Az önce bir Migros mağazasından çıktım. Nispeten kalabalık olmayan bir mağaza. Sadece self servis kasalar hizmet veriyordu. İnsan kasiyer yoktu ve geleneksel kasaların geçiş yerlerine zincir çekilmişti.

Uygun durumlarda, işin içinde para bile olsa artık bazı şeylerin insansız idaresine güvenilebiliyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Life Is Strange 2'nin ilk bölümünü bir süre önce indirimde satın alıp oynamıştım. Oyuna ilk oyun kadar çok coşmamıştım ama az önce Steam'de Square Enix yayıncı haftası indirimlerinde rast gelince ikinci bölümünü de ucuz ucuz alırım dedim. Sayfasına girdiğimde gördüm ki ikinci bölüm ayrı olarak satın alınamıyor. Bütün bölümleri bundle olarak almanız gerekiyor.

Bu nasıl bir mantıktır anlam veremiyorum, gerçekten sinirlendim. Biz tam fiyat verip karşılığında da bir oyunun tamamını satın alıp oynuyoruz, tamam. Sen oyununu bölüm bölüm satacaksan, öyle satmak istiyorsan ona da tamam. Ama sen paranın tamamını bana ver, ben sana oyunu taksit taksit vereceğim demek nedir gözünüzü seveyim? Ürünün verilip parasının taksitle alınması hayatımızın bir parçası da, paramız alınıp ürünü taksitle vereceğim dendiğinde, bir dakika az önce ne oldu demeyecek kadar gerizekalı mıyız biz?

Hayatımız boyunca gidip çamaşır makinesi, elektrik süpürgesi alıp parasını taksitle ödedik. Şimdi tersi mi bize dayatılacak? Pazarlama dünyasında sonraki büyük "şey" bu mu yani?

Bu nasıl satış stratejisidir? Bu satış stratejisi bile değil, insanların ceplerinden önceden parayı nasıl alalım da sonradan vazgeçemesinler stratejisidir resmen. Life is Strange 2'yi bundle olarak almayacağım ve şu anda ilk bölüm için ödediğim para cebimden çalınmış gibi hissediyorum.

Sabah sabah Metro Exodus oynamak için açtım. Update gelmiş, o yüklenirken Steam'e bir bakayım dedim. Bakmaz olaydım, sinirlendirdiler ciddi ciddi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Erman @ermanyurdakann

  Square Enix indirimini ben de gördüm, bu olay cidden akıl mantık almayan bir saçmalık. Zaten bütün bölümleri çıkıncaya kadar bekleyecektim ama insanın keyfi kaçıyor bu çakallıkları görünce. Bölüm bölüm oyun yayınlamak zaten kötü bir yöntemken bir de parayı peşin ver demeleri kayışı attırıyor.

 • Emre @emre64

  Life is Strange serisinde sadece ilk bölümler ayrı. İlk bölümü oynayıp beğenmezsen paran boşa gitmesin diye. 2 saati geçebilir çünkü. İlk Life is Strange'in ilk bölümü ücretsiz. Ama bana çok pahalı geldi Life is Strange 2. Çok istesem de alamadım. Keşke dediğin gibi olsaydı ama, parça parça alıp oynamak koymazdı 😂

 • LD3 @lvntd

  Tamam ilk bölümü ayrı satıyorlar beğenmezsek paramız boşa gitmesin diye de, geri kalanı alırsan hemen vermiyorlar işte. Parayı hemen alıyorlar ama.

  Bu arada yanlış anlaşılmasın. Ben oyunu beğenmedim. İlk Life is Strange'de zamanı geri alma mekaniği bize sunulan şeyi biraz oyunlaştırıyordu, bir şeyler yapıyorduk yani. 2'nin oyun kısmı nerede ben anlamadım. Madem indirime girmiş başladığım şeyi bitireyim de bittiğinde söyleyecek iki çift lafım olsun diye ikinci bölümü alacaktım.

Bir kaç gün önce Commodore 64 için yeniden yapılan Limbo'nun preview versiyonu yayınlandı. Yayınlandığı zaman indirerek Vice adlı emülatörde denemiştim ancak açıkçası bir şeyler yazmaya üşenmiştim. Konuyu PCGamer'da hazır yazılmış görünce de paylaşmak istedim. Yazıda denemeden izlemek isteyenler için Youtube videosu da var. Ayrıca oyunu tek başına yapan arkadaşın Lemon64 adlı sitedeki forum postunun linkini de veriyorum.

Bu arada, PCGamer'ın yazısını okuyan arkaşların dikkatini bir şey çekecektir. Oyunun yeniden yapımı için alışık olduğumuz "remake" terimi yerine "demake" terimi kullanılıyor. Bir oyunun yeni teknolojilere uyarlanarak ve mümkün olan her yönden geliştirilerek yeniden yapımına remake denilirken (Resident Evil 2), orjinalinden eski teknolojilere uyarlanarak yeniden yapımına ise demake deniliyor (Limbo 64).

https://www.pcgamer.com/this-commodore-64-demake-of-limbo-looks-incredible/
https://www.lemon64.com/forum/viewtopic.php?t=64140&start=0&sid=7035ce1ca064702b558558db0d00b242

BeğenFavori PaylaşYorum yap

@gamsizm @hkellecioglu Şu anda canlı yayını takip ediyorum. Ancak yorum kutucuğunda yorum yazmanız yönetici tarafından engellendi mesajı var ve yoru yazamıyorum. Geçen yayın da böyleydi. Sanırım bir yanlışlık var.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Nexus kullanmak bir başka 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 11