Yılın Enleri 2014

Her yıl PC Labs'ta yayınladığım yılın enleri yazımı artık site kapandığı için TeknoSeyir'e taşıdım. Tamamen kişisel seçimlerimden oluşan bu yazının kuralı şu. Maddelere itiraz etmek yerine, herkes kendi maddelerini yorumlara ekliyor. Listeye madde eklemek de serbest 🙂

2015'e geçiş

2014'ün Trendleri:

Selfie
Bu yıl Türkçesi de özçekim olarak tescillenen selfie, 2014'ün trendiydi. O kadar ki daha iyi selfie çekmek için tasarlanmış telefonlarla tanıştık. HTC Desire Eye selfie kamerasını 13 MP'ye çıkartıp çekileni kör etme özelliğine sahip bir de flaş ekledi.

4K
Aslında 4K geçtiğimiz yıl gündeme geldi ancak 2014 yılında herkesin alacağı kadar ucuzladı. Yine de kaliteli bir HD TV'nin yerini alacak kadar olgunlaşmadı. Bunun da en önemli sebebi 4K içeriği 2014 yılında da göremeyişimiz. 2015 yılında 8K geliyor üstelik.

ALS buz kovası meydan okuması
ALS'ye dikkat çekmek gibi bir niyetle ortaya çıkan ama hızla oyuna dönüşerek amacından sapan kafadan aşağı bir kova buz dökme olayı, yılın ilk yarısında gündemden düşmedi. Şükür ki birileri bize bulaşmadan sona erdi. Her türlü sululuğa rağmen 100 milyon USD üzerinde bir para toplanabildi. Ki amaç da buz dökmek değil bağış yapmaktı zaten.

Drone kullanmak
Bir çeşit drone uçurmak yılın modası oldu. Hatta GoPro firması drone üretip satacağını açıkladı.

Flappy Bird
Yılın oyunlarından biri olan Flappy Bird, sinir bozucu olmasına rağmen yine yılın ilk yarısına damga vurdu ve yapımcısını zengin etti.

Yılın özçekimi: Bu

Yılın sosyal ağı: Instagram
Bu yıl Facebook ile ilgili her haber, gençlerin Facebook'tan sıkıldığı şeklindeydi. Yükselen sosyal ağ ise Instagram. Gerçi Instagram'ın da sahibinin Facebook olduğunu hatırlamak lazım. Pinterest de diğer yükselişte olan platform.

Yılın taksi ağı: Uber
Uber yurt dışında adından oldukça söz ettirdi. Bu yıl Türkiye'de de Black servisini hizmete soktu. BiTaksi'ye benzeyen uygulaması ile de genişletti.

Yılın yerli taksi ağı: BiTaksi
Uber gibi sistemlerin Türkiye'de uygulanmasının zor olacağını hep söyledik. Burada tutan uygulama ise mevcut taksileri kullanmanıza olanak sağlayan BiTaksi uygulaması. 17 Aralık'ta bedava taksi kampanyası ile epey ses getirdi.

Yılın şamaroğlanı: Sony
Playstation 4 haricinde Sony'den iyi haberler gelmedi. Hacklendikten sonra ortaya dökülenler de 2014'ü Sony'nin kabus yılı yaptı. The Interview ile de noktayı koydular derken, PSN'in servis dışı kalması ile çekilecek çileleri varmış dedirttiler. Yıl da henüz bitmedi üstelik.

Yılın global olayı: Uzay araştırmaları
NASA, ESA ve SpaceX bu yıl gündemi sürekli meşgul etmeyi başardı. Gerek Mars çalışmaları gerek kuyruklu yıldıza yapılan iniş gerekse Space X'in yeni uzay mekiği araştırmaları derken, 2014 uzay yılı oldu.

Yılın gerçek tehditi: Ebola
Ebola bu yıl kontrol altına alınamayan yayılma hızıyla korkuttu. 2014'ün son çeyreğinde gündemden düşer gibi olsa da tehlike geçmiş değil.

Yılın sanal tehditi: Bulut hizmetlerine yapılan saldırılar
Bulut hizmetlerini isteseniz de istemeseniz de bir şekilde kullanıyorsunuz. Hackerların yeni hedefi de bulut servisleri oldu. En büyük ses iCloud saldırı ile geldi.

Yılın felaket tellallığı: Yapay zeka hepimizi yok edecek
Elon Musk her hafta yapay zekanın bizi nasıl yok edeceğini açıkladı. Musk'ın açıklamalarında dikkat çekici olan şey, bahsedilen yapay zekayı henüz kimsenin görmediği. Yani şu an gözümüzün önünde olan robotlara ya da yapay zeka barındıran cihazlara bakıp 'bunlar mı bizi yok edecek?' diye düşünmemek gerek. Musk ve diğerleri bizim görmediğimiz çalışmaları görüp ona göre değerlendirme yapıyor. Dolayısıyla açıklamalarına kulak vermekte fayda var.

Yılın yükselen donanımları: Giyilebilir saat ve bantlar
Bu yıl giyilebilir cihazların yılı oldu ama hala alınacak çok yol var. Yerli firmalar bile sağlık bantlarını tanıttı.

Yılın mobil trendi: Kalp atış hızımız
Telefonları daha fazla büyütemeyen firmalar, ek özellik yarışında kalp atım hızını keşfetti. Adım saymanın sıradanlaşması ile bir sonraki adım olarak kalp atış hızımızı hedefleyen firmalar elbette sağlığımızı düşündüklerinden yapmadılar bunu. Yoksa mutlaka kalp atış hızını ölçmenin faydasından bir yerde bahsetmeleri gerekirdi. Ben hiç görmedim.

Yılın akıllı saati: Moto 360
Bizim de incelemesini yaptığımız Moto 360 bazı eksikleri ve pil ömrüne rağmen bu işin nasıl yapılması gerektiğinin en güzel örneği oldu.

Yılın kol bantı: Microsoft band
Henüz incelemedim ama potansiyel olarak aradığım her şeye sahip.

Yılın gündemden düşen yazılımı: Foursquare
Sizi bilmem ama Foursquare, Swarm olarak ikiye ayrıldıktan sonra bir daha ikisine de bakmadım. Bu konudaki görüşlerinizi merak ediyorum.

2015 yılında geleceği duyurulanlar: USB 3.1, Bluetooth 4.2 Directx 12, 8K TV, Windows 10
USB'nin ters takılma dönemi sona erecek, iki türlü de takılabilecek. Bluetooth cihazlar kendi başlarına internete girebilecek. Directx 12 ile ekran kartları işlemci limitine daha az takılacak. Windows 10'un başarılı olacağı bu yıl çıkan deneme sürümünden belli.

Yılın gizemi: TrueCrypt
Oldukça iyi bilinen şifreleme yazılımlarından TrueCrypt aniden kendini imha etti. Geliştiricileri artık güvenli olmadığını açıkladılar ama detay vermediler. Bu da işin arkasında bu tip yazılımlara açık kapı koyan ya da koydurmaya çalışan NSA'in olabileceği komplo teorilerini getirdi.

Yılın sahneden ayrılanları: Steve Ballmer ve Larry Ellison
Steve Ballmer bu yıl resmen Microsoft'tan ayrıldı ve yerine Satya Nadella geçti. Oracle CEO'su Larry Ellison da CEO pozisyonundan ayrıldı.

Yılın dünyadan ayrılanı: Oyun konsolunun mucidi Ralph baer

Yılın kaybolanı: Malezya uçağı 730
Malezya Hava Yolları'na ait uçak, Pekin'e giderken kayboldu ve hala bulunamadı. Dolayısıyla komplo üreticilerinin en çok konuştuğu konu oldu.

Yılın skandalı: Sony'nin hacklenmesi ve ortaya saçılan veriler
Sony'nin FBI'a göre Kuzey Kore tarafından hacklenmesinin ardından ele geçirilen bilgi ve belgeler hala sızıyor. Bunun sonuçlarından biri Interview filminin gösterime girmeden gündemden kalkması oldu. Hatta IMDB'de bu durum protesto edildi. Gösterime girmeyen filmin puanı 10. iCloud skandalı mı bu mu diye düşündüm ama Sony galip geldi.

Yılın donanım modifiyesi: Cisco Router modifikasyonu by NSA

Yılın Telefonu: Sony Xperia Z2
Geçtiğimiz yılı LG G2 ile geçirdikten sonra, bu yıl Sony Xperia Z2'ye geçtim. Z2'nin hemen her konuda G2'den üstün olduğunu söyleyebilirim. Ancak fiyatı alınabilir seviyelere anca düştü. Z2 varken Z3'e ekstra para vermenize gerek yok diyebilirim. G3 ise tam bir hayal kırıklığı idi. Note 4 yine senenin en iyi telefonlarından oldu. Edge ise gereksiz bir ürün gibi duruyor. HTC One M8'in fiyatı bir türlü düşmedi. 1800 lirada civarında dolaşıyor. Ama komik bir şekilde Desire Eye ondan bile pahalı.

Yılın fotoğraf makinesi: Sony A7 II
Sony'nin özellikle beş yönlü titreşim engelleme sistemi ile öne çıkan tam kare algılayıcılı yeni A7'si seneye bomba gibi düştü.

Yılın televizyonu: LG 55 inç Curved OLED 
TeknoSeyir'de kullandığımız televizyon kendisi. Bu varken 4K TV'lere bakmam şahsen.

Yılın kaybolan markası:
Sony VAIO. Sony ile özdeşleşen VAIO satıldı.

Yılın upload hızı: 800kbps. İnanmayan şuradan ilgili maddeye baksın.
Biz bu yıl ofiste Uydunet'e geçerek TTNET'ten ve olmayan upload hızından  kurtulduk

Yılın yükselen uygulaması:
Geçen yılın NSA skandallarından sonra bu yıl gizli mesajlaşmayı garanti eden uygulamalar öne çıktı. Confide, Telegram ve Bleep aklıma gelenler.

Yılın alım satımları:
Winamp, Radionomy'e satıldı ve yok olmaktan kurtuldu.
SanDisk, SSD firması Fusion-io'yu aldı.
Amazon, Twitch'i aldı.
Sony, VAIO'yu sattı. VAIO tek başına dönüşe hazırlanıyor.
Seagate, Sandforce'u aldı.
Apple, Beats'i aldı.
Facebook, WhatsApp'ı aldı.
Microsoft, Minecraft'ı aldı.
UL, Futuremark'ı aldı.

Google'a göre yılın Türkiye'de en çok aratılan başlıkları

1. Seçim Sonuçları
2. Dünya Kupası 2014
3. Soma
4. Flappy Bird
5. Kobani
6. IŞİD
7. ALS Hastalığı
8. Selfie
9. Torba Yasa
10. Gazze

Yılın bilim kurgu  filmi: Interstellar
Bilgisayar destekli çok daha büyük filmler vardı ama Interstellar bu yılın filmiydi bence.

Yılın Teaser'ı: Star Wars Force Awakens
Yeni filmin teaser'ı epey tartışmaya neden oldu. Özellikle yeni ışın kılıcı tasarımı çok tartışıldı. Ancak genel olarak bir memnuniyet söz konusu.

Yılın multiplayer oyunu: Yine en çok Battlefielfd 4 oynadım.

Yılın single player  oyunu: Shadow of Mordor
Bitirdiğim tek oyun. Nemesis sistemini oyun dünyasına armağan etti.

Yılın hayal kırıklığı oyunu: Battlefield Hardline ve Drive Club
Sadece demo oynamış olabiliriz ama o kadar sevilmedi ki firma 'yeniden yapıyoruz' anlamına gelen bir cümle kurdu. Drive Club ise konsol tarafındaki hayal kırıklığı oldu. Sorunları nedeni ile söz verilen özellikler çalışmadı.

Yılın rezil oyun firması: Ubisoft
Özellikle Assassin's Creed ile zirve yaptılar. Tarihte ilk defa bir oyun yamalanamadı ve yeniden indirtildi. 30 GB ile 'yama' rekoru kırıldı.

Yılın konsolu: Sony PlayStation 4
XBOX One hala kendini toparlayamadı. Oyunların özellikle daha düşük çözünürlüğe sahip olması sorunu bu yıl da çözülemedi.

Yılın oyun platformu: PC
Konsol oyunlarının ülkemizde oyunculara 'acaba bir böbrekle yaşanır mı?' diye hesap yatırmasına neden olacak kadar pahalı olması ve konsola özel oyunların azlığı, PC'yi diriltti. Dünya genelinde de PC satışları üreticileri memnun etti. Her ne kadar PC toplama konsoldan pahalıya da gelse, orijinal oyun alanlar oyun fiyatı ile amorti edebiliyor. Korsan kullananlar zaten sadece donanıma para veriyor. Ama onları saymıyoruz.

