Güneş Enerjisi Sistemi Projem, Baştan sona tecrübelerim.

Merhabalar. 2 aylık projemin sonuna gelmiş bulunuyorum. Bu bağlamda uzun bir yazı olacağını zaten belirtmeme gerek kalmayacak görüldüğü üzere.

 

KAFAMDAKİ PROJE NASIL BAŞLADI?

Aslında bu işe başlama sebebim elektirik faturaları değil tamamiyle çocukluğumdan beri var olan elektronik ilgim diyebilirim. güneş panelleri de ayrıca ilgimi çekiyordu. bir kaç kez bu projeye girmeye yeltendim ama hiç bir yardım almadan sadece internet kaynağından bu işe başlamak dipsiz kuyu gibi geldi ve vazgeçtim. Yine bir gün bir cesaretle 200w lık hiç aklımda olmayan büyük bir panelle siparişimi vermiş bulundum. 50w bir panelle sadece telefon şarjları için kullanmayı düşündüğüm bu projenin ilk ayağı neden 200w oldu derseniz watt/tl dengesi içerisinde 200w ı daha mantıklı buldum.

İkinci ayağı olan usb şarj devrelerini de satın aldım. ancak attığım ilk adıma göre küçük kalan bu ikinci ayağı inverter ile güçlendirmek istedim. 150wlık modifiye sinüs inverter aldım. fiyatı da uygundu tabi.

bu proje ile bilgi dağarcığımı genişletirken 3. ayağı olan bataryaları da ister istemez öğrenmiş oldum. lifepo4 bataryalardan haberim olmuş oldu. tabi beni ikna eden güneş panellerinin ışık şiddetine göre bariz performans dalgalanmaları yaşadığı gerçeğini öğrenmem oldu diyebilirim. Ayrıca ışık olmadığında bile güneş enerjisinden faydalanma fikri de mantıklı geldi. Dolayısı ile bir adet lifepo4 20amperlik bir akü sipariş geçtim...

bu zincirleme reaksiyonun kaçınılmaz ürünü olan solar şarj kontrol cihazını da es geçemezdim tabi. kafamdaki ilk projeme yani düşük maliyetle deneysel başladığım projeme sadık kalmak amaçlı pwm  solar şarj kontrol cihazı aldım.

 

Sonuç olarak ürünler elime geçince ilk deneyimleri elde etmiş oldum. Bu deneyimlere geçmeden bazı kavramları üstün körü bilgileri açıklamak isterim.

şarj kontrol cihazları genel olarak ikiye ayrılır. pwm şarj kontrol cihazı ve mppt şarj kontrol cihazı

PWM şarj kontrol cihazları panelden gelen amper değerini aküye doğrudan iletirken voltajı aküye uygun şarj voltajına düşürür. paneliniz örneğin 20v 10amper ise  yani Watt =Volt x Amper den 200w lık bir paneliniz vardır. pwm şarj kontrol cihazı tam güneşte aküye 10 amper verir şarj voltajı da 14v ise 14V x 10A = 140Watt enerji almış olursunuz panelden. burada 60wattlık bir enerji buharlaşmış olur.

MPPT Şarj kontrol cihazları ise panelden gelen  voltajı akünün şarj voltajına düşürken amper değerini panelin toplam gücüne eşitleyecek şekilde yükseltir. yani panelden gelen voltaj 20v ise bunu 14v a düşürür. 14Voltu panelin toplam gücü olan 200watta eşitlemek için yaklaşık 14amper aküye güç verir. böylece voltaj düşümü sebebiyle meydana gelen güç kaybı telafi edilmiş olur.

Tabi ki bunu sadece panelden tam verim alabilmek için değil de özellikle kapalı havalarda zaten meydana gelen kayıpları da telafi ettiğini unutmamak gerekir. kapalı hava güneş enerjisinin bir numaralı sıkıntısıdır. öyle ki güneşin önüne gelen bir parça bulut bile bu sistemin verimliliğini önemli ölçüde düşürüyor.Yine panelin herhangi bir hücresinin ışık alamaması da panelin performansını önemli ölçüde etkiliyor. hazır bu noktaya değinmişken bu sistemi balkona kurmak gibi fantazilere de girmeyin. güneşin önüne gelen bir parça buluttan bahsetmişken balkon gibi güneşi sadece belli açılardan alan bir ortamda güneş panelinden verim almak çok olası değil. üstüne balkonu kaplayan koca panel ve kabloların size yaratacağı sıkıntıları saymıyorum bile.

 

İkinci olarak değinmek istediğim konu ise inverterler üzerine.Pek çok çeşiti olmakla beraber genel olarak iki çeşittir.

Modifiye Sinüs İnverter ve Tam Sinüs İnverter

Modifiye sinüs inverterleri kısaca açıklamak gerekirse alternatif akımın yapacağı dalganın kare dalga olmasına modifiye sinüs yani modifiye dalga diyoruz.Normalde evlerde kullandığımız şebeke elektiriğinden farklı bir dalga olmasına rağmen üretilme sebebi bu tür cihazların çok daha ucuz olması denilebilir. ancak yukarıda bahsettiğim 150wattlık inverter ile edindiğim tecrübelerime göre hassas cihazlarda içinde elektronik kart bulunan cihazlarda cihazınıza zarar verme ihtimali olan inverterler. yani bir taraftan ucuza alırsınız ama bir taraftan daha pahalıya maal olabilir. bu tür cihazları ampül gibi belli işlerde kullanacaksanız olabilir. onun dışında şahsen modifiye sinüs inverteri evinize bile sokmayın derim. benim başıma gelen mesela watt ölçerimin içindeki bir drenci yaktı. zamanında çıkarmasaydım bozulabilirdi de... aynı şekilde televizyon bağlasam her türlü arıza çıkarma potansiyeline sahip inverterler. ayrıca motorlu cihazlarda motorun daha fazla ısınmasına yol açtığını okudum bazı kaynaklarda. o yüzden modifiye sinüs inverterleri asla önermiyorum.

 

Tam sinüs inverterler ise bizim halihazırda evde kullandığımız şebeke elektiriği dalgasında elektirik dönüştüren aygıtlar diye tanımlayabiliriz. evinizde kullandığınız her türlü cihazı bağlayabilirsiniz. burada sizi sınırlandıracak olan şey akünüzün verebileceği amper değeri inverterinizin gücüdür.tam sinür inverterler daha pahalı olmasına rağmen kesinlikle tam sinüs inverter almasınızı öneririm.

 

hazır inverter konusuna değinmişken tam sinüs inverter seçerken dikkat etmeniz gerekenlerden de bahsedeyim. öncelikle güvenilir yorumları güzel mağazalardan alışveriş yapınız. çünkü başıma gelenlerden yola çıkarak size tam sinüs diye daha ucuz olan modifiye sinüs aynı marka benzer bir model gönderebiliyorlar. eğer bu konuda acemiyseniz bunu anlamayabilirsiniz. bir de çinden tam sinüs inverter alacaksanız yine yorumları bol olan güvenilir mağazaları tercih edin. çünkü çinliler tarafında da gerek pwm mppt şarj kontrol cihazları gerekse tam- modifiye sinüs inverterler konusunda sizi kandırmaya çalışabiliyorlar. tabi ki bir diğer önemli nokta ise evde kullanacağınız için fanı sadece ısındığında aktif olan mümkünse sessiz olduğunu beyan eden inverterler tercih ediniz. çünkü inverter fanları ile saç kurutma makinasının fanı arasında çok az desibel fark var. böylesine cihazları aynı ortamda kullanmanız pek olası değil.

bir diğer konu olan inverter konusunda birşeyler söylemek gerekirse;  bunların hem inverter hem de şarj kontrol cihazı olan akıllı olanları var. bu tür cihazlar extreme olduğu için üzerinde durmayacağım zaten bildiğim bir alan değil. genelde evin tamamına yakın elektiriğini yüklenecek projelerde kullanılıyor. Bunun haricinde aküsüz sistemler denilen gündüz üretilen elektiriğin sisteme verilip gece şebekeden kullanılarak bi anlamda gündüz ürettiğin elektiriği devlete satarak dönüşümlü sistemlerde de kullanılıyor. tabi birebir araştırmadım ama son 2 yıldır bunun da bir anlamı kalmadığını öğrendiğim bir kaç kaynak gördüm. brokrasisi dağıtım bedeli vs...

 

Kavramsal olarak son olarak panel çeşitlerine değinelim. Genel olarak Monokristal ve polikristal diye ikiye ayrılan paneller satılmakta ve bunlarında kendi içinde çeşitli varvasyonları bulunmakta. monokristallerin düşük ışıkta daha verimli olduğu söylense de izlediğim videolardan anladığım kadarıyla çok az bir fark olduğunu gördüm. bu bağlamda fiyat farkı uçuk olmadığı sürece monokristal alınabilir ancak şarttır diyemem. bir nokta daha var ki bunu şahsi olarak algılamayın. sadece bu sistemlerle kurmuş kişilerin yazdıklarından yola çıkarak genelde yabancı üretim panelleri öneren yazılar okudum. tercih sizin tabi ki...

 

Gelelim incelemenin Özüne: bu kadar bilgi dağarcığından sonra kişisel olarak subjektif verilerle birazcık objektif verilerle yoğurarak aktaracağım.

