Çok iyi fiyat. Ben yaklaşık 1 yıl önce Amazon'dan 503 TL'ye almıştım ondan sonra bu kadar düştüğüne şahit olmadım. SSD düşünen varsa kesinlikle çok memnun kalınacak bir model olduğunu düşünüyorum.

https://www.vatanbilgisayar.com/samsung-500gb-860-evo-sata-3-0-okuma-550mb-yazma-520mb-ssd.html

Samsung 500GB 860 EVO SATA 3.0 (Okuma 550MB / Yazma 520MB) SSD - Vatan...

Samsung 500GB 860 EVO SATA 3.0 (Okuma 550MB / Yazma 520MB) SSD fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5

Herkese günaydın. Arkadaşlar elimde eski bir kasa var bunun güç kaynağı kasanın arka tarafından hava alacak şekilde ben de yeni bir güç kaynağı aldım fakat o da fani alt tarafında yanı arka kisima denk gelmiyor. Bu güç kaynağını kasanın içine dogru koymam da bir sakınca olur mu ? Fotolardan daha net anlaşılır ne demek istediğim:

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 8

Arkadaşlar Ryzen 5 1600'mü yoksa Ryzen 5 2600'mü ? Tercihiniz ne olurdu bu konu da ? Ben çok ahım şahım bir fark göremedim ama aralarında yaklaşık 300 TL fark var. Performans olarak bu 300 TL'yi verip 2600 almak mı yoksa 1600 alsak da olur mu ?

Not: Bilgisayar da pek oyun oynamam ara sıra oynarım, çok sık olmamakla beraber render felan alırım adobe premiere ile buna göre değerlendirirseniz sevinirim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 11

Selamın aleyküm öncelikle. Arkadaşlar daireye modem değerleri zayıf diye cat6 kablo çektirdim fakat neredeyse hiçbir değişiklik olmadı hatta bazı noktalarda geriye gittiği bile söylenebilir. Yaklaşık 58 metre kablo gitti. Kablonun markası da kaliteli Reçber cat6 kablo diye geçiyor araştırdım. Fakat neden bu değerler değişmedi anlamadım. Özellikle SNR değerleri neden yükselmedi 🤔 Bu işten anlayan birileri vardır muhakkak.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Gökhan @gokhans19

  Bende duvardan modeme kaliteli cat6 kablo çektim değerler düştü eski telefon 3 liralık slink kabloya döndüm değerler yükseldi.

  • Enes İLHAN @enesilhan

   İlginç valla gökhan. Baya hayal kırıklığı oldu bu durum ben de. Ama sanırım bu işin arkasında adi telekom var. Hızı onlar düşürüyor, hızım da düşmüş yarı yarıya zaten. Ama en azından değerler yükselir hız da belki sonradan düzeltilir diye düşündüm ama yanıldım galiba 🙁

 • suicide @suicide

  Yeni kablo eskisi ile birebir ayni yerden mi gecirildi?

  • Enes İLHAN @enesilhan

   @suicide Hayır hocam. Eski kanallar kablo yığınıydı oradan geçmesinin imkanı yoktu biz de farklı kanal olsun dedik. Hatta eski kablo daire'nin içinde bir kutuya geliyordu. Oradan da modemin olduğu yere de ayrıyeten kablo çekilmiş duvara gömülmüş adsl bağlantı yerinden sinyal alıyorduk. Ama bu kabloyu çekerken arkadaş abi direk modemin olduğu odaya götürelim biz bu hattı daha verimli olur dedi bana da mantıklı geldi. Önceden daire içine gelip oradan dolaşan hat şimdi direkt cat6 kablosuyla modemin olduğu odaya geliyor.

  • suicide @suicide

   @enesilhan Su yuzden sordum, kolay olsun diye disaridan ozellikle de elektrik hattina yakin yerden gecen kablo ile sinyal kalitesinde yari yariya dusus oluyor.

  • Enes İLHAN @enesilhan

   @suicide Aynen hocam elektrik kablosunun yanından geçiyor maalesef 🙁

  • suicide @suicide

   @enesilhan kesinlikle o yuzden ozaman, bu sorundan cok muzdaribim bende ama cozum bulamiyorum. Elektrik kesildigi zaman (modem ups ile calisirken) resmen 2 kati hiz aliyorum. kablonun baslangic ve bitis yerlerine ferrit nuve eklerseniz bir miktar fayda edebiliyor ama yinede eski performansi beklemeyin.

  • Şahin. @strdex

   @suicide blendajlı bir kablo ile çözülebilir geldi. bu problem ama kabloyu uygun seçmek gerekebilir.

 • Enes İLHAN @enesilhan

  Önceden kopma oluyordu eski resimde epey fazla gördüğünüz üzere. Ama şu an o hatalar epey azaldı ve kopma şimdilik yok.

 • Mustafa Azak @mustafa-azak

  bende normal alüminyum telefon kablosu vardı cat6 ftp bakır kablo ile değiştirdim ve telefon hatlarının olduğu yerden değil tek başına başka bir yerden çektim eve, şuan değerler böyle oldu önceden snr değeri 10db civarındaydı hız 42mbps olarak alıyordum. şuan 47mbps felan geliyor fakat netspeed muhtemelen hat stabil kalsın diye hızı düşürdü onu arayıp sorucam sabah. modem asus dsl ac55u kullanıyorum.

  • Enes İLHAN @enesilhan

   @mustafa-azak Hocam ben de aynen senin gibi yaptım. Kabloyu farklı yerden tek başına modemin olduğu odaya kadar götürdüm. Ben sizde ki değerler gibi değerlerimin değişeceğini umuyordum ama ben de nedense değişen hiçbir şey olmadı. Sizin değerler maşallah çok güzel. Şu değerlerle 100 Mbit'i çok rahat kullanırsınız. Gerçi netspeed en fazla 75 Mbit veriyor. Bence siz 75 mbit yapmalarını söyleyin.

  • Mustafa Azak @mustafa-azak

   @enesilhan valla bende çok anlamıyorum kablo işinden internetten araştırdım. aldım bitane ftp cat6 çektim şimdi arayıp hallettim oldu hız testi böyle çıkıyor downstream 25db'e düştü netspeede geçeli daha 2. ayım bu daha önce bilsem çoktan geçerdim. senelerce 24ay taahhüt ile 16mbps'e kadar paketlerde süründüm 😀

  • Enes İLHAN @enesilhan

   @mustafa-azak Kaç metre çektin hocam kabloyu ve kablo elektrik tesisatının yanından geçti mi ?

  • Mustafa Azak @mustafa-azak

   @enesilhan kabloyu alırken 45metre aldım ama evde baya fazlalık kaldı kestim kaç metre olduğunu bilmiyorum. 35metre civarı gitmiştir. kabloyu çektiğim güzergahta elektrik hattı yok. evin dışından telekomun kauçuk kablosu geliyordu onun arkasına cırt kelepce ile bağlayarak geçirdim. binanın dışından pencereden içeri aldım. 7-8 metrelik bir kısmı telekomun kablosuyla yan yana gidiyor onun haricinde kalan yerlerde yanında hiçbir şey yok.

  • Enes İLHAN @enesilhan

   @mustafa-azak Anladım hocam. Hayırlı olsun ve Allah nazardan korusun demekten başka bir şey gelmez elimden 🙂

Merdiven altı bir firma gibi görünebilir (-ki bana da öyle geliyor 🙂 ) fakat aylık 60 TL'ye AKN olmadan ve altyapınızın desteklediği ölçüde (100 mbit'e kadar) + her yöne 1000 dk sunan (türknet gibi) Oris Telekom'u bir denemenizi tavsiye ederim arkadaşlar. Reklam gibi oldu ama değil. Daha önce Netspeed kullanıyordum 65 TL'ye (75 Mbit 200 GB kota) fakat maalesef CGN uyguluyorlardı. İP'lerde sürekli sıkıntı oluyordu.

Bu operatörde taahhüt de yok. Biraz sancılı bir geçiş oldu yaklaşık 5 gün internetsiz kaldım ama buna değdi bence 🙂 Ping biraz yüksek gibi (Netspeed'de 6-10 arası ping çıkıyordu) ama CGN uygulaması yok. Türk Telekom altyapısını kullanıyor tamamen resimde de görüleceği üzere.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Aliexpress'den aldığım mi band 3 tam 13 gün de elime ulaştı. Hemen dilini türkçeleştirdim ve şu an mutlu bir şekilde kullanmaya başladım. Mi band 2'ye göre ekranı kesinlikle daha parlak ve tasarım olarak da çok daha şık olduğunu söylemeliyim 🙂 126 TL'ye aldım bu arada.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 20