Debriyaj nasıl çalışır, daha iyi anlatanı görmemiştim.

https://www.youtube.com/watch?v=devo3kdSPQY

Clutch, How does it work ?

Please make our efforts sustainable : https://www.patreon.com/LearnEngineering Have you ever wondered what is happening inside a car when you press the clutc...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Tüketici Hakem Heyetine Nasıl Başvurulur ?

Herkese merhabalar, bu rehberimde size Tüketici Hakem Heyetine nasıl başvurulur ? bunu anlatacağım.

Kendi başımdan geçtiği için birebir tecrübe ettim. O yüzden ne nasıl yapılır size elimden geldiğince anlatacağım. Ki aklınızda bir soru olursa gene çekinmeden yorum üzerinden her zaman sorabilirsiniz.

Başımdan geçen olay bir elektronik bir üründü. Kutusundan sıfır aldığım ürün bayide kontrol ederken arızalı çıktı. Bayi ‘’ biz değiştirmiyoruz garantisine ver, onlar değişim yapar. ‘’ dediği için gittim. Aslında bayi birebir değiştirmek zorunda bunu sakın unutmayın. Bozuk çıktıysa şayet yapmak zorunda, ama bizde diyor ki git hakkını THH ile ara değiştirmiyorum ne yaparsan yap. Böyle bir durumda mecbur gideceksiniz.

O yüzden bende önce ürünün yetkili teknik servisine gidip kutusu aksesuarları ile birlikte 2 gün sonra verdim. Yenisi ile değişim istendim, ancak servis bana aradan 15 gün geçince yazılım attık geri yolladık vs. diye geri yolladı. 2. Kere gidip aldığımda ise gene aynı sorun cihaz açılıyor anında kapanıyor. 2. Kere aynı gün geri verdim. Gene yenisi ile değişim talep ettim. Ve bu sefer anakart değiştirildi. Sıfır aldığım cihazın için açılıp benden habersiz işlemler yapılıyor ki yasal hakkım direkt yenisi ile değişimi olduğu halde mağdur ediliyorum. 3. Kere gittim servise, cihazın kasasında açıklıklar yapıştırıcı izleri vs. bu haliyle tabi teslim almadım. Sizde uyarım olsun cihazı görmeden etmeden aldığınıza dair imzayı SAKIN atmayın. Önce bir bakın görün tamir edilmiş mi ? vs. ona göre teslim alır imzalarsınız.

Bu şekil de de olunca tabi 3. Kere oldu tekrar servis aynı gün değişim için verdim. Elimde de teknik servisin bana verdiği form var. Bundan sonra ben umudumu kestim tabi değiştirilmeyecek vs. akabinde THH araştırdım. Sorunumu yazıp hakem heyetine verdim. Yoğunluğa göre görevli 6 ay’a kadar sürebilir dedi. Ve tam 6 ay dolduğunda ise elime karar ptt ile geldi. Ürünün değişimi için ve elimdeki karar ile teknik servise gidip kararı onlara da verdim. Aradan 15 gün geçti ve sıfır kapalı kutu şeklinde ürünümü teslim aldım. Ve tabi aradan toplamdan 7 küsür ay vakit kaybım oldu. Ve haklılığımı ispat etmek için baya da uğraştım. Yasada evet açık açık yazıyor ama uygulama konusunda ve bizim bilinçli tüketici olmamız konusunda biraz sorun var. Aslında bütün tüketiciler mağdur oldukları şey en ufak bir şey bile olduğunda thh ile uğraşsa emin olun ki bayi firma satıcı tüketicilere böyle davranamayacak. Beni mesela en başından beri mağdur eden kişi satıcıydı. O yüzden kilit nokta tamamen biz tüketicileriz. Bilinçli olduğumuz müddetçe bize böyle davranan satıcılar teker teker azalacaklardır.

