RESIDENT EVIL 2 REMAKE: ONE SHOT DEMO

Resident Evil 2 Remake'in demosunu oynadım. Demo hakkında pek çok güzel söz söylenebilir ama ben şöyle söyliyim: çıktığında alır, köpekler gibi de oynarım.

Oyunun mermi sayısı, mermi bulunan yerlerin azlığı, inventory kapasitesinin kıtlığı, bazı eşyalardan feragat edip çantanızdan çıkartmak zorunda bırakması, geçemediğiniz bir yeri bir objeye sahip olduktan sonra dönmek üzere hatırlamak zorunda bırakması, vs. gibi öğelerle insanı perişan etmesini gerçekten özlemişim. Survival horror dediğimiz oyun türünün gerçekten de sizi perişanlığa sürüklemesi, çaresizlik hissini yaşatması gerekiyor bence. Resident Evil sizi tek darbede ölecek durumdayken elinizdeki green herb'i kullanmamaya, “belki köşeyi dönünce bir red herb bulur da karıştırıp güçlendiririm” diye o vaziyette ilerlemeye çalışmaya teşvik eden, bunu da güzel yapan bir oyun.

Düşmanların pek çok kez vurmanıza rağmen ölmediğine dair yorumlar gördüm. Bunun mermi harcatmak için yapıldığı doğrudur. Ancak oyun sizi zombileri bir şekilde yere düşürüp (örneğin bacaklarından vurarak) gerisini bıçakla halletmeye, merminizin kıymetini bilmeye zorluyor. İleride daha güçlü düşmanlara karşı farklı taktikler de uygulayabilmemiz sağlanıyorsa tadından yenmez.

Demoda sürenin azlığından dolayı mermi, inventory, obje vs. kıtlıklarının hepsini yaşayamıyorsunuz tabi. Ama sırf mermi ihtiyacı bile tüm bunları kafamda tekrar canlandırmaya yetti.

Eski oyunu hiç hasar almadan olmasa da hiç kaydetmeden bitirebilen birisi olarak, bu oyunun da oynarken hiç elimden tutmamasını isterdim. Ama sanırım yeni gelecek kitleyi de sıkmamak ve akıcılığı sağlamak adına gezdiğiniz yerlerde objelere yaklaştığınızda üzerinde işaret belirmesi, hatırlamanız gereken bazı yerlerin haritada işaretlenmesi gibi kolaylıklar sağlanmış. İyi de olmuş. Daha önce oynamış ve neredeyse ezberlemiş bir insanın yukarıdaki görüşlerde olması kolay çünkü. Ama umarım tam sürümde bunları kapatma seçeneği de olur.

Başta da belirttiğim gibi, demosu bana oyunu sattı açıkçası.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 6
 • LD3 @lvntd

  Evet fiyatlar çok yüksek. Çıkar çıkmaz oynamak istiyorum ama bir yandan da remake oyunların fiyatı biraz çabuk düşebiliyor.

 • kadirbekar @kadirbekar

  İlk ps me sahip olduğumda ayila bayila oynadığım 3 oyun vardı
  Tomb raider serisi (hala devam ediyor) hala çok severim
  Resident evil ( şahane gözüküyor ) dediklerinize kesinlikle imzami atarım
  Ve silent hill ( onuda bir gün remake olarak bekliyorum)

 • Ismail Serdar @ismail12serdar

  resident evil ın yeri şimdi 30 larının başında olan nesilde başkadır. heyecanla bekliyorum. demoyu oynamadım ama izlediğim kadarıyla müthiş olmuş. sabit kameradan vazgeçmeleri oyunu daha büyük bir kitleye açacaktır. umarım switche de gelir gelecekte de metroda işe gidip gelirken zombilerle mücadelemize devam ederiz 🙂

 • LD3 @lvntd

  Aslında grafik teknolojisi o kadar gelişti ki, şu anda oyunu 3d yaptığınızda aynı zamanda 2d sabit kameralı da yapmış oluyorsunuz bir anlamda. Bir ayarı açıp kapatarak kameranın her odada, koridorda önceden belirlenmiş sabit bir açıda durması sağlanabilir. Grafikler zaten neredeyse pre-rendered gibi duruyor. Nostalji hissi daha da artmış olur.