Red Dead Redemption 2 yayınında hangi Türkçe yama ile oynadığımızı soranlar için ilgili yamaya şuradan ulaşabilirsiniz. Yama OpenAI GPT-3 yapay zeka çeviri ile hazırlanmış oyun fontlarına uygun şekilde ve Türkçe karakterleri içeriyor. Ayrıca hazırlayan arkadaş kendi elle düzeltmelerle sorunlu kısımları düzeltmeye gayret gösteriyor. Henüz bitmiş bir yama değil güncellenmeye devam ediyor haberiniz olsun.

https://forum.donanimhaber.com/red-dead-redemption-2-1-1311-xx-1-1355-xx-turkce-yama-v06-95-openai-gpt-3-translate--147091786

Red Dead Redemption 2 (1.1311.xx_1.1355.xx) Türkçe Yama (- v06 -) ~%95 [OpenAI...

Çeviri OpenAI GPT-3 ile yapılmıştır. GPT-3 kısaca  ''Generative Pre-trained Transformer 3 kısaca GPT-3, insanların yazdığı metinlere benz
BeğenFavori PaylaşYorum yap

GSS Prim borcunu gelir testi ile sildirebilen var mı aramızda?

(Sitede haberin olduğu yeri direkt alıntıladım, tık kazandırmak istemeyen arkadaşlar olabilir diyerek 🙂 )

Haber linki: https://www.cnnturk.com/ekonomi/gss-prim-borcu-yapilandirma-2020-son-tarih-ne-zaman
#KonuDışı #GSSPrim

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 8

#Cyperpunk2077 (GTX 1650 HİGH - 45 FPS)

Bilmiyorum denediniz mi ama bende kayda değer bir fark sağladı 🙂

''Oynanış'' sekmesinde ''performans'' altında 2 seçenek var. Kalabalık ve yavaş hdd ayarı. Ben ssd olmasına rağmen yavaş hdd modunu açtım ve kalabalığı düşüğe çektim. Ki zaten yüksekte olsa da 3 araba görürsünüz en fazla 😀

GTX 1650 laptop ile Genel kısımda High ayarlara , sadece texture'ları mediuma çekerek 45 baya bi sabit aldım. Oyunu yükleyip ilk 2 saati düzgün ayar bulmaya harcadım ve tam buraya yardırmaya gelecekken bu ayarı keşfettim. Burada da bir arkadaş Fidelity FX'ten bahsetmiş. Onu da %70 ölçekte tuttum. Low ayarlara göre bayağı bir oynanabilir hal aldı. Low ayarlarda kör olum resmen. Düşük ayarla High-ultra arasında çok fark var ama fps'e bu yansımıyor gibi. High'ta 45 alıyorsam Low'da 60 kilit dersin ama öyle değil. Kalite çok düşmese yine birşey demeyeceğim ama resmen San Andreas oluyor. Oyunun optimizasyonu kötü abiler. Baya GTA 4 olmuş bu 😀

Ben oyun olarak sevdim. Yapay zeka mükemmel değil ama benim gibi Zor'u seçtiyseniz adamlar çok geç ölüyor. Sıka sıka gitmek imkansız. Hitman , Metro'msu şeyler yapmanız gerekiyor sürekli ve bu sıkıyor. Orta ve kolayda zevkli.

''All Foods'tan kaç'' görevini Zor'da 2 saatte geçebildim 😁 Kolay ve zorun farkı sadece size su tabancası vererek sağlanmış.

Bu ekran kartı ve bu Ayar-FPS eşleşmesi fena olmadı. Yeni patchte bir çıt daha +10 - 15 fps sağlayabilirlerse güzel güzel oynanır.

Benim ss'lerden de anlayabileceğiniz gibi oyun bir çıt daha AA falan olsa kısacası Ultra ayarlarda dehşet gözükecek te High'ta falan biraz dandik kalıyor.

Edit: Dil resetleme sorununun çözümü nedir ? Steam klasörüne attım ama yine olmadı. Regedit'ten çözülür ama yolunu bilmiyorum 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 21

Beyler, bayanlar @orcun durumu belirtmiş. @msconfig de öneride bulunmuş. Bende aynı düşüncedeyim;
@orcun bize bir iban paylaşsın gönlünden kopanlar istediği kadar bağışlasın bir tablet alalım çocuğa. Şerefsiz telefon tamircisi yüzünden tabletsiz kalmasın çocuk ne dersiniz ?
İlgili konu: https://teknoseyir.com/durum/1350319

Bugün sabah bana böyle bir tablet geldi. Bunun

Bugün sabah bana böyle bir tablet geldi. Bunun hikayesi ise geçen haftalarda çocuk online ders falan takılırken masada şarjdayken alet, kabloya çocuk takılıyor falan tablet fırlıyor...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 37

Youtuber ve Vergi Konusu Hakkında

Mesut Çevik kanalında bu konuyu izleyince bir hukukçu olarak bu konuda bir yazı kaleme almak istedim. 2012 yılında hukuk fakültesinden mezun oldum. Bir kamu kurumunda son 4 yıldır avukatlık yaptığımı ancak burada danışmanlık hizmetimi vermediğimi, sadece kendi yaklaşımımla konuyu açıklamaya çalıştığımı belirtmek isterim. Konunun ayrıntılı ve karmaşık olduğunu, bu yazıya ya da bir videoya bakarak mali konularda karar almanın sizi zarara uğratabileceğini de belirtmek isterim. YouTube'dan gelir elde ediyorsanız bunun vergilendirilmesi konusunda bu konuda "yetkili" kişilerden yardım ya da hizmet satın almanızı öneririm. Başlamadan önce konuya ilişkin uzmanlık bilgisi olan üyelerimiz yorumlarıyla katkı verirse çok memnun olurum.

Para kazanıyorsanız bu vergilendirilmeli, bu kural. Vergilendirmek ne demek? Gelirinizi beyan edip, bu gelirin devlet eliyle incelenmesi ve sonucunda belli bir oranda ödenmesi demek. Arızi kazanç durumunda belli bir tutara kadar beyan da gerekmiyor, bu beyan vermenin istisnası. Yazının ilerleyen kısımlarında buna da değineceğim. Öncelikle genel bir açıklama yapmak çok zor. Çünkü gelir elde eden kişiyi bilmiyoruz. Geliri elde eden kişi önemli ama biz önce burada vergi açısından "Gelir" nedir diye kanundaki tanıma bakalım. Çünkü gelirin çeşidi de çok önemli.

Gelir Vergisi Kanunu Madde 1:

"Gelir bir gerçek kişinin bir takvim yılı içinde elde ettiği kazanç ve iratların safi tutarıdır."

Gelir Vergisi Kanunu Madde 2:

"Gelire giren kazanç ve iratlar şunlardır :
1. Ticarî kazançlar,
2. Ziraî kazançlar,
3. Ücretler,
4. Serbest meslek kazançları,
5. Gayrimenkul sermaye iratları,
6. Menkul sermaye iratları,
7. Diğer kazanç ve iratlar. "

Gördüğünüz gibi, emeğiniz karşılığı bir kazanç elde edebilirsiniz ya da paradan para kazanırsınız. İki durumda da gelir söz konusu oluyor. Ama kanun 2. maddesinde de bu gelirleri çeşitlendiriyor. 2-3-5-6 ile şimdilik ilgilenmeyeceğiz.

Bu kanuni bilgilerden sonra kişiyi kategorize etmek için geliri elde eden kişiyi ve faaliyetinden elde ettiği gelirin çeşidini bilmemiz gerekiyor. Kategorize etmemiz gerekiyor çünkü vergi ödemek için birden fazla yol var, istisnalar var, teşvikler var... Yani vergi konusu o kadar ayrıntılı bir konu ki, youtube'dan gelir elde eden herkese "bu gelir ticari gelirdir, şirket açmak zorundasın, al bu da şirket açabileceğin site!" demek bana kalırsa hatalı bir söylem.