 

3 tane 20amper/saat akümü paralel bağladığım bir sistem kurmaya karar verdim. ancak tek aküyle bu işi yapmak daha mantıklı olabilirdi. çok planlı bir şey olmadığı için sonucunda illaki şöyle olsaydı dediğim çok şey oldu.

 

bu paralel bağlı akülere mppt den gelen elektiriği görmek amaçlı bir ampermetre ekledim. resimde görüldüğü üzere mavi ekranlı olan ampermetre. tabi bir çok şeyi daha gösterebiliyor.

bu aküleri sadece elektirikle şarj edebilmek amaçlı lityum destekli pwm solar cihazımı değerlendirmeye karar verdim. sisteme eklemiş olsam da henüz verimli kullanamadım çünkü uygun bir adaptör bulamadım. şöyle en azından 20v ve yukarısı bir adaptör ve güçlü bir amper değeri olması lazım diye düşünüyorum. tabi bu solar şarj kontrol cihazını bir anahtarla aküden bağlantısını kesip açabiliyorum. çok elzem bişey değil ama solar cihazı kapatmam gerekirse diye ekledim. yanına da solar cihazın aydınlatma çıkışlarını  bir nevi aküden doğrudan enerji almak maksatlı iki kutup soket ekledim.

 

En üstte görülen şey ise çinden aldığım boost ve buck voltaj regülatörü. yanlış hatırlamıyorsam 0-35v ve 0-5amper e kadar destekliyor. kumandalı ve uygulamalı bir şey ama uygulama kısmını yapamadım. kumandası işlevsel olduğu için de çok üzerinde durmadım. bir gün bunu da hallederim diye düşünüyorum.

 

tabi bir de 2 adet usb çıkışı da ekledim. çıkışlardan biri hızlı şarj destekli diğeri 3 ampere kadar destek sunuyor. bunun da kapatıp açılabilir olması açısından bir anahtar ekledim.

 

 

 

tabi bir de çatıya paneli nasıl koyduğum ile ilgili görseller ekleyecek olursak kabloları bacadan almak üzere :

paneli kremitlere karbonat ve japon yapıştırıcısı ile tuttturdum. ben herşeyde olduğu gibi buna da deneysel yaklaştım. yani tavsiye edebileceğim bir yöntem olarak bakmayın. mazallah uçar muçar rüzgarda bizim evin etrafı müsait olduğu için sıkıntı olarak görmedim.

 

 

 

SONUÇ:

 

Aylık 10kw civarında ortalama bir kullanım ettim üçbuçuk ayda. şimdiye kadar 32kw civarında bir kullanımım oldu. bu da kw başına zamlı tarifeyle kw  0.90 ise 28-29 lira ediyor. kısaca külli zarar bir proje oldu ki zaten kar amaçlı girişilecek bir şey olmadığını ufak bir araştırmayla anlıyorsunuz.

incelemenin sonları biraz üstün körü oldu. sizin sorularınızla bu incelemeyi biraz daha iyileştirebilirim.

 

#güneşpaneli

 

 

 

 

 

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 10
 • eskod @eskodd

  Karavan için ideal olabilirmiş

  • Höşelek @benvaryaben

   zaten gerçekten elektiriğin olmadığı yerde değeri olabilecek bir sistem. elektirik varken mantıklı değil. ben 600wlık inverterin fanını iptal ettim fazla yüklenmediğim için bir sorun olmadı. ama fan sesi çekilecek gibi değil. ev tipi akıllı inverterleri de bir dolabın içinde ve mümkünse evin dışında montajlamak lazım.

 • çöküş @noisecash

  İnverterde en önemli.konu olan on grid ve off grid özellikleri var burası hayati bir konu ,şebeke ceyrani olmadan.bir çok inverter çalışmıyor ,on yada off grid inverterler seçim yapılırken önemli misal dağ veya bağ evinde yanlış inverter alırsanız sistem çalışmaz..
  Birde çift taraflı paneller var bunların altında kasa yok panelin hem üstü hem altı yansıtıcı levha ile güneşten enerji sağlıyor yansıma ile..

 • ofis @ofis

  Çift taraflı saat olsa kaç paralık elekttik satardınız acaba, hem kullanım hem satış yapınca biraz toparlayabilir ama çift taraflı saatte ucuz değil. Apartman ortak kullanımı için düşünülebilir masraf bölüşülür.

 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  güneş panellerin altından rüzgar geçmeli aşırı ısındığı için performans kaybı olur diyorlar. bir de ben olsam kiremitlere değilde bacaya monte ederdim daha güvenli olur.

  • Höşelek @benvaryaben

   Bacaya bağlama işi için panelin çıtasına bir kaç delik açmak icap ediyordu. Bunu yaparken paneli kırma riski var sonuçta tamperli cam. Deneyimim olsa neyse. Bu şekilde de bir sorun yaşamadım şimdilik. Rüzgarlı havalarda bişey olmadı şimdilik. Sıcaklık konusunda performans illaki düşer.ancak benim senaryomda bu şekilde daha pratik olduğu için bu uyduruk yöntemi seçtim.

BTK tarafından, 15.09.2020 tarihinden itibaren, e-Devlet üzerinden abonelik sözleşmelerini fesih etme imkanımız getirilmiştir. İlgili usul ve esaslar yayınlanmıştır. Okuyunuz inceleyeniz hakkınızı ve hukukunuzu biliniz.

Nisan ayında Usul ve esasların taslak halinde yayınlanmıştı. Kamuoyundan ve işletmeciler tarafından görüşler alındı. Bende taahhütlü aboneler için bazı tavsiyelerde bulunmuştum. Nispeten benim üzerinde düşündüğüm gibi bazı maddelerde değişiklik yapılmış. Kafanıza takılan bir işlem olursa ise iletişime geçebilirsiniz. https://www.btk.gov.tr/uploads/boarddecisions/e-devlet-kapisi-uzerinden-abonelik-sozlesmesi-fesih-basvurusu-yapilmasina-iliskin-usul-ve-esaslar/139-2020-web.pdf @gamsizm #BTK
#BTKÇalışıyor #taahhüt #HaftalıkGündemeMalzeme

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 18
 • Mr.Tekin @tekin224

  Cezayı ödedikten sonra 🙂 Bunun artısı artık faxla falan uğraşmadan e devletten iptal edebileceğiz.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Güzelmiş. Keşke böyle şeyler için bir demo alanı olsa da devreye girmeden görebilsek formları vs.

  • Alican @cancagir

   Form var abi, EK1 formu var sadece bu form ile aboneliği fesih edebiliyorsunuz. Usul ve esasları incelediğiniz zaman olayın nasıl olduğu daha iyi anlaşılıyor. Şunu da belirteyim e-Devlete şifre ile girişlerde abonelik feshi yapılamayacak. Haftalık gündem değerlendirmesinde durumu anlatırsanız eğer insanlara yanlış bilgi vermiş olmayın.

   Şöyle ki;

   (1) Aboneler, e-Devlet Kapısına güvenli elektronik imza, Kimlik Kartı veya internet
   bankacılığı/mobil bankacılık yöntemlerinden birisi ile giriş yapmış olmak şartı ile abonelik sözleşmesi fesih
   başvurularını işletmecilere iletebilirler.

   Yani e-Devlet şifresi ile girerseniz eğer ben sana abonelik fesih hakkı tanımam diyor. e-Devlet kapısına güvenli elektronik imza, Yeni nesil cipli Kimlik kartları veya internet ve/veya mobil bankacılık kanalları ile giren kişiler abonelik fesih başvurusunu iletebilir diyor.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @cancagir Valla güzelmiş ama o fesih bedellerinin hesaplanmasında kan çıkar. Keşke otomatik olarak gözükse ve ödenebilse.

  • Alican @cancagir

   @gamsizm (6) Abonelere, fesih başvuruları sırasında varsa taahhütlü abonelikleri için cayma bedeli çıkabileceği konusunda e-Devlet kapısı üzerinden bilgi iletilir.

   Murat abi yukarıdaki madde hükmüne göre düşüncem, cayma bedeli çıkabileceği konusunda bilgi iletilir maddesine istinaden, çıkacak olan bedelin tüketicinin bilgisi dahilinde olunması ve gelecek olan faturayı online olarak ödenmesi senin dediğin işlem ile uyuşmaktadır.

  • ad33p @ad33p

   @cancagir Çıkabileceği konusunda bilgilendirilir diyor. Bana daha çok, şu şu tarihe kadar sözleşmeniz bulunmaktadır, iptali durumunda cezai işlem uygulanacaktır gibi bir uyarı çıkaracaklarmış gibi geliyor. Ama sözleşme bilgilerine göre ceza gösterseler şahane olurdu.

Bekçiler kendilerine, mahalle muhafızı, polis yardımcısı veya mahalle...

Bekçiler kendilerine, mahalle muhafızı, polis yardımcısı veya mahalle polisi denmesini istiyor
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 6

Kültür ve Sanat Aktiviteleri

Berlin Filarmoni Orkestrası’nın konserleri 31 Mart’a kadar ücretsiz: https://www.digitalconcerthall.com/en/home
Amsterdam Belgesel Film Festivali birçok filmini ücretsiz erişime açtı: https://www.idfa.nl/nl/
Art Basel, sergilerini internete taşımış ve tüm parçaları online viewing rooms şeklinde yayınlamaya başlamış: https://www.artbasel.com/viewing-rooms
Pinacoteca di Brera - Milano https://pinacotecabrera.org
Salvador Dali Museum: http://www.thedali.org/virtual-tour/
Zeugma Museum: http://zeugma.org.tr/sanaltur.aspx
Galleria degli Uffizi - Firenze https://uffizi.it/mostre-virtuali
Musei Vaticani - Roma http://museivaticani.va/content/museivaticani/it/collezioni/catalogo-online.html
Museo Archeologico - Atene https://namuseum.gr/en/collections/
Prado - Madrid https://museodelprado.es/en/the-collection/art-works
Louvre - Parigi https://louvre.fr/en/visites-en-ligne
British Museum - Londra https://britishmuseum.org/collection
Metropolitan Museum - New York https://artsandculture.google.com/explore
Hermitage - San Pietroburgo https://bit.ly/3cJHdnj
Guggenheim Museum https://www.guggenheim.org/plan-your-visit/guggenheim-from-home
Ayasofya Museum: http://www.3dmekanlar.com/tr/ayasofya.html
Pergamon Museum: https://artsandculture.google.com/entity/pergamon/m05tcm?hl=en
Beylerbeyi Sarayı: http://www.3dmekanlar.com/tr/beylerbeyi-sarayi.html
Yapı Kredi Sanal Müze: http://yapikredisanalmuze.com/
Smithsonian National Museum of Natural History: http://naturalhistory.si.edu
Musée d’Orsay - Paris: https://artsandculture.google.com/partner/musee-dorsay-paris
Rijksmuseum - Amsterdam: https://artsandculture.google.com/partner/rijksmuseum
Pera Müzesi: https://artsandculture.google.com/partner/pera-museum?hl=tr
Sakıp Sabancı Müzesi: https://artsandculture.google.com/partner/sakp-sabanc-museum?hl=tr
İstsanbul Modern: https://www.istanbulmodern.org/sanaltur/
Rezan Has Müzesi: https://artsandculture.google.com/partner/rezan-has-museum?hl=tr
Borusan Contemporary: https://artsandculture.google.com/partner/borusan-contemporary?hl=tr
Masumiyet Müzesi: https://artsandculture.google.com/partner/museum-of-innocence?hl=tr
SALT: https://artsandculture.google.com/partner/salt?hl=tr
Rezan Has Müzesi: https://artsandculture.google.com/partner/rezan-has-museum?hl=tr

Kütüphaneler

Dünyada son 5 asra ait 67.000 tarihi harita ücretsiz online erişime açıldı: https://www.davidrumsey.com/
Diyanet İşleri Başkanlığı Kütüphanesi Yazma Eserler Kataloğu: https://kutuphane.diyanet.gov.tr/YazmaEserSearch.aspx
Harvard Üniversitesi İslami Miras Projesi Kütüphanesi: https://curiosity.lib.harvard.edu/islamic-heritage-project?utm_source=library.harvard
Tübitak bilim dergi arşivini ücretsiz kullanıma açtı: https://services.tubitak.gov.tr/edergi/user/index.jsp
Metis Yayıncılık, Defter ve Metis Çeviri dergilerini elektronik ortamda kullanıma açtı: https://www.metiskitap.com/catalog/archive
TBMM Milli Saraylar Kütüphanesi arşivini açtı: https://acikerisim.tbmm.gov.tr/xmlui/handle/11543/2112
Yazma Eserler Kurumu, transkripsiyon, tıpkıbasım ve yayınları erişime açtı: http://www.ekitap.yek.gov.tr/
Boğaziçi Üniversitesi Yayınları bazı yayınlarını ücretsiz erişime açtı: https://www.bounyayin.com/yayin-kategorisi/indirilebilir-yayinlar/
Penn Universitesi’nin kadın yazarlara özel erişime açtığı yayınlar: digital.library.upenn.edu/women/
İstanbul Üniversitesi Merkez Kütüphanesi 2.dünya savaşı öncesi yerel gazetelerin kaynaklarını online erişime açmış: http://nek.istanbul.edu.tr:4444/ekos/GAZETE/
Cambridge Yayınları Mayıs ayına kadar bütün ana ders kitaplarını ücretsiz bir şekilde paylaşıma açmış: https://www.cambridge.org/core/what-we-publish/textbooks
SALT Araştırma “Sanat”, “Mimarlık ve Tasarım”, “Kent, Toplum ve Ekonomi” Arşivlerini 31 Mart’a kadar erişime açtı: https://archives.saltresearch.org/ https://saltonline.org/tr/books https://saltonline.org/tr/blog https://saltonline.org/tr/webprojects

