Benim Wise ile ilgili yaptığım paylaşımı neden sildiniz kardeşim? Hem milletin çifter çifter üyelik açıp insanları rahatsız etmesini engellemiyorsunuz hem de bunu ortaya çıkaran kişilerin paylaşımını siliyorsunuz. İyice kontrolü kaybettiniz herhalde, biraz tutarlı davranışlar sergileyin. Böyle davranıp sonra siteye dadanan trollerden yakınamazsınız. Ne yaşıyorsanız emin olun hak ettiğinizden fazlasını yaşamıyorsunuz. Batık durumda olmanız da, sitenize sürekli trollerin dadanması da hepsini hak ettiğiniz için yaşıyorsunuz. Benim bir yalancıyı ortayan çıkaran paylaşımımı silerken Wise efendinin yaptığı kurallara aykırı dini paylaşım (https://teknoseyir.com/durum/1013047) hala olduğu gibi duruyor. Sizi objektif, adil, tarafsız olarak niteleyen insanların ne büyük bir yanılgı içinde oldukları gün gibi ortada. Beni, hakkınızda düşündüklerim için haklı çıkardığınız için tekrar teşekkür ederim. Bazen bu adamların hakkını mı yiyorum acaba diye düşünüyordum ancak az bile söylüyormuşum siz daha beterine layıksınız buna eminim artık.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 21
 • Melburg @melburg

  Şöyle bir durum var Wise adlı kullanıcı daha önceden sitede olay çıkartacak paylaşımlar yapmış olabilir ama geri geldiğinde böyle bir paylaşımı yoksa yine ban yemeyi hak eder mi? Ceza kişinin hareketine göre mi verilir yoksa sadece kişi olduğu için mi?

  Mesele kişinin yaptığı paylaşımlardır burada herhangi bir sorun yoksa önceki davranışları nedeniyle gönderilmesi doğru değil bence zaten ileride eski haline dönerse yine banlanır

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @orcun O konu hakkında LP'den özür diledi ve kabul edildi. Kin tutacak değiliz. Cezanın davranışları değiştirme amacı vardır zaten. Yoksa şurda kişisel olarak tanıdığımız bir avuç insan var. Kimsenin huyunu suyunu bilmiyoruz. Davranışı olumlu yönde değişen biri yine de eski davranışı nedeniyle cezalandırılmalı mu diye sormuş melburg. Ben de o konuda o hata kime yapıldıysa onun fikrine saygı göstermek gerek diyorum. Bize yapılmıştı biz özrü kabul ettik.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  @mursili Evet zaten biz de burdan kopyaladık 🙂 Benim demek istediğim o değil. Küfür TCK'da olmasa da serbest olabilecek bir şey mi? Bunun yanlış olduğunu bilmeyecek kapasitede insanlar çoğunlukta mı? Hiç sanmıyorum. O işin bahanesi. Kuralda yazmıyordu küfür ettik. Çocuk bile kandırılmaz bu şekilde 🙂

 • Murat Gamsız @gamsizm

  @mursili Evet müdahale edilmezse zaten o şekilde olur. Biz temel konuların altını çizdik. Eğer tekrar eden sorunlar ortaya çıkarsa onları da ekliyoruz. Mesela spoiler vermek kurallarda yazmıyordu. Artınca ekledik.

 • PCMODTR @pcmodtr

  TS'nın olaylara,konulara ve kişilere müdahalesini yerinde ve tam bulmuşumdur bu konuda iyiler yoksa benimde şikayetci olduğum bazı durumları var.

Parzival isimli algıcı arkadaş Metastaz kitabının satış adedi ve yorum sayısıyla ilgili yaptığı paylaşımdan benim yorumumu silmiş, bunun olacağını tahmin ettiğimden kopyasını almıştım ayrıca paylaşayım da insanlar yalanlara, ithamlara kanmasınlar 😀