Bu temel bilgileri fakültede aldığım eğitimden ve uygulamadan biliyorum ama işin ayrıntısını öğrenmek için YouTube'un sahibi Google'ı kullandım. İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odasının düzenli olarak çıkardığı hakemli bir dergide yayınlanmış iki vergi müfettişinin konuya ilişkin makalesine ulaştım. Makaleyi baştan sona okuyunca Mesut Çevik'in verdiği hatalı bilginin ne kadar kötü sonuçlara sebep olabileceğini düşünerek önce twitterda ve sonra burada tepki gösterdim ama clickbait başlığı değiştirmek dışında bir değişiklik olmadı.

Yazıya devam etmeden önce gelin Mesut Çevik'in bilgisinin ve videosunun kaynağı olan mukkelef.co'da yazılan blog yazısına bakalım. Yazı "Vergisel Konular" kategorisinde yazılmış.

Yazının linki: https://blog.mukellef.co/youtube-gelirlerinin-vergilendirilmesi/

Bu neden önemli? Şimdi yazıyı hazırlayan kişiyi takdim ediyorum size. Yazıyı yazan kişinin linkedin profiline girdiğimizde istanbul Gelişim Üniversitesi "Gastronomi" mezunu "Dijital Marketing Manager" bir profil karşılıyor bizi. Gastronomi mezunu birine "vergisel konular" kategorisinde "youtube gelirlerinin vergilendirilmesi" konulu yazı yazdırılmış. İnanılmaz. Site o kadar mali müşavirle çalışıyor ama vergisel konuları gastronomi mezunu birine yazdırıyor. Gerçekten inanılmaz. Videosunun temel dayanağı bu yazı, ama sorsak gazete haberi falan gösterir. Biz de videoda kullandığı cümleler ile mukellef.co'daki yazının neredeyse aynı olduğunu fark etmemiş oluruz.

Yazı sahibinin LinkedIn profili: https://tr.linkedin.com/in/eren-dikba%C5%9F-71068b1a1

Konumuza dönelim. Gelirleri "Ticari Kazanç, Serbest Meslek Kazancı ve Diğer Kazanç ve İratlar" özelinde incelememiz gerekiyor. Çünkü ben kendi adıma ve hesabıma youtube videosu çeken, başka bir kişi çalıştırmayan, başka bir mesleği olan ya da olmayan biriyim. Yukarıda ne demiştik, kim olduğumuz, nasıl video çektiğimiz çok çok önemli.

Eğer ben videolarımı çekerken başka bir kişiyi para karşılığında çalıştırıyorsam (kurgu, sosyal medya, kamera, ışık vs. fark etmez) artık buradaki kazancımız serbest meslek kazancı ya da arızi kazanç olmayacak "ticari kazanç" olacak ancak çektiğim videolar;

Sermayeden ziyade şahsi mesaiye, ilmi veya mesleki bilgiye veya ihtisasa dayanıyorsa, ticari mahiyette değilse, bir işverene bağlı olmaksızın şahsi sorumluluk altındaysa ve bu videolardan gelir elde ediyorsam başka bir mesleğimin olup olmamasına göre ya serbest meslek kazancı ya da arızi kazanç olacak değerlendirilmesi gerekecek. Yani gördüğünüz gibi, elde edilen gelirin sizin durumunuzla -vergiledirme açısından- çok ilgisi var.

İzlediğim kanalların birinden makaledeki açıklamalar çerçevesinde örnek vermem gerekirse;

Murat Şen kanalını örnek alıyorum. 259 bin abonesi var, ayda 350 bin video görüntülemesi mevcut, para kazanması açık, ücretli abonelik açık. Mesut Çevik'e göre şirket kurması zorunlu Murat Şen'in. 2 vergi müfettişinin hazırlamış olduğu makaleye ve benim hukuk bilgime göre cevap verecek olursam. "BİLEMEYİZ". 

Neden bilemeyiz? Kamera karşında belli olmuyor ama videoları çektikten sonra belki maaşlı işçisine video kurgulatıyor, sosyal medya hesaplarını yönettiriyor... O zaman deriz ki bu faaliyetten elde edilen gelir ticari kazanç çünkü ortada bir organizasyon var, şahsi mesaisi olduğu kadar başkalarının mesaisiyle elde edilen bir gelir var. Şirket açmalısın.

Videoların tüm her şeyiyle kendisinin ilgilendiği senaryoda Murat Şen'in başka bir mesleğinden kazancının olup olmamasına göre ayrım yapmak gerekecek bu sefer de. Bildiğim kadarıyla mesleği endüstriyel fotoğrafçılık. Bu mesleğini sürdürdüğünü ve esas mesleğininin fotoğrafçılık olduğunu varsayalım. Bu durumda YouTube'dan elde ettiği geliri arızi kazanç kategorisine sokmak gerekecek. Bu durumda bağkur primi ödemesine gerek yok. Çünkü burada elde ettiği gelir arızi bir gelir, esas mesleği fotoğrafçılık ve sigorta primleri o meslekten elde ettiği gelirler üzerinden ödeniyor ve belli bir tutara kadar beyanname vermesine gerek yok.

Murat Şen'in fotoğrafçılığı bırakıp sadece youtube'a video çektiğini düşünelim, bu durumda artık bu videolardan elde ettiği gelir serbest meslek kazancı, kendisi de serbest meslek erbabı olacaktır. Bu durumda sigorta primi ödeyecek ama bu ödediği primlerin verdiği gelir beyannemesinde indirilmesini sağlayabilecektir. İster serbest meslek kazancı olsun ister arızi kazanç artık burada şirket açmasına gerek yok. Çünkü sermayeden ziyade şahsi mesai var, ticari mahiyette değil, bir işverene bağlı değil, işçi çalıştırmıyor.

Vergilendirme boyutuna uzmanlık alanım olmadığı için çok değinmek istemiyorum. Hatalı bilgi verme olasılığım yüksek. Burada esas değinmek istediğim nokta youtuberları vergi konusunda genellemek çok doğru değil. Makalenin linkini aşağıya bırakıyorum. Vergilendirme örneklerine makalede yer verilmiş. Uzmanlık alanım olmadığı için bu konuyu iki vergi müfettişine bırakmak daha doğru olacaktır. Ama net bir şey söyleyebiliriz, vergilendirme kişiye ve kişinin elde ettiği gelirin türüne göre farklılık gösterir.

Sonuç olarak YouTube'a hobi olarak başlayıp, bir süre sonra milyon izlenip çok gelir elde ettikten sonra işinden istifa ederek youtube'u işi haline getiren pek çok kişi var. Ya da işinden istifa etmeyip ayda 3-4 video atıp hobi olarak ilgilenen para kazanması aktif olsa da çok kazanmayan, youtube'dan elde ettiği geliri hayır kurumlarına bağışlayan ya da mikrofon, kamera gibi daha kaliteli video çekmek için ekipman alanlar var. Ne olursa olsun bu süreçte insanlar para kazanmayı aktif hale getiriyor çünkü belki bu şekilde motive oluyor. Belki gelire göre geleceğine karar verecek. Bu insanları kimsenin telaşlandırmasına, korkutmasına hakkı yok. İnsanları korkutarak reklamı yapılan siteye yönlendirmek ya da para kazanmasını engellemek çok yanlış bana göre.