Eğitim ve Kurslar

Khan Akademi’nin Sanat Tarihi dersleri: http://www.khanacademy.org.tr/kategori.asp?cat=30
Ücretsiz Ivy League kursları: https://www.freecodecamp.org/news/ivy-league-free-online-courses-a0d7ae675869/
Microsoft Ücretsiz Phyton Kursu: https://www.youtube.com/watch?v=jFCNu1-Xdsw
Linkedin’in ücretsiz 16 online eğitimi: https://learning.linkedin.com/blog/productivity-tips/new-to-working-remotely--these-resources-can-help?trk=sme-linkedin_cmp_covid19_learning&src=s-other&linkId=100000011145297
ODTÜ’nün ücretsiz online dersleri: https://ocw.metu.edu.tr
MIT'den Prof. Stanley Kowalski'nin 1. sınıf fizik mekanik ders notları
Tüm notların pdf'i: https://goo.gl/RNZL6M
Kara tahtanın pdf'i: https://goo.gl/q2MsY4
Dersin sitesi: https://goo.gl/XGXGS
MIT Türkçe online ve ücretsiz dersler: https://ocw.mit.edu/courses/translated-courses/turkish/
Bazı ücretsiz Udemy dil kursları
İspanyolca: https://lnkd.in/gkwWfYy
İngilizce: https://lnkd.in/g-gJdUM
Fransızca: https://lnkd.in/gExyiKk
Arapça: https://lnkd.in/gNfdhNs
Portekizce: https://lnkd.in/gQyNpnn
Rusça: https://lnkd.in/gJgERP9
Japonca: https://lnkd.in/gYsN8Tr
Tohum Otizm Vakfının ücretsiz online eğitimleri: http://tohumotizmportali.org/anasayfa

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Amatör Telsizcilik Nedir ve Neden Önemlidir?

Amatör telsizcilik ülkelerin gelişmişlik seviyesini ortaya çıkaran önemli hobilerden biridir. İçerisinde amatör kelimesinin geçmesine rağmen doğal afet, savaş gibi acil durumlarda iletişim sürekliliğini sağlayabilmek için en temel gereksinimlerden biri telsiz haberleşmesidir. Bu sebepten dolayı ülkemizde de gelişmiş telsiz istasyonları bulunmaktadır. Amatör telsizcilik lisansı  A, B ve C olmak üzere 3 sınıfa ayrılmaktadır. Sınavda A ve B sınıfı için oluşturulan sorulardan en az 75 puan alanlar A sınıfı, 60-74 arası puan alanlar B sınıfı; C sınıfı için oluşturulan sorulardan en az 60 puan alan adaylar C sınıfı amatör telsizcilik belgesi almaya hak kazanırlar.

A sınıfı belgesi: Özel Telsiz Sistemleri Yönetmeliğinin ekinde yer alan EK-4 Amatör Telsiz istasyonları’nın Tablo-1’inde belirtilen tüm frekans bantlarında, belirlenen güç sınırlarında, izin verilen emisyonları kullanabilme olanağı sağlar,

B sınıfı belgesi: Özel Telsiz Sistemleri Yönetmeliğinin ekinde yer alan EK-4 Amatör Telsiz istasyonları’nın Tablo-1’inde B sınıfı için belirtilen frekans bantların, belirlenen güç sınırlarında, izin verilen emisyonları kullanabilme olanağı sağlar.

C sınıfı belgesi: Özel Telsiz Sistemleri Yönetmeliğinin ekinde yer alan EK-4 Amatör Telsiz İstasyonları’nın Tablo-1’inde B sınıfı için belirlenen Spektrumun bir bölümüne düşük güç seviyelerinde kısıtlı erişimi sağlar

 

Kullanışlılık açısından A sınıfı amatör telsizcilik belgesi alınması önerilmektedir. A sınıfı amatör telsiz belgesi alabilmek için sınav sonucunuzun en az 75 olması gerekmektedir. Amatör telsizcilik sınavlarını kıyı emniyeti genel müdürlüğü yapmaktadır. http://www.kiyiemniyeti.gov.tr/userfiles/file/AmatorTelsiz/sorubankasi.raradresinden soru bankasını indirerek sınava hazırlanabilirsiniz. Ankara, Antalya, Bartın, Bursa, Çanakkale, Denizli, Elazığ, Erzurum, Gaziantep, İstanbul Anadolu Yakası, İstanbul Avrupa Yakası, İzmir, Kayseri, Mersin, Sakarya, Samsun, Sivas, Tekirdağ ve Trabzon şehirlerinde amatör telsizcilik sınavlarına girebilirsiniz. Amatör telsizcilik konusunda daha detaylı bilgi almak için https://www.kiyiemniyeti.gov.tr/telsiz_mudurlugu adresini ziyaret edebilirsiniz. Amatör telsizcilik sayesinde morse alfabesini de öğrenerek kendinizi geliştirebilirsiniz. Ayrıca amatör telsizcilik kulüplerine katılarak etkinliklerde farklı insanlarla tanışarak kendinizi bu alanda daha da geliştirmeniz mümkün.