Başımdan geçen kabaca sorun buydu. Şimdi gelelim asıl rehberimize, tek tek resimlerini ekliyorum. Ve gereken bilgileri de altına yazacağım. Ki adım adım başvurunuzu yapın ve akabinde de THH gidip dilekçenizi teslim edin.

THH sonuçları şehrinize ve ilçeye bağlı olarak 1 hafta içinde de veya benim gibi büyük şehirdeyseniz 6 ay içinde de çıkabiliyor tamamen yoğunluğa bağlıdır. O yüzden sabretmeniz gerekiyor.

Başvuru için size burada örnek dilekçe çıktısını vermeyeceğim çünkü herkesin sorunu değişebilir. Ve THH heyetlerinin de başvuru için parasal bir üst limitleri vardır.

2019 yılı için parasal sınırlar:

Bu hükümler çerçevesinde, 2019 yılında tüketici hakem heyetlerine başvuruda dikkate alınacak limitler aşağıda yer almaktadır.

Buna göre, 2019 yılı Tüketici Hakem Heyetlerine yapılacak başvurularda,

değeri 5.650 Türk Lirası’nın altında bulunan uyuşmazlıklarda İlçe Tüketici Hakem Heyetleri,

Büyükşehir belediyesi statüsünde olan illerde 5.650 Türk Lirası ile 8.480 Türk Lirası arasındaki uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetleri,

Büyükşehir belediyesi statüsünde olmayan illerin merkezlerinde 8.480 Türk Lirası’nın altında bulunan uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetleri,

Büyükşehir belediyesi statüsünde olmayan illere bağlı ilçelerde 5.650 Türk Lirası ile 8.480 Türk Lirası arasındaki uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetleri görevli olacak.

Öncelikle başvuru konusunda fatura ismi kimin adına ise o kişinin başvurması lazım. Anneniz babanız yada her kim olursa olsun. Fatura kimin adınaysa o başvuracak. Fatura kişinin adına bir edevlet hesabı gerekiyor.

Edevlet üzerinden ise adım adım anlatıyorum.

Önce https://www.turkiye.gov.tr/ üzerinden giriş yapılacak. HTTPS olmasına dikkat edin.

Giriş yapıldıktan sonra;

 

Sırası ile önce Kurumlar'a tıklıyoruz.

 

Sonra listenin üstünde T harfine tıklıyoruz.

Listeden Ticaret Bakanlığına tıklıyoruz.

 

Listeden Tüketici Hakem Heyetine Başvuru İşlemi yazan kısma tıklıyoruz. , Tüketici portalı tüketici şikayet uygulamasına giriyoruz.

Farklı bir adrese yönlendirecek asıl başvuru oradan yapacağız. Altta Uygulamaya git kısmına tıklıyoruz..

Tarayıcıdan yeni sekmeden https://tuketicisikayeti.gtb.gov.tr/ adresine yönlendiriyor.

Bu adreste ise online olarak THH başvurumuzu yapmanız isteniyor. O yüzden başından dediğim gibi her hangi bir hazır dilekçeye gerek yok.

 

İlk adımda TÜBİS isimli bir uygulamadan https://tuketicisikayeti.gtb.gov.tr sitesine yönlendiriyor. Burada ilk sayfada bizim kişisel bilgilerimiz girmemiz gerekmektedir. Bilgilerin doğru ve güncel olmasına dikkat edin. Ben şahsi bilgilerim olduğu için karaladım. Ancak doğru bilgilerin girilmesi şart.

Sabit telefon, cep telefonu, eposta adresi, ve adrese ek olarak tebligat adresi istiyor. Bu tebligat adresi ise şu; THH kararı size posta ile iletiliyor. O yüzden bu adresin doğru olması fatura kimin adınaysa onun adresi olması lazım.

Bilgilerimiz doldu ve kaydet diyorsunuz.