"Her kitap alan yorum yazmak zorunda mı? Bazı sitelerin yorum kısmı etkin kullanılıyor bazılarında ise hiç yorum yok mesela. Bu konuda kitapyurdu sitesinde çok yorum olurken d&r, idefix gibi sitelerde neredeyse hiç yorum göremezsiniz. Her kitap alan yorum yazmak zorunda hissetmiyor kendisini. Kitapyurdu sitesi yorum yapmaya, o kitabı değerlendirmeye ekstra puan veriyor, insanlar bu yüzden orada yorum yapıyorlar yoksa çoğu kişi yorum yapmaz buna eminim. Sizin mantıkla düşünürsek diğer sitelerin satış rakamları tamamen yalan olmalı çünkü hiç yorum yapılmıyor. Algı yaparken de biraz zeka harcamak gerekir. Dediğin gibi iki gün önce çıkmış bir kitap satılmış olabilir ama o kitabı alanların kaç tanesinin kitap eline geçti veya okuyup bitirdi ve yorum yapabilir hale geldi bir düşünmek lazım.

Bu arada bahsettiğin yayınevi Kırmız Kedi oluyor yani Kitapyurdu adlı siteyle taban tabana zıt siyasi görüşlere sahip bir yayınevi . Senin yapmaya çalıştığın algı satış rakamlarının yalan olduğu yönündeyse o rakamları yayınevi değil Kitapyurdu veriyor. Derdini oraya anlat bence. Dün hesap açmışsın bugün gelmiş peş peşe Kırmızı Kedi aleyhtarı paylaşımlar yapıyorsun. İçimde bir merak filizlendi birilerinin trollü (siyasi terim sebebiyle sonradan sansürledim) olma belirtileri seziyorum, acaba hangisi aydınlatsana beni? Rekamı yapılmadı dediğin kitabın sosyal medya üzerinden uzun süredir tanıtımı yapılıyor ve beklenen bir kitap. İsmail Saymaz, Banu Avar, Muharrem ince ve bizzat yazarları tarafından yapılan paylaşımlar 3000 üzeri etkileşim almışlar. 2019 yılında 2000 tane kitap satmak gereçekten hiçbir şey değil hele ki seküler kesime hitap eden bir kitap için laf bile değil, gözünüzde bu kadar büyütmeyin. Twitter'da kitabın adını aratırsanız kitabı alan bir sürü insanın fotoğraf paylaştığını da görürsünüz. Kişi kendinden bilir işi herkesi dalavereci olarak görmek hayra alamet değil.
https://twitter.com/vekilince/status/1093838778148552704
https://twitter.com/AvarBanu/status/1094180341932310561
https://twitter.com/ismailsaymaz/status/1093573593781411841
https://twitter.com/baristerkoglu/status/1092415096414965761

Ekleme: Bu da kapak olsun bizzat yayınevi tarafından üç günde üç baskı yapıldığı söylenmiş, anlaşılan kitaba ilgi büyük, bu korkunun sebebinin de bu olduğunu sanıyorum. Birileri geçmişte yaşanan ilişki ve bağlantıları unutturmaya çalışırken bu ve bunun gibi kitaplar o çarpık ilişkileri gün yüzüne çıkarıyor.
https://twitter.com/krmzkedikitap/status/1093105961722621952 "

#kitap #metastaz

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Güzel video olmuş. Bizdeki ünlüler parayı eve yatırırken yabancı ünlüler bir takım yazılım temelli şirketlere yatırıyormuş. Bizden neden Whatsapp çıkmıyor sorusunun cevaplarından bir tanesini bu videoda var en azından.
https://www.youtube.com/watch?v=PRTVZsmQ6-Y

ÜNLÜLERİN GAYRİMENKUL MERAKI

Hangi ünlü hangi alanda yatırım yapıyor? Türk ve yabancı yatırımcıların en çok yatırım yaptıkları markalar hangileri? Ünlüler neden start-uplara yatırım yapı...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 6

100 mühendis gitti

Hollanda, TÜBİTAK SAGE, ASELSAN ve TAI’deki mühendisleri transfer ediyor.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 16 / 20
 • Mert @merphous

  Meraktan soruyorum, nasıl gidiyoruz acaba ? Sadece meraktan 😛

 • wilhem @wilhem

  Gidenler daha yüksek para alacakları için gitmiyorlar. Hatta çoğu daha düşük hayat şartlarını göze alarak gidiyor. Hollanda'da eşitlik yasaları doğrultusunda mühendislere ödenen paralar belli ve genelde kişiye göre çok değişmiyor. Zaten enflasyon diye birşey olmadığı için zam vs. de yok. Ama yine de bu insanlar gidiyorsa nedeninin para olmadığını anlamak çok da zor olmasa gerek. Kesenin ağzını açmak uzun vadede bu insanları ülkede tutmak için yeterli değil.