Yılın oyun tableti: NVIDIA Shield tablet.
NVIDIA K1'in gücü ve eklenen yazılımlar ile tam bir oyun tableti olmuş. Ülkemizde satılmıyor maalesef.

Bu yıl sevdiğim donanımlar:

Bu yıl kendime pek bir şey almadım. Ama elimden geçen donanımlara bakınca birkaç tanesini yazabilirim. AMD'nin FX işlemcileri oyun sistemi kurmak için idealmiş. Intel'den ucuz ama yeterince performanslı. Anakart tarafında AMD'nin Intel'den daha zayıf olduğunu gördüm. Orada tasarruf etmemek ve iyi bir anakart almak gerek. 256 GB SSD'lerin fiyatlarının daha da düşmesini bekliyordum ama olmadı. Dolar da coşunca yine 120 almak durumunda kaldık. Ekran kartı olarak AMD Radeon 280X hoşuma gitti. NVIDIA GTX 760 yerine alınabilir. GTX 970 ise 'coil whine' sorununu saymaz isek yüksek performans isteyenlerin çözümü oldu.

Kendime aldığım belki de tek kayda değer ürün Asus PB248Q oldu. yaklaşık sekiz yıl sonra kendime monitör aldım. 1920x1200 IPS panele sahip bu monitör, 24 inç monitörler arasında en iyilerinden biri. Tavsiye ederim. Logitech G502 de bozulan G9X'imin yerini aldı. Çok daha iyi bir fare.

Tablet olarak Nexus 7'ye devam ettim. G2 ve Xperia Z2'den sonra çok az kullanıyorum zaten. Yeni bir tablet ilgimi çekmiyor. Şu an daha çok akıllı kol bantı gibi giyilebilir ürünler ilgimi çekiyor. Intel'in SMS audio ile ürettiği kulaklıkla Jabra'nın benzer ürünü takip listemde.

DDR4 ile tanıştık ama alamadık. X99 platformuna takıldığından zaten alınabilir olmaktan uzak. Ama piyasada da az bulunuyor. Inte Haswell'lerini tazeledi ama güncellemeye değecek bir şey yok. Keza Z97 de öyle. Core M ilginç gibi ama ürünler 2015'e kaldı.

İncelemesini bizzat NVIDIA ofisinde yaptığım G-SYNC'i çok beğendim. Bu yıl AMD ile Freesync de gelecek. Monitör almak için bekleyen oyuncular 2015'te mutlu olacak. 2014 yılında sadece Asus'un süper pahalı monitörü ile sunulmuştu G-SYNC. Daha alınabilir modeller de geliyor. AMD için de yeni monitör gerekecek. Onlar da yolda.

Sizin de eklemek istedikleriniz varsa, buyrun bekliyoruz. Unuttuğum şeyler de olmuştur, hatırlatırsınız.

Gelecek yıl ile ilgili kısa tahminler

 

 • 2015 yılı her zaman olduğu gibi zamlarla açılacak. Birçok şeye zam gelecek. Ama bizi bekleyen en önemli konu devletin hangi ürünlere anti-damping vergisi koyacağı olacak.
 • 4G ile tanışacağımız söylendi ancak verilen tarih 2015 sonu. Yani 2016'ya kalacak desek hatalı olmaz sanırım.
 • Kotalardan şikayet etmeye devam edeceğiz. Ancak tıpkı oyun içi satın alma olayında olduğu gibi, kullandığımız tarifelere ek kota koymaya ya da hızımızı anlık yükseltmeye alışacağız. Fiberciler buna öncülük ediyor. Uydunet bile bu sisteme geçmiş durumda. Artık verdiğimiz taahütlere bağlı kota sınırlamalarına katlanmak zorunda kalmayacağız ama bedelini ödersek. ADSL hala çoğunluğun bağlantı tercihi mecburen. orada da benzer bir adım bekliyorum. Ancak birilerinin para karşılığında upload tarifesi sunmasını da istiyorum. Bu, tam bir olay olur.
 • 90'larda gençken, 56k Modemlerden tek istediğimiz bir damla daha download hızıydı. 2010'ların gençliğinde ise upload önem kazanacak. YouTube üzerinde ve diğer sosyal ağlarda her genç bir kanal açıp yayıncı oldu. Yayın kalitesi ve çektiğiniz videoları yükleme, upload hızlarının daha çok konuşulmasını sağlayacak. İnşallah diyeyim.
 • Bulut güvenliği delik deşik edilmeye devam edecek. Sosyal ağlara verdiğimiz bilgiler sayesinde hackerlar artık sunucuları kırmaktan ziyade login bilgilerini ele geçirip giriyor. İşleri çok daha kolaylaştı. Tek bir servisin güvenliği değil tüm internetin güvenli olması gerekiyor. Zincir zayıf halkadan kopmaya devam edecek.
 • Tabletler iyice gözden düştü. 2015 yılında laptoplar tabletleşmeyi becerirse o şekilde gündeme girebilir. Zira 2014 yılında tablet ve laptop karışımı olarak sunulan cihazlar tablet kısmını beceremediler.
 • Telefonlar 2014 yılında uzayacakları kadar uzadı. 2015 yılı çok daha zor olacak. 8K ekran koymaya çalışmak gibi abuk girişimler yerine adam gibi pil istiyoruz. 2014 yılı telefonları hem ısınma konusunda hem de pil konusunda sınırları fazla zorladılar. Telefonun ısınıp video çekmemesi ya da tümden kapanması ile bu yıl tanıştık.
 • 'Yerli' telefoncular daha çok gündeme gelecek. Operatörler artık düzgün telefon satmaya başladılar. T50 bu konuda kapıyı açtı. 2015 yılında model sayısı artacaktır.
 • 2013-14 yılında PC terfisi yapanlar büyük ihtimalle 2015'i para harcamadan atlatacaklar. DX12 çıksa da 2015 yılında yeterince oyunda destek bulabilir mi ?, zor.
 • 3D yazıcılar gelişmeye devam ediyor. 2015 yılında daha çok konuşacağız.
 • Kendi kendine gidebilen arabalar 2015 yılında özel yollardan halka arasına çıkacak. Daha çok konuşacağız.
 • Bu yıl çıkarılmaya çalışılan fişleme ve kolay site kapatma yasaları 2015 yılında uygulamaya geçecek.
 • Telefon yoluyla spam yapılmasına engel olacak yasa da 2015 yılında devreye giriyor. Bakalım etrafından nasıl dolanacaklar bunun.
 • Yeni tüketici hakları bu yıl devreye girdi. 2015 yılında uygulamasının yansımalarını alacağız.
 • Artık bir yabancı dil yetmiyor, bir de programlama dili öğrenmek gerek. Bakalım devlet 2015 yılında bunu idrak edecek mi. Etmese de çocuklarınızı yönlendirmek sizin de elinizde.
 • Yazılımların fiyatları hem düştü hem de abonelik sistemi yaygınlaştı. 2015 yılında hala pahalı olan yazılımların pek şansı kalmayacak.
 • Windows 10 kesinlikle bir hareketlilik yaratacak. Bedava olacağını sanmıyorum ama Windows 8 sahipleri ufak bir güncelleme ücretine geçebileceklerdir diye tahmin ediyorum.

