Selamlar. Bugün bir oyunda kontrolcünün sağ analogunun dikey yönünü ters çevirmeyi bir süre beceremedim (invert y axis). Nedense invert y axis yerine ilk bakışta anlaşılmayacak bir terim kullanmışlar. Bu yüzden 10 dakika kadar katlanmak zorunda kaldım ve artık hemen hemen hepimizin bildiği sebeplerden dolayı acayip midem bulandı. Sonunda ayarı bulup değiştirdim ve herşey düzeldi.

Oyunu oynarken bir yandan da bunun neden benim için böyle olduğunu düşünüp durdum. Yani şimdi eminim çoğunuz "ben de öyle yapıyorum" derken bir o kadarınız da "olur mu asıl öyle midesi bulanır insanın" diyordur. Her iki durum da eşit derecede normal bence, biri diğerinden anormal değil. Ama neden benim invert etmem gerekiyor? Diğer normal gruptan olmamamın sebebi nedir?

Diye düşünürken aklıma şu sebep geldi. C64'teki ilkel wireframe dönemlerinden beri her oyun gibi bol bol uçuş simülasyonu oynadım. Ve joystick ile oynadım. Sanırım bu yüzden yıllar içerisinde benim beynime hep kontrolcüyü aşağı yönde hareket ettirince görüntünün yukarı kayması algısı yerleşti. Aksi algı bir şeylerin ters gittiği hissi uyandırıyor. Vardığım en mantıklı sebep buydu.

Yeni bir oyuna başlayınca yaptığı ilk iş invert y axis ayarını açmak olan arkadaşlar. Sizin için de sebebin benzer bir alışkanlıktan kaynaklanıp kaynaklanmadığını düşünebilir misiniz? Yoksa bu durum tamamen rastgele mi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap