Debriyaj nasıl çalışır, daha iyi anlatanı görmemiştim.

https://www.youtube.com/watch?v=devo3kdSPQY

Clutch, How does it work ?

Please make our efforts sustainable : https://www.patreon.com/LearnEngineering Have you ever wondered what is happening inside a car when you press the clutc...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bu eklentiyi nasıl daha önce keşfetmemişim şaşkınlık içerisindeyim. Hayatımda kullandığım en güzel tarayıcı eklentisi. Mojave'nin Dark Mode'unu kullanırken beyaz web sayfaları kör ediyordu bunu engelleyecek bir şey ararken keşfettim Dark Reader'ı. Chrome ve Firefox için de varmış kendisi. Denemeyen herkese denemelerini tavsiye ederim. Yıllarca internetin beyazlığını nasıl çektiğinizi sorgulayacaksınız. Kendisi filterleme konusunda da gayet akıllı. Dikkat ederseniz her resmi negatifine çevirmiyor fakat png şeklinde olan Wired logosunu negatife çevirip siyah moda uyum sağlatıyor. Parlaklık ve kontrast değerleriyle oynarsanız sitelerin %90'ında çok düzgün çalışıyor. İndirdikten sonra parlaklık ve kontrast değerleriyle oynamanızı tavsiye ederim beğendiğiniz renk paletini bulmak için. #Safari #Chrome #Firefox

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 18

Çay demlemek ile ilgili bir yazı hazırlamam lazım. İçtiğiniz çay türleri ve onları demleme tarzlarınız hakkında bilgi verebilir misiniz? Püf noktalar vb.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 14 / 20
 • Reginald 'Bubbles' Cousins @digitalanimal

  Herkes çay markalarından bahsetmiş. En önemli şey çayı demlediğin su ve alet edavattır 🙂 Porselen demlik, damacana su olmazsa olmaz...

 • Hüseyin H. @hsynn

  Çayı bizzat yetiştiren biri olarak veriyorum tavsiyeleri.
  1- Öncelikle çayınız kaliteli olmalı. Çayın kalitesini belirleyen nedir derseniz? Fabrikaların çayı alırken kullandığı belli standartlar var. Bazıları sadece yaprak kısmını alır, bazıları içinde biraz sapı olan yaprakları alır, bazıları baya bildiğin sapları bile alır. Özellikle eskiden bu ayrıma ÇAY-KUR ve özel sektör arasında çok rastlanırdı ama son yıllarda ÇAY-KUR'un alım şekli biraz daha yumuşadı. Ama buna rağmen çayın en iyi yerleri yine ÇAY-KUR tarafından alınır. Bazen küçük markalar çıkıyor. İsmi cismi sadece küçük bir bölgede duyulan çok güzel çaylar üretebiliyorlar. Ama dediğim gibi bazen ve o markayı bulabilmek. Şans
  Marka olarak
  Çaykur Tiryaki
  Çaykur Altınbaş
  Doğuş Export
  Ben şu Lipton, Doğadan vs. markaların çaylarını bir türlü sevemedim.

  2- Çayı demlemeden önce yıkayanlar var. Kesinlikle yanlış buluyorum. Çaya aromasını veren tatların bir kısmını silip süpürüyor. Çay kesinlikle yıkanmadan demlenmeli.

  3- Çayın suyu. Su normalde rahatlıkla içebildiğiniz bir su olmalı. Yani evde içme suyunu marketten karşılıyorsanız. Çayı musluktan doldurduğunuz suyla değil. Marketten aldığınız suyla demleyin.

  4- Çaydanlık konusu önemli bir nokta. Genel olarak herkes porselen çaydanlıkların daha iyi tat vereceğini söylüyor ama ben porselende demlenen çayı sevmiyorum. Normal çaydanlık iyidir.

  5- Çayı demleme yöntemi. Öncelikle suyumuzu kaynatıyoruz. Su kaynayınca hemen kapatın. İyi kaynasın fokur fokur etsin diye beklemeyin. Sonra demlik kısmını önce sıcak suyla bir çalkalayın. Sonra istenilen miktarda suyu dökün ve üzerine yeterli miktarda çayı koyun. Ortalama bir çaydanlığa 4-5 yemek kaşığı kadar.(dolu dolu yemek kaşığı) 😀
  Çayın minimum 15. dakika demlenmesi gerekir. Ben 20 dakika kadar bekliyorum. Bu sırada çaydanlığın ısı kaybetmemesi için altı hafif açık olsun. Genel olarak gördüğüm çayı demledikten sonra ocağı kapatıyorlar ama öyle olmaz. Çay bitene kadar ocağın üstünde kısık ateşte altı sürekli sıcak kalacak vaziyette durmalı.
  Ve çayı demledikten sonra demliğin ağzına ufak bir kağıt parçası gibi bir şey sıkıştırın aroması iyice içeride kalsın.
  Afiyet olsun.

