@paheli'nin paylaşımını görünce aklıma geldi. Windows 10 da eski fotoğraf görüntüleyicisini aktif etmek için

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows Photo Viewer\Capabilities\FileAssociations]
".tif"="PhotoViewer.FileAssoc.Tiff"
".tiff"="PhotoViewer.FileAssoc.Tiff"
".png"="PhotoViewer.FileAssoc.Tiff"
".bmp"="PhotoViewer.FileAssoc.Tiff"
".jpeg"="PhotoViewer.FileAssoc.Tiff"
".jpg"="PhotoViewer.FileAssoc.Tiff"
".ico"="PhotoViewer.FileAssoc.Tiff

kopyalayıp .reg uzantılı bir dosyaya kaydedip dosyayı yürüttüğünüzde fotoğrafları eski fotoğraf görüntüleyicisi ile açabilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#akış Uzun zamandır film izlemiyorum, beni şöyle derinden etkileyecek bir film önerisi olan varmı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Wallhaven.cc

Ufak bir yazımız var bugün 🙂 Wallpaper sitesi önerisi. Eminim çoğu kişi biliyordur ama bilmeyenler de bilsin isterim.. 🙂

Bu siteyi uzun zamandır biliyorum. En çok kullandığım sitedir. Diğer sitelerden büyük farklarla ayrılıyor. Öncelikle bulamayacağınız içerik yok gibi. Ve herşey kaliteli. Amatör resimler pek yok. İstediğiniz gibi resimleri sıralayabilir ve filtreleyebilirsiniz. Bir arama yaptığınızda o arama ile ilgili etiketler görülür. O etiketlerle daha detaylı arama yapmak da mümkün.

Öncelikle sitede bir üyelik oluşturun. 1 dakikanızı almaz. Üyelik oluşturun diyorum çünkü getirdiği avantajlar çok.. Üyelik oluşturduğunuzda daha önce baktığınız resimlerin üzerinde "SEEN" yazısını görürsünüz. Böylece aynı resme bir daha denk gelirseniz hemen o resmi atlayabilirsiniz. Profil kısmınızda favoriler kısmı vardır. Resimleri favorilerinize ekleyebilirsiniz. Dahası, favoriler kısmında kendinize göre kategoriler oluşturabilirsiniz kolaylıkla. Doğa resimleri, araç resimleri vs.. kafanıza göre.. Sitenin üst kısmında SFW, Sketchy, NSFW olmak üzere 3 filtre çeşidi var. SFW genel türde resimler, tıkladığınızda yeşil yanar. Sketchy'ye tıkladığınızda sarı yanar, +13 diye tabir edilebilecek resimler. NSFW'ye tıkladığınızda ise kırmızı yanar ve +18 içerik mevcuttur. İsteğinize göre birini veya istediklerinizi aktif ederek ona göre arama yapabilirsiniz. Bu üçünün toplamı 277 bin resim kadar ediyor.

Site hâlen alpha aşamasında. Yakında renklere göre arama seçeneği de gelecek

http://alpha.wallhaven.cc/random

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#akış #mağaradanselamlar Youtube'ta bir şey izlerken elim çarpınca farkettim ki "m" tuşu sesi kapatıp açmaya yarıyormuş.

Başka ne varmış diye bakarken kısayolların listesini buldum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Zxnc paylaştı.

Atatürk'ten Cehaletin tanımı...:=))) Okuyan Adamın hali başka... #akış #Atatürk

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Hep sesini duyduğumuz ama hiç tanımadığımız insanlar. Kanaldaki diğer videolara bakmayı da unutmayın. #akış

Sesin Yüzleri / 7.Bölüm - Levent Dönmez - HD

Sesin Yüzleri / 7.Bölüm - Bu Haftaki Konuk : Levent Dönmez TRT TÜRK Kanalı Program Yayın Tarihi :15.11.2015 . Her Pazar Saat :10:15 ve Tekrarı Aynı Gün Saat 18:15'de.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

AliExspress'ten alışveriş yapan arkadaşlar için doğru düzgün çalışan takip sitesi.. Genelde her türlü kod çalışıyor.. #akış
Site: http://global.cainiao.com/ #YararlıSiteler

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 14

Teknik detay ve bilimsel doğruluğa odaklanan bilim kurgunun bir alt türü olan "Hard science fiction" türünde #sinema filmleri. #bilimkurgu #akış
https://en.wikipedia.org/wiki/Hard_science_fiction#Films

*2001: A Space Odyssey (1968) - http://www.imdb.com/title/tt0062622/ - The Sentinel
*Solaris (1968) - http://www.imdb.com/title/tt1808482/
*The Andromeda Strain (1971) - http://www.imdb.com/title/tt0066769/
Silent Running (1972) - http://www.imdb.com/title/tt0067756/
*Stalker (1979) - http://www.imdb.com/title/tt0079944/ - The Roadside Picnic
*Blade runner (1982) - http://www.imdb.com/title/tt0083658/ - Do Androids Dream of Electric Sheep?
*2010: The Year We Make Contact (1984) - http://www.imdb.com/title/tt0086837/ - 2010: Odyssey Two
*Contact (1997) - http://www.imdb.com/title/tt0118884/
Gattaca (1997) - http://www.imdb.com/title/tt0119177/
Primer (2004) - http://www.imdb.com/title/tt0390384/
*Children of Men (2006) - http://www.imdb.com/title/tt0206634/
The Man from Earth (2007) - http://www.imdb.com/title/tt0756683/
Moon (2009) - http://www.imdb.com/title/tt1182345/
Robot and Frank (2012) - http://www.imdb.com/title/tt1990314/
Gravity (2013) - http://www.imdb.com/title/tt1454468/
Her (2013) - http://www.imdb.com/title/tt1798709/
Ex Machina (2015) - http://www.imdb.com/title/tt0470752/
*The Martian (2015) - http://www.imdb.com/title/tt3659388/

*Romandan beyaz perdeye uyarlanan filmler. Aynı isimde olmayanların isimlerini de ekledim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Akış #Havacılık #Simülasyon Bugün #Marmarapark Avm'de uçuş simulatorune denk geldim. Uzaktan fotoğrafını çekerken başındaki görevli daha yakından çekmem için davet etti. Tanıştık, pilot adayı Erkan Bölükbaşı. Teknoseyir akışında paylaşmak için bir iki resim çekeyim dedim, kendisi Teknoseyir'e aşina değilmiş fakat @leventp 'yi tanıyormuş (Söylediğine göre o da LP gibi Bakırköy sakiniymiş), yine @acarsoy-cevdet ile yapılan sanal havacılık bölümlerini takip etme şansı olmuş.

Tam ayrılacakken kendisi denemek ister misin diye sordu, randevum olmasına karşın hayır diyemedim açıkçası. 🙂 Simulatorde Pegasus Havayollarının kullandığı 737-800 uçağı kullanılıyor. İki sefer Atatürk Havalimanı'na inmeyi denedim, ilkinde fotoğraf-video çekmeye çalışırken pisti pas geçtim, ikincide daha iyi olmasına karşın daha fazla geç kalmamak için yarıda bıraktım.

Yine de güzel bir deneyimdi. Erkan Bölükbaşı'na buradan tekrar teşekkür ederim. Fırsat bulursanız bence mutlaka deneyin.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Volvo XC90 ve T3 Motorlu Modeller Lansmanı

Ford ile bağlarını koparıp yeni sahibi Geely ile özgürlüğüne kavuştuktan sonra önemli değişimlere tanıklık ettiğimiz Volvo bir süre daha eski sahibinin izlerini taşımış, sanki Ford'un premium modelleriymişçesine çok fazla ortak parça kullanımıyla yollara çıkmaya devam etmişti. Bu durumdan sıyrılması biraz zaman alan İsveçli üretici artık yepyeni altyapısını kullanan XC90 ve T3 motorlu modelleriyle kendi yolunu izlemeye başlıyor.

Volvo Car Turkey Yeni Genel Muduru Frank Versaevel (2)

Üstteki görselde gördüğünüz beyefendi Volvo Car Türkiye'nin yeni genel müdürü Frank Versaevel. Daha önce markanın Belçika, ABD, İsveç ve Çek Cumhuriyeti bölgelerinde yöneticilik yapmış Frank Bey, başarılarıyla bağlantılı olarak Türkiye'deki rekor büyümelerin devamını sağlamak adına göreve getirilmiş. Kendisiyle sohbet etme imkanı da buldum ve aramızda geçen muhabbette yakında tanıtılacak olan S90'ın ellerini çok güçlendireceğini özellikle belirtti, sizlere de bu düşüncesini aktarmış olayım.

T3 Motorlu Modeller: V40, XV40, S60, V60

V40-2

Yeni tasarım dili, heybetli gövdesi ve teknolojik oyuncaklarıyla kendimizi alamadığımız XC90'a geçmeden önce pazarın bizleri daha yakından ilgilendiren kısmına, T3 motorlu V40, XV40, S60 ve V60 modellerine değinelim. Volvo'nun ısrarla baştan sona kendi tasarımı olduğunu vurguladığı, bizim ise Ford'tan kalma bir ünitenin elden geçirilmiş versiyonu olmasından şüphe ettiğimiz 1.5 litre hacimli 4-silindirli turbo beslemeli motordan 152 beygir güç ve 250 Nm tork elde edilmiş. Bu değerler daha önce T4 olarak isimlendirilen modellerde kullanılan Ford'un 1.6 EcoBoost ünitesinin 180 beygirinden 28 beygir az ve 240 Nm torkundan 10 Nm daha fazla.

T3 motorla gelen en önemli yenilik ise Getrag üretimi ıslak çift kavramalı PowerShift şanzımanın yerini Aisin üretimi 6-ileri tork konvertörlü (tam otomatik) şanzımana bırakmış olması. V40 T3 ile lansmanda geçirdiğim vakitte yeni şanzımanın motorla uyumu ve tork konvertörlü güç aktarım tasarımının vites geçişlerinde ne kadar yumuşak olduğu beğenimi kazandı. 2005 yılından itibaren ekonomik aile arabalarında da yer verilmeye başlanan çift kavramalı şanzımanların 10 yıl aradan sonra kimi üreticilerce artık tercih sebebi olmaması, bu şanzımanı çok yüksek hacimli üretimlerde kullanan Alman otomotiv devinin bile başını çokça ağrıtıp çeşitli revizyonlara gitmesi "Bu zamana kadar çift kavramalı şanzıman teknolojisiyle neden kafamız şişti, başımız ağrıdı?" şeklinde soruları aklımıza getiriyor.

V40-4

 T3 motorun tüketim değerine lansman dönüşünde S60 modeliyle Çeşme'den İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na dönerken 95 kilometre uzunluğunda bir güzergahta bakabildim; klima açık vaziyette, sürücü dahil 4 yolcuyla, 130 km/sa sabit süratle 7,8 litre ortalama değeri elde ettim. Yakıt tüketiminin alt sınırına İstanbul'da yapacağımız daha kapsamlı testte bakacağız ancak yukarıda bahsettiğim test koşullarının gerçek kullanıma epey yakın olduğunu vurgulamak gerek.

Volvo S60 R-Design (2)

T3 motorlu V40 fiyatını henüz Volvo Car Türkiye'nin resmi sitesinde göremiyorsanız söyleyim; D2 motorlu modelin baz donanımının fiyatına Premium donanımın ekstralarıyla birlikte 85 bin TL başlangıç fiyatıyla satışa sunulacak. S60 için de benzer bir fiyatlandırma söz konusu olacak yani 102 bin TL'lik bir fiyat etiketine sahip olacak.

Yeni Volvo'nun ilk temsilcisi: XC90

Volvo Yeni XC90 (4)

Yeni genel müdür Frank Bey'in toplantı sırasında söylediği çok önemli bir söz oldu; " Yeni XC90, önümüzdeki 4 yıl içinde gelecek modellerle markamızın en eski modeli olacak " .  Önümüzdeki süreçte Volvo'da gerçekleşecek önemli değişimleri vurgulamak için söylenen bu iddialı söz tabiki de XC90'ın hali hazırda üreticinin en yeni ve en değerli modeli olduğunu değiştirmiyor. Sıfırdan tasarlanan yeni bir uyarlanabilir altyapının ilk örneği olan XC90, tamamı 2 litre hacimli bloklardan oluşan dizel ve benzinli motorlardan gücünü alıyor.

