Paylaş Paylaş

Haftalık Gündem Değerlendirmesi (30 Haziran - 5 Temmuz 2014)

Ülkemizden ve Dünyadan Teknoloji Gündemi

- Türk Telekom’un tüm servis ve uygulamaları dinleyeceği iddiası tartışma yaratıyor.

- Google, sosyal ağı Orkut’u kapatıyor. Orkut'un kurucusu hello.com sitesini açacak

- Google, müzik servisi Songza’yı satın aldı.

- Yatırım bankası Goldman Sachs, yanlış giden e-mail yüzünden Google ile mahkemelik oldu.

- Android’de yeni bir güvenlik açığı.

- Facebook bizi deneylerde kullanıyor

- MIT ve CERN’den Protonmail girişimi. PayPal girişime taş koymaya çalıştı

- Amerikan Ulusal Arşivi, tüm içeriğini Wikimedia’ya yükleyecek.

- Microsoft, suçlu bulduğu bazı alan adlarına önce el koydu, sonra geri verdi.

- Microsoft, görüntüleme konusunda Canon ile işbirliğine gidiyor.

- Unutulma hakkı  Google’ın başına dert oldu

- TOR ile iligli bilgi ve makale arayanlar fişleniyor

- Outlook.com TLS’e geçti.

- Sony VAIO serisi, VAIO Corporation imzasıyla geri döndü.

- Sony Walkman 30 yaşında

- Sony’nin eğimli görüntü algılayıcısı günyüzüne çıktı.

- Ericsson, 5G hızını denedi

- Blackberry Passport gerçekmiş.

- AMD Tonga geliyor

- Samsung SSD 850 Pro yenilikçi teknolojilerle piyasaya çıktı.

- Samsung telefonun pili patladı

- Samsung da plazma TV üretimini bırakıyor.

- HTC, bir yıl aradan sonra kar açıkladı.

- PayPal’dan Facebook’a transfer

- Windows 9, masaüstü bilgisayarlarda Metro arayüzünü tümden kapatabilir.

- Uber İstanbulda faaliyete geçti.

- NVIDIA, Shield’in yenisini hazırlıyor.

- 3D organ basımında bir engel daha aşıldı.

- NASA karbon takibi için uydu atıyor

- TV frekansları değişiyor

- Crytek üzerindeki kara bulutlar bitmiyor.

İndirmek için tıklayın.

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Tarık KAYA (36) @tarikkaya

  Teknoseyir ile sahurra doğru programına hoş geldiniz.
  İlk soru? Hocam ben korsan oyun oynuyorum arada. Ama kalbim temiz? Yinede günah olurmu yav 🙂

 • Pickle Rick @picklerick

  oh be sonunda vakit geçirebilecek bi sohbet 🙂

 • Localhost @localhost

  HTTPS çok rahatlıkla izlenebilir. Gidin SSL striping diyip aratın. Şifre kırmak gerekmiyor bunu yapmak için.

  HTTPS'i kırmak çok zor felan demeyin gözünüzü seviyim. @hkellecioglu

  • Hamdi Kellecioğlu @hkellecioglu

   Ben zaten izlenemez demedim yayında da söyledim izlenebilir, başıyla ucu nerede bitiyor görülebilir belki ama aktarılan veriyi görüp incelemek için şifreyi kırmanız gerekir.

   SSL striping bir çeşit saldırı türü ve çalışması için belirli şartların oluşması lazım. Eğer yeterli güvenlik önlemini alırsanız bu ve benzeri saldırılar kolay kolay gerçekleşemez. Zaten burada söz konusu olan şey de resmi bir kurumun yasal yollardan sizin içeriğinizi dinlemesi (dikkat, takip etmesi demiyorum).

   Verilen haber bağlantısında sanki her şey izlenecekmiş bütün mesajların içeriği okunacakmış gibi bir anlam çıkıyor. Ben bunun HTTPS kullanılan bir durumda oldukça zor olduğunuz zaten bu protokolün bunun için yapıldığını söylüyorum. Sizin dediğiniz gibi gayet kolay olsaydı bütün bankalar, alış-veriş siteleri vs tehlike altında olurdu ve kimse e-ticarete yatırım yapmaz, bugün kullandığımız pek çok hizmet olamazdı.

  • Localhost @localhost

   @hkellecioglu Yanılıyorsunuz. Sürekli olarak bu işlerin içinde olan biriyim. Daha Önce Cisco'nun ASA cihazlarına geliştirdiği CX modülünü kullanarak bu dediğinizi yaptık. Yani HTTPS içeriğini okuyabiliyorsunuz. Üstelik VPN trafiğini görüntülemekte aynı şekilde kolay. Cihazı ayarlamanız 10 dk almıyor. Bu cihazlar pek çok şirkette zaten kullanılıyor. Hatta HTTPS trafiğini gözlemlemek için kullanılan bu cihazlar %99 oranında DPI (deep packet inspection) özelliğine de sahip oluyor.

   SSL striping için belli şartların oluşması gerekmiyor. Şifreyi kırmak da gerekmiyor.

   Aşağıdaki linkte "Encrypted Trafic" kısmında bu bilgiyi bulabilirsiniz.

   http://www.cisco.com/c/en/us/products/collateral/security/asa-5500-series-next-generation-firewalls/qa_c67-700607.html

  • Paralelport @paralelport

   Yorum için teşekkürler. Bilgilendirici. Fakat tam da anlamış değilim. ssh'ı şu an çözemiyoruz, https'yi çözüyoruz demiş. Orası tamam ama cümle yapısından firma çalışanının https bağlantıda gönderdiğin twitter mesajını da görebiliyor musun yoksa sadece A kullanıcısının twitter uygulamasıyla bağlandığını mı anlıyorsun o kısımdan tam emin olamadım. Ne görebiliyoruz? (Burada firmanın kendi sertifikasını kullanıcılara yükletmediğini farzederek soruyorum, EGO-TurkTrust gibi durumlar hariç).

  • Localhost @localhost

   Aslında PaloAlto diye bir firma var, SSH, HTTPS, L2TP, IPSEC, PPTP alayını decrypt ediyor.

   Bu cihazı kullanarak, kimin ne yazdığını, sanki paketler şifresiz gidiyormuş gibi görebiliyorsunuz. Kabaca şöyle çalışıyor:

   ISP bu cihazı sizin ile ulaşmak istediğiniz site arasına yerleştiriyor ve Man-in-the-middle diye tabir edilen şekilde üzerinden geçen paketlere bakıyor. Tabi sadece bu şekilde baksa bir şey anlayamaz, çünkü tüm trafik şifreli. Şifreyi kırmak ile uğraşsa tek kullanıcı için seneler gerekecek. Onun yerine başka bir yöntem izliyor bu cihazlar.

