Umut'la ilgili yalan yanlış yazılar görüyorum. Elinde verisi olmayan yazıyor o yüzden bir iki rakamla durumu ortaya koyayım.

Fenerbahçe taraftarları teknik direktör gitsin diye bağırırken, takımın aldığı sonuçlar da taraftarı destekliyordu. Böyle durumlarda benim kimsenin lafına güvenim olmaz. Sayılar, olumsuz yorumları destekliyor mu diye bakarım. Dünya kadar veri sunuyor YouTube. Ve sayılar tam tersini söylüyor.

Öncelikle bir yanlışı düzelteyim. Biz muhabbete geliyoruz diyenlere zaten haftanın her günü bir video var neredeyse. Hatta gündem sayımız da 3. Ama sandığınızın aksine çoğunluk muhabbete gelmiyor. TS'nin temel izlenme kaynağı ürün aramaları. Tavsiyelerde bizim video çıkmaz zaten çok uzunlar ve kitle tutmaları düşük.
Bunu da değiştirmeyişimizin nedeni bizim asıl kitlenin bu tip videolar sevmesi.

Öncelikle kendiniz Umut'lu videoların izlenmeleriye diğerlerini kıyaslayın. TS özelinde yüksek izlenme aldığını göreceksiniz. Sebebi ürün aramalarından gelenler.

Ürüne gelen adam Umut'u gördüğünde kapatır diyebilirsiniz ki bazıları bunu iddia ediyor. Ben diyorum ki böyle bir şey de yok. TS'nin genel kitle tutma süresi ocak ayı itibarı ile ortalama 8 dakika. Yüzde olarak %30.

Umut'un son incelemesi, Xiaomi Lite, yani milletin artık izlemiyoruz dediği açar açmaz kapatıyoruz dediği incelemede elde ettiği kitle tutma oranı 6:30 dakika. Oranı da %35. Hoparlör incelemesinin istatistiği henüz yok. Telefon kadar olacağını sanmam.

Yani bırakın izlememeyi TS'nin genel ortalamasının üzerinde izleniyor Umut. Ki milletin mantığında en son videonun en az izlenen olması gerekirdi. O yüzden onu örnek verdim. Hatta işin komik tarafı daha da acemi olduğu videolardan bugüne yükselme var 🙂 Yani millet daha az izleme yerine daha çok izlyor. Çünkü sesinden rahatsız da olsalar verdiği bilgiler telefonla ilgilenenler için değerli.

Bunlar benim yorumum değil bizzat TS izleyicisinin videolardaki gerçek davranışı.

Umut'u şimdilik bizim pek hakim olmadığımız ve kişisel olarak da pek hoşlanmadığımız Çinli telefonlara konumlandırdık. Ve rakamlar iyi bir iş yaptığımızı söylüyor. Umut olmasa o telefonların incelemesi çıkmayacaktı.

Dolayısıyla Umut'un gelmesi artı içerik olarak etki etti. Aylık önerileri saymıyorum bile. O da olmayan bir bölümdü.

TeknoSeyir eğlence kanalı değil. O yüzden artı bir içerik katılmış mı diye sorgulayın bence. Ürünle ilgilenenler istediğini almış gözüküyor. Rakamlar yalan söylemez.

Bugün girdiğimiz hoparlör incelemesinin yanına herkese açılan Oyun Gündemi ve Bilim Gündemi geldi. Ürünle ilgilenmeyene ekstra olarak yeterince içerik üretilmiş demek oluyor bu. Abartılacak bir durum yok.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Gump @runforrest

  Arkadaşlar olaya yanlış açıdan yaklaşıyor. Önemli olan kişinin bilgisi ve samimiyeti TS içerikleri için bence, ve ikisini de yeterli düzeyde karşılıyor benim için. Bir ara kadın editör, kadın editör diye tutturan arkadaşlar vardı, aynı kişiler sanırım bunlar. Bu işin kadını, erkeği, güzeli, çirkini olmaz bence, işini iyi yapanı veya kötü yapanı (yanlı, dirsekli) olur. Aksi takdirde alternatif bulunur. 🙂

 • cengiz @cengiz

  Bence @umtk buyoutubeda telefon inceleyen ve uzun zamandır bu işle uğraşan birçok editörden daha iyi iş çıkarıyor. Başarılarının devamını dilerim. 'Umut'u şimdilik bizim pek hakim olmadığımız ve kişisel olarak da pek hoşlanmadığımız Çinli telefonlara konumlandırdık.' 🙂 🙂

 • Yetkin @tozyet

  Umut bunların yaşıtı olduğu için bu kadar çok eleştiriliyor. Aynı adam 40 yaşında olsa bu kadar eleştirilmez. Bir çekememe sorunu vaar. Öte yandan Hamdi'ye de aynı tepki gelmişti zamanında. Her şeye alışır insan.

 • hasan oztamer @hasan-oztamer

  @gamsizm bence @umtk 'a gelen tepkiler göz aşinalığı olmadığı için çıkıyor hatırlayın sayın Hamdi kellecioğlu geldiği zamanki tepkileri ayrıca aylık telefon önerilerinin video olması daha. iyi oldu birincisi elimde bir miktar para var ne alayım diyenler için iyi bir rehber insanların telefon seçerken arama kriterlerini daraltip en doğru sonuca ulaşmasını sağlıyor ikinci bazen insan okumaya üşeniyorum izlemede bile dinleyerek fikir alabiliyor

 • Papa Emeritus @pope

  Öncelikle söylemem gerekir ki video'ların izlenme sayısı ile kalitesi bir tutulamaz, bunu benden çok daha iyi bildiğinize eminim. Eğer izlenme oranlarına göre iş yapılacaksa LP'nin dediği gibi taşla telefon da kırılabilir. Ben ve bir çok kişi bu siteyi izlenme oranlarına göre etiklerinden vazgeçmediği, için sevdik. Sizin izlenme oranlarıyla örnek vermeniz bence buna ters düşüyor. Bu arada @umtk a hakkında son yazıyı ben paylaştım. Öncelikle Umut hakkında ne sesi ne görünüşü hakkında yorum yapmadım bunu belirtmek isterim. Benim sıkıntım muhabbetin akmayışıyla alakalıydı. Ekşi veya YouTube yerine düşüncemi burada paylaşmamın sebebi ise TS'nin gelişmesini istememden dolayıdır. Eğer yapıcı eleştiri yapmak istemesem zaten Ekşi nick'imin altına saklanıp nefret kusabilirdim fakat TS'yi sevdiğimden dolayı akışa yazmak istedim. Tabii bu sırada Umut'un moralini de bozmak istemediğimden dolayı @umtk yı geçici olarak engelleyerek durumu paylaştım. Çünkü gelecekte incelemelerde iyi olacağına yürekten inancım var ve moralini bozmak istemedim. @umtk 'ya buradan özür dilerim eğer moralini bozacak bir iş yaptıysam. Aynı yazıda kendimle de dalga geçtim zaten. @umtk 'ya ulaşabileceğim bir mail adresi verirseniz yapıcı bir eleştiri yapmak isterim. İyi günler dilerim @umtk 'ya ve size.

  • arandur @arandur

   Hocam bir nokta var, Umut yeşil tikli yani onaylı üye olduğundan onu engelleyemiyor diğer üyeler, yani mesajınızı normal şekilde görmüştür.

  • Papa Emeritus @pope

   @arandur Görüyorsa da sıkıntı değil ben morali bozulmasın diye engellemiştim. Kimseden bir çekincem yok, çekincem olsa cevap veremeyeceği platformlda yazardım zaten.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Yazdığımı anlamamışsınız. Söylenen ile sonuçta tutarsızlık var diyorum. Hani niye ısrar ediyorsunuz diyorlar ya. YouTubea bakınca Umut'un izlenme oranı düşük olmalı diye bekliyorsunuz ama değil. Hem izlenme hem de kitle tutma oranları iyi. Çünkü ürün odaklı izlenme alıyor. Sohbete gelen adam zaten ürün araması yaparak gelmez kanala.

 • Çağdaş Işık @kopernicus

  Ben muhabbete geliyorum, ses tonu rahatsız ediyor falan diyenleri anlamıyorum. Teknoseyir Levent Pekcan ve Murat Gamsızın muhabbet ettiği bir kanal değil ki. Teknoloji ile ilgili konuların işlendiği bir mecra. Bir insanın sesine laf etmek de terbiyesizlik. Kimse kimseyi bütün videoları izle diye zorlamıyor. İzlemek istemeyen izlemez. Gelip videoyu açıp dislike atmak nedir Gerçekten insanların bu "hater"lığı artık iyice rahatsız edici olmaya başladı.

 • Oktay @l0st

  Benim için ürün bilgisi gerekli,kişinin davranışlarını yargılamam yada nasıl konuştuğunu o ileriki seviyede zaten kendi kendine gelişir. Bilgi her zaman önde tutulur. Bu her yerde geçerlidir. Başarılar Umut ve TS ekibi ❤️

 • Nostromo @nostromo

  Umut bu topluluktan çıktı ya dertleri bu. Gısganıyorlar 🙂 Haa, tutuk anlattığı doğru ama zamanla düzelir. Yeniler bilmez ilk zamanlar Lp bile bazen zorlanıyordu

 • Ahmet @parduscu

  Murat abi, Umut kardeşim sizin o kitleyi ciddiye alıp bu yazıyı paylaşmanız bilene bir hoşgörü dersidir.
  Atıyorum; nebukadnezar666 adı olan bir yorumu okumam geçerim. Hayatın sırrını bilene verse ciddiye almam.
  Zaten TeknoSeyir'de banlanmaktan bıkmayan troller var.
  Yersizce eleştirenlerin yaşı 12'yi geçmez. Kamera karşısına geçip 2 sözcük telaffuz edemeyenlere hiç bakmayın.

  @umtk senin ilk videonu izleyince bende yapabilir miyim dedim. Laptop kamerasını açıp kullandığım telefonu anlatıyorum. Standart TS incelemesi sorular belli hayali Murat abi soruyor ben cevaplıyorum.
  15 dakikalık videoyu izlemeye başladım.
  O kendi sesini duymanın verdiği utancı anlatamam. Duruşum, elimin konumu bir felaketti. Yabancı sözcüklerin yanlış söylenişi, dikkat etsemde şiveli konuşmam her şeyiyle kötüydü.

  Düşün bunu odamda kendi mağaram da yapıyorum. Stüdyo ortamında imkanı yok.

  Velhasıl bir işe ilk başlarken ve "ünlü" olduktan sonra kişilerin yorumlarını kulak ardı edeceksin.

  Yürüdüğün yolda başarılar.

 • cinnabon @cinnabon

  Hoparlör incelemesinden sonra sipariş verdim. İnceleme işaret diliyle de olsa verirdim. Umut kardeşimize başarılar. Önemli olan işini ciddiye alması ve sevmesi. Görünen o ki işini tutkuyla yapıyor.

 • Doğuş @dogus

  Umut 'un olduğu videoları sıkılmadan sonuna kadar izliyorum. Kendisi bence çok değerli bir insan izlemesi, dinlemesi çok keyifli. Hatta çok isterdim bir gündeme konuk olmasını veya kalıcı olmasını.

 • blog.yakupulutas.com @yhackup

  Dün de yazmıştım önemli olan Youtube verisi sonuçta oradan para kazanılıyor, eğer izleniyorsa konu kapanmıştır.

 • P. O. F. @pof

  Özellikle YouTube dünyasında isim yapmış bir "editör" ile anlaşmadığınız için Umut dışında "yeni" kimi koysanız eleştirilecekti. İsim yapmış editörler de Umut'un yaptığından daha fazlasını yapmıyor. Hatta bir teknoloji dergisinin editörü gazeteci olduğunu iddia etmesine rağmen resmi YouTube kanallarında sürekli bir cep telefonu mağazasının reklamını yapıyor, ama ses çıkaran yok.

  Umut da hiç üzülmesin. Ekran karşısına çıkınca, çok izlenince böyle yorumlar oluyor ne yazık ki. Siz de ısrarcı olun bence. Umut TS'nin bir değeri, anlaşma sağlanamazsa da bu yorumlar yüzünden olmadığını bilelim.

 • bbBB @bbbb

  O kadar istatistiki bilgi verip like-dislike sayılarından bahsetmemek de istatistik mini etek benzetmesini akıllara getiriyor 😀 Türkiye kılıf cenneti bir ülkedir, istediğini yapar istediğin kılıfı üretebilirsin. Daha yazının başında millete yalan yanlış bilgi veriyorlar derken eksik bilgi vermek ise çok doğru bir davranışmış.

 • Oktay @okt

  LP'nin dediği gibi mahalleye yeni gelen çocuk dayak yiyecek illa ki. Adam işini gayet iyi yapıyor, heyecanını da yendi nerdeyse ama millet dövmeye doyamadı.

 • recepatay @recepatay

  Umut kardeşim seni kötüleyenleri dikkate alma. İşini iyi yapıyorsun. Daha fazla içerik bekliyorum.

 • Nasreddin Hoca @nasreddin-hoca

  Benim gözlemlediğim kadarıyla iyi yapiyor işini ve kucuk ama cok onemli detaylara da deginmesi kendisini farkli kılıyor. Bence sorun yok.

 • Player 1 @player-1

  Yazıları oldukça iyi de videoda bazı basit sorunları var. Diksiyon eğitimi lazım. Cümleler yüksek başlayıp sonunda öldürüyor.

  Bir de ben hiç önünde not görmüyorum. Gelişi güzel mi konuşuyor yoksa ezberliyor mu? Sanki Murat abinin sorduğu sorulara hazırlıksız gibi duruyor.

  Son videolarını pek izlemedim. Çünkü TS'yi biraz geriden takip ediyorum. Recep Baltaş'ın ilk videolarından iyi bence.

 • Okan Keleş @okan-keles

  @gamsizm Videolarda çinli telefon üreticilerine özellikle Xiaomi gibi markalara karşı düşmanca bir tavır sergilemek neden ? Çok itici duruyorsunuz. Yani telefonun bir eksiğini bulduğunuzda sanki eksiğini söyler gibi değilde "Bu çöp bunu almayın" der gibi söylüyorsunuz. Yada bana öyle geliyor bilmiyorum.

 • Kendi Fikri @kendifikri

  telefon alacakları zaman @umtk demesini biliyorlar 🙂 Ben seviyorum olduğu incelemeleri.

 • Archbrook @archbrook

  Son Umut videosunu izledim kapatmadan. Ağzından laf almak için mgamsiz sürekli soru sormak zorunda kalıyor. Bu şekilde inceleme olmaz, kendisinin konuşması gerekiyor. Umut ile soru cevap diye adı değiştirilirse videoların belki daha uygun olur.

 • Gerginix @gerginix

  Adaşımın baygın, çatalallanan ve akoru bozuk sesi olayların sebebi sanırım. Ben şahsen kendisinin bilgi miktarını - seviyesini falan sorgulamıyorum ama kardeşim madem onbinler belki de yüzbinler tarafından izleneceksin, hayatına böyle bir boyut girdi, insan biraz diksiyon ve nefes çalışır. Yani madem bir iş yapacaksın düzgün yap. Berbat - korkunç - öyle böyle değil hani insan içine çıkılmaz düzeyde ham, işlenmemiş bir nefes kontrolün var. Bu yazdıklarımı hakaret veya yerin dibine sokma gibi algılayacaksan da yapma bu işi. BEN BUYUM, EMEĞİN HAKKINI VERİN türü laflarla korumaya kalkmayın adamı. Adamın bir bilgisi vardır, fazla bilgisi vardır her neyse, bu adamı dinlemek büyük sabır ve odak istiyor. Böyle bir diksiyonla, sürüklemeyi bırak dinleyende sabır isteyen kontrolsüz ses kaynağını terbiye etmeden bu işi sürdürecekseniz de söylenenlere katlanacaksınız. Burası eline klavye alanın her aklına gelenin konuştuğu yazdığı çizdiği bir ortam. Vay efendim alındım, vay efendim gücendim vs... Geçiniz bunları.
  Edit:
  Ayrıca Murat Gamsız'ın paylaştığı vay efendim yüksek izlenmeli videolar burada bilgisi de yukarıda bahsettiğim duruma rağmendir. Bu diksiyon ve nefes meselesini çözünce o rakamlar daha da artacak. Yani bu mevzuya alınganlık göstermek abesle iştigaldir.

  İşinizin 2 temeli var: bilgi ve iletişim. Bilgi de iletişim de tek başına yetmez. İkisi birlikte ve yeter olmalı.

  Keza olay doğal akışında olsaydı tüketiciyi ikna etmek, bu saçma sapan konuyu açmak zorunda kalmazdınız @gamsizm

  • Furkan Emir @furkanemir

   Kamera karşısına geçen adam bunlara hazırlıklı olmalı, doğru söylüyorsunuz ama bu arkadaşlar inatla savunuyor üstelik kaç inceleme çektiler hala ilk günkü gibi ama en azından ''Baktığımızda önde bizi X karşılıyor'' kalıbını bıraktı gelişme var.

  • Gerginix @gerginix

   @furkanemir umut kardeşimize şunu anlatmaya çalışıyoruz. Bu olay senin için amatör bir heves de olsa profesyonel bir iş de olsa kardeşim bu aöylediklerimiz dost tavsiyesidir. İçerik tüketenler acımaz, elbette içlerinde ağzına geleni sayacak sorumsuzlukta tipler vardır ama ana rahmindeki duruş pozisyonuna geçip içine bükülüp mağdurane bir savunmaya geçmenin alemi yok. Murat gamsız da bu işin içindeki bir insan olarak eleştirilerin haklılık payı olduğu halde umuta ihanet edercesine onun ham halini savunmayacak. Umutlu videoların izlenmesi umutla ilgili değil, arayışla ilgili.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Sizin söylediğiniz şey için insanlar okul okuyor yalnız 🙂 Bu işin en kötü yanı bir okulu olmaması. Herkes çekirdekten yetişmek zorunda. O çekirdek de ekran önü. Eğitmenler de seyirci. Bu durum hakaret etme hakkı vermiyor kimseye.

  • Gerginix @gerginix

   @gamsizm kim hakaret etti bilmiyorum. Bence konu hakaret değil. Konu umut'un bu konuda kendini geliştirmek zorunda olması. Çocuk ilgili, bilgili. Bu işi yapacaksa bu konuda kendini geliştirmeli. Sanırım 4 video izledim. Hiçbir gelişme yok. Hiç yok. Bu işin okuluna gitmeye de gerek yok. Yani olayın böyle bir dramatik tarafı da yok. Ben şahsen ergenlik dönemimin ciddi bir süresini hemen her gün ayna karşısında 1-2 saat mimik ve ses çalışarak geçirdim. Bugün yılda en az 100 günü en az 20 bazen de 1000 insanın karşısında kanlı canlı konuşarak, onlara birşeyler aktararak geçiriyorum. Ekmeğimi iletişim halinde iken kazanıyorum. Bazı şeyleri birkaç günde bazı şeyleri yıllar içinde kazandım.

   Bu ülkede bir konuyu bir sapından tutan, üzerine birşey eklemeden sonsuza dek var olmak istiyor. Siz de doğru eleştirilerin farkındasınız ancak gündemi hakaret edildi üzerinden ele alacaksanız keyfiniz bilir. Öte türlü böyle suni başlık açılmak zorunda kalınacak. Bir insan yaptığı bir işin savunmasını vermek zorunda olmamalı.

   Ayrıca umutun sesi iyi. Sadece onu kullanamıyor. Hem de öyle böyle değil.

  • Orcun @orcun

   @gamsizm İyi de Murat hocam adamı resmen kurtların önüne attınız. 😀 Tamam bu işi kimse eğitimi ile almadı ama sizin gibi 15 belki 20 yıldır bu işi yapan adamla daha birkaç aydır ekran önüne çıkan adam bir olur mu ? Tamam çıkacak öğrenecek sanayi tabiri ile dediğiniz ama olsun 🙂 ama adama edilmeyen küfür hakaret kalmadı. Youtube yorumları orası burası bakıyorum ben kendim utanıyorum.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @gerginix hocam sizin daha durumdan haberiniz yokmuş ki 🙂 Ses yönetimi konusu zaten ortada olan bir konu.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @orcun Biz 20 yıl kamera önünde değildik yalnız. Umut gibi yazıdan geldik. Paldır küldür çıktık ekrana.

  • Orcun @orcun

   @gamsizm Benim bildiğim Levent abi bu işin ilklerindendi ? birtane dergi de galiba pc toplama videosu vardı diye hatırlıyorum. Ama işte sizin girdiğiniz dönemde bu işi zaten bilen hiç yoktu, tarla mümbit araziydi ortalık. Sonra bu youtube video içeriği patlayınca e sizin de zaten yazı işinden olsun inceleme işinden olsun kendi siteniz vardı. Ben sizin pclabs videolarını hatırlıyorum, yazılarınızı vs. keza Levent abiyi zaten DHW'den hatırlamayan pek yoktur. Zaten yazı işinde baya level 99 idiniz sonra video olayları yeni yeni çıkınca girildi ve o dönem olan videolar amatörlükler işte anlatımlar vs o döneme göreydi ancak sene 2019 olunca 10 15 sene önceki ilklerden değil tabi çağ değişti. İnsanlarında o yüzden beklentisi haliyle çok daha fazla oldu, bakıyorum yorumlara çağırıp dövesim geliyor bazılarını çünkü kafa yapısı şu '' bunun gözünün üstünde kaş var ahey ahey ahey vurun abalıya '' kafasında olunca işler değişiyor.

  • Gerginix @gerginix

   @gamsizm umarım kendini geliştirmek için çaba sarf ediyordur. Ancak az sayıda sıkı takipçiyi ikna turu hem sunidir hem de olayın büyümesine sebep olup akla karpuz kabuğu sokar. Ben şahsen bu konuyu görene kadar umut hakkında sadece şunu düşünüyordum, "bilgi var iletişim berbat" şimdi safım netleşti taraf oldum.

 • JUMBO GARİDES OW YEAH @jumbogarides

  Eyvah MG Umutu savundu şimdi yönetim en iyisini bilirciler geberene kadar savunurlar. Xiaomi Mi8 Lite incelemesi Like:634 Dislike:474 ama Umut iyi. Doğa bey ile yapılan iPad incelemesi ile yakın izlenmiş ve Like + Dislike sayısı da yakın iPad incelemesi Like:815 Dislike:147. MG HK ikilisinin yaptığı Mate 20 Pro incelemesi (53k görüntüleme) 987 Like almışken sadece 38 gibi komik bir Dislike almış. MG ve UMK'un yaptığı Mate 20 Lite incelemesi ise 506 Like'a karşı 372 Dislike almış. İnsanların videoyu izleme süresine bakmak çok saçma ben ilgimi çekmeyen her TS videosunu arkada 144p'ye alıp sesini kapatıp izlenmesini arttırıyorum böyle yapan bir kemik kitle var hatta beğenmese bile videoyu kapatıp çıkmak yerine açık bırakıyor ki TS düşmesin.

 • ozmo @ozmo

  @pope birini engelleyerek arkasından konuşmak tam sana yakışır bir davranışta bulunmuşsun tebrikler. 👏👏 senin ego sahibi biri olduğunu düşünüyordum ve kendimce haklı çıktım sırf bu yazdığımı oku diye sana bir gün sonra engel atacağım. boşuna bana cevap vermek ile uğraşma sana cevap vermeyeceğim.

 • Furkan Emir @furkanemir

  Uğur ve Tansel ilk geldiğinde herkes topu tuttu çünkü köklü bir değişiklikti ama adamlar 2. 3. videoda toparladılar helal olsun, LP'nin huysuzlukla çektiği incelemeler yerine gençlerin yaptığı incelemeler fersah fersah öndedir. Murat Gamsız ve Umut Koçak ikilisi yerine Umut Koçak Levent Pekcan çıksa nasıl olur ? Video filan çekilemez çünkü Umut'un konuşmasını sağlayan faktör Murat Gamsızın olağanüstü çabası Umut tek başına çıksa 2 3 cümle kuramaz. Umut'a güveniliyorsa tekli anlatım yaptığı ufak cihazları incelesin hem belki kendini geliştirir.

 • Osman Öztürk @ptseeker

  @gamsizm Böyle bir açıklamaya gerek bile yoktu bence.

 • "Bilal ÖZTÜRK" @gfbilaloztrk_68

  Eleştirilerden bişeyler çıkarmak ve gelişmek yerine sürekli savunmaya geçmek de yanlış. Hele ki izleyiciler sayesinde firmalara tamah etmiyceğiz derken

 • ARMv7 @armv7

  Adamın ne sesi kötü, ne de görünüşü ama bunu bir kenara bırakıyorum. En başlarda ben de umutlu videoları izlemiyordum çünkü yabancı bir yüz görüyordum. Bu arada yabancı gördüğüm diğer tüm yüzler de bende aynı etkiyi yaratıyordu. Sanırım değişikliğe hızlı adapte olamıyorum ya da olamıyoruz ama sonraları umut'u birkaç video da daha görünce kalıcı olduğunu anlayıp kabullendim. Bütün olay yabancı olarak görmemdi ve o yabancılığı ortadan kalktı, benim için şimdi gayet keyif aldığım içerikler arasında umut'un olduğu içerikler de var. Kenara bıraktığım konuyu ele alacak olursam bir insanın sesi veya görünüşü kötü hatta rahatsız edici olabilir ama bunu halka açık bir ortamda dile getiren insan kesinlikle daha rahatsız edici.

 • Marmara Kazım @digitalanimal

  Biz böyle bi milletiz işte. Kişinin bilgi birikiminden çok sesine, tipine, konuşmasına vs. takarız kafayı. Bu adamların "Stephen Hawking" 'in videosu izleyip "hiç konuşmuyo bu yeaa" diye dislike atan tiplerden ne farkı var?

 • Selim Kendir @selimkendir_1

  Umut kardeşim sadece "farklı" olduğu için tepki alıyor bence. Ama oda bu ailenin bir parçası. Yaptığı incelemeler ve değerlendirmelerin güzelliğine göre insanları değerlendirin. Görüntü ve ses değilde zeka ve fikirlerin değerli olduğunu unutmayın. Stephen Hawking şuraya gelse fizik anlatsa onada aynı şeyleri söyler misiniz ? Seviliyorsun umut. 🙂

 • @merakli

  Herkes diksiyon eğitimi almış sitede. MaşAllah!

 • Caner Mete @canermete

  Bu konu hakkında düşüncelerimi ifade ettim , kimileri agzimin bozuk olduğunu söyledi , kimileri lumpen olarak yaftaladi. Anladım ki bazı insanların yüreği pislik içinde. Benim ağzım bozuk olsa ne olur. Umut'u azminden dolayi tebrik ediyorum , maddi bir çıkarı olmadan bile her gün bilgileri derleyip bize sunan adamsin , bu azimle eminim başaracaksin , eleştirdikleri şeyleri zamanla halledebilirsin eminim hiçbiri senin için zor olmayacaktir.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Eleştirenlerin yüzde biri Plus. Ki onların da çoğu doğru şeyler söylüyor.

 • ad33p @ad33p

  Bu iletiyi görünce, o Transformers incelemesi niye silindi ve devamı gelmedi diye merak ettim. 😀

 • muhalif @muhalif

  @gamsizm Sizin hatanız umut kardeşimizi acemilik döneminde olmasına rağmen ekran başına fazla çıkarmanız.Üzerindeki acemiliği atana kadar sadece telefon önerilerinde çıksaydı eğer bu kadar tepki olmazdı.

 • Canavar_Kesifte @canavar_kesifte

  "biz muhabbete geliyoruz" diyenler bildiğin hakaret etmiş olmuyor mu? "İncelemeniz, deneyimleriniz umrumda değil" demek. Sanırım yanlış kanalı takip ediyorlar.

  Umut'un sesi evet izlenirliği düşüren bir etmen olmakla beraber detaycılığı mükemmel. Yalan yok gençliğimi hatırlatıyor bana 🙂 Genç daha sesi oturur, Teknoseyir'e kattığı değer ve Teknoseyir'den ediniği deneyim eminim geleceğinde olumlu gelişmeler katacaktır.

 • hasan oztamer @hasan-oztamer

  Yazılanlardan anladimki sscb otomobilleri konusunda özellikle azlk 2140'lar konusunda programa çıkarsam sesm konusunda baştan özür dileyeceğim

 • Soner Toraman @tora

  @gamsizm Merhaba, ben 2002 yılından bu yana "her gün" PCLabs, DHW'i haber ve inceleme açısından takip edip takdir eden ve her fırsatta destek olmaya çalışan birisiyim (Bunu belirtme amacım sizleri yeterince tanıdığımı düşündüğüm için).
  Fakat ilgimi çeken videoyu açtığımda Umut'un sorguya çekilmesi veya başka teknoloji sitelerindeki maddeleme tarzı dürüst olmak gerekirse 1dk'dan fazla takip etmeme engel oluyor ve kapatıyorum. Bu Umut'un sesi ve ona ısınamamamızla alakalı bir durum değil (Diğer dönemsel misafirleriniz [örn:Doğa, Salih] daha sıcak, daha bize yakın bir anlatım tarzına sahip).

  Hamdi ve sizin karşılıklı olarak özellikleri hakkında yorum yaparak bilgi verme şekliniz çok daha doygun bir içeriğe sahipken, maddelemek ve sorguya çekilme hissi bence Teknoseyir çizgisine uzak görünüyor.
  Google veya Youtube'da ürün için arama yaparak gelen, Teknoseyir'den bihaber güruh, zaten o ürün hakkında madde madde bilgi beklediği için onları ayrı tutmak gerekir. Adam bilgisini ediniyor, kapatıp geçiyor.
  Takipte kalacak olan potansiyel kesime çekici gelip gelmediğini abone artış hızına göre siz daha doğru değerlendirirsiniz tabi ki. Benim gibi eski sadık kitleniz tabi ki abonelikten çıkmaz ama abone düşüşü yaşanıyor mu onu da istatistiklerden kontrol etmişsinizdir.

  İyi akşamlar

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Umut nedeniyle yaşanan en ufak bir olumsuzluk yok. Zaten normal Ts içeriği devam ettiği için sizin de bir zararınız yok. Videoyu izlememeyi tercih edebilirsiniz. Umut TS'de bir şeyin yerine gelmedi dikkat edin. Telefon tavsiyeleri ekstra içerik. Daha önce yoktu. Çinli telefonlar çok nadir vardı ki bunların amacı da zaten o kesimin dikkatini çekmek. Sayısını yükselttik. Bizim kemik kitlenin her şeye rağmen orta seviyenin üzerinde ürünlerle ilgilendiğini düşünebiliriz.

 • daldiy @daldiy

  Teknoseyir T.R.T halk radyosumu ? Sesine bakiyoruz . Adam ne anlatiyo sen onu dinle

 • Cihangir @chngr

  @gamsizm @umtk ın yaptığı teknoloji derlemelerini ts sosyalde herhangi bir paylaşım gibi değilde ts üzerinden yazılı yayın halinde yayınlansa. O kadar bilgi ve emek boşa gitmesin. Sosyal ile ts arasında fark var.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  @laveran-lima O yaklaşım Türkiye'de pek geçerli değil. Meydanın boş olduğunu görünce daha çok coşarlar. Hayali durumlar yaratıldığını görünce tartışmayı tekrar mantık seviyesine çekmek için yazdım.

 • Veysel @spectrum

  Umut’u görünce izlememek çok mu zor? Silah zoruyla mı izletiyorlar?

 • KOKTURUK @kokturuk

  Her ne kadar özellikle son videoyu Murat Gamsız'ın "iteklemesi" olmasa bitirilemeyecek hissiyatı oluşturmasına müteakip kapamış dahi olsam, fazladan içerik olması nispeten güzel. Seriyi takip etmesek bile her an ilgimizi cezbedecek bir ürün incelemesini TS standartları çerçevesinde görebilme ihtimali artı değer. Mevzuya çok vakıf olmamakla birlikte, anladığım kadarıyla genel eleştiriye sebep olan diyaloglar, anlatım, yorumlama, tutukluk vs gibi eksiklikler, Umut Koçak'ın kitleye hitabet konusundaki çekingenliği tamamen yok oldukça, konuşma ve yorumlamada tecrübe kazandıkça zamanla giderilecek gibi görünmekte. Bu değerlendirmeleri kendi içlerinde zaten konuşup işi geliştirmeye çalışıyorlardır. Sonuçta yıllardır bu işi yapan insanların gördüğü bir ışık olsa gerek, aksi halde zamanla farklı çözümler geliştirirler.

 • Bora karaca @br-krc

  @gamsizm ufak bir yanlış var... ts gerçekten ürün incelemelerinde daha fazla izlenme alıyor ama muhabbet için gelen ana kitle gündem videolarını eksiksiz izliyor ve kötü gün dostu ayrıca plus abonelerin hepsi bu kitleden geliyor ve anahtarlık,kupa vb ürünleri de bu kitle alıyor yani ts nin maddi kazancının büyük çoğunluğu bu kitleden geliyor

 • Player 1 @player-1

  Evet bir sorguya çekme gibi durum var videolarda. Sohbet havası yok. Aslında Umut bey meizu, oppo gibi firma dedikodularını da yakından takip eden birisi. Araya ürünün markası ile ilgili kendisine ilginç gelen dedikodulardan falan da bahsedip sohbeti geliştirebilir.

