Halı hazırda işlemci soğutucu olarak Corsair H100i RGB platinum 240mm modelini kullanıyorum yaklaşık 7 aydır. Fakat son zamanlarda pompadan sinek vızıltısı gibi ses gelmeye başladı. Bu senaryo herkesin yattığı saatlerde ortaya çıkıyor yanı gece 00:00 ile 04:00 arası sessizliğin tavan yaptığı saatler.

Soğutucudan çok memnunum yanı aşırı memnunum gündüzleri hiçbir sorun yok kesinlikle ve sürekli quiet modunda kullanıyorum 1950 ile 1980 rpm aralığında çalışıyor bu modda. Her neyse ben ürünü vatan bilgisayar’dan almıştım ve bu ürünü garantiye yollamak istedim. Bunu yapmak için ryzen 5 3600’ün stok fanını kullanmaya hiç niyetim yoktu.

Ben de Amazon’dan yine Corsair’in H100i Elite Capellix 240mm ürününü sipariş verdim. Neyse ürün geldi taktim bilgisayara fakat aman allahım bu daha da kötü çıktı inanılmaz kafa ütüledi 😞 Yine sessiz modda açtım ve bunun pompa sesi daha çok rahatsız ediyor. Quiet modda 2200 rpm’in altına düşmediği gibi ayar da yaptırmıyor corsair icue yazılımı.

Anlayacağınız gelen gideni aratır olayı oldu maalesef ve eski soğutucumu tekrar kullanınca oh be dedirtti. Bakın ses konusunda hassas olan arkadaşlar icin bu ürünü asla tavsiye etmiyorum ne 240mm olan modelini ne de diğerlerini. Bu sıvı soğutma modellerini inceleyen yerler kesinlikle bu pompa sesine değinmiyorlar ve bence bu önemli bir konu. Sessiz bir ortamdaysanız ve yanı başınızdaki PC’den ses çıkmasını istemiyorsanız bu modelden uzak durun derim.

Ama yok ben sessiz ortamlarda takılmıyorum kulaklık sürekli takılı öyle takılırım diyorsanız o zaman düşünebilirsiniz ürün güzel. Hatta kablo olayını felan çok güzel halletmişler kutu içinden commander pro’ya benzer bir hub çıkıyor ve bütün fanlarınızı ve rgb bağlantılarınızı bu hub üzerinden yönetebiliyorsunuz. Fiyatı 1400-1500 TL seviyelerinde.

Ben de bu arada nzxt markasının Z serisine yöneldim. Bulabilirsem Amazon’dan z53 veya Z73 modelini almayı kafaya taktim eğer alır gibi olursam onun hakkında da bilgi verebilirim bu konuya önem veren olur mu merakı olan bilmiyorum ama 😄

Neyse bir bilgilendireyim istedim buradaki teknoloji kurtlarını hayırlı günler dilerim efendim 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap