Yurt dışı alışverişlere yeni vergiler ve 30 Euro limit

Yurt dışı alışverişlerde gümrük vergisi ödememek için 75 Euro’yu aşmamak gerekiyordu. Artık bu değer 30 Euro. Ayrıca elektronik eşyalar için sabit ek vergiler de getirildi. Bandrol adı altında alınacak bu vergilerin miktarları aşağıdaki linkte.

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2016/12/20161223-4.pdf
Teknolojiye dair son haberleri kaçırmamak için ABONE olun ► https://goo.gl/z4MuvY

Web Sitemiz: http://teknoseyir.com/

TeknoSeyir Ailesi Kanalları:
Oyun Kanalımız: Gamende ► https://goo.gl/MN4ExT
Otomobil Kanalımız: Otoseyir ► https://goo.gl/ZXgxLT

Sosyal Medya Hesaplarımız:
Twitter ►https://twitter.com/teknoseyir
Facebook ► https://www.facebook.com/TeknoSeyir

TeknoSeyir kanalı, Türkiye’nin yeni nesil teknoloji platformu TeknoSeyir.com’un YouTube hesabıdır. En güncel ürün incelemelerine ve teknolojiyle ilgili son gelişmelere bu kanaldan ulaşabilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • Necmi @aglaknecmi

   Haksız rekabet dedikleri benim anladığım şu: Yurtdışından alırken KDV ödenmiyor, hatta Amazon DE fiyatlarından Almanya’nın KDV oranını düşüyor bize gönderirken. Yurtiçinde ise KDV denen bir vergi var…. İşte gümrük vergisi bu KDVye denk geliyor…. Elbette yurtiçi ve yurtdışı kargo maliyetleri de farklı ama KDV neredeyse 1/5, yüksek bir oran, gerçekten yurtiçi satıcıya karşı fiyattta haksız rekabete neden oluyor diye düşünmek mantıksız değil.

 • Fatih Kınık @fatihkinik

  tam ali esprese alışmışken kötü oldu…

 • ad33p @ad33p

  Önce soğuk bir duş, sonra Haftalık Gündem ile sıcak bir kış gecesi 🙂

 • Dijey 561 @dijey561

  herşey dahada kötüye gidiyor daha önce aldığım ssd 120 tl iken şuan 200 zor bulunuyor yurtdışı alımlarını kısarak bizleri dahada boğuyorlar resmen söylenmeeyen kriz var bu ülkede bence bunlar daha iyi günlerimiz

 • Emre OKUMUŞ @emreokumus94

  10 gün önce verdiğim siparişimde bu yasa dolayısıyla etkilenir mi ? ( 67 euro değerinde )

 • LOOP @loop

  Biraz önce 60 dolarlık alışverişyaptım ama farklı satıcılardan 10,dolar 8 dolar şeklinde 7 ürün. Tek üründe sorun oluyor böyle parça parça limitimiz var mı peki? @gamsizm @hkellecioglu

 • salihcln @salihcln

  Radyo ve TV acısından alınan verginin aylık olmaması kötünün iyisi ile idare etmek olacak. Cunku Avrupa’yı sadece bu tarz vergi uygulamalarında kötü örnek olarak alıyoruz.

 • KaHKaHa @kahkaha

  Ne Kablonet ile ne de Vodafone ile Youtube açılmıyor, bu kara leke kayıtlara geçsin, VPN’ciler izleyebiliyorlar mı..?

 • arandur @arandur

  Bir videoyu izlerken arkadan haftalık gündem değerlendirmesi bildirim geliyor. Tadını çıkarmak lazım 😉

 • Şevket Zaimoğlu @sevketzaim

  Resmi Gazete’deki düzenleme, sadece bandrol uygulaması hakkında. Gümrük muafiyet limitinin 30 Euro’ya düşmesinden bahis yok. Şu an için 30 Euro’ya düşmüştür diyemeyiz.

 • Cenker Tekdemir @cnkr

  24 yaşına geldi bir kere vatandaş olarak devletın benim yararıma bir uygulama yaptığını görmedim cidden vatan devlet için mi var yani biz olmasak devlet de olmaz bu ne saçma düzen neden kimse bu sisteme karşı çıkmıyor

 • Tunahan Avsallı @awsalli

  Aldığımız ürünlerin, %80’i yok, geriside aşırı pahalı.Basit bir örnek, Geçtiğimiz haftalarda vergi dahil, strix x99 anakart 1000 tl civarındaydı. Bir şekilde getirtmeye devam edeceğiz.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  30 Euro’yu geçsin istersen kara sinek getir vergi var.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  @ozmo Bitmiş ürün değil bence sıkıntı olmaz.

 • Arda Zeytin @ardazeytin

  Çinli dostlar bu konuda yardımcı oluyor. Paketi hediye olarak işaretleme ya da vergi sınırının altında bir tutar yazdırılması sorun olmuyor talep edince. 7’den 70’e az ya da çok herkes vergi kaçırmanın yollarını buluyor ülkede. Hep söylerim vergi gelirini arttırmanın doğru yolu vergi miktarını arttırmak değil, kaçırılan vergi miktarını düşürmek. Millet milyonları kaçırsın sonra affet, ama git benim 35€ luk malın peşinde vergi vergi vergi diye kıvran.

 • hasan oztamer @hasan-oztamer

  @gamzim vpn ile you tube da altaki reklam linki deki. Chromecast reklamı sadece wal mart Target gibi Amerikan perandecerinde geçerli Amazon .De olsa yeni mevzuata takılırdi

 • Şevket Zaimoğlu @sevketzaim

  İngiltere’de durum şöyleymiş:
  https://www.gov.uk/goods-sent-from-abroad/tax-and-duty

  1. KDV:
  AB haricinden gönderilen ürünlerde:
  1a. Hediye ise 34 Sterlin üstü
  1b. Diğer ürünlerde 15 Sterlin üstü için KDV ödeniyormuş. O ürün için KDV oranı neyse o kadar…

  2. GÜMRÜK VERGİSİ:
  2a. Posta ücreti dahil olmak üzere ürünün değeri 135 Sterlinin üstündeyse gümrük vergisi ödeniyormuş.

  Bu arada, şunu belirteyim, bundan 5-6 yıl önce ABD’den İngiltere’ye özel tasarım bir iPhone kılıfı göndertmiştim. 30-40 dolarlık bir ürün gümrüğe takıldı ve gümrük vergisi ödemem gerekmişti. Yalnız bu ödemeyi, gümrük veya postaneye gitmeden, internet üstünden kredi kartımla yapmıştım. Bence bizdeki asıl sorun, gümrüğe takılması durumunda bir sürü uğraşmak ve zaman kaybı yaşanması. İngiltere’deki gibi, online, kredi kartıyla ödenebiliyor olsa, bu kadar can sıkıcı olmazdı…

 • cem cambazoglu @cemcambazoglu

  bu siparişi ayın 17 sinde verdim .korkulu rüyalara alıştık canım ülkemde..

 • Hakancez @hakancez

  Merhabalar,

  İsterse sınır 10 Euro’ya düşsün hiç fark etmez. Cebinizden daha fazla vergi çıkacağı bir gerçek ancak her halükarda Türkiye’den satın almaktan çok daha ucuza mal olacağı kesin. Hayatımıza daha yeni yeni yansıyan bir sürü ek ithalat vergileri olduğundan birçok sektörde yurtdışından alışveriş mantıklı olacaktır…. Size basit bir hesaplama ile bu durumu anlatmaya çalışayım. Hem gereksiz bilgi olur….

  Bir ürün düşünelim. Ürünü Almanya’dan satın alıyorsunuz. Ancak Çinde üretilmiş. Bu ürünün fabrikadan çıkış fiyatı da 100 Euro olsun. Ben firma sahibiyim ve bu ürünü Türkiye’ye getirip satıyorum. Şimdi hesaba başlayalım…

  Ben ürünü Almanya’dan satın aldım ve memlekete getirmek için nakliye ücreti ödeyecegim. Nakliyat bedeli 5 Euro. Siparişimi verdim mal gümrüğe geldi. Vergiler hesaplanmaya başlayınca malın maliyeti ile değil, ulaşım bedeli eklenmiş proforma fatura ile vergiler hesaplanmaya başliyor.

  Neredeyse her sey ek vergi geldigini biliyorsunuzdur. Bu bahsi gecen urunde OTV %40 olsun. Normalde bu vergi ile 140 Euro luk bir maliyet olmasi gerekirken 5 euroluk yol masrafi eklenince maliyetim 147 Euro oluyor. Bunun üzerine KDV ekleyecegiz yaklasik 173 Euro’ya ulastik. Beyannameler, damga vergileri ve gumrukten mali depoya çekmek icin harcanan paralar ile 180 Euro’ya kolaylıkla ulaştik.

  Daha mali satmadan bir sürü vergiyi pesin olarak odedik. Normalde dunyanin hicbir yerinde bu denli bir gaddar durum yok. Her daim kasanizda ithal edeceginiz malin %70 ila 80 civari nakit para olmak zorunda. Cunku vergi odeyeceksiniz..

  Neyse ithal ettiğimiz mal mali dukkan soktuk. %20 kazanmak istiyorum bu malda. Bayilerime de %20 para kazandirmak lazim. Yani malin uzerine 20 +20 puan marj ekleyecegim ve tabii ki KDV eklenecek. Gunun sonunda 100 euro ya aldigim mali KDV dahil 305 Euro civarina satmak zorunda kaliyorum… Elde ettiğim kar payı yüzde 20 ki daha bu para üzerinden vergimi de ödeceğim.

  Ayni urunu Amazon üzerinde diyelim ki Hollandalı bir firma 160 Euro’ya. satıyorBenimle aynı fiyata 100 Euro’ya aldığını düşünün malı. Marjida benden fazla, odedigi vergide benden az. Bir de uzerine adam sadece sattigi malin vergisini oduyor. Ben daha mali satisa sunmadan 80 Euro vergi odedim bile.. Finansman yükünü karşılaştırmak mümkün değil….

  Turkiye de alici benim dukkanima geliyor 300 Euro yu goruyor. Adam gelmeden once Amazon u eBay i kontrol etmis. Haliyle çok afedersiniz çüş diyor. Haklı… adama vergileri anlatamiyorsun. Dinlememekte hakli. Bayi marjini indirsem 250 260 Euroya inebilecegim ama yarin öbür gun bayim olan firma bana bağıracak hakli olarak. Fiyat dengesini bozdun diyecek…

  Gun sonunda vatandaş amazondan mali aliyor haklı olarak. Gumruk vergisini en üst sınırdan da ödese rakam 200 Euronun seviyesinde kalıyor. Benim 100 Euro maliyeti olan mali o fiyata satmam neredeyse mümkün değil. Dukkan kirami, bagkurumu sabit maliyetleri bu marjlar ile nasil odeyecegim… onu birak bir sonraki tur nasil ithalat yapacagim… Ha bunlar tüketicinini umurunda olmamalı. Herkes kendi cebinden çıkan paranın daha az olmasını ister. Ticaret ile uğraşan insanlarda aynı zamanda birer müşteri.

  Durum böyle iken vergilendirme alt diliminin 30 Euro ya veya 10 Euro’ya düşmesi hiç önemli değil. Senenin ilerleyen aylarında kişisel ithalat dediğimiz yani kendinize bir şey satın aldığınız alışverişlerle alakalı yeni düzenlemeler ve vergiler görmeye hazır olun. Tek bir kararname ile gümrüklerdeki prosedür değiştirilip 30 Euro yu geçen alışverişlerde kapıda vergi tahsilatının kesilmesi ve gümrüğe gidilmesi zorunluluğu getirilmesi bile çoğu kişiyi zorlayacak bir durum olacaktır ki, bunların olmaması için hiç bir garanti yok. Hatta yüksek olasılık….

  Acil ihtiyaçlarınızı da bir an önce yurtdışından satın almaya bakın..

 • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

  ben bu vergi işinin kredi kartından çekilmesini düşünmüşümdür. kredi kartı yurtdışı alışverişinde mi kullanıldı, koy çekilen miktarın üzerine %20 öyle çek karttan. sonra banka %20 farkı devlete versin. böylece getireceğim eşya takılır mı endişesi ortadan kalkar, vergi kaçağı ortadan kalkar. insanların kafasında ne satın alırsa ne ödeyeceği de netleşir.

 • Can Devecioğlu @mcd

  Videoda bahsedilen “lobi faaliyetleri” tahmini kesinlikle doğrudur. Şöyle ispatlayabiliriz;

  Aşağıdaki tabloda TÜİK’in internet sitesinde yer alan Ocak 2016 ve Ocak 2015 verileriyle, “Sektörlere göre dış ticaret” verilerini yüzdesel olarak yazıyor.

  Türkiye’nin ithalatında tüketim malları %11.9’luk bir paya sahip. Tüketici elektroniği ve daha birçok mal bu kapsama giriyor. Ülke olarak aldığımız tüm elektronik eşyaların toplam ithalat içerisindeki payı bu kadar yani. Türkiye’nin asıl sorunu ara mal ithalatı ile ilgili çünkü o tarafta oranlar %72 seviyesinde.

  Ortada böyle bir tablo varken sınırın 30 Euro’ya indirilmesinin en makul sebebi diğer e-ticaret sitelerinin baskısıdır diye düşünüyorum.

 • BraVe @brave

  Son güncelleme ile birlikte YouTube videolarında Chrome üzerinde bir frame atlaması olduğunu fark ettim. Edge üzerinden izleyince sıkıntı yaşamadım. Chrome üzerinde bir sorun var, belli.

 • Hado @hado

  Şeriat gelecek diye korkuttular, komünizm geldi
  lol

 • Gökçe Cihan Çetinkaya @cetinkaya

  ben şunu hiç anlamıyorum. 30 euroya kadar vergisiz değil mi kardeşim. 30.01 euro olduğu zaman neden vergiyi hepsi için alıyorsun, hani ilk 30 euro vergisizdi.

 • Nordre @nordre

  Bu lobi faaliyeti diye bir şey gerçekten var, en küçük üretici birliği başkanı bile bir milletvekiline cep telefonuyla ulaşıp sıkıntılarını anlatabiliyor.

 • Ruhi @ruhiisci

  @manikdepresif bir an şok geçirdim ben bunu ne zaman yazmışım diye. ben değilmişim. 😀 ruhiler çoğaldı sitede.

 • Ruhi @ruhiisci

  youtube yine yavaş. pazartesi izleriz artık.

 • Canavar_Kesifte @canavar_kesifte

  Gümrük muafiyet sınırının 30€’ya inmesi ile ilgili ufak bir detay vereyim. Eğer bu muafiyet kanunu resmi gazeteden yayınlanmadan evvel alış-verişinizi yaptıysanız ve kargonuz yoldaysa ve yeni gümrük muafiyet kanunu resmi gazetede yayınlanıp yürürlüğe girdikten sonra Türkiye gümrüğüne kargonuz geldiyse sizin kargonuz eski gümrük muafiyet kanununa göre işlem yapılmalı. Ki bunu gümrük memuru dikkat etmez, işine gelmez siz uğraşırsınız. Ama hakkınız bu şekildedir.

  Açıklarken de mantık şudur. Siz o günün yasalarına göre alış-veriş yapmışsınızdır ve alış-veriş yaptığınız günün kanunları sizi bağlar. Muafiyet kanununda esas olan fatura bedeli ise fatura tarihi de esas alınmalıdır.