 • Orçun @orcnd

  umut ile mümkün olduğunca çok inceleme çekerek ts'nin izlenme oranını yükseltip, oluşan kaynakla ts nin imkanlarını yükseltmek gayet mantıklı.
  elbette umut kardeşimizin eksikleri vardır. zamanla bu eksiklikleri tamamlayacaktır.

  açıklamada tek katılmadığım kısım "ts eğlence kanalı değil" cümlesi. siz öyle görmüyor olabilirsiniz fakat yerli ve yabancı teknoloji kanallarına bakarsanız içinde eğlence içermeyen kanalların büyük rakamlara ulaşması mümkün değil.

  yurt dışında büyük rakamlara ulaşmadan da detaylı teknik içerik çeken bir kanal olmak mümkün. imkanlar daha fazla. fakat türkiyede kalabalık kitlelere ulaşmadan firmalardan cihaz almak veya kendi imkanlarınızla cihaz almak çok zor.

  ayrıca ts ekibi hatta yeni katılan umut ve oyun gündemindeki arkadaşlar bile eğlenceli içerik üretebilecek kapasitede olduklarını kanıtladılar. bu kapasiteden faydalanmak size katkı sağlar.

  bana farketmez ben her türlü izlerim eğlenceli veya değil zira görüşlerinizi merak ediyorum. fakat ts nin imkanlarının artması daha fazla insana ulaşması beni sevindirir.

  bu aşamaad prodüksiyon olarak olmasada işleyiş olarak linus tech tips'in yaklaşımını mantıklı buluyorum. eleştiri kısımlarını şakaların içine katarak teknik kısımları da rapçi gibi geçerek izleyiciyi ekrana bağlıyor. tabi bunun için metin yazarı gerekiyor. aynı kaliteyi beklemiyorum ancak benzer bir işleyişi ts de görmek isterdim. bu mümkün olmasa dile de getirmezdim

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Her zaman basit gibi görünen şeyleri yapmak daha zordur. Sizin dediğiniz yayını TS frekansında yapmak için kadronun en az üç katına çıkması gerek. Ben Linus dahil sevdiğiniz o yayınlarla tanıştım etkinliklerde. Nasıl çalıştıklarını öğrendim kendi ağızlarından.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Evet böyle diyorum çünkü bir kısım insan sanki ellerinden bir şey alınmış gibi davranıyor. Halbuki böyle bir şey yok. Umut var olana ek olarak geldi. Olan bir şeyin yerine geçmedi. Umut'un rahat ettiği tarzı bulana kadar deniyoruz. Soru cevap zaten klasik tarzımız. Öteki türlü zaten sunucunun bir işlevi olmaz. Yani soru sorulmayan video olmaz. Dediğim gibi Umutu'un kafa ayarını bulup orada sabitleyeceğiz.

 • mhmmdy @mhmmdy

  umutun videoları çok yararlı oluyor, özellikle cinli telefonları incelerken yine diğer cinlilerle karşılaştırıyor, bu karar vermeye çalışan birisi için çok değerli

 • hbb @hbb

  @gamsizm boyle rakamlarda insanlarin karsisina caat diye cikinca en iyi cevabi vermis oluyorsunuz. aslinda bizim turk milleti analitik seven bi millet, verince rakamlari herkes onundekinden yemeye devam eder. kuskuyu "gamsizca" vermeye devam murat kardes 🙂

 • Murat Gamsız @gamsizm

  @burakzdnr Şikayetlerden bıkmadım. Fantastik boyutlara ulaşmaya başladığı için biraz ayakları yere bastırmak amacım.

 • Doğuş @dogus

  Çok konuştuk özledim =) ama şu sorguya çekilir gibi muhabbeti bana da garip geliyor. Kısa süre içinde gündemde görüşmek üzere ;P

 • icbukey @icbukey

  açıkçası alım gücü gitgide düşerken bu tür ucuz telefonlar hakkında videolar yapmanız çok hoşuma gidiyor. bu tür 1500-2500 aralığındaki ucuz telefonların videolarını daha sık ve çok yapmalısınız. çünkü bir çok tüketici bu aralıktan telefon seçimini yapıyor.

  siz insanların o gitsin bu gelsin yorumlarına kulak asmayın. artık iphone ve samsungun kapıştığı devir en azından ülkemiz için geride kaldı. o yüzden bu işlerden anlayan birini kamera karşısına oturtmanıza saygı duyuyorum, zaten verdiğiniz kararın doğruluğunu izlenme sayısı belli edecektir.

 • S00NR @s00nr

  teknoseyırın buyumesıne katkısı oluyorsa ewlh buyusun kanal buna kımsenın ıtırazı olmaz artık.

 • Melih Dalar @melihdalar

  sahsen kendisini basarili buluyorum. evet ilk ciktigi zamanlar surekli tekrar eden kelimeler vs oluyordu ama bu tamamen dogal. itiraz eden laf atan vs kisileri kamera karsisina cikarin adini soyleyemez geri inerler. kendini gelistirmeye devam ettigi surece sorun yok ! Basarilarinin devamini dilerim.