Merhaba,

elimde zamanında Aliexpress'ten alınmış bir DVR cihazı var.
Bizim hatamız sonucunda parolasını kaybettik.

parolayı bulmak için şu yöntemlerin hepsini denedim.
1- internette bulunan standart parolaları denedim (888888, 111111 vb. )
2- içindeki bios pilini söküp 48 saat bekledim belki sıfırlar diye.
3- görüntünün üstüne bastığı tarih bilgisi üzerinden formüle göre üretilen reset kodu olayını yapamiyorum çünkü biz zamanında "tarih basma" ayarını devre dışı bırakmışız 🙁

yani elimizde aslında hiç bir bozukluğu olmayan bir cihaz var ve kullanamıyorum
çalışan cihazı çöpe atmak ise gücüme gidiyor.

Aklıma gelen tek çözüm biosunun yeniden yazılması.
istanbulda bu tip iş yapan bir yer biliyor musunuz?
yada alternatif bir öneri?

#dvr #cctv #akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Strateji Oyun önerisi?

Bilgisayarda çok nadir oyun oynayan birisiyim. Bana strateji oyunu önerebilir misiniz?
Yıllar önce Age Of Empires'in 1 ve 2. serisini oynayıp sevmiştim.

- Age of dışında oynamış olduğum strateji oyunu yok, benim için hepsi yeni 🙂

- Ekran kartım Radeon R7-240 - çok hantal bir şey olmasın (ille 2019 oyunu olmak zorunda değil, 2010'un oyununu da zevkle oynarım)

- Rol yapma oyunu istemiyorum, strateji!

- youtube'dan bir kaç oyun incelemesi baktım. kimi oyunları oynamak için 6 ay kursa gitmek gerekli milyon tane ayarı olan bir şey istemiyorum. Hızlıca sezgisel öğrenilebilecek bir şey olsun.

şimdiden teşekkürler.
#oyun #strateji

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#TeknoYardım #monitör #ekran #27"

Merhaba,
işyerindeki eski monitörü bir sakarlık sonucu kırdık 🙂
hazır dolar sudan ucuzken yeni bir şey alalım arayışındayız.

soru 1-
25-27" modellere bakıyoruz.
bakıyorum ikisinde de 1920x1080 veren modeller var.
inch değiştiği halde nokta sayısının aynı kalmasının mantığı nokta büyüklüğündeki fark bunu tahmin ediyorum.
sizce diğer tüm faktörler* eşit olduğunda aynı çözünürlükteki iki monitorden hangisini almak mantıklıdır?
* fiyat, panel tipi-kalitesi vb

soru 2- 1200 TL üst sınır olmak üzere 25-27" önereceğiniz bir monitör var mı?
LibreOffice, Kod yazımı, grafik tasarım işlerinin hepsi yapılan bir bilgisayar.
Oyunla ise işimiz yok.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  IPS panel olsun tabi ama kalibreli olsun derseniz fotoğraf vs için fiyatlar yükseliyor. Dell'in P serisi veya U serisi modelleri baya işinizi görecektir. Atıyorum 23 inç diyelim 1080p çözünürlük belirli bir mesafede ekrana bakılıyorsa pikselleri pek görmüyorsunuz. Ama aynı mesafeden bu sefer 27 inç 1080p monitörle bakarsanız pikseller baya baya görülür. Bu sefer 2k veya 4k falan bakmak lazım ama fiyatlar aniden 1200 lirayı 5'e 10'a falan katlıyor. 🙁

  • redfox @redfox

   Dell'in P serisinin güzel olduğunu ben de biliyorum.
   Bana teorik doğrular değil gerçekliğim (=1200TL) içindeki cevaplar lazım.

  • Orcun @orcun

   @redfox O zaman gerçekliğinize dönersek şu ürünler görünüyor.

   https://urun.n11.com/monitor-ve-ekran/hp-1jj98aa-27-5ms-analoghdmi-full-hd-ips-monitor-P317348118?

   https://urun.n11.com/monitor-ve-ekran/aoc-p270sh-27-5ms-analoghdmi-full-hd-ips-monitor-P323067696?

   https://www.hepsiburada.com/dell-se2717h-27-6ms-75hz-freesync-hdmi-vga-ips-oyuncu-monitor-p-HBV000006UOC9?

   https://urun.n11.com/monitor-ve-ekran/27-viewsonic-vx2776-smhd-full-ips-panel-hdmidpvga-cercevesiz-P340204396?

   HP https://support.hp.com/vn-en/document/c05685483 sıradan ips panelli bir model ekranı parlak yansıma engelleyicisi yok görünüyor.

   AOC p270 https://eu.aoc.com/tr/products/p270sh Gene parlama engelleyicisi yok galiba bulamadım parlak ekran olabilir.

   Dell https://www.dell.com/tr/sletmeler/p/dell-se2717h-monitor/pd hem 3 yıl yerinde garanti hizmetine sahip ( bozulursa servis gelip ofiste yada neyse yapıyor gidiyor ) hem de ekranı parlamaya karşı kaplanmış, zaten ips panel demeye gerek yok + 75 hz 60 hz'e göre biraz daha iyidir.

   Viewsonic'e gelirsek https://www.viewsonic.com/tr/products/lcd/VX2776-smhd.php Bunlarda parlama olayını bahsetmemişler gibi duruyor.

   Bu saydıklarımın içinde bana en mantıklı gene dell göründü, tercih sizin. 🙂

  • Koray Er @korayer

   @orcun Niyetim tartışma çıkarmak değil lütfen yanlış anlamayın ama HP'nin parlak siyah ayağı ve Dell'in gümüş rengi ayağı parlama dikkat dağıtma vb gibi durumlar yaşatmaz mı ?

  • Orcun @orcun

   @korayer Estağfurullah, tartışma çıkartacak durum zaten yok. Sonuçta tercih meselesi ona birşey diyemem. Dell bana o kadar kötü görünmedi zaten ayağın üstü parlak metal galiba zaten hani ekrana karşıdan bakılıyor bilmiyorum çok takılınır mı ?

  • Koray Er @korayer

   @orcun gördüğüm kadarıyla son dönemler buralar çok gergin şimdi bende fikir belirtirken yanlışlıkla kalp kırmayayım istedim. 🙂 Attığınız fotoğraftaki ürün ile yukarıdaki linkteki ürün aynı ise Dell'in daha düzgün bir ürün fotoğrafına ihtiyacı var keza atığınız fotoğrafta gayet mat görünüyor. Dell'in sitesinde ise ışık parlamaları var bende ona binaen yazmıştım.

  • Orcun @orcun

   @korayer Biraz gerginlik var, ama öyle durduk yere tartışma olmaz artık bilmiyorum. 😀 İlginç, bende resimlerine bakıyorum kiminde parlak kiminde değil. https://www.youtube.com/watch?v=gtoOsBq9q_U video'da parlak değil gibi duruyor. Mat renk gri sanki ? her halde çekici olsun diye midir ? öyle parlaklık yapmışlar, bende tam düzgün resim bulamadım.

  • Koray Er @korayer

   @orcun evet videoda da fotoğraftakilere göre daha mat görünüyor, demek ki Dell'in sitesindeki fotoğraflar ya da ışığın açısına göre bir parlama yapıyor olabilir ya da dediğiniz gibi pazarlama için yapmış olabilirler (hoş kim parlayan ayaklı monitöre ilgi duyar onu Dell'e sormak lazım ) videoda ürünle ilgili çerçeveleri dikkatimi çekti üst ve yan çerçeveler parlak siyah bu beni bir dönem kullandığım AOC marka monitörde çok rahatsız etmişti mesela 🙂 Tabi sizinde belirttiğiniz gibi bunların bir satın alım kriteri olup olmaması kişisel bir durum, belki benimki biraz mesleki deformasyondur 🙂

  • Orcun @orcun

   @korayer Tahminimce pazarlama içindir. Oyuncu gamer denilen arkadaşlar baya meraklı, bunların böyle transformers gibi ayakları olanlar var, işte sağda solda led ışıklar vereni var, üstten böyle ayaktan yansıtıyor rog bilmemne logosunu vs öyle türde olanları rgb ledliler vs .vs. leb-i derya 😀 Tabi o olayda bir dikkat dağıtıcı olabilir. Ben direkt panelin parlak olup olmamasına bakmıştım parlak ekranda çalışmak çünkü çok zor. Bunda da çevçevesi parlak, eski işyerinde birtane tasarımcı arkadaş vardı. Ona özel monitör alındı işte üstte ve yanlarda kapaklar vardı, monitörü kutu gibi yapıyordu, tabir şimdi saçma gelebilir ama at gözlüğünde nasıl yanlarda atın etrafı görmesin karşıya odaklansın diye at gözlüğü konulur ya aynı o şekildeydi.

  • Koray Er @korayer

   @orcun haha At gözlüğü güzel tabir bizde setteki ekranlara takıyoruz o gölgeliği (tabi başka adı varsa da bilmiyorum) ledli monitörleri ben görmezden geliyorum direk onlar başka bir aygıt benim gözümde 🙂 panelin yani camın parlak olup olmaması çok daha önemli tabi buna katılıyorum. 🙂 Çerçevede artık kullanıcıya ve yaptığı iş ve bulunduğu ortamla ilgili bir durum sanırım biraz da

  • Orcun @orcun

   @korayer İsmini bende bilmiyorum 😀 ( biraz google'dan baktım monitör davrumbazı/gölgeliği olarak geçiyormuş ) pc piyasasını bu gamer ürünler kurtardı diyorlar, satışlara çok ciddi katkısı varmış, yoksa pazar ufala ufala yok olacaktı diyorlar vs. vs.

  • Koray Er @korayer

   @orcun Yani oyunun pc satışlarına etkisini yadsımak mümkün değil tabi ama gamer ürünlerinin bu duruma etkisi ve tüm ürünlere tesirini meşrulaştırmak için ortaya atılan bir söylem olarak görüyorum şahsen. Keza oyunu hariç tutsak dahi evet gündelik kullanım için özellikle masaüstü bilgisayar artık çok tercih edilmese bile tasarımcılar, sinemacılar, post-prodüksiyoncular, web dizaynırlar vb birçok güce ihtiyacı olan amatör, yarı amatör, yarı profesyonel veya profesyonel insanlar azımsanmayacak seviyede sadece bu insanlara "gamer" ürün deyip 50 - 100 dolar fazla fiyatla ürün satmak zor o yuzden de dediğiniz argümanı kullanıyorlar.

  • Orcun @orcun

   @korayer Tabi öyle de olabilir. Ama bakıyorum mesela pazara yani gamer ifadesi olmayan ürün sayısı çok az, en basitinden kasa fanı mesela eskiden simsiyahtı kimse özellik led vs aramıyordu ? şimdi ledsiz olanı bulmak zor. Kasa olsun anakart olsun psu olsun hepsinde bir led çılgınlığı var. Yetmiyor artık adamlar üstüne anakartın vs ufacık lcd ekran koyuyorlar ekran kartlarına vs. vs. şahsen dışardan gördüğüm tasarımcı vs. fotoğrafçılar daha ağırlıklı bunlarda genelde mac cihazları var. Imac macbook hatta ipad vs. çok böyle artık bu çevrede nadir öyle kasalı konfigürasyon görüyorum. Tabi ki gene video edit şu bu uğraşanlarda var çünkü kas gücü en çok onlarda fiyat olarak gene mac cihazına göre daha uygunlar. Birde tabi pazarlama olayı var, dediğiniz gibi bende aynı şekilde afedersiniz gamer etiketi bas +50 dolar daha fazlaya sat, keriz silkeleme olarak görüyorum.

  • Koray Er @korayer

   @orcun kesinlikle "keriz silkeleme" buradaki sorun özellikle Türkiye gibi her kategoriden her ürünün rahatça bulunmadığı ülkelerde o "kerizliği" mecburi kılmaları gamer olmayan ürünleri ya getirmiyor ya da getirseler gibi sınırlı, adetli ya da daha kesik boğaz ürünler olarak getiriyorlar. evet Mac yaygın ancak PC'nin hem fiyat avantajı sunması hem de windows tarafındaki yazılımların performans artışı Pc'e yönlendirebiliyor insanları ha keza Apple'ın Imac pro ile mecburi bir monitöre zorlaması ve bunu kullanmak istemeyene bile boşuna ödenmiş bir monitör ücreti olarak yansıması da cabası. 🙂 yani redfox'un gönderisini de içerik dışı yorumlarla kirletiyoruz kusura bakmasın.
   ayrıca sizinle bu yorum-sohbet epey keyifli idi teşekkür ederim. 🙂