  • Mert @merphous

   Halk bozuk. İstediğin kadar paraya boğ adamı. Sokaktaki adam durduk yere gelip dövüp bıçaklayabiliyor. Sonra da akşamına salınıyor. Bu olunca adam tabi parasına bakmayacak.

  • wilhem @wilhem

   @mertkirimgeri Doğru evet. Ama devletin de düşünmesi gereken noktalar var. Giden nitelikli insanlara gerekçelerini sordukları bir anket okudum. Genelde ilk sırada ülkede özgürlüklerin kısıtlanması ve adalet sistemindeki sıkıntılar var. İkinci sırada Avrupa'daki devlet okullarının çocuklarına daha iyi bir eğitim imkanı sağlayabilmesi. Türkiye'de düzgün bir eğitim çok pahalı. Avrupa ülkelerinin daha yeşil olduğunu yazanlar bile olmuş gerekçe olarak. Devlet nezdinde bu gerekçeler çerçevesinde atılan bir adım ben görmedim. Hatta bu sıkıntılar yokmuş gibi davranılıyor adım atmaktan çok çok uzağız. Bu gidişle daha çok giden olacak gibi görünüyor.

  • Mert @merphous

   @wilhem Adalet'e dikkat çekmek istemiştim akşama salınmasıyla, doğru söylüyorsunuz bu tarz etkenler asıl sebepler. Ben insanımızın tutumundan da rahatsız oluyorum şahsen. Her şeye karışan hasta bir tayfa var. Bir gün Türkiyedeyken, arttırılmış gerçeklik uygulaması test ediyorum kendi yazdığım bir uygulamayı yani. Bilerek sakin bir yere gittim, hasta çok sokakta çünkü biri gelip saldırır laf söyler filan diye. Sonra test ediyorum, ortamdaki objelerle etkileşime geçiyorum filan, eğer hiç arttırılmış gerçeklik uygulaması kullandıysanız bilirsiniz garip garip hareketler yapıyormuş gibi görünürsünüz dışarıdan. Arkadaki çay bahçesinde çalışan bir adam bana "ne yapacan uzaya mı çıkacan" filan diye laf attı sürekli. ortamı terk etmem gerekti durmayınca. Siz yeni teknolojilerle ürün geliştiren adamlara "sanki uzaya çıkacan len mq" derseniz, adamda gider tabi. Oysa, amerikada da sokakta denedim, istediğiniz yerde takılıyorsunuz kimse dönüp bakmıyor bile, ne yapıyor bu diye. En büyük artısı bu yurt dışının. Korkarım bu, her şeyi düzeltesiniz bile kültür o noktaya gelene kadar olmayacak bir şey ve bence en büyük tercih sebeplerinden biri.

 • Ali ŞİMŞEK @asdera

  O gelen insanlara marketlerde çok rastlıyorum ( Konuşmalarından anlamamak mümkün değil zaten. )
  Yeni aldığı evi restore ettiren bilgisayar mühendisi dahil. Neden geldin niye gittin sohbetlerine girmedim ama sebebini az çok anladım tabiki.
  Gelenler paradan başka bir sebeple geliyorsa umduklarını bulamayacaklarına adım gibi eminim. Bir kaç yılları var enfazla ( Hollanda için yazıyorum bunları )

  • Av. Oğuzhan Bilgay @oguzhanbilgay

   @asdera Anladığım kadarıyla orada yaşıyorsunuz. Ne sebeple böyle düşünüyorsunuz? Özgürlükler, düşünce özgürlüğü, haklar, eğitim düzeyi gibi alanlarda bir geriye gidiş mi görüyorsunuz? Hem de birkaç yılda kapanacak bir gerileme!

  • Ali ŞİMŞEK @asdera

   @oguzhanbilgay
   Evet 10 yıldır burada yaşıyorum.
   Sebebini sebebini yazdım para için geliyorlar tabiki. Ülkeleri kıyaslarsak ekonomik refah arasında dağlar kadar fark var. Burada kalıcı olmayacağı için kazandığı parayı euro/tr karşılaştırınca uçurum hesaplar çıkıyor. Tabikide işine öyle geliyor. Yılda iki kez izine gelse 2k euro çok para oluyor. Burada kazandığı para ile tribleks ev alacağını iyi biliyor.

   Düşünce özgürlüğü, hakları anlamadım. Onu açıklarsanız cevap verebilirim.
   Bu ülke de ki eğitim düzeyini bilmediğinizi anladığım için şöyle cevap vereyim.
   ilkokul dan lise seviyesine kadar özel okuldur. Paran varmı git sen de okul aç. Dükkan açar gibi : )
   Eğitiğim sistemi olarak öğrenci orta okuldan itibaren meslek okuluna gider gibi eğitim görür. Ne kadar çok puan okadar iyi okul ve meslek lisesi. Açıklayıcı olmuştur inşallah. Uzun uzadıya yazarsam çok karışık olacak.
   Bir kaç yılı yanlış anlamışsınız gerilemeden kast etmedim bir farkının olmadığını, ne umdum, ne buldum ( para hariç ) kastedettim.

  • wilhem @wilhem

   @asdera Yurtdışına yerleşen çok arkadaşım var para için giden oranı çok az benim konuştuklarım arasında. Hatta hayat standartlarını düşürme pahasına gidiyorlar genelde. Baştan söyleyeyim geçici olarak gidenleri işin dışında tutuyorum. Onlar genelde özgemişlerinde iyi bir tecrübe kazanımı olması vs. gibi kriterleri göz önünde bulundurarak gidiyorlar. Yurtdışında harcamalarını minimum tutuyorlar ve hedefleri ülkeye geri döndüklerinde kazandıkları ile yatırım yapmak. Benim kastettiğim oraya temelli yerleşenler.10 yıllık mühendis aşağı yukarı net 3500 euro gibi bir para kazanıyor Hollanda'da. Bu rakamlar genelde çok değişmiyor çünkü eşitlik yasası var. Ev kirası sağlık sigortası çocuk varsa bakıcı masrafı sigortası okul masrafları vs. buradan pahalıya geliyor gördüğüm kadarıyla. Aselsanda 15k maaş alan arkadaşım gitti arabasını evini satarak. Bakıcıya ayda 3000 euro para veriyorlar karı koca bütün maaşı çocuğa yatırıyorlar. Gidince 6 aya arabayı alırım diyordu alamadılar ama sonradan ihtiyaç da olmadığına kanaat getirmişler. Dublex evde yaşıyorlardı şimdi 60m2'lik eve ayda 1000 euro veriyorlar daha büyük bir eve de bütçeleri yetmiyor.

   Hollanda'da kısa süreli bulundum yaşamadım tabi siz daha iyi bilirsiniz ama triplex bir ev en az 500k eurodur diye düşünüyorum o da şehrin baya dışındadır. 3,5k mühendis maaşıyla o evi kaç senede alırsınız ya da Türkiye'ye göre ne kadar farklı varın siz hesap edin.

   Yani demek istediğim sektörün içinde birisi olarak benim tanıdığım mühendisler genelde para için gitmediler. En azından çalıştıkları yerde siyaset işin içinde olmadığı için çok mutlular. Sırf bilmem kimin bilmem nesi diye işi bilmeyen alakasız adamlar alakasız pozisyonlara atanmıyor diyorlar. Yapılan işin kıymeti biliniyor diyorlar. Fazla mesai kavramı yok izinler bol çevre yemyeşil beton miktarı az. Çocuklarını gönderdikleri okullarda verilen eğitimin kalitesinden eminler. Benim gördüğüm gerekçeler bunlar.

  • Ali ŞİMŞEK @asdera

   @wilhem Dostum tribleksi Türkiyeden alır yazmıştım burada tribleksi bulursa alır.
   3500 Euro gerçekten çok bir para değil burada bunun en az aylık 300-500 ünü de devlet geliriniz çok diye geri alır.
   Ev kiraları 700€ kafadan silsin şehir dışına taşınır orası ayrı. Alabilirse ( ehliyeti olmayan kişiler araba alamıyor burada malesef - mecburen EU ehliyetli olmalı ) arabasıyla git gel yapar daha fazlaya gelir. ( şimdi birileri çıkıp araba orda ucuz falan muhabbetleri yapar kafamı ütüler cevap vermem haklıyım ondan cevap vermiyor ayaklarına yatmasınlar uğraşamam. )
   Sözünü ettiğim mühendis evi nasıl aldı bilemiyorum ama 320k aldığını ve 60k da restorasyon ve eşyaya bayıldığını biliyorum sadece.

   Ben örneklerimde zaten hollanda diye belirttim, belçika hariç diğer ülkelerde yaşamadım, hayat standartları yaşanabilirliğini bilmediğim için özellikle belirttim.

   Eğitimi ucundan açıklamak gerekirse.
   Orta okulda çocuğun başarı notuna göre okullar öğrenci alıyor.
   Çok seçiciler ve bizim oralar gibi çalışkan öğrenci ve tembel öğrenciler hep beraber lise bitene kadar beraber kalamıyorlar.
   Tembel öğrenciyi elinin yatkın olduğu mesleklere yönlendiriyorlar (araba tamiri , elektrik, inşaat )
   Yüksek okullarda durum daha farklı kıyaslanamaz araştırmaya ayrılan ödenekler en önemli faktör. Hibelerden bahsetmiyorum bile. İnşaatta çalışan bir kişinin maaşı ile profesörün maaşının arasında uçurum yok hemen hemen aynı. ( Çocuğumun doktoru profesör ve adama sayın profesör diye hitap ettiğimde bana ismimle hitap et!!! ) . Adamlar standart oluşturmuş. Kimse kimsenin önünde yaka iliklemiyor, kimse kimse kimseye de alçaktan bakmıyor. Polis ile temizlikçi evlenebilir gayet de normal, mühendis ile garson evlenebilir ne varki bunda önemli olan birbirlerini sevmeleri değilmi? Birde bizimkilere bakalım anlatmaya gerek yok.

   Ülkemde olsa inşaat işçisi otomatikmen amele, temizlik işçisi çöpçü yaftasıyla yaşamak zorunda.

   Nefret ettiğim ve yaptığım zaman kendimden utandığım şey torpil olayı. Genimize işlemiş bizim millet olarak. Kuyrukta beklesek önümüzden birini alsalar ooo torpil yapıyor adama deriz yaygara yaparız, bizim bir işimiz olsa orada benim arkadaşım var o halleder. imzalanacak evrakmı var bir telefona bakar o benim arkadaşım. Karakolda işimizmi var şunu bi halletsene. Gözüm de de ha torpil ile o koltuğa biri oturmuş ha gitmişim işimi hallettirmişimdir arasında hiçbir farkı yok.
   Doğruya doğru hepimizde yapıyoruz bunu. % olayına girsek 3 ü beşi yapmıyor diyeceğim ama o bile fazla.
   Tekrar yazıyorum 10 yıldır buradayım hollandalı almanı ingilizi ile çalışıyorum. Adamların politika yaptığını daha duymadım, duyduysam çocuğumun ölüsünü göreyim.
   İki türk yan yana gelsek illa politikanın da gözüne vuruyoruz. Buda genimize işlemiş. Solcuyla sağcı kandavalı olmuş ülkemizde. O dereceye getirdiler. Bunu politikacılar yaptı tabiki sağ sol ayırmıyorum. ikisi taraf da kendi çıkarı için yapıyor, yaptırıyor.
   Oysa ki burada belediye başkanını bile halk seçmiyor : )
   Mesai nasıl yok dostum benim 5 den sonra yaptıklarım nedir?
   Mesai işinide şöyle çözmüşler Ali hafta sonu cumartesi çalışacaksın saatin 1 euro ise 1,5. Pazar da çalışacaksın saatin 1 euro ise 2,5 euro. Gece de çalışacaksın saatin 3,5 euro.
   İzinler zaten belli resmi tatiller neyse o, ayrıyetten kralın doğum günü var nisan ayında kurtuluş günleri falan var kafa izni yok. Yaz tatilleri 6 haftadır iş yeriniz de istediğiniz tarihe izin verirse o tarihten itibaren 6 hata izne çıkabilirsiniz.
   Beton tabiki az burada çünkü şuradan bir arsa çevireyim ev yaptırayım kendime olayı yok ki.
   Evler devletindir. Burada ya ev alacaksınız, ya maaşınız 50k nın üzerinde ise yıllık sözleşmeli ev kiralayacaksınız yada nüfusun %75 ve benim gibi ev kiralama sırasına gireceksiniz. ( Amsterdam için 10 yıldan önce ev çıkmıyor malesef ev yok )
   Bilerek ev yapılmıyor insanlara gidin ev alın diyorlar. Biryerde devamlı iş sözleşmesi varsa kredi çekerek ( krediyi alabilirse ) ev sahibi yapılıyor. Tabi sıfırdan ev dikmiyor hazır olanları almaya çalışıyor. Bu üç seçeneği yerine getiremiyorsa internetten odasını kiralayanlar ile iletişime geçiyor. Bayanların düştüğü durum daha içler acısı ki evinde kalma karşılığında babası yaşındaki insanların koynuna giriyorlar, sevgili rolü yapıyorlar saymakla bitmez.
   Sürçü lisan etti isem affedin. Gerçekten gelenler için pişmanlıklar ülkesi. Sen niye duruyorsun demeyin bende para için duruyorum.

  • wilhem @wilhem

   @asdera Ben dediğim gibi kendi sektörümde mühendislerin durumu hakkında bildiklerimi yazmıştım. Türkiye'de asgari ücret ile savunma sanayii mühendisi maaşı arasında uçurum var. Orada çok fazla fark yok. Bilgilendime için teşekkürler. 🙂

 • Av. Oğuzhan Bilgay @oguzhanbilgay

  @asdera ve @wilhem çok uzun yazışmışsınız şu an okuyamadım ama ben de wilheme katılıyorum oraya giden insanlar sadece para için gitmiyor. Öyle olsa burada aselsanda mühendis olan adamın alım gücü oradan da fazla olur. (Buradaki fiyatların nispeten daha düşük olmasından dolayı kur farkı sebebiyle) Bu avrupa ülkelerine göçen eğitimli kişiler için motivasyon para değil; eğitim, sosyal haklar, düşünce özgürlüğü, medeni yaşam vs vs. Bakın burada iki üç gün önce hukuk fakültesi öğrencisi kopya çekerken yakalayan hocasını öldürdü. İnsanlar bu şekilde tabiri caizse Allah’a emanet yaşadıkları, fikirlerini söyledi diye yargılanma ihtimallerinin olduğu ortamdan kaçıyorlar. Mesela size bir örnek vereyim maksat siyaset yapmak değil sadece hukukun ne seviyede olduğunu anlatmak için. Geçen ay 5 yıl önce söylediği sözden dolayı bir kişiye cumhurbaşkanına hakaretten savcılık soruşturma başlattı. Güzel yanı 5 yıl önce o kişi cumhurbaşkanı bile değildi. Yani şu an geçmişte yaptığınız dönemde suç olmayan şeylerden bile yargılanma ihtimaliniz var ki bu ceza hukukunun en temel ilkesidir; fiilin işlendiği anda fiil suç olarak belirlenmemişse sonradan bu suç olsa dahi kişiyi yargılayamazsınız(ceza kanunlarının geriye yürümeme ilkesi) E insanlar bu ortamda haklarının olmadığı, grev yapanın aşağılandığı, grevlerin yasaklandığı, basın açıklaması yapanın terör örgütünden yargılandığı, başınıza bir iş gelse gelmeyen polisin 3-5 kişilik kalabalığın olduğu her yerde 24 saat nöbet tuttuğu ortamdan kaçmak istemesi gayet normaldir ve bunda para inanın belki 3. Veya 5. Motivasyondur.

  Bence siz orada yaşadığınız için buradaki hukuki ve siyasi ortamı çok doğru değerlendirme imkanı bulamamışsınız. İnsanlar burada mühendis olarak çalışmayı bırakıp orada pompacı oluyorsa para için değildir bu.

  Haberin konusu da beyin göçü zaten, yoksa buradan oraya para umuduyla giden işçileri kastetmiyorum ben. Onların genel motivasyonu para ve iş imkanı oluyor tabi ki.