Şimdilik bu kadar. Listemi güncellemeye devam edeceğim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • akif @pauselife

  Keşke tüm editörler ara sıra bu şekilde yazılar yazsalar gerçekten severek okurum.

 • Batuhan Bengü @benx

  ben de plus neden gelmiyo diyorum. murat abi bu yazıyı yazmakla meşgulmüş demek ki 🙂

 • Emre Mert KARACA @mert41994

  FourSquare için bence ayrılması gayet iyi oldu. FourSquare'in asıl amacı geri geldi. Amaç mekanlar hakkında bilgi almak, kullanıcılar tarafından değerlendirilmesiydi. Bu Check-in olayı o kadar çok abartıldı ki, asıl amaç sapıttı da milletin bir miktar hava atmak için yaptığı birşey haline gelmişti.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Check-in olmayınca kitleyi de kaybediyorsunuz yalnız. Ki o kitle de gerçekten o mekanlara giden insanlar. Benim etrafımda kullanan kalmadı ki fanatikleri vardı.

  • Emre Mert KARACA @mert41994

   @gamsizm açıkcası kitle ne durumda pek bilgim yok swarm da daha öncesinde artık başım ağrıdığından bildirimleri kapatmıştım. Ama geçişte çok köklü değişimler yaşandı, bu da ters bir psikoloji yaratmış olabilir insanlarda, malum insan alıştığı şeyi sever 😀

  • DDGuclu @ddguclu

   @gamsizm @mert41994 Kesinlikle ayrılması iyi olmadı. Zaten bir mekanla ilgili adam gibi yorum okuyamaz olmuştuk, insanlar sadece tepkilerini yazmaya başlamıştı. Öyle olunca da doğru yorum olmuyordu. Check-in olmalı ama asıl amaç bu olunca yarışmadan ve promosyon yapmaktan ileri gidemediler. Oyundu ve bitti.

   Ben şahsen yeni yükselen trend olan Yelp'i kullanıyorum artık. Yorumlar daha uzun yazılıyor ve uzun yorum yazanları elit üye yapıp bu üyeleri bir birliğin için alan ve ücretsiz/ücretli etkinlikler düzenleyen bir oluşum.

   Yelp'te öyle sokak falan yaratamıyorsun bir özelliği yoksa. Yorum yazılabilir birilerine fayda sağlayabilir bir yer olması lazım. Ayrıca Apple'ın SİRİ'si mekan bilgilerini Yelp'ten alıyor. SİRİ'nin Türkçe olması ile gelecekte Yelp daha fazla duyulacak ülkemizde, emin adımlarla ilerliyorlar.

  • Kaan @k

   Foursquare ilk dönemleri hariç hiçbir zaman mekanlarla ilgili bilginin ön plana çıktığı bir uygulama olmadı. Check-in fonksiyonu Foursquare ismiyle markalaştı, bence yılın en büyük başarısız girişimi Foursquare'in verdiği Swarm olarak ayrılma kararıdır. Senin TripAdvisor'dan Yelp'e kadar bir çok rakibin var zaten mekan önerileri konusunda. İyi olduğun konuyu kendinden niye ayırıyorsun ki? Asıl uygulama amacının önüne mi geçti check-in? Geçsin ne var bunda?

   Gelir sıkıntısı yaşıyorsan pekala bir çok farklı yolu ve yöntemi var bu sıkıntıyı aşmanın. İyi ve rakipsiz olduğun yönünü kendinden kopartmak bir firma olarak nereden baksan tutarsızlık, nereden baksan ahmakça diyelim.

 • Emre Arat @emrearat

  Benim için "Yılın Gizemi" :Teknoseyir Plus

 • Burak Özkes @burakozkes

  Yılın Girişimi : MrKangarooGamer ( Ağır reklam mı oldu ne 🙂 ) Bu arada elinize sağlık.

 • cinnabon @cinnabon

  Microsoft Steve Ballmer'dan sonra gelen CEO Satya Nadalla ile olmaz denilen değişimleri yaşıyor. .NET'in opensource ve multiplatform olması, "MS loves Linux" olayı, Windows 8'deki "modern" arayüzden geri adım vs. hep bunun örnekleri. Windows 10'un Tech preview'unun ücretsiz halka açılması ve milyonlarca defa indirilmesi üzerine en az 1 Win10 sürümünün ücretsiz ya da çok düşük ücretli lisanslarla satılması şaşırtıcı olmaz diye düşünüyorum. Yıllar sonra ilk defa opensource / özgür yazılımı yok edilmesi gereken bir hamamböceği değil kabullenilmiş bir gerçeklik olarak gören bir Microsoft'la karşı karşıyayız 🙂 MS'un cloud servisleriyle beraber büyük sürprizler yapması mümkün 2015'te.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  4K bir tane değil. Panel kalitesi konusu geçerli. OLED bir tane. Ya OLED ya da değil.

 • RemziK @remzi-kurtbasan

  Çok iyiydi ya
  İki not yazdım.
  1- Sms Audio'dan ürün alırsan LP senin ümüğünü sıkar.
  2- Gelecek yıl ile ilgili kısa tahminler'e eklemen gereken bir şey var. Elon Musk daha çok paronoid açıklamalar yapacak.