   Siz htps://www.twiiter.com yazdığınızda, SSL/TLS handshake'i yapılmadan önce cihaz araya giriyor. twiter benim, gel benimle şifreli bağlan diyor ve hatta size trusted auth. tarafından alınmış yani trusted CA imzalı sertifikasını yolluyor. Siz bu cihazı twitter'ın server'ı sanıp bu cihazla şifreli konuşuyorsunuz. Dolayısı ile cihaz kendi private key'i ile şifreleri açıyor.

   Sonrasında gerçek twitter.com'a sizmişsiniz gibi gene şifreli bir bağlantı kuruyor cihaz. Burada trafiğin şifresiz olduğu tek nokta aradaki bu content aware türündeki cihaz.

   Bunu önlemenin yolu yok. Sadece her twitter'a girdiğinizde sertifikayı kontrol ediceksiniz. Bu gerçekten twitter'ın mı yoksa twitter için sign edilmiş gibi görünen başka bir sertifika mı?

   Çok kaba taslak anlatmaya çalıştım. Umarım faydalı olmuştur.

  • Localhost @localhost

   @fikri SSL'deki şifrelemeyi kırmıyor zaten. Ben de kırıyor demedim. HTTPS trafiğinin tüm içeriğini görebiliyor dedim. Her iki ucu kendi üzerinde şifreliyor. Bu yöntem ile arada gidip gelen her bir paketin tüm içeriğini şifresiz görebiliyor.

   Dikkat ettiyseniz trusted CA dedim. Hiç bir sertifika uyarısı almazsınız.

   Bir firma da bu cihazın kurulumunu bizzat yaptım. Facebook için trusted CA sertifika kullandık. Hiç bir uyarı almazsınız. Bu sayede şirketler, içerden dışarı bilgi sızıp sızmadığını görebiliyorlar.

  • Localhost @localhost

   Elbette. Vaktim el verdiği sürece yazmaya çalışırım. Teşekkürler

  • Türker Sezer @dirigeant

   tarayicilar tarafindan kabul edilmis hangi Trusted CA yetkisiz kisilere onayli sertifika veriyormus? Bildiginiz boyle bir durum varsa da hem kendiniz, hem diger kullanicilar icin durmayin, sikayet edin. Bu bahsettiginiz hem CA hem de uygulayan kurum tarafindan yasadisi. Bu isi yapan TurkTrust vardi, onlarin sertifikasini da tarayicinizdan silmediyseniz sizin kabahatiniz.

  • Paralelport @paralelport

   @hakan-tolgay tamam şimdi anlaştık. Normal şirket içi ağ vs için sen gidip firmanın sahte sertifikasını yüklemediysen henüz bu işler o kadar kolay değil. AES şu bu ne kadar kırılıyor takip etmiyorum; zaten önemi yok (Gmail kendi veriyor senin epostanı).

   Ha evet, çoğu kullanıcı farkında bile olmadan o sahte sertifikaları yüklüyor. Orası da bir gerçek. Bin kullanıcın olsa kaçı umursar ya da biliyordur…Keza daha gün yüzüne çıkmayan kim bilir kaç EGO vakası var…

   @dirigeant TS takipçisi değilse kullanıcının bilmesi korkarım mümkün olmasa gerek. Kim kaldı hatırlayan o faciayı..

  • Hamdi Kellecioğlu @hkellecioglu

   @hakan-tolgay Konunun başına dönersek HTTPS çok rahatlıkla izlenebilir tam doğru olmuyor hala bence. İlk mesajda dediğim gibi belirli şartların yerine gelmesi gerekiyor ki bunlar çok kolay değil. Sonuçta burada şifrenin kırılması söz konusu değil bunu siz de söylemişsiniz. Araya girme durumu söz konusu ki bunun içinde ISP olmak ya da aynı ağı kullanan kötü niyetli kişi olmak gerekiyor. Ayrıca gelen sertifika Twitter'a ait olmayacağından birinin araya girdiğini tespit etmek de oldukça kolay, tarayıcıdan tek tuşa basmak yetiyor.

   Buradaki asıl mesele devletler resmi olarak böyle bir işe girişebilir mi? Sonuçta resmen kendi vatandaşına man-in-the-middle saldırısı yapmış oluyorsun.

   Bir de şu Trusted CA işini tam anlamadım bu kadar kolay mı başkası adına sertifika almak? Öyleyse zaten hiçbir şeyin anlamı yok ki.

  • Localhost @localhost

   @hkellecioglu Gündemde TTNET'in ihalesi konuşulduğu için, tüm bu operasyonu zaten ISP gerçekleştirecek düşüncesiyle yazdım bunları.

   ASA-CX 'in kurulumu yapılırken bende cihazın detaylarını öğrenmek üzere ordaydım. Cisco'dan gelen İspanyol bir arkadaş ile birlikte gerçekleştirmiştik kurulumu. Trafiğin izlenmesi durumunda, şirket çalışanlarıyla bu detayın paylaşılması gerektiğini konuşmuştuk.

   Ancak dediğiniz gibi devletler resmi olarak bu işe girişebilir mi sorusu var ortada. Cevabı da "evet" malesef. Hatta devlet değil tüm ISP'lere bu hak kanun aracılığı ile geçenlerde verildi. İstendiğinde, şifreli trafik olmak üzere tüm trafiğin kayıt altına alınması zorunlu tutuldu. Gerçi bu yasanın öncüsü olan 2007 yılındaki 5651 nolu yasa bildiğim kadarı ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından mahkum edilmişti.

   Trusted CA konusunda da detaylı bir bilgi sunmaya çalışıcam. Kurulum üzerinden 2 yıl geçti, yanlış hatırladığım noktalar olabilir. Belki de şirketin kendi trusted CA certifikasıyla yapmıştık ve tüm kullanıcıların trusted certificate store'unda bu certifika olduğundan hiç problem olmamıştı. Detayına bakarım.

   Devlet bu işe girdi ve pek de dönüşü yok gibi duruyor. Uçtan uca simetrik şifreleme yapmak tek çare gibi. O da operasyonel sebeplerden (key exchange) ötürü çok zor.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Bizim mevzuata göre elektronik fatura için belli bir miktarın üzerinde kazancınız olmalı ki bu kazanç Turkcell seviyesinde 🙂 Yani bir 300 yıl sonra elektronik fatura kesebileceğiz 🙂

 • Taylan Kurt @taylankurt91

  Kayıtta neden cızırtı var.Bana mı öyle geliyor ? @gamsizm

 • iea96 @iea96

  Hemen indirelim, yarın ETS oynarken dinlerim 😀

 • İslam Meral @islmmrl

  Levent Pekcan ile sahura doğru 😀

 • Oğuz Sel @ouz

  Walkman konusu işlenirken aiwa'dan bahsedilir mi acaba derken şak diye cümleye girdi Levent abi 🙂 Bendeki aiwa'nın bass'larını unutamıyorum, elimdeki Sony'nin Mega Bass'ı solda sıfırdı aiwa'nınkinin yanında. Hey gidi günler hey...

 • Hakan ÖZCAN @hakanozcan

  Bana bir hafta boyunca verdi kahırı verdi kahırı ben bir hafta sonunda attım kendimi pencereden ne olacak
  Çok iyi ya :D:D

 • FreeRun @freerun

  off be arkama yaslanayım, internette sörf yaparken bir yandada szi dinliyim büyük keyif, tek kötü yanı 1.3 saat sürmesi 🙁 çok kısaaa..

 • pectenoid @pectenoid

  abonelikler kesinlikle 3, 6, 12 aylık olmalı.

 • baran18 @baran18

  Tesekkur ederiz dolu dolu bir gundem bizi bekliyor dinler uyurum artik 🙂

 • pectenoid @pectenoid

  Faturayı mail ile göndermek bir seçenek .Posta masrafı gerçekten fazla tutar.

 • Emre Erdoğan @creadatron

  TS 2.0... Geç olsun Temiz olsun 🙂
  İyi geceler TeknoSeyir ailesi...

 • Endoskop @endoskop

  muhtemelen sadece giriş çıkışları kontrol edecek ttnet sitelere giriş programlar ile şu ip giriş vs yoksa https kırılıcak algoritmayı satıyorlarsa önlemini alırlar

 • Yalçın Aydın @yalcinaydin

  Sizi dinlemek için Pandora'yı kapattım ki VPN'i hiç kullanmasam bile bunun için kullanıyorum, iş saatleri dışında genelde hep açık.

 • Cihan Kaygusuz @cihankaygusuz

  (45:00) Levent abi kasetle kalem ilişkisi dediğinde aklıma şu geldi. 🙂

 • Cihan34 @cihan34

  #MG 'nin mikrofonda sorun var heralde ses bir garip? genel olarak ses kötüde MG'ninki ap ayrı.kulaklıktan dinleyemedim,beynimi yordu ses.
  birde seslerde patlamalar var sanki? gerçekten baş ağrıtıyor yaa 🙁

 • faati @faati

  @gamsizm Deniz otobüsü firmalarının internet sitelerinden satış yapılırken "Fatura İstemiyorum" diye bir seçenek default olarak seçili geliyor. Bu durumda yolculuk bileti haricinde başka bir belge verilmiyor. Belki bu duruma sebep olan istisna öğrenilip, fatura istemiyorum seçeneği kullanılabilir. Kolay gelsin.

 • yasinyasin @yasinyasin

  sayın @hkellecioglu ,

  "... gelen yorumları silme hakkım olsun. bu facebook'ta falan var dediler. baktım kontrol ettim, gerçekten de facebook'ta da var. eee, böyle bir şey sunulmuş. hani biz bunu açmamıştık zamanında." dizelerinde belirttiğiniz gibi...

  facebook'ta grup kurma ve özel mesajlaşma sistemi de var!

  acaba kullandığınız wordpress eklentisindeki o özellikleri de açmayı düşünür müsünüz?

 • Yalçın Aydın @yalcinaydin

  Oyungezer aboneliğini Turkcell üzerinen yapmıştım, aylık olarak faturaya yansıyordu, bilmiyorum faydalı olur mu.

 • Batuhan KIRIM @torch

  fatura basım,yollama gibi maliyeti kısmak için dijital e maile fatura gönderimi yapılabilir yada bu berber sistemindeki adi şirketmi deniyordu sistem ona dönüştürülüp sabit vergilendirilme yapılabilinir aylık bir limiti vardı gibi benim aklıma gelenler bunlar umarım accıkta olsa faydalı olur 🙂

 • Fatih @fatihy

  Bildiğim kadarı ile şirketler artik e faturaya geçmek zorunda eğer bundan konusuyorsaniz. @gamsizm
  Edit.......
  E fatura olması için karşı tarafın e fatura müşterisi olması gerek yani sizin durumunuzda bunu yapamassiniz

 • Fatih @fatihy

  Podcast için mecbur dosyayı kendi sunucularında baribdiracaklar... Bu nedenle sizin dediğimiz olay boşuna oluyor.@presentxy

 • Gökhan Yeniay @cgokhanyeniay

  Sadece üyelik değil, ürün satışları sizleri kurtarabilir.

 • LightSoftWare @ihumour

  00:06:17 Ülkemizden ve Dünyadan Teknoloji Gündemi

  00:06:17 - Türk Telekom'un tüm servis ve uygulamaları dinleyeceği iddiası tartışma yaratıyor.

  00:10:25 - Google, sosyal ağı Orkut'u kapatıyor. Orkut'un kurucusu hello.com sitesini açacak

  00:13:43 - Google, müzik servisi Songza'yı satın aldı.

  00:15:33 - Yatırım bankası Goldman Sachs, yanlış giden e-mail yüzünden Google ile mahkemelik oldu.

  00:17:59 - Android'de yeni bir güvenlik açığı.

  00:21:32 - Facebook bizi deneylerde kullanıyor

  00:24:55 - MIT ve CERN'den Protonmail girişimi. PayPal girişime taş koymaya çalıştı

  00:28:52 - Amerikan Ulusal Arşivi, tüm içeriğini Wikimedia'ya yükleyecek.

  00:29:53 - Microsoft, suçlu bulduğu bazı alan adlarına önce el koydu, sonra geri verdi.

  00:31:37 - Microsoft, görüntüleme konusunda Canon ile işbirliğine gidiyor.

  00:34:44 - Unutulma hakkı Google'ın başına dert oldu

  00:36:41 - TOR ile iligli bilgi ve makale arayanlar fişleniyor

  00:38:26 - Outlook.com TLS'e geçti.

  00:39:00 - Sony VAIO serisi, VAIO Corporation imzasıyla geri döndü.

  00:43:33 - Sony Walkman 30 yaşında

  00:48:03 - Sony'nin eğimli görüntü algılayıcısı günyüzüne çıktı.

  00:50:50 - Ericsson, 5G hızını denedi

  00:51:14 - Blackberry Passport gerçekmiş.

  00:52:27 - AMD Tonga geliyor

  00:53:36 - Samsung SSD 850 Pro yenilikçi teknolojilerle piyasaya çıktı.

  00:56:15 - Samsung telefonun pili patladı

  00:57:13 - Samsung da plazma TV üretimini bırakıyor.

  00:57:46 - HTC, bir yıl aradan sonra kar açıkladı.

  00:59:22 - PayPal'dan Facebook'a transfer

  00:59:52 - Windows 9, masaüstü bilgisayarlarda Metro arayüzünü tümden kapatabilir.