2. adımda ise;

Sol taraftan Tüketici başvuru altından Yeni başvuru ‘a tıklıyorsunuz ve sizden bilgiler istenecektir. Firma bilgilerini istiyor. Firma ünvanı mutlaka yazılması lazım. Ancak şikayet edeceğiniz yerin adını yazacaksınız. Diyelim cep telefonu eğer sıfırı ile değişim istoyrsanız teknik servisin bilgileri yazılacak. Ama ben para iadesi istiyorum diyorsanız o zaman fatura hangi firmadan kesilmişse o firmayı yazacaksınız. Bu ayrıma mutlaka dikkat edin.

İşlemin yapıldığı yer kısmı var. Bu kısımda ise sizi mağdur ettiğiniz düşündüğünüz teknik servis yada firmanın adresini yazacaksınız. 2. Adımda böylece bitti.

3. adımda ise fatura tarihi yazıyor. Elinizdeki faturada yazan tarih ne ise onu yazıyorsunuz. Fiş fatura no ise gene faturada yazıyor eksiksiz yazmanız lazım.

Uyuşmazlık tutarı ise fatura’da yazan ürünün bedeli ne ise kuruşu kuruşuna onu yazmanız lazım. Misal 1000 lira diyelim ama kaç kuruşsa yada 1000.15 tl falan gibi faturada yazıyorsa o 15 kuruşu’da yazmanız lazım.

Talep türü ise gördüğünüz gibi seçebileceğiniz şeçenekler var. Bunları da size tek tek açıklıyorum.

Ayıp oranında bedel indirimi

( diyelim malın bir ayıbı var. Kutudan yamuk çıktı yada çizik hasarlı vs. Bu ayıp neyse onun bedelininin size indirim yapılmasını talep edebilirsiniz.)

Bedel iadesini içeren ve sözleşmeden dönme

( Bedel iadesi ise ürün bozuldu tamir etmiyorlar yada extra kendileri ücret çıkarttılar, sizde haklı olarak malın tamamen fatura tutarının iadesini isteyebilirsiniz. Diyelim bayiden tarifenize ek yada taahhütlü telefon vs. aldınız. Ürün bozuldu sizde iadesini istediniz hem tutar iade edilmesi için hem de var olan taahüdünüzü bozulması için bu seçeneği seçmeniz lazım. )

Diğer

( başka bir sorununuz varsa onunu için bunu seçebilirsiniz)

Malın yenisi ile değiştirilmesi yada hizmetin yeniden görülmesi

( diyelim sizi teknik servis 3-4 kere oyaladı yenisi ile değiştirmedi yada tamir ederken bozdu başak sorun çıktı. Bu gibi durumlarda malın yenisi talep etme hakkınız var. Yada yeniden ücretsiz tamir edilme durumu varsa bunu seçebilirsiniz)

Ücretsiz onarım

( Ürün bozuldu ama sizden kaynaklı olmayan bir nedenle, ancak firma size bu ürün böyle bozulmaz garanti dışı diyorsa ve ek ücret talep ediyorsa sadece ücretsiz onarımı seçebilirsiniz. )

Unutmayın ki bu seçenekleri seçtiğinizde THH bağlı Bilir kişi inceleyecek ve size ona göre sonucu verecektir. Yani haksız da olabilme durumunuz var ama bu oran çok düşük.

Geldik 3. Adıma, bu adımda ise sizden online olarak yükleyebileceğiniz bir pdf. Formatında belge istiyor. Bu belgeyi isterseniz yükleyebilirsiniz faturanın fotokopisi olabilir yada servisin size verdiği form yada garanti dışı kağıdı veya mağduriyetinizi size belirten servisin çıktısı olur. İsterseniz elinizdeki belgeyi hemen tarayıp yükleyebilirsiniz. Veya ben THH gidip öyle teslim edeceğim de diyebilirsiniz. Veya posta ile de yollayabiliyorsunuz. Veya belgeniz de olmayabilir. Seçenekleriniz bunlar.