  Bimer ve kargonuzun bulunduğu gümrükteki gümrük memurlarının şefi/müdürü ile görüşmeniz sorunu çözecektir.

  Yıllar yıllar evvel gümrük muafiyet sınırı 150€’dan 75€’ya çekildiği zaman edindim ben bu tecrübeyi. Kargom gümrüğe takıldı hem de özel kargo #ups ! Ürün bedeli o zaman 450 TL civarıydı. Ups bana konşimento, ordino falan ekstradan 550 TL masraf çıkarmıştı. Arkadaşlar abartısız 1.5 ay uğraştım ! İnternet üzerinden ulaşabildiğim tüm gümrükle alakalı kurumları arayıp derdimi anlattım. Ankara’da gümrük müşavirleri bilmem nesi odasını bile aradım 😀

  Bu konuda 2 tüyo verebilirim. Benim kargo Atatürk Havalimanı Gümrüğü’ndeydi (adını yanlış hatırlıyor olabilirim). Oranın numarasını bulun. Gümrük memurlarının şefi ile görüşmek istediğinizi söyleyin ve şef ile görüştüğünüzden emin olun. O kişi sorununuzu çözebilir. Bir de #bimer ‘e yazmıştım. Benim haklı olduğumu bildiren bir yanıt almıştım. O yanıtı Ups ile paylaştığımda kargom 2 gün sonra kapımdaydı 🙂

  Gümrüğe ve kargoculara para ödememiştim ama 90 küsür TL telefon parası ve 1.5 aylık sinir harbine patlamıştı bana. Neyse ki sonuçta zafere ulaştım 🙂

  • Gökçe Cihan Çetinkaya @cetinkaya

   bilgilendirme için teşekkürler. benim amazon.de’den yaptığım 37 euroluk bir siparişim var şuan. sipariş sayfasında “31.Ara.2016-04.Oca.2017 tarihleri arasında teslim edilecek” diyor. bu kargoya teslim edilme tarihi mi bana teslim edilme tarihi mi emin değilim. umarım problem çıkmaz.

 • aslanmurat @aslanmurat

  Almak isteyen vergi falan dinlemez alır bence

 • ruhi @ruhi

  Aynı para hatta biraz fazla bile olsa bu çakallara para kaptırmam mümkün olduğunca yurtdışından alırım. Müşteriyi enayi yerine koymamayı öğrenene kadar bu esnafa kuruş yok kuruş.

 • kamajikaciya @kamajikaciya

  Daha Resmi Gazete’de 30 € sınırı yayınlanmadı. Muhtemelen önümüzdeki hafta yayınlanır ancak Resmi Gazete’de yayınlanmadan yürürlüğe girmiş sayılmaz.

 • BAkts @bakts

  “Burda tanımlanamayan bir cisim var ” 😀

 • erdem göker can @ec

  önümüzdeki ay kablosuz kulaklık alıcam amazondan türkiyede 700 lira amazondan alınca 350 lira kimse beni durduramaz bu konuda. manyakmıyım iki kat para veripte türkiyeden alayım.

 • ridvanaltun @ridvanaltun

  buyuk olasilikla amazon gibi bir sirketin piyasayi domine etme potansiyelini gorup boyle bir karar aldilar. amazon’da memnuniyet %100, politikalari bu zaten, ucretiz kargo, ucuz fiyat, makanin verdigi guven vs. turk sirketleri ise yine mafyacilik oynayip kendi pazarinda tek dagitici olma pesinde ki bunlarin verdigi rusveti yiyen anasi guzel koyden gelmis burokratlarin bir eseridir bu

  ayni sey uber icinde gecerli

 • Emre Kavur @emre-k

  Bu ülkeyi tanıyan her insan gibi bir ay önce şunları yazmıştım: https://teknoseyir.com/haftalik-gundem-degerlendirmesi-201645#comment-2339157 Daha önce yurt dışından çok uygun fiyata sporcu gıda takviyeleri, parfümler geliyor diye bunları toptan yasaklamış bir zihniyet var. Parayı basan büyük oyuncu istediği yasağı ve vergiyi çok rahat çıkartır. Ben bu yasaklar 2-3 ay sonra gelir derken bizim büyük abiler kulis faaliyetlerini baya hızlı yürütmüşler bu sefer. Demek pabuç gerçekten baya pahalıydı.