 • dkmnhmt @dkmnhmt

  Yılın telefonu bence iphone 6+

 • umitt @umitt

  murat gamsız bunu video yapacakmış da kimseyi ikna edemeyince yazmaya karar vermiş gibi, vah garibim. levent pekcan da daha önce video formatının sıkıntılarından bahsedip bazen yazmanın daha iyi olduğunda bahsetmişti, video çekiminden yola çıkıp yazıya tekrar dönmek olmamış karşılıklı kiritk ederek bunu video halinde yayınlasaydınız daha iyi olurdu.

 • Mert @mert

  Keyifle bir defada okudum, elinize sağlık @gamsizm

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Günümüz LCD teknolojisinde iyi bir panel almaya kalkarsak yine cebimizden sağlam bir fiyat çıkıyor. 4K içerik en azından tüketilenin %50'si olmadan şahsen tercih etmem. OLED pahalı ve rakipsizlikten ucuzlamayacak en kötü tarafı bu.

 • serdarservet --update @serdarservet

  Bence, yılın mobil işletim sistemi : Windows Phone 8.1.
  Yılın Oyunu : Grand Theft Auto V
  Yılın En Fazla Satılan Oyunu : Euro Truck Simulator 2.
  Yılın Patlayanı : Samsung
  Yılın Zararda Olan Firması : Sony
  TeknoSeyir'de son çeyrekte en çok ilgi gören şey : #Linux

 • Mustafa Sakallı @swish41

  Yılın oyunu seçilmemiş, bence shadow of mordor. Yılın telefon üreticisi de xiaomi bana göre

 • cinnabon @cinnabon

  En iyi single player kategorisinde Wolfenstein: The New Order da başa oynar en azından FPS olarak 🙂 Über modda epey havaya sokuyor görece kısa sayılabilecek bir oyun olsa da.

 • Jorji Costava @jcostava

  Bence yılın telefonu Oneplus One'dı, belki resmi olarak Türkiye'ye satış yoktu ama dünyada müthiş etki yarattı, diğer Çinlilerin de elini güçlendirdi fazlasıyla. Türkiye'de bile Xiaomi, Oppo falan fazlasıyla konuşulur oldu.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  İşte içerikte 4K ne zaman yayılacak diye beklentileri sorsak hep mıy mıy cevap veriyor firmalar. Adam gibi bir 1080p TV ise kutudan çıktığında tüm seyir zevkini etkiliyor.

 • FurkanSmg @furkansmg

  Nokia Windows Phone işletim sistemli Lumia telefonlar ile iyi yol katetti ve sattı 🙂 Yakınlarda gelmesi beklenen Denim güncellemesi ile çok daha iyi olacak. Denim güncellemesinden sonra Windows 10 ortak işletim sistemi bekleniyor, beklicez hayırlısı 🙂

 • mcm @saturasyon

  O goril davalık olan goril mi? 😀 @gamsizm

 • tayfun Kilicarslan @tayfunaero

  Yılın boş üreticisi: Vestel firması müşterilerinin nereden kimden nasıl telefon alacağına karışmaya kalktı.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Yok satıyor da çok sattığından mı yoksa az geldiği için hemen tükendiğinden mi 🙂 Asus'tan rakam öğreneyim.

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  -Güzel Türkiye'mizin chip üretmeye başlaması (ama bize faydası yok).
  -MS'in hala sözde kullanıcılarını dinlediğini iddiaa etmesi (Metro arayüzü)
  -Edward Snowden'in ortalığı fena karıştırması ve Rusya'ya sığınması
  -OCZ'nin ve Zalman'ın iptal olmaları

 • ytyasar @ytyasar

  4g lisansları için yeni ihale yapılmayacak mı? @gamsizm

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Teknolojinin çıkması önemli. Kullanıp kullanmamak insanların kendi tercihleri. Şimdi hiç kullanamıyoruz çünkü yok 🙂 USB 3.0 konusunda hem haklı hem de haksız olduğunuz yerler var. Tüm laptoplar tamamen USB 3.0 olmalıydı haklısınız. Ama artık piyasada USB 3.0 diskler standart oldu. Fiyat farkları da makul. USB 2.0 disklerde düşük devirli ve performanslı disk kullanılıyor çünkü zaten aktarım hızı yavaş olacak. USB 3.0'da daha hızlı diskler görebiliyoruz ki bu da fiyat farkı yaratıyor. Ama standart diskle gelen USB 3.0 kutular hemen hemen aynı fiyat.

 • salihcln @salihcln

  Bende seyahat ve dünya da ki durum üzerine birşeyler yazayim, yarin sabah bu yoruma eklerim artik, Hatta yazdım bile,

  Siyasi hiç bir amaç bulunmamaktadır, yazılanları buna göre okumanız temennisi ile...
  (Son olarak yazım hataları olabilir gece 00:30 da yazınca bu kadar benden 🙂 )

  2014
  Seyahat açısından,

  Pasaport harçları yine düşmedi aksine yılbaşından sonra zamlanacak,
  AB ile vizeler hala yerinde duruyor fakat çalışma için alınan vizeler için emsal oluşturabilecek bazı davalar sonunda sonuçlandı yararımıza olacak gibi,
  Euro ve Dolar’ın yükselmesi sonucunda yurt dışına çıkmak yine zorlaştı,
  Petrol fiyatının düşmesi sayesinde yurt içinde dolaşmak rahatlaştı,
  Petrol fiyatlarında ki düşüş havayolu firmalarına yansıdığı için uçak bilet fiyatları en yoğun zamanlar için bile bakıldığında yüksek oranlarda düştü,
  Rusya gezilmesi gereken ülkeler listesinde yükseldi, Ruble’de ki düşüş Rusya ziyareti için fırsat yarattı fakat diğer bir açıdan ülke daha da tehlikeli bir duruma geldi,
  Ukrayna hala gidilmemesi gereken ülkeler listesinde ki yerini koruyor,
  Kuzey Afrika ülkeleri hala gidilmemesi gereken ülkeler listesinde,
  Suriye iç savaşının halen devam etmesi sebebi ile gidilmemesi gereken ülkeler listesinin en gidilmemesi gereken ülkesi konumunu koruyor,

  Bu sene uçak kazalarının yılı oldu,
  -Malezya uçağı kayboldu ( halen bulunamadı )
  -Malezya havayolları uçağı Ukraynada düşürüldü,
  -AirAsia uçağı kayboldu ( yılın sonunda ki en kötü haber oldu)

  Fakat hatırlatmakta fayda var uçmak halen dünyanın en güvenli seyahat yolu,

  Son bir kaza ise İtalya açıklarında yanan yolcu gemisi oldu ( durumu hala belirsiz )

  Avrupa’dan seyahat haberleri,

  Almanya otobüs taşımacılığına izin vermesi sonucunda sektör ülkede gelişmeye devam ediyor, bu sene yüksek hızlı gelişen sektör, 2015’den itibaren daha dik bir eğride yükselecek gibi görünüyor. Trenden ucuz olan fiyatları ile Almanya’da ucuza gezmenin yolu otobüs gibi duruyor.

  Avusturya-İsviçre ( geri çekilmiş olabilir ) , toplu ulaşım biletlerini zam geldi, 5 cent ile 1 euro arasında fark var,

  Yunanistan, krizin etkileri halen görülsede son dönemde toparlamış gibiler bu yüzden 2015 Yunanistana gitmek için güzel olacak,

  Genel Avrupa:

  Bu kısım daha çok vize politikalarını içeriyor. Çünkü tüm avrupada milliyetçi partiler 2014 de ki seçimlerde yüksek oy oranları ile parlementoya girdi veya sandalye sayısını artırdı, bunun yan etkisi olarak yakında vize verme oranları düşebilir,
  Avrupada milliyetçi partilerin genel oylarının genç tabir edilen kesimden gelmesinin etkileri 2015 de görülmeye başlayacak,

  Amerika,
  Yaşanan son Ferguson olayları ile bakıldığında seyahatler için genel bir uyarıya gerek yok, fakat yerel haberler olarak bakıldığında ( ortadoğu ekseninde ) görünen o ki vize başvurularına red cevapları daha da artabilir, ( evrakları sıkı doldurmak lazım 🙂 )

  Avusturalya,
  Son yaşanan kafe rehin olayından sonra her türlü vize için daha sık dokumaya başladıkları haberi gelmeye başladı, yine evrakları sıkı doldurmak lazım Avusturalya vize başvurusundan red cevabı almamak için.

  Listeyi olabildiğince güncellemeye çalışacağım,

  Bir de benden teknoloji ne durumda dersek,

  iPhone 5'i hala güncellemedim,
  iPhone 6 veya Plus'ın güncelleneceği S sürümünü bekliyorum,
  iPad Air 2 gözümde fakat bu yıl ki seyahatlarım en aşağı 15-20 gün olduğu için bütçe hala denkleşmedi,
  2015'de hazirana kadar herhalde alırsam Apple Watch alırım ( piyangodan para gelmesi lazım gibi )
  2015'den beklentim youtube.com/iosreports ı rayına oturmak, bir de seyahat üzerine kalan 1-2 son videolarımı çekmek, tabi Teknoseyir sosyal hesapları içinde belirli planları oturtmam lazım 🙂

 • Farti @cromwelle

  Bir yalandan baktım uykum geldi sonradan detaylı bakıcam 😀

 • Kent @kent

  Elinize sağlık çok başarılı tespitler olmuş.
  "Maddelere itiraz etmek yerine, herkes kendi maddelerini yorumlara ekliyor. Listeye madde eklemek de serbest :)"
  -Aptallardan herkes bıktı değil mi

  "Yılın şamaroğlanı: Sony"
  - + torpilsiz Türk gençliği

  "Yılın global olayı: Uzay araştırmaları"
  - + Kuantum alanındaki yeni problemlerin çözülmesi

  "Yılın gerçek tehditi: Ebola"
  - + Hak yiyenlere ses çıkartmayan toplum

  "Yılın donanım modifiyesi: Cisco Router modifikasyonu by NSA"
  - +1

  "Yılın kaybolan markası:
  Sony VAIO. Sony ile özdeşleşen VAIO satıldı."
  -Sony den beklemezdim.

  Özet: kısaca 2014 de teknolojiyi yine damla damla verilen ve TR de fiyatların iyice saçmaladığı bir yıl oldu.
  Benim beklediğim batarya alanındaki gelişmeler 2ö15 yılına kaldı.
  Tüm yıl için TS ailesine teşekkürler.

 • Ş.A.Y. @sahin

  Çalıntı yorum 😀 okurken yazmayı düşündüğüm herşeyi yazmışsın 🙂

 • Ş.A.Y. @sahin

  Mükemmel bir değerlendirme olmuş resmen yılı özet geçmiş Murat abi. 🙂

 • Gardrop Fuat @gardrop-fuat

  -murat gamsız murat gamsız
  -ne var?
  -kameran var mı?
  -var var
  -ışığın var mı?
  -var var
  -stüdyon var mı?
  -var var
  -ne duruyorsunnn...
  -napam?
  -video yapsanaa video yapsana video yapsana vıy vıy video yapsanaaa.

 • HakanE @hakane

  Oldukça güzel tespitler. Çoğuna katılıyorum ama sadece akıllı saat olarak LG G Watch R daha çok hoşuma gitti. Bir de, Sony A7 II iso performansı bakımından A7s'in gerisinde kalmış: https://youtu.be/KsywiyX1iKE

 • Mr. Paramedik @mr-paramedik

  Yılın Rezil Firması: Ubisoft 🙂 kesinlikle katılıyorum

 • Radolphe @radolphe

  Tek itirazım yılın konsuluna Ps4 demeniz.Belliki evinizde kullanmıyorsunuz.Sorunlardan dolayı satmak zorunda kaldım. Çözünürlük her şey değil.

 • Yaşa @yasinyasa05

  yılın telefonu xperia z2 seçmişsiniz @gamsizm peki z2 mi lg g3 mü ikisinin fiyatıda aynı sayılır

 • Burak Yavuz @yavuzburak

  Elinize sağlık. Haftaya başlamak için nefis bir yazı olmuş.

 • DDGuclu @ddguclu

  Yarım yamalak başlıklarına bakmıştım gece ama sabah daha düzgün kafayla okudum, gayet bilgilendirici ve özet bir liste olmuş @gamsizm , eline sağlık 🙂

  Ben de benim açımdan ufacık bir liste yaptım.

  Yılın uygulanamayan kuralı: Kapalı mekanlarda sigara kullanımı. 23:00'dan sonra direk içmeye başlıyorlar ve mekanların çoğu ses çıkarmıyor. Ben de inatla 186'yı arayıp şikayet ediyorum.

  Yılın iğrenç trendi: Youtube kanallarının küfrederek büyümesi. Büyüdükten sonra da düzgün yayıncılık yaptıklarının iddia edilmesi. Firma yöneticilerinin bu kanallarla sanki teknoloji yayınıymış gibi röportaj yapması...

  Yılın alışveriş çılgınlığı: Aliexpress.com

  Yılın otomotiv olayı: Filo satışları

  Biraz da asıl bilgimizin olduğu alana bakalım. Yani Apple:

  Yılın hayal kırıklığı: iPad mini 3'ün mini 2'nin touch id'li hali olması ve buna 100 dolar fazla istenmesi.

  Yılın sosyal medya fenomeni: Bendgate... iPhone 6 Plus'ı bir veletin bükmesi ve youtube'dan yüklü bir para alması. Satılan 15 milyon telefondan sadece 9 tanesi bükülme şikayeti ile gelmiş olmasına karşın, sonrasında bu olayın Apple yararına bedava viral reklama dönmesi.

  Yılın Olayı: Apple'ın büyük ekranlı telefonlar çıkarması.

  Yılın Tableti: Gerek satışları, gerekse de tasarımı ve kullanılabilirliği ile iPad Air 2. Tablet piyasası gerilerken, halen deli gibi satan bir tablet. Bunun sebebi de en başta 3. parti yazılan uygulamalar geliyor. Yaratıcılığı ve üretkenliği bir tablete getiren uygulamalar bunlar.

  Yılın benim için olayı: http://www.youtube.com/iosreports 'a başlamak ve tahminlerimden daha hızlı yükselmesi. Genelde Apple odaklı bir proje olduğundan bu kadar hızlı ilerlemesini beklemiyordum. Dünyada Apple birinci sırada ilgi görürken, ülkemizde yayınların maddi sıkıntıları sebebi ile Apple 2. 3. plana atılıyor ama en fazla izlenen ya da okunan da Apple oluyor yine de. Bakalım gelecekte daha fazla yerli izleyiciye ulaşmak ve kanalı ingilizce olarak da desteklemek istiyoruz.

  Yılın avantajı: Jawbone Jambox Big modelini, bir kampanyadan 800 lira yerine 200 liraya almış olmam. İncelemesini de yapacağız zaten #iOSReports 'ta @salihcln ile. O da aldı 😀

  Son olarak da;

  Yılın müsrifliği: Saraylar, zırhlı arabalar, saatler, ağaçlar....

 • Sezer SEVİNÇLER @sezers

  @gamsizm Güzel bir yazı olmuş, Yeni tv ve monitör almayı düşünen birisi olarak Asus PB248Q 24" bir mönitör için o fiyata değermi sence ?

  Lüften şu yıl bitmeden hep birlikte bir sohbet videosu çekebilirseniz çok memnun olurum. kolay gelsin 2015 Tüm Türkiye'ye ve insanlara iyilikler getirmesi umuduyla 😉

 • by_SplinterCell @by_splintercell

  @hkellecioglu Abi özellikle senden böyle bir yazı bekliyorum. Her editör yapsa şunu bugün için bomba olur. Yılın özeti gibi olmuş. Flappy Bird ve Selfie olayını tamamen unutmuştum tekrar aklıma geldi. Bence bu sene de insanoğlu şu gerçeği gördü ki her şey gelip geçici. 😀

 • Tuna @tunakaner

  @gamsizm abi makaleyi çıktı alıp (altına tabiki adını yazarak) evimde dergi niyetine saklamak istiyorum okuması daha rahat olur benim için, sana uygun mudur? Yalnızca tek kopya ve kendim için kesinlikle başka bir amaç yok. 🙂

 • Kenan Avcı @kenancanavci

  Ben o USB 3.1'i ne yapar ne eder yine de ters takarım. Bu konuda USB 1-2 ve 3 girişlerde yaklaşık %99.98 ters isabet oranımla çok iddialıyım.

 • voyager @voyager

  @gamsizm bu güzel yazı için teşekkürler :). goril özçekimi çok güzeldi tabi ama bence yılın özçekimi bu hastalığı dünyaya yayan oscar çekimiydi.
  https://twitter.com/TheEllenShow/status/440322224407314432

 • Kadir Gündüz @kadirg1976

  Yüksek kalite filim izlemiyorsanız 720p yeter artar... Ne diyorlar HD Ready!!!

 • dx486 @dx486

  "Tabletler iyice gözden düştü." İşte altına imzamı atacağım tespit. Ama bu tespit sübjektif mi objektif mi emin olamıyorum. Gerçekten geniş kitleler nazarında tablet düşüşte mi yoksa bize mi öyle geliyor?

 • İsmail Abi @yabancakali

  benim için yılın firması logitech oldu klavye ve kulaklık takviyemi yaptım sonunda.a4tech x7 g800v'den kurtulup logitech g105 aldım g430 kulaklıktaki tercihim oldu.ikisinide zevkle kullandım.ayriyetten asus VS238NR monitör alıp monitör açığımıda kapatıp rahata erdim diyebilirim.benim için yılın oyunu cs:go oldu @clay_davis @angelshare @semih_dastan @gokaybilgin ve @sckn ile sürekli oynadık 🙂 league of legends'ı hayal kırıklıklarıyla bırakmak zorunda kaldım artık 5-6 günde bir oyun oynuyorum.

 • Hüseyin YİĞİT @hedefalyans

  gereksiz ama yılın dansını harlem shake, baya andırdı kendinden 🙂 @gamsizm

 • Özkan Yılmaz @ultimance

  OLED TV nin kralı SONY'dir. Bundan 5 sene önce çıkarmıştı boyutu küçük ve pahalıydı. Yaşadığı sorunlar ve maddi imkansızlıklardan sonra Tv işine yatırım yapamıyorlar. Bunun dışında oled tvler de sorunsuz değil. Hele LG nin ürettiğine hiç güvenmem. Panel iyi olsa da görüntü motoru hala eski. Hareketli görüntülerde gecikme yaşıyor. Bunun dışında plazma tvlerin bir zamanlar çok yaşadığı ekranda yanık oluşma ihtimali de var. @gamsizm

 • aslanmurat @aslanmurat

  Bence 2014 ün teknoloji olayı teknoseyir in sosyal site ye geçmesi 🙂

 • Özkan Yılmaz @ultimance

  Bana göre yılın hayal kırıklığı; Pioneer'dan sonra Panasonic'in de plazma dünyasından çekilmesi. 4K OLED istemem plazma geri dönsün yeter 🙁

 • LD3 @lvntd

  Geçen hafta Mediamarkt'tan Kingston 16gb USB 3.0 flaş bellek aldım. Fiyatı 19 TL'ydi sanırım.

 • INFERNO @inferno

  Murat bey yılın telefonu Z2 demişsiniz. Lg g2 nin 32 gb modelinin 1200 tl ye düştüğü ve almayı düşündüğüm şu günlerde benim aklımı çeldiniz. g2 yi tercih etmemin bir nedeni de sizin bu cihazı 1 seneye yakın kullanmanız. Başkalarını bilmem ama sizin yaptığınız incelemeler ve tercihler beni alışveriş konusunda doğrudan etkiliyor :// G2 1200 z2 1600 tl. şu anda. Arada ki 400 tl. yi vermeye değer mi sizce? Ekran boyutlarının aynı olmasına rağmen z2 nin yaklaşık 8 mm. daha uzun olması bence eksi. Yine ekranın özellikle alt ve üst kısmında kalan bolca boş alan göze hoş gelmiyor. g2 ve z1 modeli nin hoparlör sesini karşılaştırma imkanı buldum. Aynı parçada G2 bariz şekilde daha yüksek ses veriyor. z1 i duymak için çaba göstermek gerek. z2 de bu durum nasıl acaba.?

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Ben Z2'nin pili daha uzun gittiği için onu tavsiye ediyorum. Kasa kalitesi de daha yüksek. Sony'nin yazılımlarını da daha çok beğeniyorum. Zaten G2'ye kaçak olarak kurmuştum 🙂 G2'deki ekran yanması olayı da can sıkıcı ama nasılsa garantili alacaksınız. 400 lira büyük para Z2 diye ısrar etmem.

  • INFERNO @inferno

   Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim Murat Bey. Sony yazılımlarını G2 ye yükleyip kullandığınızı en başından biliyorum. Bunu söylemiştiniz:) G2 de söz konusu ekran yanması olayı bi çok kişinin başına gelmiş nedense. Kısacası biraz soğudum desem yalan olmaz.

  • INFERNO @inferno

   Hakan bey artık akıllı telefonlara yüksek paralar vermek bana çok mantıksız geliyor. Firmalar artık bu işin suyunu fazlasıyla çıkardı. Misal ben bugün 2000 lira verip Z3 alsam 6 ay sonra Z4 çıkacak ve bende ki telefon eski model olacak. LP nin dediği gibi 6 ayda bir yeni model çıkarıp 2000 tl para istemek tüketiciyi aptal durumuna düşürüyor.

 • Alper Kutlu @alper-kutlu

  http://www.amazon.com/VG248QE-24-inch-LED-lit-Monitor-response/dp/B00B2HH7G0/ref=sr_1_5?ie=UTF8&qid=1419896958&sr=8-5&keywords=asus+monitor @gamsizm asus vg248qe almak asus pb248q dan daha iyi bir seçimmi olur amdnin free teknolojisi nvdianın 3 boyut teknolojisiyle karşılaştırıldıgında aynı kulvar olmasada hangisi daha alınası olur sizce ?

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Birisi oyun birisi renk doğruluğu için üretilmiş. Amaca göre alınmalı.

 • Aiberg @aiberg

  siz beğendiyseniz iyidir: ASUS 24.1" PB248Q GENİŞ EKRAN IPS-LED MONİTÖR 1.247 TL Vatan'daki fiyatı. Alınır mı? Bir de ASUS ve diğer üreticiler ve pazarlama ajansları izleyici kitleniz üzerinde ne kadar etkili olduğunuzun daha bir farkına varsalar keşke. Sonuçta yorumlarınıza hep güvenilerek yaklaşılıyor.

 • Mehmet Aybars Işken @kahraman810

  Teknoseyir' ve bir takım değerli kanalları daha tanıdım abi daha ne olsun.:) @teknoseyir @gamsizm @baris_ozkok @leventp @hkellecioglu @can @lawnmower

 • Cüneyt @cuneyt

  Murat bey Monitör bölümünüzdeki tüm incelemeleri okudum ve seyrettim. Almak istediğim monitör konusunda bir türlü karar veremedim, yardımcı olursanız sevinirim. 27" IPS Monitör bakıyorum. Fakat ayağını kullanmayacağım, duvara monte edilecek. PHILIPS 27" 274E5 ve AOC Monitörlere bakıyorum. AOC'da VESA özellikli monitör bulmak zor, incelediğiniz PHILIPS 27" 274E5 monitörde sizi pek tatmin etmemiş görünüyor. Olumlu yönleri çok az bir monitör. Duvara monte edebileceğim bir monitör önerirmisiniz rica etsem. Yeni yılınız kultu olsun bu arada, ve herkesin. @gamsizm @teknoseyir

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Bu aralar 27 lere pek bakmadım ama benim incelediğim Philips ile AOC gibi ürünler ortak panel kullanıyorlar. Aynı mantıkta üretilen ürünlerde de muhtemelen aynı panel çıkacak. IPS'te bence film için alınabilir modeller bunlar. Ne amaçla aradığınızı yazın. Bazen film ağırlıklı kullanım için 32 inç güzel bir TV daha iyi bir seçenek olabiliyor.

 • Cüneyt @cuneyt

  Geri dönüşünüz için teşekkür ederim Murat bey. Kullanacağım Monitörde filmden ziyade, Oyun, İnternet, Office, Uzak Masaüstü vs. Film'i zaten TV'de izliyorum. Değiştirme amacım aslında çok uzun zamandır aşağıda resmini koyduğum Samsung SyncMaster 2333sw kullanıyorum. Değiştirme vakti geldi diye düşünüyorum. Çünkü ekranda garip ve tuhaf şeyler olmaya başladı. ( Renkler, dalgalanmalar vs. ) Benim için önemli olan Duvara Monte edebileceğim, Full HD ve HDMI bağlantılı bir monitör. İstanbul'da mevcut Teknoloji Mağazalarını gezmeme rağmen yukarıda bahsi geçen özelliklerin tümüne sahip bir monitöre rast gelmedim. Monitör için ayırabileceğim Max. bütçenin 1.200 TL olduğunu dipnot olarak söylemek isterim. Sadece sizin görüşünüz ve tavsiyerinizi almak isterim.Ayrıca az önce Levent beyin videosunu izledim '' Sana Telefon Öneremem '' güzel bir mesaj verilmiş. Umarım burdan bir esinlenme olmaz benim konumla ilgili. 🙂 Saygılarımla. @gamsizm

Tüm blog yazılarını gör