  01:02:08 - Uber İstanbulda faaliyete geçti.

  01:03:32 - NVIDIA, Shield'in yenisini hazırlıyor.

  01:04:44 - 3D organ basımında bir engel daha aşıldı.

  01:06:06 - NASA karbon takibi için uydu atıyor

  01:06:54 - TV frekansları değişiyor

  01:09:40 - Crytek üzerindeki kara bulutlar bitmiyor.

 • Ridvan Suleyman @suleymanridvan

  katiliyorum. Sonucta burasi sadece turkiyeye acik bir site degil.
  edit: Abi yorumu yaptiktan sonra dusundum de bence fatura gereksiz. Fatura almak istemeyenlere fatura gondermeyin veya sadece mail yollayin ne oldugunu gorelim bari. veya Fatura isteyenlere en az 3 aylik uyelik olsun. Cunku boyle her ay a ozel uyelik baslayacaksa komisyon odemekten belinizi duzeltemessiniz. Son olarak yurt disindan sadece paypal olursa o is buyuk problem olabilir de neyse bi baslasin bu plus sonrasinda daha iyi degerlendiririz.

 • Flying Spaghetti Monster @fsm

  @gamsizm Allah aşkına şu aşağıya yazdığınız konulara dakikalarınıda ekleyin. İstediğimizi 2 saat aramadan dinleyelim.

 • BÜLENT SARIKAYA @bulent-sarikaya

  güzel bir gündem değerlendirmesi sesinize sağlık...

 • Adem Alp Yıldız @ademalp

  Fatura konusunda;
  Faturayı nokta vuruşlu yazıcıyla basmak zorunda değilsiniz çünkü basıp muhasebenize vermeniz yeterli müşteri kopyalarını yırtıp atabilirsiniz bile o yüzden kağıt masrafı yapmayın tek kopya basın. Posta ücreti 1.5 TL olduğundan dolayı kimseye fatura göndermeyin. İsteyen olmayacaktır, isteyen olursa tarayıp eposta ile gönderebilirsiniz.

  Ayrıca;
  Basılabilecek faturanın numaralarını matbaanın maliyeye bildirim yapması gerekiyor. Artık bütün firmalar A4 kağıdı yataydan 3 parçaya bölerek tek kağıda 3 kopya basıyor kağıt ve matbaa masrafı azalmış oluyor ayrıca nokta vuruşlu yazıcı yerine lazer yazıcı kullanıyorlar.

  Ayrıca ek;
  Faturalara T.C. kimlik numarası basmak zorunda değilsiniz. Nihai tüketiciye verilen faturalarda TCKN olmak zorunda değil "Nihai Tüketici" ya da "N.T." yazabilirsiniz.

  @gamsizm @leventp @hkellecioglu

 • Murat @murat-bey

  @gamsizm dosya boyutu 1,5 saat için 20 mb olmuş kalitede düşme var gibi? normalde 70-80 mb civarı olurdu. eğer hakikaten öyleyse tasarruf edilecek yer değildi. lütfen eskiye dönülsün.

 • by_SplinterCell @by_splintercell

  Ağzınıza sağlık. Türk Telekom'un bizi izlediği gerçeğini düşünmek bile istemiyorum. Hele ki önümüzdeki yıllarda ülkemizde yaşanacak köklü değişikliklerde insanların hunharca fişlenmesine müsade edilecek demektir. Hello.com alan adı bende olsa kiraya verirdim herhalde. 😀 Walkman bölümünü yapsanız hiç fena olmaz ancak şimdi toplamaya başlasanız herhalde rahat 1-2 ay uğraşırsınız o yüzden fazla heyecan yapmayalım. Vaio konusunda ben özellikle P serilerini merak ediyorum. Şirket mevcut ürün gamını aynı kalitede ve aynı çizgide sürdürebilecekmi görelim. Belki bu değişiklikle birlikte fiyatlarda da bir düşüş olabilir hiç umutlu değilim ama bekleyip görelim. AMD'nin olayına takıldım ben madem mevcut çekirdeklerin yerine geçecek neden sonradan sonradan güncelleme yapıyorsunuz yetişmiyormu zamanında yoksa hatalı hatalı piyasaya sürüp sonradan mı düzeltiyorsunuz ben çözemedim bunları hala. Samsung'un her girdiği alanda cinlik yapmasına hiç şaşırmıyorum. SSD işinde de 840 serilerinde kimsenin aklına gelmeyen bir şeyi yapmaları aslında ne kadar profesyonel bir yapıya sahip olduklarını gösteriyor. Pek hoşnut bakmasam da bence son kullanıcı açısından doğru hamleleri var. Nvidia konusunda Shield'ın yenisinin gelmesi bence biraz zor. Ellerindeki Tegra gibi bir değeri kendi kendilerine berbat etmelerinden sonra böyle bir çalışma içerisine tekrar girerler mi muamma bence.

  TS konusunda aslında yapacağınız iş çok net yıllık 120TL fiyat birimini belirleyip bu limitin altına 2-3 düşük seçenekle işi kotarabilirsiniz. Zaten 1 aylık üyelik gibi birşeyin olmaması gerektiğini düşünüyorum. Madem böyle bir sistem kurulacak 3-6-12 aylık seçenekler sunun direk. Resmi tarafta bir şirket olduğunuz için mecburen gelir vergisine tabii durumdasınız, bence buradaki en büyük külfet bu. Ayrıca belirlediğiniz fiyatlar bence KDV hariç olmalı ki faturanın katma değerini de siz ödemek zorunda kalmayın. 120TL+KDV gibi seçenekler sizin için doğru adım olacaktır. Baktığınız zaman birçok yerde işleyiş bu şekilde. Fiyatı yüksek bulan insanlar olacaktır. Bence yaptığınız en bariz hata ücretin çok düşük olacağı algısını yaratmanız ki sözü edilen rakam bence emeğinizin karşılığı değil ve hiçbir zaman da olmayacak. 10TL gibi komik rakamlarla ayakta kalmanız belli bir kullanıcı kitlesine sahip olduğunuz için çok zor. Bu ülkede malesef kurallara prosedürlere uyarak iş yaptığınız da kazanamıyorsunuz. Bir şeyler üreten herkesin düştüğü vahim durum bu ülkemizde. Fatura konusunda bence en doğru yönlendirmeyi yine muhasebeciniz yapacaktır. Ben şahsım adına faturalarınızı ücretsiz olarak bilgisayar ortamında kesebilirim ancak şehirlerimiz malesef çok ters. Benim gibi size yardımcı olabilecek çok kişi vardır ama elimizden sadece maddi destek vermek geliyor. Bu konuda ben şahsen size her türlü maddi desteğe varım maksat bu tip kaliteli içeriğin şu pislik dünya içinde korunması. Sonuçta hepimiz bu ortamda en önemli eylemi, fikir alışverişini gerçekleştiriyoruz.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Yıllık abonelikteki sorun şu. Diyelim 100 kişi 12 aylık abone oldu. Ama TS altı ay dayanabildi. Bu durumda 12 ay abone olanlar paralarının karşılığını alamayacak ve ödeme sistemi geri ödeme gibi bir şeyi desteklemiyor. Ayrıca paraları geri ödemek gibi bir durum olacaksa bizim o paraya bir yıl dokunmamamız gerekir ki geri verelim. Paraları alıp kaçan Jetfadıl muamelesi görmek istemiyoruz.

  • by_SplinterCell @by_splintercell

   Evet o konuda haklısınız ancak yıllık abone olan kişilerin o riski göze alabiliyor olması lazım. Bence gayet normal bir şey ama elbette herkes aynı tepkiyi vermeyecektir. Bunda haklısınız.

 • evo @evo

  HTTPS içeriğinin izlenmesi biraz fantezi düzeyinde olmuş... NSA bile bunu yapabiliyorsada master key'ler le yapar. Bu bilgiyide TTelekom'a vereceklerine inanmam. Bu tarz haberler psikolojik savaş taktiklerinde geçer, suç veya suça meyilli insanların içinde kuşku bırakmak için yapılıyor. TrueCryp örneğinde olduğu gibi aslında güvenli ancak bir kez güvensiz denildinmi insanlar onu kullanırken kuşkuyla yaklaşıyorlar.

 • Kadir Gündüz @kadirg1976

  MAX. 10 TL. demişsiniz. Yıllık değilde anladığım Aylık. 3 Ay, 6 Ay, 1 Yıllık abonelik koyun. İşiniz masrafınızda azalır biliyorsunuz. 1 Yıllık 100 TL. deyin 1 kere kurtulun. Aracı Youtube gibi bir şey olabilir. Yada eski usul kontorlü cep telefonu kontürü gibi kullanın. Online oyun kartları satanlar var. Onlardan teknik bilgi alınız. Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok. Yaygın olan Teknosa, NT, Vatan, Gold gibi mağazaları kullanın. @leventp @gamsizm @hkellecioglu

 • Cavid CV @cv

  Levent abi isde Tabletde Modern Desktop da bormal Windosun olmasi icin de iste uygulamacilar birazcig eziyyette girib proqramlarini modern arayuze tasarlamalari lazimdir. x86 in tek avantaji gucu ve proqram deryasi. Bu kadar proqrama tekbasina Microsoft yetemez.

 • ahmet faruk @ahmet-faruk

  @leventp abi darkhardware.com u alırken hello.com u da alsaydı şimdi zengindi 🙂 http://kimindir.com/hello.com düzeltme: darkhardware 1999 da alınmış 😀

 • Cavid CV @cv

  VALLAH ABILER DVB-T dunyanin rahatligi. ne sifrevar ne sifreli kanal var ne derd ne tasa. alin DVB_T rahat edin...

 • Cavid CV @cv

  @leventp Niye abi Turkiyede Elektron devlet platformunda E Imza yokmu datura kesmeyi niye izin vermirler kucuk sahibkarlara ?

 • Emre Yavuz @emre69

  Güzel bir haftalık gündem değerlendirmesi olmuş ellerinize sağlık. Hamdi beyin teknik bilgisi ile bizleri aydınlatması TTnet'in bizi dinlemek için aldığı cihaz hakkında çok güzel oldu çünkü komplo teorileri yapabiliyoruz. Teknik bilgi güzel geldi. 🙂
  Birde bir sorum olacaktı sizlere; Google bize hep e-posta ile fatura gönderiyor sizde bunu bize e-posta olarak faturayı yollayabiliyor musunuz?

 • aslanmurat @aslanmurat

  levent abinin muhabbeti hakketen güzel

 • AZERI TURK OYUNCU @ferzeliyev

  paypaldan calisin o cok iyi cunki yurt disindan @gamsizm

 • Paralelport @paralelport

  Şu gündeme de @leventp yavaş gündem diyor ya. Hareketli gündem için ne gerekiyor kriteri nedir ciddi ciddi merak ediyorum 😀 2-3 kere dinledim halen hakim değilim.

 • Paralelport @paralelport

  Türk Telekom'un Procera firmasından aldığı cihaz (aldığına şüphe yok) biraz da önümüzdeki, net tarafsızlığının kaybolacağı döneme hazırlık olabilir. Netflix hızlı olsun istiyorsan ek şu kadar para öde, istemiyorsan yalın internet aha bu para demek için her İSS hazırlık yapıyor.

  Telegram'ın isminin geçmesi feci şaşırtıcı fakat bence onu oraya alacakları cihaz belli olduğundan satıcı metinlerinden eklemişlerdir. TR'de Telegram kullanan kaç kişi olabilir, zaten adını bilenler %100 güvenli olmadığına dair tartışmaları da okumuştur.

  Sansür kısmını bilemiyorum; TİB'in cihazı yok mu ki Telekom'a kaldı bu iş?

 • birol2010 @birol2010

  Firma kurup gelir vergisine ve KDV ye tabi olmak yerine dernek kurup bunlardan istisna yaşayabilirsiniz. Derneğin elde ettiği geliri de editörlere maaş yada hizmet alımı olarak aktarabilirsiniz. Burada da maaşın vergisini yada hizmet alımının stopajını ödemek zorunda kalacaksınız. Fatura yerine makbuz keseceksiniz. Bu makbuzu kullanıcılara ulaştırmak için posta masrafı 1,25 TL dir bilginiz olsun. Bildiklerimde yanılıyor olabilirim. Yinede muhasebecinize sorunuz. Saygılar.

 • Paralelport @paralelport

  Orkut Hindistan'da da büyüktü. Facebook sonradan tutuldu diyorlar.

  Anladığım kadarı ile Orkut Büyükkökten Google'dan Mart'ta ayrılıp bu hello.com'u kurdu. Hello alan adı Google'ın idi ama 2008 gibi üstünde çalışan servisi kapatmışlardı. Herhalde Orkut "ayrılırken bana şu alan adını da verin zaten kullandığınız yok". Şimdi bir ümit bu projeyi tutturmaya çalışacak.

  Orkut'un hayatı da ilginç olmalı. Bir röportaj vs yapılmış mı bu adamla? İlk sosyal ağı kurmuş ki FB'den de önce ve mantık aynı.

 • Localhost @localhost

  @leventp Android'deki güvenlik açığı ile ilgili kısa bir not. Telefonda kayıtlı olan SSID bilgisi, zaten henüz herhangi bir kablosuz ağa bağlı değilken sürekli olarak broadcast ediliyor. Bunu sadece telefon değil tüm kablosuz cihazlar yapıyor. Bu yollanan broadcast mesajlarını "Probe Request" denir.