  • arandur @arandur

   Hocam Altınbaş için katılıyorum ama Tiryaki berbat bir çay. Kurumda kullanıyoruz, Tiryaki'den Altınbaş'a geçince çay budur dedik, rahat nefes aldık. Hediyelik çayları beğeniyorum Çaykur'da.

  • Burak Özkes @burakozkes

   Çok teşekkür ederim, çayın yıkanmasının sebebi toz, bundan sonra yıkamadan deneyeceğim. Öldürmeyecek ne olsa 😅 Birde en güzel çaylar çevre illere dağıtılır olayı var değil mi?

  • Hüseyin H. @hsynn

   @arandur Hocam Tiryaki f/p ürünü o yüzden yazdım. Export ve Altınbaş'a göre biraz daha ucuz. 😀
   Hediyelik olarak küçük teneke kutularda satılanlar güzel oluyor. Sanırım ismi tomurcuktu.

  • Hüseyin H. @hsynn

   @burakozkes Yok bu çevre iller olayı aslında pek doğru değil. İstanbul'da marketten aldığın çayla Rize'de marketten aldığın çay aynı.
   Şu durum var. Gidip fabrikadan bizzat kendi ilçenin çayını alabilirsin. Ama ilçe bazında farklılık çok olur mu orası muamma 😀
   Deniz kenarında yer alan ilçelerde çay zararlıları olduğu için belirli dönemlerde. Belki küçük farklılıklar oluşabilir.
   Ayrıca aldığınız paketin hangi sürüm olduğu da kaliteyi etkiler. En kaliteli olanlar Mayıs-Haziran aylarında toplanan birinci sürgün çaylardır. Sonra Temmuz-Ağustos gibi toplanan ikinci sürgün, sonrasında ise Eylül ayında toplanan üçüncü sürgün.
   Fark ne derseniz. Hava şartlarından dolayı birinci ve ikinci sürgünde çay gelişimini çok iyi gerçekleştirir. Üçüncü ve bazen dördüncü sürgünde ise genellikle çay yaprakları ilk iki sürgün kadar gelişim gösteremez. Özellikle gece oluşan düşük sıcaklıklardan dolayı.

 • Kesb-i @kesb-i

  Kattle'da suyu kaynatıp demlik poşetini (en ucuzundan) atıyorum kupaya ve işlem tamam. Mevlana diye bir çay var biraz pahalı. Baya güzeldi yıllar önce içmiştim. Hala var mı bilmiyorum. Biraz pahalıydı ama.

Yaklaşık 3,5 yıldır kullandığım emektar M8'i artık emekli etmek istediğimden son günlerde yeni telefon arayışındayım. Fakat işin içinden bir türlü çıkamadım.

2000-2400 TL segmentinde Asus Zenfone 5, Sony Xperia XZ1 ve Xiaomi Mi6 (6 GB RAM) arasında kararsız kaldım. Önceliklerim; pil, kamera ve ses kalitesi. Bu üç cihazdan herhangi birini kullananlar görüşlerini bildirirlerse çok memnun olurum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 16

#spor #yardım

3 kg lık 2 dambılım var bir adette kapı arasına takılan barfiks aleti var evde nasıl spor yapmalıyım ? Yada spor salonunamı gideyim burda imkanım var gitmeye fakat ilgilenilmiyor pek fazla oda canımı sıktı bıraktım programımı kendimmi yapmalıydım yada hiç bir bilgim yok ne önerirsiniz bana programımı hazırlayıp kendimmi çalışayım spor salonunda yada evde nasıl çalışırım bu aletler ile?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba TS ahalisi. WordPress Site Kullananlar kullandıkları eklentileri buraya yorum olarak yazsa yanında ne işe yaradıklarını birbirimize acayip faydamız olur. bazen bir eklenti bir siteyi kurtarıyor tema değiştirmeyi engelliyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Uzun zamandır c++, python ve c# ile uygulama geliştirme öğrenmeye çalışıyordum ama üniversitede java öğretilince ben de boş zamanlarımda android uygulama geliştirme öğrenmeye vereyim dedim. Bildiğiniz güzel bir video serisi, kitap vb. kaynak varsa yazarsanız mutlu olurum 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Çok fazla #teknopatates izlemişler ama genel olarak iyiler, yaşlarına göre 🙂
https://www.youtube.com/watch?v=YBYaSUBBOOk

600 TL lik bilgisayar toplama

1-İNTEL xeon x3430 2.4 ghz 2-GİGABYTE ga-p55a-ud3 3-Aerocool verkho 2 4-Kingston 4gb drr3 1333 mhz 5-msi gt 430 1gb gddr3 oc 6-WD blue 500 gb 7200 rpm 7-TX k...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Telefonda duvar kağıdı öneriniz var mı ? Ne kullanıyorsunuz ? Zedge vs bakmadık yer bırakmadım hoşuma gitmedi hiçbiri.

BeğenFavori PaylaşYorum yap