Aramızda mobil uygulama geliştirenler vardır illa ki. Sizce Swift mi öğrenmek daha mantıklı yoksa Flutter mı? Ve öğrenmek için tavsiye edebileceğiniz kaynak/proje var mı?
Flutter bir miktar biliyorum fakat hem söz dizimi çok hoşuma gitmedi hem de kurumsal ilanlarda pek rastlamıyorum.

Not: Ülkenin durumunu düşününce remote ve freelance iş imkanlarının geniş olması önemli tabii 😅

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • mrmetalhead @mrmetalhead

  Bence mobile developer olacaksan Swift, SwiftUI, Flutter, Kotlin, UIKit, Dart vs hepsini ogrenmek lazim siradan. Yani demek istedigim hem Android hemde IOS icin Native ve Cross-Platform app yazabiliyor olmak lazim. Ben sadece SwiftUI yazarim gerisine karsmam pek karsilik bulmayacaktir bana kalirsa.

  Nereden baslayacagini soruyorsan, bana kalirsa Swift ve SwiftUI ogrenmekle baslayabilirsin, Apple dokumanlari baslangic icin yeterli olur, devamina sonra bakarsin.

  Swift, Dart, Kotlin: programlama dili,
  Flutter ve SwiftUI is framework.

  • castiel @castiel

   Bilme konusunda haklı olabilirsiniz. Ama uzmanlaşma kısmı için hepsinde uzmanlaşmak çok zor. Öğrenirken belirli bir düzeye kadar hepsini öğrenebilirim. Büyük bir uygulamanın iki platformdaki native tarafını tek başıma yazabilirim diyemez kimse bence. Aklı başında bir şirket de iki tarafı da sen geliştireceksin demez diye düşünüyorum ciddi uygulamalar için. Küçük uygulamalar için tek kişi altından kalkabilir tabii ama daha ciddi işlerde zor geliyor bana. O yüzden uzmanlaşmak için ise birini seçmem gerekecek illa ki. Hızlı öğrenen birisiyim ama uzmanlaşma başka bir boyut. Ben daha çok backend geliştirici olarak çalıştığım için mobil pazara çok hakim değilim. Biraz da o yüzden fikir almak istedim.

  • mrmetalhead @mrmetalhead

   @castiel benim gorusum elinizde cihaz varsa Swift ve SwiftUI ile baslayin, UIKit cok kullaniliyor anladigim kadari ile cunku mevcut applerin cogu hali hazirda UIKit ile yazilmis. Apple Vision OS icin UIKit destegide acikladi ama adamlarin ilerledigi yol belli, bir sure sonra illaki tamamen SwiftUI'a gecilecektir.

  • castiel @castiel

   @mrmetalhead Apple cihazım var o taraftan ilerleyebilirim rahatlıkla. Dediğiniz gibi o şekilde başlayıp duruma göre ilerlemek mantıklı görünüyor.

 • castiel @castiel

  O beni de bir miktar düşündürüyor açıkçası.

 • Mert Ahmet Altıparmak @m-ahmet

  Ben java ile başladım. Kolin'e geçtim. Sonra iş buldum xamarin forms ile yazıyoruz şuan uygulamaları. Buradan da .net Maui'ye geçeceğiz büyük ihtimalle. Aslında bu herkes için ayrı bir süreç olarak işliyor anladım kadarıyla. Ama benim krndi görüşüm şu: hangi platformda yazacaksan o platformun native dilini öğrenmek gerek. Androidse kotlin, ios ise onda ne varsa swift galiba.

 • Papa Emeritus @pope

  Swift derim. Cross platform çözümlerle başlarsanız platformdan kopuk olursunuz ve belki yakından takip etseniz aklınıza gelebilecek fikirlerden olursunuz.