  Burada Android'deki açık, siz hali hazırda bir kablosuz ağa bağlı bile olsanız, telefonunuzun halen probe request atıyor olması. Yoksa wifi açık bırakıldığında o bilgi siz otobüs durağında beklerken bile sürekli havada.

 • Sezer SEVİNÇLER @sezers

  sabah başladım dinlemeye anca bitirebildim @gamsizm @leventp @hkellecioglu kolay gelsin

 • Emre Mert KARACA @mert41994

  Çok bir fikrim yok ama şu işe yarar mı? Plus üyelik için herkesten tek tek ödeme almak yerine toplu bir ödeme alınsın? Yada eğer çok sıkıntılı ise bu tek ödeme yerine bir kaç parçaya da ayrılabilir. Kestikleri para belli bir miktar sanırım, 10 girdi yerine 5 girdi olması daha faydalı olabilir Teknoseyir adına.

 • Burcin Cerci @noonelivesforever

  @leventp @gamsizm @hkellecioglu sayın yetkili TS ekibi: şahsi fikrim abonelik için sizin site üzerinden bir takım ürünler satmanız. incelediğiniz ürünleri satarsanız istenmeyen tepkiler gelebilir. hediyelik eşyalar işe yarayabilir. mesela TS amblemli bir kupa(mug) satarken üzerine abonelik eklerseniz belki işe yarabilir. aslında ben ticaretten pek anlamıyorum o yüzden de yıllardır belimi doğrultamadım. fakat sizlerin çevrenizde ticaret adamları mevcuttur muhtemelen.

  Sizler bilgiyi bedavaya veriyorsunuz fakat günümüzde bilgi para demek. LP model insanlar için para kazanmak hep ikinci planda geliyor. ticaret için acımasız olmak lazım. bende çevremde bilgiyi bedavaya sunan birisi olarak bilinirim. bu yüzden de diğer arkadaşlarımdan sürekli olarak eleştiri alırım. sizler böyle olmayın güzel bir iş yapıyorsunuz ve bu işten para kazanmanız gerektiğini düşünüyorum. eğer para kazanırsanız bu işten keyif alacaksınız ve daha güzel işler çıkartacaksınız.

  Son olarak elimde bir takım oyun key'leri var (steam için) bunları kullanıcılara dağıtmak istiyorum. fakat bunu sizin yapmanız daha doğru olacaktır. bu konuyla alakalı size nasıl ulaşabilirim. teşekkürler.

  long live and prosper

 • mutlukoc @mutlukoc

  Su takip edilme olayini duzeltebilirseniz guzel olur. A kisi ve 21 kisi seni takip ediyor. Ayarlarda 15 kisi takip ediyor 7 kisi takip ediliyor. Hesaplama hatasi yapiyorsunuz sanirim.

 • Hakan ÜNAL @miragessee

  abonelik ücretini artırın bence, bununla ilgili ayrı bir anketde olabilir

 • Murat Gerçek @gercekelektronik738

  E fatura olmaması kötü olmuş. Bir yandan dinlerken yorum yazayım dedim e faturayı önerecektim ki tam o anda olmadığını söylediniz öylece kaldım 🙂 Şöyle bir şey yapılsa kullanışlı olur mu? Bu site içerisinde iller bazında gruplar ( fan mı diyorsunuz ona? ) oluşturalım. Hani forumlarda tanışma amaçlı buluşmalar olur ya, o şekilde atıyorum Ankaradaki teknoseyir izleyicileri (üye olmak isteyenler) bir araya gelebilir ve banka hesabına parayı birlikte yatırır (atıyorum 50 kişi ) ve o gruptakilerin isimleriyele banka dekontunun numarası size ulaştırırız o kişiler üye olur ama siz 50 tane yerine 1 fatura kesersiniz. Tabi bu uygulanabilir mi? Güvenlil sorunu olur mu? Eğer olursa risk nasıl önlenir? Orasını bilemem. Ama en azından belki bir çözüm olabilir.

  Sevgiler.

 • Müdavim @monk

  Gündemin formatı kota dostu olmaya devam ediyor fakat bazı istisnai kullanıcılar için ek bir zahmet gibi duruyor.

  Canon-Nokia iş birliği merak uyandırmadı desem yalan olur, sevdiğim markalardan ikisi de.

  Aracılara o kadar çok paranın gitmesi ve yasal mevzuatın sizleri uğraştırması üzücü gerçekten.Umarım herşeyi sorunsuzca yoluna koyarsınız.Gündem için teşekkürler.

 • Ömer Can Alat @omer199825

  ARKADAŞLAR VİDEODA SÖYLENEN ANKETİ ARIYORUM FAKAT BULAMADIM NERDEN DOLDURCAZ BİLEN VAR MI?

 • LOOP @loop

  aiwa walkman var bizde de hala sapasağlam kayıt mayıt herbişeyi çalışıyor. kulaklığı çok kaliteydi o bozuldu birtek... sony satın almış galiba bu firmayı, sağlam bi ürün cidden..

 • ManiaChronic @maniachronic

  Türk Telekom abonelerini yada kendine bağlı internet ağlarını takip etmesi için kaynak ayırıp cihazlar satın alması yazdığımız yorum, paylaşdığınız haber-video yahut twit yüzünden gecenin köründe kapınızda 1 grup polis ve akabinde sulh mahkemesi adı verilen keyfi hakimlerin karşında çıkmak... suçum nedir sorusuna "sen suçun bilirsin" diyerekde o anki ruh haline göre hakim cezayıda keser, ne ala memleket :)) 1 arada devletin takip için kişisel PClere Malware bulaştırmak istemesinide unutmadık (tape o yemez) görünen o ki boşa yere çok canlar yanacak...

 • Evren Küçük @evren

  Bu zamanın lüks denilebilecek walkman tarzı cihazlarından birine de ben sahiptim. Aiwa JX899. Sırasıyla Sunny (mekanik), Sony (mekanik), Beko (dijital) ve aiwa (dijital) almıştım. Kuzenim için önerdiğim bir kasetçalardı aiwa ama o Sony GX 674 tercih edince dayanamayıp kendime satın almıştım. Verdiğim paraya hiç pişman olmadım ama cihazı aldığıma pişman olmuştum. O kalitede bir cihaza alıştıktan sonra kolay kolay müzik çalar beğenemez olmuştum ve aiwa bozulduktan sonra uzun süre müzik dinlemedim. Çok fazla harcama yaptığım halde aradığım kaliteyi kasetçalar sonrası cihazlarda bulamamıştım.

  aiwa aslında Sony'nin kendisine rakip olarak çıkardığı bir markaydı. Lise dönemimde arkadaşlar "Japonlar aiwa kullanıyor." derlerdi.
  Sony GX 674'te Mega Bass'tan biraz daha yüksek bass veren Groove teknolojisi vardı. Aiwa'da basslar o kadar güçlü olmasa da BBE denilen bir sistem vardı ki dinlediğim parçaları ayrıntılarına kadar hissettiren bir cihaz olarak aiwa'nın farkının yıllarca BBE'den kaynaklandığını düşünmüştüm. Bu cihazın sıfırını bulsam herhalde yine alırdım. Gelmiş geçmiş kullandığım en kaliteli cihazdır herhalde. Bir de JX M2000 modeli vardı hep merak ettiğim ama onu alamamış ve sonrasında rotayı bilgisayarlara çevirmiştim.