  Evet Amazon piyasayı silip süpürecek ama kimse demiyor ki taa başka kıtadan gönderim yapan adamlar nasıl ve neden piyasayı silip süpürüyor. Neden bir vatandaş bir ürünü tak diye almak varken 10 gün kargo ile gelmesini bekliyor?

  Senin gümrük mevzuatın 80’li yıllardan kalmış ve çağ dışı bir şekilde. Toptancıya, perakendeciye, ithalatçıya, vatandaşa, alıcıya, satıcıya uyguladığın zulüm gibi vergi ve kesintiler var. Öte yandan Türkiye’deki en küçük esnaftan en büyük satıcıya kadar müşteri memnuniyeti kimsenin umurunda değil. Her alış verişte para ile rezil olma ihtimali oldukça yüksek. Mesela Hepsiburada yıllardır bir ürüne “süper hızlı aynı gün kargo, 2 saat sonra elinizde” deyip defalarca bu sözünü tutmuyor (hatta ben hiç tuttuğunu görmedim etrafımda) çünkü ne yaptırım var ne kalite anlayışı. Bir müşteri gitse on tane geri geliyor diyor adamlar ve yoluna devam ediyor.

  Kısaca hem ticaretin kuralları çok yanlış hem de ticaret yapan kişilerin verdikleri hizmet kalitesi çok eksik. Hal böyle olunca bizim ülkemizin en becerikli olduğu konu olan “yanlışı daha iyi hale getirmektense iyi olanı yasakla” butonuna basılıyor ve yasaklar yağıyor. Bu ülkede işini iyi yapan doktor, mühendis, işçi, öğretmen, öğrenci, esnaf vs. her zaman kaybetmeye mahkumdur.

 • otnemem @otnemem

  Yolda (kargoda) sipraişi olan arkadaşlar için bir bilgi vereyim. Gearbestten 16.12.2016’da aldığım android box tv bugün sorunsuz elime ulaştı. İşin garibi yeni çıkan vergiye de tabi olmamış. Kıl payı mı kurtuldum, yoksa sipariş tarihine mi baktılar bilmiyorum.

 • Abdulkadir Y @akadiry

  @otnemem Satın aldığın tarihle ilgili diye biliyorum ben.

 • Burhan KARADERE @burhan07

  la neden iyi bir haber vermezsiniz 🙁

 • TSemih @tsemih

  Yazıklar olsun. Siz ucuz satmayın satana da engel olun.

 • Şevket Zaimoğlu @sevketzaim

  31 Aralık tarihli Resmi Gazetede yayınlanmış. 15 Ocak’tan itibaren yürürlüğe giriyor.

  http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2016/12/20161231m2.htm

 • Cem Güler @gulercem055

  Murat abi bir sorum var biraz geç oldu ama ben şimdi yurtdışından figür getirmeye karar verdim figürlerin hepsi birbirinden farklı ama ben devamlı figür getirmeyi düşünüyorum acaba sorun olur mu?

  • LOOP @loop

   Bunu ben de merak ediyorum ticaret mevzuundanşüphelenen gümrük mü postacı mı yoksa maliyemi? yani ortadabir satış yoksa sınırsız alırım mantıken…

  • alperenxx @alperenxx

   Paypal kapanmadan önce sürekli zippo siparişi veren biriydim.2 ay içinde 12 zippo siparişi vermiştim 3erli paket halinde sıkıntı yaşamadım ki bence sizde yaşamazsınız.aynı anda 5-10 tane geçirtmezseniz iyi olur.

Benzer Videolar