Şuradaki bağlantı da daha önce Corsair H100İ RGB modeliyle yaşadığım sorundan bahsetmiştim: https://teknoseyir.com/durum/1401394 Ürünü Vatan Bilgisayar'dan almıştım ve onlara götürdüm. Onlar da doğal olarak servise yönlendirdi ve 'çok sesli çalışıyor' şikayetiyle gönderdiğim ürüne iade/değişim kararı çıktı ve talebim sonucunda 1.305 TL'mi iade ettiler. İsterseniz de 1 yıl geçerli kupon verelim dediler ama kabul etmedim.

Bunun yerine NZXT Z73 modelini sarı site vasıtasıyla çok düzgün bir arkadaştan temin ettim sağolsun. Ürün gerçekten gereksiz pahalı ama uzun araştırmalarım sonucu aldığım bir sıvı soğutucu oldu. Türkiye'de henüz bu modeli satan bir site yok maalesef. Ürünün ekranından ziyade beni en çok ilgilendiren kısmı asetek 7.nesil pompası ve NZXT'nin pompa sesinin 800 rpm'de sinek vızıltısı kadar sessiz çalıştığını iddia etmesiydi.

Hakikaten Corsair'e göre çok sessiz ama ben henüz 800 rpm'i göremedim. 1150-1200 rpm'de çalışıyor ve bu da kesinlikle rahatsız etmiyor beni. Ne zaman ki 1850 rpm'in üstüne çıkıyor o zaman ben o frekansı duyabildiğim için beni rahatsız etmeye başlıyor. En güzel özelliklerinden birisi de NZXT Cam uygulamasıyla istediğiniz gibi profil atayıp kişisel ayarlamalar yapabiliyorsunuz. Mesela gece sessiz bir ortamde pompa rpm'ini en düşüğe alıyorum ve rahatlıkla web'de gezinebiliyorum.

Gündüz ise Turbo moduna alarak hem serin çalışmasını hem de yine sessiz çalışmasını ayarlayabiliyorsunuz. Özellikle pompa rpm'ini ayarlayabilmek çok hoş ve gerekli bir detay olmuş. Keza Corsair iCue yazılımında pompa'ya müdahale edemiyorsunuz maalesef. Ürünü kasamın ön tarafına monte ettim resimden de görüleceği üzere. Türkiye'de itopya ve bugün gördüğüm kadarıyla artık sanırım incehesap'da resmi olarak satmaya başlamış bu NZXT markasının soğutucularını.

Ama dediğim gibi Z73 modeli yok hâla. Diğer bütün modeller her iki sitede de mevcut ama Z73 yok ne hikmetse 🙂 Ekranı da bonusu bence bu cihazın. Çeşit çeşit gifleri görmek bazen güzel olabiliyor ama ben şu aşama da kendi orijinal cpu ve gpu sıcaklıklarını gösteren ekranını tercih ediyorum. Şu detay da hoşuma gitti. Bundan önce de ekranlı bir sıvı soğutucu denemiştim ve diğerlerini de youtube'dan izlemiştim. Onlar da cpu sıcaklığını normal gösterirken (30-35 aralığında gösteriyor siz de sıcaklıklar gayet düştü zannediyorsunuz halbuki onlar cpu paket sıcaklkığı olmuyor ne yazık ki 😀 ) bun da ise direkt cpu paket sıcaklığını gösteriyor.

Kesinlikle bütçeniz el veriyorsa hem şık hem serin hem de sessiz bir soğutucu istiyorsanız NZXT bu işi başarmış arkadaşlar ve şiddetle tavsiye ediyorum. İnşallah zamanla sorun felan çıkartmaz şimdilik çok ama çok memnun kaldım 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap