Akamai, büyük bir Avrupa bankasını(?) hedef alan saniyede en büyük paket (PPS) ile gerçekleşen DDoS saldırısını durdurdu. "Ben demiştim" demenin üzüntü verdiği anlardan... #sibergüvenlik

https://www.daghan.com/akamainin-acikladigi-buyuk-ddos-saldirisinda-hedef-kimdi.dgn #HaftalıkGündemeMalzeme

AKAMAI’nin açıkladığı Büyük DDoS Saldırısında Hedef Kimdi?

21 Haziran 2020'de Akamai, saniyede en büyük paket (PPS) ile (DDoS) saldırısını durdurduğunu kendi bloğunda paylaştı. Açıklamada saldırının, büyük bir
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Microsoft #Azure bulut sunucu sisteminden 1.5 yıldır göz yumduğu siber saldırı sürecinde içi ücretsiz kredi ile doldurulmuş saldırı hesapları nasıl oluşturuluyor? Adım adım açıkladım. Meraklısına buyursun: https://twitter.com/DaghanUzgur/status/1276087834370355201

#haftalikgundememalzeme #akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Dağhan @daghan

  Zaten konumuz tam olarak bu. Siber saldırı aracının adı "stresser" olmuş 🙂

 • Mr.Tekin @tekin224

  Vay anasını neler dönmüş ya. Etrafa şaçılmış olan kimlik bilgilerine devletin artık önlem alması lazım.

 • Temp 🔴 @temp

  Her şey iyi güzel de Microsoft bunları nasıl durdurabilir ki?
  Yani demek istediğim bunları engellemek için ücretsiz krediyi hedef göstermek ve bunu kaldırmak; kurunun yanında yaşın da yanması demek bana göre.
  Ben de mesela Google Cloud kullanıyorum o da 300 dolarlık kredi veriyor.
  Sms onayı zaten işin son noktası.
  Buna nasıl bir önlem alınabilir?

 • Dağhan @daghan

  Deneme kredisi ile oluşturulan bir sunucunun internet çıkış kapasitesini limitlemek veya basit bir kontrol sistemi kurmak yeterli olacaktır. Bununla birlikte Google Cloud’da kredi dağıtıyordu ve bu problemi çeşitli önlemler alarak çözdü.

  Biz nasıl saldıran IP’yi rahatça görüyor isek servisi veren de bunu tespit edebilir.

Yüksek katma değer oranına sahip, diğer alanlarla direkt ilişkisi olan ve krizden en fazla etkilenen sektörlerin başında olan bilişim sektörünün "Ekonomik İstikrar Kalkanı" paketinde desteklenmemesini hatalı buluyorum.

Ev hapsindeki binlerce insanın iletişim ihtiyaçlarını gidermek için kullandığı bilişim sistemlerinin önemi ortada.

Başta otomotivin ve diğer sektörlerin durma noktasına gelmesiyle bilişim sektörü büyük yara alıyor.

Ekonomik istikrar isteniyorsa bilişim sektörü es geçilemez!

Ekonomik İstikrar Kalkanı" planında unutulan bir diğer sektör "İletişim" için de durumu hatırlatayım.

Kullanıcılardan alınan vergilerden hariç BTK sektörden; Kurum Katkı Payı, Frekans, Numara Kullanım Hakkı, İdari Para Cezaları, Evrensel Hizmet Payı ve İdari ücret alıyor.

2020'de çeşitli isimlerle BTK'nın toplayacağı para 5,3 Milyar TL olacak! Kurumlar arasında RTÜK sonrası en fazla geliri BTK elde ediyor. Toplanan paranın büyük kısmı ise sektöre değil hazineye transfer oluyor...

Bilişim sektörü zaten alacağı destekten fazlasını devlete çeşitli isimler altında kaynak olarak aktarıyor. Şimdi bu acil durumda zaman aktarılan bu kaynakların sektöre geri iade zamanı!

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • gordonfreeman @gordonfreeman

  Hay ağzınız bal yesin, bilişim ve iletişim sektörünü lanettayin bir şekilde "nası olsa halleder o çocuklar" diyerek es geçmek kabul edilemez.

 • lterlemez @lterlemez

  Ama devlet tam aksini düşünüyor, millet eve kapanınca, devlet nereden para kazanacak?

 • Equitatus @equitatus

  "Ekonomik İstikrar Kalkanı" paketinde vergi veren, satın alan, kiralayan, çalışan halkın desteklenmemesini hatalı buluyorum. İnsanların kendilerini düşünmeleri tabi ki çok doğal, herkes kendi sektörü için endişelenir. Ancak ne zaman ortada kötü giden bir şeyler olsa sadece bazı şirket sahiplerine yönelik yardımlar, vergi afları vs yapılıyor. Milyar dolarlık banka hesaplarına sahip iş insanları birkaç milyon dolar kaybetse ölmezler, ama banka hesabında parası olmayan, cebinde 5 lirası olan işçi işten çıkarıldığında gidip intihar ediyor. Burada yapılması gereken ev, araba, arsa sahibi iş insanlarının değil, kirasını nasıl ödeyeceğini düşünen, cebinde parası olmayan halkın kurtarılmasıdır.

  • Dağhan @daghan

   Alınan gelir vergisi, katma değer vergisi yanında diğer sektörlerden farklı olarak gelirinden 5.3 Milyar TL daha veren bir sektör var ise bence de o desteklensin...

  • Equitatus @equitatus

   @daghan Halkı destekledikten sonra elde kalanlarla o da yapılabilir.

  • Dağhan @daghan

   @equitatus Devlet aldığı vergiler ile ayakta kalıyor. Vergi alamadığı ve halk için çalışacak iş yeri kalmadığında nasıl bir çözüm üretilecek? Tekstil sektörüne destek sağlanır iken yıllardır hazineye destek veren iletişim sektörünün talebini karşılamamak doğru olmaz. Bugün eğitim dahil olmak üzere evden okul, evden iş imkanları var ise bunlar bilişim ve iletişim teknolojileri sayesinde...

  • Equitatus @equitatus

   @daghan İyi söylüyorsunuz, güzel söylüyorsunuz da bu ülkenin ayakta kalmasını sağlayan vergileri ödeyen kesim sektörler değil çalışanlardır. Tek başına bakıldığında bir kurum bir çalışandan daha fazla vergi ödüyor gibi görünse de toplama bakıldığında ülkenin topladığı verginin büyük kısmını çalışanlar ödüyor. Çalışanların ödediği vergi kurumların ödedikleri vergilerden daha fazla. Üstüne bir de kurumlara vergi affı gelirken, çalışana vergi faizi geliyor. Bu durumda kendinizi düşünmekte haklısınız ama ülkenin yükünü çeken çalışanlara baş parmak iki parmak arasından gösterilirken sektörlere yardımda bulunulması kansızlıktan başka bir şey değildir.

  • Dağhan @daghan

   @equitatus Benim çağrımın amacı tüm kaynakları bu alana aktarın değil, olamazda. Şirketlerle çalışanları ile var olabilir. Türkiye'de çalışanlar örgütlü durumda. Herkes sıkıntısını dile getirir ise şikayet ettiğin bu konularda da çözümler sağlanır. Ama ses çıkartılmaz ise şu koşullarda kimse durduk yere desteklemez.

  • Equitatus @equitatus

   @daghan Böyle bir ülkede zaten ses çıkartılsa da desteklenmez. Çıkıp hala dua bilmem ne deniyor. Başka ülkelerin başkanları çıkıp "hiçbir şey dert etmeyin biz bütün maddi yükümlülüklerini üstleneceğiz" diyor bizde ise hala yandaş sektörlere 100 milyar lira aktarma çabasındalar.

  • lterlemez @lterlemez

   Bir ülkede önce temel kaynak desteklenir, temel kaynak yani vatandaş olmadan zaten hiçbir sektör ayakta kalamaz. Vatandaşı destekleyeceksin ki normal hayat ile özel durum hayatı arasındaki farkı hissetmesin. Bu ülkede zaten sadece sektörler var, hepsi ayakta kalsın diye vatandaşın cebinde para bırakmıyorlar. Daha temel sosyal hizmetler için para bulamayan ve bu yüzden özelleşen bir ülkede yaşıyoruz. Eğitim, sağlık, güvenlik hepsi özelleşti resmen; doğru düzgün kamu yatırımı yok bu konularda.