 • tbpmlk @tbpmlk

  yukarıdaki çözümlere ek olarak toplu üyelik de bir seçenek olabilir.

  eğer üye olacak kişi sayısını toplam 1000 olarak düşünürsek ve 500 kişinin aylık üyelik seçeceğini varsaysak bu durumda 10'ar gruplar halinde 50 güvenilir kişiye toplu üyelik satılabilir ve özellikle aylık üyelik alacak diğer kullanıcılar bu güvenilir kişilere yönlendirilebilir.

  bu şekilde fatura sayısı, bireysel aylık + üyelik azalmış toplu para girişi artmış olur.

 • srcn @srcn

  @gamsizm Abi fatura kesmezseniz bize kaça olur bu TS:)

 • besiktas Name @besiktasname

  istanbulda oturanlar elden versin, 🙂

 • Berat Allahverdi @beratingo

  @leventp @gamsizm @hkellecioglu @macid-beyhan Size sormak istediğim soru oyun dosyalarını nas sisteme kurup kendi bilgisayarımızın donanımıyla açabilir miyiz? Açabilirsek bazı texture'lar sonradan mı gelir? Eğer inceleme yapabilirseniz çok memnun olurum. Saygılar.

 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  @leventp @gamsizm @hkellecioglu @macid-beyhan

  Şirket işlemleri hakkında.
  Üyelik ve fatura kesilmesi ve diğer süreçler için öneriler:
  1. Fatura kesilmesi gerektiği konunda sorun yok. İnternet vs yollarla yapılan tüm ödemeler için 7 gün içinde fatura kesilmeli. Ancak fatura göndermek zorunda değilsiniz. İsteyene karşı ödemeli gönderebilirsiniz. Fatura gönderilmemesi Ticaret Kanunda alacağın doğumu, faiz ve itiraz süresi için önemlidir. Bu yüzden ceza yemezsiniz.
  2. Toplu fatura kesilemez. Ancak Vergi İdaresi bu konuda görüş beyan edememiş. Dilerseniz Gelir İdaresi Başkanlığına müracaat edilebilir.
  http://www.gib.gov.tr/index.php?id=1079&uid=wOQywreDcB7JNcA0&type=ozelge

  Buna göre, internet sitenizi üyelerinize kullandırmanız karşılığında SMS yoluyla tahsil ettiğiniz üyelik bedelleri için ay sonunda toplu fatura düzenlenip düzenlenemeyeceği hususunun Vergi Usul Kanununun mükerrer 257 nci maddesi uyarınca Maliye Bakanlığınca değerlendirilmesi gerektiğinden şirketinizin doğrudan Gelir İdaresi Başkanlığına müracaat etmesi icap etmektedir.
  3. Gelir vergisi hesaplaması Sayın LP %40 dediğine göre gerçek kişi işletmeniz var.
  Tüzel kişi kurarak %20 ile ödenecek vergi oranı sabitlenebilir. Ancak burada da Kar dağıtımı sorun olur. Maaş olarak ücretlerinizi alacağınızdan Kar dağıtımı yapmamanız sorun olmaktan çıkar. Şirkeketin bir de dez avantajı kapanışta tasfiye süreci olmasıdır.
  4. Gelir Vergisinin hesabı hatalı %40 vergi kesilmez. Artan oranlı vergi dilimi vardır aşağıdaki gibi.
  11.000 TL'ye kadar % 15
  27.000 TL'nin 11.000 TL'si için 1.650 TL, fazlası % 20
  60.000 TL'nin 27.000 TL'si için 4.850 TL, (ücret gelirlerinde 97.000 TL'nin 27.000 TL'si için 4.850 TL), fazlası % 27
  60.000 TL'den fazlasının 60.000 TL'si için 13.760 TL, (ücret gelirlerinde 97.000 TL'den fazlasının 97.000 TL'si için 23.750 TL), fazlası % 35
  Verginin hesaplanması örnek;
  2000 üyenizden 10 TL aldınız. Başka geliriniz yok. 2000*10=20 000 TL brüt kar
  Giderler (elektirik su telefon maaşlar vs) 10 000 TL
  Vergiye esas tutar 20 000-10 000= 10 000 tl üzerinden vergi hesaplanır ve birinci dilime gireceği için %15 üzerinden vergi ödenir yani 1 500 tl.

  5. Yurt dışında bulunan kişiler adına kesilecek faturalar da KDV olmayacaktır. Hizmet İhracatı niteliğinde olduğundan KDV iadesi dahi isteyebilirsiniz.
  6. Google (Youtube) dan tahsil ettiğiniz tutarlar için (şahıs firması için de geçerli) Amerikada servis sağlayıcı olduğu için gelir yazılmak zorunda. KDV li fatura kesilmek zorunda. Hizmet ihracatı sayılmamaktadır.
  http://www.gib.gov.tr/index.php?id=1079&uid=X0vxgbvIBL5Qvund&type=ozelge
  7. Yazar kasa kullanamazsınız. Ancak şirkete gelip elden para ödenmesi durumunda (kasa kaydı) yazar kasaya tabisiniz ve kasa almak zorundasınız. Havale veya diğer İnternet üzerinden yapılan ödemeler olursa yazar kasa almak zorunda değilsiniz.
  8. Düzenlenecek faturada mutlaka iade kısmının bulunması zorunludur.
  Söz konusu faturanın alt kısmına açılacak iade bölümünde;
  - Malı iade edenin adı soyadı, adresi, imzası
  - İade edilen mala ilişkin cins, miktar, birim fiyat ve tutar yer alacaktır.
  http://www.gib.gov.tr/index.php?id=1079&uid=XnEsCqHWYN7Ph7mU&type=teblig