  • Ufkabakan @ufkabakan

   Öncelikle bir avukat olarak (eğitim hayatınızdan gelen sözel bölümlerin ağırlığı ve sayfalar dolusu dava dosyalarının yarattığı alışkanlığı göz önüne alarak) söylediğiniz şu "ok uzun yazışmışsınız şu an okuyamadım" sözüne kızdım açıkcası. Günümüz gençliği ve yeni gelen neslin hayata bakış açısı da bu yönde olduğu için, bu tarz söylemlere direk odaklanıyorum maalesef.

   Yukarıdaki girizgahı es geçersek, söylediklerinize katılıyorum.

  • Av. Oğuzhan Bilgay @oguzhanbilgay

   @ufkabakan üstadım hiçbir zaman uzun yazılarla derdim olmadı ancak yazdığım yazının saatine bakarsan gecenin 1.30’u idi o saatte okuyamadım yani. O yüzden şu an okuyamadım dedim😀😀
   Teşekkür ederim bu arada.

  • Ali ŞİMŞEK @asdera

   Oğuzhan bey keşke yazdıklarımı okusaydınız, sadece son cümlede ne umdum ne buldum yeterli idi.
   Hukuki süreçler belli zaten ülkemde kağnı ile posta dağıtılsa daha hızlı olur. ( askerliğimi 5 kolordu askeri mahkemesi zabıt katibi olarak bitirdim süreçleri gayet iyi biliyor ve 30 yaşımda geldim )
   Buraya para için gelmeyen kişilerin bir kaç ay sonra ne anladım ben bu işten diyeceklerini açıklayayım. Tekrar belirtiyorum hollanda için.
   Burada basın ülkeyi küçük düşürücü haberler kesinlikle yazamaz. Bir polis suçsuz yere birini vurdu denemez dedirtilmez.
   Elinde çakı olan biri polis tarafından rahatlıkla vurulabilir o güvenlik görevlisini neden vurdun diye sorgulanmaz haberi dahi yapılmaz. Haberlerde polis eli bıçaklı bir kişiyi vurdu derler. Örnekleri çok birçok türk, faslı, surinamlı kişi hayatını bu şekilde kaybetmiştir.
   Basın açıklaması yaparsınız bu en tabi hakkınızdır ama yahudi birisine kesinlikle küçük düşürücü şeyler diyemezsiniz. Şiddet kesinlikle yasak.
   Avrupanın ve bir çok dünya devletlerinin terör örgütü olarak kabul ettiği PKKlıları, interpol ile aranan suçluları burada elini kolunu sallayarak miting yapmasına birşey demezler tutuklamazlar, hatta ve hatta meclislerinde ağırlarlar.
   Rotterdamki konsolosluğa giden bakanı silah ile tehdit edip aracını testere ile keserek sınırdışı etmeleri. Onun hakkı yokmuydu?
   https://www.volkskrant.nl/nieuws-achtergrond/aanpak-turkije-rel-was-gebaseerd-op-misverstand-minister-kaya-was-niet-ongewenst-verklaard~b06b4644/

   Baş örtüsü yasakları insan hakları hukukuna ters düşmüyor mu?
   Avrupa da ki tutuklamalar türk televizyonlarında da gösteriliyor Fransa'da ki durum ( daha dün tutuklandı sarı yeleklilerin sözcüsü ) tutuklanan katalan millet vekilleri gibi, gibiler.