#Youtubepremium servisi ülkemizde sunulmaya başlandı. Aile hesabı ile 5 kişiye kadar paylaşım modeliyle maliyet düşürmek mümkün.

İşin pazarlama kısmından daha önemli olan ise medyadaki değişim.

Bu yeni durumu değerlendirelim:

İnternette sunulan içeriklere bedel ödeme durumu öyle bir hale geldi ki; müzik dinlemek, dizi/film ve şimdi de kullanıcıların ürettiği video içerikleri izlemek için en az bir servisi abone olmak gerekiyor.

İnternette sunmak için hazırlanan içeriklerden para kazanma imkanı oluştukça, devletin ağır şekilde regüle ettiği TV/Radyo, basılı mecralar değerini kaybediyor.

Popüler olmak için kişinin artık "eski" medya araçlarında yer alması gerekmiyor.
Yayın yaptıkları internet mecrasına uygun kuralara göre içerik üreten yeni internet yıldızları, "eski" medyadan gelen davetleri kabul etmiyor.

Her akşam TV'den "ajansı alan" nesillerden, telefonunu yan çevirip istediğini izleyen nesiller zaten "eski" medyayı da çok umursamıyor.

Medyada dijital dönüşümünün son fazında devletin internet medyasını regüle etme iştahının kabarması beklenen bir sonuç. İnternetin engellenemez yapısı nedeniyle izlenecek yol; içeriklerin sansürlenmesi değil, içerik üreticilerin engellenmesi şeklinde olacak...

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 12
 • Gökhan @gokhans19

  "müzik dinlemek, dizi/film ve şimdi de kullanıcıların ürettiği video içerikleri izlemek için en az bir servisi abone olmak gerekiyor."
  Şuan buna ihtiyaç yok. Herhangi bir yere abone olmadanda bunlar yapılabiliyor.

  İnternet, tvye göre daha özgür ve daha esnek bir platform. Mesela yurtdışında yaşadığınız sürece Türkiyede kim suçlu kim suçsuz özgürce söyleyebiliyorsunuz ve bu videolarınız Türkiyeden izleniyor. (Türkiyedeyken söyleyemezsiniz yurtdışı şart) Ancak tvde yurtdışındanda konuşsanız bu sözleriniz yayınlanamıyor. Mesela tvde artık tartışma programlarında herkes hemfikir olarak konuşuyor. Sözde tartışma programı yayınlanıyor ama karşıt görüşten kimse yok. Karşıt görüştekilere iftiralar atılıyor ve karşıdaki adam cevap verincede yayınlanmıyor. Yandaş tv kanalları dışında birşey izlemeyen vatandaşa bakın bizim dediklerimiz doğru çıktı cevap bile veremediler deniliyor. Cevabı duymanın tek yolu youtubedan izlemek. Mesela bir partinin başındaki adam, bakanları, vekilleri çıkıp karşısınada yandaş gazeteciyi oturtup diğer partilere akşam canlı yayında 300 kanalda açıkça iftiralar atabiliyor. Karşıda kendini savunan namuslu adamıysa bu 300 kanal asla göstermiyor. Youtubeu açıp izlemeniz gerekiyor. Tvdeki sözde gazeteciler evet efendim sepet efendim diyor. Zaten medyanın %90ı sadece 1 kişinin arka bahçesi olmuş. O ne derse o oluyor. İstediği gibi iftira atabiliyor, istediği gibi yalan söyleyebiliyor, kanal sahibini salya sümük ağlatıp özür dilettirebiliyor, istediğini yayınlatıp istediğini yayınlatmayabiliyor vs. vs.

  Dünyanın en önemli şehirlerinden tarihi İstanbula belediye başkanı seçiliyor ama tvdeki 600 kanalın 595 tanesi bunu korkudan gösteremiyor. Youtubeda 500 farklı kanalda canlı yayınlanıyor. Haber kanallarının çalışanları gidip muhalefet adaylarının konuşmalarını kamerayla çekiyor ama akşam haberlerde göstermiyor.