Mesut Çevik'in videosu youtube'da para kazanması aktif insanların endişeye kapılarak para kazanmayı kapatmasına neden olacak ve belki de videoda amaçlandığı şekilde insanları reklamı yapılan siteden şirket kurup müşavirlik hizmeti almasını düşündürtecek. Elde edilen gelirin ve kişinin kategorisi burada önem arz etmektedir. Yazımın başında bahsettiğim Vergi Usul Kanunu 1961 tarihli. Bir kanunun eski tarihli olması çağ dışı olduğu anlamına gelmiyor elbette ama teknolojinin hızla ilerlediği, internet sektörünün her geçen gün katlanarak büyüdüğü, sınırların ortadan kalktığı böyle bir dönemde kanunlarımızda bu gibi konuların net cevabının olmadığını, bu gibi gri alanlarda yorum yaparak kanunlarımızı uyguladığımızı bilmek gerekiyor. Böyle bir durumda net ifadelerle "Youtube'dan gelir elde ediyorsanız bir şirket kurmanız gerekli ve sonrasında ödemeniz gereken vergiler belki de sizi bu işten caydıracak!" açıklamasıyla video yayınlamak belki bugün çok izlenmenizi, para kazanmanızı sağlayacak ama...

Dergi Linki (Mart - Nisan 2020 Sayısı) Makale 265. sayfada başlıyor: https://issuu.com/istanbulsmmmodasi/docs/malicozum158?ff

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 70
 • maddow morning @saruhanyasar4

  @pof sayin prof ben 205 bin lira gelir elde ettim asgari ucretle calisiyordum adamlar bana 250 bin lira ceza kesti ne yapmam gerek

 • Ekrem Clkz @ekrem-clkz

  GENÇ GİRİŞİMCİ YOUTUBER VE İÇERİK ÜRETİCİLERİ VERGİ SORUNUNA ÇÖZÜM BEKLİYOR.

  Maliye Bakanlığı genç Youtuber, Bilgisayar Programcısı ve İçerik Üreticilerini fahiş vergi cezaları ile cezalandırıyor, şirket kurma zorunluğu getiriyor. Birçok genç girişimci Türkiye’yi bu nedenlerle terk etmek istiyor.

  Türkiye’de son yıllarda özellikle genç girişimciler başta Youtube gibi platformlar olmak üzere internet üzerinden içerik üretmektedirler. Bu içerikler başta Türkiye olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerinden izlenmektedir. Bu içerikler Türkiye’nin yurtdışında tanıtılmasına da katkı sunmaktadırlar. Örneğin Youtube da Türkiye’nin turistik bölgelerini anlatan video içerik üreticilerinin videoları yurtdışında milyonlarca izleyici tarafından izlenmektedir.

  Bilgisayar programcıları ve yazılımcılar da yeni uygulamalar geliştirmekte ve yeni web sayfaları tasarlamaktadırlar. İçerik üreticilerinin en önemli gelirleri arasında kendi uygulamaları ya da web sayfalarında Google ve diğer arama motorları ile yapmış oldukları anlaşmalar sonucunda elde ettikleri reklam paylaşım gelirleri yer almaktadır.
  Özellikle İletişim Fakültesi öğrencileri ve mezunları arasında çok sayıda yeni girişimci Youtube ve benzeri platformlar üzerinden içerik üreterek yayın yapmaktadırlar. Bir örnek vermek gerekirse Türkiye’de birçok içerik üreticisi Youtube ‘a içerik üretmekte ve Youtube üzerinden açmış olduğu kanallara yüklemiş oldukları içerikler tüm dünyaya servis edilmektedir. Bunun karşılığı olarak da Youtube kanalında yayınlanan reklam gelirlerini Youtube içerik üreticileri ile paylaşmaktadır. Türkiye kökenli birçok Youtube kanalı Türkiye dışından da izlenmektedir. Bu kanalların sahipleri olan Türkiye’de yerleşik içerik üreticileri yurtdışından da Türkiye’ye döviz girişi yapılmasına katkı sunmaktadırlar.
  Ancak son dönemde Youtube ve diğer platformlara içerik üretenlerin başı Maliye Bakanlığı ile dertte. Maliye bakanlığı, Youtube kanalı olan kişileri banka hesapları yoluyla takip etmekte ve bu kişilere şirket kurmadıkları gerekçeleri ile fahiş vergi cezaları kesmektedirler. Youtube üzerinden yapılan ödemeler Google İrlanda şirketi tarafından içerik üreticisinin kişisel banka hesabına yapılmaktadır. Maliye bakanlığı da bu banka hesaplarını kontrol ederek ilgili kişilere vergi cezaları göndermektedir.
  Youtuberlik ve İçerik Üretmek Serbest Meslek mi Ticari Faaliyet mi?
  Youtube ve benzeri platformlar da içerik üretilerek yapılan yayınlardan elde edilen gelirlerin reklam geliri mi olduğu yoksa serbest meslek kazancı mı olduğu konusunda da vergi dairelerinin farklı görüşleri bulunmaktadır. Bazı vergi daireleri bu gelirlerin doğrudan ticari kazanç içeren bir reklam geliri olduğunu iddia ederek bu kişilere şirket kurma zorunluluğu getirmekte ve bu kişileri vergi mükellefi yaparak vergilendirmeye çalışmaktadır.
  Ancak diğer bir görüşe göre ise gelir vergisi kanununa göre bu kişiler 27 Mayıs 2020 tarihinde yayınlanan Gelir Vergisi tebliğinin 3.maddesi b fıkrası gereğince yıllık 600 .000 TL’ye kadar olan gelirlerinde gelir vergisinden muaftırlar. b) İstisna kapsamına; şiir, hikâye, roman, makale, bilimsel araştırma ve incelemeleri, bilgisayar yazılımı, röportaj, karikatür, fotoğraf, film, video band, radyo ve televizyon senaryo ve oyunu gibi eserler ile ihtira beratları girmektedir. (https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/05/20200527-10.htm)
  Cumhurbaşkanlığının 1 Ocak 2019 tarihli 476 sayılı kararına göre internet reklam gelirlerinden %15 oranında vergi kesileceği karara bağlanmıştır.
  İnternet ortamında reklam hizmeti veren veya bu hizmetlerin verilmesine aracılık eden tam ve dar mükellef gerçek kişilere yapılan ödemelerde vergi kesintisi oranının %15 olarak uygulanması
  Youtube gibi platformlara içerik üreterek ve bu içeriklere Google tarafından reklam yayını yapılarak elde edilen kazancın ticari bir faaliyet konusu olduğu tartışmalıdır. Bu içerik üreticileri Google ve diğer arama motorlarından gelen reklamları otomatik olarak kendi kanal ya da platformlarında yayınlayarak aslında reklam yayınlanmasına sadece aracılık etmektedirler. Doğrudan kendileri sponsor ya da doğrudan tanıtım içeren reklam alsalar bu ticari faaliyet olarak değerlendirilebilir. Ancak genellikle bu kişiler reklamların yayınlanmasına sadece aracılık etmektedirler.
  Özellikle Youtube gibi platformlara içerik üreten kişilerin yıllık 600.000 TL’ye kadar olan gelirleri, serbest meslek erbabı olarak değerlendirilerek bu kişilere şirket kurma zorunluluğu getirilmesinden vazgeçilmesi kanaatimce daha uygun olacaktır.
  ŞİRKET KURMA ZORUNLUĞU İÇERİK ÜRETİCİLERİNİ CAYDIRIYOR
  Birçok genç girişimci, şirket kurma zorunluğu getirilmesi, vergi cezaları vb nedenlerle hayata yeni başladığı bir dönemde ülkesine küsmekte ve yurtdışına giderek ya da içerik üretmekten vazgeçerek umutsuzluğa kapılmaktadır. Hayata yeni başlayan genç girişimci içerik üreticileri ve bilgisayar programcılarının ülkelerine küsmelerini önlemek adına bir dizi tedbir acil olarak hayata geçirilebilir. Birçok genç girişimci şirket kurma maliyetleri, %40’a varan oranlarda gelir vergisi mükellefiyeti ve yüzde 18 oranında KDV, damga vergisi ve stopaj, muhasebeci giderleri gibi nedenlerle şirket kurmanın çok maliyetli olduğunu ve elde ettikleri gelirlerin bu giderleri karşılamayacağını düşünmektedirler.
  İÇERİK ÜRETİCİLERİ %15 YA DA %20 SABİT BİR VERGİ ÖDEYEBİLİRLER
  Çözüm önerisi olarak Maliye Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığı daha önce yayınlanan Cumhurbaşkanlığı genelgesi kapsamında Örnek olarak yıllık geliri 50.000 TL ve üzeri olan genç girişimcilerden sabit olarak şirket kurulmasına gerek olmadan %15 ya da %20 oranında bir gelir vergisi keserek bu genç girişimcileri teşvik edebilirler.
  Bu konuda Cumhurbaşkanlığını, Maliye Bakanlığını, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığını İletişim Fakültesinde çalışan bir akademisyen olarak harekete geçmeye davet ediyorum. Genç girişimci içerik üreticileri ve bilgisayar programcıları konu hakkında devlet büyüklerimizden yardım talep ediyorlar.
  Dr.Öğr.Üyesi Ekrem ÇELİKİZ
  İbn Haldun Üniversitesi
  İletişim Fakültesi