   Burası okadar da güvenli değil 2 gün önce evimin karşısında ki atm bombalandı. https://www.at5.nl/artikelen/190280/tweede-explosief-gevonden-na-plofkraak-bij-slotermeerlaan-
   Hırsızlık gasp tavan yapmış durumda. Her allahın günü araçlar kundaklanıyor.
   3 ay önce abimin evine hırsızlar gündüz vakti 5 kişi girmeye çalışıyor ayağını kırıp kaçıyorlar tabi yakalanıyorlar ama hepsi dışarıda. Adamı birde şikayetini geri çekmezsen çocuklarının başına bir iş gelir diye tehdit ediyorlar. Tabi bizimki karakolda bunu belirtiyor şikayetimi geri çekmek istiyorum. Böyle bir kanun yok diyor. Koruma istiyor bizim işimizi bize öğretme diyorlar. Türkiye ile kıyaslamıyorum yanlış anlama beni sadece güvenlik ve haklardan bir kaç örnek verdim.
   yaklaşık 1 yıl önce eşim ve çocuğumu alıp emniyete gittim biz dışarıda kaldık ev yok gidecek yerimiz yok ne yapmamız lazım diye sordum, görevli memur bana otele gidin, camiye gidin, olmadı parkta yatın, oda olmadı ülkene dön dedi. ( evet salladım arkadaşlar, siz öyle bilin )
   Evim olması için belediyeden öncelik istedim ( çocuğum hasta doğdu bu sebeple müracaat ettim ) adamlar 3 kez beni reddetti amsterdam da en az 2 yıl ev çıkması için yazılı olmalıymışım. Eşim 4 yıldır yazılı. ( ev sahibi olmanın seçenekleri yukarda belirttim. )
   En sonunda avukat ile gittim. Çocuğun durumunu gördüler ve kabul ettiler.

   Bunlar benim başıma gelenler. Yerel türk gazetelerinde çocukları ellerinden ailelerin dramlarını okusanız, ırkçı saldırılara maruz kalan işçileri dinleseniz ne denli haklı olduğumu anlarsınız.

   Son bir kaç yıldır tavan yaptı ülkemizin millet vekillerine hakaretler küfürler. İyice ayrıştırıldık. E tabiki buna bir dur denmeli artık. Arkadaşım bu ülkede seçme seçilme hakkı var adam seçilmiş. İstemesemde seçilmiş. Koltuğuna ohh miss gibi oturmuş, bizlere o kişilere hakaret etme, ima etme hakkı vermez. Avukatsınız daha iyi bilirsiniz.
   3 dü 5 di aldı başını gitti bu hakaretler e yeter artık dediler. Muhalefet muhalefetlikten çıktı başı çekmeye başladı.
   Sadece yemek yerken televizyona bakan birisiyim ben oda haber saatlerine denk geliyor. Ülkemizde devlete terörist diyorlar. Teröristi yüceltiyorlar. Başka ülkeler ile aynı seviyedeymiş gibi muamele edilmesini istiyorlar. Biri birşey yapıyor ne gerek var muhabbetleri dönüyor. Herkes bilir kişi. Her kafadan bir ses kutuplatırıldık. Eskiden beri böyleyiz. Ortasını bulamadık.

   Bu sitede bile birine hakaret ettiğimizde banlanıyoruz. Komşuma küfretsem adam beni dövse yeridir. Hakkım yok buna giderim şikayet ederim, güvenlik kollarının işleri başlarından aşmış bununlamı uğraşacağız, git başımdan diyor. E hakareti hazmedemiyor adam kendi halinde çözmeye çalışıyor, oldumu hakaret işi fiili taarruza. Çık çıkabiliyorsan işin içinden. Bu ülke için yazdım.

   Oğuzhan bey gelen vasıflı kişiler zaten buraya ayakçılık yapmaya değil aynı işi orada daha rahat yaparım düşüncesiyle geliyor.
   Bunlar mühendistir astronottur falan okadar da mesleği önemli değil.
   Bir sonuç var ortada. Sadece düşünce özgürlüğünden yenen haklarından dolayımı geliyorlar?
   Elbette değil siyasi görüşte var bu işin içinde. Karşıt görüşlülük var. İllaki refah bir yaşam düşüncesi ile gelecekler, kendini o denli inandırmalılar para ikinci belki üçüncü planda ama geldikten sonra para birinci plana çıkacak.

   Verdiğiniz örneğe istinaden bilgilendirme amacı ile yazıyorum. Pompacılık yok belçika, hollanda, almanya depoyu kendimiz dolduruyoruz. Diğer ülkeleri bilmiyorum.

   Düşüncelerinize saygı duyuyor, imkanınız var ise sizleride burada görmeyi temenni ederim. İyi günler.

Ne evrimi ne maymundan gelmesi ya biz üstün ırkız bütün kainat bizim içün yaraduldu 😀
https://twitter.com/serkanacar002/status/1069986452656844801

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5