 

Amatör telsizcilik sayesinde farklı alanlara yönelerek yeni hobiler edinebilirsiniz. Örneğin kullandığınız cihazın antenini değiştirmek/modifiye etmek için araştırma yaparak kendinizi bu alanda geliştirebilirsiniz. Ayrıca cihaz üzerinde de modifiye imkanınız olacağı için elektronik konusunda pratik yapmanıza olanak sağlayacaktır. Amatör telsizcilik konusunda Türkçe ve İngilizce birçok kaynak bulunmaktadır.

http://www.ta1d.com/ , http://www.telsizciler.org/ , https://antrak.org.tr/ , http://www.tamsat.org.tr/tr/ , http://trac.org.tr/ , https://www.radyoamatorleri.com/ , http://www.ta4aws.com bu siteler üzerinden amatör telsizcilik felsefesi, projeleri gibi birçok konuda daha detaylı bilgi alabilirsiniz

kaynak: https://bilgiye.diren.me/index.php/amator-telsizcilik-nedir-ve-neden-onemlidir/

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 12

2019/1 Amatör Telsizcilik sınavına neredeyse 16 gün kaldı. Sınava hazırlananlara iyi çalışmalar dilerim. Bu sıralar teknik konulara çalışırken şahsen biraz zorlanıyorum. Umarım hallederim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 19 / 74

İlk defa ekran kartını dibine kadar kullanarak render alabilen converter gördüm: VideoProc
https://www.videoproc.com/

BeğenFavori PaylaşYorum yap

İstanbul İşletme Enstitüsü blog yazarlığı, hızlı okuma, yabancı dil gibi birçok konuda ücretsiz uzaktan eğitim veriyormuş. Daha önce hiç katılmadım, bi deneyeceğim. 25 Şubat'ta başlıyormuş. En fazla 2 derse kayıt olunabiliyor. Faydalanmak isteyen arkadaşlar için bağlantıyı bırakıyorum. İyi çalışmalar 🙂

https://www.iienstitu.com/egitim-takvimi?t=online-egitimler

Online Eğitimler Eğitim Takvimi | İstanbul İşletme Enstitüsü

Eğitimler ne zaman başlıyor? Ücretsiz uzaktan eğitim takvimine ve örgün micro master programlarının başlama ve bitiş tarihlerini görüntüleyebilirsiniz.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 18
 • Wis @wis

  Hmm olabilir. Bi deneyeyim yazarım buraya inşallah. Ücret vermeyeceğim zaten 🙂

 • NadideKaanlar @nadidekaanlar

  İyi yapılan şeyleri yerin dibine sokma konusunda çok mahirsiniz. Ekşide şöyle bir yorumda var:
  verilen eğitimler o kadar kaliteli ki,ücretsiz olması da cabası.eğitim ve danışmanlık hizmetini ücretsiz veren ilk ofis kesinlikle burasıdır.böyle bir oluşumu türkiye'de görmek cidden sevindirici.

  yöneticilerinden çalışanlarına kadar herkes sizin ile ilgi ve alaka içinde,memnuniyetten boğuluyorsunuz adeta.

 • NadideKaanlar @nadidekaanlar

  @erdemozkir Hoşunuza gitmeyen şeyleri görünce insanların profillerine bakmak yerine kusuru örtmeye çalışmanız daha etik bir yaklaşım olur. Ayıbı örtmek için başkasının ayıbını bulmaya çalışmak junior işi.

 • Wis @wis

  @nadidekaanlar Nadide Hanım ben eğitime katılıp tarafsız yorumumu arkadaşa ileteceğim zaten 🙂 7 günlük olduğu için benim de tereddütlerim var ama yine de daha çok kişi faydalansın diye paylaşma gereği duydum.

https://yadi.sk/d/uRHhhe8BdSsXW

1971 yılı İstanbul fotoğrafları.