  • Orcun @orcun

   @korayer Malesef o çok kötü bir hal aldı. Parasal olarak malum maddiyat çoğumuzun iyi değil, e ulaşılabilir olmaktan çıktılar artık birde çeşit çok büyük oranda azaldı. Mesela en basiti bu monitörlerde bile gaming gamer olmayanını bulmak gamer olanı bulmaktan daha zor. Hemen hemen her parçasında öyle olmuş. PC bir fiyat avantajı var, bunun yanı sıra çok kolay upgrade edilebilmesi olayı var. Bunlar tabi mac ürününde yok, varsa bile çok kısıtlı anca bellek vs. imac pro mesela ekranı güzel bir cihaz, yani profesyonel anlamda da güzel ama tabi apple komple bir ürün olarak satıyor. Olmadı diyor bu uymazsa mac mini al ? kendi monitörüne tak vs. veya diyor macbook al falan öyle detaya girmiyorlar. Evet o biraz sıkıntılı oldu, @redfox kusurabakmasın birde ona ekstra her mesaj geldiğinde bildirim gidiyor. 🙁

 • blog.yakupulutas.com @yhackup

  dolar ucuzken deyince bende 5 lere falan düştü sandım

 • Rasko @rasko

  27inç 1080p LG aldım, çok güzel monitördü ama pikseller sayılıyordu, uzaktan bakılacaksa yeter ama masada kullanınca kötü görünüyor. Onu iade edip 2K Philips aldım, dünyam değişti 🙂

Videoya gömülü (hardcoded) altyazıları bir tür OCR mantığı ile okuyup altyazı dosyasına çevirebilecek bir program arıyorum. #yardım #akış
windows yada linux ortamı farketmez.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • SonkaBonka @sonkabonka

  https://sourceforge.net/projects/videosubfinder/
  Birkaç sene önce kullanmıştım. Kiril alfabesinde iyi sonuçlar veriyordu ama latin alfabesi için aynı şeyleri söylemek güç. Yeni sürümü çıkmış, bir deneyin isterseniz...
  Programın .jpeg / .bpm çıktılarını "subtitle edit" altından okutarak text / srt formatına dönüştürebilirsiniz.
  https://github.com/SubtitleEdit/subtitleedit/releases

 • protego @protego

  Elle yazsan daha kolay olur, denendi onaylandı 🙂

  • redfox @redfox

   merhaba,

   Subtitle Edit programı ile bu işi nasıl yapacağımı çözemedim. Programın böyle bir özelliği olduğundan şüpheliyim.

   videosubfinder ile ise tatmin edici bir sonuç alamadım. benim deneyimim de "elle yazmak daha kolay" yönünde.
   İlginç aslında OCR düz resimde bu derece başarılı iken burada niye isteneni veremiyor. 🙁

   takip ettiğim bazı diziler var. eski usul torrent ile indir altyazı ekle yöntemi ile izliyorum.
   dizi sitelerini oldum olası sevemedim.
   ingilizcem internette yolumu bulmaya yetiyor ama film-dizi izleyecek seviyede değil.
   altyazısı bir türlü çevrilmeyen bir kaç dizi var. onları bari dizi sitesinden indirip çeviriyi dönüştüreyim bir faydam olsun istemiştim. Ama bu iş tahminimden zormuş.

 • SonkaBonka @sonkabonka

  Merhaba.
  protego'nun mesajına cevap atmışsın, o yüzden yazdıklarını göremedim. Kendisi beni engellemiş. Sağlık olsun ne diyeyim...
  Buradan yazayım, programın en üst sol tarafındaki "file" sekmesinden "import images" seçeneğini seç ve videosubfinder'ın temizlediği imajları programa göster. Bunu yaptığın anda OCR işlemi başlayacak. Sanırım (yanlış hatırlıyor olabilirim) videosubfinder'ın temizlediği imajlar "Cleaned text images" klasörü altında depolanıyordu. Zaman kodu imaj dosyasının ismine işlendiği için zamanlamayla uğraşmana da gerek yok. Program kendisi otomatik bir şekilde altyazının nerede ne kadar gösterileceğini .srt dosyasına işliyor.

  Dizi sitelerindeki gömülü altyazıları çevirmenden izin almadan paylaşman etik olmaz, baştan uyarayım.
  Zaten paylaşsan da, çevirmenin bundan haberi olması durumunda senin gönderdiğin dosyayı sildirme hakkına sahip ve bunu yapar. Çünkü o bizim beğenmediğimiz dizi izleme siteleri çevirmene belli bir meblağ ödüyor; ki çeviri söz konusu siteye özel kalsın. Kendin için saklayacaksan sorun yok tabii, istediğin gibi takıl. Lakin, Robin Hood'çuluk yapacaksan hiç tavsiye etmem, harcadığın zamana değmez. Siteyle çevirmen arasındaki anlaşma belli bir zaman dilimini kapsıyorsa, çevirmenle iletişime geçip altyazıyı yayınlamasını isteyebilirsin.