4.adımda ise başvuru formunuzu altta gösterecektir. Bilgileri kontrol edip o belgeyi bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz. Böylece THH gidip bu belge ile başvuracaksanız veya online olarak her şeyi hallettiniz. Ama gene de kontrol edin yanlışlık varsa geri dönüp düzeltebilirsiniz.

Ve son 5. adım Bize başından girdiğimiz bilgilere göre hangi THH’e gidip başvuracağımızı gösteriyor.

Adresi ve bilgileri yazıyor.

Online olarak yapabileceklerimiz buydu. Şimdi sırada elden nasıl başvurulur onu anlatacağım.

Elden başvuru ise gene yukarıda şekilde olabilir veya dilekçeyi elden sizde doldurup verebilirsiniz.

Elden başvuruda sizden;

2 adet kimlik fotokopisi

2 adet ürünün veya malın fatura fotokopisi

2 adet sorununuzu belirten dilekçenizin fotokopisi

Ve son olarak servisin verdiği yada firmanın size verdiği formun fotokopisi

Bunların hepsi tek tek ayrıca şeffaf dosya ile toplanıp ve 1 tane de telli klasöre konulup o şekilde başvurunuzu elden yapabiliyorsunuz.

Sizden bu başvuruda ıslak imza istenir. Islak imza nedir ? derseniz eğer, fatura tutarı ve şikayet sahibinin adı soyadı ve imzası dilekçede olmak zorundadır. Islak imza ise bu, ve olmadan işlem yapılmaz.

Tüm işlemler tamam sayılır. Başvuruyu yaptıktan sonra size görevli dosya numaranızı verecek ufak bir kağıtta vs. Bazı THH vermiyor arada gidip durumunu sormanız lazım. Çünkü her başvuru kabul edilecek diye bir şart yok.

Eğer elinizde dosya numarası varsa şehrinizin kaymakamlığının sitesinden kontrol edebilirsiniz. Diyelim elinizde dosya numarası yok. O zaman da edevletten zaten başvuru yaptıysak gerek yok. Edevletten durumunu kontrol edebilirsiniz.

Rehberim biraz uzun oldu J kusurabakmayın, aklınıza takılan bir soruyu, yada benim unutmuş olabileceğim şeyi sorabilirsiniz. Rehberimi okuduğunuz için teşekkür ederim.

Takipte kalın yeni rehberlerde görüşmek üzere, hoşçakalın.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 37

Bu eklentiyi nasıl daha önce keşfetmemişim şaşkınlık içerisindeyim. Hayatımda kullandığım en güzel tarayıcı eklentisi. Mojave'nin Dark Mode'unu kullanırken beyaz web sayfaları kör ediyordu bunu engelleyecek bir şey ararken keşfettim Dark Reader'ı. Chrome ve Firefox için de varmış kendisi. Denemeyen herkese denemelerini tavsiye ederim. Yıllarca internetin beyazlığını nasıl çektiğinizi sorgulayacaksınız. Kendisi filterleme konusunda da gayet akıllı. Dikkat ederseniz her resmi negatifine çevirmiyor fakat png şeklinde olan Wired logosunu negatife çevirip siyah moda uyum sağlatıyor. Parlaklık ve kontrast değerleriyle oynarsanız sitelerin %90'ında çok düzgün çalışıyor. İndirdikten sonra parlaklık ve kontrast değerleriyle oynamanızı tavsiye ederim beğendiğiniz renk paletini bulmak için. #Safari #Chrome #Firefox

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 19

Çay demlemek ile ilgili bir yazı hazırlamam lazım. İçtiğiniz çay türleri ve onları demleme tarzlarınız hakkında bilgi verebilir misiniz? Püf noktalar vb.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 14 / 21
 • Boheme @digitalanimal

  Herkes çay markalarından bahsetmiş. En önemli şey çayı demlediğin su ve alet edavattır 🙂 Porselen demlik, damacana su olmazsa olmaz...