#İstanbul

Istanbul1971

Görüntüle ve Yandex.Disk'ten indir
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bedelli askerlik macerası, yapacaklara tavsiyeler
Bugün bedelli askerlik programı dahilinde askerliğimi tamamladım. Bu, söz verdiğim birkaç üye @tongyabgu @yck için kısa bir bilgilendirme yazısıdır.
UYARI, burada yaptığım öneriler tavsiye vs benim askerlik yaptığım yerde yaşadığım tecrübelerden faydalanarak yapıyorum. Ancak askerlik tecrübesi yerden yere göre çok değişen bir durum olduğunu unutmamak lazım. O yüzden şunu bildireyim, ben Tekirdağ Jandarma birliğinde askerliğimi yaptım.
1. SAAT
Yanınızda cep telefonu taşımak yasak, istenmiyor. O yüzden kol saatiniz mutlaka olmalı. Askerde sürekli saat kovalıyorsunuz. Yemek saatleri belli, nöbet saatleri belli, içtima saatleri... Akıllı saatlere birşey demiyorlar ancak çok göze batan büyük modeller sıkıntı yaratabilir. Mi band tarzı ürünler sorun yaratmıyor.
2. KALEM
Kısa askerlik maceranızda çeşitli belge işleri sürekli oluyor. Mavi tükenmez kalem size kolaylık sağlayabilir. Ufak bir not defteri de fena olmaz.
3. KIYAFET
Belki de en önemli madde. "Askere giderken yanına birşey almana gerek yok. Orada herşey veriliyor." durumu bedelli askerler için GEÇERLİ DEĞİL. Size sadece 2 tane slip don, 2 tane atlet, 2 tane çorap, ayak, el ve banyo havluları ve kamuflaj elbisesi veriliyor. Pijama, eşofman gibi şeyler verilmiyor. Yanınıza pijama ve askerliğin amelelik işlerini yapmak için dandik bir eşofman takımı almanızı tavsiye ederim. Banyo terliğini de unutmamak gerek. 20 gün için çamaşırhaneye bulaşmak istemeyebilirsiniz. Yanınıza bol iç çamaşırı alıp kullan at yapmak bir yol.
4. TELEFON
Akıllı telefon istenmiyor. Kullanan var mı, elbette var. Ancak hem çalınma riski, hem şarj etme sorunu gibi durumlardan dolayı tavsiye etmiyorum. Tuşlu telefon iyidir. Ama onu bile yanınızda taşımanızı istemiyorlar. Her türlü telefon aslında istenmiyor. Ancak sadece koğuşta komutanların gözüne sokmadan kullanmanıza göz yumuyorlar. Ben tuşlu bir telefon hazırlamıştım ama simkartımı telefonda çalıştırmayı başaramadım.
5. KİŞİSEL BAKIM VE BENZERİ
Saçları kestirmeyi unutmayın. Yoksa askerde sağlıksız şartlarda kestirmek zorunda kalırsınız. Üstler 3 yanlar 1 olacak şeklinde istiyorlar. Benim berber biraz uzun bırakmış diye gidince tekrar kestirmek zorunda kaldım.
Dediğim gibi size orada herşey verilmiyor. Kantinden bu başlıktaki eksikleri oldukça ucuza temin edebilirsiniz. Ama çantanızda yeriniz varsa sizin koymanıza engel değil. Bazı yerlerde kantinden alışveriş etmek kolay olmayabilir(bkz uzun kuyruklar) Koğuşta uyumak horlayanlardan dolayı zor olabilir. Bir kulak tıkacı ve uyku bandı fena olmaz. Permatik, traş köpüğü, ufak boy bir bot boyası, ıslak mendil, askı, tırnak makası.
6. PARA
Askeriyede kantinler yavaş yavaş peşin para ile alışverişi bırakıyor. Sadece kartın geçerli olduğu yerler var. Benim askerlik yaptığım yerde ikisi de geçiyordu. Paranızı taşımak için boyna takılan asker cüzdanlarını tercih edebilirsiniz.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Tüm zorunlu askerlere ve askerlik bekleyenlere hayırlı tezkereler.

EDIT: Bedelli askerlik için 37 celp birden açıklanınca bu durum hit almaya başlamış. Hazır yeniden bu durum karşıma çıkmışken şunu da ekleyeyim:
7. ÇENGELİ İĞNE
Malum askerlikte her sabah yatağınızın toplu olması gerekiyor. Askerde size verilen nevresimlerin boyları, içine yerleştireceğiniz battaniyenin boylarından farklı olabiliyor. Olaki aynı olsa bile gece nevresimin içindeki battaniyenin yeri bozulabiliyor. Sabah bu şekle gelen nevresimlerinizi düzeltmeye uğraşmak yerine; yanınızda götüreceğiniz 4 adet çengelli iğne ile battaniyeyi nevresime sabitleyip, rahat rahat yatabilirsiniz. Hadi geçmiş olsun.

#Bedelliaskerlik #bedelli #askerlik #Askercell

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 9