  Gelelim işin esneklik kısmına. Tvde yayın seni beklemez senin yayını beklemen gerekiyor. Ama internette bugün meşgulüm yarın izlerim, bugün yarısını yarın diğer yarısını izlerim gibi esnekliklerin var. Ayrıca internette daha özgür olunabildiği ve kaygılar farklı olduğu için daha farklı içerikler görebiliyorsun. Vs. vs. işte. Otursan sabaha kadar konuşursun.

 • reducto @protego

  "şimdi de kullanıcıların ürettiği video içerikleri izlemek için en az bir servisi abone olmak gerekiyor." Böyle bir şey yok nereden çıkardınız bunu? Youtube Premium böyle bir şey değil

 • Dağhan @daghan

  @gokhans19 @protego "müzik dinlemek, dizi/film ve şimdi de kullanıcıların ürettiği video içerikleri izlemek için en az bir servisi abone olmak gerekiyor." kısmını biraz daha açayım. Bu tespit mevcut sistemde içeriklerin ücretli olduğunu bildirir değil. Detay şöyle;

  Jailbreak veya çeşitli programlarla reklamsız youtube, Netflix içerikleri için torrent, müzik dinleme için servislerin ücretsiz üyelikleri gibi yöntemler var. Her zaman bir arka kapı var. Ama bu iş için zaman harcamak gerekiyor. Ücretli Netflix kullanımının nasıl hızla yükseldiğini kendimiz çevremizden takip edebiliyoruz.

  Youtube konusunda ise premium servisi başlatılan ülkelerde reklam yayını gözle görülür şekilde artıyor. Ben sevdiğim bir kanalın videosunu izlerken sürekli reklamla bölünmesinden rahatsız oluyorum. Ayrıca kısa sürede bazı içeriklerin sadece premium için üretileceğine eminim. Bu kimileri içi sorun olmayabilir ama şu an benim için youtube premium da aylık masraf kalemleri arasına girecek gibi görünüyor.

  • reducto @protego

   Bazı içeriklerin premiuma özel üretilmesi derken? Mesela ben video hazırlayıp "sadece premium aboneleri görsün" diyemiyorum ki? Premium ne gibi bir içerik kısıtlamasına yol açacak onu anlamadım tam olarak

  • Dağhan @daghan

   @protego Abone sayısı yüksek olan kanallara youtube originals için teklif gidecektir. https://www.youtube.com/channel/UCqVDpXKLmKeBU_yyt_QkItQ/videos

  • reducto @protego

   @daghan Türkiye'de iş yapacağını sanmam bu sistemin. Abone sayısından ziyade içerik kalitesine ve uluslararası olarak kabul görme potansiyeline göre belirleniyor buraya alınacak içerikler. Bizde pek öyle şeyler yok. Bir tek Kedi isminde belgeselimiz vardı sanırım 🙂

  • Dağhan @daghan

   @protego Biraz acımasız yorum yapmışsın. 140journos premium olursa bu kanal için dahil aylık bedele değer. Yine s1f1r b1r dizisi için bluetv üyeliği yapanlar var. Durum o kadar kötü değil. Olay gelirle ilgili. Gelir artar ise kalitede artar.

  • reducto @protego

   @daghan 140 journos zaten blutv'ye geçti. Youtube'da birşey yaptıkları yok. Tepki gelmese fragmanını 4 ay önce verdikleri otogar videosunu da yayımlayacakları yoktu zaten. Youtube Originals'e uluslararası kabul görmeyecek içerik almazlar. Bilemiyorum Türkiye'de de uluslararası kabul görecek içerik ben pek görmedim. Genelde tamamen kendi kültürümüzü ilgilendiren içerikler çıkıyor en kalitelisi de olsa

  • Dağhan @daghan

   @protego İçeriklerde bölgesel kısıtlama imkanları var. Yani Türkçe içerik globalde yayınlanmayabilir. Türkiye büyük bir pazar. Netflix acımadan üyeliğe zam yapabildiğine göre talep tatmin ediyor. Ses getirmesi için Türk izleyicinin sevdiği ve sansür yüzünden TV'de heyacanını yitirmiş büyük bir transferde olabilir. Jet Sosyete'nin dijitale geçmesi gibi örnek olarak Kurtlar Vadisi ilk sezondaki haline dönüşüp, dijitale geçse büyük sansasyon olur.

 • reducto @protego

  Bu arada hükümetin içerik üreticilere baskısı çoktan başladı. Google'da "youtube yayıncısı, fenomen gözaltına alındı" şeklinde birkaç arama ile son 1 yıl içinde ne rezilliklerin yaşandığı ortaya çıkıyor. En sonuncusu da attığı tweette "uyuşturucu" kelimesi geçtiği için(uyuşturucu demek yasakmış) 5,5 yıl hapis cezası ve 66.000 lira para cezası verilen Pucca. Uyuşturucuya özendiriyormuş bak bak. Geçtiğimiz aylarda müzik klibinde uyuşturucu var diye hapse atılanları da gördük. İnsanlara öpüşmeleri karşılığında para teklif eden youtube yayıncısının terörist gibi operasyonla gözaltına alındığını da gördük. Yetmiyor TV'de sansürlü yayımlanıp internette sansürsüz yayımlanma olayını da engellediler. Hükümet interneti TV gibi görmek istiyor. Bi 20 yıl öncesinin TV programlarını izleyince "yav 20 yıl önce insanlar ne kadar açık fikirli ne kadar özgürlermiş" diyor insan. Bir insanı 20 yıl öncesine özendiriyorsanız vay o ülkenin haline. TV'de zaten inanılmaz sansürler var. Daha geçen mesela bir dizide kadın pazarlama konusu işleniyor, ama "kadın p......" diye sansürlenmiş cümle. Şaka gibi. Aynı şeyi internete yapmaya çalışıyorlar. Bu kadar baskıyla Türkiye'den bir halt olmaz. TV sektörü de internete geçiş yapmaya pek niyetli değil. Kimsenin adam gibi çalıştığı yok. Örnek vereyim, bir Kanal D dizisi, internette sadece kanal D'nin sitesinde var ve 6 parça halinde. Diziyi 6'ya bölmüşler. Ve 480p. 2019 yılındayız 480p 6 parça dizi izliyoruz. Sonra neden insanlar korsana gidiyor işte bu yüzden. Aynı diziyi youtube'a da koymuşlar ancak sadece son bölümü. Her hafta son bölümü yayımlayıp bir önceki bölümü siliyorlar. Ve Türkiye'ye açık değil. Arama yaptığında bile çıkmıyor. Anca VPN'le youtube'da aratırsan bulabiliyorsun. İnternetten izleme diye özellikle uğraşmışlar gibi. Şu ünlü PuhuTV başka bir örnek. Çoğu dizinin bazı bölümleri çalışmıyor. Hani korsan sitelerde link kırık muhabbeti olur ya aynen öyle. Mail attım dönen bile olmadı. Her dizide aynı sorun var bölümlerin bir kısmı açılmıyor. Bir de bölümlerin son 8-9 dakikası geldiğinde altta bir görsel çıkıyor, 10 saniye sonra sonraki bölüme geçilecek, diyor, ve hakkaten geçiyor 😀 Arada kalan 7 dakikadan ne istediniz de insanlara böyle eziyet ediyorsunuz? Her 5 dakikada bir de reklam koymuşlar. Paralı yapın parasını vermeye razıyım 5 dakikada bir reklam nedir. İleri sarıyorum reklam çıkıyor ileri sardım diye 🙂 E adblock kullanacağım tabi bunlara para kazandırır mıyım? Daha önce sayfanın kaynak kodlarında biraz kaybolarak PuhuTV'den direkt bölümleri download etmeye yarayan linke ulaşmıştım. Sistemi değiştirmişler şimdi ama yine bulurum sorun değil. Sektörde inovasyon yok, gelişme çabası yok, yenilik yok, çağa ayak uydurma yok. Bu kafayla devam ettikleri sürece bizim TV sektöründen hiçbir şey olmaz. Üstüne bir de hükümet biniyor tam oluyor. TV'de izlenebilecek içerik çeşidi sayısı hızla azalıyor. Her yerden ayrı bir baskı, sigara yasak alkol yasak seks yasak uyuşturucu demek yasak eşcinsel demek yasak, kan yasak o yasak bu yasak... Ama çatır çatır adam öldürmek serbest, miting alanında propaganda için ölüm görüntülerini insanlara izlettirmek serbest. Ama sigara gösterince insanlar özeniyormuş peh. Velhasılı kelam, Türkiye bir an önce 20 yıl öncesinin özgür ortamına dönmedikçe ne TV sektöründe bir kalkınma görürüz ne internet yayıncılığında