 • Hüseyin H. @hsynn

  Çayı bizzat yetiştiren biri olarak veriyorum tavsiyeleri.
  1- Öncelikle çayınız kaliteli olmalı. Çayın kalitesini belirleyen nedir derseniz? Fabrikaların çayı alırken kullandığı belli standartlar var. Bazıları sadece yaprak kısmını alır, bazıları içinde biraz sapı olan yaprakları alır, bazıları baya bildiğin sapları bile alır. Özellikle eskiden bu ayrıma ÇAY-KUR ve özel sektör arasında çok rastlanırdı ama son yıllarda ÇAY-KUR'un alım şekli biraz daha yumuşadı. Ama buna rağmen çayın en iyi yerleri yine ÇAY-KUR tarafından alınır. Bazen küçük markalar çıkıyor. İsmi cismi sadece küçük bir bölgede duyulan çok güzel çaylar üretebiliyorlar. Ama dediğim gibi bazen ve o markayı bulabilmek. Şans
  Marka olarak
  Çaykur Tiryaki
  Çaykur Altınbaş
  Doğuş Export
  Ben şu Lipton, Doğadan vs. markaların çaylarını bir türlü sevemedim.

  2- Çayı demlemeden önce yıkayanlar var. Kesinlikle yanlış buluyorum. Çaya aromasını veren tatların bir kısmını silip süpürüyor. Çay kesinlikle yıkanmadan demlenmeli.

  3- Çayın suyu. Su normalde rahatlıkla içebildiğiniz bir su olmalı. Yani evde içme suyunu marketten karşılıyorsanız. Çayı musluktan doldurduğunuz suyla değil. Marketten aldığınız suyla demleyin.

  4- Çaydanlık konusu önemli bir nokta. Genel olarak herkes porselen çaydanlıkların daha iyi tat vereceğini söylüyor ama ben porselende demlenen çayı sevmiyorum. Normal çaydanlık iyidir.

  5- Çayı demleme yöntemi. Öncelikle suyumuzu kaynatıyoruz. Su kaynayınca hemen kapatın. İyi kaynasın fokur fokur etsin diye beklemeyin. Sonra demlik kısmını önce sıcak suyla bir çalkalayın. Sonra istenilen miktarda suyu dökün ve üzerine yeterli miktarda çayı koyun. Ortalama bir çaydanlığa 4-5 yemek kaşığı kadar.(dolu dolu yemek kaşığı) 😀
  Çayın minimum 15. dakika demlenmesi gerekir. Ben 20 dakika kadar bekliyorum. Bu sırada çaydanlığın ısı kaybetmemesi için altı hafif açık olsun. Genel olarak gördüğüm çayı demledikten sonra ocağı kapatıyorlar ama öyle olmaz. Çay bitene kadar ocağın üstünde kısık ateşte altı sürekli sıcak kalacak vaziyette durmalı.
  Ve çayı demledikten sonra demliğin ağzına ufak bir kağıt parçası gibi bir şey sıkıştırın aroması iyice içeride kalsın.
  Afiyet olsun.

  • arandur @arandur

   Hocam Altınbaş için katılıyorum ama Tiryaki berbat bir çay. Kurumda kullanıyoruz, Tiryaki'den Altınbaş'a geçince çay budur dedik, rahat nefes aldık. Hediyelik çayları beğeniyorum Çaykur'da.

  • Burak Özkes @burakozkes

   Çok teşekkür ederim, çayın yıkanmasının sebebi toz, bundan sonra yıkamadan deneyeceğim. Öldürmeyecek ne olsa 😅 Birde en güzel çaylar çevre illere dağıtılır olayı var değil mi?

  • Hüseyin H. @hsynn

   @arandur Hocam Tiryaki f/p ürünü o yüzden yazdım. Export ve Altınbaş'a göre biraz daha ucuz. 😀
   Hediyelik olarak küçük teneke kutularda satılanlar güzel oluyor. Sanırım ismi tomurcuktu.

  • Hüseyin H. @hsynn

   @burakozkes Yok bu çevre iller olayı aslında pek doğru değil. İstanbul'da marketten aldığın çayla Rize'de marketten aldığın çay aynı.
   Şu durum var. Gidip fabrikadan bizzat kendi ilçenin çayını alabilirsin. Ama ilçe bazında farklılık çok olur mu orası muamma 😀
   Deniz kenarında yer alan ilçelerde çay zararlıları olduğu için belirli dönemlerde. Belki küçük farklılıklar oluşabilir.
   Ayrıca aldığınız paketin hangi sürüm olduğu da kaliteyi etkiler. En kaliteli olanlar Mayıs-Haziran aylarında toplanan birinci sürgün çaylardır. Sonra Temmuz-Ağustos gibi toplanan ikinci sürgün, sonrasında ise Eylül ayında toplanan üçüncü sürgün.
   Fark ne derseniz. Hava şartlarından dolayı birinci ve ikinci sürgünde çay gelişimini çok iyi gerçekleştirir. Üçüncü ve bazen dördüncü sürgünde ise genellikle çay yaprakları ilk iki sürgün kadar gelişim gösteremez. Özellikle gece oluşan düşük sıcaklıklardan dolayı.

 • Kesb-i @kesb-i

  Kattle'da suyu kaynatıp demlik poşetini (en ucuzundan) atıyorum kupaya ve işlem tamam. Mevlana diye bir çay var biraz pahalı. Baya güzeldi yıllar önce içmiştim. Hala var mı bilmiyorum. Biraz pahalıydı ama.

C++ dersi için kaynak tavsiye edebilir misiniz? Takip edilecek ücretsiz eğitim video serisi vs ne olursa

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yaklaşık 3,5 yıldır kullandığım emektar M8'i artık emekli etmek istediğimden son günlerde yeni telefon arayışındayım. Fakat işin içinden bir türlü çıkamadım.

2000-2400 TL segmentinde Asus Zenfone 5, Sony Xperia XZ1 ve Xiaomi Mi6 (6 GB RAM) arasında kararsız kaldım. Önceliklerim; pil, kamera ve ses kalitesi. Bu üç cihazdan herhangi birini kullananlar görüşlerini bildirirlerse çok memnun olurum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 16

#spor #yardım

3 kg lık 2 dambılım var bir adette kapı arasına takılan barfiks aleti var evde nasıl spor yapmalıyım ? Yada spor salonunamı gideyim burda imkanım var gitmeye fakat ilgilenilmiyor pek fazla oda canımı sıktı bıraktım programımı kendimmi yapmalıydım yada hiç bir bilgim yok ne önerirsiniz bana programımı hazırlayıp kendimmi çalışayım spor salonunda yada evde nasıl çalışırım bu aletler ile?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba TS ahalisi. WordPress Site Kullananlar kullandıkları eklentileri buraya yorum olarak yazsa yanında ne işe yaradıklarını birbirimize acayip faydamız olur. bazen bir eklenti bir siteyi kurtarıyor tema değiştirmeyi engelliyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Uzun zamandır c++, python ve c# ile uygulama geliştirme öğrenmeye çalışıyordum ama üniversitede java öğretilince ben de boş zamanlarımda android uygulama geliştirme öğrenmeye vereyim dedim. Bildiğiniz güzel bir video serisi, kitap vb. kaynak varsa yazarsanız mutlu olurum 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Çok fazla #teknopatates izlemişler ama genel olarak iyiler, yaşlarına göre 🙂
https://www.youtube.com/watch?v=YBYaSUBBOOk

600 TL lik bilgisayar toplama

1-İNTEL xeon x3430 2.4 ghz 2-GİGABYTE ga-p55a-ud3 3-Aerocool verkho 2 4-Kingston 4gb drr3 1333 mhz 5-msi gt 430 1gb gddr3 oc 6-WD blue 500 gb 7200 rpm 7-TX k...
BeğenFavori PaylaşYorum yap