  9. GSM (sms ile ) üzerinden tahsilatlarda operatörün aldığı bedel (%20 almakta) üzerinden KDV dahil fatura kesilecektir.
  10. Dernek kurmak 7 kişi ile olur ve dernek iktisadi işletme kurarsa ayrıca vergiye tabidir. Dernek işlemlerinden doğan gelirler başka bir (iktisadi işletmeye) yere aktarılamaz. Dernekte toplanan paraların %20 si genel giderler (ücret kira vs) için harcanabilir. Bu durumda Dernek kurarak tahsilatların yapılması imkansız olur.
  11. Farklı yönden para tahsili. @leventp şirket sahibi siz @gamsizm üzerine paraları topladınız. Tespit edildiğinde @gamsizm ticari işlem yaptığı ve vergi kaçırdığı için hapis cezası ile karşı karşıya kalır.
  12. Maliyet çalışması 10 TL üyelik ücreti için;
  a. Ödeme SMS yolu ile yapılırsa %20 GSM operatörü alacaktır 2 TL fatura keser bize gönderir.
  2 TL için KDV dahil fatura keser. 10 TL gelir yazılır 2 TL gider yazılır. 8 TL vergisi %20 üzerinden 1,60 TL . Fatura kesileceği için bastırılan fatura, yazıcı vs masrafı 10 KR (tahmini) 1,80 TL kdv.Kalan tutar 10-2-1,80-1,60-0,10=4,5 TL(genel masraflar düşülmeden). kargo masrafı yok. Alıcı öder.
  b. Havale, EFT, kredi kartı, sanal pos vs ödeme yolları banka ile anlaşmanıza bağlı olarak değişir. 10 TL için 2 TL vergi 0,10 TL masraf 1,80 TL KDV kalan 10-2-0,10-1,80=6,10 (genel masraflar düşülmedi)
  c. Yurt dışı abonelikler 10 TL ( Euro veya dolar MB alış kuru üzerinden gelen tarihte TL çevrilir) KDV yok. Gelir Vergisi %20 2 TL Masraflar için 0,10 TL Kalan 7,90 TL ayrıca kdv iadesi alabilirsiniz.
  Sorularınız olursa fırsat buldukça yanıtlamaya çalışırım.
  Hamit Özlü

  • Murat Gamsız @gamsizm

   En güzel açıklama bu oldu 🙂 Biz %40 derken 20 gelir vergisi+18 KDV'yi topluyoruz yuvarlamak için. Banka komisyonu 3.5, SMS 15 olacak bizde. Bizim podcastelerde söylediğimiz yarısı havaya gidiyor deyişimiz sizin hesabınız ile kanıtlanmış oldu. En zararlı olduğumuz yer SMS ama isteniyor olacak mecburen. Fiyatı yükseltip daha az abone ile ilgilenmek de bir çözüm. 1000 kişi yerine 500 kişi gelsin ama getirisi aynı olsun. Vakıf dernek vs bunlar zaten gündemde olan şeyler değil. Benim şu an içinden çıkamadığım konu, firmaya soracağım, 3Pay ödeme sistemi ile bize abone olacaklara neden tek tek fatura kestiğimiz. Ödemeyi ben almıyorum aracı kurum alıp bana toptan veriyor. O zaman sadece ona fatura kessek olur diye düşünmüştüm.

 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  Ödemeyi siz toplu da alsanız ödeme bir isme karşılık geliyor. Listesini alıp tek tek fatura kesilmesi gerekir. Ancak açıkçası vergi idaresinin de kafası karışık bilmiyor 😀 . Gelirler idaresinden bu konuda görüş alırsanız sorunu çözer veya daha kötü hale sokar. En kötü hali ile tek tek fatura yine kesilmek zorunda der.
  http://www.gib.gov.tr/dilekce/ozelge_talep_formu.html

  • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

   @gamsizm Sanırım fatura kesmek ile ilgili bir sıkıntı var. Ancak elinizde dip koçanlı fatura var ve siz çok adetli seri fatura kesmeniz gerekirse sıkıntı olur. Bu sıkıntıyı aşmanın yolu ikinci defa fatura bastırın sürekli form veya A4 (audi değil) . Tercihim A4 lazer yazıcıda hızlı çıktı alırsınız. Dez avantajı muhasebeciler bu işi sevmez 🙂 çift seri takip etmek zor olur.

 • Mustafa N. @mustafanr

  @hkellecioglu @gamsizm @leventp Levent Abi'nin Dediği Gibi Humble Bundle Sistemi Olsa Minimum Sizin Belirlediğiniz Ücret Ama Bizde O Ücretin Üstüne 15 Veya 20 Arası Birşey Versek Olur Mu Acaba?

 • Hasan Esref @hasanesref

  Abicim zaten beni engelleyen kişiyi görmemiz gerek. Zaten yorum yapmak veya beğenmek istediğimiz zaman engellendiğimizi görebiliyoruz. Zaman kaybetmemek için eklenmesi lazım. Hemde bizim engellediğimiz kişileri görmemiz lazım adamın engellini kaldırmak için arayıp bulmak çok kötü sonuçta güvercinle haberleşme devrini çoktan geçtik. @hkellecioglu @gamsizm @leventp

 • Hasan Esref @hasanesref

  Mesajlaşma sistemi Facebook gibi olmasa da en azından özel sorabileceğimiz soruları sorabileceğimiz bir mesaj kutusu olsa hiç fena olmaz belki özel bir konuda danışmak istiyoruz direk durumdan sormak hoşuma gitmiyor.@hkellecioglu @gamsizm

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Onun tedbiri alınacak. Akış hiçbir platformda uzun bir makale yazma yeri değil. Twitter'da uzun yazmak içi 1 2 3 diye numara verme saçmalığı icat edildi. Facebook'un da notlar kısmı var ama çok kullanan görmedim. Yine de hiç yoktan iyi. Zaten şu an yazı yazabilseniz bile bir metin editörü olmadığından tat vermez. Sosyal kısmı makale paylaşımı için değil. Anlık paylaşımlar için. Önemli bir haber çıktıysa anında linki paylaşıp geçebilirsiniz. Uzun uzun o haberin içeriğini yazmanıza gerek yok. Uzun yazı beklentimiz şu an için sadece inceleme kısmında. Onun dışında sosyal kısmı üyelerin birbirleri ile kaynaşacakları ortamı sunuyor. Takip etmek istediklerinizi kendi akışınıza alıyorsunuz.

 • Flying Spaghetti Monster @fsm

  @gamsizm lütfen premium üyelikleri açın. Size destek olmak istiyoruz.

 • Deniz Can Karaca @dckaraca

  e-fatura kullanmak için belli bir gelir sınırını aşmak gerekmiyor bildiğim kadarıyla, belli bir cironun üzerinde geliri olanlara zorunlu ama altında kalanlar kullanamaz diye birşey yok.

 • optimusmaksimus @optimusmaksimus

  Ödeme yapabilmek için Android uygulaması yapılabilir mi? Android uygulama yayıncılarının vergileri, Google tarafından mı ödeniyor? @gamsizm