 • Ekrem Clkz @ekrem-clkz

  Vergi uzmanı değilim ama Mali müşavirler sırf daha fazla müşteri çekmek adına şirket kuruluşunun zorunlu olduğunu iddia ediyorlar. Bence de her içerik üreticisinin şirket kurma zorunluluğu yok. Serbest meslek erbabı olarak bu kişilerin kanuna göre yıllık 600.000 TL ye kadar olan gelirlerinde vergi muafiyetleri söz konusu. Bu konuyu gündem de tutmakta fayda var. Gereksiz yere içerik üreticilerinin teşviklerinin kırılmaması gerekiyor.

 • maddow morning @saruhanyasar4

  Bir youtuberim 2016 2017 2018 yilarinda kazandigim 220 bin lira icin 250 bin lira vergi ve ceza kesildi 2 yildir bu isi biraktim vergi yuzunden mufettisler onune ne geliyorsa yazip ciziyor

40 yıl önce yazılan ve bugünün dünyasını tam olarak öngören Üçüncü Dalga’yı başta iş dünyası, ekonomi, sosyoloji, siyaset ve tarihle ilgilenenler olmak üzere, okumayı, yeni şeyler öğrenmeyi ve hayatı keşfetmeyi ve anlamlandırmayı seven herkesin mutlaka okuması gereken bir kitap olarak şiddetle öneriyorum.

https://www.umityildirim.com/ucuncu-dalga-alvin-toffler-kitap-incelemesi/

#akış #KİTAP #kitaptavsiyesi

BeğenFavori PaylaşYorum yap

FLYING OVER NORWAY (4K UHD) 1HR Ambient Drone Film + Music by Nature...

7 HOUR VERSION @ https://youtu.be/lM02vNMRRB0 | BUY: https://www.naturerelaxation.com/products/flying-over-norway-1-hr-drone-film-in-4k-uhd-w-music | OR WATC...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Süpürge bozuldu. Maksimum 300 lira civarına kadar süpürge almamız lazım ne önerirsiniz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Can Krmz paylaştı.

bb

Deniz Tekin-Kendine İyi Bak (cover)

Sanatçının Soundcloud Hesabı; http://bc.vc/GH0xy7 Sanatçının Twitter Hesabı;http://bc.vc/MdsWUi Sanatçının Facebook Hesabı;http://bc.vc/VatxY3 Facebook Sayfa...
BeğenFavori PaylaşYorum yap