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Ülkemizde, #internet servis sağlayıcıların kendi arasında trafik değişebileceği, değişim noktası (#peering point) istenen seviyede değil. Bunun başlıca sebebi yeterli fiber altyapı olmaması ve hakim operatör #TürkTelekom'un bu konudaki direnci.

TürkTelekom DSL şebekesiyle yüksek sayıda kullanıcıyı elinde tuttuğundan değişim noktasına dahil olup, bedavaya avantajını kullandırmak istemiyor. TürkTelekom'a erişim bedeli ödemek istemeyen diğer operatörler ise maliyeti daha ucuz olduğu için trafiği yurtdışından teslim ediyor.

Son kullanıcı açısından "ping süresinin yüksek olması" olarak hissedilen durumun güvenlik açısından dezavantajı, yurtiçinden internete giren birinin yine yurtiçi servislere ulaşmak için avrupa turu yapmak zorunda olması.

Bugün yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesi 20. madde bu gidişe bir "dur" diyor. Artık tüm servis sağlayıcılar Türkiye'de değişim noktası kurmakla, yurtiçinde değiştirilmesi gereken trafiğin yurtdışına çıkmaması için de gerekli tedbirleri almakla yükümlüler.

Kurulacak dağıtım noktasına bağlanmak için operatörün maliyet artışı ve bazılarının gelir kaybı internet kullanıcısı için olası risklerden. #HaftalıkGündemeMalzeme #akış

https://twitter.com/DaghanUzgur/status/1147428425520615424

BeğenFavori PaylaşYorum yap
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Mevcut ADSL kullanıcıları aşağıda yer alan fiyat listesini kontrol edip, hizmeti bu fiyat ile alıp almadıkları konusunda bilgi verebilir mi? #adsl #akış

https://bireysel.turktelekom.com.tr/evde-internet/web/internet/Sayfalar/internet-paketleri.aspx

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 6

AKN (Adil Kullanım Noktası) hakkında son durum nedir, ilk elden bilgi vermek isterim:

BTK'nın AKN Kararı doğrultusunda AKN'lı paketlerin satışı 2019 itibarıyla durduruldu. Türk Telekom, internet servis sağlayıcı (İSS) şirketlere “Al-Sat Paket/Tarife Revizyonu” başlığıyla yeni toptan fiyat listesi gönderdi. Buna teklife göre AKN’lı mevcut aboneler 01.04.2019'a kadar mevcut hızlarında limitsiz olarak hizmet alacak.

Nisan ayından itibaren AKN'li paketler limitsiz olmaktan çıkıp "Kotasında Duran" paketlere dönüştürülecek. "Kotasında Duran" (Limitli) paketlere dönüştürülen abonelikler 2019 boyunca avantajlı fiyatla hizmet alırken, 2020 itibarıyla tüm paketlere liste fiyatı uygulanacak.

Özetlersek: Daha önce kotası bittiği için internet hızı düşen ama erişimi kesilmeyen abonenin artık interneti tamamen kesilecek. 8 megabit hızım olsun ama ucuz olsun diyenler bile eskiden 30₺ öderken artık 60₺ ödeyecek. İnterneti kesilmesin isteyen kesenin ağzını açacak...

Yorumlarda kaynak soran ve durumu sorgulayanlara sonradan eklenen bilgilendirme:

Kıymetli yorumcu teknoloji severler. Bilindiği üzere Türk Telekom özellikle DSL altyapısında hakim konumdadır. Diğer tüm sağlayıcılar hakim operatör üzerinden al-sat veya altyapı paylaşımı ile hizmet vermektedir.

Bilgi verdiğim paketler Türk Telekom’un bu model ile iş yapan şirketlere gönderdiği ön bilgilendirmedir.

Türk Telekom hakim operatör olduğu için bu tarifeleri BTK onayına sunar. Bugüne kadar duyurusu bu şekilde yapılıp, BTK tarafından kabulolmayan tarife sayısı çok azdır ki zaten onaylanmayacak tarife de duyurulmaz.

Bu erken uyarıyı yapma sebebim bu işin böyle olmaması konusundaki düşüncemdir. Çünkü onay aşaması sonrası elinizde sadece bu sonuca üzülmek kalır.

Bu arada yazdığım bu bilgiyi sorgulayan, kaynak isteyenlere teşekkürler. Bu doğru yaklaşım TeknoSeyir okuyucusu farkını ortaya koymuş.

https://www.sozcu.com.tr/2019/ekonomi/saka-degil-gercek-internet-yavasliyordu-artik-kesilecek-3536606/

https://bireysel.turktelekom.com.tr/evde-internet/web/internet/Sayfalar/internet-paketleri.aspx

#HaftalıkGündemeMalzeme #internet #akış #AdilKullanımKotası

Şaka değil gerçek! İnternet yavaşlıyordu artık kesilecek

Şaka değil gerçek! İnternet yavaşlıyordu artık kesilecek Türk Telekom’un BTK onayına gönderdiği tarifeye göre, adil kullanım kotalı internet kullanan 1 Nisan’a kadar limitsiz hizmet...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 47
 • dusunuyorama @dusunuyorama

  keşke kalsa idi böyle olacağı belli idid fiyatlar tavan yaptı hala kalkması iyi oldu diyorlar. Ya bazı tarifeler var akn kalktı diye aknli olduğunda sınırsız tarifeli fiyatından yüksek. Sen akn varken bu tarifeyi sınırsız 5 birime satarken şimdi akn kalktı 7 birime satıyorsun. gEri gelse hiç şikayet etmem. 65 tl ödüyoruz Türknette 80 Tl çıkacakmış onay bekliyor ben zaten burada sınrısız 65 kullanıyordum. Şimdi o sınırsız yaptı diye ben 80 tl ödeyeceğim.

  • dusunuyorama @dusunuyorama

   Türk Telekom yok ama ben bir yolunu bulup yapacam diyor.

  • Namarie @namarie

   @daghan Merhaba hocam, TT'den gelen açıklama verdiğiniz bilgilerin geçersiz/yanlış olduğunu gösteriyor. Bu karışıklık/yanlışlık neden kaynaklandı acaba?

  • Dağhan @daghan

   @namarie Habere konu olan ve BTK'ya iletilen revizyon ile ilgili metin aşağıdaki şekilde. Sizin bu bildirime göre yorumunuz nedir?

   AL-SAT PAKET/TARİFE REVİZYONU
   Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu’nun AKN Kararı doğrultusunda AKN uygulaması içeren paketler yeni satışa kapatılmış olup mevcut AKN’li abonelikler 01.04.2019 tarihine kadar limitsiz olarak sunulmaktadır.
   01.04.2019 tarihi itibarıyla aşağıda yer alan paketlerin satışa kapatılması, yeni paketlerin/tarifelerin sunulması, mevcut tarifelerde indirim uygulanması ve AKN uygulaması içeren abonelikler için belirtilen geçişlerin devreye alınması planlanmaktadır.

   Mevcut AKN’li Limitsiz Al-Sat Paketlerine Uygulanacak Geçiş;
   Mevcut AKN'li Limitsiz Al-Sat paketlerine 1 Nisan 2019 tarihine kadar AKN sonrası hız düşümü uygulanmamaktadır.
   1 Nisan 2019 tarihinden itibaren AKN’si 100 GB ve altı olan paketler 100 GB, AKN’si 100 GB üstü olan paketler ise 200 GB Kotasında Duran* paketlere dönüştürülecektir. Kotasında Duran paketlere dönüştürülen aboneliklere 1 Ocak 2020 tarihine kadar mevcut AKN'li paketlerin veya yeni 100 GB/200 GB Kotasında Duran paketlerin fiyatlarından hangisi düşük ise o fiyat uygulanacaktır. 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren ise 100 GB / 200 GB Kotasında Duran paketlerin Toptan Tarifesi uygulanacaktır.
   Örnek: Uygulama sonrası 8 Mbps’e kadar 100 GB Kotasında duran pakete dönüşümü gerçekleştirilmiş eski paketi 8 Mbps’e kadar 50 GB AKN’li olan bir abonelik için 33,36 TL ücret, 8 Mbps’e kadar 100 GB AKN’li olan abonelik için ise 45,53 TL yerine 42,34 TL ücret 1 Ocak 2020 tarihine kadar uygulanacaktır. 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren iki abonelik için de 42,34 TL ücret uygulanmaya başlanacaktır.

  • Namarie @namarie

   @daghan Revizyon hakkındaki kaynağımız gazete ve TT yaptığı açıklamada tarihini de belirterek ilgili gazete haberlerinin gerçek dışı olduğunu belirtiyor. Aşağıya alıntıladım ifadeleri. Bu haliyle eğer TT çark etmediyse, bu haberi doğru şekilde yazanlar ve yayanlar asılsız bir haberi yazmış ve yaymış oluyorlar. Bu durum kamuoyundan özrü bile gerektirir.

   "15.02.2019 tarihinde bir gazetede, “İnternet yavaşlıyordu artık kesilecek” başlığıyla yayınlanan yazıda, Türkiye’nin lider bilgi ve iletişim teknolojileri şirketi Türk Telekomünikasyon A.Ş. (“Türk Telekom”) ve internet toptan ve perakende fiyatlarına ilişkin yanlış bilgilendirme yapılması ve bu yazıdaki yanlış bilgilere farklı bazı yayın organlarında da yer verilmesi nedeniyle kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi adına aşağıdaki açıklamanın yapılması gereği görülmüştür."

   "1 Nisan’a kadar limitsiz internet alacak. Ancak o tarihten sonra paketi ‘kotasında duran’a dönüşecek” ifadesi tamamıyla gerçek dışıdır"

  • dusunuyorama @dusunuyorama

   @namarie Vallahi arkadaş tt O kadar çark etti ki bu Akk olayında hala ben bu milleti nasıl sk. diye yol arıyor kusura bakma .

  • Dağhan @daghan

   @namarie Yukarıda ek olarak yoruma açtığım metin basından veya Türk Telekom açıklamasından kopyalanmadı ise bu detaylı tarife değişim metni sizce nereden geliyor? Başında dediğimi tekrar edeyim ve sonuçtan da memnun isek günü bir kazanımla kapattık demektir. "Bu erken uyarıyı yapma sebebim bu işin böyle olmaması konusundaki düşüncemdir."

 • Yasin Malibu @yasinmalibu

  "1 Nisan’a kadar limitsiz internet alacak. Ancak o tarihten sonra paketi ‘kotasında duran’a dönüşecek” ifadesi tamamıyla gerçek dışıdır, 1 Nisan’dan sonra da taahhütlü ya da taahütsüz bir şekilde Türk Telekom internet ailesine katılmış mevcut müşterilerimiz limitsiz bir şekilde internetin keyfini sürdürmeye devam edeceklerdir." Bence bu açıklama gayet yeterli.

 • huseyin/azuren @hegemen

  @daghan kamuoyunu bilgilendirip önceden haber vermeniz işe yaradı eğer böyle bir planları varsa artık 2020 ve üstüne ertelendi gibi duruyor.Bende size teşekkür ediyorum.

#hayattaiyişeylerolmaz #HaftalıkGündemeMalzeme https://twitter.com/daghanuzgur/status/1073262629647540224

BeğenFavori PaylaşYorum yap