IMG_5465 IMG_5466

Lansmana ve ülkemizdeki ilk sahiplerine getirilen XC90'lar en güçlü dizel motor seçeneği olan D5 AWD ile 225 beygir güç ve 470 Nm tork değerlerine sahip. T8 Twin Engine Plug-in Hybrid modeli ise 2016 başında gelecek ve şimdiden ülkemize ayrılan sipariş kotasının dolmak üzere olduğunu belirteyim.

Lansmanda sınırlı bir zamanda sürücü koltuğunda bulunabildiğim XC90'a dair anlatacak çok şey var o yüzden en yakın zamanda konuk ederek her yönünü ele alacağımız inceleme videomuzda tüm ayrıntılara değineceğiz. Kapsamlı incelememiz öncesinde ilk izlenimlere değinecek olursak...

IMG_5471

XC90'ın iç mekanında kullanılan malzemelerin kalitesi ve kumanda panellerinin ergonomisi çok başarılı. Kaplama malzemelerinin üretim kalitesini överken aracın bazı parçalarından gelen istenmeyen seslerin olduğunu da söylemeden geçmeyeyim; soğutma yani havalandırma özelliğine sahip koltukların içinden bir fan sesi geliyor. Bu durumun test aracına özel olup olmadığına daha sonra bakacağız.

IMG_5482

Yeni Sensus araç içi bilgi&eğlence sisteminin dikey olarak konumlandırılmış dokunmatik ekranının çözünürlüğü yüksek ve dokunmatik tepkileri eğer bir kıstas almak gerekirse iPad kadar hızlı. Klima kontrolleri için bir fiziksel düğme paneli bulunmayan XC90'da bu kontrollere dilediğinizde ekranın alt kısmına dokunarak veya bu bölümü yukarı çekerek tam ekranda ulaşabiliyorsunuz. Fotoğraf çekimi için o sırada denk gelen modelde bulunmayan Bowers & Wilkins ses sitemi ise gerçekten her TeknoSeyir - OtoSeyir takipçisinin bir Volvo bayine başvurup deneyimlemesi gereken bir donanım. 27 bin TL ekstra ücret istenen bu ses sitemi 19 hoparlör ve özel soğutmalı subwoofer'dan oluşuyor. Göteborg Senfoni Orkestrası'nın kullandığı konser salonunun akustiğini simule eden bu sistemde FM Radyo dinlerken bile sesi diğer arabalarda açtığınızdan daha fazla açasınız geliyor.

IMG_5481 IMG_5484

Bir diğer teknolojik oyuncak ise gösterge paneli; tamamen LCD ekrandan oluşan bu panelde hiç bir mekanik, hareketli parça yok. O günkü ruh halinize göre daha önceki Volvo modellerinde de gördüğümüz gibi Elegance, ECO Pro ve Dynamic olarak ayarlayabildiğimiz grafikler ve renk şemasının yanı sıra navigasyon bilgileri de devir ve hız saatlerinin ortasında gösteriliyor. Gösterge panelinin menüsünde dolaşmak ve diğer işlevler için direksiyon simidinin sağ kolundaki düğme grubunu kullanılıyor.

IMG_5474 IMG_5477

YDXJ0452

XC90 ülkemizde her türden kullanıcıya hitap etsin ve çok fazla seçenek olup kafa karışıklığı yaratmasın diye olsa gerek, yalnızca 7 koltuklu olarak getiriliyor. İkinci sıra koltukların her biri ayrı olarak raylı sistem üzerinde kaydırılıp diz mesafesi arzuladığınız şekilde ayarlanabiliyor. Üçüncü sıra koltukların açılıp kapanma teşkilatı fotoğraflarını çektiğim Momentum isimli donanımda manuel olarak gerçekleşirken Inscription isimli üst donanım seviyesinde bu işlem bagajdan kontrol edilen elektrikli mekanizmayla yapılabiliyor.

XC90-2

XC90 donanıma göre 2,300 kg ağırlığa ulaşan ve standart şasiyle 238 mm, havalı süspansiyonla 227 mm - 267 mm arasında değişen yerden yüksekliğe sahip bir SUV, haliyle gövde salınımları özellikle Eco ve Comfort sürüş modlarında kendini hissettiriyor. Eğer XC90'ı lansmanın gerçekleştiği Çeşme, Alaçatı gibi ülkemiz coğrafyasının bizlere hediyesi olan dar, virajlı yollarda tempolu bir şekilde kullanacaksanız Dynamic modunda sertleşen süspansiyon ve ön lastiklerde olup biteni daha net geri bildirmeye başlayan direksiyon tercihiniz olacaktır. 0-100 hızlanmasını 7,8 saniyede gerçekleştiren namı diğer "Thor's Hammer" yeterli performansı sunduğunu bu veriyle de ispat ediyor. Aisin imzalı 8-ileri ıslak çift kavramalı şanzımanın vites geçişleri kusursuz ama fazladan eklenen dişli oranlarından ötürü ilk vitesler oldukça kısa, performanslı kullanımda vites kontrolöründen Sport modu seçtiğinizde daha yüksek devirler ve uzayan oranlarla karşılaşacaksınız.

IMG_5490

Yeni XC90 önceki nesilde başarıyla yerine getirilen Off-Road özelliklerini sunmak gibi önemli bir görevi de yerine getirmek zorunda. D5 AWD modeli, sürüş modlarından biri olan Off-Road seçeneğinde aracın yerden yüksekliğini 6 cm artırıyor ve güç aktarım sistemini şehiriçi kullanımında ağırlık verilen önden çekiş eğilimden çıkarıp tüm tekerleklere güç gönderecek şekilde ayarlıyor. AWD sisteminin Haldex olduğunu bilmeyenler için söyleyelim.

IMG_5463

Volvo denildiğine aklımızda belirenlerin başında güvenlik başlığı gelir; XC90 markanın CEO'su Håkan Samuelsson'un da söylediği gibi bu zamana kadar ürettikleri en güvenli otomobil olma iddiasında. City Safety donanımıyla sürücünün olası bir çarpışmaya kayıtsız kalması durumunda devreye giren otomatik frenleme sistemi diğer Volvo modellerinde olduğu gibi standart olarak sunuluyor. Diğer modellerden farklı olarak bu sistem 50 km/sa hızlara kadar değil de aracın çıkabileceği tüm hızlarda çalışıyor. Bir diğer yeni ve tüm XC90'larda standart olarak sunulan sistem ise Run-off Protection adı verilen güvenlik donanımı; İskandinav coğrafyasının zorlu koşullarında kazaların üçte birinin tek aracın karıştığı kazalar olduğunu tespit eden Volvo, yoldan çıkma yada bir başka tabirle bankete düşmek nedeniyle oluşan kazalarda yolcuların omurgalarını koruyacak bir kemer ve koltuk tasarımı geliştirmiş. Bu özelliklere ilave olarak stereo kamera ve radar donanımıyla çalışan adaptif hız sabitleyici, kör nokta uyarı sistemi ve şerit takip sistemi de güvenlik paketiyle alınabilecek opsiyonlar arasında.

Volvo T3 motoruyla Alman rakiplerinin azımsanmayacak rakamlarda sattığı benzinli motor pazarı diliminden bir ısırık da kendisi almak istiyor. Bu zamana kadar D2 motorun domine ettiği satışların bir süreliğine T3 motorlu modeller olması yönünde planlar yapmışlar. D2 motora ne olacak diye soracak olursanız, kendisi artık emekli olacak ve Volvo bünyesinde yeni tasarlanan daha güçlü bir üniteye (D3) yerini bırakacak.

XC90 D5 AWD'nin yıl sonunda gelecek R-Design paketi ve yıl başında gelecek T8 Twin Engine Plug-in Hybrid modelle birlikte en önemli rakibi Audi Q7 vergi dezavantajının da eklenmesiyle birlikte zor zamanlardan geçericeğe benziyor. Öte yandan 2 litre hacimli dizel motorla karşımıza çıkan bir de BMW X5 xDrive 25d modeli var tabi.

XC90 ve T3 motorlu modeller ile ilgili daha fazla içeriği önümüzdeki günlerde sunuyor olacağız. Takipte kalın...

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 10