Uzun zaman sonra SSD alarak temiz bir windows kurulumu yaptım.
malum SSD pahalı alan değerli o yüzden diskte gereksiz dosya tutmamaya çalışıyorum.
Ekran kartı driverini kurdum ve C:\AMD klasörü 1,04 GB yer tutuyor.
Bana çok geldi 🙁
Bu klasörlerden hangilerini silersem sorun olmaz?

C'nin kökündeki AMD klasörü haricinde alttaki dosyalar da var.
C:\Program Files (x86)\AMD (53,4 mb)
C:\Program Files\AMD (415 mb)

#TeknoYardım #AMDRadeon

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Kendime 240 gb civarı bir SSD alacağım.
Toshiba'nın şu modelini 260 TL'den buldum.
Bana fiyat/performan oranı iyi bir ürün gibi geldi.
Fiyatı yakın olmak şartı ile bunun yerine şunu almak mantıklı denilecek bir ürün varmıdır?

#ssd #toshiba #ssddisk
https://www.hepsiburada.com/toshiba-tr200-240gb-sata3-2-5-3d-nand-ssd-read-555-mb-s-write-540-mb-s-tr200-25sat3-240g-p-HBV000008V6BD?magaza=Elmac%C4%B1k

TOSHIBA TR200 240GB SATA3 2.5" 3D Nand SSD Read:555 MB/s Fiyatı

TOSHIBA TR200 240GB SATA3 2.5" 3D Nand SSD Read:555 MB/s en iyi fiyatla Hepsiburada'dan satın alın! Şimdi indirimli fiyatla sipariş verin, ayağınıza gelsin!
BeğenFavori PaylaşYorum yap

merhaba,

yakında evimi taşıyorum. yeni evde ethernet kablosu kalabalığını azaltma niyetim var.
düz kasada kullanmak için wifi anten önerirmisiniz.

ethernete göre beni pişman eder mi?
önereceğiniz marka model var mı?

#TeknoYardım #wifi

BeğenFavori PaylaşYorum yap

SSD disk sonrası sorun?

yaşlı bir bilgisayarı bir süre daha kullanılabilir hale getirmek için Sandisk 120 GB SSD disk alıp temiz win7-64 bit ile kurulum yaptım.
Tüm donanımları düzgün şekilde tanıttım.

Bir dosya indiriyorum bir yerlere taşıyorum, bir klasorun adini değiştiriyorum hep aynı sorunu veriyor.
"Bu öğe bulunamadı ... öğenin konumunu doğrulayıp yeniden deneyin"
yeniden dene dediğimde ise kabul edip taşıyor.
en ufak dosya taşımada her seferinde bu tip uyarı ile uğraşmak sinir bozucu.
sizce sorunun kaynağı ve çözümü nedir?

donanım = asus m2a-mx board, amd5200+ cpu, ....

#akış #TeknoYardım #ssd #sandiskssd

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 18 / 23

Digital Ocean firması üzerinde çalışan bir VPS serverim var.
Buna OpenVPN kurdum.
Evde işyerinde genelde VPN üstünden dönüyorum.
Bazen torrent indirirkende açık unutuyorum.
geçen gün p2p@copyright.ip-echelon.com adlı adresten D.Ocean'a uyarı maili gelmiş.
Onlarda bana yolladılar. (HBO'nun dizisini niye indiriyorsun çok kızdık diyorlar. )

Bu ip-echelon.com denilen firmanın gerçekliği ve yaptırım gücü nedir benzer bir durum ile karşılaşan oldumu?

#vpn #vps #openvpn #torrent #akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba,

elimde USB bellek üzerinde windows kurulumu var.
USB'ye basarken kullandigim ISO ise kayip.
şimdi bu USB bellekten geriye ISO yapmak istiyorum.

Rufus, unetbootin vb programlar yanlışım yoksa bunu yapmıyor.
önerebileceğiniz bir program varmıdır?
#akış #usb #iso

BeğenFavori PaylaşYorum yap