Motor kullanırken böyle bir kalkan giyecegim artık. Kendimi korumak için 🙂
Ekipman eksigim cok..

BeğenFavori PaylaşYorum yap

https://www.techworm.net/2016/11/computerlaptop-big-tech-companies-give-engineers-programmers.html

Techhworm sitesi büyük firmaların mühendis ve programcılarına verdiği PC leri araştırmış. Sonuçlar şöyle;

Google: Mac/Mbp ve Chromebook veriyormuş.
Microsoft : Sadece Levono veriyormuş.
Facebook : Mac/Mbp ve Thinkpad veriyormuş.
Amozon : Mac/Mbp ve HP veriyormuş.
Twitter : Mac/Mbp veriyormuş.
Adobe : Mac/Mbp, Dell ve Thinkpad veriyormuş.

What computer/laptop do big tech companies give to their engineers &...

One of the big questions facing a prospective computer or laptop buyer is which brand PC/laptop he/she should buy. Most of us go by the reviews published
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bad Sector, Reallocated Sector Count, Pending Sector Count Hatalarını Düzeltmek ve Low Level Format

HDD'lerdeki bad sector, pending sector ve low level format konusunda bilgilenmek isteyenler şu yazıyı okusunlar derim. Öğrendiğim bir çok yanlışı düzelttim bu yazı sayesinde 🙂 Bad sector nedir, nasıl düzeltilir diye arayanlar için de güzel bir bilgi olacaktır tahminimce. Kısaca özetleyeyim, ayrıntılı merak edenler yazıyı okuyabilirler(İngiliççe)

1-Tüm bad sector'ler fiziksel olmayabilir. Bazıları logical olabilir. Onları düzeltmek için komut satırından chkdsk c: /f ("c" diski belirtiyor. d diskiyse buraya d yazın) komutunu kullanabilirsiniz. İlk denenmesi gereken yöntem bu. Tüm chkdsk komutları için: https://docs.microsoft.com/en-us/previous-versions/windows/it-pro/windows-server-2012-R2-and-2012/cc730714(v=ws.11)?redirectedfrom=MSDN

2-Yeni nesil hard disklerde, HDD Tune gibi yazılımlarda "reallocated bad sector" kısmı uyarı veriyorsa yapılması gereken bir şey yok. Disk bad sector tespit etmiş ve bunları önceden belirli yedek sektörlere aktararak bozukları kapatmış demektir. Eğer disk bu işlemi başarıyla yapabildiyse diski taradığınızda herhangi bir bad sector göremezsiniz çünkü disk o sektörleri kapatmıştır. Yalnızca reallocated sector uyarısını görürsünüz. Eğer tarama esnasında bad sectorle karşılaşırsanız diskin kapatamadığı bad sector var demektir ve komut satırından chkdsk c: /r  komutuyla bu bad sector'lerin kapatılmasını sağlayabilirsiniz.

3-Pending sector count uyarısı vermesi, bad sector'de olabilecek verilerin tespit edildiğini, buradaki verilerin okunup başka sektöre aktarılması ve ardından bozuk olabilecek sektörlerin kapatılıp yedek sektörlerin tahsis edilmesi(remapping) gerektiğini ancak diskin bu verileri HENÜZ düzgün okuyamadığı için bu işlemi beklettiği anlamına geliyor. Disk bu verileri okumayı başardığında işlemi kendisi yapacak.

4- Pending sector count 1-2 gün içinde kendi kendine 0'a indiyse sorun yok. İnmediyse yapılması gereken öncelikle verilerinizi yedeklemek, sonra yolumuz ikiye ayrılıyor:

 1. Komut satırından chkdsk c: /r komutuyla diske bu pending sectorlarin bad sector olduğunu ve bunları kapatıp bir daha hiç okumaya çalışmamasını söylemek. Bu 2 numaralı paragrafta yaptığımızla aynı. Yani orada yaptıysanız tekrarına gerek yok. Ancak buna rağmen pending sector uyarısı alıyorsanız veya hala tarama yaptığınızda bad sector görüyorsanız:
 2. low level format atmak. Diğer adı zero fill yöntemi. Bu yöntem tüm sectorlere "0" değeri yazarak, diske, bu bad sector'deki verilerin artık alakasız olduğunu ve o verileri okumasına gerek olmadan remapping'i yapabileceğini belirtmenizi sağlar. Bunun için ek programlara ihtiyaç yok. Windows'da diske sağ tıklayıp biçimlendire bastığınızda "hızlı biçimlendir" tikini kaldırırsanız, Windows tüm sektörleri zero fill yöntemiyle doldurur, yani low level format atmış olursunuz. Ancak bu her zaman son çare olmalı.

5- Formattan sonra diske, hem daha önce bulunan ve kapatılan bad sectorleri, hem pending sectorleri hem geri kalan sectorleri tekrar değerlendirip son işlemleri yapmasını ve hangisinin bozuk hangisinin tekrar kullanılabilir olduğunu anlamasını sağlayacak komutu vermelisiniz. Çünkü zero fill yöntemiyle kaybolacak olan pending sector'lerin gerçekten bozuk mu olduğu yoksa oradaki verilerin mi sorunlu olduğu ancak böyle anlaşılabilir. Komut: chkdsk c: /B

6-Eğer reallocated sector sayısı ve pending sector sayısı bu işlemlerden sonra da düzenli olarak artmaya devam ediyorsa diski gidici olarak kabul edebilirsiniz.

https://superuser.com/questions/384095/how-to-force-a-remap-of-sectors-reported-in-s-m-a-r-t-c5-current-pending-sector/688764#688764

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ad33p @ad33p

  😀 Bu diski bayağıdır kullanıyorum, laptopun içinde ikinci disk olarak.
  16gb yapıyor yanlış çevirmediysem KB - GB olarak.
  Bir de bu 1 tb diskin 500'lük partı, diğer partlarda da var muhtemelen.
  Ama önemli dosyaları tutmuyorum. Taşımaya erinmesem boşaltıp diski wipe yağpıp bakacağım ama muhtemelen düzelmez bu kadar bad sector.

 • z4732 @z4732

  Yıllar sonra işime yaradı teşekkürler 😀

30 Ağustos'ta yazdığım bir yazı vardı, bazı arkadaşların zoruna gitmiş, yazımın altına yorum bırakarak beni engellemiş cevap yazmamı istememişti 🙂 O arkadaşlara selam olsun, bu memleketin nasıl kurulduğunu ve nasıl kurtulduğunu bilmeden yaşadığınız için size acıyorum ve üzülüyorum.
Bu memleketi inandığınız tarikatlar veya şeyhler kurtarmadı, elinde silahıyla, yüreğinde gerçek imanıyla savaşan dedem, dedelerimiz kazandı, Son zamanların modası olan, bu savaşa liderlik eden Mustafa Kemal Atatürk'ü görmezden gelenlerin dedesi kurtarmadı bu memleketi.

Büyükbabam anlatırdı babasından dinlediklerini, savaş döneminde o kargaşa hengamede herkes cephede savaşırken araya asker diye kaynayan vatan hainleri olurdu. bir tane karşı tarafa kurşun sıkarken, 2 tanede yanındaki silah arkadaşı dediği askerlere sıkardı, tabi bunun farkedilmesiyle alnının çatısına kurşunu yemesi bir olmuş. Bu zihniyetteki insanlar hala mevcut,
kurşun sıkmasalar da, bunu dilleriyle ve etrafa saçtıkları nifak tohumlarıyla yapıyorlar aynı eylemi.

Belki cumhuriyetimizin kurulmasında bir katkımız olmadı ama, kurulmasında katkısı olan birilerinin torunu olmaktan gurur ve şeref duyuyorum, ispatı da ektedir, Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun.
#MustafaKemalATATÜRK #29EkimCumhuriyetBayramı

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Good.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 9

Arkadaşlar NetMaster'ı arayıp modemlerindeki güvenlik açığı konusunda bilgilendirmek istedim, Böyle birşey yok deyip yüzüme kapadılar. Var mı yok mu siz test edin lütfen: Buyrun test için linkler: http://uydunet.batuhan.org/ ve http://www.b2hndesign.com/2017/03/13/netmaster-guvenlik-acigi/
#uydunet #netmaster

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 7

@emre64 @hex4d0r Olayı derinleştirip incitmeden adam genel bilgi anlatıyor...:=)))

https://youtu.be/txz_0rTRGVk

CS:GO NASIL HACKLENDİ ? | CS OVERWATCH BÖLÜM #18

SPONSOR SİTEMİZ : https://goo.gl/rwSEdH üye olursanız sevinirim arkadaşlar alışverişlerinizi burdan yapabilirsiniz Discord adresimiz : https://goo.gl/8Mqd1W ...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Emre @emre64

  Adam bilmeyenlere anlatıyor abi biz daha iyi biliyoruz bundan 😀

 • Günther @gunther

  cs gibi bir oyunda bir ara red orchestra ve rising stormda sunucularda opsiyonel olarak uygulanan vuruş-isabet-sunucu kontrolü çok zor. insanların internetleri o kadar iyi değil ve cs go çok anlık bir oyun. valve gibi bir şirketinde ktipiyözlüğü meşhurdur, call of duty gibi bol bol lokal tutarlar. signature önemli değil programın md5'i null veya random veriyle anlık şişirilebiliyor ve sesli hack sistemi bile var. yani hack programı sürekli isim ve instance değiştirince lokal tespiti ve engellenmesi zor. sunucu ve pc bazlı önlemlerin asenkron gitmesi lazım.

Etkinliğin sonucu #29EkimCumhuriyetBayramı

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Sosyal medya bağımlılığı nedir?

Konuğumuz Cevdet Acarsoy ile sosyal medya ve internet bağımlılığını konuşuyoruz. Nasıl anlaşılır, nasıl mücadele edilir gibi önemli noktaların üzerinden detaylıca geçiyoruz.

Teknolojiye dair son haberleri kaçırmamak için ABONE olun ► https://goo.gl/z4MuvY

Web Sitemiz: http://teknoseyir.com/

TeknoSeyir Ailesi Kanalları:
Oyun Kanalımız: Gamende ► https://goo.gl/MN4ExT
Otomobil Kanalımız: Otoseyir ► https://goo.gl/ZXgxLT

Sosyal Medya Hesaplarımız:
Twitter ► https://twitter.com/teknoseyir
Facebook ► https://www.facebook.com/TeknoSeyir

TeknoSeyir kanalı, Türkiye'nin yeni nesil teknoloji platformu TeknoSeyir'in teknolojiyle ilgili son gelişmeleri verdiği YouTube hesabıdır. Teknolojik ürün incelemelerine, teknolojiyle ilgili son gelişmelere bu hesaptan ulaşabilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 60