntılı bir süreç bekliyor beni maalesef.

 • Barış Ataç @barisatac

  Bakın yasa dediğiniz gibi ancak dikkatli olmanız lazım ben şimdiye kadar kira sözleşmelerime hiç süre yazmadım yazdırmadım. Sizinkinde süre olduğuna emin olun. Sonra çok üzülürsünüz.
  Sözleşmenizde şu kadar yıllıktır veya şu tarihte son bulur gibi bir ifade olması lazım.

  • castiel @castiel

   Bizim durumumuz böyle bir şey değil. Hakkım olmayan bir şeyi de istemem açıkçası. Yıllardır oturduğumuz ve kirasını düzenli ödediğimiz bir evden ani bir ihtarnameyle çıkmak istemiyoruz sadece. Hem bu bölgeden başka yere gitmek zorunda kalmamak için ailevi sebeplerimiz var hem de ani bir taşınmayı maddi olarak kaldıramayız hepsi bu.

S10e ile gelen AKG kulaklığı kullanıyorum. Görüşmelerde yürürken falan kulaklığın sallanması ve çarpmasıyla karşıya çok gürültü gittiğinden şikayet ediyorlar. Bu durumu yaşamayacağım uygun fiyatlı kablolu kulaklık öneriniz var mıdır?
TWS kulaklıkları da düşündüm ama onların da görüşme için kullanılabilecek kaliteli olanları çok pahalı maalesef.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Tezim için 2 gün yoğun çalışmam gerekiyor. Dinç kalabilmek ve geceleri az uyuyarak çalışmaya devam edebilmek için tavsiyeleriniz var mı? (Kahve hariç, onu zaten aralıklı olarak tüketiyorum)

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 14

İşlemcinin birkaç pinine termal macun bulaştı, ne yapabilirim?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 18

Ryzen 5 3600 ile kullanmak için Vatan Bilgisayar'dan MSI B450M PRO-VDH PLUS anakartı aldım. Herhangi bir talep ekranı falan yoktu, vatanbilgisayar bios güncelleme yapmadan göndermiştir değil mi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 9

Mevcut sistemim Intel Pentium G4600 ve RX570 ile 2x8GB Kingston HyperX Fury 2400MHz DDR4 ram kullanıyorum. Ryzen 5 3600 almayı düşünüyorum ama şimdilik bütçem sadece işlemci ve anakartı yenilemeye yeterli. Bir süre 2400 Mhz ram ile devam etmek mantıklı mı yoksa biraz daha bekleyip ramlarle beraber mi güncellemeliyim?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 15 / 20

1 hafta kadar önce diskte yaşadığım problemi paylaşmıştım. Disk artık tamamen kullanılamıyor. Garantisinin bitmesine 1 ay kadar var. Garantiye göndersem sizce yenisiyle değişim yaparlar mı acaba?

#disk #wd #problem Masaüstü bilgisayarımda ssd ye ek 3 TB WD'nin WD30EZRZ...

#disk #wd #problem Masaüstü bilgisayarımda ssd ye ek 3 TB WD'nin WD30EZRZ modeli sabit diskim var. 1,5 yıldır falan kullanıyorum. Disk bilgisayar
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#disk #wd #problem
Masaüstü bilgisayarımda ssd ye ek 3 TB WD'nin WD30EZRZ modeli sabit diskim var. 1,5 yıldır falan kullanıyorum. Disk bilgisayar açılışında geliyor ama torrenti falan açınca bir süre %100 kullanım oluyor torrentteki dosyaları listelemeye çalışıyor, sonrasında bilgisayarımdaki disk listesinden gidiyor. Disk yönetiminde de görünmüyor gittiğinde. Disk yük binince takılı değilmiş gibi davranıyor. Yeniden başlatınca diski gördü torrenti açmadan fotoğraflar falan vardı onları hariciye yedekledim çalıştı ama torrenti açınca gene bir süre %100 oldu ve gitti. Sizce disk ölmüş mü? Daha önce karşılaşan var mı bu durumla?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ARMv7 @armv7

  Hdtune ile tarayın ve health kısmına bakın durum nedir diye

 • sawgent @sawgent

  Aslında torrent programını açınca %100 olması normal. Zira ilk açılışta listedeki dosyaları doğrulama yapıyor. Ondan sonra kaybolması normal değil tabi. Öncelikle kablo ve port değiştirmeyi deneyebilirsin. Sonrasında low level formatı başarılı şekilde atabilirsen ciddi sorun yoktur. Ama bu saatten sonra o diske ne kadar güvenebilirsin o da ayrı bir konu.

  • castiel @castiel

   Evet ilk başta olması normal ama sonrasında diskin kablosunu çekmiş gibi diski görmemesi garipti. Sata portunu değiştirdim bir değişiklik olmadı akşam. HD Tune ile gece yavaş hata taramasına bıraktım 5 saatte tamamlamış taramayı ve hata bulamamış. Sabah birkaç kez aynı durumları test ettim problemsiz çalışıyor. Torrentte de ilginç bir şekilde kaç kez denediysem %100 olmadı en fazla %80 civarına geliyor dosyaları doğrularken. Şu an verilere erişebiliyorum disk çalışıyor ama problem neydi, tekrarlar mı hiç bilemiyorum 🙁

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  HDD'ye taktığınız, elektrik kablosunu değiştirmeyi deneyiniz. Bir de imkan varsa başka bir güç kaynağı ile deneyiniz. Bunları yapmadan önce de disk yoğun bir benchmark programı ile bir disk yükleme denemesi yapmayı deneyin. Torrent yazılımından mı başka bir şeyden mi önce onu belirleye çalışın, kısaca.

  • castiel @castiel

   Sata portunu değiştirmiştim bir faydası olmamıştı. Gece HD Tune ile yavaş hata taramasını açıp bıraktım 5 saat civarı taramış ve hata bulamamış. Sabah açılıştaki diskin kopmasına sebep olan işlemleri 4-5 kez denedim problem yaşamadım. Benchmark falan da yaptım gene herhangi bir problem olmadı. Şu an hiçbir problem yok görünüyor ama problemin sebebini bulamamış olmak sıkıntı 🙁 Tekrar olursa güç kablosunu değiştirmeyi deneyeyim, şu an yedek alıyorum riske atmak istemedim. Farklı güç kaynağıyla deneme imkanım yok maalesef. Oyun falan da açıp denedim sistem fazla güç çeksin diye ama onda da problem çıkmadı sabah. Özetle şu an çalışıyor ama neden çalışmamıştı ya da tekrar eder mi bu durumu onu bilemiyorum 🙁